UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

W SZKOLE
CERTYFIKATYSzkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl

KLASA III B - BLOG SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ pt. "NASZE PTAKI"
 

Idąc do szkoły dzieci z klasy 3b, często wypatrują ptaków. Najczęściej widują wrony, kawki, gołębie, wróble, mazurki, a zimą i bogatki. Na tym blogu pokażemy Wam, jak zdobywamy ornitologiczne wiadomości i pochwalimy się naszymi działaniami dążącymi do poznawania ich świata. Zaraziła nas ptasią pasją nasza pani - Dorota Życzkowska.

 

Co roku jeździmy do Krynicy Morskiej na PTASI PIKNIK, w tym roku tez nas tam nie zabrakło W  dniach 4-5.10.2014 r na Mierzei Wiślanej odbył się IV Ptasi Piknik.
W bieżącym roku 2014 każdy na wstępie otrzymał kartę, na której zebrać należało potwierdzenia uczestnictwa w punktach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatorów oraz partnerów przedsięwzięcia. Całkowicie wypełniona karta brała udział w loterii, w której szczęśliwcy wygrywali przewodniki do oznaczania ptaków oraz budki lęgowe. Z Ptasiego Pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Za wypełnioną kartę rozdawane były gadżety edukacyjne w postaci plakatu, oraz magnesu ze zdjęciami ptaków z rzędu siewkowych. Karty uczestnictwa mobilizowały uczestników do aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach. Oprócz punktu obrączkarskiego i dwóch punktów obserwacji ptaków, na „górze Pirata" oraz nad morzem gdzie ornitolodzy opowiadali o awifaunie, na piknikowej łące każdy mógł wziąć udział w zajęciach przyrodniczo-leśnych. Namioty edukacyjne przygotowali: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych „Kuling", „Ptaki Polskie" oraz Fundacja Akcja Bałtycka.

W trakcie Ptasiego Pikniku tak jak co roku liczyliśmy migrujące z północy na południe ptaki. Łącznie w ciągu dwóch dni naliczyliśmy ponad 121 tysięcy ptaków ze 105 gatunków.
Najwięcej zanotowaliśmy zięb bo ponad 50 tyś. osobników, następnie sikora bogatka ponad 28 tyś., na trzecim miejscu grzywacz ponda 15 tyś.

 

SPOTKANIE 1. - IDZIE ZIMA!!!
Zima jest dobrym czasem żeby zadbać o „przyjaciół mniejszych” – ptaki. Według naszych meteorolgiczno-przyrodniczych informacji wygląda na to, że zima już jest blisko. Rozpoczęliśmy przygotowania do akcji "Dokarmiamy ptaki." Żeby to robić musieliśmy poznać tajniki ornitologii. Na dzisiejszych naukowych naukowe zajęciach poznaliśmy podział ptaków na: wodne, przydomowe i fruwające. Podczas wykonywania pracy podzieliliśmy ptaki na te, które żyją w lesie i nad wodą, przy naszych domach i w miejscach niedostępnych.


 
SPOTKANIE 2. - SPOTKANIE ZE SPECJALISTAMI - SOKOLNIK
Dzieci stwierdziły po ostatnich zajęciach, że nie możemy wiedzy zdobywać w klasie i chcę "bliskich spotkań ze skrzydlatymi przyjaciółmi". Postanowiliśmy zaprosić do klasy niesamowitych ludzi. Pierwszym z nich był p. M. Biel - sokolnik. Pan Michał przybył do nas ze swoim ulubieńcem o opowiadał nam o tym czym razem na co dzień się zajmują.s O przygotowywaniu pokazów sokolniczych z udziałem kilkunastu gatunków ptaków drapieżnych pochodzących z całego świata. O swojej codziennej pracy, czyli o płoszeniu gołębi, wron, gawronów, kawek i szpaków z miejsc w których te szkodniki są niepożądane np. z fabryk. czy lotnisk.
 
SPOTKANIE 3.- SPOTKANIE ZE SPECJALISTAMI - P. BARTEK BUJNIK
Dzisiejsze nasze spotkanie rozpoczeło się prezentacją multimedialną, którą przedstawił pracownik Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej pan Bartłomiej Bujnik. Po niej  zadawaliśmy pytania na temat dokarmiania innych zwierząt w okresie zimy.
Celem spotkania było:
- zapoznanie uczniów z zasadami dokarmiania ptaków w okresie zimy, rodzajami karmników oraz rodzajami karmy,
- uświadomienie uczniom roli człowieka w akcji dokarmiania ptaków,
Po zakończonym spotkaniu udaliśmy się do siedziby Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, z której przywieźliśmy gotową karmę dla ptaków, tzw. pyzy łojowe wzbogacone nasionami roślin oleistych.
Bogaci w wiedzę teoretyczną i zapas pokarmu dla ptaków przystąpiliśmy do systematycznego dokarmiania ptaków. Zostali wyznaczeni dyżurni, którzy z pewnością wywiążą się wzorowo z nałożonego na nich obowiązku.


                    
 
SPOTKANIE 4.- SPOTKANIE ZE SPECJALISTAMI - HODOWCA DROBIU W ANIOŁOWIE
Na to niezwykłe spotkanie, mające na celu wzbudzenie zainteresowania dziecka światem skrzydlatej natury, udaliśmy się do Aniolowa - wsi oddalonej od Elblagą o około 20 km. Dzieci byly tam nie tylko słuchaczami, ale w sposób aktywny zdobywały nowe doświadczenia i wiedzę. To bylo bliskie spotkanie z kurzą rodziną, kaczką i kaczorem, indyczą parą i  gąską. Gospodarze w strojach chłopskich opowiadali nam, jak dobra nioska zamienia się w kwokę. Rozmawialiśmy o zwyczajach ptaków, o ich karmieniu,  rozpoznawaliśmy jaja ... Pogoda była przepiękna!!!

 
SPOTKANIE 5. - "W INSTYTUCIE JAJOLOGII"
Dzisiaj nasza klasa zamieniła się w Instytut Badaczy Jaja Kurzego. Najpierw zawisły przepiękne plakaty o temacie jaja. Były artystyczne, naukowe, pytaniowe i dotykowe. Cudowne!!!! Pomysłowe!!! Potem przystąpiliśmy do działania. Rozbijanie jajek. Ubijanie. Rozpoznawanie i w końcu malowanie - które "zamieniało" jajko kurze w jajo kukułki, perliczki czy jaskółki.

 
SPOTKANIE 6. - CZAS ZACZĄĆ OBSERWACJE
W ogrodzie szkolnym spotkaliśmy w ptasiej ostoi ptaki drapieżne i śpiewające. Zauważyliśmy, że na naszych drzewach juz nie ma liści dlatego mogliśmy policzyć ile gniazd założyły u nas ptaki latem. Rozpoczęła się lekcja ornitologii. Bylo na niej wszystko!!! Od poprawnego nazewnictwa, przygotowań do obserwacji, sprzętu, bezpieczeństwa, robienia notatek, poprzez obrączkowanie, robienie zdjęć, aż do najlepszych miejsc obserwacyjnych w Polsce, kolekcjonowania piór, dokarmianie ptaków, organizacje i azyle gdzie można szukać dla ptaków pomocy.
Brzmi to dość sucho? Nieprawda!!! To byly fajne informacje od tego jaką wybrać lornetkę, po informacje gdzie szukać pióra jakiego ptaka. Klasowe lornetki poszły w ruch i luneta.
 

Właśnie powstają DZIENNIKI OBSERWACJI PTAKÓW
 

Systematycznie dokarmiamy ptaki, nawet w święta i ferie zimowe. Ptaki o tym wiedzą i pozwalają nam się z bliska obserwować w naszym szkolnym ogrodzie. Tutaj znajduje się w "ptasim zakątku" ściąga z ptasimi nazwami i wizerunkami. DziękI niej umiemy rozróżnić wróbla i mazurka. sikorkę bogatkę od modrej.
 
SPOTKANIE 7. -  SAMI ROBIMY KARMĘ

 
SPOTKANIE 8. - NIEZWYKŁY GOŚĆ W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE - SOWA
W ogrodzie nie mamy bardzo starych drzew, są może 30-letnie jabłonie. I właśnie na jednym z nich nasi ptasi dyżurni  wypatrzyli sowę, Spała sobie spokojnie - w relacji dyżurnych. Wybiegliśmy tam szybko, ale bardzo cicho, żeby nie spłoszyć gościa, niestety nasz niezwykły ość odleciał dokądś. To była zachęta do spotkania z tymi niezwykłymi ptakami. Wróciliśmy do klasy i rozpoczęły się poszukiwania sowy gościa z naszego ogrodu. To ta! To ta!

Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do realizacji projektu i wspólnie, postanowiły zorganizować dla kolegów z klas 1-3 naszej Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu przedstawienie o sowach. Tajemniczość sów, ich mądry, wszystkowiedzący wyraz twarzy idealnie pasuje do charakteru szkoły i zbliżających się Andrzejek.

Dzieci stwierdziły, że za mało wiedzą o tych tajemniczych ptakach, zaprosiliśmy gościa, który niemało wie o sowach. Ciiiiii, trwają warsztaty pn. „Poznajemy sowy Polski” Prowadzi je pan Bartosz Bujnik z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Dzieci z ciekawością przyglądają się różnym gatunkom sów. Zapamiętują nazwy tych niesamowitych, nieznanych ptaków. Pójdźka, puchacz, uszatka rozlega się dookoła!


 
WIRTUALNE SPOTKANIA Z OTOP
Raz w miesiącu odwiedzamy stronę internetową OTOP. Sprawdzamy aktualności. Korzystamy z zasobów strony, czyli gramy, startujemy w quizach, układamy puzzle i uczymy się!!!
 
Udział w Zimowym Ptakoliczeniu.
Już w październiku zaczęliśmy się do tej akcji przygotowywać. Korzystając z ogromnego doświadczenia pani Dagmary Bożek-Andryszczak umówiliśmy się na telekonferencję, na platformie edukacyjnej Eduscience. Pani Damara opowiedziała nam o budowie ptaków. Wyjaśniła dlaczego latają i przekazała wiele cennych informacji dotyczących obserwacji ptaków. Wyposażeni w wiedzę ornitologiczną wiedzieliśmy, że na wszystko musimy patrzeć i wszystko jest ważne. Kształt skrzydeł, długość ogona, wysokość ptaka i jego ubarwienie... Wyszliśmy do szkolnego ogrodu. I okazało się, ze nasza wiedza w rozpoznawaniu gatunków jest jeszcze za mała. Po prostu za mało gatunków ptaków znamy. Rozpoczęła się ptasia edukacja w zmożonym tempie. Po tym obserwacyjnym pierwszym doświadczeniu postanowiliśmy być ekspertami tylko niektórych gatunków ptaków. Zaczęliśmy od mew i ptaków, przez dzieci nazwanym "czarnymi", czyli gawronów, kawek, srok,.... Do tego wykorzystaliśmy bogate zasoby platformy edukacyjnej Eduscience. Wyszukaliśmy w zasobach wiele prezentacji, aby na zdjęciach uczyć się rozpoznawania poszczególnych gatunków ptaków. Najbardziej spodobała się nam, pt "Ptaki naszych wybrzeży" i "Ptaki w mieście" . Tak to było nam bardzo potrzebne. Byliśmy coraz bogatsi w wiedzę.
 
Dodatkowo zaczęliśmy mimo lekkiej zimy trochę dokarmiać ptaki w naszym szkolnym karmniku, aby nauczyć się podglądania skrzydlatych przyjaciół. Powstawały indywidualne albumy i zeszyty obserwacji. Nasz edukacyjny trud zwieńczyliśmy wycieczką.
 
Relacja z Zimowego Ptakoliczenia!
W piękną, słoneczną sobotę, grupa dzieci "Tropeczki", czyli klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu wraz z rodzicami, wybrała się na akcję ptakoliczenie. Najpierw policzyliśmy ptaki w naszym szkolnym ogrodzie. Do karmnika przyleciały kawki, gawrony, sroki. W żywopłocie pod karmnikiem kryły się wróbelki i mazurki. Widać było, że trochę boją się tych większych. Nad naszymi głowami latały mewy, wiele gatunków mew, wrzeszcząc w niebogłosy i kłócąc o każdy znaleziony kąsek. Chwilę to trwało zanim udało nam się oszacować ilość stad gołębi, które obsiadały dachy otaczających nas bloków osiedla Zawada, na którym to stoi nasza szkoła; mew, wróbli, kawek i gawronów. Wielką radość sprawił nam widok stadka sikorek śmiesznie skaczących w środku bezlistnego krzaka i widok żółtych trznadli grasujących w karmniku na II piętrze jednego z bloków. Głos różnych ptaków dochodził zewsząd odbijając się echem o ściany budynków. Wydawało się nam, że tych naszych skrzydlatych przyjaciół mnóstwo!!!


 

 

 

 

 

 


Potem wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do oddalonej od nas o około 8 km miejscowości Rangóry. Tam przywitała nas cisza. Na początku aż dzwoniło nam w uszach. Dzieci były same zdumione tą ciszą , jaką tam zastaliśmy. Po chwili wiedzieliśmy dlaczego. Zaczęliśmy się rozglądać wokoło. Wyciągnęliśmy lornetki i wypatrywaliśmy ptaszki. Nagle. Są!!! Tam!!! - szeptem krzyknął Andrzej. Nasze "sokole oko", zawsze wypatrzy wszystko. Chwyciliśmy za lornetki to była para sójek, która po naszym poruszeniu ogłosiła swoim krzykiem naszą obecność na cały las. Ich ostrzegawczy krzyk sprawił zapewne tę ciszę. Dlatego poszliśmy dalej. Przeszliśmy dróżką w stronę rzeki Elbląg, zostawiając las za sobą. Zbliżaliśmy się do miejsca obserwacyjnego w rezerwacie "Ptasi Raj". Miejsce wspaniałe!!! Pozwalające na coś, co do tej pory było niemożliwe, czyli dojście do brzegu rzeki. Na pierwszy rzut oka nic nie widzieliśmy stojąc na platformie obserwatorium. Ale za chwilę zaczęło się!!! Od strony Zlewu Wiślanego, w stronę miasta leciały stada mew. Stada trznadli przelatywały nad trzcinami, ku wielkiej radości dzieci, z powodu ich żółtego koloru. Dzieci śmiały się, że to zimowe kwiaty. Nad głowami niebo przecinały stada zięb. Wpatrując się w odę dostrzegliśmy kaczki krzyżówki i inne ptaki, które co róż nurkowały, jakby specjalnie chowając się pod wodę, żebyśmy ich nie mogli rozpoznać.

I nagle!!! Paweł, który swoją lornetką penetrował widok ze strony zalewu, czyli północy. Proszę pani!! Co to leci!?! Jakie wielkie. Wszyscy spojrzeliśmy na północ i zdumieliśmy z zaskoczenia, z zachwytu, z podziwu. Przed naszym nosem dosłownie, przeleciała dostojnie para bielików. Poczuliśmy powiew ich wielkich skrzydeł. Niektóre dzieci wyciągnęły nawet rękę, jakby chcąc dotknąć tych pięknych latających drapieżników. To było niesamowite spotkanie!!! Cisza zapadła. Każdy z nas próbował "złapać" w lornetce szybko odlatującą na południe parę. Kiedy bieliki zniknęły nam z oczu jeden przez drugiego zaczął wymieniać swoje spostrzeżenia, jakby każdy chciał upewnić się czy to nie był jakiś zwid.

Kiedy ochłonęliśmy. Ruszyliśmy w stronę lasu. Trochę zmarzliśmy nad rzeką. Pożegnały nas prezentujące się w słońcu dzwońce, które obsiadły uśpione zimą olchy. W lesie czekało na nas ognisko i ciepła herbatka. Posileni, ruszyliśmy skrajem Wysoczyzny Elbląskiej w stronę przystanku. Widzieliśmy wiele śladów żerujących zwierząt ssaków i ptaków. Mieliśmy nadzieję, że na zaoranych polach, dzisiaj przykrytych śniegiem, zobaczymy kuropatwy, Niestety nie zobaczyliśmy ich. Może przez sójki strażniczki lasu, może miały inne plany na sobotnie żerowanie. Pewnie to wie czapla biała, która pożegnała nas przed samym wejściem do autobusu.
 

OGŁOSZENIA
Kuropatwa - ptak stycznia
Kuropatwa to mały ptak z rodziny kurowatych. Zobaczyć go można wśród łąk i pól, na których miedze porośnięte są drzewami i zaroślami. Taki krajobraz to ulubione miejsce życia kuropatwy. Szansa na jej spotkanie zwiększa się zimą – kuropatwy pozostają u nas przez cały rok. Zimą zbierają się w większe gromadki. Na białym śniegu są łatwiejsze do zauważenia.
Przygotowujemy się do Zimowego Ptakoliczenia 2015
24-25 stycznia 2015 r. zapraszam na obserwacje i liczenia z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, znane jako Zimowe Ptakoliczenie!
Startujemy po raz kolejny w teren, skupiając się na obserwacji gatunków ptaków, które zimę spędzają w sąsiedztwie człowieka. Ptaki chętnie korzystają z warunków, jakie zimą oferuje im bliskość ludzi. Znajdują tu między innymi więcej pożywienia, a w miastach niezamarzające zbiorniki wodne.
 
 Copyright © 2007 D. Życzkowska