UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

W SZKOLE

ROK 2012
Janusza KorczakaROK 2012
Międzynarodowym Rokiem Dostępności EnergiiSzkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl

AKCJE


ZAPRASZAMY DO NAS DZIECI SZEŚCIOLETNIE


WALCZYMY O TEN CERTYFIKAT!!!


DOFINANSOWANIE
W NASZEJ SZKOLE  Z EFS
CZYTELNIA
PRACOWNIA KOMPUTEROWA


 

POŻEGNANIE KACPRA ŁEBKOWSKIEGO
POŻEGNANIE ZE SZKOŁĄ

ZAPRASZAMY

<<< FACEBOOK        FILMOTEKA >>>

PÓŁKOLONIE W SP 18

WAKACJE
termin: 15.07 – 26.07.2013
godziny: 7.00 – 16.30

Do pobrania:

PODRĘCZNIKI I WYPRAWKA
Podręczniki na rok szkolny 2013/2014 >>>
Uwaga Rodzice!
W związku z Rządowym programem pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” 2013/2014 zachęcam do pobierania wniosków o w/w dofinansowanie.
• pomoc w formie dofinansowania przysługuje uczniom kl. II-III oraz kl.V pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę (w miesiącu sierpniu) nie przekracza 456 zł (netto);
• uczniom kl. I pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę (w miesiącu sierpniu) nie przekracza 539 zł (netto);
• uczniom kl. I – III oraz kl.V pochodzącym z rodzin nie spełniających kryterium dochodowego, ale znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji z powodu ubóstwa, zdarzenia losowego lub innych okoliczności o których mowa w ustawie o pomocy społecznej z 12.03.2004r. (w takim wypadku należy uzasadnić trudną sytuację rodzinną)
• jak również uczniom klas I-III oraz kl.V słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi (potwierdzone aktualnym orzeczeniem);
• wnioski o w/w dofinansowanie można pobierać w gabinecie pedagoga szkoły jak i sekretariacie szkoły w okresie wakacyjnym (w godzinach urzędowania), można również pobrać ze strony internetowej UM Elbląg;
• kompletne wnioski proszę składać od 26.08.2013r. do pedagoga szkoły (gab.44);
Ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie do podręczników mija 04.09.2013r.

W każdym przypadku do wniosku należy dołączyć dane dotyczące gospodarstwa domowego oraz odpowiednie zaświadczenia wyszczególnione w objaśnieniach do składanego wniosku.
UWAGA! Z „WYPRAWKI SZKOLNEJ 2013/2014” MOGĄ SKORZYSTAĆ TYLKO OSOBY SPEŁNIAJACE W/W KRYTERIA, KTÓRE NIE KORZYSTAŁY ZE STYPENDIUM SZKOLNEGO O CHARAKTERZE SOCJALNYM REALIZOWANYM W ROKU SZKOLNYM 2012/2013.
FMO - JAK MAŁY UCZYŁ DUŻEGO

13 czerwca odbył się Festiwal Młodego Odkrywcy. Takie imprezy to wspaniała okazja do spotkania z nauką! Do dyspozycji odwiedzających było 20 ekspozycji, a wśród nich: ciekawe eksperymenty, zabawy z lunetą, lornetką i teleskopem, a także sprzętami takimi jak kamery powiększające. Na 21 stanowisko zapraszał nasz Klub Młodych Odkrywców, prowadzony przez Dorotę Życzkowską. Dzieci z KMO Tropeczk (Projekt Centrum Nauki Kopernik) na co dzień wykonują eksperymenty i przeprowadzają badania i obserwacje naukowe. Kiedy przychodzi okazja dzielą się swoimi odkryciami z kolegami ze szkoły, a czasem z gośćmi przybyłymi z innych szkół, czy nawet mieszkańcami swojej miejscowości i okolic. Wtedy Młodzi Odkrywcy stają się prawdziwymi popularyzatorami nauki! Nasi naukowcy opowiadali dziś o aerodynamice, magnetyźmie, napięciu powierzchniowym i dwutlenku węgla. Opowiadali o swoich dziedzinach gimnazjalistom, licealistom i dorosłym. Gratulacje!!!

ŻYJMY ZDROWO-KOLOROWO

Dnia 12 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu odbył się międzyszkolny konkurs o tematyce zdrowotnej "Żyjmy zdrowo – kolorowo”. Celem tego konkursu było upowszechnianie wiedzy niezbędnej do kształtowania nawyków prozdrowotnych, promowanie aktywności fizycznej. Rywalizowały między sobą 4 - osobowe drużyny z elbląskich szkół: SP nr 4 , SP nr 12 , SP nr 18 , SP nr 19 , SP nr 21. Drużyna z SP nr 18 wzięła udział w konkursie poza klasyfikacją ogólną , jako gospodarze.

Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat zdrowia i swoją sprawnością fizyczną w różnorodnych konkurencjach. Panowała miła atmosfera. Po zacięte, "zdrowej” rywalizacji ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna  SP nr 12 w Elblągu , zdobywając złoty medal. Drugie miejsce zajęła drużyna  SP nr 19, otrzymując srebrny medal. Trzecie  miejsce   przypadło drużynie SP nr 4, która otrzymała brązowy medal.  Każda drużyna otrzymała  dyplom oraz nagrody w postaci soków i owoców.

NASI MALARZE ODEBRALI NAGRODY "NA WYSPIE"
W czwartek 13 czerwca o godz. 12.oo w Galerii MDK „Na Wyspie” odbyło się otwarcie wystawy prac i wręczenie nagród laureatom konkursu „ Elbląg przyjazny środowisku” Była to już trzynasta edycja programu edukacji ekologicznej realizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury i Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Elblągu. Od dwóch lat organizację konkursu wspiera Nadleśnictwo Elbląg. Celem konkursu jest m.in. rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży szkolnej, kształcenie zachowań i ochrony środowiska naturalnego człowieka, wzbogacanie edukacji ekologicznej.„ Elbląg przyjazny Środowisku” od pierwszej edycji cieszy się dużym powodzeniem, w tym roku napłynęły 293 prace z 22 elbląskich placówek. Zdaniem Komisji poziom tegorocznej edycji był wysoki. Młodzi artyści wykazali się dużą kreatywnością oraz odważną interpretacją tematu. W pracach można zauważyć charakterystyczne cechy naszego miasta. Ogółem nagrodzono 44 prace, przyznając nagrody równorzędne 49 autorom. Następujący uczniowie z naszej szkoły zostali nagrodzeni:
W kategorii 4 – 6 lat:
Zuzanna Szucka lat 6 n-l Dorota Życzkowska
Katarzyna Kowalska lat 6 n-l Izabela Jabłonowska
W kategorii 7 - 10 lat:
Milena Rutkowska lat 7 n-l Wioletta Ossowska
Andrzej Nasarzewski lat 7 n-l Dorota Życzkowska
Weronika Begej lat 7 n-l Dorota Życzkowska
Jakub Łyczkowski lat 7 n-l Dorota Życzkowska
Robert Jabłonowski lat 10 n-l Jolanta Mroczek
Sonia Anaszko lat 8 n-l Jolanta Mroczek
W kategorii 11 – 15 lat
Inez Zajączkowska lat 12 n-l Danuta Zaleska
Klaudia Tyburska lat 12 n-l Danuta Zaleska
Zuzanna Kierlandczyk lat 12 n-l Danuta Zaleska
SZÓSTOKLASIŚCI BAWILI SIĘ NA WIECZORKU

FOTOREPORTAŻE NASZYCH POLONISTÓW
Student JournalistStudent JournalistNa kole języka polskiego Oskar Błaszczyk i Łukasz Wierciński z VIc przygotowali szkolny fotoreportaż pt. "Piłka w grze z VI c">>>

 

NA PIKNIKU EKOLOGICZNYM W OLSZTYNIE
Koncerty, pokazy, a przede wszystkim konkursy – to przyciągnęło do olsztyńskiego Parku Jakubowo setki dzieci i dorosłych na festyn z okazji 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przyciągnęło też dzieci z naszej szkoły. Klasa 1b pojechała wraz z dziećmi z KMO "Tropeczki", aby odebrać nagrodę w konkursie „PODRÓŻE W CZASIE. Odkryjmy mieszkańców pradawnych mórz”. Fajna impreza, wszystkim podobało się!!! Dzieci mogły za dobrze wykonane zadania zbierać pieczątki, a za skompletowanie wszystkich były nagrody.
Festyn był poświęcony ochronie i poznawaniu przyrody, dlatego najmłodsi uczyli się rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt, mogli dowiedzieć się, jak od kuchni wygląda praca leśników, prowadzić eksperymenty, a nawet poszukać złota. Przy naszej szkole działa Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który na tym pikniku wraz z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej, poprowadził stoisko paleontologiczne.
ZEBRANIA RODZICÓW PIERWSZAKÓW 2013/2014
KLASA 1A p. Anna Fudala                            - godz. 16.30 - gab. 23
KLASA 1B p. Małgorzata Trzyna                  - godz. 16.45 - gab. 25
KLASA 1C p. Jolanta Mroczek                      - godz. 17.00 - gab. 24
KLASA 1D p. Karolina Grabowska-Walińska - godz. 17.15 - gab. 26

Kiermasz podręczników dla klas 1-3 godz. 16.00-18.00 prowadzi księgarnia Polanglo. 55-2328805

PIKNIK RODZINNY
               festyn1.jpg
DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA


kliknij

WYRÓŻNIENIE II STOPNIA DLA SKO
Otrzymaliśmy nagrodę II stopnia w kwocie 1000 zł, W regionalnym etap  Konkursu SKO dla szkół podstawowych. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w działania SKO!!! Teraz musimy się dobrze zastanowić na co wydać nagrodę, żeby przyniosła pożytek jak największej liczbie oszczędzających uczniów. W tym roku szkolnym nie jesteśmy w oddziale warmińsko - mazurskim, a pomorskim. Ciekawi jesteśmy kto wygrał w naszej grupie, bo nie wiemy komu mamy kibicować w etapie krajowym. Specjalnie dla Was publikujemy naszą kronikę!!!
WIEŚCI Z PLYWALNI
W dniach 31.05. i 01.06 Karolina Tylkie i Paweł Ostałowski reprezentujący UKP Jedynka Elbląg mieli po raz pierwszy w życiu okazję ścigać się w zawodach na basenie olimpijskim (50m). Wystartowali w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Warszawy.

Konkurencja była duża, bo w zawodach brało udział prawie 600 pływaków z 55 klubów. Karolina wystartowała w sześciu wyścigach. Tym razem zdobyła brązowy medal na dystansie 400m stylem dowolnym, a w klasyfikacji punktowej zajęła 9 miejsce.  Paweł popłynął w czterech wyścigach. Najlepiej poszło mu w 50m stylem grzbietowym, gdzie zajął 7 miejsce. Naszym pływakom serdecznie gratulujemy!

RECYTOWALI WIERSZE TUWIMA
recutacja027.jpg29 maja 2013r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas II .
Jury w składzie pani Agnieszka Michalska , Barbara Rodziewicz i Agata Hojarska miały bardzo trudne zadanie . Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie prezentowali poezję Juliana Tuwima, pomagając sobie rekwizytami, gestykulacją. Ostatecznie komisja konkursowa ogłosiła następujący werdykt: I miejsce Karolina Kryjom II d, I miejsce Jakub Sobiecki II c, III miejsce Adrianna Wojciechowska II b.
Przyznano także 5 wyróżnień: Julia Bąk IIa , Olga Jaskulska II b, Filip Rekiel II b, Rozalia Piotrowska II d , Małgorzata Żółkiewicz II d .
ERM W TRÓJMIEŚCIE
Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas oraz ERM (Eucharystycznego Ruchu Młodych) wybrały się na całodniową wycieczkę do Trójmiasta. Dzieci wspięły się na Górę Gradową, gdzie obejrzały panoramę tysiącletniego miasta i nowoczesną zabudowę. Uczniowie zafascynowali się eksponatami w Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich, a przede wszystkim interaktywnymi wystawami w Centrum Hewelianum. Można tam było zobaczyć jak powstaje dźwięk, jak pracuje nasz kręgosłup i cały układ kostny podczas jazdy rowerem, wywołać falę tsunami czy poruszyć Słońcem, ruchem dłoni. Uczniowie pełni wrażeń udali się do Gdyni Szybką Koleją Miejską, gdzie zwiedzili Oceanarium, Skwer Kościuszki ze słynnymi statkami oraz zobaczyli najwyższy budynek w Polsce. Opiekunami wycieczki byli p.Anna Mienicka, Ks. Krystian Krupa oraz p.Arek Chabowski.
ZŁOTO DLA BASI ZA STRZELANIE

 

 

W minioną niedzielę 2 czerwca Basia Żukowska uczennica kl.5b, zdobyła I m w strzelectwie sportowym, serdecznie gratulujemy!

ANGIELSKI NA MEDAL
Dnia 29.05.13 w SP nr 19 w Elblągu odbył się konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas III. Naszą szkołę po wewnątrzszkolnych eliminacjach reprezentowały: Kamila Sidorek i Paulina Jarosz z kl. 3c. Konkurs składał się z dwóch części i każda z nich przyniosła nam sukces. W części zespołowej zajęliśmy I miejsce, a w części indywidualnej Kamila zajęła II miejsce. Gratulujemy sukcesu naszej drużynie!
Znamy też już wyniki ogólnopolskiego konkursu "Zuch" z j. angielskiego dla uczniów kl. II i III. Najlepiej z naszej szkoły zaprezentowała się Kamila Sidorek - kl. 3c. która zajęła 7 miejsce w Polsce w kategorii klas III i uzyskała tytuł laureata. W kategorii klas II najlepszy wynik z naszej szkoły uzyskała Natalia Engler - kl. 2d ( 32 miejsce w Polsce). Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
ŚWIAT BAŚNI GRIMM ZNAMY NA MEDAL
Uczennice z kl. IV d - Karolina Mikołajczyk, Julia Wysocka oraz Monika Reich wywalczyły II miejsce w międzyszkolnym konkursie polonistycznym "W świecie baśni braci Grimm", który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 21. Zawodniczki wykazały się doskonałą znajomością baśni, refleksem, spostrzegawczością i talentem krasomówczym. Gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów! Uczennice zostały przygotowane do konkursu na kole polonistycznym prowadzonym przez p. Annę Rusińską.
GŁOSUJCIE NA ZDJĘCIE NATALKI

 

Natalka z klasy 3c startuje z konkursie,

aby pokazać że można aktywnie żyć z OneTouch® SelectMini™ - czyli glukomierzem.

 

GŁOSUJCIE NA JEJ ZDJĘCIE CODZIENNIE!!!


 

 

REALIZACJA STYPENDIUM SZKOLNEGO 2012/2013
Uwaga Rodzice!
Bardzo proszę od 27.05.13r. (poniedziałek) w gabinecie pedagoga odbierać decyzje stypendialne za okres I-VI 2013r. (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty).
Termin realizacji 27.05.13r. – 10.06.13r.
W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie środki przyznane uczniowi zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.

                                                                             PROSZĘ O TERMINOWOŚĆ! Pedagog szkolny.
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWA ZA NAMI
Jak co roku w maju klasy 4 przystąpiły do egzaminu na kartę rowerową. Po testach z wiedzy o ruchu drogowym, które przeprowadziła p.Zaleska, przyszedł czas na egzamin praktyczny. Przy wsparciu opiekunów i rodziców, uczniowie musieli pokonać slalom, zasygnalizować skręt w prawo i w lewo, przejechać ósemkę jak również wjechać na kładkę i zatrzymać się przed znakiem STOP. Egzaminatorzy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności młodych rowerzystów. Z przyjemnością zawiadamiamy, że każdy kto podszedł do egzaminu zdał śpiewająco. Życzymy szerokiej drogi i pamiętajcie o kaskach!!!!!!!
POTRZEBUJEMY TWOICH KLIKNIĘĆ
Na Blogu SKO naszej szkoły trwają polowania na liczby 5555, 6666, 7777. Jak wygląda takie polowanie ? Klikamy na niebieski prostokąt OCEŃ BLOG w odpowiednim momencie. ;O) Milej zabawy, możemy wygrać laptopa dla szkoły!!! Głosujcie!!!

                                   Czekamy na Twoje głosy!!!!

W TYM TYGODNIU

28 maja 2013 - czwartoklasiści (z klasy 4b i 4c) zdają egzamin na kartę rowerową - godz. 15.00
27 maja 2013 - KARTA ROWEROWA - WSZYSCY ZADALI Z KLAS 4A I 4D!!! 
                                                                                                             GRATULACJE!!!

30 maja 2013 - Boże Ciało - dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
31 maja 2013 - dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Tego dnia będzie czynna świetlica w swoich godzinach.

DZIEŃ MAMY 2013
ADRIAN - TANCERZ NA ZŁOTY MEDAL
19 maja odbył się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Susza.
"Wraz z partnerką Weroniką Lewandowską ze Szkoły Podstawowej nr 1 startowaliśmy w kategorii 12-13 lat ( klasa taneczna E). Zajęliśmy I miejsce. Po tym turnieju awansowaliśmy do klasy tanecznej D. Jesteśmy z tego bardzo dumni. To był dla nas niezwykle udany występ i turniej"- tak wspomina swój sukces Adrian Kiełczewski, uczeń klasy 5 b. Serdecznie Wam gratulujemy !!!
ZA NAMI KONKURS "OD ATEN DO RIO"
W piątek 23.05 2013 r. odbyła się szósta edycja Międzyszkolnego konkursu OD ATEN DO RIO, którego organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego. W tym roku swą sprawnością fizyczną oraz wiedzą na temat Igrzysk Olimpijskich popisywało się pięć  elbląskich szkół: SP1, SP6 ,SP11, SP12 ,SP19. Jak co roku gościem honorowym naszego konkursu była  Pani Helena Pilejczyk  brązowa medalistka  IO w Squaw Valley w 1960, która łyżwiarstwo szybkie uprawiała do 75 roku życia. Przy wsparciu Pani Heleny i opiekunów, zawodnicy musieli odpowiedzieć na 15 pytań i przebrnąć przez 5 konkurencji sportowych ,co wcale nie było łatwe. Po zaciętej walce najlepszymi okazali się uczniowie z SP6. Serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok.
NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI
pwsz011.jpgWystawione na uczelnianym placu namioty stały się dziś wielką skarbnicą wiedzy z różnych dziedzin. W jednym z namiotów „mali Einsteini” z SP nr 18 i SP nr 1 prezentowali własnoręcznie wykonane wynalazki naukowe, wykonywali doświadczenia i eksperymenty. Olga z SP nr 18 przywiozła ze sobą ciecz nieniutonowską zrobioną z mąki ziemniaczanej i wody: - Jak się włoży w nią powoli palec, to dotyka się dna, a jak się w tę masę mocno postuka, to dotyka się ciało stałe – mówi. Koleżanka Olgi zaprezentowała doniczkę, która sama podlewa kwiatki oraz butelkę dla ciekawskich. Kasia z IV d miała z kolei wiele do powiedzenia na temat magnesów: - To jest magnes – pokazuje. - Jest to ciało z materiału ferromagnetycznego – dodaje z dumą. - Magnes można rozpoznać dzięki dwóm biegunom: północnym i południowym. Są różne rodzaje magnesów np. neodymowe, trwałe, elektromagnesy.
Paulina z II a opowiadała o złudzeniu optycznym związanym z załamaniem światła w przewodzeniu między wodą a powietrzem. Tomek przyniósł ze sobą karbid: - Przyniosłem karbid, z którego, gdy zmiesza się go z wodą, wychodzi gaz i jeśli się go wtedy podpali to będzie się palił, dopóki nie zabraknie wody – mówi z dumą.
W HARMONII  Z PRZYRODĄ
Kliknij aby obejrze&cacute; w pe&lstrok;nym rozmiarzeZ okazji Święta Polskiej Niezapominajki. 15.05., SP21 zorganizowała międzyszkolny konkurs przyrodniczy „W harmonii z przyrodą” dla klas IV-tych. To była już IX edycja. Na konkursie gościli uczniowie z elbląskich szkół nr 6, 15, 18, 19 oraz z SP Jegłownik. Rywalizowali oni ze sobą w różnych konkurencjach: plastycznej „Kwiaty polskich łąk”, segregacji odpadów, ścieżce zdrowia, pytanie z rekwizytem, rozpoznawanie przyrodniczych eksponatów za pomocą zmysłu powonienia i dotyku oraz odpowiadali na wiele trudnych przyrodniczych pytań. Okazało się, że dzieci posiadają rozległą przyrodniczą wiedzę. Świadczy o tym fakt, że aż 3 szkoły brały udział w czterorundowej dogrywce. Jury w końcu przyznało trzem szkołom I miejsce: SP 15, 18 i 21 ! Uczniowie rywalizując świetnie się bawili i wszyscy otrzymali nagrody.
MILENKA I HANIA Z WYRÓŻNIENIEM DEKANALNYM
15 maja 2013 r. odbyła się uroczysta gala w Elbląskim Seminarium Duchownym. Z naszej szkoły, uczeń klasy 2c, Bartek Wiloch został finalistą konkursu plastycznego o Edycie Stein. Zajął on 3 miejsce. Na uroczystość Bartek przybył z mamą i p.A.Mienicką.
Na scenie występowały dzieci i młodzież z nagrodzonymi przedstawieniami o św. Teresie Benedykcie -Patronce Europy, kanonizowanej przez Jana Pawła II. Nagrody wręczali przedstawiciele WMODN oraz Wydziału Nauki Katolickiej. Na zakończenie wystąpił ks. biskup J.Styrna, który pogratulował wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym. W etapie dekanalnym wyróżnienia otrzymały również uczennice klasy 1d: Milenka Rutkowska i Hania Tarczyńska.
Gratulacje dla wszystkich!
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU ŚWIETLIK
Konkurs Świetlik popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach przygotowań uczniowie wykonują w klasie lub w domu doświadczenia opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku mamy grono laureatów!!!
NAGRODA GŁÓWNA, czyli konkurs wykonany bez błędu, powędruje do: Dawida Gajewskiego - kl. 1b, Karola Kozłowskiego - kl. 1b, Macieja Pietrzaka - kl. 1b, Julii Wysockiej - kl. 4d.
NAGRODĘ otrzymali: Michał Tyburski - kl. 1b, Martyna Krygier- kl. 1b, Katarzyna Życzkowska - kl. 4b, Bartosz Radziński - kl. 4c, Amelia Zelek - kl. 5 oraz
WYRÓŻNIENIA: Monika Reich 4d, Klaudia Tyburska-kl. 5, Karolina Tylkie - kl. 5. Uczniowie zostali przygotowani przez p. Joanną Tykarską-Mazurkiewicz i Dorotę Życzkowską.
Jesteśmy z Was bardzo dumni!!! Gratulacje!!!
LAUREACI BEZPIECZNEGO KONKURSU
Laureaci powiatowego etapu konkursu plastycznego „Dbam o swoje bezpiecze&nacute;stwo” - full imageWczoraj aula Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zapełniła się młodymi plastykami, a właściwie laureatami powiatowego etapu konkursu plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo”. Najmłodsi, za najlepsze prace, odebrali nagrody z rąk komendanta policji oraz jego zastępcy.
W kategorii klas II laureatami zostali: Aleksandra Zwolińska i Bartosz Burczy. Natomiast w kategorii klas III: Kamila Sidorek, Marta Łysik. Przed Wami na zdjęciu laureaci powiatowego etapu konkursu plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo” - full image.
ZAPRASZAMY DO KONKURSU Z OKAZJI DNIA MAMY
Z OKAZJI DNIA MATKI SAMORZĄD UCZNIOWSKI ORGANIZUJE SZKOLNY KONKURS:

- plastyczny " Moja mama w pracy."( technika dowolna, format A3, A4 )
- fotograficzny " Moja mama i ja."
- literacki " Wiersz dla mamy."

Prace dzieci z klas I-III należy składać do pani Mroczek sala 23, do pani Fontasiewicz sala 26 do 29 maja 2013, natomiast dzieci z klas IV-VI składają pracę do p. Doroty Kryjom.
TRWA LOTERIA DLA KUBUSIA

copy_of_loteria003.jpg

RECYKLING OSIEMNASTKI NA III MIEJSCU!!!
DSC02551.JPGW dniu 18 maja 2013 roku, na Placu Jagiellończyka, odbyły się VI Elbląskie Dni Recyklingu. Podobnie jak w latach poprzednich, Elblążanie bardzo zaangażowali się w akcję za co serdecznie dziękujemy.
Wyniki zbiórki:
makulatura - 8033 kg
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - 7200 kg
szkło opakowaniowe - 1780 kg
butelki PET - 716 kg
puszki aluminiowe - 160 kg
zużyte baterie - 577 kg
nakrętki z tworzywa - 2364 kg
kartoniki po napojach - 10 kg
Dni recyklingu uświetniły występy dzieci. Naszymi przedstawicielami była klasa 3a.
RECYKLING OSIEMNASTKI NA III MIEJSCU!!!
loteria008.jpg17 maja 2013r. w Zespole Szkół nr 1 w Elblągu odbyło się uroczyste podsumowanie XVII edycji Konkursu na selektywną zbiórkę puszek, baterii, nakrętek, makulatury i kartoników po napojach, którego organizatorem jest Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu. W tegorocznej edycji Konkursu udział wzięło 75 placówek oświatowo-wychowawczych: 58 z terenu miasta Elbląga i 17 z terenu gmin ościennych: Gronowo Elbląskie (2), Elbląg (3), Tolkmicko (6), Markusy (3), Milejewo(3). Wśród placówek uczestniczących w Konkursie było 27 przedszkoli, 27 szkół podstawowych, 9 gimnazjów, 12 szkół średnich, 1 Bursa Szkolna, 3 Ośrodki Szkolno-Wychowawcze. Łącznie uczęszcza do tych placówek 16 907 uczniów.
DZIĘKI ZAANGAŻOWANIU SIĘ WSZYSTKICH RODZICÓW NASZEJ SZKOŁY, CAŁYCH RODZIN NASZYCH UCZNIÓW I WSZYSTKICH OSIEMNASTKOWYCH ŻACZKÓW ZAJĘLIŚMY III MIEJSCE!!! DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM!!!
FESTYN SŁUŻB MUNDUROWYCH
festyn022.jpgElbląska Placówka Straży Granicznej, 16-y Batalion Dowodzenia, Nadleśnictwo Elbląg oraz Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, zaprosiła elblążan  na drugi Festyn Służb Mundurowych. Impreza odbyła się 17.05.2013r. w godzinach 12.00 – 17.30, na placu ćwiczeń przy ul. Królewieckiej. Skorzystaliśmy z tego zaproszenia i wzięliśmy udział w szeregu atrakcjach m. in. w pokazach na placu głównym, odwiedziliśmy szereg stoisk na których zaprezentowany były pojazdy, sprzęt i wyposażenie, wykorzystywane przez poszczególne służby.
Bawiliśmy się wspaniale!!
KONKURS MIĘDZYSZKOLNY - ZAPRASZAMY
WIERSZOMANIA Z BRZECHWĄ I TUWIMEM
Dzisiaj (16.05) uczniowie klas IV uczęszczający na koło polonistyczne zaprezentowali utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima dzieciom z klas I – III.  „Spotkanie z poezją” przebiegło w miłej atmosferze. Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania i pięknie wyrecytowali znane i powszechnie lubiane wiersze. Publiczność ciepło przyjęła starszych kolegów i nagrodziła ich gromkimi brawami.
SREBRNE MEDALISTKI TRÓJBOJU
Oto nasze w-ce mistrzynie w trójboju LA kl.4.
Srebrny medal zdobyły 15 maja, walczyły jak lwice, a do złota zabrakło dziewczynom tylko 20 punktów. Gratulujemy!
 
KLASA 1B Z CERTYFIKATEM
W drugiej edycji projektu Matematyczne ZOO, www.matzoo.pl, zostało wyróżnionych certyfikatem ponad osiemdziesiąt szkół, które w sposób szczególny uczestniczą w procesie rozwijania matematycznych umiejętności uczniów.

Gratulujemy klasie 1b, bowiem to właśnie ona znalazła się w gronie laureatów!!!

PIERWSZACZKI WRÓCIŁY Z ZIELONEJ SZKOŁY W WYGONINIE
Lekcja języka polskiego "Legendy kaszubskie" - jakże łatwiej wsłuchać się i zapamiętać legendę o Rzynie i jego przygodach ,siedząc na pomoście nad którym żył Rzyn.

Kliknij na fotkę po więcej zdjęć>>>

SZÓSTOKLASIŚCI W STRĘGIELKU - FOTORELACJE
1. "Przyjazd"

2. Nasz pierwszy dzień na zielonej szkole dobiegł końca. Po miłym przywitaniu rozpoczęliśmy nasze pierwsze zajęcia. Byliśmy w lesie, graliśmy w kampe i piłkę, wieczorem mogliśmy ujawnić nasze talenty wokalne na karaoke :) Teraz już odpoczywamy w łóżkach i zbieramy energię na kolejny dzień pełen wrażeń! Pozdrawiamy! Do jutra!!!

3. Dzień dzisiejszy spędziliśmy na lądzie i wodzie. Poznawaliśmy okolice!. Mazury są piękne!!!

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA NAS W NECIE!!!

PODSUMOWANIE KONKURSU W GDAŃSKU OLIWIE
Dzisiaj w siedzibie Oddziału Geologii Morza w Gdańsku – Oliwie obyła się uroczystość wręczenia nagród finału regionalnego XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "DRAPIEŻNE OBLICZA ZIEMI ". Pracownik Państwowego Instytutu Geologii - pan Leszek Jurys przywitał wyróżnionych i laureatów takimi słowami: Uważa się, że wiek Ziemi wynosi około 4,6 miliarda lat. W tak długim czasie środowisko przyrodnicze podlegało wielkim przemianom: powstawały i ginęły miliony gatunków roślin i zwierząt, wypiętrzały się i obracały się w pył wielkie łańcuchy górskie, a kontynenty dzieliły się i wędrowały po całym globie, by zderzyć się ponownie i tworzyć nowe lądy. Efekty tych procesów składają się na dziedzictwo naturalne, dla którego zagrożeniem stała się dzisiaj działalność człowieka. Poprzez konkurs chcieliśmy pobudzić wyobraźnię młodych ludzi i zwrócić waszą uwagę na poważne problemy i zagrożenia, z którym w przyszłości będziecie musieli stawić czoła. Wśród laureatów znalazła sie praca Natalii Życzkowskiej z kl. 6c pt. "Uwięziony w kamieniu", wybrana spośród ponad 600 prac. Serdecznie gratulacje!!!
BYLIŚMY NA SADZENIU LASU
11 maja  odbyło się Wielkie Święto Sadzenia Drzew w Dębicy. Nie mogło nas tam zabraknąć. Każdego roku leśnicy sadzą 500 mln drzew, zalesiając w ten sposób 54 tys. ha. Dzięki temu lasów w kraju stale przybywa, a Polska plasuje się w europejskiej czołówce i pod względem powierzchni lasów, i ich zasobności. Do akcji sadzenia drzew leśnicy zapraszają wiele osób, sadząc lasy m.in. z: artystami, politykami, dziennikarzami, samorządowcami, studentami czy dziećmi. Rola lasóendy kaszubskie" - jakże łatwiej wsłuchać się i zapamiętać legendę o Rzynie i jego przygodach ,siedząc na pomoście nad którym żył Rzyn.

Kliknij na fotkę po więcej zdjęć>>>

SZÓSTOKLASIŚCI W STRĘGIELKU - FOTORELACJE
1. "Przyjazd"

2. Nasz pierwszy dzień na zielonej szkole dobiegł końca. Po miłym przywitaniu rozpoczęliśmy nasze pierwsze zajęcia. Byliśmy w lesie, graliśmy w kampe i piłkę, wieczorem mogliśmy ujawnić nasze talenty wokalne na karaoke :) Teraz już odpoczywamy w łóżkach i zbieramy energię na kolejny dzień pełen wrażeń! Pozdrawiamy! Do jutra!!!

3. Dzień dzisiejszy spędziliśmy na lądzie i wodzie. Poznawaliśmy okolice!. Mazury są piękne!!!

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA NAS W NECIE!!!

SOBOTNIE BIEGANIE NA ORIENTACJĘ
Elbl&aogon;g w portEl.pl, Wyniki sobotnich biegów na orientacj&eogon;W sobotnim (11 maja) biegu na orientację, który odbył się przy pięknej słonecznej pogodzie w ramach akcji Polskiego Związku Orientacji Sportowej „Cała Polska Biega z Mapą” uczestniczyły zarówno dzieci, młodzież szkolna jak i dorośli, co dowodzi że bieg na orientację jest sportem dla każdego.

Zawody miały formę klasycznego biegu na orientację - zawodnicy startowali co trzy minuty. Naszą szkołę z sukcesem reprezentowali: Dawid Kłos (3. miejsce) i Paweł Perdian (4. miejsce).
PODSUMOWANIE FESTIWALU

Główną nagrodą naszego festiwalu jest reprezentowanie naszej szkoły Na Bałtyckim Festiwalu Nauki wraz ze studentami PWSZ. Upominki ufundowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Centrum Edukacji Ekologicznej ODN w Elblągu oraz Koordynator kampanii w Polsce  Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO),
SŁONECZNY BIEG NA ORIENTACJĘ
bieg1.JPGJedną z atrakcji naszych słonecznych dni był bieg na orientację w parku Modrzewie, przy pięknej, prawie letniej, burzowej pogodzie oraz lekkim, majowym deszczyku.
Nie wpłynęło to w zasadniczy sposób na przebieg zawodów. Wystartowało w nich 15 drużyn czteroosobowych, czyli 60 uczniów. Były to zawody nazywane z ang. „Scorelauf”, tzn. biegaj i licz.
Wszyscy zawodnicy startowali w tym samym czasie i mieli w formie sprinterskiego biegu jak najszybciej zaliczyć punkty kontrolne. Warianty zaliczania poszczególnych punktów były dowolne, według uznania zawodników. Zawodnicy startowali zgodnie z przepisami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Rywalizacja była bardzo zacięta. Liczył się czas ostatniego zawodnika drużyny, tak więc wszyscy dopingowali się nawzajem i ambitnie walczyli o jak najwyższe miejsce. Zwycięzcy otrzymali puchary i medale, natomiast każda drużyna uhonorowana została dyplomem i folderami o ochronie przyrody oraz ulotką popularyzująca bieg na orientację, wydaną przez Polski Związek Orientacji Sportowej w ramach akcji „Cała Polska biega z mapą”.
NAUKOWE POKAZY  GOŚCI
GOCIE1.jpgDzieci-widzowie chętnie zaglądały do Salonu Szalonych Naukowców prowadzonych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, zachwycili oni swoim profesjonalizmem w dziedzinie prądu elektrycznego i „przepuszczali” go przez wodę, ziemniaki i ogórki. Z uwagą przysłuchiwały się wykładom gimnazjalistów z ZS nr 1, z dziedziny chemii. Swoją wiedzą i pasją entomologiczną zarażał dzieci pan Bartosz Bujnik.
Dziękujemy za wspólną naukowa zabawę: Parkowi Technologicznemu.
NA POSZCZEGÓLNYCH ULICACH FESTIWALOWYCH
sonce077.jpg10 maja w SP 18 dzieci wcieliły się w role wykładowców, naukowców i wynalazców. Na poszczególnych festiwalowych ulicach prezentowały doświadczenia z różnych dziedzin nauki i prowadziły wykłady, a wszystko po to, aby znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego tak się dzieje?, czemu to tak działa?, co się stanie, kiedy?...
Korytarze szkolne zamieniły się w naukowe ulice. Na ul. Słonecznej, dzieci prezentowały doświadczenia naukowe z różnych dziedzin nauki: elektrostatyki, energii odnawialnej, fizyki... Wybuchały wulkany, jajka skakały po stole, powstawały tęcze. Ula pokazywała mieszanie się barw na białym mleku, Kasia opowiadała o właściwościach magnesu, a Maciek prezentował tarasowy sposób uprawiania roślin.  Dzieci mogły zobaczyć, jak działa mydło na brudasa, w którego rolę podczas pokazu wcielił się pieprz. Była produkcja dwutlenku węgla, wodoru i palenie karbidu. Każdy chciał zrobić "burzę w butelce". Wszystkim dorosłym i dzieciom podobała się zabawa antynewtonoską masą czy wyprodukował powiększającą się masą. I tak można byłoby wymieniać w nieskończoność, ale przejdźmy na kolejną ulicę. Na ul. Elektrycznej zaprezentowali się wynalazcy i konstruktorzy. Była maszyna dozująca cukierki, własnoręcznie wykonane roboty, Andrzej z Pawłem zapraszali do Elektrostatycznego Salonu Fryzjerskiego, gdzie „czesali” naelektryzowanym balonem włosy swoich klientów. Ciekawa była prezentacja dzieci na ul. Wodnej projektów gospodarstw ekologicznych
Na ul. Bioróżnorodności natomiast dzieci prezentowały swoje przyrodnicze kolekcje, opowiadały o małych przyjaciołach: chomikach, myszkach, królikach, psach, kotkach…, którymi na co dzień się opiekują. Zachwycały piękne kolekcje głazów, muszli, zbiory dinozaurów, pluszaków zwierzęcych. Na ul. Magii i iluzji dzieci pokazywały sztuczki.
SŁONECZNY MARSZ NA ROZPOCZĘCIE FESTIWALU
W maju, od trzech lat, odbywają się w Polsce oficjalne obchody Europejskich Słonecznych Dni. Jest to akcja ekologiczna o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, realizowana w całej Europie, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej. W naszej szkole były to dni pełne nauki i zabawy, które rozpoczęliśmy słonecznym marszem po Osiedlu Zawada. Wszyscy ubrani na żółto, wesoło machając żółtymi balonikami, przeszliśmy chodnikami osiedla, ogłaszając wszystkim mieszkańcom Elbląga, że dziś u nas w Osiemnastce odbywają się słoneczne dni.
DNI PEŁNE SŁOŃCA ROZPOCZĘTE
Już jutro, nasza szkoła zamieni się w budynek pełen naukowych ulic. Uczniowie staną się naukowcami, a nauczyciele uczniami. Dzisiaj natomiast pierwszaki z klasy 1b i gimnastyczka Alicja Chabowska oraz tancerki Marta Żurawska z Ola Wolowską, wzięli udział w Przeglądzie Słonecznych Talentów. Nasze dzieci zaprezentowały się w bardzo milej  i słonecznej atmosferze w Młodzieżowym Domu Kultury. Nasz talent zabłysną na scenie blaskiem najjaśniejszego słonecznego światła. Organizatorem festiwalu talentów był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy 2 w Elblągu. Dziękujemy ślicznie za zaproszenie.
ZAPROSZENIE!!!

 

Jeżeli czujesz, że masz talent pisarski i kochasz książki to ten konkurs jest dla Ciebie!!! Zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym konkursie literacko-plastycznym „Aforyzmy i przysłowia o książce w interpretacji plastycznej”.

Kliknij na obrazek po regulamin.

NAJPIĘKNIEJSZA PANI WIOSNA
Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny dla klas I – III "Najpiękniejsza Pani Wiosna”. Wpłynęło wiele prac , za które serdecznie dziękuję. Przyznano I , II , III miejsce na poziomie klasy pierwszej, drugiej, trzeciej.
Klasy pierwsze - I miejsce - Milena Rutkowska I d , II miejsce - Ada Dwojacka I a, III miejsce Julia Kępińska I a. Klasy drugie – I miejsce Olga Dziuba II c , II miejsce Jakub Nieciecki II a , III miejsce Bartek Wiloch II c . Klasy trzecie – I miejsce Eliza Chaberek III c , II miejsce Weronika Maj III a , III miejsce Oliwia Sudoł III c. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
MATEMATYCZNE ŁAMANIE GŁOWY

europa001.jpg8 maja odbyła się I edycja międzyszkolnego konkursu matematycznego "Matematyczne łamanie głowy", w którym udział wzięły SP6, SP12, SP16, SP 19, SP 21, SP 23 i Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Suchacza. Celem konkursu było praktyczne spojrzenie na matematykę w życiu codziennym. Uczniowie rozwiązywali zadania tekstowe w ośmiu kategoriach: waluty, turystyka, telefonia komórkowa, ubezpieczenia, bank, remont, ogród i odżywianie. Po dwugodzinnych potyczkach matematycznych wyłoniono laureatów. I miejsce zajęła drużyna z SP 21, II miejsce drużyna z SP23, a III miejsce, po dogrywce, drużyna z SP 19.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez: PKO, PZU, Plus GSM, Nową Erę, Tartak Jagodno i Radę Rodziców SP 18. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w II edycji już za rok!

PARADA SCHUMANA

8 maja 2013, z okazji Dnia Europejczyka, uczniowie i nauczyciele klas IV – VI naszej szkoły wzięli udział w Paradzie Schumana. Barwny orszak przemaszerował ulicami osiedla Zawada wzbudzając zainteresowanie mieszkańców. W czasie parady uczniowie nieśli kolorowe transparenty i plakaty prezentujące kraje Unii Europejskiej. Swoje prace uczniowie wykonali na lekcjach języka angielskiego w tymże języku. Organizatorami parady byli nauczyciele języka angielskiego SP 18.

DZIEŃ EUROPEJCZYKA

Dzisiaj w klasach 1-3 odbył się Dzień Europejczyka. Uczniowie przybliżyli swym kolegom wylosowane państwa Unii Europejskiej. Był quiz, zgadywanki, śpiewanki. Kiedy reprezentanci poszczególnych klas walczyli w turnieju wiedzy ich koledzy przygotowywali plakaty prezentujące  swoje kraje. Współzawodnictwo przebiegało w zdrowej i przyjaznej atmosferze, mimo iż uczniowie poszczególnych klas walczyli o zajęcie jak najlepszego miejsca.
Wspólne europejskie podróżowanie zakończyliśmy hymnem UE.

DRUGIE ŚNIADANIE Z... NAUCZYCIELEM!
W naszej szkole wszystko jest możliwe, nawet pyszne śniadanie w towarzystwie naszych nauczycieli. Wzięliśmy bowiem udział w świetnej akcji promującej zdrowe odżywianie się i zachęcającej do spożywania drugiego śniadania w szkole. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że ten posiłek jest najważniejszy w ciągu dnia i powinien być traktowany jak "ważna lekcja w planie lekcji". Było pysznie, zdrowo i kolorowo !!! Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie. Agnieszka Michalska - inicjatorka akcji.
WĘDKARSKIE ZMAGANIA
3 maja 2013 odbyły się tradycyjne już wiosenne zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży. Naszą szkołę reprezentowali Jakub Królikowski i Szymon i Adrian Kiełczewscy. W klasyfikacji osób Szymon 17/25, Adrian 18/25, Kuba 25/25. W zawodach szkół zabrakło dla nas pucharu 4/4, ale czas spędzony bardzo miło, atmosfera rewelacyjna, wszyscy wróciliśmy zadowoleni, debiut mamy za sobą, teraz będziemy ostro trenowali i sprzęt szykowali, aby w przyszłym roku były wyższe noty. Trzeba zaznaczyć, że Adrian jako jedyny złowił piękny okaz Sandacza, niestety nie był punktowany, bo teraz okres ochronny.
2 MAJA ŚWIĘTO FLAGI
Dlaczego nasza polska flaga jest biało-czerwona? Kto powiedział, że na górze ma być białe, a na dole czerwone? Czy orzeł był zawsze biały? I kiedy pojawia się na fladze narodowej? Nikt nie wie lepiej od Tadeusza Jeziorowskiego, który jest członkiem Komisji Heraldycznej przy MSW.

To odwzorowanie znacznie starszego od flagi naszego herbu, jakim jest Orzeł Biały, czyli wizerunek białego orła w koronie w polu czerwonym, który po raz pierwszy został użyty jako godło państwa w 1295 r. przez króla Przemysła II. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła, niż tła. Kolory biały i czerwony po raz pierwszy zostały wprowadzone jako barwy państwowe w 1831 roku. Flaga o takim wyglądzie została oficjalnie uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. WIĘCEJ>>>

Dnia 2 maja byliśmy na Elbląskim Święcie Flagi. fotki

WYNIKI KONKURSU WOJEWÓDZKIEGO O WODZIE
30 kwietnia 2013 Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu – Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej ogłosił wyniki konkursów dla szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych zorganizowane przez Ośrodek w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody, jakim ONZ ogłosiło rok 2013. Celem konkursów było zachęcenie nauczycieli i uczniów do pogłębienia wiedzy na temat występowania i roli wody w przyrodzie, życiu człowieka, racjonalnego z niej korzystania, dostrzegania niezwykłych właściwości fizyko-chemicznych wody oraz jej roli w procesie kształtowania krajobrazu. Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie: nagrodę otrzymała Natalia Życzkowska – kl. VI c i wyróżnienie Alicja Chabowska – kl. VIc, za wykonanie prezentacji multimedialnych "Prawie wszystko o wodzie". Gratulujemy!!!
ŻONKILOWE POLA
27 kwietnia nasze wspaniałe wolontariuszki z klasy 6a pod opieką Pani Agnieszki Michalskiej wzięły udział w akcji charytatywnej pod hasłem " Pola Nadziei 2013 "  na rzecz Hospicjum Stacjonarnego w Elblągu. Jak co roku kwestowaliśmy na ulicach naszego miasta, by wspomóc chorych i potrzebujących. Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszek. Oto one: Partycja Śmigiel, Patrycja Kozieł, Julia Częścik, Julia Pawłowska, Ola Fluks, Inez Zajączkowska, Ewelina Szafirowicz i Klaudia Kozłowicz.
BRĄZOWY MEDAL DLA NASZYCH SZCZYPIORNISTÓW
Drużyna chłopców, 26.04.2013 na hali w SP 9, walczyli w XXVII Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w mini piłce ręcznej klas szóstych i młodszych. Chłopcy awansowali ze swojej grupy "B" do półfinałów, gdzie przegrali ze szkołą SP 12 minimalną stratą. W finale grali ze szkołą SP 9 i wygrali przewagą 3 bramek zdobywając brązowe medale.
LISTY DO ZIEMI
Fundacja ekologiczna ARKA przygotowała w dniach 15–30 kwietnia 2013 autorską akcję ekologiczną LISTY DLA ZIEMI. Uczestniczyło w niej około 1 milion osób. Akcja miala wesprzeć gminy w obowiązku organizacji działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z nową ustawą „śmieciową”. Głównym elementem akcji było pisanie przez młodych ludzi tematycznych listów do dorosłych. Nasi uczniowie z zaangażowaniem i profesjonalizmem zabrali się do pisania listów. Zawierały one proste informacje merytoryczne, a także działania, które w każdym domu można podjąć, aby segregować śmieci.
DZIEŃ ZIEMI 2013 PEŁEN ZDROWIA
Tylko silni i zdrowi możemy zadbać o nasza planetę! Dzisiaj 24 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Ziemi połączony z Dniem Zdrowia. Wiele się działo!!! Nasi uczniowie spotkali się z lekarzami, rehabilitantami, ratownikami foto. Wraz ze strażakami uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy foto.
Na szkolnych korytarzach nasi uczniowie promowali i sprzedawali zdrową żywność,
Ucząc się przedsiębiorczości, dlatego tez na szkolnych korytarzach roznosiły się niesamowite zapachy i ta gama kolorów . Kilka dni wcześniej każda klasa wylosowała produkt, który miała promować. Pieniądze ze sprzedaży tych pyszności zasiliły fundusze poszczególnych klas. Zaczyna się sezon wycieczkowy , więc każdy grosz jest na wagę złota.
24 KWIETNIA - DZIEŃ ZIEMI 2013
ziemia087.jpg "Uwolniliśmy naszą planetę od elektrośmieci"
ZEBRALIŚMY
4770 kg elektroniki
Odbiorcą elektroodpadów był
Zakład Utylizacji Odpadów
w Elblągu!
Dziękujemy wszystkim!!!
DRAPIEŻNA PRACA NATALKI W GRONIE LAUREATÓW
Brak zdj&eogon;ciaWszystkich uczestników konkursu prosimy o przedstawienie jednego, wybranego przez siebie „drapieżnego oblicza Ziemi” z jej przeszłości geologicznej. Postarajcie się utrwalić na obrazku większe i mniejsze dramaty, polowania i ucieczki, a także naturalne katastrofy, które wbrew pozorom miały duże znaczenie w kształtowaniu powierzchni naszej planety oraz wpływały na losy jej mieszkańców - tak zapraszali do konkursu organizatorzy - Państwowy Instytut Geologiczny. Z naszej szkoły wysłaliśmy 24 prace.  Natalka Życzkowska z 6c została laureatką I etapu – półfinału (finału regionalnego) konkursu geologiczno-środowiskowego „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro". XIV edycja konkursu nosi tytuł: „DRAPIEŻNE OBLICZA ZIEMI".  GRATULACJE!!!
FESTIWAL "WIOSNA W PIOSENCE"
25 kwietnia odbył się w naszej szkole II festiwal przedszkolaków. Tym razem pod hasłem ,,Wiosna w piosence". Poziom występów był bardzo wysoki. Jury przyznało I miejsce dzieciom z Przedszkola nr 21, II miejsce przypadło dzieciom z Przedszkola nr 6 i 17 , a trzecią lokatę  zajęła druga grupa z Przedszkola nr 6. Dziękujemy bardzo przedszkolakom za udział w festiwalu i zapraszamy za rok.
ENGLISH SPEAKING COUNTRIES
Elbl&aogon;g w portEl.pl, Mi&eogon;dzyszkolny konkurs j&eogon;zyka angielskiego w SP 1117 kwietnia w szkole Podstawowej nr 11 w Zespole Szkół nr 1 odbyła się kolejna już edycja konkursu języka angielskiego z wiedzy o krajach anglojęzycznych „English speaking countries – what do we know?”. W konkursie udział wzięło 7 drużyn z Elbląga i okolic. Drużyny zmierzyły się w pięciu kategoriach sprawdzających ich wiedzę, koncentrację i skupienie oraz zdolności plastyczne. Uczestników poproszono o rozwiązanie krzyżówki, odgadnięcie utworu oraz nazwiska sławnej postaci czy udzielenie odpowiedzi po rozszyfrowaniu pytania. Wszyscy wykazali się znajomością tematu i sprytem. Po zaciętej rywalizacji jury w składzie: Mariola Hajdukonis, Mariola Chodakowska oraz Dorota Kadziewicz wyłoniło trzech zwycięzców: Miejsce I zajęła drużyna z naszej szkoły.
SUKCES NA "ENGLISH QUESTade"
W sobotę (13 kwietnia) w Gimnazjum nr 10 w Elblągu odbyła się pierwsza edycja Gminnego Konkursu z Języka Angielskiego dla uczniów klas VI szkół podstawowych „English Quest”. Pierwsze miejsce zdobyła nasza drużyna.
Serdecznie Wam gratulujemy!!!!
Konkurs został objęty honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz opieką metodyczną jednej z elbląskich szkół językowych. W konkursie wzięło udział 10 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z gminy Elbląg: SP nr 19, SP nr 21, SP nr 11, SP nr 12, SP nr 1, SP nr 18, SP z Węziny, SP nr 15, SP nr 8, SP z Zespołu Szkół Muzycznych. Czytaj więcej na www.portel>>>
24 KWIETNIA - DZIEŃ ZIEMI 2013
W poniedziałek podamy szczegółowy program
Dnia Ziemi w naszej szkole. Dziś zdradzamy ;O), że tego dnia będzie:

akcja "Uwolnij naszą planetę od elektrośmieci RAZEM Z NAMI!!!! "
Tego dnia odbędzie się zbiórka elekrtoodpadów, na szkolnym boisku
w godz. 8.00-12.00.
Wcześniej też można przynosić !!!
Zapraszamy wraz z Zakładem Utylizacji Odpadów!

i ZUMBA DLA RODZICÓW

SUKCES NA "ENGLISH QUESTade"
W sobotę (13 kwietnia) w Gimnazjum nr 10 w Elblągu odbyła się pierwsza edycja Gminnego Konkursu z Języka Angielskiego dla uczniów klas VI szkół podstawowych „English Quest”. Pierwsze miejsce zdobyła nasza drużyna.
Serdecznie Wam gratulujemy!!!!
Konkurs został objęty honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz opieką metodyczną jednej z elbląskich szkół językowych. W konkursie wzięło udział 10 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe z gminy Elbląg: SP nr 19, SP nr 21, SP nr 11, SP nr 12, SP nr 1, SP nr 18, SP z Węziny, SP nr 15, SP nr 8, SP z Zespołu Szkół Muzycznych. Czytaj więcej na www.portel>>>
PIERWSZOKLASIŚCI PASOWANI NA CZYTELNIKA
W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku uroczystość przygotowali uczniowie klasy V pod kierunkiem p. A. Michalskiej i p. B. Rodziewicz. Wierszem, piosenką i przedstawieniem "O Jasiu i Małgosi" mali czytelnicy zostali wprowadzeni w świat książek.Były krótkie zagadki o bohaterach książek, na temat zasad poszanowania książek i prawidłowych zachowań w bibliotece. Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych złożyły uroczystą przysięgę.
SUKCES NASZYCH PŁYWAKÓW W GIŻYCKU
Po raz kolejny nasi uczniowie - Karolina Tylkie i Paweł Ostałowski z UKP Jedynka Elbląg - brali udział w zawodach pływackich. Tym razem były to Otwarte Zawody o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka. W zawodach brało udział wielu zawodników z Polski, a także z Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy. Dużym sukcesem okazał się tutaj występ Karoliny, która zdobyła aż 4 medale - złoty na 100m stylem motylkowym; dwa srebrne - 200m i 400m stylem dowolnymi; oraz brązowy - 50m stylem motylkowym. Karolina zdobyła także puchar w klasyfikacji generalnej turnieju za zajęcie trzeciego miejsca. Gratulacje!
PÓŁKOLONIE
I TURNUS 01 - 12 LIPCA
Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Daszyńskiego1
Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2 ul. Polna 8A
II TURNUS 15- 26 LIPCA
Szkoła Podstawowa nr 12 ul. M. Zajchowskiego 12
Szkoła Podstawowa nr 18 ul. Węgrowska 1
III TURNUS 29LIPCA - 09 SIERPNIA
Szkoła Podstawowa nr 16 ul. Sadowa 2
IV TURNUS 09 - 23 SIERPNIA
Zespół Szkół nr 1 ul. J. Korczaka 34
Zapisy od 11.04.2013r. Karty zgłoszeń do pobrania w księgowości.
Rodzice, którzy zainteresowani są uczestnictwem swojego dziecka w półkoloniach, winni zgłosić się do szkoły, która organizuje wypoczynek w czasie tegorocznych wakacji. Pełna odpłatność w turnusie wynosi 140 zł. Zgodnie z ustaleniami organizatorów dziecko może wziąć udział tylko w jednym turnusie.
ZEBRANIA Z RODZICAMI

 10 kwietnia odbędą się zebrania z rodzicami klas 1-3
11 kwietnia odbędą się zebrania z rodzicami klas 4-6

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS IV
Dnia 8 kwietnia 2013 r., jak co roku w naszej szkole, w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia odbył się konkurs wiedzy o higienie, zdrowiu i jego ochronie. W konkursie brało udział 25 uczniów z klas czwartych. Indywidualnie najlepszy wynik i I miejsce uzyskała uczennica klasy IV D – Monika Reich, II miejsce uzyskała Daria Andruszkiewicz z klasy IV B a III miejsce – Julia Kornijczuk z klasy IV D.
Grupowo najlepiej zaprezentowała się klasa IV B ze średnim wynikiem 18,3 pkt na 30 możliwych do zdobycia. II miejsce to klasa IV D (16,6 pkt na 30 pkt), III miejsce to klasa IV C (16,5 pkt na 30 pkt) i IV miejsce – klasa IV A (14,3 pkt na 30 pkt). Najlepszym gratuluję wyników a wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział w konkursie.
Organizator konkursu – p. J. Tykarska-Mazurkiewicz
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W AKADEMII CZYSTYCH RĄK
Klasa 1b, w październiku, przystąpiła do III edycji programu Akademia Czystych Rąk Carex, która cieszy się ogromną popularnością. Zgłosiło się bowiem ponad 1300 placówek! To dowód na to, że nasza idea dbania o profilaktykę zdrowia najmłodszych poprzez edukowanie ich w zakresie prawidłowej higieny rąk, znajduje poparcie. Mamy nadzieję, że przeprowadzone w ramach programu lekcje przyczynią się do wzrostu świadomości dzieci, a także pomogą im wyrobić odpowiednie nawyki, których stosowanie pomoże skutecznie ustrzec się przed infekcjami.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia przyszedł czas na podzielenie się wiedzą pierwszaków z kolegami ze szkoły. Wszyscy rozumieli potrzebę mycia rąk i składali obietnicę, że będą to robić według instrukcji zawieszonych w łazienkach. Dziękujemy firmie Carex za Akademię!!!
WYRÓŻNIENIE W I ETAPIE KONKURSU "MÓJ LAS"
Rozstrzygnięto I etap ogólnopolskiego konkursu dla dzieci i młodzieży „Mój Las”, organizowanego przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody w Olsztynie i ZG SITLiD. "Komisja uznała, że poziom prac był bardzo wysoki, prace zawierają ciekawe obserwacje i spostrzeżenia uczniów, młodzież potrafi korzystać z literatury oraz innych źródeł wiedzy, większość prac posiada pomysłową szatę graficzną, prace są bardzo estetyczne." Wśród najlepszych prac konkursowych XXVI edycji – 2012/2013 znalazła się praca Szymona Kiełczewskiego z klasy 1b. W swojej pracy konkursowej - albumie ze zdjęciami - przedstawił siebie jako przyjaciela lasu i miłośnika wędkarstwa.
LAUREACI STYPENTIADY
Konkursy Ogólnopolskiej Stypendiady dla klas I - III , zorganizowane przez Firmę Edukacyjną ,, Orzeł ” w Skierniewicach , zostały rozstrzygnięte. Mamy dwie finalistki ! Uczennica klasy II d Amelia Truszczyńska ( wych . Dorota Jeleniewska ) jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego ,, Plus – Minus ”.
Uczennica klasy III c Zofia Zamorska ( wych. Jolanta Mroczek ) jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego ,, I Ty bądź czytelny ”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SZÓSTOKLASIŚCI NAPISALI TEST
Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9 i trwał 60 minut. Dla uczniów z różnymi dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu był przedłużony o dodatkowe 30 minut.
Testy rozwiązane przez szóstoklasistów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania w teście uczeń może uzyskać maksymalnie 40 punktów.
 Zapoznaj się z odpowiedziami do sprawdzianu szóstoklasisty, z którymi musieli się zmierzyć uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej w roku 2012/2013. >
KALENDARZ PRZED I POŚWIĄTECZNY
  • Wiosenna przerwa świąteczna (Święta Wielkanocne w 2013 roku) rozpocznie się 28 marca 2013 roku i potrwa do 2 kwietnia 2013 roku. Są to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
  • 4 kwietnia 2013 roku uczniowie napiszą sprawdzian szóstoklasisty z CKE. Sprawdzian szóstoklasisty rozpocznie się o godz. 9. i potrwa godzinę. Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Szkoła zapewnia opiekę wychowawczą. Twego dnia nie ma obiadu!.

  • LISTY PIERWSZOKLASISTÓW 2013/2014>>>

TURNIEJ OLIMPIJSKICH SZKÓŁ PIŁKARSKICH
W środę (27 marca) w hali CSB rozegrany został turniej piłki nożnej dzieci klas 1-3 w ramach rywalizacji Olimpijskich Szkół. Z 12 podstawówek współpracujących z elbląską Olimpią nasza szkoła wywalczyła III miejsce. Patronat nad turniejem sprawował prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
Mnóstwo zabawy i sportowej rywalizacji! Impreza zgromadziła na starcie 144 młodych zawodników (dziewczęta i chłopcy) z dwunastu szkół podstawowych. Nagrody wręczali zawodnikom prezydent Grzegorz Nowaczyk, Adam Giersz (UEFA), wicestarosta elbląski Maciej Romanowski i prezes Olimpii Łukasz Konończuk.
Zostały przyznane wyróżnienia indywidualne. Najlepszym bramkarzem został nasz Mateusz Korzeniewski.
VII ELBLĄSKA WIOSNA PŁYWACKA
W czwartek 28.03 nasi uczniowie reprezentujący UKP Jedynka Elbląg wzięli udział w najważniejszym wydarzeniu pływackim w naszym mieście, czyli w VII Elbląskiej Wiośnie Pływackiej. Tym razem w pływackich zmaganiach wzięło udział około 350 pływaków, a gościem specjalnym zawodów była Mistrzyni Olimpijska - Otylia Jędrzejczak. Nasi uczniowie osiągnęli świetne wyniki i zdobyli wiele medali oraz trzy puchary w klasyfikacji generalnej. Szkołę reprezentowali: Maria Gotowska, Dominika Tylkie, Karolina Tylkie, Dariusz Ostałowski, Paweł Ostałowski oraz Krzysztof Jabłonowski. Marysia zdobyła 3 złote medale, Dominika - 2 złote i 1 brązowy, Karolina - 1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy, Darek - 3 brązowe, Paweł - 1 złoty, Krzysztof - 1 srebrny i 1 brązowy. W klasyfikacji generalnej w swoich rocznikach Marysia zajęła 1 miejsce, Dominika - 3 miejsce, Karolina - 4 miejsce, Darek - 3 miejsce, Paweł - 6 miejsce a Krzysztof - 7 miejsce. UKP Jedynka Elbląg zdobyła 3 miejsce i puchar w klasyfikacji drużynowej.
WESOŁYCH ŚWIĄT

KIERMASZ WIELKANOCNY SKO
mak026.jpgJuż dziś rozpoczęliśmy sprzedaż odlewów gipsowych.  Nasz kiermasz potrwa do środy lub wyczerpania zapasów.
 

Zapraszamy !!! Od poniedziałku były w sprzedaży świąteczne składanki origami oraz odlewy pomalowane.

WYNIKI KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO SKO
wiosna002.jpg"Małgosia , Kuba i Jurek to przyjaciele. Są uczniami klasy drugiej. W tym roku szkolnym założyli konta SKO , na które wpłacają pieniążki. Małgosi marzy się kupno chomika, Kubie sterowany samochód, a Jurek nie ma jeszcze pomysłu , na co wyda swoje pieniądze. Dzieci przestały kupować cukierki w szkolnym sklepiku, żeby szybciej uzbierać potrzebną im sumę. Chętnie zbierają też makulaturę i wykonują domowe obowiązki. Pani Hania cieszy się, że jej uczniowie uczą się oszczędzania. Ma nadzieję , że inne dzieci wezmą z nich przykład." Zobaczcie kto wygrał>>>
WYNIKI KONKURSU DIECEZJALNEGO
Rozwiązanie Konkursu Diecezjalnego o Świętej Teresie Benedykcie od Krzyża ( Edycie Stein)
1 miejsce -Bartek Wiloch -2c
2miejsce -Hanna Tarczyńska-1d
3miejsce-Milena Rutkowska -1d
Te trzy prace dostały się do etapu dekanalnego (międzyszkolnego)-życzymy powodzenia i czekamy na dalsze sukcesy aby dostały się do etapu diecezjalnego (wojewódzkiego).
4 miejsce -Aleksandra Zwolińska -2c
5 miejsce-Martyna Tarmasewicz -3a
6 miejsce-Ula Mich 3b
Wyróżnienia-Maciek Ulatowski 2c,Wiktoria Dobosz 2c,Ewa Wolińska 2c,Laura Żurawska 2c,Sandra Sobucka 2c,Klaudia Cysarz 3a, Weronika Grzeszczak 2b .Gratulacje dla wszystkich za podjęcie trudnego tematu pracy plastycznej w tym roku ,podziękowania za prace dodatkowe,plakaty (piękna praca Wiktirii Dobosz z kl 2c) zdjęcia prace pisemne oraz prezentacje multimedialne dla Kamilii z 3c, Uli z 3b. Julki z 3b, Nataszy z 3b.
PO REKOLEKCJACH
Hasłem rekolekcji wielkopostnych w Roku Wiary były słowa ,,Panie ,przymnóż nam wiary".
Rekolekcje głosił ks. Z.Grochocki z Warszawy.Dzieci dowiedziały się jakie są żródła wiary oraz jak o wiarę dbać i pielęgnować ją w swoim życiu. W czasie rekolekcji odbyły się konkursy plastyczne i pisemne na temat :Źródła wiary-skąd dowiadujemy się o Panu Bogu? a również konkurs na najładniejszą pisankę i ozdoby wielkanocne (koszyki i palmy). Trzeciego dnia dzieci wzięły udział w akcji Szkolnego Koła Caritas -Radosny Koszyk Wielkanocny - ofiarowały dary-słodycze ,artykuły spożywcze oraz zabawki dla dzieci z Domu Dziecka oraz dla dzieci chorych( ośrodek przy ul.Kasprzaka).Dzieci złożyły też swoje postanowienia rekolekcyjne na pięknych sercach oraz przyniosły skarbonki z jałmużną wielkopostną. Te pieniążki zostaną przeznaczone na pomoc najuboższym z naszego osiedla. Wszystkim wychowawcom i uczniom za udział w rekolekcjach serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy zwycięzcom konkursów.
Nagrody dla klas 4-6 Patrycja Urbanowicz i Mateusz Podwalny. Najładniejsza pisanka i ozdoby świąteczne -Bartek Wiloch 2c (koszyk wiekanocny pełen niespodzianek),pisanki -Igor Kłusewicz 1a i Jakub Nieciecki 2a . Wesoły plakat pisankowy zrobiła klasa 1b, natomiast wielkie podziękowania za artystyczne pisanki dla klasy 3c-wszystkie pisanki zostały nagrodzone. Szczególne podziękowania dla klas :O a i 0b,2c i 2b,3a 3b,3c za wielką ofiarność (dary i skarbonki klasowe) .Podziękowania dla wszystkich dzieci z wszystkich klas za dar serca. Konkurs plastyczny - nagrody! -klasa Oa i Ob. Zosia Czerepska i Emilia Kalinowska -3b, Bartek Burczyk i Łukasz Wechterowicz -2d, Ada Dwojacka i Karolina Kaczmarczyk -1a,Karolina Pakulska -1b.Kuba Zajączkowski -1d,Patrycja Ulenberg- 1c, Natalia Kucharzyk 1c,Zosia Zamorska i Weronika Kozłowska -3c, Damian Mikulski -3c, Karolina Matwiejczyk 2b,Filip Rekiel 2b,Olga Dziuba 2c,Weronika Grzeszczak 2b, Zuzanna Szucka 1b,Oliwia Wożniak 1b.Ada Sarbiewska 3a.Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Bardzo trudno było wybrać najlepsze. Prace po zdjęciu wystawy zawisną w szkole po świętach. Być może dokonamy jeszcze korekty i dopiszemy nagrody !!!
WIOSENNY KONCERT
Kwartet smyczkowy Agitato, w którego skład wchodzą muzycy orkiestry, 22 marca zaprosił uczniów klas 1-3 do wspólnego powitania pierwszego dnia wiosny.

Skorzystaliśmy z tego zaproszenia i udaliśmy się na pierwszy koncert dla dzieci, pt. "Powitajmy wiosnę razem z kwartetem smyczkowym". Na tym spotkaniu dzieci słuchały dzieł największych kompozytorów (W. A. Mozart, F. J. Haydn), a także współtworzyły koncert.

WIEŚCI Z PŁYWALNI
Nasi pływacy z UKP Jedynka Elbląg - Karolina Tylkie i Paweł Ostałowski - nie próżnowali w ostatni weekend i wzięli udział w pierwszej rundzie Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12 i 13 lat. Karolina i Paweł poprawili swoje życiowe rekordy. Karolina zdobyła też dwa medale: srebro na 100m w stylu motylkowym oraz brąz na 400m stylem dowolnym. W najbliższy czwartek wezmą też udział w VII Elbląskiej Wiośnie Pływackiej na naszym basenie, gdzie będzie można ich dopingować. Dzięki staraniom klubu UKP Jedynka Elbląg gościem specjalnym tych zawodów będzie nasza mistrzyni olimpijska - Pani Otylia Jędrzejczak. Z niecierpliwością czekamy także na występy naszych pływaków w drugiej rundzie mistrzostw i trzymamy za nich kciuki.
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
Wiele rejonów w Polsce, w tym polskie miasta także cierpią na braki wody – zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie, a każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody. Wiecie, że: słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie; około 1,2 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody; 3,3 miliarda ludzi mieszka w miastach!!!Najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Każdy z nas powinien ją chronić, cenić i szanować - dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu, natomiast niezagospodarowana może spowodować wielkie zagrożenia: powodzie, podtopienia, skażenie środowiska. Pierwszaki przybyły 22 marca nad rzekę Elbląg, patrząc na nią, złożyły Niebieskie Ślubowanie. "Wiemy, że woda to cenny skarb!!! Ślubujemy ją oszczędzać, dbać o każdą kropelkę!!! Aby nie pojawił się dzień, w którym z kranu nie popłynie woda: ratujmy w Polsce deszczówkę!". Dzieci też zaadoptowały rzekę Elbląg przystępując do programu Klubu Gaja>>>
GODZINA DLA ZIEMI JUŻ W SOBOTĘ!!!!

WIOSNA WIOSNA WIOSNA ACH TO TY!!!
21 marca 2013 w naszej szkole powitaliśmy wiosnę sądem i talentem. Wiosna pozwała zimę. Relacja filmowa prosto z sądowej sali . Jaki był werdykt? Obejrzyjcie... Zapraszamy!!! FILM>>>
Wyrok sądu: Winna, ale w ograniczonym wymiarze kary. Teraz należy ją przepędzić, ale za rok ma do nas powrócić. Oświadczam, że ze względu na ekologię nie utopimy Marzanny, ani jej nie spalimy. Nakazuję recyklingowo podzielić ją na części. Wyrok ma być wykonany natychmiast. Jak widzicie argumenty obrony niestety nie dały rady. Zima się nie obroniła. Czas wiosny przyszedł.
Dlatego też nasi uczniowie klas 4-6 wesołymi występami pełnymi tańca, śpiewu, grania na instrumentach, popisami gimnastycznymi - ujawniając wiele talentów - powitali wiosnę.
KIEDY POCZĄTEK WIOSNY 2013?
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada zawsze w dniu równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku początek astronomicznej wiosny wypada 20 marca. Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Ponieważ zima wszystkim daje się we znaki – zmiany temperatury powodują, że częściej chorujemy, a krótki dzień sprawia, że jesteśmy bardziej przygnębieni – z niecierpliwością wyglądamy pierwszych zwiastunów wiosny. Najbardziej symbolicznym gestem, który pokazuje jak bardzo tęsknimy za słońcem i pogodą jest ludowa tradycja związana z topieniem Marzanny – słomianej kukły symbolizującej zimę i wszelkie zło. Dawniej wierzono, że obrzęd topienia Marzanny może przyspieszyć przybycie wiosny – prędzej zazielenią się drzewa, zakwitną kwiaty i zrobi się cieplej.

Uwaga w związku z tym 21 marca - klasy 1-3 - przybywamy do szkoły w najbardziej szalonych, śmiesznych strojach. Dozwolone są kapelusze, kwiaciaste bluzki, ... Natomiast uczniowie z klas 4-6 pamiętają o niebieskich akcentach ubraniowych - wariacko, ale na na niebiesko - ku pokreśleniu
Dnia Wody. Woda to nasz skarb, bez niej nie ma życia!!!

OLGA W DRUŻNIE HOKEJOWEJ "WIKING"
Równolegle z Elbląskim Wieczorem Lampionów, na lodowisku Helena odbył się mecz elbląskiej drużyny Wikingów z olimpijczykami z Albertville pod wodzą słynnego hokeisty, Mariusza Czerkawskiego.

Pan Mariusz objął swoim patronatem Mistrzostwa Białych Orlików, zarażając pasją
i entuzjazmem dzieci i młodzież do uprawiania sportów zimowych. W niedzielę podczas zawodów, na lodzie mogliśmy zobaczyć trenującą w Wikingach Olgę Jaskulską z klasy IIB, z naszej szkoły.

MIĘDZYKLASOWE ROZGRYWKI PIŁKI SIATKOWEJ
Zakończyliśmy cykl rozgrywek w piłkę siatkową. Dnia 7 marca 2013r. odbyły się zawody klas 6 w tejże dyscyplinie. Do turnieju przystąpiły trzy zespoły klasa 6a, b, c. Wszystkie klasy pokazały, że potrafią grać w siatkówkę i zaprezentowały wysoki poziom sportowy. Po wyrównanych pojedynkach pierwsze miejsce wywalczyła klasa 6a, drugie miejsce 6b i trzecie 6c.
Zwycięski zespół klasę 6a reprezentowali: Dawid Kłos, Paweł Perdian, Wiktoria Pogoda, Julia Częścik, Klaudia Kozłowicz, Wiktoria Majewska, Patrycja Śmigiel, Ola Fluks, Kacper Mazur, Mateusz Boduszek, Dominik Bednarek, Mateusz Marak
MÓJ ELBLĄG
Konkurs fotograficzny,, Moje ulubione miejsce w mieście" został rozstrzygnięty. I miejsce zdobyła uczennica klasy III b
Urszula Mich , II miejsce uczennica klasy III c Zofia Zamorska, III miejsce przyznano Marcie Łysik z III c i Natalii Gomulskiej z klasy III b. Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego wręczyły dziewczynkom dyplomy i ramki, w których będą mogły umieścić swoje ulubione zdjęcie.

Gratulacje !!!

TRZECIOKLASIŚCI - DO DZIEŁA - 14 marca 2013 roku, godz. 9.00
GODZINA DLA ZIEMI 2013
"- Zgaś światło i włącz się do zmian podczas Godziny dla Ziemi WWF! - tak do Polaków apeluje WWF, organizacja zachęcająca do symbolicznego wyłączenia żarówek na godzinę, 23 marca o godzinie 20.30." Każdy z nas pragnie żyć na pięknej, czystej planecie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że proste, codzienne czynności mogą faktycznie zmienić rzeczywistość. A przecież czasami wystarczy zakręcić kran albo zgasić światło...
Dlatego, jak co roku przyłączamy się w tym roku do akcji. Nakręcimy, wraz z innymi elbląskimi szkołami działającymi w Sieci Zielonej Flagi, spot reklamowy, którym będziemy zachęcać wszystkich elblążan do przyłączenia się do akcji. Wczoraj na boisku szkolnym  SP 12 rozpaliliśmy wielką żarówkę, zgasimy ją w sobotę 23 marca w swoich domach. Na koniec wypuściliśmy lampiony. Pofrunęły w górę niosąc okrzyk : GODZINA DLA ZIEMI NIECH TRWA!!!!
WŁĄCZ SIĘ I TY!!! KLIKNIJ PO WIĘCEJ>>>
ZAPRASZAMY NA ZBIÓRKĘ
DROGIE ZUCHY !!
Serdecznie zapraszamy na zbiórkę zuchową już 15.03 (piątek) w godzinach 17.00-18.30 w harcówce SP 9. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i zdobywania kolejnej sprawności. Aby dobrze przygotować się na tą zbiórkę każdy powinien: zrobić jedną gwiazdkę formatu A5, upiększyć swój wiatrak. Do zobaczenia na zbiórce.:)

Zapraszamy do uczestnictwa w obozie
Kiedy? 11-24.07.2013 Gdzie? Bieszczady, Dwernik  Koszt? 750 zł
W programie: wędrówki na Tarnicę, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, zwiedzanie zapory na Solinie, rejs statkiem po jeziorze solińskim, przejażdżka bieszczadzką kolejką, ciekawe zajęcia programowe
Komendantka obozu: phm. Magdalena Kasprowicz, tel. 509596244, mail m.kasprowicz@elblag.zhp.pl

Zebranie dla rodziców osób niezrzeszonych w żadnej jednostce naszego szczepu i rodziców zuchów z 17 EGZ ,,Dzielni Indianie" odbędzie się 22.03 o godzinie 18.15 w harcówce w SP 9. Czuj! pwd.Paulina Kociałkowska HO
V MIEJSCE ADRIANA NA MISTRZOSTWACH POLSKI
Przez dwa dni  serca, oczy miłośników tańca były zwrócone w kierunku stolicy Powiśla - Kwidzyna. W ten weekend było to najbardziej roztańczone miejsce w Polsce, a może nawet w Europie? Odbywały się tam Mistrzostwa Polski. Zawodnicy i widzowie doznali wielu niezapomnianych wrażeń. OTTS Przy Mistrzostwach Polski  był pierwszym poważnym turniejem naszego uczenia Adriana Kiełczewskiego. Kto wiedział o tym występie mocno trzymał kciuki za naszego osiemnastkowego kolegę szkolnego. Adrian wraz ze swoją taneczną partnerką zajął V miejsce. Gratulujemy Ci Adrian odwagi, talentu i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, na następnych turniejach. 
DZIEŃ KOBIET 2013
"Dzień Kobiet to święto szczególne, obchodzone we wszystkich czasach i kulturach – zawsze w uroczysty, choć różny sposób. I dlatego dziś zapraszamy Was na krótką wędrówkę przez wieki. Korzystając z materiałów archiwalnych przedstawimy, jak świętowano Dzień Kobiet w różnych epokach. A zaczniemy od samego początku, czyli od Adama i Ewy ..." I rozpoczęło się przedstawienie, którym rozbawiona została, zebrana dziś w sali gimnastycznej, publiczność. Potem życzenia i kwiatki, a na koniec uhonorowane zostały czekoladką najsympatyczniejsze dziewczynki z klas IV-VI.

Z okazji Dnia Kobiet Mały Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs ,, Najsympatyczniejsza dziewczynka”. Chłopcy w klasach I – III dokonali wyboru ,, Najsympatyczniejszych”. 8 marca nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu.
Dziewczynki otrzymały szarfy w różowym kolorze, słodki upominek oraz pamiątkowe zdjęcie .
NAJSYMPATYCZNIEJSZE DZIEWCZYNKI: Klasa I a - Nikola Jaworska Klasa I b – Nikola Kwiatkowska Klasa I c – Julia Thoms Klasa I d – Maja Wityczyn Klasa II a – Anita Maciąg Klasa II b – Aleksandra Dmowska Klasa II c - Aleksandra Zwolińska Klasa II d - Amelia Truszczyńska Klasa III a – Adrianna Sarbiewska Klasa III b – Paulina Bylińska Klasa III c - Wiktoria Wieczorek Klasa III d - Aleksandra Wójcicka
GRATULUJEMY NASZYM LAUREATOM!!!!
Olimpiady przedmiotowe dotyczą wybranej dziedziny wiedzy, organizowane są coroczne przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim są zwolnieni odpowiednio ze sprawdzianu szóstoklasisty i otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną.
W tym roku nasi uczniowie spisali się na medal.
LAUREATKĄ KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO została Aleksandra Wolińska i finalistami: Zuzanna Kierlandczyk, Łukasz Wierciński
LAUREATKĄ KONKURSU Z PRZYRODY została Natalia Milusz i finalistką Aleksandra Wolińska
FINALISTKĄ KONKURSU Z MATEMATYKI została Natalia Milusz.
                                                                                    Serdecznie gratulujemy!!!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU PODSUMOWANY!!!
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. 
Dzieci uczestniczące w zajęciach komputerowych w lutym uczyły się przestrzegania netykiety. Zostały autorami prac i wyrażały zgodę lub nie na wykorzystanie swoich dzieł przez inne dzieci - dziś już wiedzą, co znaczą słowa: prawa autorskie. Ponadto poruszane były tematy o ochronie danych osobowych. Uczyliśmy się o tym, żeby nikomu nie podawać swojego hasła ani loginu. Rozmawialiśmy o cyberprzemocy. Jakże na czasie były te zajęcia!!!
ELBLĄSKIE LEGENDY - KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY
Legenda o Warsie i Sawie, o złotej kaczce, o Piaście Kołodzieju i wiele innych, to popularne teksty tworzące klimat wielu miast i miejsc. My, elblążanie, także mamy się czym pochwalić. Słynny Piekarczyk, Tolko i Mita, pijany węgorz to legendarne postacie związane z okolicami naszego miasta. Zainspirowani tymi niezwykłymi historiami zaprosiliśmy uczniów klas IV-VI z całego Elbląga do udziału w literacko-plastycznym konkursie pod hasłem " Stwórzmy legendy o naszym mieście ". Na wspaniałe efekty nie trzeba było długo czekać. "Elbinia i szerszenie", "Legenda o Górze Chrobrego", "O motylim smoku", "Srebrny potok", "Matylda, Bryta i bażanty", to tytuły zaledwie kilku z wielu wspaniałych, oryginalnych nadesłanych na konkurs prac. Ale na podium stanęli najlepsi z najlepszych: I miejsce Natalia Cherek, SP 21; II miejsce Kaja Wodzak SP 18, klasa Vc; III miejsce Jakub Wojtasiuk, SP 21; wyróżnienie Natalia Pietroń, SP 11. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !
SKO - TO JEST TO!!!
Drodzy osiemnastkowicze do dzieła!!!
Najnowszy konkurs "Zimowe oszczędzanie z SKO" to okazja do wygrania bardzo cennych nagród. Konkurs rozpoczął się 13 lutego 2013 r., a kończy 31 marca 2013 r. Szkoły mogą przystępować do Konkursu przez cały okres jego trwania.Nie bójcie się zakładania kont elektronicznych. Kto obawia się wpłat przez internet może korzystać z pośrednictwa opiekuna SKO (sala 28) . Przypominamy 5% odsetek , tygodniowa kapitalizacja odsetek. Porozmawiajcie z kolegami , którzy mają już takie konta . Oszczędzanie w NOWYM SKO jest dziecinnie proste.
TURNIEJ SZKÓŁ OLIMPIJSKICH
W dniach 20 - 21.02.2013 na zadaszonym boisku Szkoły Podstawowej nr 1 Elbląg przy ul. Daszyńskiego odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu. Do zawodów w ramach akcji „Olimpijska Szkoła” zgłosiły się następujące drużyny szkolne z Elbląga: SP 1, SP 4, SP 8, SP 12, SP 16, SP 18, SP 19 I, SP 19 II, SP 21, SP 25. W finale, do którego awansowały SP 18, SP 19 II, SP 1 i SP 12 rywalizowano systemem „każdy z każdym”. Uczniowie naszej szkoły ulegli tylko SP 12 i ostatecznie uplasowali się na II miejscu. Reprezentacja SP 18 Elbląg: Maks Szymborski, Jakub Małek, Mateusz Wiśniewski, Mateusz Korzeniewski, Kacper Gdaniec, Mateusz Byliński, Iwo Rudnicki, Kacper Bether.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
TURNIEJ ZBIJAKA KLAS SZÓSTYCH
Dnia 28 lutego odbył się turniej kl. 6 w zbijaka. Dziś już znamy wyniki rozgrywek. Najlepszą drużynę wystawiła 6c. Z tejże klasy Karol Kruk został najlepszym zawodnikiem turnieju. "Karol jesteś the best!" Na kolejnych miejscach znalazły się drużyny z klasy 6 b i zaraz za nią 6a. Za tydzień zapraszamy na turniej siatkarski również klas 6. Trzymajcie kciuki już dziś za swoje drużyny!!!
FIZYKA DLA SMYKA
Nasze osiemnastkowe dzieci poznają tajniki magnetyzmu na bardzo ciekawych zajęciach pn. Fizyka dla smyka". O magnetyzmie i jego tajemnicach opowiada nam bardzo ciekawie Profesor Pytalski. Magnesy, przyciąganie i odpychanie, lewitacja przedmiotów w polu magnetycznym, elektromagnes, wykrywacz metalu, akcelerator magnetyczny … to wszystko podczas zajęć z profesorem i zabawy z magnesowymi zabawkami!!!
OTWORZYLIŚMY DRZWI SZEŚCIOLATKOM I PIĘCIOLATKOM
Otworzyliśmy drzwi sześciolatkom i pięciolatkom. Po obejrzeniu fotogalerii, patrząc na miny dzieci, można powiedzieć śmiało podobało się maluchom!!! Zabawy w szkolnej bawialni, ćwiczenia logopedyczne, prace plastyczne, zabawy taneczne, matematyczne i chwile spędzone przed komputerem - to nie wszystko co na ten dzień nauczyciele przygotowali dla przyszłych, osiemnastkowych uczniów. Żegnając się dzieci mówiły z uśmiechem: do zobaczenia.
                                                    Czekamy na Was we wrześniu!!!
TURNIEJ ZBIJAKA KLAS PIĄTYCH
Dnia 21 lutego 2013r rozegrano tym razem zawody w dwa ognie klas piątych. Każdą klasą reprezentowało pięciu chłopców i pięć dziewczynek. Drużyny grały systemem każdy z każdym. Dwa pierwsze zespoły grały finał A, dwa pozostałe rywalizowały o miejsca 3 i 4. Pierwsze miejsce zajęła klasa 5c. Serdecznie gratulujemy!!! Kolejne miejsca zajęły: II miejsce – 5a, III miejsce – 5d i IV miejsce – 5b.
DRZWI OTWARTE


dzieci 5-cio i 6-cio-letnie wraz z rodzicami do naszej szkoły na
DZIEŃ OTWARTY
27 lutego 2013 o godz. 16.30

RODZICE DZIECI 5-cio i 6-cio letnich!!!!

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu informuje,
iż trwają zapisy do I i zerowej klasy na rok szkolny 2013/2014.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 55 625 86 40.
ZAPRASZAMY!!

JESTEŚMY SPRAWNI I SILNI

PIKNIK NAUKOWY EDUSCIENCE JUŻ W ŚRODĘ

Dnia 20.02.2013 r. w naszej szkole odbył się  Piknik Naukowy zorganizowany w ramach Projektu EDUSCIENCE. Głównym celem imprezy, której patronuje i ją u nas organizuje  Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, jest zwiększenie zainteresowania uczniów naukami matematyczno-przyrodniczymi. Uczniowie wzięli udział w pokazie naukowym, ciekawych zajęciach lekcyjnych, warsztatach oraz pokazach w przenośnym planetarium.

W Pikniku uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, jak również dzieci z klas projektowych SP 1 i SP w Gronowie Górnym.
   
DZIELIMY SIĘ NASZYM ZIELONYM DOŚWIADCZENIEM
"Przedsięwzięcia ekologiczne w SP nr 18 prowadzone są już od kilku lat. Szkoła może poszczycić się wieloma certyfikatami związanymi z ekologią. Należy do sieci „Eco-School”. Posiada tytuły promotora ekologii oraz szkoły przyjaznej środowisku nadawanej przez kuratora oświaty. Szkoła jest ośrodkiem edukacji ekologicznej, w związku z czym może przeprowadzać różne warsztaty. Nie jest to jednorazowy zryw "– zapewniała p.Joanna Tykarska-Mazurkiewicz uczestników konferencji pełnej energii.
KONKURS SKO ZAKOŃCZONY
walentynki.jpgSKO ogłosiło na blogu konkurs na ekologiczny własnoręcznie wykonany prezent walentynkowy. Napływały bardzo ciekawe pomysły utrwalone na zdjęciach (kliknij i zobacz>>). Wybór tych najlepszych nie był łatwy. W końcu się udało!

Nagrody główne zdobyły: Ula Mich, Olga Jaskulska, Weronika Grzeszczak , Gabrysia Szymańska, a wyróżnienia trafiły do: Nataszy Wernerowicz, Mai Domalewskiej.
Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów SKO.

DZIEŃ OSZCZĘDZANIA ENERGII 2013
Energy Saving Day organizowany jest od 2005 roku w rocznicę (15 lutego) wejścia w życie Protokołu z Kioto, który to ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. To pewnego rodzaju święto ekologiczne było inicjatywą włoskiego radia publicznego.
W naszej szkole, co roku jest to ważny dzień, bowiem rozpoczyna działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na szeroka skalę - wszystkich naszych uczniów i ich rodzin.
DZIŚ ROZPOCZYNAMY - "ELEKTRO-REWOLUCJĘ", która opowie wszystko o elektrośmieciach, w historii "Co z tym śmieciem zrobić?", wytropi dzikie wysypiska, nauczy oszczędzać energię i wykorzystywać odnawialne źródła energii,... Zaczynamy od zielonych pstryczków ;) w szkole i w domu.
WALENTYNKOWY KONCERT
Dzisiaj uczniowie klas I c, II b, III a i III d mieli okazję obejrzeć przepiękny popis umiejętności uczniów naszej Szkoły Muzycznej. Była to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki. Pomysł przedstawienia został oparty na książce "Mały Książę" A. De Saint -Exupery. Wraz z Małym Księciem wędrowaliśmy po różnych muzycznych planetach, rozmyślając o przyjaźni, miłości. Przedstawiamy choć kilka fragmentów tego wzruszającego przedstawienia , w którym mogliśmy obejrzeć przedstawicieli całej SZKOLNEJ RODZINY (sami tak siebie nazwali) od 6 latka do maturzysty.
Dziękujemy za zaproszenie . To piękny walentynkowy prezent.
MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ KLAS IV W ZBIJAKA
14 lutego odbyły się w naszej szkole rozgrywki w zbijaka klas IV. Podczas gry towarzyszyły nam wielkie emocje, a walka była długa i zawzięta. Rozegranych zostało 6 meczów systemem" każdy z każdym. Z pośród czterech klas czwartych wyłoniony został zwycięzca. Została nim klasa IV b, która miła na swoim koncie aż 3 wygrane mecze.
A oto wyniki rozgrywek:
Im - IVb
II m - IVa
III m - IVc
IV m - IVd                                      Wszystkim serdecznie gratulujemy!
MEDALOWE SIATKARKI
13.02.2013r został rozegrany finał Mistrzostw Elbląga w ramach XXVII Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce dziewcząt. Naszą szkołę reprezentował zespół: Martyna Bartnicka, Klaudia Kozłowicz, Ola Wolińska, Oliwia Szapańska, Dominika Jarosz, Julia Częścik, Patrycja Śmigiel, Wiktoria Majewska, Natalia Milusz, Karolina Zagalska. Dziewczyny dzielnie walczyły w kolejnych meczach. Najpierw pokonały w dwóch setach drużynę z SP 16, potem z takim samym wynikiem 2:0 zwyciężyły z zespołem SP 4. Na koniec finału zmierzyły się z drużyną z SP 18.Dziewczyny po zaciętej walce uległy tylko SP 19 dopiero w trzecim secie ( Tie-break 13:15 ). Gratulujemy zaszczytnego II miejsca!!!
DROGIE ZUCHY !!
W dniu 15.02 zbiórka, odbywa się według planu w godzinach 17- 18.30 w zuchówce w SP 9. Przypominam również, o zadaniu międzyzbiórkowym - ZROBIENIU lub UDEKOROWANIU LATAWCA. Uprzedzam również, że dzieci będą wychodziły na chwilę (10 minut) na dwór.

Następnego dnia w sobotę (16.02) odbędzie się dodatkowa zbiórka. Będziemy iść na niej do Biblioteki Elbląskiej. Odbędą się tam zajęcia kończące realizowany przez nas cykl sprawności ,Przyjaciele Muminków" oraz będziemy oglądać film na dużym ekranie.  Spotykamy się pod Szkołą Podstawową nr 18, o godzinie 9.00 z dwoma biletami i legitymacją szkolną. Planowany powrót około 13.30, w tym samym miejscu. Liczę na liczne przybycie. Serdecznie zapraszam.:)

Czuj! pwd.Paulina Kocialkowska HO   667230061   p.kocialkowska@elblag.zhp.pl
SKRZYDLATE LEKCJE
TO BYŁ NAPRAWDĘ CIEKAWE ZAJĘCIA!!! Wszyscy dziś w sali gimnastycznej szeroko otwierali oczy, serca i mózgi słysząc niesamowite opowieści i ciekawostki o ptakach. Naszymi gośćmi były bowiem żywe ptaki i ich opiekunowie. Dzieci dowiedziały się w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób o życiu i roli w środowisku ptaków z grupy sów, sokołów i jastrzębi. Prowadzący zajęcia z dużym poczuciem humoru przedstawiali swoich podopiecznych i ciekawie opowiadali o ich cechach i zwyczajach. Sama prezentacja ptaków była niesamowita. Okazało się że sowy nie są zbyt mądrymi ptakami. Nieźle musiał się trener naprosić puchacza, aby wykonał jego polecenie. Można je było zobaczyć w różnych sytuacjach - podczas układania (tresury), lotu i polowania. Ci, którzy znali odpowiedzi na trudne pytania, mogli pogłaskać ptaki. Dodatkowym wielkim przeżyciem na zakończenie zajęć była możliwość zrobienia sobie fotografii z sową płomykówką FIONĄ, która cierpliwie pozowała do wszystkich zdjęć. Bardzo dziękujemy trenerom ptaków z zespołu Zielone Lekcje za ciekawie przygotowane i przeprowadzone zajęcia. Tak przekazane wiadomości i zdobyta wiedza na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.
NASI UCZNIOWIE Z MEDALAMI W PŁYWANIU
Nasi pływacy występujący w barwach klubu UKP Jedynka Elbląg nie próżnowali w trakcie ferii zimowych. Najpierw ścigali się na zawodach w Ciechanowie, a dwa tygodnie później po raz pierwszy wystartowali w zawodach międzynarodowych. W dniach 2-3 lutego odbywały się w Poznaniu Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Sheraton Poznan Hotel. Nasi uczniowie: Dominika i Karolina Tylkie oraz Darek i Paweł Ostałowscy godnie reprezentowali swoją szkołę oraz klub i przywieźli aż dziesięć medali. Dominika wystartowała w finałach czterech stylów na dystansie 50m i zdobyła aż cztery złote medale. Karolina zdobyła złoty medal na dystansie 200m stylem dowolnym - ze swoim nowym wynikiem jest szóstą zawodniczką w Polsce na tym dystansie w swojej kategorii wiekowej. Zdobyła także dwa medale srebrne i dwa brązowe. Paweł wywalczył swój pierwszy brązowy medal w zawodach międzynarodowych na dystansie 50m stylem grzbietowym. Darek, podobnie jak i pozostali pływacy, poprawił swoje życiowe rekordy. Gratulujemy!
ZAPUSTY
Dzieci z Koła Artystycznego oraz z Szkolnego Koła Caritas przygotowały przedstawienie jasełkowe oraz koncert kolęd. Wraz z opiekunami p. Danutą Zaleską i p. Anną Mienicką uczniowie wystąpili w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II (na oddziale dziecięcym oraz dla najstarszych pacjentów) a także w Domu Opieki dla osób chorych przy ul. Podgórnej. Dzieci złożyły życzenia oraz obdarowali pacjentów własnoręcznie wykonanymi kartami. W Domu Opieki czekała na nas miła, słodka niespodzianka. Dziękujemy wszystkim za pomoc i życzliwość, zwłaszcza dzieciom i ich rodzicom.
DROGIE ZUCHY !!
Serdecznie zapraszamy na zbiórkę zuchową już 8.02 (piątek) w godzinach 17.00-18.30 w harcówce SP 9. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i zdobywania kolejnej sprawności.
Do zobaczenia na zbiórce.

P.S. Na zuchy nie trzeba się specjalnie zapisywać. Dziecko może przystąpić do gromady w każdym momencie. Czuj!
pwd.Paulina Kocialkowska HO                      
667230061   p.kocialkowska@elblag.zhp.pl

KONKURSY DBI
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu serwis www.sieciaki.pl przygotował już 7 z 10 konkursów dla dzieci w wieku 6-12 lat.

1 lutego na sieciakowej stronie pojawił się komplet 10 konkursów z okazji 10 edycji DBI. Wygraj atrakcyjne nagrody dla szkoły i siebie.

ZAPRASZAMY!!!

Akademia rodziców - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2013
Internet to jedno z najwspanialszych dobrodziejstw i osiągnięć cywilizacji i nic dziwnego, że całkowicie odmienił on nasze życie. Jednak niesie on także ze sobą sporo zagrożeń. Niektórzy rodzice, w trosce o dobro dziecka, jak najdłużej trzymają je z dala od Internetu. Jednak to nie jest dobra droga.

Internet to przecież świetne narzędzie i im wcześniej dziecko nauczy się z niego korzystać, tym lepiej. Ważne jest tylko, byśmy zapoznali małych użytkowników sieci z ważnymi zasadami, a potem spokojnie i życzliwie rozmawiali z nimi o ich doświadczeniach, niepokojach, ale także i radościach wynikających z użytkowania Internetu.

Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem „Serfuję. Respektuję”. Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.

Działania związane z bezpieczeństwem w sieci w naszej szkole będą trwały przez caly luty 2013 roku.

NIE SIEDŹ W DOMU PODCZAS FERII


FERIE W ŚWIATOWIDZIE  FERIE NA SPORTOWO FERIE Z DŹWIĘKIEM
KONKURSY PLASTYCZNE:
Mały Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs fotograficzny: ,,Ulubione miejsce w moim mieście’’.
Prace proszę składać po feriach u Jolanty Mroczek (sala nr 23) lub Małgorzaty Fontasiewicz ( sala nr 26).
Ogólnopolski konkurs plastyczny "Drapieżne oblicza ziemi" >>> (prace po feriach zbiera D.Życzkowska)
Wojewódzki konkurs plastyczny "Odkryjmy wymarły świat w bursztynie" >>>
(prace po feriach zbiera D.Życzkowska)
Międzynarodowy konkurs "Od morza jesteśmy" >>> (prace po feriach zbiera D. Zaleska)

        ZAPRASZAMY NA PLATFORMĘ
FERIE POWITALIŚMY BALEM KARNAWAŁOWYM
W ostatni dzień przed feriami odbył się u nas bal karnawałowy. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, przystrojoną balonami, delikatnymi tiulami i serpentyną. W szkole pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze i przeróżne cudaki. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet lekkie przerażenie. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom balu. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Zabawę urozmaiciły konkursy, które jak zwykle cieszyły się ogromną popularnością. Znakomicie spisali się też rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech przepyszne ciasta. Tegoroczny bal przebierańców należał do udanych. Wszyscy byli zmęczeni, ale i zadowoleni.
FILM>>>

16.01. (środa),  – zebrania dla rodziców z klas 0-3   17.01. (czwartek) – zebrania dla rodziców z klas 4-6. Zapraszamy!
kliknij i zobacz godziny zebrań>>>

RODZICE DZIECI 5-cio i 6-cio letnich!!!!

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu informuje,
iż trwają zapisy do I i zerowej klasy na rok szkolny 2013/2014.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 55 625 86 40.
ZAPRASZAMY!!

FERIE POWITALIŚMY SPEKTAKLAMI PROFILAKTYCZNYMI
Przemoc i agresja to problem tak popularny, że nie sposób z nim się nie zetknąć wśród dzisiejszej młodzieży, a nawet i młodszych dzieci. To nie tylko szarpiący się na przerwie chłopcy podtykający sobie nogi, ale także i ustawiane bijatyki, coraz większa agresja dziewcząt i wręcz molestowanie psychiczne. W przedstawionym spektaklu największym problemem jest właśnie przemoc psychiczna (choć nie tylko), z którą wrażliwy chłopak - Kuba, nie jest w stanie sobie poradzić.
W widowisku nasi uczniowie klas 4-6  zobaczyli pozytywne wzorce i idee, dostrzegli, że warto w życiu mieć pasje, marzenia, warto dążyć do postawionych sobie celów. Główna bohaterka przekonywała, jak ważne w życiu człowieka są książki, literatura, muzyka. Także i sport pokazany jest w pozytywnym świetle - jako droga do ZDROWEJ rywalizacji. Przedstawienie obudziło sprzeczne emocje, pobudzało wyobraźnię, zmuszało do myślenia.
JESTEŚMY W FINALE REGIONALNYM
16 stycznia odbyły się zawody rejonowe w piłkę siatkową dziewcząt. W turnieju wzięły udział szkoły podstawowe z Elbląga oraz szkoła z Lechowa. Nasze dziewczęta:  I czwórka - Martyna Bartnicka, Oliwia Szapańska, Natalia Milusz,  Dominika Jarosz, Aleksandra Wolińska i II czwórka: Julia Częścik, Klaudia Kozłowicz, Karolina Zagalska, Patrycja Śmigiel, Ola Fluks, po wyrównanych pojedynkach uplasowały się na II miejscu i awansowały do finału regionalnego.
Finał XXVII MIMS odbędzie się 13.02.2013r. Życzymy dalszych sukcesów!!!
TRZYMAJ FORMĘ
Co prawda zima za oknem, ale to wspaniała okazja, by już teraz pomyśleć o swojej kondycji, harcie ducha. Nasze wolontariuszki Julia Częścik i Julia Pawłowska w ramach Ogólnopolskiego Programu "Trzymaj formę" zachęcały odwiedzających nasza szkołę podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do zapoznania się z ideą tego programu. Zwraca on uwagę na potrzebę troski o swoje ciało i jego kondycję, zdrowe odżywianie się i pogłębianie wiedzy na ten temat. Bo być aktywistą na co dzień jest niezmiernie modne. Do tego bardzo mocno Was zachęcamy. Już niebawem kolejne akcje pod hasłem " Trzymaj formę". Opiekun PCK - A. Michalska
CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA PODSUMOWANA
Ogólnopolska akcja "Czerwonokrzyska Gwiazdka" zawitała także do naszej szkoły. Trwała od 17 listopada 2012 roku do 15 grudnia 2012 roku. Polegała na zbiórce artykułów spożywczych i zabawek, które następnie zostały przekazane do Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu. Celem akcji było wsparcie osób potrzebujących w naszym mieście w okresie świąt Bożego Narodzenia. W akcję zaangażowani byli uczniowie klas IV-VI wraz z rodzicami i wychowawcami.
Dzięki Waszej życzliwości i wspaniałomyślności ponownie udało sie zebrać mnóstwo artykułów. Pragnę więc gorąco wszystkim Wam podziękować za zaangażowanie i wsparcie akcji. Liczę na równie udaną współpracę za rok. Wielkie DZIĘKI!!! Agnieszka Michalska -opiekun Szkolnego Koła PCK.
LICZYMY ZEBRANE PIENIĄŻKI DLA ORKIESTRY WOŚP


Zakończyliśmy wielkie granie z WOŚP w naszej szkole!
Bawiliśmy się świetnie i zebraliśmy całkiem pokaźną kwotę...
Nasz wynik - pierwszego szybkiego liczenia - pieniądze jeszcze napływają, to...

6 374 i 1 euro.
Koszulka Sławomira Szmala została zlicytowana za 420 zł i, uwaga!!!, przekazana szkole na kolejną orkiestrę za rok!!! Dziękujemy!!!

Składamy serdeczne podziękowania
Rodzicom za każdą blaszkę ciasta i dzieciom za podzielenie się maskotką zabawką,...
NASZYM SPONSOROM!

BEZ WAS BY SIĘ NIE UDAŁO TAK WSPANIALE ZAGRAĆ!!!

MAJKA Z KLASY 6C - MISS NASZEJ SZKOŁY
PO RAZ KOLEJNY ZAGRAMY !!!

10.00 do godz. 14.00
NON STOP NA SZKOLNYCH KORYTARZACH I WKLASACH CAŁEJ SZKOŁY
- kawiarenka
- loteria fantowa i aukcje
- paintball
– salon piękności p. Wojtkun - henna i regulacja brwi
– stoisko Klubu Sportowego „Olimpia Elbląg”, obecni będą zawodnicy
 pierwszego zespołu - autografy, zdjęcia
– pokazy naukowe „ Fizyka dla smyka” –
p. Mariusz Kur Akademia Nauki z Olsztyna
- porady wizażu, malowanie paznokci, makijaż oczu i odjechane fryzury
– stoisko PCK „Trzymaj formę”

HIT DNIA!!! 13 stycznia 2013!!! HIT DNIA!!!

Zapraszamy Państwa do licytowania koszulki
KOSZULKA SŁAWOMIRA SZMALA
– BRAMKARZA REPREZENTACJI POLSKI
PIŁKI RĘCZNEJ - Z MISTRZOSTW ŚWIATA Z AUTOGRAFEM!!!
ZAPRASZAMY!!!

W SALI GIMNASTYCZNEJ
10.00 – 10.20
• Powitanie • Aukcja
10.20-10.45
• Wybory Miss – blok pierwszy • Występ dziewcząt kl. VI C • Taniec Karolina Kryjom i Dominika Tylkie • Aukcja
10.45-11.10
• Występ Michaela Jacksona-taniec • Pokaz Karate • Aukcja
11.10-11.40
• Występ taneczny – świetlica • Piosenka – Klaudia Krygier • Aukcja
11.40- 12.15
• Wybory Miss – blok drugi  • Występ kl. 1 D-taniec  • Aukcja
12.15- 12.40
• Taniec towarzyski-J. Królikowski  • Występ kl. 6b,c - kolęda angielska • Aukcja
12.40-13.10
• Pokaz judo  • Taniec – A. Zadrożna kl. 6 B  • Aukcja
13.10- 13.30
• Taniec kl. 1 A • Piosenka- kl. 6 B  • Aukcja 
13.30-13.50
• Inscenizacja wiersza J.Brzechwy ”Rzepka” kl. 5 B  • Piosenka SKO – kl. 3B  • Aukcja
13.50 – 14.10
• Pytania do MISS  • Występ klasy 3 C  • Aukcja  • Wyniki MISS

   

PO ŚWIĘTACH...

WIGILIJNY CZAS

POŻEGNANIE

SPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ...

Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci Pana Edwarda Wieczorka - naszego wesołego, zawsze pomocnego we wszystkim Pana Konserwatora. Był on nie tylko naszą "Złotą Rączką", lecz również bardzo lubianym w naszym gronie kolegą. Nie możemy wprost uwierzyć, że nie ma Go już wśród nas.

Jego śmierć spowodowała pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali.
Prosimy Rodzinę Pana Edwarda o  przyjęcie
naszych  szczerych kondolencji.

Msza Św. pożegnalna odbędzie się 2 stycznia 2013 o godz. 10.00 w kościele Św. Rodziny.

ZNAMY JĘZYK ANGIELSKI!!!
Znamy już wyniki świątecznego konkursu z j.angielskiego dla kl. 1-3, którego organizatorem była SJO "Regent" w Elblągu. I miejsce w kategorii klas II zajęła nasza uczennica Kasia Wojtkun - kl. 2c. Gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za tak aktywny udział w konkursie. Po przerwie świątecznej wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają certyfikaty.

Znamy też już wyniki Międzynarodowego Konkursu Językowego Test Oxford Plus XX Edycja. Poznajcie naszych laureatów: laureat II stopnia (92/100 pkt) - Kamila Sidorek kl.3c; laureat IV stopnia (84/100) - Paulina Jarosz - kl.3c; laureat V stopnia (80/100) - Olga Dziuba i Ola Zwolińska - kl. 2c. Wszystkim uczestnikom konkursów gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Merry Christmas.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, a organizatorom dziękujemy za wspólną zabawę!
KONIEC GŁOSOWANIA!!!
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY GŁOSOWALI NA NASZ FILM - NIESTETY GŁOSÓW BYŁO ZA MAŁO, ABY PRZEJŚĆ DO DRUGIEGO ETAPU!!!SZKODA.
 

Od 19. listopada rozpoczęło się ogólnopolskie głosowanie Internautów i każda szkoła ma takie same szanse na wygranie. Nagrody to: 10 nowoczesnych pracowni multimedialnych z pełnym zestawem sprzętu o wartości 16 000 zł, dla szkół, z których pochodzą laureaci konkursu. JAK WIDZICIE BYŁO O CO WALCZYĆ ;o)

GRAMY!!!!
Ogłaszamy, że będziemy grać z orkiestrą WOŚP. W takcie trwania zabawy przewidujemy konkursy, loterię, aukcję, kawiarenkę.

Chcemy jak co roku poprzeć akcję Jurka Owsiaka, 21 finał WOŚP, który tym razem zbiera pieniądze i licytuje przedmioty z przeznaczeniem dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.

SUKCESY PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW
Wczoraj w salonie Forda odbyło się wręczenie nagród laureatom Mikołajkowego Konkursu Rysunkowego dla Dzieci. Laureatką została Weronika Begej z kl. 1b. Tematem Konkursu był pojazd Świętego Mikołaja. Organizatorzy dziękowali za liczne (ok. 230), piękne prace zgłoszone do konkursu. Wszystkie rysunki można oglądać w salonie przy ul. Żuławskiej.
Wśród laureatów konkursu plastycznego, ogłoszonych w ramach Elbląskiej Jesieni Literackiej, pod nazwą 6xUśmiechnij się, zajmując pierwsze miejsce, znalazł się Mateusz Podwalny z klasy 4b.
Nasi młodzi komputerowcy nabywają sporo umiejętności na zajęciach komputerowych. Są pierwsze efekty!!! Nagrodę w internetowym konkursie multimedialnym, za wykonanie kartki świątecznej, zdobyła Oliwia z kl. 1a. Gratulujemy naszym artystom i życzymy powodzenie w kolejnych konkursach!!!
ŻYCIE JAK W MADRYCIE!
Czas na wyniki międzyszkolnego konkursu dla uczniów klas szóstych " Związki frazeologiczne nasz chleb powszedni", który odbył się 12 grudnia w SP nr 19. Naszą szkołę reprezentowali w tym roku Julia Pawłowska z klasy VI a i Łukasz Wierciński z VI c. I co tu dużo mówić- znów zgarnęliśmy zaszczytne pierwsze miejsce ! Pal sześć, że łatwo nie było, bo wysiłek nie poszedł na marne. Rzuciliśmy pozostałym drużynom rękawicę i w starciu "tytanów" to właśnie Julia i Łukasz okazali się najlepsi. Serdecznie im gratulujemy! 
NASZE TĘGIE GŁOWY
Oto nasi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu konkursów województwa warmińsko – mazurskiego w roku szkolnym 2012/2013z poszczególnych przedmiotów:
 
MATEMATYKA - Natalia Milusz
PRZYRODA - Natalia Milusz, Aleksandra Wolińska
JĘZYK POLSKI - Julia Magdalena Pawłowska, Natalia Milusz, Łukasz Wierciński, Aleksandra Wolińska, Alicja Chabowska, Zuzanna Kierlandczyk,
JĘZYK ANGIELSKI - Oskar Błaszczyk

Gratulujemy i trzymamy za wszystkich mocno kciuki, aby w finale zdobyli najwyższe wyniki.

SZACHOWE ZMAGANIA Z SZUKCESEM NASZYCH UCZNIÓW
090.JPGJednym z najbardziej globalnie oddziaływujących na różne sfery rozwoju dziecka zajęć są szachy, które są rodziną strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy.  MDK w Elblągu zaprosił dzieci z terenu Elbląga i okolic urodzone w roku 2000 i latach późniejszych dnia 7 grudnia na II Mikołajkowy Turniej Szachowy. Rozegrany on był systemem szwajcarskim 5-rundowym z zegarami /po 10 minut na partię dla zawodnika – szachy szybkie/. Wśród najlepszych szachistów, na podium stanął nasz uczeń Szymon Dragan uczeń klasy II b - lat 8, a Filip Rekiel uczeń klasy II b - lat 7, zajął miejsce IV. Serdeczne gratulacje!!!
GÓRA GROSZA USYPANA
ZAKOŃCZYLIŚMY AKCJĘ "GÓRA GROSZA" - ZAPRASZAMY NA RELACJĘ >>>>
MIKOŁAJKOWE ZAWODY PŁYWACKIE
p1000036.jpgW dniu 5.12.2012 r. na Krytej Pływalni MOSiR w Elblągu odbyły się Mikołajkowe Zawody Pływackie dla dzieci szkół podstawowych. Zawody zorganizowali: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy i Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe . W zawodach uczestniczyły dzieci klas I –III w liczbie 108 , oraz dzieci klas IV – VI w liczbie 159 . Uczestnicy zawodów otrzymali okolicznościowe medale , dyplomy, statuetki i drobne upominki. Zawody sfinansowano ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i MOS. Zawody rozpoczęły się Uroczystą Przysięgą Ratowniczą -uczestników kursu Młodszy Ratownik WOPR oraz pokazem ratownictwa wodnego w ich wykonaniu. KLIKNIJ PO WYNIKI >>>
RUSZYŁ ŚWIĄTECZNY KIERMASZ
grosz012.jpgJako pierwsze wystartowało koło plastyczne . Już dziś można było kupić ich wyroby. Może przydadzą się komuś na prezent Mikołajkowy.
Życzenia świąteczne można wysłać pocztą elektroniczną ,ale te piękne karty ręcznie wykonane sprawią komuś wiele radości.
WYRÓŻNIENIE ZA BLOGA SKO
Drodzy OSIEMNASTKOWICZE ! Otrzymaliśmy wyróżnienie za prowadzenie bloga. Niedługo do naszej szkoły dotrze pula nagród. Już teraz mogę ogłosić , że na pewno prezentem obdarujemy najwytrwalsze blogowiczki Ulę Mich i Nataszę Wernerowicz z klasy III b.
Przypominam regulamin konkursu:
Na każdym z etapie Konkursu, Komisja Konkursowa wybiera 3 zwycięskie blogi spośród 10 szkół plasujących się najwyżej w Rankingu i niebędących jednocześnie laureatami poprzednich etapów rywalizacji. Dodatkowo Komisja może przyznać maksymalnie 3 wyróżnienia w postaci zestawu upominków dla szkół, które wykazały się szczególną aktywnością.(TO MY!)
Dzisiejsza data 12.12.2012r. okazała się dla nas szczęśliwa!
NASI UCZNIOWIE Z MEDALAMI
7 i 8 grudnia odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w pływaniu. SP 18 reprezentowali zawodnicy klubu UKP Jedynka Elbląg: Dominika Tylkie (IID), Karolina Tylkie (VD) i Paweł Ostałowski (VIB). Dominika startowała w czterech wyścigach i zdobyła dwa srebrne medale na dystansie 50m stylem klasycznym i dowolnym. Była też czwarta (100m stylem dowolnym) i szósta (100m stylem klasycznym). Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż ścigała się z zawodnikami o dwa lata starszymi od siebie, gdyż najniższy przedział wiekowy to kategoria 10 lat i młodsi. Przed oficjalnym rozpoczęciem mistrzostw Karolina wygrała w naszym województwie ogólnopolski sprawdzian wszechstronności stylów (200m stylem zmiennym) i sprawdzian wytrzymałości (400m stylem dowolnym) w swojej kategorii wiekowej, za co otrzymała dwa puchary. W mistrzostwach zdobyła trzy złote medale (200m stylem dowolnym, 100m stylem zmiennym i 100 stylem dowolnym) oraz srebrny medal (100m stylem motylkowym). W klasyfikacji generalnej okazała się mistrzynią województwa w swojej kategorii wiekowej, za co otrzymała wspaniały puchar. Paweł zajął 4 miejsce (400m stylem dowolnym) i 5 miejsce (200m stylem dowolnym). Cała trójka poprawiła swoje rekordy życiowe na tych dystansach. UKP Jedynka Elbląg okazał się drugim zespołem województwa. Gratulacje! Zapraszamy do filmoteki>>>>
MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI PODSUMOWANY
6 grudnia wołaliśmy w całym Elblągu: Zbliżają się święta!!! Czas na porządki!!! Drodzy mieszkańcy Elbląga, jeżeli w domu, w piwnicach, komórkach macie ELEKTROŚMIECI, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie to przynieście je do nas!!!!

I... odzew elblążan był niesamowity!!! Uzbieraliśmy 4,82 TONY popsutej elektroniki. Bardzo dziękujemy Zakładowi Utylizacji Odpadów za sprawne odebranie od nas zebranej w akcji popsutej elektroniki.
INFORMACJA DLA ZUCHÓW I NIE ZUCHÓW
Dodatkowa zbiórka dla wszystkich chętnych dzieci z klas 0-3.
Dnia 8.11 odbędzie się wyjście do jednostki wojskowej przy ulicy Mazurskiej. Na które zapraszamy wszystkie zuchy i nie zuchy! Spotykamy się w sobotę o godzinie 9.00 pod SP 9 Powrót planujemy około godziny 13.00 pod SP 9. Należy zabrać 2 bilety ulgowe, jedzenie, ciepłe ubranie, dobry humor :)

Czuj!
Drużynowa pwd. Paulina Kociałkowska
Rusza III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Językowego FunEnglish.pl
WAŻNA INFORMACJA PEDAGOGA SZKOŁY
Uwaga Rodzice!
Bardzo proszę o stawienie się 04.12.12r.(wtorek) w gabinecie pedagoga celem odebrania decyzji stypendialnej za okres IX-XII 2012r. (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty). Termin realizacji 04.12.12r. – 14.12.12r.  W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie środki przyznane uczniowi zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI
Zbliżają się święta!!! Czas na porządki!!! Drodzy mieszkańcy Elbląga, jeżeli w domu, w piwnicach, komórkach macie ELEKTROŚMIECI, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie to przynieście je do nas!!!!

Gdzie i kiedy możecie to zrobić?!?!?!?!

06.12.2012 elbląskie placówki działające w ramach Elbląskiej Sieci Zielonej Flagi, przy współpracy z Zakładem Utylizacji Opadów zapraszają w godzinach 9.00-12.00, elblążan na zbiórkę elektrośmieci pn. MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI.

Miejsca zbiórki w Elblągu, to boiska szkolne i podwórka przedszkolne:
I Zawada i Nad Jarem
1. Zespół Szkół nr 1, ul. Korczaka 34
2. SP 18, ul. Węgrowska 1,
3. Przedszkole 21, ul. Wiejska 6

II
1. SP 19, ul Urocza 4 tel. (55) 625 86 60
2. SP 12, ul. Zajchowskiego 12 tel. (55) 625 85 60
3. Przedszkole z Grupami Integracyjnymi nr 15, ul. Kpt. Diaczenki 24
4. Przedszkole 33, ul. Królewiecka 35
5. LO IV, ul. Sienkiewicza 4
6. SP 23, ul. Słoneczna 14,

III
1. 2. SP 4, ul. Mickiewicza 41
3. OSW 2 ul. Polna (garaże)
4. SP 16 ul. Sadowa 2
5. LO V ul. Gen.Bema 50
6. Gimnazjum 6, ul. Rawska

O nieprawidłowym pozbywaniu się elektrośmieci trzeba mówić i uwrażliwiać na problem!!! Sprzęty te zawierają szkodliwe związki chemiczne, które po przedostaniu się do ziemi czy powietrza szkodzą przede wszystkim nam samym. A w przyszłości są przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Należy więc oddawać je do punktów zbierania elektrośmieci.
II MIEJSCE NA KONKURSIE MATEMATYCZNYM "MRÓWA"

Dnia 1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 25 w Elblągu odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego ,,Mrówa”. Celem tego konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie wzięły udział 3 – osobowe reprezentacje z klas trzecich szkół podstawowych z Elbląga i miejscowości powiatu elbląskiego. Szkołę Podstawową nr 18 reprezentowali uczniowie z klasy III c: Jakub Sasin, Artur Frajny, Zosia Zamorska . Uczniowie ci wykazali się umiejętnościami pracy w zespole, logicznego myślenia podczas rozwiązywania problemów matematycznych. Szybko  wykonywali zadania. Zdobyli zaszczytne II miejsce. Otrzymali puchar i dyplom dla szkoły oraz nagrody indywidualne: medale, kupony o wartości 50 złotych do Empiku, dyski zewnętrzne do komputera, pamiątkowe znaczki ze swoim zdjęciem, a zamiast kwiatów ananasy. Opiekunowie grup za przygotowanie do konkursu również  otrzymali podarunki. Gratulujemy uczniom z klasy III c ! Życzymy dalszych sukcesów !

ANDRZEJKI

Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki zorganizowane przez Mały Samorząd Uczniowski . Z tej okazji dzieci przebrały się za wróżki , czarownice , czarodziejów , koty itp. Pierwsza część imprezy miała  miejsce na dużej sali gimnastycznej. Wszystkich przybyłych powitała staruszka Genowefa wraz ze swoimi kotami, która opowiedziała, jak to kiedyś się wróżyło, jak wywróżyła sobie męża . Zaprosiła do zabawy tanecznej. Druga część imprezy odbywała się na korytarzach szkolnych, gdzie wróżki przepowiadały przyszłość. Można było się dowiedzieć: kim będzie się w przyszłości, jakie imię będzie miał wybranek, wybranka, jak będą wyglądali , co nas czeka w najbliższym czasie, jacy jesteśmy i wiele innych informacji. Zabawę andrzejkową uatrakcyjnił słodki poczęstunek w salach lekcyjnych. Impreza przebiegła w miłej atmosferze.

PRZEDSZKOLAKI NA NASZYCH ANDRZEJKACH

Dnia 30 listopada w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 18 z Przedszkolem ,,Akademia Krasnoludków” w Elblągu dzieci z tego przedszkola odwiedziły uczniów klasy III c. Wspólnie z nimi wzięły udział w Andrzejkach zorganizowanych przez Mały Samorząd Uczniowski. Najpierw tańczyły na dużej sali gimnastycznej, potem sobie wróżyły. Wróżki przepowiadały im przyszłość. Wizytę uatrakcyjnił słodki poczęstunek . Na pamiątkę tego spotkania pani Jolanta Mroczek wraz ze swoimi uczniami wręczyła przedszkolakom prezenty. Panie otrzymały aniołki , dzieci torbę cukierków i kwiaty – słoneczniki z logiem Szkoły Podstawowej nr 18. Dzieci zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

W NASZYM OGRODZIE RUSZYŁA PTASIA STOŁÓWKA
Idą pierwsze mrozy, a wraz z nimi rozpoczęliśmy dokarmiać ptaki. Wiemy, że ptaki, które spotykamy na balkonie lub w naszym szkolnym ogrodzie, chętnie zjedzą z karmnika nasiona słonecznika, konopi, maku, siemienia lnianego, prosa murzyńskiego, pszenicy, kukurydzy oraz rzepaku i rzepiku. Nie pogardzą również wszelkiego rodzaju orzechami drobno siekanymi, jabłkami, rodzynkami a nawet owocami z kompotów ( nie z octu). Najlepiej z nasion zrobić mieszankę tak, aby różne gatunki ptaków mogły coś dla siebie wybrać. Wiemy też, że jeżeli już zaczęliśmy dokarmianie to musimy róbić to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą przylatywać w to miejsce, w którym są dokarmiane z nadzieją, że coś zawsze tam znajdą.
LAUREACI KONKURSU "PRZYRODA WOKÓŁ ZALEWU WIŚLANEGO"
Nasza szkoła jest MISTRZEM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ nic więc dziwnego , że często bierzemy udział w konkursach przyrodniczych. Organizatorem Międzyregionalnego Konkursu Plastycznego „Przyroda Wokół Zalewu Wiślanego” był Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu przy udziale Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Tematem konkursu była prezentacja przyrody i krajobrazów występujących nad Zalewem Wiślanym. Konkurs miał na celu:  upowszechnianie walorów przyrodniczych i krajobrazowych obszarów chronionych położonych wokół Zalewu Wiślanego: Wysoczyzny Elbląskiej, Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, budzenie i propagowanie postaw poszanowania dla przyrody, zachęcenie do aktywnego wypoczynku i uprawiania turystyki umożliwiającej bezpośredni kontakt z przyrodą, kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.
Laureaci z naszej szkoły: I miejsce : Miriam Morawek klasa II b, III miejsce :Filip Rekiel klasa II b. Wyróżnienia: Julita Gradowska klasa II b, Adrianna Wojciechowska klasa II b, Martyna Kryger klasa I b, Andrzej Nasarzewski klasa I b
WITAMINOWY ZAWRÓT GŁOWY - WITAMINA B
Dzisiejszy dzień minął pod znakiem witaminy B. Na medal spisały się wszystkie klas b. Pomysłów było wiele na zaprezentowanie tej witaminy. Okazało się, że mówiąc o witaminie B musimy powiedzieć, że to cały kompleks witamin: B1, B2, B6, B12,.. - to tak zwana brygada do zadań specjalnych. Dba o prawidłowe działanie układu nerwowego. Chroni nas m. in. przed problemami z pamięcią, koncentracją i uwagą. Łagodzi rozjuszone od stresu emocje. To na dobry początek - słówko tylko o witaminie B1.
Jutro dzień witaminy C!!! Do usłyszenia...
WITAMINOWY ZAWRÓT GŁOWY - WITAMINA A
Dzisiejszy dzień minął pod znakiem witaminy A. Na medal spisały się klasa 1a i 5a przygotowały rewelacyjne plakaty i transparenty. Dzieci się poprzebierały i ogłosiły, że: na witaminę A powinny zwrócić szczególną uwagę kobietki te małe i duże, ponieważ ma zbawienny wpływ urodę człowieka. Dotyczy to przede wszystkim prawidłowej kondycji włosów oraz paznokci. Dzięki niej również nasza skóra wygląda atrakcyjnie. Jest przez nią regulowany rozrost tkanki kostnej. Jak widać, witamina A wpływa na wiele istotnych procesów, które zachodzą w każdym organizmie. Nie możemy zatem lekceważyć jej w naszej codziennej diecie. Warto wspomnieć, że witamina wspomaga nas także w walce z nowotworami.
Jutro dzień witaminy B!!! Do usłyszenia...
W SZKOLE TRWA AKCJA "GÓRA GROSZA"
XII edycja akcji „Góra Grosza” została zainaugurowana. Podczas tegorocznej akcji uczniowie polskich szkół i przedszkoli będą zbierać drobne monety do 2 grudnia. Jak, co roku dołączamy się do akcji. Jej celem w tym roku jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. W tym roku szczególnie chcielibyśmy skupić się na dalszej realizacji reformy domów dziecka poprzez pomoc małym domom dla dzieci, w których realizowane są programy mające na celu powrót dziecka do rodziny. Cel szczytny, dlatego dzieci z dużym zaangażowaniem wypełniają własnoręcznie zrobione skarbonki.
JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI PRZYRODY

Dnia 22 listopada 2012r. w Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu odbyła się X edycja międzyszkolnego konkursu ekologicznego  ,,Bądź przyjacielem przyrody ”. Celem konkursu było propagowanie wiedzy przyrodniczej , dostrzeganie zależności między człowiekiem , a otaczającym go środowiskiem , kształtowanie postaw proekologicznych oraz szanowanie przyrody. W konkursie wzięły udział trzyosobowe reprezentacje wielu elbląskich szkół. Szkołę Podstawową nr 18 reprezentowali uczniowie z klasy III c – Damian Mikulski , Jakub Sasin , Artur Frajny.  Uczniowie Ci wykazali się olbrzymią wiedzą i umiejętnościami pracy w zespole . Zdobyli pierwsze miejsce. Gratulacje!

MIŚKOWY DZIEŃ W KLASIE 2B
Misie to nie tylko przytulanki, to także ambasadorowie literatury dziecięcej. Miś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington oraz setki mniej znanych misiów troszczą się przecież codziennie o to, aby na twarzach tysięcy dzieci zagościł uśmiech.
Uczniowie klasy II b należą do Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter i oczywiście już w piątek 23.11.2012r. uznali, że czas misiom podziękować i wspólnie świętować. Niektóre misie były własnością mam , a teraz cieszą kolejne pokolenie. To wspaniały dowód na to , że zabawki i książki szanujemy, naprawiamy , nic nie wyrzucamy.
GALERIA DZIEŁ KLAS I i II POWSTAŁA NA ZAJĘCIACH KOMPUTEROWYCH

   

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Pierwszaki z klas 1b i 1d świętowały Dzień Pluszowego Misia całą noc!!! Nocna przygoda rozpoczęła się od poznania historii Dnia Pluszowego Misia. Ustanowiono ten dzień dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Dla pierwszaków, oprócz tego, że dla niektórych była to pierwsza noc bez mamy, poza domem, to była to noc pełna misiowych pląsów, zabaw tanecznych, rysunkowych i przygodowych. Podczas Dzieciom bardzo podobało się nocne szukanie skarbu w ogrodzie. Dobrze, że każdy miał latarkę ;O) Dzieci poznały misia Coralgola, spotkały się z Misiem Uszatkiem, Yogim, Kubusiem Puchatkiem...
ZNAMY WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
20 listopada o godz. 14. w Miejskim Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Nr 1 znajdującym się
w Szkole Podstawowej Nr 4 w Elblągu odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastyczno-literackiego „Jestem bezpieczny na drodze”. Konkurs został przeprowadzony w ramach programu „Żyj, ucz się i baw bezpiecznie”. Organizatorami byli: Małgorzata Stanecka – koordynator MC BRD Nr 1 oraz Adam Borowiecki – przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.
Najciekawsze prace, wśród trzecioklasistów, wyszły spod pióra naszych uczennic z klasy 3B (wych. Małgorzata Trzyna) : Mai Domalewskiej – Im -kategoria wiersz, Nataszy Wernerowicz – IIm -kategoria wiersz oraz Natalii Gomulskiej – Im - kategoria hasło. Wyróżniono również naszych zerówkowiczów (op.Izabela Jabłonowska) w kategorii rysunek: Gabrysię Kamińską, Kasię Kowalską i Bartka Szczepanka.
Nagrody zostały ufundowane przez Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.
Serdecznie gratulujemy!
ZAPRASZAMY NA ZEBRANIE!!
19-21 LISTOPADA DYREKTOR, WYCHOWAWCY I NAUCZYCIELE ZAPRASZAJĄ RODZICÓW NA SPOTKANIA >>>
DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA 2012
"Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi – oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości. Co gorsza jednak, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza we swoim własnym domu, paląc śmieci, które miast do pieca, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi!" - usłyszały dzieci z klasy 1b, które dziś z okazji Dnia Czystego Powietrza brały udział w warsztatach pełnych powietrza oraz wiatraków.
POMOGLIŚMY ZWIERZĘTOM W SCHRONISKU
Co roku, w październiku, uczniowie naszej szkoły, biorą udział w zbiórce na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals, które prowadzi schronisko w Elblągu. Schronisko dotowane jest z dwóch źródeł: pieniędzy przekazywanych przez Urząd Miasta w Elblągu oraz datków od ludzi dobrej woli, pragnących wspierać naszą działalność.

Dzisiaj uczniowie klas III c i III d pojechali do schroniska zawieść nasze dary dla zwierzaków. Zobaczcie sami, że nie jechaliśmy z pustymi rękami. Dziękujemy wszystkim Dobroczyńcom z Osiemnastki i zapewniamy, że każda przekazana przez Was złotówka zostanie właściwie spożytkowana. Jesteśmy wdzięczni także tym, którzy przynoszą do naszego schroniska dary rzeczowe: karmę dla psów i kotów, koce, kołdry do ocieplenia boksów itd. - relacjonują dzieci po powrocie.
NASZ "ZIELONY ZAKĄTEK" ZDOBYWA I MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE
W konkursie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku oraz Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie wzięły udział placówki oświatowe z województwa warmińsko-mazurskiego. Dziś czytamy na stronie Centrum Edukacji Ekologicznej:  Zwycięską placówką, która spełniła wszystkie wymagane kryteria konkursu i wykazała się dużą pomysłowością została: Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu. Serdecznie gratulujemy!!!
I MIEJSCE NA LEŚNYM SEJMIKU
W dniu 8 listopada 2012 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu odbył się miejski konkurs wiedzy pod nazwą „Sejmik leśny”. Do najważniejszych celów tego przedsięwzięcia należało rozszerzenie wiedzy uczestników na temat osobliwości przyrodniczych województw: warmińsko – mazurskiego i pomorskiego, a w szczególności form ochrony przyrody Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Elbląsko – Żuławskie”. Nasza drużyna: Natalia Życzkowska, Anna Ziółkowska, Oskar Błaszczyk, Alicja Chabowska i Aleksandra Wolowska (opiekun: Elżbieta Okońska); zaprezentowała „perełkę” przyrodniczą naszego regionu „Jezioro Drużno” obszar Natura 2000. Komisja konkursowa oceniła wykonanie posteru, który zespoły przygotowały w swoich szkołach, zaprezentowanie się drużyny  przed Komisją i zaproszonymi gośćmi oraz wiedzę naszego zespołu bardzo wysoko. Zajęliśmy I miejsce. GRATULUJEMY NASZEJ DRUŻYNIE!!!
11 LISTOPADA TO WAŻNY DZIEŃ DLA KAŻDEGO POLAKA
Kiedy powstał pierwszy elbląski torpedowiec? Kim był Ferdynand Schichau? Gdzie mieści się Wyspa Spichrzów? A odpowiedzi na te pytania ukryte, na przykład…na drzewach. Umiemy odpowiedzieć na te pytania, bo wzięliśmy udział w (11 listopada) grze miejskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaryzykowaliśmy i poznaliśmy swoje miasto. Nie udało nam się wygrać w tym roku, ale świetnie się bawiliśmy. Więcej>>>
MEDALOWE WIEŚCI Z PŁYWALNI
W dniach 9-10 listopada odbyły się w Mławie zawody o Puchar Prezesa Klubu Płetwal, których gościem specjalnym była nasza mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z Polski północnej i centralnej. Naszą szkołę reprezentowali Karolina Tylkie (VD) i Paweł Ostałowski (VIA) startujący w barwach UKP Jedynka Elbląg. Karolina brała udział łącznie w sześciu wyścigach. W pierwszym dniu zawodów zajęła 3 miejsce na 50m w stylu motylkowym i 4 miejsce na 50m w stylu dowolnym. W drugim dniu zawodów popłynęła na czterech dystansach. Zdobyła dwa srebrne medale na 100m stylem dowolnym i 100m stylem zmiennym. Następnie wzięła też udział w ścisłych finałach na 50m w stylu motylkowym (4 miejsce) i 50m w stylu dowolnym (5 miejsce). Sześciokrotnie poprawiała swoje rekordy życiowe i w klasyfikacji ogólnej była czwartą zawodniczką całego turnieju w swojej kategorii wiekowej. Gratulacje!
SAMORZĄD UCZNIOWSKI SADZI DRZEWA
Jak wiecie w październiku w ramach akcji RATUJMY DRZEWA, SU wspólnie ze wszystkimi uczniami klas IV-VI zbierał fundusze na zakup drzewek. Udało się nam zakupić trzy śliczne tuje, które zasadziliśmy przy boisku szkolnym.
Mamy tylko nadzieję, że będą pięknie rosły, ponieważ zamierzamy  wrócić w to miejsce za 25 lat z naszymi dziećmi, aby zobaczyły dzieło swoich rodziców kiedy byli w ich wieku.
HISTORYCZNY TYDZIEŃ W OSIEMNASTCE
W poniedziałek gościli w naszej szkole Rycerze z Gniewu, starej gotyckiej warowni, siedziby królów, rycerzy i mnichów. W ramach żywych lekcji historii poprowadzili oni zajęcia dla naszych uczniów. Klasy czwarte, piąte i szóste wzięły udział w lekcji "Rycerze za czasów Piastów. We wtorek natomiast udały się do kina, na projekcję filmu "Bitwa pod Wiedniem". Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. 12 września 1683 roku dochodzi do decydującej bitwy między armią Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra a obrońcami Wiednia. Na pomoc Austriakom przybywa polskie wojsko z Janem III Sobieskim na czele.
AKTUALNOŚCI SPORTOWE
Gratulujemy 4 miejsca! W środę 07.11.12 odbyły się miejskie finały rozgrywek dziewcząt w unihokeju. Do 3 miejsca zabrakło nam tylko jednej bramki, ale i tak jesteśmy dumni z naszych "gwiazdeczek". Gratulujemy 4 miejsca, dziewczyny walczyłyście jak lwice! Oto nasze zawodniczki: Martyna Bartnicka, Julia Częścik, Julia Pawłowska, Aleksandra Wolowska, Oliwia Szapańska, Karolina Zagalska, Dominika Jarosz, Natalia Milusz, Patrycja Śmigiel, Bramkarki: Patrycja Urbanowicz I Klaudia Kozłowicz.
INFORMACJA DLA RODZICÓW ZUCHÓW!
Dnia 9.11 nie ma zbiórki, zamiast tego odbędzie się nocka zuchowa. Spotkamy się 9.11 na Bryzie o godzinie 19, a kończymy o 10 dnia następnego. Co będzie potrzebne zuchom: śpiwór, jedzenie (typu pasztet, dżem, chleb, pomidor), kubek, nóż, pasek do spodni, pistolet (zabawkowy np. na wodę, kulki). Aby wziąć udział w nocce wystarczy: Do dnia 6.11, do godz. 12.00 zgłosić dziecko na adres mailowy a.kazmierczak@elblag.zhp.pl lub telefonicznie pod numer 667230061 (kontakt do drużynowej Pauliny Kociałkowskiej).
W treści SMS czy emaila wystarczy napisać imię i nazwisko dziecka. Jeżeli nie została dostarczona zgoda na przynależność do ZHP, należy dopisać pesel i adres zamieszkania dziecka. W dniu nocki (9.11) dostarczyć 4 złote (koszt ubezpieczenia i zapotrzebowania na nockę) oraz zgodę rodzica na uczestnictwo dziecka na zbiórkę (wzór poniżej). Zwracamy się z ogromną prośbą, aby dzieci pozostawiły telefony w domach. My nie bierzemy odpowiedzialności na taki sprzęt. Aby skontaktować się ze swoją pociechą, wystarczy zadzwonić na numer telefonu członka kadry. Osobami odpowiedzialnymi za zuchy, na nocce, będą: drużynowa- pwd.Paulina Kociałkowska HO- 667230061, przyboczna- Joanna Reksa- 516217749, przyboczna- Joanna Kaźmierczak- 663170791, komendantka szczepu- Magdalena Kasprowicz -509596244
SUKCESY SPORTOWE NASZYCH UCZNIÓW
W zeszłym tygodniu (26/27 X 2012) nasi uczniowie wzięli udział w zawodach pływackich w Warszawie "Od młodzika do olimpijczyka". Na starcie stanęło aż 1023 zawodników i zawodniczek z całej Polski. W zawodach wystąpili uczniowie SP 18 reprezentujący Uczniowski Klub Pływacki JEDYNKA: Dominika Tylkie (IID), Marysia Gutowska (IIIA), Karolina Tylkie (VD) i Paweł Ostałowski (VIA). Wszyscy osiągnęli świetne wyniki poprawiając swoje rekordy życiowe. Marysia z Dominiką zdobyły na tych zawodach medale: Dominika - złoty na dystansie 100m stylem zmiennym, Marysia dwa srebrne - 50m stylem dowolnym i 50m stylem grzbietowym. Karolina zajęła 7 miejsce na dystansie 100m stylem zmiennym i 10 miejsce na dystansie 100m stylem dowolnym. Dominika zajęła także 7 miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym.
PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY BYLI MIĘDZY NAMI...

Aneta Budzich
Nauczyciel przyrody

ZAPAL ZNICZ

Agnieszka Ciszkowska
Pracownik szkoły
ZAPAL ZNICZ
Andrzej Ziemski
uczeń
ZAPAL ZNICZ

IRENA BORKOWSKA
Nauczyciel matematyki
ZAPAL ŚWIECZKĘ

Grażyna Berk
Pracownik szkoły
ZAPAL ZNICZ

 
WARSZTATY ARTYSTYCNE
Baby jagi, nietoperze, duchy i dynie, to wszystko z okazji Helloween klasa IV d wykonywała na warsztatach artystycznych u p. Joanny Podowskiej .

Bawiliśmy się świetnie, a na zdjęciach możecie podziwiać naszą pracę. Jak widać IVd jest bardzo uzdolniona.

APEL SKO - PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NAGRODZONA
Naszymi gośćmi byli pan dyrektor PKO BP Grzegorz Chmura i pani inspektor Beata Mazurek .
Uczniowie klas pierwszych otrzymali książeczki SKO , które są zaproszeniem do oszczędzania.Już siedmioro dzieci z klas I ma konta SKO, oni nie czekali na oficjalne zaproszenie! Jako pierwszy swój login i hasło otrzymał Tomek Gliniecki z klasy I a. To historyczna chwila, bo ten rocznik będzie korzystał już tylko z kont elektronicznych!
Podczas apelu rozdaliśmy nagrody za udział w konkursie fotograficzno - literackim  "Mój czworonożny przyjaciel". Było to 17 NAGRÓD  równorzędnych. Wszyscy uczestnicy z wielką miłością opisali swoich zwierzęcych przyjaciół. Mamy nadzieję, że ten konkurs przyczynił się także, do oszałamiającego efektu zbiórki darów na SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.
Nagrodziliśmy także klasę III c , która otrzymała puchar przechodni i karton GRZEŚKÓW ! SKO życzy Wam smacznego i systematycznego oszczędzania także w tym roku szkolnym . Tak trzymać.Nagrody indywidualne otrzymali także uczniowie systematycznie oszczędzający w ubiegłym roku szkolnym. Chcieliśmy, aby także pierwszaki poznały MOC OSZCZĘDZANIA w SKO.
ELEKTRONICZNE SKO - OPROCENTOWANE 5%
http://sko.pkoWitaj, w serwisie SKO!


Czas, by rozpocząć przygodę z oszczędzaniem!

Żyrafa Lokatka:  zapraszam Was do serwisu PKO SKO. Wytłumaczę Wam na czym polega oszczędzanie! Po dokumenty zgłaszajcie się do p. Jadwigi Jagiełło.

COFAMY CZAS!!! DZISIAJ!!!
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 31 marca 2013 roku.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

DZIEŃ JABŁUSZKA ZAKOŃCZONY? NIE!!!
Dzień 25 października w naszej szkole był Dniem Jabłuszka. Celem imprezy była integracja klas 0 – III , propagowanie wśród dzieci wiedzy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. W tym dniu dzieci przyszły do szkoły ubrane w koszulki , bluzki koloru jabłek . W klasach odbywały się pogadanki , prezentacje multimedialne na temat walorów zdrowotnych jabłek , uświadamiające związek między żywieniem a zdrowiem. Dzieci jadły jabłka , zgadywały , jaka to odmiana ? Omawiały ich cechy charakterystyczne : wielkość , kolor , smak itp. Wykonywały z nich soki , musy , sałatki , susz. W sklepiku można było kupić świeżo wyciskany sok jabłkowy. Uczniowie klasy III c zorganizowali sprzedaż jabłek z niespodzianką i pysznych wypieków z dodatkiem tych owoców. Zebrane pieniądze przeznaczyli na schronisko dla zwierząt.
Z okazji Dnia Jabłuszka uczniowie klas 0 - III wykonywali prace plastyczne.
Klasy 0 – I ,, Jabłuszko ” – wydzierankę lub wylepiankę
Klasy II - ,, Wesołe jabłuszko” dowolną techniką plastyczną
Klasy III ,, Jabłka – walory zdrowotne” – plakaty
Wszystkie prace zostały wyeksponowane na dolnym korytarzu .
Chętni uczniowie klas drugich i trzecich napisali w domu wiersze o jabłku , czytali je na forum klasy. Niektóre klasy ułożyły wiersz wspólnie. To był wspaniały dzień! Wiemy, co dobre, dlatego o porcji warzyw i owoców będziemy pamiętać codziennie.
DO KOŃCA MIESIĄCA TRWA POMOC ZWIERZĘTOM W SCHRONISKU
Październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. W naszej szkole o takich dniach nigdy nie zapominamy i akcja ,, Pomagamy bezdomnym zwierzętom” cały czas trwa. Niektóre klasy bardzo aktywnie działają. Organizują sprzedaż ciast, różnych przedmiotów, zbiórkę rzeczy potrzebnych zwierzętom do życia. Mały Samorząd Uczniowski zachęca do włączenia się do akcji, bo bezdomne zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Ogłasza zbiórkę pieniędzy karmy, kocy , misek i innych rzeczy, które przydadzą się czworonożnym zwierzakom. Zebrane przedmioty  i pieniądze zostaną zawiezione do schroniska . Akcja potrwa do 9 listopada. Uwaga : proszę gromadzić  rzeczy w swoich klasach, w podanym terminie proszę dostarczyć do sali nr 23.
DNI PAPIESKIE - JAN PAWEŁ II PAPIEŻ RODZINY
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac dzieci z klasy 3c. Uczniowie wykonywali swoje plakaty w grupach. sami wyszukiwali wiadomości o życiu i działalności Karola Wojtyły. Dzieci zamieściły informację i zdjęcia o rodzinie Karola Wojtyły, ciekawostki np. ulubione potrawy a także wiersze młodego, przyszłego papieża. Wszystkie dzieci klas 0 oraz 1-3 obejrzały wystawę w czasie lekcji religii a również zapoznały się z książką pt. Jak Karolek został papieżem. Klasy 2-3 wykonały mapy mentalne o naszym wspaniałym rodaku. Okazało się, że dzieci posiadają dużą wiedzę o Janie Pawle II.
Zapraszamy rodziców i dzieci do obejrzenia wystawy ,również na pierwszym piętrze a także do chwili refleksji i zadumy nad nauczaniem Ojca Świętego.
DZIEŃ JABŁKA I MARCHEWKI
We wtorek ( 23 października ) wszyscy uczniowie i nauczyciele klas IV - VI włączyli się do akcji pod hasłem "Dzień jabłka i marchewki" , organizowanej przez opiekuna Szkolnego Koła PCK w ramach Ogólnopolskiego Programu "Trzymaj formę". Celem tego projektu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Uczniowie przynieśli w tym dniu wraz z drugim śniadaniem jabłko lub marchewkę. Ubrali koszulkę, apaszkę, bluzę itp. w kolorze czerwonym / pomarańczowym. Było bardzo kolorowo, co niewątpliwie sprzyja dobrej zabawie. A na niej także podczas takich happeningów najbardziej nam zależy. Szkolne korytarze pokryły barwne i oryginalne plakaty z hasłami promującymi spożywanie owoców i warzyw. Najciekawsza praca uczniów z klasy 5 b została nagrodzona. Mamy nadzieję, że teraz uczniowie naszej szkoły częściej będą sięgać po owoce i warzywka. Mniam, samo zdrowie !!!
PAMIĘTAJCIE!!! I NIECH TRWA!!!


Uwaga!!!
W szkolnym sklepiku można kupić sok jabłkowy.  Mamy nadzieję, że sokowirówka będzie chodzić non stop. Klasy IV-VI już dziś (wtorek) startują z akcją JABŁUSZKA.
Pamiętajcie obowiązuje strój czerwony i pomarańczowy!!!

PIERWSZOKLASIŚCI RUSZYLI NA SZLAKI BAŻANTARNI
Jesień to taka pora roku, która inspiruje wielu malarzy to tworzenia niezwykłych dzieł. My - pierwszoklasiści odkrywaliśmy dzisiaj w naszym elbląskim lesie kolory jesieni. Mieliśmy do rozwiązania bardzo trudny problem: dlaczego kolory zmieniają się? Wiemy też, że co roku nasza szkoła pomaga leśnikom zgromadzić pokarm dla zwierząt. W październiku zbieramy kasztany i żołędzie. A my dziś zrobiliśmy "talerzyk" dla dzika, sarenki, zajączka. Na koniec wyruszyliśmy na trasę leśnego szlaku. Podziwialiśmy niezwykłość barw i piękno złotej polskiej jesieni.
DZIŚ ŚWIĘTO PATRONA LEKARZY
Co każdy człowiek wiedzieć powinien... W klasie IIb odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzień wspaniały na takie zajęcia, bowiem dziś jest 18 października - Święto św. Łukasza patrona lekarzy. W tym dniu pamiętajmy o ludziach, którzy zawsze są obecni przy chorych, aby nie brakło im sił fizycznych oraz uśmiechu w codziennej pracy. Wszyscy drugoklasiści uczyli się udzielać pierwszej pomocy... więcej w filmiku. Zapraszamy!!!
DRUGOKLASIŚCI NA SZLAKU JESIENI
Dzieci z klas drugich naszej szkoły, za cel jesiennych wypraw wybrały urokliwe gospodarstwo agroturystyczne Milejewko. Dzisiaj gościły tam klasy II a i II b. Podczas wycieczki znaleźliśmy czterolistną koniczynkę (i to nie jedną ). Czekało tam na dzieci wiele atrakcji, zabaw i momentów, w których mogły podziwiać złotą polską jesień.

Zapraszamy na film>>>

DZIEŃ NAUCZYCIELA ZA NAMI
Konkursy zorganizowane z okazji Dnia Nauczyciela przez Mały Samorząd Uczniowski zostały rozstrzygnięte. Dnia 17 października na dużej sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród.

Klasy I - Konkurs plastyczny ,, Portret mojej Pani”
Wśród klas pierwszych przyznano aż 4 I miejsca: Oliwia Koteluk I a, Melania Grabowska I b, Wojciech Grabowski I c, Milena Rutkowska I d
Wyróżnienia: Igor Kłusewicz, Julia Kępińska, Andrzej Nosarzewski, Zuzanna Szucka

Klasy II Konkurs literacki – opis ,, Moja Pani”: I miejsce - Bartosz Wiloch II c. II miejsce Maciej Ulatowski II c, III miejsce Olga Jaskulska II b, Wyróżnienie Filip Rekiel II b

Klasy III Konkurs literacki ,, Wiersz o nauczycielu”: I miejsce - Ula Mich III b, II miejsce - Natalia Bratuś III c, III miejsce - Nikola Szramowska III d, Wyróżnienie - Martyna Tarasewicz III a. Nagrodę specjalną zdobyła Nikola Szramowska z klasy III d , która wykonała portret, opis i wiersz.
STRAJK ŻYWNOŚCI - NIE MARNUJ JEDZENIA
Oj, działo się, działo dziś (16 października) na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W samo południe zgromadziły się dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli, by swymi pomysłowymi strojami zaprotestować przeciwko codziennemu marnowaniu żywności. Inwencji twórczej dzieciakom nie brakowało. Marchewki, banany, jabłuszka, dynie czy truskawki to tylko niektóre ze strojów zaprezentowanych podczas marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Żywności. Naszą szkołę reprezentowała klasa 2b pod wodzą p. Jadwigi Jagiełło. Nasi drugoklasiści spisali się na medal!!!
TRZECIOKLASIŚCI ODWIEDZILI FROMBORK
We wtorek 16.X. klasy III a i III b wybrały się na wycieczkę do Fromborka. Zwiedziły Muzeum Mikołaja Kopernika, wzięły udział w seansie w planetarium, gdzie na tle sztucznego nieba mogły obserwować drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy wielu tysięcy gwiazd. Dzieci zwiedziły również wieżę dzwonniczą zwaną Wieżą Radziejowskiego - najwyższą budowlę Wzgórza Katedralnego, w której znajduje się wahadło Foucalta, dające dowód, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się tam taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.
ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
Dziś 15 października, obchodzimy ustanowiony przez UNICEF, światowy dzień mycia rąk. Jest to akcja edukacyjna skierowana do różnych społeczności na całym świecie. Inspiratorem tego dnia było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Higieny. Rok miał zmobilizować miliony ludzi do korzystania z wody i mydła. Akcję wspierała i wspiera również Światowa Organizacja Zdrowia wszędzie tam, gdzie jest opieka zdrowotna.

Dlatego pierwszaki dziś, wg instrukcji, uczyły się myć ręce. Dokładnie i odpowiednimi ruchami. Już wiedzą, że mycie rąk ma  ogromne znaczenie dla ich zdrowia i życia. I to, że  może taka prosta czynność uchronić je przed zakażeniem wieloma chorobami.
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Na dzisiejszą uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów przybyli nasi najmłodsi uczniowie lubowanie2013007.jpgwraz ze swoimi rodzicami. Przybyły też wróżki i zła czarownica, która robiła wszystko, aby nie doszło do ślubowania. Wiedźma mówiąc słowa: "Na pewno wam się nie uda zdobyć symbolu tej krainy tu mogą przebywać tylko pracowite dzieci." wymyślała  przeróżne zadania dla dzieci, którym nasze maluchy dały sobie radę wyśmienicie. Rozwiązywały zagadki, śpiewały, wykonywały kopciuszkowe prace, recytowały i... zdobyły wszystkie potrzebne symbole krain wiedzy, miłości, muzyki i pracowitości i złożyły na ręce pani dyrektor uroczyste ślubowanie.
Życzymy Wam powodzenia!!!
Tradycyjnie SKO podczas ślubowania zorganizowało loterię fantową . Zarobiliśmy 134 zł. Była to także okazja , aby przybliżyć działanie SKO pierwszoklasistom i ich rodzicom.
ŚLADAMI JANA PAWŁA II
8 października 2012r. uczestnicy Szkolnego Koła Caritas oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych wraz z paniami Anną Mienicką i Dominiką Turlej wybrali się na rajd Śladami Jana Pawła II.
Na początku wędrówki odwiedzili Urząd Miejski, wjechali na piętro windą, z której korzystał Jan Paweł II podczas wizyty na elbląskim lotnisku w 1999r. Następnie uczniowie udali się do parku Romualda Traugutta, gdzie zobaczyli krzyż, przy którym modlono się po śmierci Papieża.
Ostatnim punktem rajdu była elbląska Katedra, w której znajduje się tron papieski- to również pamiątka wizyty Jana Pawła II. Na koniec uczestnicy wędrówki zrobili sobie wspólne zdjęcie przy pomniku Papieża.  Uczniowie wracali do szkoły pełni zadumy i refleksji nad wyjątkową postacią wybitnego Polaka i jego jedynej, niezapomnianej wizyty w Elblągu.
DZIEŃ NAUCZYCIELA TUŻ TUŻ
Dziś wierszyki i fraszki na Dzień Nauczyciela autorstwa Aleksandry Wolińskej z klasy VI b oraz uczniowie klasy VIb i VIc

Dzień Nauczyciela wolny dzień jak niedziela. Lecz jest w nim coś jeszcze, coś, co jest w nim najważniejsze!
Nauczycielom składamy życzenia i co roku mamy wspaniałe wspomnienia. I choć my, szóstoklasiści, już wkrótce się pożegnamy, na pewno to miłe doświadczenie zapamiętamy. Więc życzymy Wam wszystkiego najlepszego i kolejnego święta miło spędzonego!

Dyrektor Beata Gawkowska, Wicedyrektor Beata Giedrojć, Wicedyrektor Hanna Szuszkiewicz
Choć dzięki dyrektorom nasza szkoła się zmienia, to nie zmienia się przecież ich punkt widzenia. Chcą jak najlepiej dla naszej szkoły, dzięki nim każdy jest wesoły!

Język polski – Iwona Staszyńska-Kobielak
Pani Iwona zdolna jest bardzo, wyróżnia się wśród innych swą ciężką pracą. Lubimy ją bardzo, bo jest uśmiechnięta, na szczęście nie tylko w niedziele i święta.

Język angielski – Krystyna Adamkiewicz
Pani Krystyna – nauczycielka angielskiego uczy i jest naprawdę wielka. Nawet z nieroba, chuligana i lenia wydobędzie jak największe chęci do uczenia.

Matematyka – Ewa Śnieżko
Pani od matematyki obliczy wyniki, szybko i sprawnie każde rozwiązanie odgadnie.Jest bardzo cierpliwa i wyrozumiała,
dlatego dziś pani Ewie życzenia złożyć chciałam.

Nauczyciele nauczania zintegrowanego
Drodzy Nauczyciele klas młodszych! Wszystkiego najlepszego i przysmaków najsłodszych! Wam też należą się podziękowania za młodych umysłów przygotowania do dalszej nauki, już trochę cięższej, lecz na pewno nie ważniejszej
od tej, którą nam powierzacie. Dziękujemy, że nas tak wspieracie!

Przyroda - Elżbieta Okońska
Pani Okońska przyrody uczy, nie traci cierpliwości, choć klasa huczy. Robi nam testy, kartkówki, zadania i nikt nie ma nic do gadania. Gdyby nie ona i jej metody, nikt by się nie chciał uczyć przyrody!

Pedagog – Katarzyna Chadzaj Psycholog – Marta Dopierała
U pani pedagog – Kasi i psycholog-Marty można rozwiązać trudne i ważne sprawy. Dlatego szczególnie w to święto – Dzień Nauczyciela należą im się podziękowania i najlepsze życzenia.

Historia – Adam Charłampowicz
Ma poczucie humoru i mnóstwo wigoru. Nigdy nam nie daje w kość, Bo to przecież równy gość. Nie wiecie o kim mowa nadal? Proszę, już wam odpowiadam! To naprawdę prosta sprawa, To pan Charłampowicz Adam!

Sztuka – Danuta Zaleska
Pani Danuta – nasza plastyczka, biega z rozwianym włosem jak każda artystka. Jej dekoracje na każdym apelu zdobią szkołę i zachwycają wielu.

Wychowanie do życia w rodzinie  – Agnieszka Michalska
Pani Agnieszka jest bardzo miła. Kręcone włosy, wesoła mina. Pani Michalska uczy polskiego, lecz na WDŻ znajdzie chwilę wolnego.

Wychowanie fizyczne – Hanna Szuszkiewicz
Pani Hania, wuefistka bardzo zdolna to artystka. Skacze, fika, sprintem biega, nic jej więcej nie potrzeba.

Każdy ją lubi, uśmiecha się do niej,
By z nią W-F mieć jak co dzień. Bo przecież ma talent i uśmiech promienny, pociesza nas zawsze jej widok codzienny.
Gdyby nie ona nas W-Fu uczyła, to bym się na nią bardzo obraziła!

Informatyka – Tomasz Gromelski
Informatyka i komputery, to dla pana Tomka żadne bajery. Żadne nowości go nie zaskoczą, na kłopoty znajdzie radę ochoczo!

Religia – Tomasz Świgoń
Pan od religii - wesoły to gość, nauki z nim nigdy nie mamy dość. Jest uśmiechnięty, jest zawsze miły, za to go przecież bardzo lubimy.
ZIARNKO DO ZIARNKA
copy2_of_gazetka2013002.jpgŚwiatowy Tydzień Zwierząt zaczyna się 4 i twa do 10 października. Data ta jest związana z rocznicą śmierci (3 października) św. Franciszka z Asyżu, uznawanego przez Kościoły chrześcijańskie za patrona zwierząt. Ponadto październik ogłoszony jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. W naszej szkole o takich dniach nigdy nie zapominamy.
Dzisiaj znowu można było kupić pyszne ciasto. Tym razem dzieci handlowały świeżą, pachnącą szarlotką. Mamy przecież dwa szczytne cele: zakup drzewek z okazji DNIA DRZEWA i zbiórkę na schronisko.
OGŁOSZENIE MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Z okazji Komisji Edukacji Narodowej Mały Samorząd Uczniowski zaprasza do wzięcia udziału w konkursach:

Klasy I – Konkurs plastyczny ,, Portret mojej Pani ”
Klasy II – Konkurs literacki ( opis ) ,, Moja Pani ”
Klasy III – Konkurs literacki ( wiersz ) ,, Mój nauczyciel ”

Prace proszę składać do Jolanty Mroczek – sala nr 23 lub do Małgorzaty Fontasiewicz – sala nr 26. Termin składania prac do 10 października.

MSU organizuje POCZTĘ DLA NAUCZYCIELI
Przedstawiciele MSU będą zbierali życzenia dla nauczycieli ( laurki . kartki , wiersze itp.) , które 12 października dotrą do ich własnych rąk .
MÓJ CZWORONOŻNY PRZYJACIEL
SKO zaprasza na konkurs fotograficzno - literacki pn. "Mój czworonożny przyjaciel". Przyślij nam zdjęcie swojego pupila i napisz , dlaczego go wybrałeś, jak razem spędzacie czas. Zdjęcia na dowolnym nośniku przynoście do opiekuna SKO (sala 28). Wasze zdjęcia i teksty będziemy umieszczali na bieżąco na blogu do końca października. Autorów najciekawszych prac nagrodzimy .

Wpłynęły pierwsze prace!!! Zapraszamy na stronkę SKO>>>

DYSKOTEKA "POZNAJMY SIĘ"
W piątek 05.10.2012 uczniowie klas IV-VI spotkali się na wspólnej dyskotece pod hasłem "Poznajmy się". Kto nie był niech żałuje, nie co dzień nadarza się okazja, żeby zatańczyć Makarenę. Dzięki Wam udało się nam zebrać 121 zł. Część dochodu ze sprzedaży biletów, SU przeznaczy na zakup drzewek, część natomiast zasili kasę elbląskiego schroniska dla zwierząt.
KLASA IV D - BAWI SIĘ!!!
Jak wiadomo, IV d to super klasa, która potrafi się świetnie bawić. Dlatego też, dziewczęta wspólnie z wychowawcą p. Dorotą Kryjom, zorganizowały swoim kolegom klasowy Dzień Chłopaka. Oprócz słodkiego poczęstunku, były konkursy, wspólne tańce i duuuużo śmiechu.

100 lat kochani chłopcy, jesteście super.

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
We wtorek w naszej szkole, odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach programu WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować". Wzięło w nim udział 15 szkół z całego powiatu. Program ten już niedługo będzie realizowany w naszej Osiemnastce w kl. I-III. Nauczycie się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy i przekonacie się, że to tylko kilka prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Poznacie tajniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, dowiecie się jak sprawdzić oddech poszkodowanego, jak wykonać wdechy ratownicze, czy prawidłowo wykonać uciski klatki piersiowej. Więcej informacji na stronie Fundacji WOŚP www.wosp.org.pl.
SPORTOWYM KROKIEM W ROK SZKOLNY 2012/2013
W środę 26 września 2012 roku, reprezentacja naszej szkoły , klas II-III i IV-VI ,pod opieką nauczycieli: Agaty Hojarskiej i Mariusza Sobolewskiego, uczestniczyła w XXII- tych Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Parku Modrzewia. Odbyły się tam biegi przełajowe. Zawody poprzedziło podsumowanie osiągnięć sportowych w roku szkolnym 2011/2012. Z wielką radością i dumą informujemy, że nasza szkoła zajęła I miejsce wśród elbląskich podstawówek- huuurra!!! Nagrodę odebrała w imieniu naszych sportowców i nauczycieli wychowania fizycznego, Pani wice -dyrektor Hanna Szuszkiewicz. Po zakończeniu części oficjalnej, pełni chęci sportowej rywalizacji, na starcie stanęli zawodnicy biegów przełajowych.
TRZECIOKLASIŚCI W ŁĘCZU
Nadeszła jesień. Uczniowie klasy III c witali ją w Łęczu , miejscowości położonej niedaleko Elbląga , na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Ze wzgórza – punktu widokowego obserwowali panoramę Łęcza , Zalew Wiślany. Poznali historię tej miejscowości. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią . Miło spędzili czas na posesji ,,Lanzania”. Dzieci budowały szałasy , poszukiwały skarbu , zrywały jabłka i gruszki w sadzie , które potem ze smakiem jadły , a resztę owoców zabrały do domu. Rywalizowały w potyczkach sportowych , wykonywały koguty z siana i kawałków tkanin , utrwalały wiadomości o drzewach i krzewach , zwierzętach leśnych. Właścicielka posesji przygotowała dla dzieci pyszne ciasteczka , lizaki , kiełbaski z grilla. Radości było wiele! Dzieci zadowolone , pełne wrażeń wróciły do Elbląga.
OTRZYMALIŚMY MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT "ZIELONA FLAGA"
W dniu 28. września 2012 roku odbyło się posiedzenie Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Jej decyzją udało się w tym roku przyznać łącznie 210 certyfikatów dla szkół i przedszkoli, potwierdzających ich zaangażowanie i wysoką jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Za rok szkolny 2011/2012 przyznanych zostało 126 certyfikatów Zielonej Flagi. Nasza szkoła trzeci raz z rzędu otrzymała certyfikat Zielonej Flagi, za to dodatkowo Kapituła zadecydowała wyróżnić nas przyznaniem certyfikatu na okres kolejnych trzech lat. Serdecznie dziękujemy za ekozaangażowanie wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły. To jest nasz wspólny wielki międzynarodowy sukces!!!! Dziękujemy i prosimy o jeszcze.
1 TONA MAKULATURY RATUJE 17 DRZEW

Ogłaszamy WIELKĄ PAŹDZIERNIKOWĄ ZBIÓRKĘ MAKULATURY
pn. "1 tona makulatury ratuje 17 drzew".
ZBIERAJMY MAKULATURĘ!!!!
W ubiegłym roku szkolnym w październikowej zbiórce zebraliśmy 3 300 kg makulatury. URATOWALIŚMY 57 DRZEW!!! Pobijmy nowy rekord!!!!
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY MIESZKAŃCÓW OSIEDLA ZAWADA!!!

DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopaka jest świętem dość młodym i prawdopodobnie powstało analogicznie do Dnia Kobiet. Jest to dzień normalnych obowiązków i zajęć w którym przesyłane są życzenia i pozdrowienia chłopakom. W naszej szkole od kilku lat trwa zwyczaj wytypowania najsympatyczniejszego z najsympatyczniejszych chłopców z poszczególnych klas. Oto oni!!! Życzymy Wam Panowie wszystkim wielkiego szczęścia i ogromu pomyślności, aby w życiu nigdy nie zabrakło Wam radości. Zaś wszystko to, o czy marzycie niech Wam się szybko przydarzy.
KLASA 1B W PROJEKCIE EDUSCIENCE
Klasa 1 b rozpoczęła zajęcia naukowe, realizowane w ramach proektu eduscience. Na pierwszych zajęciach zajęły się zwykłym, ale czy na pewno?, papierem. Słowo papier wywodzi się z greckiego słowa papyros, które jest prawdopodobnie zapożyczeniem z egipskiego. Dzieci "udały" się na Daleki Wschód. Wśród licznych wynalazków, które ludzkość zawdzięcza starożytnym Chinom, odkrycie papieru wyróżnia się tym, że znamy zarówno imię wynalazcy, był nim Caj Lun (Ts'ai Lun), jak i datę tego wiekopomnego wydarzenia - 105 r. n.e.
Jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym, także papier wynaleziono przypadkiem. Po więcej kliknij na zdjęcie>>>
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W piątek 21 września w naszej szkole odbyły się wybory do SU. Spośród 17 kandydatów wyłoniony został zarząd SU. Oto Wasi przedstawiciele:
Przewodnicząca - Klaudia Zielińska
Z-ca przewodniczącej – Wiktoria Witecka
Skarbnik – Paulina Kaczyńska
Przewodnicząca Sekcji Plastycznej
Natalia Milusz
Przewodniczący Sekcji Kulturalnej
Paweł Rapcewicz
Przewodnicząca Sekcji Porządkowej
Aleksandra Wolowska
Przewodnicząca Sekcji Informacyjnej
Oliwia Szczepańska
Pozostali członkowie SU:
Martyna Słoma, Wojciech Bil, Dawid Kowalczyk, Patrycja Baranowska
DOŻYNKI 2012
DSC04909.JPGKtóż z młodych dziś osób wie czym są dożynki? Nasze osiemnastkowe dzieci to wiedzą!!! Bowiem juz od 3 lat, witając jesień obchodzimy szkolne dożynki.
"Plon niesiemy plon w gospodarza dom" - tymi słowami dzieci klas 1-3 rozpoczęły tegoroczne szkolne dożynki. Dziś kolejne pierwszaki otrzymały od drugoklasistów pieczę nad szkolnymi grządkami i zostały mianowane ogrodnikami, słowami: Dziś łopatę Wam przekazuję,ogrodnikiem Was mianuję. Kiedy pierwszaki już rozpoczęły planowanie, co zasieją na swoich zagonkach i rozdzielały między siebie jesienne prace, trzecioklasiści przekazywali  drugakom pachnącą ziołami skrzynię zmysłów. W ogrodzie rozległy się okrzyki: Skrzynię zmysłów przyjmujemy, opiekować się nią będziemy. Nowe zioła zasadzimy, bardzo z tego się cieszymy!  Tak uczniowie klas 2. złożyły obietnicę dobrego hodowcy ziół. Na koniec przyszedł czas na trzeciaków. Ci powędrowali owocową ścieżką i wkroczyli do sadu. Przywitali się z drzewami owocowymi i złożyli uroczyste zobowiązanie, że zaopiekują się starannie tą częścią ogrodu. Wkrótce trzecioklasiści rozpoczną w sadzie prace, aby zamienić go na czas zimy na ptasią stołówkę.
WAŻNA INFORMACJA DLA ZUCHÓW I ICH RODZICÓW
,, Drodzy rodzice zuchów!!!
Od tego piątku (28.09) zbiórki zuchów będą odbywały się w godzinach 17- 18.30 w zuchówce w SP9. Spotykamy się o 16.55 przy portierni w SP 9. Po zbiórce dzieci, na prośbę rodziców, zostaną odprowadzone do domu.
W tę sobotę (29.09) wybieramy się do Bażantarni. Zbieramy się o godzinie 9 pod SP 9. Potrzebne są dwa bilety ulgowe, ciepłe ubrania, podpisana zgoda rodziców i przekąska. Planowany powrót około 13.30, pod SP 9.
Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie lub u drużynowej Pauliny Kociałkowskiej pod numerem 667230061,
a także adresem mailowym p.kocialkowska@elblag.zhp.pl

SERDECZNIE ZAPRASZAMY."
NOC DETEKTYWÓW W BIBLIOTECE ELBLĄSKIEJ
Zdj&eogon;cieW nocy z 21 na 22.09.2012 dzieci z Elbląga , również z naszej szkoły - dziewczyny z klasy VIc i IVb, spotkały się z pisarzem Krzysztofem Petkiem, dziennikarzem, autorem książek dla dzieci, specjalistą w zakresie sztuki przetrwania.
Około siedemdziesięcioro uczestników, tworzących 5 drużyn rywalizowało między sobą poszukując skrzyni pełnej skarbów. Na początku spotkania wszyscy przeszli krótkie szkolenie z technik kryminalistycznych, trening samoobrony, a potem... W ciemną noc, dzieci wyruszyły w drogę w poszukiwaniu ukrytych skarbów: mroczne zaułki, cmentarz, opuszczone ruiny, zaszyfrowane wskazówki i zagadki logiczne, a na koniec prawdziwy biwak pośród książek.
Tak wyglądała "Noc detektywów" w Bibliotece. (fot. Dominik Żyłowski). Wkrótce pojawi się powieść detektywistyczna, która powstanie na podstawie przeżyć uczestników tej niezapomnianej nocy. Damy Wam znać!!!
 BEZ AUTA NIECH TRWA CAŁY ROK!!!!

 

 BIO-PIERWSZAKI (DRUGAKI) ODEBRAŁY NAGRODY W WARSZAWIE
Delegacja dzieci z klasy II b wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią Jadwigą Jagiełło 20 września 2012r. odwiedziła Warszawę. Dzieci odebrały nagrodę za zwycięstwo w konkursie "Zdrowo jem, więcej wiem". Teraz klasa II b ma własną kserokopiarkę laserową i może świadczyć innym klasom usługę kopiowania.
                                                          Zapraszamy! Zarobimy na toner.
FILM>>>
W SOBOTĘ EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
Elbl&aogon;g w portEl.pl, Zamie&nacute; samochód na rowerZapraszamy wszystkich rowerzystów z klas IV-VI do udziału w miejskich obchodach "Dnia bez samochodu". Zapisy jeszcze tylko dziś przyjmuje p. H. Szuszkiewicz i D. Życzkowska. Na sobotę konieczna jest pisemna zgoda rodziców na udział w akcji. Zbiórka o godz. 10.15 na szkolnym boisku. Przejeżdżamy początek imprezy, na Plac Kazimierza Jagiellończyka, ok 11.00 formowanie   kolumny rowerowej i przejazd ulicami: Nowowiejską, Górnośląską, Agrykola, Chrobrego, Marymoncką, Kościuszki, Królewiecką, Fromborską, Ogólną, Jana Pawła II, Kwiatkowskiego, Mazurską, Odrodzenia, Płk. Dąbka, Teatralną. Godz. 12.30  - przyjazd na Plac Kazimierza Jagiellończyka - konkurencje dla rowerzystów, pokazy.
Powrót ok 13.30. Zapraszamy rodziców.
ZŁOTO DLA NASZYCH

W piątek 21.09.2012 odbyły się mistrzostwa Elbląga w Lekkiej Atletyce-indywidualnej kl.IV-VI. Naszą 18-stkę reprezentowało dziewiętnastu uczniów, a udało się im zdobyć 7 medali. Oto nasi mistrzowie:

Martyna Bartnicka- złoty medal w biegu na 600m
Julia Pawłowska - srebrny medal w skoku wzwyż
Julia Częścik - srebrny medal w sztafecie dz.
Wiktoria Majewska - srebrny medal w sztafecie dz.
Dominika Jarosz - srebrny medal w sztafecie dz.
Aleksandra Wolińska - srebrny medal w sztafecie dz.
Dominik Cywiński - złoty medal w skoku w dal, srebrny medal w sztafecie chł.
Krzysztof Jabłoński - srebrny medal w biegu na 1000m
Karol Kruk - srebrny medal w rzucie piłeczką palantową
Łukasz Wierciński - srebrny medal w sztafecie chł.
Paweł Bogdański - srebrny medal w sztafecie chł.
Michał Sasin - srebrny medal w sztafecie chł.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

ZAMIENILIŚMY KLAMOTY NA PIENIĄDZE

sprzatanie12kl018.jpgCoroczna akcja szkolna organizowana przez SKO z okazji Sprzątania Świata cieszy się niezwykłym powodzeniem. Klamoty przyniesione przez naszych uczniów często okazywały się dla kogoś bardzo wartościowe. Opiekunka SKO upolowała film "Milionerzy". Może po jego obejrzeniu dowiemy się , jak zostać milionerem. Film do wypożyczenia w sali 28. Ktoś inny znalazł dla siebie brakującą część kolekcji, inni wymienili się filmami czy elementami zbiorów.

Zamień klamoty na pieniądze to wspaniała lekcja przedsiębiorczości i gospodarności!!!

ZOSTAŃ ZUCHEM!!!

Już w najbliższy piątek (21.09) zaczyna swoją tegoroczną działalność 17 Elbląska Gromada Zuchowa ,,Dzielni Indianie". Spotykamy się o 16 w zuchówce w SP 9. By poszukiwania tego pomieszczenia nie zajęły całego dnia, spotkamy się o 15.55 przy portierni w SP 9. Zapraszam bardzo serdecznie do wspólnego poznawania świata zabaw, zuchowych tajemnic i indiańskich obrzędów

Oferta tylko dla uczniów klas 1-3. Co się dzieje w zuchówce, zostaje w niej. Drogi Rodzicu, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszej gromady proszę pytać. Na wszelkie pytania postara się odpowiedzieć drużynowa Paulina Kociałkowska pod numerem 667230061 lub adresem mailowym p.kocialkowska@elblag.zhp.pl.

O zbiórkach innych drużyn można przeczytać na stronie www.bukowina.elblag.zhp.pl

OD DZIŚ SKO W NOWOCZESNEJ ELEKTRONICZNEJ FORMIE
copy_of_sprzatanie12001.jpgTo Jaś i Oliwier z klasy IV b. Trzymają dyplom za uzyskanie I miejsca w regionalnym etapie konkursu SKO. Zawiśnie już niedługo obok dyplomów za prowadzenie bloga. Ci chłopcy są posiadaczami elektronicznych kont SKO.

Oni potrafią liczyć i wołają:
"To się opłaca - 5% w skali roku, tygodniowa kapitalizacja odsetek".

 


Za ich pośrednictwem jeszcze raz prosimy wszystkich o głosy,
nagroda internautów to 10 000 zł.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012 TRWA
sprzatanie12009.jpgW piątek wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wyruszyli w teren, aby "Posprzątać świat".  Pięknie lśni teren wokół szkoły, pobliski park Modrzewie, osiedlowe uliczki i park- las Bażantarnia. W te miejsca dotarli nasi uczniowie  i wszystko  wysprzątali. Oby efekt ich pracy był widoczny, jak najdłużej. Wszyscy zgodnie stwierdzili na koniec, że lepiej jest codziennie nie śmiecić niż raz po kimś sprzątać.
A dziś kolejna akcja "Zamień klamoty na pieniądze" korytarze naszej szkoły, podczas przerw, zamienią się w tzw. pchli targ. Uczniowie nie tylko będą uczyć się przedsiębiorczości, ale tez gospodarności i szanowania rzeczy.
To nie koniec naszych działań, ale dopiero początek! W sobotę wybieramy się na miejską akcję w ramach sprzątania świata >>>, natomiast 19 września zachęcamy rodziców i dzieci, aby przyjechali rowerami na lekcje, włączając się w ogólnopolską akcję  ROWEREM DO SZKOŁY.
KLASA 4B NA URODZINACH 16 POMORSKIEJ DYWIZJI
Klasa 4b pod wodza p. A. Charłampowicza przybyła w piątek na Plac Kazimierza Jagiellończyka, aby świętować 93. rocznicę powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jej historia oraz tradycje zostały nierozerwalnie powiązane z odradzaniem się polskich struktur państwowych na początku XX wieku. To także ponad 60 lat wpisanych w historię Elbląga. Dzieci podziwiały defiladę wojskową, z uwagą obserwowały uroczysty meldunek wszystkich pododdziałów, podniesienie Flagi Państwowej, a także wręczenie wyróżnień z okazji święta Dywizji. Na koniec z zatkanymi uszami widziały odbył się Salut Armatni oraz pokaz walki wręcz.
WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW
ZEBRANIA Z RODZICAMI dla kl.1-3 odbędą się 12 września, a dla kl. 4-6 13 września. Godziny zebrań i gabinety w załączniku >>>
Uwaga! Ważny news!!! Informacja ta dotyczy zmiany kryterium dochodowego uprawniających do ubiegania się o pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest kryterium dochodowe. Dla uczniów kl. I  SP dochód na osobę w rodzinie nie większy niż 539 zł (do 31 października 504zł). Natomiast dla uczniów kl. II-IV SP dochód na osobę w rodzinie nie większy niż 456 zł (do 30 września 351 zł). Więcej informacji u pedagoga szkolnego.
ROK SZKOLNY 2012/2013 - ROKIEM BEZPIECZNEJ SZKOŁY
"Dbałość o bezpieczeństwo i wychowanie uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności. Warto jednak w sposób szczególny podkreślić rolę, jaką w działaniach szkoły pełnią wychowanie i zapewnienie uczniom poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też proponuję, aby nowy rok szkolny był +Rokiem bezpiecznej szkoły+ i aby działania środowiska oświatowego skupiły się w najbliższych miesiącach właśnie na sprawach bezpieczeństwa i wychowania" - minister edukacji pani Szumilas. "Chrońmy dzieci i młodzież przed przemocą fizyczną, psychiczną i używkami. Budujmy poczucie bezpieczeństwa poprzez kształtowanie postaw obywatelskich. Uczmy współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych. Promujmy wolontariat. Wykorzystajmy możliwości, jakie dla zdrowia dziecka daje ruch fizyczny. Wykorzystujmy powstające boiska i place zabaw i rozwijajmy pasje młodych Polaków"
DLA PRZYPOMNIENIA TRWA ROK KORCZAKOWSKI
2012 rok to 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego słynnego domu dziecka w Warszawie przy ulicy Jaktorowskiej. Mamy nadzieję, że będzie to w naszym kraju Rok Korczakowski.

Z dorobku Korczaka czerpią kolejne pokolenia pedagogów i mądrych rodziców. Jego postać i dorobek znane są na całym świecie. To jego myśl stanowiła podwaliny pod polską inicjatywę, jaką było stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka, czy niedawno wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci. To on głosił potrzebę szacunku wobec dziecka i jego autonomii. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział kiedyś o Korczaku, iż był on pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka. To Stary Doktor promował samorządność dziecięcą, korzystał z teatru jako narzędzia pracy wychowawczej, co dziś uznajemy za coś oczywistego.

Całe życie i praca z dziećmi, praca dla dzieci Korczaka zostały w powszechnym odbiorze przytłumione przez jego heroiczną postawę w czasach Holokaustu oraz słynny Ostatni Marsz – wspólną z dziećmi drogę do obozu w Treblince.
SPRZĄTANIE ŚWIATA - 14 WRZEŚNIA 2012

„Kocham, lubię, szanuję…
nie śmiecę”

Pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chcemy Was zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. w tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

LIST OD MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ NA NOWY ROK SZKOLNY
Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice,

przed Wami kolejny rok szkolny pełen nowych wyzwań, pracy i intensywnej nauki. To również czas realizowania pasji i zainteresowań, rodzenia się przyjaźni, zdobywania umiejętności istotnych dla Waszego rozwoju i przyszłej drogi życiowej.

Szkoła potrzebuje czasu, w którym będzie się mogła skupić na działaniach podejmowanych z myślą o przyszłości swoich uczniów i lepszym wykorzystaniu ich możliwości.

Nowy rok szkolny powinien być czasem spokojnej pracy. Szczególnie ważny będzie dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Będą oni kontynuowali kształcenie ogólne rozpoczęte w gimnazjum. Ten jeden wspólny
i solidny fundament pozwoli na pogłębienie wiedzy i zainteresowań w kolejnych latach, kiedy będą poznawać bliżej wybrane przez siebie dziedziny. Będą również pierwszym rocznikiem, który pozna dogłębnie historię najnowszą dzięki przeznaczeniu na nią całego roku nauki. Więcej>>>
DYREKCJA SZKOŁY
DYREKTOR          - mgr Beata Gawkowska
WICEDYREKTOR - mgr Beata Giedrojć
WICEDYREKTOR - mgr Hanna Szuszkiewicz
RUSZA REALIZACJA PROJEKTU EDUSCIENCE
Leszek Lotkowski - Ogólnopolski Koordynator Projektu EDUSCIENCE napisał:
W pierwszym dniu zajęć lekcyjnych rozpoczynającego się roku szkolnego 2012/2013 w imieniu Zespołu Projektowego Projektu EDUSCIENCE pragniemy życzyć Państwu radości z odkrywania tajemnic świata. Dzisiejszy dzień rozpoczyna również etap wdrażania w szkołach wypracowanych w projekcie narzędzi użytkowych. Jesteśmy przekonani, że możliwość korzystania z dostępu do platformy e-learningowej, materiałów multimedialnych, możliwość udziału w wycieczkach do instytutów naukowych, udziału w festiwalach i piknikach naukowych oraz dostępu do transmisji on-line np. ze Spistbergenu a także korzystanie z tablicy interaktywnej i zestawu do monitoringu przyrodniczego, wzbogacą ofertę kształcenia w Waszych szkołach. Cieszymy się z rozpoczynającej się współpracy i liczymy na wspaniałe jej efekty.
STYPENDIUM 2012/2013
Od dnia 27.08.2012 r. w godz. 10.00 – 14.00 osoby ubiegające się o w/w stypendium proszone są o pobieranie wniosków u pedagoga szkolnego (gabinet 44). Ostateczny termin składania wniosków, wraz z kompletem dokumentów mija 15.09.2012 r. Pomoc w formie dofinansowania na dzień dzisiejszy (możliwe zmiany od 01.10.2012 r.) przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę nie przekracza 351 zł (netto);

Do wniosku należy dołączyć:
udokumentowany dochód wszystkich członków rodziny z miesiąca sierpnia 2012r. (netto), do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zaświadczenie wydane przez MOPS w Elblągu, potwierdzające dochód rodziny w miesiącu sierpniu 2012 r., osoby nie korzystające z zasiłku rodzinnego, dodatków do tego zasiłku dołączają do wniosku, na piśmie, stosowne oświadczenie.
ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2012/2013


 TELEFON  SZKOŁY - 55 625-86-40

KLASY I-III       godz. 09.00
KLASY IV-VI    godz. 10.00
KLASY 0            godz. 10.30

RADA PEDAGOGICZNA

odbędzie się 30 sierpnia 2012 o godz. 10.00

BEZPIECZNE WAKACJE 2012
DLA PRZYPOMNIENIA TRWA ROK KORCZAKOWSKI
2012 rok to 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego słynnego domu dziecka w Warszawie przy ulicy Jaktorowskiej. Mamy nadzieję, że będzie to w naszym kraju Rok Korczakowski.

Z dorobku Korczaka czerpią kolejne pokolenia pedagogów i mądrych rodziców. Jego postać i dorobek znane są na całym świecie. To jego myśl stanowiła podwaliny pod polską inicjatywę, jaką było stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka, czy niedawno wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci. To on głosił potrzebę szacunku wobec dziecka i jego autonomii. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział kiedyś o Korczaku, iż był on pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka. To Stary Doktor promował samorządność dziecięcą, korzystał z teatru jako narzędzia pracy wychowawczej, co dziś uznajemy za coś oczywistego.

Całe życie i praca z dziećmi, praca dla dzieci Korczaka zostały w powszechnym odbiorze przytłumione przez jego heroiczną postawę w czasach Holokaustu oraz słynny Ostatni Marsz – wspólną z dziećmi drogę do obozu w Treblince.
SPRZĄTANIE ŚWIATA - 14 WRZEŚNIA 2012

„Kocham, lubię, szanuję…
nie śmiecę”

Pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chcemy Was zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. w tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

LIST OD MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ NA NOWY ROK SZKOLNY
Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice,

przed Wami kolejny rok szkolny pełen nowych wyzwań, pracy i intensywnej nauki. To również czas realizowania pasji i zainteresowań, rodzenia się przyjaźni, zdobywania umiejętności istotnych dla Waszego rozwoju i przyszłej drogi życiowej.

Szkoła potrzebuje czasu, w którym będzie się mogła skupić na działaniach podejmowanych z myślą o przyszłości swoich uczniów i lepszym wykorzystaniu ich możliwości.

Nowy rok szkolny powinien być czasem spokojnej pracy. Szczególnie ważny będzie dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Będą oni kontynuowali kształcenie ogólne rozpoczęte w gimnazjum. Ten jeden wspólny
i solidny fundament pozwoli na pogłębienie wiedzy i zainteresowań w kolejnych latach, kiedy będą poznawać bliżej wybrane przez siebie dziedziny. Będą również pierwszym rocznikiem, który pozna dogłębnie historię najnowszą dzięki przeznaczeniu na nią całego roku nauki. Więcej>>>
DYREKCJA SZKOŁY
DYREKTOR          - mgr Beata Gawkowska
WICEDYREKTOR - mgr Beata Giedrojć
WICEDYREKTOR - mgr Hanna Szuszkiewicz
RUSZA REALIZACJA PROJEKTU EDUSCIENCE
Leszek Lotkowski - Ogólnopolski Koordynator Projektu EDUSCIENCE napisał:
W pierwszym dniu zajęć lekcyjnych rozpoczynającego się roku szkolnego 2012/2013 w imieniu Zespołu Projektowego Projektu EDUSCIENCE pragniemy życzyć Państwu radości z odkrywania tajemnic świata. Dzisiejszy dzień rozpoczyna również etap wdrażania w szkołach wypracowanych w projekcie narzędzi użytkowych. Jesteśmy przekonani, że możliwość korzystania z dostępu do platformy e-learningowej, materiałów multimedialnych, możliwość udziału w wycieczkach do instytutów naukowych, udziału w festiwalach i piknikach naukowych oraz dostępu do transmisji on-line np. ze Spistbergenu a także korzystanie z tablicy interaktywnej i zestawu do monitoringu przyrodniczego, wzbogacą ofertę kształcenia w Waszych szkołach. Cieszymy się z rozpoczynającej się współpracy i liczymy na wspaniałe jej efekty.
STYPENDIUM 2012/2013
Od dnia 27.08.2012 r. w godz. 10.00 – 14.00 osoby ubiegające się o w/w stypendium proszone są o pobieranie wniosków u pedagoga szkolnego (gabinet 44). Ostateczny termin składania wniosków, wraz z kompletem dokumentów mija 15.09.2012 r. Pomoc w formie dofinansowania na dzień dzisiejszy (możliwe zmiany od 01.10.2012 r.) przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę nie przekracza 351 zł (netto);

Do wniosku należy dołączyć:
udokumentowany dochód wszystkich członków rodziny z miesiąca sierpnia 2012r. (netto), do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, zaświadczenie wydane przez MOPS w Elblągu, potwierdzające dochód rodziny w miesiącu sierpniu 2012 r., osoby nie korzystające z zasiłku rodzinnego, dodatków do tego zasiłku dołączają do wniosku, na piśmie, stosowne oświadczenie.
ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2012/2013


 TELEFON  SZKOŁY - 55 625-86-40

KLASY I-III       godz. 09.00
KLASY IV-VI    godz. 10.00
KLASY 0            godz. 10.30

RADA PEDAGOGICZNA

odbędzie się 30 sierpnia 2012 o godz. 10.00

BEZPIECZNE WAKACJE 2012

 archiwum wiadomości 2012/2013>>>

 Copyright © 2007 D. Życzkowska