UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl

W SZKOLE

ROK SZKOLNY 2012/13
"Rokiem bezpiecznej szkoły"


ROK 2013
Witolda Lutosławskiego


Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody
AKCJE
ZAPRASZAMY DO NAS DZIECI SZEŚCIOLETNIE


WALCZYMY O TEN CERTYFIKAT!!!


DOFINANSOWANIE
W NASZEJ SZKOLE  Z EFS
CZYTELNIA
PRACOWNIA KOMPUTEROWASzkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor
ORGANIZACJA OSTATNIEGO TYGODNIA SZKOŁY

27 czerwca - Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
                       8:00 Msza Św. w kościele Św. Wojciecha
                       9:00 zakończenie dla klas 4-5 (klasy 6 spotykają się z wyznaczonych klasach)
                     10:30 zakończenie dla klas 1-2 (klasy 3 spotykają się z wyznaczonych klasach)
                     12:00 zakończenie dla tegorocznych laureatów w Teatrze Dramatycznym


26 czerwca - Dzień z wychowawcą
25 czerwca - godz. 16.00 Pożegnanie Szóstoklasistów
25 czerwca - dzień z wychowawcą
24 czerwca - godz. 16.00 Pożegnanie Trzecioklasistów
23 czerwca - Najlepsi z najlepszych - apel kl. 4-6 (5 godz. lekcyjna)

POŻEGNANIE ERYKA


Odszedł od nas Eryk Zielke - uczeń klasy 4b.
 
Pogrzeb ucznia naszej szkoły odbył się
w piątek 18.07.2014r. o godz. 11:00 na cmentarzu Agrykola .

Wyrazy współczucia dla rodziny !!!

NAGRODA III STOPNIA ZA SKO
Zdjęcie: Otrzymaliśmy nagrodę III stopnia w regionalnym etapie  konkursu SKO  2014/15Otrzymaliśmy nagrodę III stopnia w regionalnym etapie konkursu SKO 2014/15

Kwota nagrody to 1000 zł.Trafi na konto szkoły we wrześniu. To nasza ostatnia nagroda, bo likwidujemy SKO w naszej szkole. Możecie jeszcze liczyć na drobne upominki, za oszczędzanie w bieżącym roku szkolnym. Zakupimy je z pieniędzy zarobionych w czasie kiermaszu świątecznego. Trafią one do najbardziej aktywnych posiadaczy kont elektronicznych. Przypominam, że waszą nagrodą są odsetki SKO 4.5%, które dopisywane są do kont z cotygodniową kapitalizacją.
FESTIWAL NAUKI
17 czerwca 2014 osiemnastkowe dzieci wcieliły się w role wykładowców, naukowców i wynalazców. Na poszczególnych festiwalowych ulicach prezentowały doświadczenia z różnych dziedzin nauki i prowadziły wykłady, a wszystko po to, aby znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego tak się dzieje?, czemu to tak działa?, co się stanie, kiedy?...
Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie festiwalu i prezentacje zjawisk. Dlatego był on połączeniem prawdziwej edukacji i dobrej zabawy. Uczniowie występujący w roli nauczycieli byli bardzo zadowoleni, że mogli zaprezentować swoje naukowe umiejętności na forum szkoły.
Gościem specjalnym był Elbląski Park Technologiczny. Fundatorem nagród festiwalowych był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
WYRÓŻNIENIE WERONIKI
Konkurs "Mój Las" organizowany jest przez Zarząd Główny SITLiD oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 r. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.,
Dzieci z klas 1-3 miały za zadanie wyjaśnić jak zmienia się las w porach roku poprzez przygotowanie albumu, używając różnorodnych form plastycznych. Na konkurs wpłynęły 54 albumy. Komisja przyznała nagrody za 1-3 miejsce oraz przyznała 5 wyróżnień wśród nich znalazł się album Weroniki Begej z klasy 2b.
Znamy juz tematy prac na kolejny rok szkolny: kategoria I - Leśne skarby - dary lasu, kategoria II - Co wiem o pracy leśnika? Regulamin jest tutaj>>>
LIKWIDACJA SKO
Informujemy, że likwidujemy SKO w naszej szkole . Prosimy , aby rodzice zlikwidowali konta elektroniczne do końca roku szkolnego. Istnieje także możliwość zamiany kont na konto JUNIOR. Formalności załatwiamy w oddziale PKO przy ulicy Teatralnej.
                                                                                         Opiekun SKO - Jadwiga Jagiełło
BYLIŚMY NA PIKNIKU EKOLOGICZNYM
Miłośnicy ekologii, poszukiwacze bursztynu i skamielin, czyli klasa 2b, która w tym roku szkolnym realizowała projekt geologiczno-archeologiczno-paleontologiczny, została zaproszona  na Piknik Ekologiczny pod hasłem „Warmię i Mazury kochamy, o przyrodę dbamy”. Impreza odbyła się w Parku Jakubowo niedaleko Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Jak przystało na piknik nie zabrakło  dobrej zabawy. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek. Nie zabrakło także konkurencji ruchowych i zabaw, w których mogli wziąć zarówno dzieci, jak i dorośli. Mali geolodzy zapraszali innych na warsztaty i zabawy geologiczno-paleontologiczne, które wspólnie przygotowane zostało z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej i innymi partnerami. Każdy kto do nas zajrzał był w PRACOWNI PREHISTORYCZNYCH WITRAŻY, PALEONTOLOGICZYCH PUZZLI, MAŁEJ FABRYCE SKAMIENIAŁOŚCI, GORĄCZCE ZŁOTA, POSZUKIWANIU BURSZTYNU itp.
ZIELONA SZKOŁA NA SPORTOWO
W dniach 11-13 czerwca 5d i 5c wyruszyły do Okonin Nadjeziornych. Okoniny Nadjeziorne to wieś borowiacka położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Śliwice na obszarze Borów Tucholskich nad jeziorem Okonińskim. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji. Zaczęliśmy od pływania na kajakach i rowerach wodnych. Mięliśmy okazję nauki gry w tenisa ziemnego, a w między czasie rozegraliśmy turniej piłki siatkowej, gdzie w przerwie meczu każdy mógł skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu i znajdującego się przy ośrodku placu zabaw. Następnego dnia przejażdżka bryczką po okolicy i wycieczka rowerowa. Zobaczyliśmy również fermę strusi. kóz i danieli. Nie zabrakło też zajęć artystycznych, bowiem czekały na nas warsztaty malowania na szkle. Trzeba przyznać, że mamy w naszych klasach dużo ukrytych talentów. Na pożegnanie dyskoteka oraz ognisko z kiełbaskami przy akompaniamencie szumu wody i popisach wokalnych wszystkich uczniów. Bawiliśmy się świetnie pomimo braku telewizji.
ŚREDNIOWIECZNY FESTYN
13 czerwca Biblioteka Elbląska im. C. Norwida oraz Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych zaprosiła dzieci z nauczycielami na średniowieczny festyn. Z zaproszenia skorzystała klasa 2b. Dzieci spędziły wesoło czas w wiosce wikingów, stroiły się w rycerza, grały w średniowieczne gry planszowe (m.in. „O dzielnym Piekarczyku”), plenerowe gry zręcznościowe (m.in. kubb, rzut kołkiem, przeciąganie liny, zabawy plebejskie, bączki i inne). Pisały gęsim piórem, filcowały,... Zabawę poprowadził elbląski historyk i nauczyciel Piotr Imiołczyk.
WIECZOREK SZÓSTOKLASISTÓW
W dniu 13 czerwca 2014 roku odbył się wieczorek pożegnalny klasy szóstej. Absolwenci naszej szkoły wraz z rodzicami i swoimi wychowawcami oraz  panią Hanną Szuszkiewicz przygotowali piękne przyjęcie, które rozpoczęło się polonezem. W miłej atmosferze, przy muzyce i poczęstunku wspominali minione sześć lat!!!
ZABAWY NA PLACU INTERAKTYWNYM
Centrum Sztuki Galeria EL zaprosiła wszystkie dzieci małe i duże do udziału w multimedialnej wystawie "Interaktywny Plac Zabaw".Plac Nie moglismy nie skorzystać z tego zaproszenia!!! Zabawy na tym placu są odpowiednikiem galerii sztuki współczesnej dla dzieci, gdzie w odróżnieniu od opatrzonych zakazami dotykania, biegania i hałasowania muzeów i galerii, można i trzeba dotykać eksponatów, gdzie kluczowa jest interakcja, a zwiedzanie staje się niezapomnianą przygodą. To doświadczalne laboratorium, w którym już od najmłodszych lat dzieci poznają nowe media wchodząc w interakcję ze sztuką. Świetnie się bawiliśmy!!!
NA TURNIEJU SZACHOWYM MAMY II MIEJSCE
Trwa ładowanie zdjęciaTrzymanie kciuków pomogło , mamy II miejsce!!! Za nami kolejny dzień szachowych potyczek. Dzisiaj 7- osobowa reprezentacja uczniów naszej szkoły z klasy II a i II b wywalczyła II miejsce w turnieju szachowym dla uczestników projektu EDUKACJA PRZEZ SZACHY. Turniejowe zmagania miały miejsce na PWSZ podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wystartowało 14 szkół po 7 zawodników i gościnnie kilku przedszkolaków. Ze względu na upał dzieci rozegrały 4 rundy po 15 minut. Nasi najlepsi zawodnicy to: Gracjan Stefanowicz II a, Maciek Dudek II a , Antek Posadzy II a i Paweł Gajcy II b. Oni zdobyli po trzy punkty dla naszej drużyny. Michał Tyburski 2,5 pkt -II b, Maciek Pietrzak 2pkt -II b, Kacper Chmielewski 1,5 pkt. Ostatnia runda w wykonaniu naszej drużyny była MISTRZOWSKA, zdobyliśmy 6,5pkt.
Jak zobaczycie na zdjęciu, aż ręka drżała mi z emocji przy zapisywaniu wyników , dlatego takie krzywe zera dla przeciwnika. Dzieci do zawodów przygotowały pani Jadwiga Jagiełło - trener II a i pani Dorota Życzkowska - trener II b.
CZAS ZIELONYCH SZKÓŁ I BIWAKÓW

Szóstoklasiści pozdrawiają ze Stręgielka >>>

Zdjęcie: Integracja balowa  

Trzecioklasiści pozdrawiają z Perkoza >>>

TURNIEJ SZACHOWY W SP 1
Dnia 21 maja 2014r. w SP 1 odbył się X OTWARTY TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR DYREKTORA SP1. W turnieju wzięło udział 8 szkół podstawowych i 1 przedszkole, w sumie zagrało 69 zawodników. Turniej rozegrany był w systemie szwajcarskim 5 rund po 10 minut dla zawodnika. Ten jubileuszowy turniej otwarty został pokazem żywych szachów pt. „Wielka szachowa bitwa- mat Legala” Po trzech rundach wszyscy zostaliśmy zaproszeni na na słodki poczęstunek, a przed ogłoszeniem wyników wszyscy świętowaliśmy X urodziny turnieju w SP1, kosztując torty króla i królowej.

W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy IV miejsce

I miejsce SP1 - 12,5 pkt.
II miejsce SP 19 – 11 pkt.
III miejsce SP 15 - 10 pkt.
IV miejsce SP 18 - 10 pkt.

Dziesięciu najlepszych szachistów otrzymało nagrody rzeczowe, wśród nich na miejscu V uplasował się Szymon Dragan. Pozostali uczestnicy turnieju otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrody ufundowała Fundacja „Pro Scholam” działająca przy SP1.
                       Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WIEŚCI Z WROTKARSKIEGO TORU
W ostatnią sobotę (17 maja) na torze wrotkarskim przy Szkole Podstawowej nr 12 odbyły się Ogólnopolskie Zawody Dzieci we wrotkarstwie szybkim, a także II edycja Grand Prix Elbląga. Uczestniczyli w niej zawodnicy ze szkół SP 18, SP 19 i SP 12, a także zawodnicy klubów sportowych "Orzeł" i "Viking". Ze szkoły SP 18 świetnie spisały się Olga Dziuba z kl. III c i Martyna Tarmasewicz z kl. IV a, które w kategorii Junior D zajęły miejsca na podium:
• Olga Dziuba: I miejsce na jedno okrążenie i II miejsce na dwa okrążenia
• Martyna Tarmasewicz: III miejsce na jedno okrążenie i III miejsce na dwa okrążenia.
Dziewczynki są podopiecznymi trenerki Marty Wróbel, pod barwami klubu sportowego "Orzeł" Elbląg.
Zawodnikom zostały jeszcze dwa starty w edycji Grand Prix Elbląga: 7 czerwca oraz finałowy – 21 czerwca. Zapraszamy do kibicowania
ZNAMY SIĘ NA PRZYRODZIE
Nasi uczniowie coraz liczniej, co roku startuje w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym "Świetlik". Konkurs ten popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach przygotowań uczniowie wykonują w klasie lub w domu doświadczenia opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znamy wyniki!!! Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!!
klasy 1-3
Kacper Chmielewski 65,00 (90,28%) nagroda
Kacper Czerwiński 67,00 (93,06%) nagroda
Karol Kozłowski 68,00 (94,44%) nagroda

Karolina Pakulska 56,00 (77,78%) wyróżnienie
Zuzanna Szucka 60,00 (83,33%) wyróżnienie
Paweł Gajcy 58,00 (80,56%) wyróżnienie
Dawid Gajewski 54,00 (75,00%) wyróżnienie
Melania Grabowska 59,00 (81,94%) wyróżnienie
Andrzej Nasarzewski 54,00 (75,00%) wyróżnienie
Maciej Pietrzak 63,00 (87,50%) wyróżnienie
Michał Tyburski 54,00 (75,00%) wyróżnienie
Darek Ostałowski 97,33 (76,04%) wyróżnienie
klasy 4-6
Oliwia Sułek 124,33 (77,71%) wyróżnienie
Julia Wysocka 120,00 (75,00%) wyróżnienie
Katarzyna Życzkowska 126,67 (79,17%) wyróżnienie
Elżbieta Derda 124,33 (77,71%) wyróżnienie
Bartosz Marszałek 121,33 (75,83%) wyróżnienie
Karolina Tylkie 138,67 (86,67%) nagroda
Natalia Zawadzka 132,00 (82,50%) nagroda
Amelia Zelek 133,33 (83,33%) nagroda
JESTEŚMY SZKOŁĄ W RUCHU!!!
WCZORAJ PRZYSZEDŁ EMAIL O TREŚCI:

"Gratulacje. Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" zostały zakceptowane. Twoja szkoła otrzymuje tytuł Szkoły w Ruchu!"

JESTEŚMY SZKOŁĄ W RUCHU!!!
 TAKICH SZKÓŁ W WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIM JEST 19!!!
 

REALIZACJA II CZĘŚCI STYPENDIUM SZKOLNEGO 2013/2014
Uwaga Rodzice!

Bardzo proszę o odbiór decyzji stypendialnej za okres I-VI od dnia 16.05.14r.(piątek) w gabinecie pedagoga (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty). Również od 16.05.14r.(piątek) proszę o zgłaszanie się, z otrzymaną decyzją, do wybranej firmy realizującej bezgotówkowo stypendium szkolne, celem jak najszybszej realizacji (w szczególności w formie zakupu podręczników na rok następny).
Termin realizacji 16.05.14r. – 07.06.14r. W przypadku niezrealizowania stypendium w w/w terminie środki przyznane uczniowi zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
                                                                                       Pedagog - Katarzyna Chadaj
WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE "MÓJ ELBLAG"
W konkursie "Mój Elbląg" zostali wyróżnieni:

Weronka Grzeszczak,
Olga Jaskulska,
Franciszek Koczyński,
Ania Zawieracz,
Zuzanna Kłos,
Klaudia Tyburska,
Dorota Skrzypczak.

Nagrody trafiły do pani dyrektor i zostaną wręczone na "Apelu sukcesów."
FINAŁ KONKURSU ZUO U NAS
16 maja, w naszej szkole, odbył się finał XVIII edycji konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych. Taka zbiórka odpadów ma na celu wykształcenie w środowisku szkolnym postaw proekologicznych oraz kształcenie i wychowanie młodzieży w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego. Organizatorem konkursu jest Zakład Utylizacji Odpadów z siedzibą w Elblągu. Przedmiotem konkursu jest zbiórka zużytych baterii, nakrętek do butelek PET oraz makulatury.

Hura!!! Zajęliśmy II miejsce i wygraliśmy kwotę 1800 zł
w kategorii Szkół Podstawowych

Jesteśmy także jedną z 15 szkół w Polsce , którą firma RECAL nagrodziła wycieczką dla nauczyciela i dwóch uczniów, którzy zebrali największą ilość puszek.

Gratulujemy wszystkim uczniom, to nasz wspólny sukces

BEZPIECZNE LATO NAD WODĄ
- Czy warto umieć pływać???
- Taaak!!!!
- A jakim stylem umiecie?
- Piesssskieeem!!!!
- Hmmm...

Bezpieczne lato nad wodą - z humorem o poważnych sprawach - to autorski program Grupy Wodnej dla uczniów szkół podstawowych, z którym pan Marcin Trudnowski dotarł do nas 16 maja.

Grupa Wodna - szkoła pływania, sprawdzony organizator wyjątkowych Kolonii Wodnych, Obozów Windsurfingowych i Nurkowych w nadmorskim Władysławowie.
www.grupawodna.pl
NASI MATEMATYCY NA 3 MIEJSCU
Kolejny sukces naszych matematyków !!! GRATULUJEMY
Radosław Tonga Klasa IV d
Miłosz Mirkowski klasa V a
Klaudia Zielińska Klasa VI d
WYWIADÓWKA W MAJU

MAJOWE SPOTKANIA RODZICÓW Z NAUCZYCIELAMI i WYCHOWAWCAMI.
ZAPRASZAMY!!!
kliknij po termin>>>

ŚNIADANIE Z NAUCZYCIELEM
Zachęcamy Was do zdrowego odżywiania się! To jest bardzo TRENDY.
W ostatnich dniach wzięliście udział w akcji” Drugie śniadanie z nauczycielem”, które jest kontynuacją działań w ramach projektu „Trzymaj formę” i kampanii edukacyjnej pod hasłem „Drugie śniadanie-ważna lekcja w planie ucznia”.
W ramach godzin wychowawczych odbyły się lekcje, na których wraz z nauczycielami przygotowaliście wspólnie drugie śniadanie (kanapki, koktajle, łatwe w przygotowaniu przekąski, pyszne sałatki ). WAŻNE !- BYŁY TO SKŁADNIKI ZDROWE, ZALECANE W ZBILANSOWANEJ DIECIE .
Pomyśleliście także o przygotowaniu estetycznych, kolorowych nakryć stolików.
Dziękujemy Wam za zaangażowanie, pomysłowość i dobrą zabawę.
Zapraszamy na fotorelację. A. Michalska i K. Klucznik
NOBEL NA SPORTOWO
Dnia 9 maja nasza szkoła wzięła udział w turnieju organizowanym przez SP 9 „Nobel na sportowo”. W ramach zawodów dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę z zakresu przyrody, matematyki, oraz historii. Turniej składał się z dwóch części: Historia Lecha Wałęsy połączona z rywalizacją sportową w formie wyścigów, oraz zawody piłki nożnej. Nasi uczniowie po zaciętej rywalizacji zdobyli kolejno pierwsze miejsce z wiedzy na temat życia Lecha Wałęsy, oraz drugie w rozgrywkach piłki nożnej
PRZYŁAPANI NA CZYTANIU
Konkurs-Przyłapani na czytaniu odbył się w Gimnazjum nr7. Naszą szkołę reprezentowali: JulkaSarnowska. Paulina Kaczyńska i Kuba Musik. Dzieci przygotowała p. A.Rusińska, a kibicowała p.A.Mienicka
SREBRO W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM
5.05.14 r. nasze dziewczęta wywalczyły srebrny metal w czwórboju lekkoatletycznych, a najlepszą zawodniczką została Oliwia Romańaka zdobywając 286 pkt. Gratulujemy sukcesu!
MAJÓWKA

1 MAJA - DZIEŃ WOLNY
Wybierzcie się na Piknik, kliknij po program>>>


2 MAJA - ZAPROSILIŚMY OSIEMNASTKOWICZÓW DO WSPÓLNEGO UCZCZENIA ŚWIĘTA FLAGI. UDALIŚMY SIĘ POD RATUSZ  POD RATUSZ, ABY UCZESTNICZYĆ W MIEJSKICH OBCHODACH TEGO ŚWIĘTA.

kliknij po program>>>

3 MAJA kliknij po program>>>

3 maja 2014 nasza szkolna drużyna wędkarzy: Szymon, Adrian i Kuba, będzie walczyła o Puchar Prezydenta Miasta!!! Zapraszamy do kibicowania!!!

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM ZA NAMI
W tegorocznym Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym" naszą szkołę reprezentowała klasa 5B w składzie: Kuba Gniotek, Janek Niekucki, Natalia Zagalska i Kasia Życzkowska. Zawody obejmowały test wiadomości z kodeksu drogowego, jazdę po torze przeszkód, test z udzielania pierwszej pomocy oraz przejazd po miasteczku ruchu drogowego. Rywalizacja była bardzo zacięta- po każdej konkurencji zmieniała się lista rankingowa. Ostatecznie nasza szkoła uplasowała się w środku klasyfikacji elblaskich szkół. Jesteśmy zadowoleni z tegorocznego występu. Uczniowie postanowili, że za rok musi lepiej. Trzymamy za słowo
DZIEŃ ZIEMI PEŁEN ZDROWIA
30 kwietnia 2014 w naszej szkole Dzień Ziemi pełen zdrowia, bo tylko silni i zdrowi możemy dbać o naszą planetę.
PODSUMOWANIE "KONKURSU NA SELEKTYWNĄ
ZBIÓRKĘ ODPADÓW"
Urząd Miejski w Elblągu, Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o. o. i Szkoła Podstawowa Nr 18 zapraszają na finał XVIII edycji „KONKURSU NA SELEKTYWNĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW”, który odbędzie się w naszej szkole, 16 maja 2014 roku o godz. 1430
Program finału XVIII edycji konkursu:
1. 14.30 – 14.40 Otwarcie spotkania i prezentacja placówki organizującej Finał Konkursu
2. 14.40 – 14.55 Część artystyczna
3. 14.55 – 15.05 Wystąpienia zaproszonych gości
4. 15.05 – 15.45 Podsumowanie finału XVIII edycji konkursu
5. 15.45 Poczęstunek 
SUKCES NA KONKURSIE EKOLOGIA I SPORT
W piątek 25 kwietnia reprezentacja naszej szkoły zajęła 1 miejsce w kolejnej edycji międzyszkolnego turnieju Ekologia i sport organizowanego przez SP 12. Gratulujemy! Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem zdrowego odżywiania. Uczniowie 4 elbląskich placówek działających w sieci "Szkół Zielonej Flagi" uczestniczyli w konkurencjach sprawnościowych (12-osobowy zespół uczniów z klas od I do VI) oraz wiedzy (3-osobowy zespół).
SUKCES NA KONKURSIE PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNYM
24 kwietnia z okazji Dnia Ziemi odbył się w SP 1 międzyszkolny konkurs przyrodniczo-ekologiczny „Żyj w zgodzie z naturą”, w którym uczestniczyły reprezentacje elbląskich szkół podstawowych: SP-4, SP-6, SP-12, SP-18, SP-19 i uczniowie naszej szkoły. W konkursie wzięli udział piątoklasiści. Trzyosobowe zespoły zmagały się z różnorodnymi zadaniami dotyczącymi wiedzy i umiejętności z zakresu ekologii i ochrony przyrody; była krzyżówka, test, rozsypanka wyrazowa, rozpoznawanie na ilustracjach pospolitych drzew i krzewów oraz znaków ekologicznych. Dzieci prezentowały też wykonane samodzielnie stroje z odpadów nadających się do recyklingu. „Ubranka” były przepiękne i ciekawe! Uczniowie wykazali się niezwykłą inwencją twórczą! Zapewne w przygotowaniach pomagali swym pociechom rodzice, za co należy się im pochwała! Dodatkowo uczniowie klas piątych naszej szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w projekcji krótkiego lecz treściwego filmu o segregacji opadów i recyklingu oraz wystawie „recyklingusiów” – zabawek wykonanych z odpadów w ramach techniki w naszej szkole. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Nasza reprezentacja zdobyła najwięcej punktów i zdobyła pierwsze miejsce. Gratulujemy!!!!
II EDYCJA SZKOŁY DLA RODZICÓW - ZAKOŃCZONA
Właśnie zakończyłyśmy II edycję Szkoły dla Rodziców i Wychowawców!!! Zajęcia rozpoczęły się 12.02.2014r. i trwały do 16.04.2014r. Według uczestniczek tej edycji spotkania dały im wiele satysfakcji, radości jak i mile spędzonych chwil w dobrym towarzystwie. Uświadomiły również, jakich zmian można jeszcze dokonać aby „mówiąc do dzieci one chciały słuchać jak również, jak ich słuchać, żeby chciały mówić”. Działając jednocześnie w duchu wzajemnego zrozumienia, życzliwości oraz spokoju, a pojawiające się konflikty zawsze rozwiązywać, ale metodą zwaną „bez porażek” (najlepszą w budowaniu właściwych relacji rodzic-dziecko-dziecko-rodzic/rówieśnik).
PROJEKT "INSCENIZUJEMY BAŚNIE" ZAKOŃCZONY
W tym roku szkolnym klasa 4 c  wzięła udział w projekcie polonistycznym, polegającym na inscenizacji wybranej przez uczniów dowolnej  baśni. Projekt zakładał, że uczniowie sami dokonają wyboru tekstu i zaadaptują go na potrzeby szkolnego spektaklu. Do ich zadań należało także zaprojektowanie i wykonanie strojów oraz scenografii. Niektórzy wzbogacili swoje widowiska ciekawymi motywami muzycznymi. Cóż, było to nie lada wyzwanie dla naszych młodych aktorów, ale wspaniale sprawdzili się w tym
zadaniu. Warto podkreślić, że uczniowie od początku do końca zadania pracowali samodzielnie. Drużyny wraz z nauczycielem dokonywały oceny występów zgodnie z ustalonymi  zasadami. Efekt pracy uczniów był piorunujący! Mamy nadzieję, że wszyscy rozsmakowali się w ciekawym przedsięwzięciu i co najważniejsze w dobrej zabawie !
                                                                                                           Projekt opracowała Agnieszka Michalska.
PRZED NAMI

SPIESZMY SIE KOCHAĆ LUDZI


10 kwietnia 2014
ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Ewy Ciechanowicz wychowawczyni wielu pokoleń naszych uczniów, nauczycielki WF i trenerki piłki ręcznej.

Pogrzeb odbył się 15 kwietnia 2014
o godz. 11.00 na Dębicy

Wyrazy głębokiego współczucia
Rodzinie i Bliskim

ZA NAMI REKOLEKCJE

Palma bije, nie zabije, białe kotki, grube kije,
pamiętajcie chrześcijanie,
że Pan Jezus zmartwychwstanie...
Za sześć noc- Wielka Noc,
za tydzień Pascha, święcony baranek, jajeczko i kiełbaska.

 

POWOŁANE DO KADRY
Elbląskie grupy Cheerleaders Cadmans zostały powołane do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, które odbędą się na początku lipca w Manchesterze.
W połowie marca elbląskie drużyny zdobyły tytuły mistrzowskie podczas XVII Mistrzostwach Polski Cheerleaders, które odbyły się w podwarszawskim Łochowie. Młode tancerki ze szkoły tańca Cadmans zdobyły złoty medal. Ich starsze koleżanki wywalczyły wicemistrzowski tytuł. Po tym sukcesie, Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders powołał zawodniczki Cheerleadres Cadmans Elbląg do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, które odbędą się 5-6 lipca w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.
W kategorii duetów, do reprezentacji zostały powołane, nasze uczennice:
Daria Borkowska i Nikola Różańska – duet pom dance junior młodszy. Gratulujemy i życzymy powodzenia oraz dużo sił do pracy!!!
SUKCESY PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW
Szacowne jury wydało werdykt i oficjalnie, 12 kwietnia 2014, wręczono nagrody w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji 777-lecia Elbląga. Do Galerii El została zaproszona Angelika Więcławek wraz z opiekunem Danutą Zaleską. Dziękujemy za udział i gratulujemy!
Zdjęcie: Praca nagrodzona!!! Brawo Melanka!!!Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać w Krużganku w godzinach otwarcia Galerii EL. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta Elblągu.

Tego dnia również w CSE Światowid odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastyczny "Wielkanocne zwierzątko". Celem konkursu było propagowanie tradycji wielkanocnych oraz stworzenie okazji do indywidualnych działań artystycznych. Dzieci zaproszone na konkurs miały samodzielne wykonać zwierzątko wielkanocnego (np. kurczaczka/ baranka/ króliczka) o technice i kompozycji dowolnej. Z zaproszenia skorzystały dzieci z klasy 2b i Oliwia Woźniak oraz Melanka Grabowska - zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy!!!

TEST TRZECIOKLASISTY

10 KWIETNIA 2014
nasi trzecioklasiści przystąpią do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem.
LEKCJE ODBYWAJĄ SIĘ BEZ ZMIAN, JEDNIE KLASY 2B I 2C MAJĄ ZMIANĘ PLANU NA TEN DZIEŃ.

Strona główna

ZAPRASZAMY
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 18 oraz nauczyciele wychowania fizycznego mają przyjemność zaprosić nauczycieli i uczniów szkół z terenu Elbląga, do udziału w LAS, czyli w konkursie wiedzy i sprawności olimpijskiej Od Aten do Rio. Będzie to okazja dla dzieci, w której będą mogły  popisać się swoimi umiejętnościami sprawności fizycznej oraz wiedzą na temat ruchu olimpijskiego.

Konkurs odbędzie się w dniu 06.06.2014r. o godz. 11.30
w sali gimnastycznej SP 18.

 Patronat honorowy nad imprezą piastuje Pani Helena Pilejczyk
oraz Departament Sportu.

O potwierdzenie udziału prosimy drogą mailową na adres sp18elblag.sekretariat@wp.pl do 30.04.2014. lub telefonicznie nr 55 625 86 40. Zestawy pytań zostaną dosłane do szkół po potwierdzeniu udziału w konkursie.

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

Uczennice "Aktywne dla klimatu"
zapraszają do udziału w zbiórce elekrtoodpadów.

Drodzy elblążanie, osiemnastkowe koleżanki i koledzy!!! Wszystkie zużyte sprzęty elektroniczne są odpadami niebezpiecznymi, czyli takimi które zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia szkodliwych substancji. Dlatego też tradycyjnie już Elbląska Sieć Zielonej Flagi zaprasza do udziału w zbiórce elektrośmieci, która odbędzie się
11 kwietnia 2014 (piątek), w godz. 8.00-12.00.

Dzięki takim działaniom nie tylko chronimy nasze zdrowie i środowisko, ale także oszczędzamy energię odzyskując cenne surowce – metale szlachetne. Są one potem wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń RTV i A, ale też i innych przedmiotów,
np. żagli, misek żaroodpornych, czy mebli...

TEST SZÓSTOKLASISTY

We wtorek - 1 kwietnia 2014 g. 9.00
TEST SZÓSTOKLASISTY!!!

Test rozpocznie się punktualnie o godzinie 9. Przystąpią do niego szóstoklasiści kończący podstawówki. Uczniowie rozwiążą test, który sprawdzi ich wiedzę nabytą w ciągu sześciu lat nauki.

JAK WYKORZYSTAĆ OSTATNIE DNI PRZED EGZAMINEM?

LATARKOWY SPACER-GODZINA DLA ZIEMI
ZdjęcieIstotą Godziny dla Ziemi jest zjednoczenie jednego dnia o jednej godzinie ludzi na całym świecie, którzy chcą żyć na bardziej zielonej, czyli czystszej, planecie. Postawa ekologiczna jest godna pochwały, dlatego od dawna zachęcaliśmy do wzięcia udziału w akcji naszych uczniów i rodziców.
Jak zmobilizować wszystkich do do zgaszenia światła w domu? Postanowiliśmy „wyciągnąć” ich z domu i chętnych zaprosiliśmy wraz z rodzicami i opiekunami na „latarkowy spacer”. Wyruszyliśmy dzisiaj, gdy wybiła godzina 20.30. Podczas wieczornej pieszej wędrówki wybraliśmy najbardziej wygaszony wieżowiec. Zajrzeliśmy do parku. Wszyscy zauważyli, ze zgaszone światła pozwalają na dokładniejsze przyjrzenie się pięknemu niebu. Podziwialiśmy blask gwiazd i szukaliśmy wielkiego wozu oraz gwiazdy polarnej. Pogoda była nadzwyczaj sprzyjająca!!!
KLASA 3B WRÓCIŁA Z WYGONINA
Uczniowie III a i III b wrócili z czterodniowych zajęć ZIELONEJ SZKOŁY. Wszystkie dzieci uznały , że Wygoni to dziecięcy raj, bo tu wszystko jest NAJ !!! Zapraszamy na filmy>>>
ŚWIETLICOWE OTRZĘSINY
Chrzest świetlicowy to bardzo ważna uroczystość dla najmłodszych kolegów i koleżanek. W tym roku prowadzony był przez diabełki i diabelskich pomocników. Nasze kociaki musiały przejść wiele prób (szybkości, smaku, zręczności i wiedzy), żeby otrzymać dyplom przyjęcia do Bractwa Świetlicowego. Wykonanie zadań nagradzane było kopertą, w której ukryto fragmenty końcowego testu wiedzy. Wszyscy zwycięsko przeszli przez próby sprawnościowe, wykazali się też dużą wiedzą o naszej szkole. Najtrudniej było rozpoznać wychowawczynie na zdjęciach z ich dzieciństwa, było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Uroczystość zakończyła się przysięgą i świetlicowym tańcem integracyjnym, który zdobył popularność w całej szkole.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Tradycyjnie, na początku drugiego semestru, odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klasy 6 d starali przekazać wiedzę o książkach i bibliotece. W trakcie uroczystości pierwszoklasiści zapoznali się również z właściwymi zasadami traktowania książek z biblioteki, wysłuchali próśb książek i odgadywali tytuły książek. W obecności Pani Beaty Giedroić uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Wicedyrektor. Jednocześnie pogratulowała wszystkim i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji za ufundowanie dyplomów. Imprezę przygotowały: Agnieszka Michalska, Anna Mienicka i Barbara Rodziewicz.
W NASZEJ SZKOLE MAMY INNOWACYJNY WF
innowacyjnywf_wfW tym tygodniu Zespół WF-u z klasą zaczął przyznawanie odznak blogom programu! W gronie wyróżnionych znalazło się ich 11 . Wśród nich nasz sportowy pamiętnik!!! Zdecydowana większość, bo aż 9 blogów, otrzymało odznaki za innowacyjny WF, a dwie szkoły dostały wyróżnienie za promowanie sportu w szkole jaki i poza nią. Zespół prowadząc program powiedział: "Byliśmy pod wrażeniem Waszej kreatywności, pomysłów było co niemiara! Rugby tag, gimnastyka ze wstążką, kinball, aqua aerobik, nordic walking, lekcje z nietypowymi przyrządami i wiele wiele innych. Jeśli chcecie sprawdzić, co jeszcze działo się w szkołach, zapraszamy."
Gratulujemy!!!!
TURNIEJ ZBIJAKA ZA NAMI
Dzisiaj 24.03 uczniowie klas III mieli rozgrywki zbijaka. Wygrała klasa III a, następna była III d, III c i III b. Uczniom dzielnie kibicowali rodzice i wychowawcy. Wszyscy zawodnicy wykazali się wolą walki i postawą prawdziwych sportowców. Gratulujemy wszystkim, a szczególnie ZWYCIĘSKIEJ III A. Następnego dnia, 25 marca 2014 r  odbył się kolejny szkolny turniej w zbijaka - ty razem dla klas 2. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i rodziców. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa 2a. Tuż za nią uplasowała się klasa 2b, dalej 2c i 2d.
POWITANIE WIOSNY NA SPORTOWO I W TERENIE
Uczniowie klas 4 - 6 w tym roku przywitali pierwszy dzień wiosny na sportowo. Klasy z każdego poziomu rywalizowały między sobą w wiosennych konkurencjach, pełnych wiosny. Był bieg z marchewką, sadzenie ziemniaków (prawdziwych), wyścig bliźniaków, zdobywanie twierdzy czy też rebus, którego rozwiązaniem było hasło PANI WIOSNA. Dzieci z młodszych klas udały się do parku, lasu na poszukiwanie wiosny. Wszyscy wesoło się bawili!!!

Wiosna!!!! czas szykować rowery, rolki, wrotki,...

ZA TYDZIEŃ GODZINA DLA ZIEMI
Już za tydzień, w sobotę 29 marca, o godzinie 20:30, wybije Godzina dla Ziemi WWF!!!
Wraz z Elbląską Siecią Zielonej Flagi zapraszamy wszystkich elblążan do udziału w ekologicznej akcji i razem z WWF zawalczmy o bardziej zielone jutro i pokażmy, że los naszej planety nie jest Ci obojętny. Zaświećmy przykładem, zarówno podczas Godziny dla Ziemi WWF, jak i na co dzień. Włączmy się do zmian nawww.godzinadlaziemi.wwf.pl. To największa inicjatywa społeczna, która już ósmy raz zjednoczy setki milionów ludzi na całym świecie. Wyłączenie światła podczas Godziny dla Ziemi WWF jest symbolicznym gestem, który ma pokazać, że nasze codzienne wybory nie pozostają bez wpływu na środowisko, a my możemy temu zaradzić i wiemy jak! WYŁĄCZCIE TELEWIZOR, KOMPUTER - WYBIERZCIE RUCH I ZDROWIE!!!
Aby zachęcić wszystkich Was specjalnie dla elblążan od dzieci i młodzieży lip-dup
ZEBRANIA
Serdecznie zapraszamy rodziców naszych uczniów na spotkania z wychowawcami oraz nauczycielami przedmiotów!!! Plan zebrań>>>
TURNIEJ ZBIJAKA DLA KLAS 2 - 25.03.2014
Termin i miejsce: 25 .03.2014, godzina 16.00 -17.30, sala gimnastyczna przy SP 18 w Elblągu.
Mecze trwają 2X 5 min. W razie remisu 3 minutowa dogrywka.
2a-2b 16.00-16.10
2c-2d 16.10-16.20
2b-2c 16.20-16.30
2d-2a 16.30-16.40
2b-2d 16.40-16.50
2a-2c 16.50-17.00
17.15 -wręczenie nagród najlepszym zespołom. Zapraszamy!!!!
WIOSNA!!!! WIOSNA!!!!
W tym roku - 2014, wiosna przyszła dzisiaj, w czwartek, 20 marca, o godzinie 17.57!!! To wtedy Słońce znalazło się się w punkcie Barana i rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Tę datę warto zapamiętać, bo astronomowie twierdzą, że kalendarzową wiosnę do 2102 roku będzie oznajmiała data dwudziestego marca.

Co to jest punkt barana? Punkt Barana, to punkt równonocy wiosennej, czyli miejsce przecięcia się ekliptyki i równika niebieskiego, odpowiada położeniu Słońca w chwili równonocy wiosennej. Na skutek istnienia precesji osi Ziemi punkt Barana wędruje wzdłuż całej ekliptyki z okresem ok. 26 000 lat (tzw. rok Platona).

ZAMIEŃ KLAMOTY NA PIENIĄDZE
Przywitajmy wiosnę akcją ekoLOGICZNĄ. Logika recyklingowa mówi wykorzystaj to, co możesz wykorzystać, nie marnuj! Dlatego zapraszamy w najbliższy piątek 21.03.2014 r. do udziału w szkolnej akcji przyjaznej wymiany.

To również dobra okazja, żeby przypomnieć, że szkolna biblioteka wciąż czeka na zalegające w waszych domach książki, płyty i gry.

NASZ BLOG "SPORTEUS" JEST BARDZO POPULARNY

11111

WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW - 17.03.2014

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu informuje,
że Szkoła dysponuje 47 wolnymi miejscami do oddziału przedszkolnego
na rok szkolny 2014/2015.

TURNIEJ ZBIJAKOWY KLAS 3

Nauczyciele WF-u, w ramach akcji "Oderwij się od komputera", zapraszają na
SZKOLNY TURNIEJ W ZBIJAKA KL.III.
Termin i miejsce: 24 .03.2014, godzina 16.00 -17.30,sala gimnastyczna przy SP 18 w Elblągu.
Dzieci będą walczyć o mistrzostwo. Szczegóły tutaj>>>

ODERWIJ SIĘ OD KOMPUTERA
1W naszej szkole trwają działania pod hasłem "Oderwij się od komputera". Jednym z nich była sportowa wyprawa na basen w Sopocie. W dniu 14.03.2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tej aktywności i wyruszyli do Parku Wodnego w Sopocie. Zabawa była fantastyczna i bardzo mokra. Spędziliśmy trzy godziny na pływaniu, doskonaląc swoje umiejętności i wiedzę na temat zachowania się nad wodą. Mamy nadzieję, że uda się powtórzyć wyprawę w czerwcu, kiedy letnie słońce zawita do szkoły.
LAUREACI OLIMPUSKA
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu OLIMPUSEk z języka angielskiego. W konkursie brali udział uczniowie klas III. Najlepszy wynik z naszej szkoły i tytuł laureata zdobył Jakub Sobiecki - kl. III c. Jakub z ilością 195 pkt/210 zajął 8 miejsce w Polsce. Wysokie miejsca zajęły również Olga Dziuba z kl. III c (150 pkt) oraz Amelia Truszczyńska z kl. III d (145 pkt). Gratulujemy laureatowi i wszystkim uczestnikom konkursu.
Olimpiada Olimpusek z języka angielskiego pozwala najmłodszym uczniom wykazać się znajomością podstawowego słownictwa, rozumienia prostych konstrukcji językowych, krótkich zdań i typowych wyrażeń. Twórcy olimpiady zadbali o to, aby formuła ich była dla dzieci ciekawa zarówno pod względem tematyki jak i opracowania graficznego. Trzymamy kciuki za kolejny konkurs, który odbędzie się już 19.03.14
SUKCES ULI
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły, z okazji Dni Bezpiecznego Internetu, w lutym, "spotykają się" z drużyną Sieciaków W ramach DBI organizowane są, przez nią, konkursy internetowe - na portalu sieciaki.pl. Kilkoro uczniów z klas V i VI naszej szkoły wzięło udział w internetowym konkursie  Zadaniem internautów z całej Polski było wymyślenie scenariusza gry komputerowej i narysowanie scen akcji, w której głównymi bohaterami będą członkowie sieciakowej drużyny i krótko opisali fabułę gry. Okazało się, że najlepszy pomysł i realizację miała Ula Kołecka z klasy 6d. W nagrodę otrzymała poradnik do gry Minecraft. Gratulujemy!
KRĘCIMY LIP-DUP ZAPRASZAJĄCY DO UDZIAŁU W GODZINIE DLA ZIEMI
ŚPIEWAJCIE RAZEM Z NAMI!!! Relację pokażemy Wam po zmontowaniu filmu.
Elblążanie, my o ziemię swoją dbamy. Elblążanie, my kochamy świat. My naturze pomagamy, a robimy to o tak: Ore, ore gaśmy światło w samą porę. Hej, amore mój komputer idzie spać. Tu się liczy ruch i zdrowie nikt nie może w miejscu stać! Gdy sprzątamy, niebo sprząta razem z nami gdy chronimy z dumy gwiżdże wiatr jesteśmy Eko- troski bledną już z radości tańczy świat. Ore, ore gaśmy światło w porę. Hej, amore mój komputer idzie spać. Tu się liczy ruch i zdrowie Nikt nie może w miejscu stać! Gdy śpiewamy, słucha cała Ziemia nasza. Gdy śpiewamy, śpiewa każdy ptak. Niechaj każdy z nami śpiewa i niech robi właśnie tak.... Ore, ore gaśmy światło w porę. Hej, amore mój komputer idzie spać.  Tu się liczy ruch i zdrowie Nikt nie może w miejscu stać!
SŁODKIE LEKCJE W DNIU KOBIET
Dziś, w Dniu Kobiet, gościliśmy w naszej szkole Pana Pszczelarza, którego świat pszczół zafascynował tak bardzo, iż postanowił dzielić się swoją pasją z innymi. W bardzo serdecznej atmosferze Pan Pszczelarz opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć pszczoły, przyrządy pszczelarza (ubranie, dymkę, ramkę), produkty wytworzone przez pszczoły. Próbowały miodku, pyłku pszczelego wykonały własnoręcznie świece z pszczelego wosku - otrzymały certyfikaty udziału w warsztatach oraz upominki w postaci miodku, drewnianej łopatki, oraz świeczki. Spotkanie z pszczelarzem było bardzo słodkie ;)
POLOWANIE NA TRZYNASTKĘ
Osiemnastkowicze, koniec zimy i zimowego letargu. Liczymy na waszą aktywność. Co robimy? Odczarowujemy TRZYNASTKĘ!!!

Kto powiedział, że ta liczba przynosi pecha bardzo się mylił. My udowodnimy , że może być inaczej. Nagrodę wygrywa ten kto kliknie głos 813 i kolejne o trzynaście większe, a wiec 826, 839 itd. Na potwierdzenie prosimy o wpis w komentarzach. Po nagrody zgłaszacie się od jutra do sali 28.

Powodzenia w polowaniu!!! Blog SKO!!!
WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MEN
Drodzy!!!! Mamy przyjemność ogłosić wyniki konkursu fotograficznego (zadanie nr 2, obszar nr 9) Dziękujemy zaangażowanie i dobrą zabawę. Mistrzem podbijania został Kacper Czerwiński z klasy 2b. To dzięki jego talentowi dzisiaj odebraliśmy prezenty i dyplom z wyróżnieniem prosto MEN.

Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu, w związku z powyższym zachęca do udziału w akcji „Ćwiczyć każdy może”. Akcja skierowana jest do dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz uczniów. Celem podjętej inicjatywy jest rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej, która w połączeniu ze zdrowym żywieniem jest warunkiem zachowania i wzmocnienia zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka. Szkoły biorące udział w akcji „Ćwiczyć każdy może” zostaną odznaczone na mapie Roku Szkoły w Ruchu oraz otrzymają tytuł „Szkoła w Ruchu”. Po zapoznaniu się z regulaminem nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji „Ćwiczyć każdy może”. Niedawno rozpoczęliśmy realizację zadania nr 2 (obszar nr 9) OGŁOSILIŚMY KONKURS! Odbijamy i podrzucamy! Wszystko co okrągłe, lekkie, co odbijać i podrzucać się da! Głową, nogą, ręką! I zliczamy! Kto ile, kto więcej i .... zdobyliśmy wyróżnienie!!!
OLGA Z KLASY 3B GRA W HOKEJA
"Drużyna rocznika 2005 i młodsi składa się z trzech formacji czteroosobowych plus bramkarz. Na lodzie w grze uczestniczy czterech zawodników + bramkarz. Każda formacja (czwórka) gra 1,5 min x 8 zmian – łączny czas gry – 36 min. Sędzia prowadzący zawody zatrzymuje czas po upłynięciu 1,5 min na dokonanie zmiany zawodników kolejnej formacji, kara za nieprzepisowe zagranie – gra w osłabieniu zawodnik musi opuścić lód do końca swojej zmiany." Rozumiecie? Nie? To nieważne, tego nie musicie wiedzieć, ale wiedzieć powinniście, ze nasza Olga, 10 marzec 2014,  wywalczyła pierwsze miejsce w  VI TURNIEJU MINI HOKEJA NA LODZIE W MALBORKU.
NARODY W KONKURSIE ORNITOLOGICZNYM ODEBRANE
Ornitolog to osoba specjalizująca się w znajomości życia, zwyczajów ptaków. Obrączkuje  ptaki. Obserwuje trasy lotów, odwiedza miejsca pobytów ptaków. Musi być cierpliwy i spokojny. Wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Dzielnie i systematycznie  dokarmiali ptaki zimową porą i uwieczniali wizyty skrzydlatych przyjaciół w ptasich stołówkach. Dzisiaj, 11 marca. W imieniu dzieci z klasy II b Jakub Łyczkowski odebrał nasze nagrody za udział w konkursie ornitologicznym dla Oliwii Wożniak, Szymka Kiełczewskiego, Melanii  Grabowskiej.
8 MARCA BABSKI RAJD
Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dziś święto dziewczynek. My nie siedziałyśmy w domu. Wybrałyśmy się na Babski Rajd. Pogoda była prześliczna. Promyki słońca otulały nas swymi ramionami. Wiatr nie przeszkadzał. Przyroda, jakby cieszyła się z naszej obecności. I tutaj musimy Wam opowiedzieć trochę o naszym Elblągu. To miasto leżące w niezwykłym miejscu. Przez nasze miasto przechodzi granica dwóch krain geograficznych: depresyjnych Żuław Wiślanych, przypominających krajobraz Holandii oraz Wysoczyzny Elbląskiej, która pocięta jarami wznosi się nad wodami Zalewu Wiślanego. Z wzniesień możemy obserwować wiele miejsc - jednym z nich jest Jezioro Druzno. To ono było celem naszej dzisiejszej wyprawy.

Pogoda cudowna! Humory wyśmienite! Krajobrazy piękne! Czyż więcej potrzebne jest kobiecie? Dziękujemy wszystkim za udział w naszej pierwszej pozimowej wyprawie!!! I zapraszamy na kolejne.
"DOBRZE SIĘ WIDZI TYLKO SERCEM...
...Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”

W dniu 26.02.2014 roku odbył się III etap konkursu czytelniczego „W niezwykłym świecie książek” o tytuł „MOLA KSIĄŻKOWEGO”. Dzieci uczestniczące w konkursie musiały wykazać się wiedzą na temat książki Antoine de Saint Exuperypt. „Mały Książę”.

W konkursie wystąpiło 12 uczniów z klas IV – VI. Zwycięzcą III etapu została Zosia Zamorska z klasy IV C. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy przejścia do IV etapu, w którym zmierzą się z książką autorstwa Jerzego Broszkiewicza „Wielka większa i największa”.
ZNAMY WYNIKI STYPENTIADY
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim konkursie STYPENDIADA. Mamy laureatów i finalistów. Oto oni:
Konkurs czytelniczy :
laureatki : Barbara Siekierka, Maria Siekierka – kl.2d ( wych. Wioletta Ossowska)
Wyróżnienie : Maja Wityczyn – kl.2d ( wych. Wioletta Ossowska)
Natalia Engler – kl.3d ( wych.Dorota Jeleniewska)
Konkurs matematyczny :
Wyróżnienie : Szymon Dragan – kl.3b ( wych. Jadwiga Jagiełło) Jeremiasz Kirol - – kl.3b ( wych. Jadwiga Jagiełło) Sebastian Wojnowski - kl.3d ( wych. Dorota Jeleniewska)
Konkurs plastyczny :
Wyróżnienie : Hanna Tarczyńska -kl.2d ( wych. Wioletta Ossowska) Julia Bąk – kl.3a ( wych. Agata Hojarska)
Gratulujemy nagrodzonym oraz pozostałym dzieciom, które brały udział w konkursie oraz przygotowującym je nauczycielom p. Dorocie Życzkowskiej i Danucie Topiłko.
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

W tym roku szkolnym nasi uczniowie podjęli się trudnego zadania, startu w konkursach wojewódzkich organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Ciężko pracowali i dziś odnieśli sukcesy. Oto najlepsi z najlepszych:

HISTORIA
laureatki: Zdanowicz Zuzanna i Zelek Amelia
 
p. Adam Chałampowicz

PRZYRODA
laureatka -  Zawadzka Natalia
finalistka - Zelek Amelia

p. Joanna Tykarska-Mazurkiewicz
 

MATEMATYKA
laureat: Żyłowski Kacper
p. Karolina Klucznik

Wszystkim naszym laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych gratulujemy odniesionego sukcesu i dziękujemy nauczycielom, dzięki którym był on możliwy.

ZAPRASZAMY NA BABSKI RAJD
Uwaga! Uwaga!
8 marca 2014 w sobotę - zapraszamy na "Babski rajd", powędrujemy pięknymi ścieżkami naszego miasta, w godz. 10.00-13.00. Zbiórka pod kasztanowcem. Zapraszamy mamę i córkę, wnuczkę i babcię, sąsiadkę i ciocię!!! Zgłoszenia dokonują uczennice naszej szkoły do czwartku, u p. Doroty Kryjom, p. Hanny Szuszkiewicz lub p. Doroty Życzkowskiej.
POŻEGNALIŚMY ZIMOWY CZAS
Konkurs plastyczny ,, Moje ferie zimowe bezpieczne i zdrowe ”, zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 18 , został rozstrzygnięty. Wpłynęła duża ilość prac z klas I – III . Przy ich rozpatrywaniu wzięto pod uwagę samodzielność dziecka , techniki plastyczne , aspekty : zdrowia i bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Przyznano I , II , III miejsce i wyróżnienie wśród klas pierwszych , drugich, trzecich.
Nagrodzonym uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Oto oni:
klasy I
I Matylda Chyłkowska I c, II Nikola Figurska I b, III Klaudia Ulkowska I b, wyróżnienie - Katarzyna Kowalska I c
klasy II
I Antoni Posadzy II a, II Hania Tarczyńska II d, III Jakub Zajączkowski II d , wyróżnienie - Bartek Bratuś II a
klasy III
I Olga Jaskulska III b, II Weronika Grzeszczak III b, Gabriela Szymborska III b, wyróżnienie Hubert Wasilewski III d.
W ŚWIECIE MŁODYCH BYSTRZAKÓW
,,Bajkowy Świat Młodych Bystrzaków''- to konkurs dotyczący znajomości bajek i baśni dla najmłodszych przy wsparciu ich najbliższych- zorganizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Elblągu, który odbył się 22 lutego tego roku. Ekipa reprezentująca Zeróweczkę B z SP 18 w Elblągu w składzie: Jakub Bernardzik, Igor Wityczyn oraz Filip Nikołajuk dzielnie walczyła zaliczając kolejne konkurencje: układanie puzzli, budowanie zamku z klocków, wykonanie kolorowych , zdrowych kanapek itd. itd. Wywalczyła medale, nagrody , dyplomy i nagrodę do klasy. Serdecznie gratulujemy reprezentantom i dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie także ich rodzicom.
KLASA 4B ODWIEDZIŁA SCHRONISKO
"Dzisiaj odwiedzili nas uczniowie i wychowawczyni klasy IVb z SP nr 18. Dziękujemy za wizytę i prezenty" - napisali na facebooku nasi partnerzy OTOZ Animals Schronisko w Elblągu. Często od strony schroniska słyszymy: "Bardzo prosimy o pomoc dla zwierzaków w naszym schronisku! Siarczyste mrozy pochłaniają każdą złotówkę na ogrzanie potrzebujących zwierząt. Staramy się za wszelką cenę ogrzewać zwierzaki najbardziej tego potrzebujące. Przygotowujemy dla nich ciepłe jedzenie i umieszczamy w ogrzewanych pomieszczeniach. Niestety nie mamy środków na opłacenie zaległych faktur a nie dostaniemy oleju opałowego jak nie dokonamy przelewu. Na kupce nieopłaconych faktur leżą też faktury za karmę. Musimy błagać o pomoc!" Dlatego ważna jest każda nasza pomoc i nie zaprzestajemy!!!
PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ
Biblioteka Szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim ogłasza akcję pt. ”Podaruj książkę bibliotece”!!!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1-6 do włączenia się w naszą akcję, której celem jest wzbogacenie szkolnego księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. Jeżeli masz niepotrzebne książki, nie czekaj – przekaż je do biblioteki. Mile widziane będą również filmy i gry planszowe dla dzieci. Informujemy również, że klasa która odda największą ilość książek (także filmów i gier), otrzyma słodką nagrodę oraz możliwość obejrzenia filmu w Bibliotece Elbląskiej.
Prosimy o dostarczanie książek, filmów i gier do biblioteki do końca marca.
        
          W imieniu naszych czytelników wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.
                                                              Pamiętaj- książka czytana żyje dłużej…
ZAPRASZAMY!!!


Dyrektor, Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr 18 
serdecznie zaprasza rodziców i dzieci, które w roku szkolnym 2014/2015
będą uczęszczać do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej,
na „Dzień otwarty szkoły”, który odbędzie się 26 lutego 2014 roku, godzina 16.30.
 

W programie przewidziano: spotkania rodziców i dzieci z nauczycielami, zwiedzanie szkoły, zajęcia w pracowni komputerowej, zabawy w różnych krainach, ...

Zapraszamy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO
W kalendarzu 21 lutego przeczytacie, ze to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień te został ustanowiony został przez UNESCO w 1999 r. na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. zginęło tam 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Jak podaje UNESCO, ponad połowie z 6 tys. istniejących języków grozi zniknięcie w przeciągu kilku następnych pokoleń. Obchody dnia języka ojczystego są, zatem, okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
W Dniu Światowego Dnia Kota klasa 2b przystąpiła do projektu "Mam kota na punkcie mleka". Kotu Mleczysławowi dzieci złożyły serdeczne życzenia.
Pierwszy rok udziału klasy w programie  jest czasem edukacji, kolejny rok okresem utrwalenia wiedzy. Czeka ich więc nauka, ale i też dobra zabawa, zawsze związana tematycznie z mlekiem i produktami mlecznymi.

Zapraszamy innych do udziału w programie!!!

STOP ZMIANOM KLIMATU
Nasza drużyna "Tropeczki" waczy o dobro planety. Jest aktywna dla klimatu. Mówiąc "ZMIENIAJ NAWYKI - NIE KLIMAT!" -uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu - www.stopzmianomklimatu.pl. Jej celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębią wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmą własne działania w tej dziedzinie. Ponadto nauczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną i lokalną oraz poznają zasady przeprowadzania akcji społeczno - promocyjnej zbiórki elektroodpadów w swoim regionie.
INFORMACJA DLA ZUCHÓW
Czuj!!
Witamy po feriach!!! Jak zwykle widzimy się w czwartek (13.02) o 16.00 w zuchówce w SP 9. 15.02.2014 (sobota) zapraszamy na bal karnawałowy :) Spotykamy się o 11.00 pod SP 9. Każdy zuch zabiera ze sobą coś do picia, 2 bilety ulgowe, legitymację szkolną, pióropusz i chustę z zuchówki. Planowany powrót godzina 14.45. Czuj!
ODBIJANIE PODBIJANIE
Jesteśmy jedną z 4370 szkół biorących udział w akcji SZKOŁA W RUCHU. W grudniu usłyszeliśmy: "Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów stał się rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka, korzystnie wpływa na samopoczucie oraz na proces uczenia się, sprzyja lepszej koncentracji. Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie, w tym aktywność fizyczną uczniów jest obowiązkiem szkoły przez cały czas jej działalności." Dzisiaj w walentynkowe przedpołudnie przystąpiliśmy do realizacji zadania "Odbijamy i podrzucamy! Wszystko co okrągłe, lekkie, co odbijać i podrzucać się da! Głową, nogą, ręką!" . Udało się wszyscy dobrze się bawiliśmy!!!
WALENTYNKI 2014
Podczas przerw walentykowych odbijaliśmy i podrzucaliśmy wszystko co okrągłe, lekkie, co odbijać i podrzucać się da! Głową, nogą, ręką! I zliczaliśmy! Kto ile, kto więcej i NASZ WSPÓLNY WYNIK ! 3 467 3999 podbić w 15 minut Klasy 4-6 były świadkami walentynkowej randki w ciemno.
FERIE  - KARTKA Z PAMIĘTNIKA
ruch2002.jpgZ okazji Walentynek nagradzamy "NA BOGATO". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody!!! Jeśli chcecie się dowiedzieć , jak spędzili ferie, szukajcie na szkolnym korytarzu gazetki "Wieści Lokatki". Miłej lektury ! Miłych Walentynek - opiekun SKO.
Miejsce I - Maciek Pietrzak II b,Basia Siekierka II d, Marysia Siekierka II d, Zosia Siekierka II d, Olga Jaskulska III b, Filip Rekiel III b
II miejsce - Agata Boś II a, Ada Dwojacka II a, Jakub Łyczkowski II b, Maja Zelek II d, Karolina Matwiejczyk III b
III miejsce - Damian Kowalczyk II a, Krystian Ołdakowski II a, Maks Sobczyński II a, Marta Gutowska II d Milena Rutkowska II d, Marysia Kaczyńska II d, Jakub Białobrzeski III b
Wyróżnienia - Maciej Zielnik II b, Melania Grabowska II b, Pola Gburzyńska II b, Maciej Jachimowicz II d, Hania Tarczyńska II d, Ala Bednarek II d, Ania Aniśkiewicz II d, Maja Wojtyczyn II d, Kamil Kluczewski III b, Ada Wojciechowska III b
TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU ZA NAMI
W tym roku obchodzimy w Polsce jubileuszowy, 10. Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasłem tegorocznych obchodów jest "Razem tworzymy lepszy internet". Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest
Tradycyjnie już Polskie Centrum Programu Safer Intrnet (Fundacja Dzieci Niczyje i NASK) zaprasił nas do organizowania i zgłaszania lokalnych inicjatyw oraz do udziału w konferencji w Warszawie. Więcej informacji na www.dbi.pl
Nigdy nie odmawiamy takiego zaproszenia. Dlatego w tygodn zaraz po feriach wszyscy uczniowie uczęszczający na zajęcia komputerowe odbyły warsztaty "Tydzień lepszego internetu"  Każdy wrócił do domu z deklaracją przestrzegania zasad bezpieczeństwa w internecie.
WYRUSZAMY W DRUGĄ EDYCJĘ PROJEKTU "WF Z KLASĄ"
Kto może ćwiczyć Nordic Walking? Najprościej mówiąc – WSZYSCY!… Z kijkami mogą chodzić osoby młode, w średnim wieku, a nawet starsze. Osoby zdrowe, sportowcy, którzy pragną ekstremalnego wysiłku, ale także Ci którzy mają kłopoty ze zdrowiem, czy nawet z chodzeniem. Na WF też mogą przychodzić wszyscy. Dlatego z kijami wchodzimy w II edycję programu CEO. Każda szkoła, która spełni wszystkie zadania, może wywalczyć Certyfikat „WF z klasą”. To wyróżnienie potwierdzi, że w naszej szkole WF prowadzony jest na najwyższym poziomie - po prostu z klasą.
FERIE PEŁNE RUCHU
Nasi uczniowie lubią ruch i w większości relacji poferyjnych brzmiało w pamiętnikach i opowieściach: Chodziłem na zajęcia sportowe. Byłem na turnieju piłkarskim. Jeździłam na łyżwach. Zajęłam drugie miejsce w zawodach w tenisie stołowym. Jeździłam na nartach i snowbordzie w górach. Grałam w tenisa. Wielu z nich chwaliło się trofeami takim jak: medale, puchary czy niezjedzone batoniki ;)

Dowiedzieliśmy się, że Karolina Tylkie dostała się do wojewódzkiej kadry młodzika na rok 2014. Gratulacje!!!

ZMIANA DZWONKÓW

Uwaga!!! Zmiana dzwonkowa od poniedziałku!!! Nie spóźnij się!!!
8.00-8.45
8.50-9.35
9.45-10.30
10.40-11.25 obiad kl. I i III
11.40- 12.25 obiad kl. II i IV
12.40-13.25 obiad kl. V i VI
13.40-14.25
14.30-15.15
15.20-16.05

I EDYCJA SZKOŁY DLA RODZICÓW  ZAKOŃCZONA!
I edycja Szkoły dla Rodziców i Wychowawców zakończona z sukcesem!!!! Od 06.11.2013r. 10 rodziców podjęło zmagania z samym sobą jak i swoimi pociechami, aby w rezultacie nauczyć się mówić do dzieci „po nowemu”.
Działali w przestrzeni MIŁOŚCI I WYBACZANIA, PRAWDY I HUMORU, gdzie słowa PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ, OCZEKUJĘ, WYMAGAM stały się stałymi mieszkańcami – członkami ich rodzin. Rozpoczęli zajęcia z obawą, czy te spotkania pomogą w codziennych wychowawczych zmaganiach???
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Ci, którzy od razu czynili z teorii praktykę odnosili wymierne sukcesy. Wzrastał duch wzajemnego zrozumienia, życzliwości oraz poszanowania uczuć, potrzeb i praw każdego członka rodziny (bez wyjątku). A oto anonimowe, autentyczne komentarze i refleksje tych, którzy ujawniając przyczyny porażek wychowawczych poznawali dzielnie sposoby ich uniknięcia, „ucząc” się tym samym rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego... CZYTAJ>>>
ZEBRANIA SEMESTRALNE
W tym tygodniu zapraszamy Rodziców na zebrania podsumowujące semestr. Plan zebrań >>>
KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH PODSUMOWANY
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I – III .
Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych, dobre przygotowanie do
Świąt Bożego Narodzenia a także rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci.
W konkursie udział wzięło 25 uczniów. Wszyscy znakomicie znają tradycje bożonarodzeniowe
i wykazali się pomysłowością w wykonaniu szopki, miejsca narodzenia Pana Jezusa.

Powołane Jury w składzie: ks. proboszcz Walenty Szymański, p. wicedyrektor Beata Giedrojć, P. Anna Mienicka, p. Marzena Werbowska, p. Barbara Rodziewicz oceniało inwencję, wykonanie i zaangażowanie ucznia włożone w pracę. Wszystkie szopki były przepiękne. Wykonane wieloma technikami, przez połączenie rozmaitych materiałów były, każda w swoim rodzaju, wyjątkowe i przysporzyły dużego kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzców. Jury po burzliwej naradzie przyznało następujące nagrody:
I miejsce: Laura Wójciak kl. Ic
II miejsce: Marcel i Emil Żebrowscy kl.Ic, Julia Wołkowska kl. IIIa
III miejsce: Maciej Ulatowski kl. IIIc, Wiktoria Mateusiak Ic, Dominika Szafran kl. Ic, Małgorzata Żółkiewicz kl. IIId
Katarzyna Mazurek kl. IIc, Mateusz Wojtalewicz kl. Ia, Klaudia Ulkowska kl. Ib, wyróżnienia: Weronika Grzeszczak kl. IIIb, Krystian Ołdakowski kl. IIa, Oliwia Koteluk kl. IIa, Natalia Fijałkowska kl. Ia, Wiktoria Tomczak kl. IIc, Małgorzata Grudzińska kl. Ic, Nikola Klarkowska kl. Ia, Aleksander Wróblewski kl. Ic, Paweł Szreder kl. Id, Julia Markiewicz kl. Ib, Milena Trochimczuk kl. Id, Oliwia Barańska kl.Id, Liwia Tempczyk kl. Ic, Michał Gurzyński kl. Ic, Wszyscy nagrodzeni na balu karnawałowym w dniu 24 stycznia 2014 roku (piątek) otrzymają dyplomy i upominki.

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włożyli wiele pracy i serca w wykonanie szopek.
Organizatorzy- Marzena Werbowska i Anna Mienicka
WOŚP 2014 - podsumowanie

FOTORELACJA
 
FILMOTEKA>>>

WOŚP 2014 - 12.01.2014  g.11.00-14.00

 

11.00 – 11.20

· Powitanie Dyrektora Szkoły

· Występ talentów z klas 1-3

· Aukcja

11.20-11.30

· Zagra na flecie Monika Góralska - kl. V A

· Aukcja

11.30- 12.10

· Zagra nasz gość Orkiestra Wojskowa

· Zaśpiewa – kl.6 A- „Waleczna Polska”

· Aukcja

12.10- 12.20

· Zaśpiewa kl. III D

· Aukcja

12.20- 12.45

· Zatańczy „Straszne żaby”- kl.I B

· Pieknie zatańczy- Adrian Kiełczewski- kl.VI B

· Aukcja

12.45-13.00

· Zaśpiewa – kl. VI D

· Pokaże taniec zimowy kl. II D

· Aukcja

13.00- 13.30

· Wystąpi nasz gość KABARET „Trzeciego wieku”

· Zatańczy kl. II A

· Aukcja

13.30 -13.40

· Zatańczą dzieci świetlicowe

· Zaśpiewa kl. VI A

· Aukcja

13.40-14.00

· Odbędzie się gościnny pokaz judo dzieci niepełnosprawnych

· Aukcja


Równocześnie będzie otwarta dla wszystkich, na terenie szkoły, w godz. 11.00 – 14.00:
– Kawiarenka
– Bar Orkiestrowy z bigosem i grochówką
– Loteria fantowa i kramik
– Sportowy tor przeszkód na górnym korytarzu
– Mała MISS –porady wizażu, malowanie paznokci, makijaż oczu, odjechane fryzury -gab. 22
– Klasa pokazów naukowych „ Fizyka dla smyka” – p. Mariusz Kur Akademia Nauki z Olsztyna
– Klasa PCK „Trzymaj formę”
– Klasa I A„Piernikowe granie”
– Klasa szachowa

 

ZAPRASZAMY!!! ZAPRASZAMY!!! ZAPRASZAMY!!!!

KONKURS "TUWIMOWO" PODSUMOWANY
ZdjęcieW ramach „2. Elbląskiej Jesieni Literackiej” odbył się konkurs na ilustrację do wierszy Juliana Tuwim, pod nazwą  „TUWIMOWO”. Skierowany on był do dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima wśród dzieci i rozwijanie wyobraźni plastycznej. Na konkurs wpłynęło 270 prac plastycznych. Prace zostały ocenione przez: Ewę Prelewską (Biblioteka Elbląska im. C. Norwida) i Aleksandrę Hońko (Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym).
Wśród laureatów znalazł się, zajmując III miejsceDawid Gajewski z klasy 2b. Pracę Dawid przygotował pod kierunkiem Doroty Życzkowskiej.
KALENDARZ ŚWIĄTECZNY

Przerwa świąteczna
23.12.2013 - 01.01.2014

Święto Trzech Króli
06.01.2014

ZIMA ZIMA ZIMA
To już jutro!!!! 21 grudnia wypada początek astronomicznej zimy - najkrótszy dzień roku. Dzień ten będzie trwał 7 godz. 42 min i jest krótszy od najdłuższego o 9 godz. i 4 min
Wschód słońca: 7:42
Zachód słońca: 15:24
KOLĘDOWY CZAS
koldnicy.jpgWe wtorek 17 grudnia 2013 r. nasi kolędnicy udali się do Szpitala Miejskiego imienia Jan Pawła II , gdzie odwiedzili Oddział Pediatryczny i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy. Nie zapomnieli także o podopieczych Domu Opieki Społecznej przy ulicy Podgórnej. Byli to uczniowie należący do Szkolnego Koło CARITAS (opiekun Anna Mienicka) oraz Koło Artystycznego (opiekun Danuta Zaleska). Wręczyli chorym kartki świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły i przedstawili przepiękne jasełka.
TRZYMAJ FORMĘ
W naszej szkole od 2012 roku realizowany jest ogólnopolski projekt " Trzymaj formę". Uczestnicząc w nim, zdobywamy szeroką wiedzę na temat zdrowego odżywiania się i potrzebie aktywnego sposobu życia. Dwóch uczniów z klasy 6b-Adrian Kiełczewski i Bartosz Marszalek reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie " Wiem, co jem", który był formą sprawdzenia tej jakże szerokiej wiedzy. Cóż, nie udało się zdobyć laurów, ale sam udział w konkursie to już duże przedsięwzięcie. Powodzenia następnym razem!
NASZ CHLEB POWSZEDNI
ZdjęcieKolejny sukces naszych uczennic -Zuzanny Zdanowicz z klasy 6b i Klaudii Zielińskiej z klasy 6d. Dziewczyny pod okiem pani Agnieszki Michalskiej przygotowały się do międzyszkolnego konkursu języka polskiego " Związki frazeologiczne- nasz chleb powszedni". Co tu dużo mówić- to dwie chodzące encyklopedie! Gdy innych zjadały nerwy, nasze koleżanki opanował olimpijski spokój i zdecydowanie szły po sukces. Chwyciły wiatr w żagle i zdobyły... 2. miejsce! To był strzał w dziesiątkę. Jesteśmy z was dumni jak paw!!!
U NAS UCZYMY Z "National Geographic Odkrywca"

W PIĄTEK ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW

13 grudnia 2013
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW.
szkolne boisko 8.00-12.00

Elektroodpady to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można je bezpłatnie oddać w punktach zbierania elektrośmieci oraz w sklepach, ale tylko przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu. Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika. Wszystkie zużyte sprzęty są odpadami niebezpiecznymi, czyli takimi które zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom, odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia szkodliwych substancji.

ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNY KIERMASZ
kram002.jpgRuszył świąteczny kiermasz SKO!!!

Nasza oferta to odlewy gipsowe i bombki wykonane techniką decoupage.

ZAMIEŃ KLAMOTY NA PIENIĄDZE
gorsz025.jpgNajbliższa przedświąteczna akcja odbędzie się w najbliższy czwartek 12 grudnia 2013 r. Przejrzyjcie zakamarki swoich szaf, szafek i szafeczek. Za zarobione pieniądze możecie kupić gwiazdkowe prezenty. A może zrobicie coś sami?

Lokatka zachęca :
OSZCZĘDZAJ! NIE KUPUJ
ZRÓB TO SAM!

KLASY DRUGIE PROGRAMISTAMI
Trwa Tydzień Informatyki 9-15 grudnia 2013 (Computer Science Education Week) pod nazwą Godzina Kodowania. Dzisiaj drugoklasiści weszli w te godzinę. To ich pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. Byla to możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki w czasie 60 minut.
W Godzinie Kodowania może brać udział każdy, będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Trzeba mieć jedynie godzinę i osiągalny Internet.
REJONOWA OLIMPIADA PCK ZA NAMI
Dzisiaj tj 7 grudnia 2013 r w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu odbyła się XXI Rejonowa Olimpiada Zdrowego Stylu Życia PCK. Przygotowywały się do niej trzy uczennice z naszej szkoły: Klaudia Tyburska z kl. VI d i Natalia Zawadzka i Amelia Zelek z Kl. VI a pod okiem p. Joanny Tykarskiej-Mazurkiewicz i p. Agnieszki Michalskiej. Należało wykazać się znajomością historii i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża oraz znajomością zasad higieny, odżywiania się, wypoczynku i takiego życia, by być zdrowym i silnym. Dwie spośród naszych uczennic zajęły równocześnie II miejsce i w ten sposób zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego tej olimpiady, który ma się odbyć 21 marca 2014 r. w Olsztynie. Serdecznie gratulujemy!
MIKOŁAJKI NA PŁYWALNI
7 grudnia o godz. 14.30 Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaprosiło dzieci klas I-VI zamieszkałych w Elblągu i okolicach, niezrzeszonych w klubach pływackich bądź innych sekcjach z dyscypliną pływanie na „Mikołajkowe Zawody Pływackie”. Uczestnicy startowali w konkurencji 25 m dowolną techniką. Wśród nich znaleźli się nasi uczniowie i świetnie dali sobie radę!
I miejsce zajął - Maciej Zielnik, II miejsce - Martyna Krygier a III - Maciej Pietrzak.

Serdecznie gratulujemy naszym drugoklasistom!!!

GÓRA GROSZA
Akcja „Góra Grosza” rokrocznie odbywa się w szkołach wszystkich typów na terenie całej Polski w dniach: od 25 listopada do 6 grudnia br. W szkołach w tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami zorganizują zbiórkę drobnych monet (od 1 gr do 50 gr). Po sporządzeniu protokołu zapakowane odpowiednio monety zostaną przesłane za pośrednictwem UPS (przesyłki są bezpłatne) do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku. Liczymy, że znowu usypiemy Górę Grosza z ponad 250 ton monet. Nasza Góra Grosza podsumowana. Największą kwotę zebrali uczniowie klasy I b -109,43 zł. Dzieci z tej klasy zebrały także najwięcej monet 1 gr - 2843, 2gr- 1540, 5gr - 938. Gratulujemy !!!
SZACHOWE MIKOŁAJKI
mmikoaj042.jpgDnia 6 grudnia odbył się w SP nr 19 Mikołajkowy Turniej Szachowy dla uczniów Szkół Podstawowych naszego miasta pod patronatem pana Andrzeja Gołoty z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Szachowego Klubu "START". Sędziowali pan Bogdana Siwoń oraz pan Mariusz Ściwiarski. W turnieju uczestniczyło 48 uczniów z 8 elbląskich szkół. Puchar Dyrektora Szkoły zdobyła Julianna Libura z SP21 oraz pierwsze miejsce wśród dziewcząt, drugie miejsce zdobyła Lidka Czarnecka z SP15 a trzecie Agata Antosik z SP11. Wśród chłopców najlepszy był Krzyś Grzybowski z SP 19, drugie miejsce uzyskał Szymon Dragan z SP18 a trzecie Michał Antosik z SP11. Najmłodszy uczestnik miał lat 7 a najstarszy 11 lat. Dla większości szachistów był to pierwszy prawdziwy turniej szachowy. Dzięki mikołajowym czarom i życzliwości sponsorów oraz pani Dyrektor każdy otrzymał upominek. Z naszej szkoły do turnieju przystąpiło pięciu zawodników . Wszyscy spisali się świetnie.
MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI 2013
TO JUZ JUTRO!!! TO JUZ JUTRO!!! TO JUZ JUTRO!!!

Boże Narodzenie to czas kojarzony z ciepłem rodzinnym i dostatkiem. Niestety, nie we wszystkich domach będą to radosne święta. Możemy to zmienić biorąc udział w Świątecznej Zbiórce Żywności. W naszej szkole odbędzie się ona 6 grudnia 2013. Można podarować produkty takie, jak: mąka, ryż, kasze, konserwy, tłuszcze długoterminowe tak bardzo potrzebne do pieczenia ciast, słodycze.

                                     Zapraszamy do udziału!!!

13 grudnia "Świąteczne sprzątanie" - tradycyjna zbiórka elektrośmieci, w godz. 8.00-13.00, na szkolnym boisku.

REALIZACJA STYPENDIUM SZKOLNEGO 2013/2014
Uwaga Rodzice!
Bardzo proszę o stawienie się od dnia 03.12.13r.(wtorek) w gabinecie pedagoga celem odebrania decyzji stypendialnej za okres IX-XII 2013r. (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty). Od 03.12.13r.(wtorek) proszę o zgłaszanie się, z otrzymaną decyzją, do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji pierwszej części stypendium szkolnego. Termin realizacji 03.12.13r. – 14.12.13r.  W przypadku niezrealizowania stypendium w w/w terminie środki przyznane uczniowi zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
ZIMOWE PÓŁKOLONIE
Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że w okresie ferii tj. w dniach 27.01-07.02.2014 r. będą organizowane półzimowiska w następujących szkołach:
  • Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Mickiewicza 41;  tel. 55 625 84 81);
  • Szkoła Podstawowa nr 9 (ul. Rodziny Nalazków 20;  tel. 55 625 85 41);
  • Szkoła Podstawowa nr 12 (ul. Zajchowskiego 12;  tel. 55 625 85 60);
  • Szkoła Podstawowa nr 15 (ul. Modlińska 39;  tel. 55 625 86 01);
  • Szkoła Podstawowa nr 19 (ul. Urocza 4;  tel. 55 625 86 60);
  • Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Godlewskiego 1;  tel. 55 625 86 81);

Osoby zainteresowane winny zgłosić się do szkoły, która organizuje wypoczynek w czasie ferii. W szkole tej otrzymają do wypełnienia kartę zgłoszenia dziecka na półzimowisko (będzie potrzebny PESEL dziecka). Pełna odpłatność wynosi 120 zł od osoby.

FINAŁ I ETAPU WF-U Z KLASĄ
Dobiega koniec I etapu programu „WF z klasą”. To nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy medialnym wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl.
Ta ogólnopolska edukacyjna akcja, która rozpoczęła się we wrześniu miała zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach. Stwierdzono bowiem, że spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży i tylko lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Szkoła nie może być nastawiona tylko na promowanie sportowych talentów. Jeśli lekcje WF-u wiążą się ze stresem, biciem rekordów i ciągłą rywalizacją, mogą na całe życie zniechęcić do aktywności ruchowej. Mieliśmy wypracować nowe sposoby prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – powinny być ciekawsze, bardziej zróżnicowane, bliższe  oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza.
Nasz program miał pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność. Co robiliśmy w naszej szkole pokazywaliśmy na blogu Sporteus. Zapraszamy!!!
Dzisiaj przedstawiamy plakat akcji WF z Klasą, który niebawem zostanie wysłany pocztą do naszej szkoły. Na plakacie znajdziecie podstawowe zasady, którymi powinna kierować się każda szkoła, w której lekcje wychowania fizycznego prowadzone są z klasą. . Projekt: Gabriela Karasiewicz i Monika Wojkowska z E!DESIGN.
WALKA O TYTUŁ MOLA KSIĄŻKOWEGO TRWA!
W listopadzie odbył sie I etap szkolnego konkursu czytelniczego dla uczniów klas IV-VI pod nazwą "W niezwykłym świecie książki". Konkurs to walka o tytuł Mola książkowego. Jego celem jest zachęcanie naszych młodych czytelników do czytania książek spoza kanonu szkolnych lektur, uświadamianie, że czytanie to doskonała forma spędzania wolnego czasu; poznawanie klasyki literackiej. Pięć razy w roku szkolnym poczynając od października organizatorzy konkursu podają informację, jaką książkę należy przeczytać na kolejny etap zmagań młodych czytelników (organizatorzy zaplanowali pięć etapów). Zgłoszeni do konkursu uczniowie piszą test konkursowy (składający się z zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru i zadań otwartych) sprawdzający znajomość i zrozumienie treści książki. Za test można otrzymać maksymalnie 20 pkt. Suma punktów do uzyskania w całym konkursie - 100. Zwycięża uczeń, który uzyska najwięcej punktów w całym konkursie. W I etapie najlepiej wypadła uczennica klasy 4 c Zosia Zamorska. Serdecznie gratulujemy!
DZIEŃ GRUSZKI, BANANA ZA NAMI
Szkolne Koło PCK  i  koordynatorki programu „ Trzymaj formę” Agnieszka Michalska i Karolina Klucznik zaprosiły Nas  do udziału w cyklicznej akcji planowanej , polegającej na zachęcaniu  do spożywania owoców i warzyw.  Przynieśliśmy  zdrowe gruszki, potem banany, które wspólnie z kolegami  i koleżankami  spożyliśmy podczas szkolnego drugiego śniadania. Uatrakcyjnieniem tej akcji było  wykonanie oryginalnego plakatu, zachęcającego do spożywania owoców i ubranie w tym dniu żółtego elementu stroju. Podczas trwania happeningu szkolni  redaktorzy  dokumentowali Nasz udział w przedsięwzięciu, stąd kilka pamiątkowych zdjęć.
W następnych miesiącach proponujemy Wam:
 XII- dzień pomarańczy, I-dzień jabłka, II-dzień marchewki, III -dzień jogurtu, IV -dzień suszonych owoców, V -dzień rzodkiewki, VI –dzień truskawki. 
                                                                               Zatem smacznego ! A.  Michalska, K. Klucznik
ANDRZEJKI
"Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście" Andrzejki to niezwykle stara tradycja. Wierzono, że w wigilie świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice - w noc Andrzejkową matrymonialne.

Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę. I tak : anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość.
Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze. Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę - 4 listopada. Wg przysłowia, że w " święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny" ale potem zwyczaj urządzania Katarzynek poszedł w zapomnienie i łącznie urządzano Andrzejki.
GRATULACJE OD PREZYDENTA
Tradycją się staje, że Prezydent naszego miasta zaprasza placówki wyróżnione certyfikatem Zielonej Flagi, do siebie, aby na ręce dyrektorów i koordynatorów programu Eko school's, złożyć dla całej społeczności szkoły, wielkie gratulacje. Dziś przekazujemy te gratulacje od Prezydenta Pana Marka Pruszaka Wam wszystkim, dziękując za każdy kilogram makulatury, za każdy przyjazd rowerem do szkoły, za każdą małą i dużą eko-inicjatywę, za... nie da się wszystkiego wymienić, dlatego dziękujemy za wspólny zielony zawrót głowy i prosimy o jeszcze.
SYPIEMY GÓRĘ GROSZA
Samorząd Uczniowski i SKO ogłaszają konkurs międzyklasowy, sprawdzimy, która klasa uzbiera najwięcej monet 1gr, 2gr itd. Tym razem każda klasa sama przeliczy ilość zebranych monet. Usprawni to ostateczną segregację i podszkolicie się w liczeniu. Akcja "GÓRA GROSZA”, organizowana już po raz czternasty przez Towarzystwo Nasz Dom, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce. Akcja organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2013 roku. Tradycyjnie patronat nad akcją objęła Minister Edukacji Narodowej.
DZIEŃ  MISIA 2013 Z PRZEDSZKOLAKAMI
Dziś, 25 listopada 2013 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Uczniowie klasy III b zaprosili do siebie dzieci z pobliskiego przedszkola AKADEMIA KRASNOLUDKÓW, aby razem uczcić to święto. Były wspólne zabawy, warsztaty plastyczne, na których powstały kartki urodzinowe dla misia, oglądanie bajek i zwiedzanie szkoły. W bibliotece szkolnej dzieci poznały historię tej sympatycznej zabawki. Nie zabrakło też przysmaku misia- miodku , który serwowany na plasterkach ogórka smakował przepysznie. Trzecioklasiści pięknie spisali się w roli gospodarzy.
ZAPRASZAMY - WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE
Zapraszamy uczniów klas V i VI szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie na scenariusz szkolnego przedstawienia „ Scenki z życia szkoły”. treść scenariusza przygotowanego przez uczniów musi być związana z życiem szkolnym, sytuacjami zaczerpniętymi ze szkolnej ławki, szkolnego korytarza. Stawiamy na oryginalne anegdoty, nietuzinkowe sytuacje, których byliście świadkami, uczestnikami lub po prostu je wymyśliliście. Teksty nie mogą być jednak sarkastyczne i obraźliwe w stosunku do kogokolwiek.
DZIEŃ  MISIA 2013
"Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!". Zgadzają się z tym w wszystkie nasze dzieci. Dlatego też Miś zaprosił klasy 2b i 2d na swoje urodzinki. Odbyły się one w Bibliotece Elbląskiej i trwały cala noc. Dzieci z obu klas bawiły sie wyśmienicie!!!
WOŚP 2013
22. FINAŁ WOŚP odbędzie się 12 stycznia 2014r.

HASŁO: NA RATUNEK!!! ZBIERAMY NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU DLA DZIECIĘCEJ MEDYCYNY RATUNKOWEJ I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW

Od dzisiaj rozpoczyna się rejestracja wolontariuszy WOŚP! Regionalne Centrum Wolontariatu zaprasza chętnych  do elbląskiego sztabu, który mieści się przy ul. Związku Jaszczurczego 17, pok. 29. Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do przyjścia z opiekunami. Wolontariuszy RCW zaprasza w poniedziałki, wtorki i czwartki od 15 do 18, w środy od 16 do 19, a dodatkowo w soboty od 10 do 15. Śpieszcie się - zgłoszenia przyjmujemy tylko do 17 grudnia!

ZEBRANIA Z RODZICAMI
Zapraszamy na zebrania z Rodzicami 26-27 listopada 2013 >>>
WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI
Jesteśmy szkołą promującą zdrowie!!! Program Szkoła Promująca Zdrowie rozwijany jest w Polsce w ramach Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, utworzonej w 1992 r. (od 1 stycznia 2008 r. - Europejska Sieć Szkół dla Zdrowia w Europie - SHE), w wyniku porozumienia WHO/EURO, Rady Europy i Komisji Europejskiej.
Kapituła SzPZ przyznała nam Wojewódzki Certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie". bowiem uznała, że placówka nasza promuje zdrowie, tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia.
WIELKIE PODZIĘKOWANIA SKŁADAMY NASZYM UCZNIOM I RODZICOM ORAZ CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ!
TO JEST NASZ WSPÓLNY SUKCES!!!
                            Koordynatorzy Hanna Szuszkiewicz, Joanna Tykarska- Mazurkiewicz i Dorota Życzkowska
OLIMPIJSKIE NADZIEJE
Kolejny weekend na sportowo, kolejne starty i kolejne medale. W sobotę Marysia Gutowska, Dominika Tylkie i Darek Ostałowski wystartowali wraz z młodszymi kolegami i koleżankami z UKP Jedynka Elbląg w zawodach pływackich „Nadzieje Olimpijskie”, które odbyły się w Brodnicy. Każdy z naszych zawodników miał okazję zmierzyć się z innymi pływakami w dwóch wyścigach. Marysia startowała na dystansie 50m stylem dowolnym i 50m stylem grzbietowym. W pierwszym wyścigu zdobyła złoty medal, a w drugim medal srebrny. Dominika popłynęła na dystansie 50m stylem motylkowym, w którym zdobyła srebro, oraz 50m stylem grzbietowym. Drugi wyścig przyniósł jej medal brązowy. Darek popłynął na dystansie 50m stylem dowolnym, w którym poprawił swój życiowy wynik, oraz 50m stylem klasycznym. Marysia z Dominiką popłynęły także w sztafecie 8x50m, plasując się na czwartym miejscu. Marysia została najlepszą zawodniczką turnieju w swojej kategorii wiekowej. Od teraz koncentrują się treningu przed zbliżającymi się mistrzostwami województwa. Trzymamy kciuki.
KAMERA AKCJA!!!
Kasia, Natalka i Karina z klasy 5b wystartowały w konkursie "Kamera akcja. Nowoczesna edukacja." Ich zadaniem było nakręcić film o szkole marzeń. Musiały wyobrazić sobie szkołę za 10, 20 albo 30 lat. Pokazać: Czy uczniowie wciąż będą siedzieć w ławkach? Czy ciągle będą uczyć się z podręczników i pisać kredą po tablicy? A może książki zastąpią tablety, a tablica stanie się całkiem wirtualna? W swoim filmie pokazały, jak chciałyby się uczyć. Zobaczcie, jak dziewczyny wyszły poza szkolne mury i uruchomiły myślenie o edukacji marzeń, edukacji przyszłości.

Zapraszamy na film i zachęcamy do głosowania!!!

ŚNIADANIE DAJE MOC
III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc - RUSZYŁA. Nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych  mogli zakładać w swoich klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, a w dniu 8 listopada wychowawcy wraz z rodzicami zorganizowaliśmy wspólne śniadania dla uczniów w klasie. Było zdrowo. pysznie i wspólnie.

W tym roku nowością jest konkurs na grant finansowy dla 16 klas z całej Polski (jedna w każdym województwie). W ubiegłym roku do programu przyłączyło się 4700 szkół. Organizatorem programu jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia.

SZKOŁA DLA RODZICÓW
altRuszyła I edycja „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” Joanny Sakowskiej prowadzona przez pedagoga i psychologa naszej szkoły. W związku z dużym zainteresowaniem (co nas bardzo cieszy) podzieliłyśmy Rodziców na kilka grup (aby objąć wszystkich zainteresowanych jak i tych, którzy słyszeli o „Szkole”, ale jeszcze nie są zdecydowani). Od 06.11.2013r. rozpoczęli zajęcia przede wszystkim Rodzice uczniów klas VI, ponieważ ich dzieci niebawem będą już naszymi absolwentami. Po feriach zaprosimy chętnych Rodziców z klas 0-III, a na przełomie marca i kwietnia mamy nadzieję zaprosić na zajęcia Rodziców z klas IV-V. W związku z tym prosimy o cierpliwość. Jednocześnie życzymy wytrwałości tym, którzy właśnie podejmują trud zdobywania umiejętności budowania prawidłowych relacji ze swoimi dziećmi, opartych na zasadach wychowawczych (tj. normach, wymaganiach, konsekwencjach, zaufaniu, akceptacji w imię szeroko pojętej rodzicielskiej miłości).
PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY BYLI MIĘDZY NAMI...
Aneta Budzich
Nauczyciel przyrody

Irena Borkowska
Nauczyciel matematyki

Andrzej Ziemski
uczeń
Kacper Łebkowski
uczeń

Grażyna Berk
Pracownik szkoły

Edward Wieczorek
 
Pracownik szkoły
  Agnieszka Ciszkowska
Pracownik szkoły
GROSZOBRANIE NA ZWIERZĄT RATOWANIE!!!
Pomysł naszego schroniska jest super. Weźmiemy udział. Zawsze gdzieś czy w kieszeniach czy w portfelach plączą się miedziaki. Jednostkowo mają małą wartość dlatego zróbmy GROSZOBRANIE!!!
Zbieramy miedziaki!!!
Zasady:
1. Zbieracie miedziane grosze do butelek po napojach min 1L.
2. Pełne butelki tachamy do sklepu/punktu usług, który włączy się do akcji z terenu Elbląga.
3. Każdy kto oddaje butelkę z pieniędzmi do wyznaczonego punktu otrzyma pokwitowanie z założonego zabezpieczenia z jego własnym numerem identyfikacyjnym.
4. Na każde wezwanie sklepu/punktu usług z Elbląga przyjedziemy po przekazane miedziane butelki :)
5. Po każdym odebraniu butelki i jej przeliczeniu podamy jej wartość w wydarzeniu na FB.
Zachęcamy do pomagania!
SADZIMY DRZEWA
Październik to czas rozmów i drzewach i ich święta. Drzewa i krzewy możemy sadzić wiosna i jesienią. Jesienny termin sadzenia trwa 2-3 miesiące (październik, listopad, niekiedy grudzień). Jesienna wilgotność gleby jest zwykle wysoka i rośliny nie są narażone na przesuszenie po ich posadzeniu. Ważne są również: duża wilgotność powietrza i częste mgły. Są to warunki bardzo korzystne dla transportu drzewek ze szkółek i ich sadzenia. Wiemy o tym doskonale i sadzimy drzewa.
ŚWIATOWY DZIEŃ OSZCZĘDZANIA
copy_of_skarbonka006.jpgŚwiatowy Dzień Oszczędzania w naszej szkole to...nagradzanie za konkursy SKO i podsumowywanie akcji zarobkowych.

WSZYSTKICH ZWYCIĘZCÓW MOŻECIE POZNAĆ KLIKAJĄC NA ZDJĘCIE.

Loteria SKO trwająca 3 dni przyniosła ostateczny dochód 86 zł , z tego 50 zł przekażemy na schronisko , a 36 zł na dwa drzewka . Niech dwa zakupione przez nas drzewka szumią , że W NASZEJ SZKOLE JEST SKO.

W RYTMIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Nasze elbląskie muzeum zaproponowało nową ciekawą lekcję "W marszowym rytmie polskich pieśni patriotycznych". Dzisiaj z tej propozycji skorzystali uczniowie klasy III b, którzy podczas zajęć samodzielnie wykonali proste instrumenty. To takie oszczędne. Potem dzieci odwiedziły cmentarz Agrykola, gdzie zapaliły znicze na grobach żołnierzy różnych narodowości.
POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA
War007.jpgCo roku w naszej szkole organizujemy pomoc naszemu schronisku dla zwierząt! Uczniowie zbierają fundusze na zakup karmy. Przynoszą koce, miski i zabawki. A wszystko to po to, aby zwierzęta w schronisku przetrwały zimę. Ten czas jest również okazją do przeprowadzania rozmów i dyskutowania o odpowiedzialnym byciu właścicielem czworonoga. Dzieci często zadają pytanie : Dlaczego tak wiele psów jest w schronisku? Przecież pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Uczniowie sami mówią, że trzeba być odpowiedzialnym właścicielem, ktory  musi zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia pies  nie można zapominać bardzo istotnych obowiązkach. A przede wszystkim MIŁOŚCI.
SUKCES DORIANA
24 października 2013r nastąpił finał tegorocznego konkursu plastycznego dla dzieci pod hasłem „Czyste Wody – Zdrowe Ryby. Jak co roku otworzyły się dla nas gościnne podwoje Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu.
Dorian Danielewicz uczeń zerówki zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. Czyste wody zdrowe ryby'' - zorganizowanym przez POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI w Elblągu. W ubiegły czwartek odbyło się oficjalne wręczenie nagród i dyplomów. Serdeczne gratulacje dla Dorianka i jego najbliższych !
SUKCESY PŁYWACKIE
Sobota była bardzo dobrym dniem dla pływaków z SP18. Czworo naszych uczniów trenujących w UKP Jedynka Elbląg ścigało się na basenie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego w Toruniu. W zawodach „Z Delfinem do Rio de Janeiro” wystartowało 511 pływaków z 26 klubów. Marysia Gutowska i Dominika Tylkie przywiozły po złotym medalu. Marysia w stylu dowolnym na dystansie 50m, a Dominika w stylu grzbietowym na 50m. W stylu motylkowym Dominika przypłynęła na miejscu czwartym, a Marysia na piątym. We wszystkich wyścigach poprawiły swoje rekordy życiowe. Darek Ostałowski popłynął w wyścigach na dystansie 50m stylem dowolnym i 50m stylem klasycznym - w obu poprawił swoje rekordy. Karolina Tylkie startowała w sesji popołudniowej i także po raz kolejny poprawiła swoje rekordy życiowe. Na 400m stylem dowolnym była druga w swojej kategorii wiekowej, a na 100m stylem dowolnym była szósta.
PRZESTAWIAMY ZEGARKI
To już dzisiejszej nocy -z 26 października (sobota) na 27 października (niedziela) - zmieniamy czas z letniego na zimowy. Pamiętajcie o przestawieniu wskazówek zegarka.

Co to jest czas? Dzieci wiedza najlepiej!!! >>>>

ŚLUBOWANIE 2013
Nasi pierwszoklasiści dołączyli do grona uczniowskiej braci 23 października 2013 - Tego dnia odbyło się Ślubowanie Pierwszoklasistów.
W uroczystości uczestniczyli wzruszeni rodzice, uczniowie i nauczyciele. Pierwszaki zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń klas pierwszych. Po przedstawieniu nadszedł czas na uroczyste złożenie ślubowania i pasowanie na uczniów przez Beatę Gawkowską — dyrektorkę szkoły.
Na koniec bohaterowie uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek. Nie zabrakło również okolicznościowych dyplomów i upominków dla uczniów klasy pierwszej od starszych koleżanek i kolegów.
SCARY PUMPKIN - ZAPRASZAMY DO KONKURSU
Zapraszamy drugoklasistów do udziału w szkolnym konkursie pn. „Scary Pumpkin”- Najstraszniejsza Halloween’owa Dynia. Waszym zadaniem jest zrobić w szkole ( maksymalnie w zespołach 2-osobowych) lub w domu  najstraszniejszą Halloween’ową dynię -  dynia nie może mieć elementów łatwopalnych.  Przygotowane dynie musza być podpisane wg wzoru: imię nazwisko, klasa - ustawiane są przez uczniów na parapetach – dolny korytarz, we wnęce danej klasy – od 28.10 do 30. 10. 13r.  – poniedziałek, wtorek, środa do godziny 11.30. Na każde pytanie odpowiedzą Wam i rozwieją wątpliwości p. D.Jeleniewska i p. D.Szlendak.
ZAROSZENIE DO MUUVIT!!!
http://www.muuvit.pl/htdocs/img/slider_2.jpgZapraszamy wszystkich nauczycieli i klasy do udziału w projekcie "Muuvit - Ruszaj się z klasą”  jest on stworzony z myślą o nauczycielach, którzy chcą włączyć do prowadzonych przez siebie zajęć nowe, ciekawe rozwiązania. Udział nim jest całkowicie bezpłatny.
Wychowawca pomaga dzieciom być bardziej aktywnymi fizycznie i prowadzić zdrowszy tryb życia. Pozwala na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów z klasami partnerskimi. To tylko dwa z wielu powodów dla których warto przystąpić do niego. Wszelkich informacji udziela p. D. Życzkowska.
KONKURS INFORMATYCZNY BÓBR
Jeśli interesujesz się informatyką i lubisz rozwiązywać zagadki logiczne to koniecznie spróbuj swoich sił w konkursie "Bóbr informatyczny". Zapisy w gabinecie 46 u p.Kujawskiego. Konkurs odbędzie się 14 listopada 2013r. (kl. 4-6). Udział jest bezpłatny. Dostęp do pytań z poprzednich lat jest na stronie www.bobr.edu.pl Czekamy na wasze zgłoszenia.
DNI PAPIESKIE W SZKOLE
Zdjęcie: Jan Paweł II urósł nam na mistrza dialogu. Bóg wychowywał go darami Ducha Świętego, a On przyjmował to Boże oddziaływanie i pozwolił się prowadzić, pozwolił się wychowywać – powiedział dzisiaj biskup elbląski Jan Styrna podczas Dnia Papieskiego ... Dziś wieczorem w naszej szkole odbyła się wieczernica poezji i wspomnień o Janie Pawle II. Były opowieści, świadectwa, piosenki.14.10.2013 odbył się rajd papieski po Elblągu, a 16.10.2013 nasze Panie Bibliotekarki zorganizowały Wieczernicę.
Jan Paweł II urósł nam na mistrza dialogu. Bóg wychowywał go darami Ducha Świętego, a On przyjmował to Boże oddziaływanie i pozwolił się prowadzić, pozwolił się wychowywać – powiedział dzisiaj biskup elbląski Jan Styrna podczas Dnia Papieskiego ... Dziś wieczorem w naszej szkole odbyła się wieczernica poezji i wspomnień o Janie Pawle II. Były opowieści, świadectwa, piosenki i wspomnienia ze spotkań z Ojcem Świętym.
BIJEMY REKORD
Wczoraj, 17.10.2013, obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Życia i biliśmy rekord Guinessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wzięło w nim udział ponad 100 tys. osób. My też!!! Wiemy, że warto uczyć się zasad pierwszej pomocy, bo to może uratować komuś życie.

                                                              Rekord został pobity!!!

STRAJK ŻYWNOŚCI 2013
Światowy Dzień Żywności ustanowiony został przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. Z tej okazji, 16.10.2013, wyszliśmy wraz z innymi szkołami na ulice Elbląga z różnymi hasłami - "Nie marnuj jedzenia, bo pójdziesz do więzienia", "Szanuj krowę – nie marnuj mleka", "UUU to strajk żywności jest" czy "Kiedy obiad jest zjedzony każdy jest zadowolony". Przebraliśmy się! Strój Jakuba Łyczkowskiego z klasy 2b, został wyróżniony w konkursie na przebranie. Gratulujemy pomysłu!!! PS Jesteśmy w telewizji>>>
DEBATA "WF Z KLASĄ"
11 października zapisze się w naszej pamięci przez długi czas, bowiem tego dnia odbyła się w naszej szkole Debata ,,SOS”. Do dyskusji o sposobach udoskonalania oraz uatrakcyjniania zajęć wychowania fizycznego jak również zajęć sportowych i rekreacyjnych przygotowywaliśmy się przez dwa tygodnie. W przedsięwzięcie to zaangażowani byli nauczyciele w-f, wychowawcy oraz wszyscy uczniowie .Podczas godzin wychowawczych dyskutowaliśmy o potrzebach i oczekiwaniach uczniów odnośnie lekcji w-fu oraz o pomysłach na uatrakcyjnienie i ulepszenie zajęć sportowych. Każdy z uczniów wypełnił ankietę ,która w szczegółowy sposób pozwoliła na ocenę bieżącej sytuacji związanej z dotychczasowymi lekcjami w-fu. W Debacie uczestniczyło 41 osób. Zaszczyciła nas swoją obecnością p. dyrektor Beata Gawkowska, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele przedmiotowcy, koordynator programu W-F z klasą wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego oraz przedstawiciele klas III-VI.
ŚWIĘTO DRZEWA
Przez cały październik zbieramy makulaturę!!! Zbiórka trwa do 10 listopada!!!! Zapraszajcie do akcji swoich sąsiadów, bliskich i wszystkich kolegów. Przynieście do szkoły makulaturę i ratujcie z nami drzewa. Najlepsze klasy zostaną nagrodzone.

DZIEŃ NAUCZYCIELA 2013 - Kocham Cię Szkoło
14.10.2013 z okazji Dnia Edukacji Narodowej nasi uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami bawili się podczas turnieju Kocham Cię Szkoło. Trzy drużyny składające się z przedstawicieli klas oraz nauczycieli odpowiadały na pytania związane z naszą szkoła i nie tylko. Uczestnicy wykazać musieli się także znajomością hitów muzycznych, zdolnościami plastycznymi, refleksem i poczuciem humoru. Miłym przerywnikiem w turniejowych zmaganiach był pokaz mody nauczycielskiej. Wszyscy bawili się świetnie. Imprezę poprowadziła pani Anna Nowacka, a przygotowały ją polonistki.
WAŻNA INFORMACJA DLA ZUCHÓW
ZMIANA DNIA ZBIÓREK!!!!
Pragniemy poinformować, że od dnia 17.10.2013 zbiórki zuchów będą odbywać się w czwartki w harcówce w Szkole Podstawowej nr 9.

Spotykamy się o godzinie 15.55 przy portierni, aby wspólnie przyjść do harcówki. Zbiórka zacznie się o godzinie 16. Nasze spotkanie zakończy się o godzinie 17.30. W razie pytań proszę kontaktować się z druhną Pauliną Kociałkowską (667230061 bądź p.kocialkowska@elblag.zhp.pl)
ŚWIĘTO DRZEWA 2013

Rozpoczynamy tradycyjną zbiórkę makulatury pod hasło
1 TONA RATUJE 17 DRZEW
Zbierajcie makulaturę w domu, wraz z sąsiadem, babcią, ciocią wujkiem, kolegą,... Ogłaszajcie wszystkim, że sortując makulaturę ratujemy drzewa. Czekamy na każdą ilość.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.
Zapraszamy na portal www.swietodrzewa.pl

DNI PAPIESKIE
Z okazji Dni Papieskich zapraszamy uczniów klas 1 – 6 , dn. 14. 10.2013 r. o godzinie 13.00, na „RAJD PAPIESKI” po Elblągu. Chętne osoby prosimy o zgłoszenie się do pani Ani Mienickiej lub pani Basi Rodziewicz ( biblioteka szkolna).
Zbiórka uczestników w szatni o godzinie 12.45. Planowany powrót o godzinie 15.30.

Wieczór poezji i wspomnień o Janie Pawle II
Dzieci i dorosłych serdecznie zapraszamy na Wieczór poezji i wspomnień o Janie Pawle II, dnia 16 października o godzinie 17.00 , który odbędzie się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu.
Podczas wieczorku podzielimy się swoimi wspomnieniami, wrażeniami z pontyfikatu Ojca Świętego. Zachęcamy do przyniesienia książek i pamiątek związanych z papieżem.
Osoby zainteresowane zapraszamy do współpracy!!!!

TYDZIEŃ RUCHU TRWA
Wszyscy uczniowie mieli możliwość zatańczyć z naszymi nauczycielami i udowodnić, że w szkole może być wesoło i sportowo nie tylko na zajęciach wychowania fizycznego. Będziemy relacjonować wydarzenia z tego tygodnia na bieżąco.
Dzisiaj Mały Samorząd Uczniowski dołączył się do działań na rzecz promowania aktywności fizycznej w Szkole Podstawowej nr 18. W ramach Tygodnia Ruchu 7 i 8 października  zorganizował na małej sali gimnastycznej tor przeszkód , zabawy ruchowe dla uczniów z klas I – III . Dzieciom bardzo podobała się ta forma spędzania czasu podczas przerwy.
TYDZIEŃ RUCHU
W Tygodniu Ruchu (7-10.10.2013) chcemy zachęcić wszystkich do uprawiania sportu oraz pokazać korzyści płynące z regularnego ruchu. Pamiętajcie, żeby się nikt nie wykluczał ze sportu. Mamy dla Was ofertę aktywności podczas MOVE Week jest na tyle zróżnicowana, że każdy niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej znajdzie coś dla siebie. Dlatego zapraszamy do aktywności nie tylko uczniów, ale i wychowawców, rodziców i wszystkich pracowników szkoły!!!

Szczegółowy program znajdziecie tutaj >>>

DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka Mały Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najsympatyczniejszego chłopca w klasach I – III . Wyłoniono dwunastu ,,Najsympatyczniejszych ”. Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego wręczyły chłopcom niebieskie szarfy i słodki upominek. Wykonały pamiątkowe zdjęcia , które znajdą się na tablicy Małego Samorządu Uczniowskiego.
ZAPRASZAMY OD 7 PAŹDZIERNIKA!!
Dziewczęta i chłopcy klas III lubiących jeździć na łyżwach i chcących rozwijać swoja pasję, zapraszamy do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego, w ramach dodatkowych zajęć ze Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu.

Zajęcia będzie prowadziła mgr Marta Wróbel, na lodowisku,
przy ul. Karowej 1.
Pokój trenerski nr. 50
W dniach: poniedziałek: 17.40 - 18.30 i piątek: 16.10 -17.40 (zbiórka na lodowisku. )

Rodzice chcący zapisać swoje dzieci, proszę o kontakt pod numerem telefonu: 795-815-465 ( podam wszystkie informacje dotyczące zajęć)

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA ZA NAMI
27 września 2013 w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDay) Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

"Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają"

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Jak wykazała poprzednia edycja zarówno jedni jak i drudzy świetnie się przy tym bawią. w tygodniu 23-27.09 czekać będzie na Was wiele mnożeniowych zadań. Będzie się działo!!!
POD ZIELONĄ FLAGĄ
Poznaliśmy zdobywców międzynarodowego tytułu Zielona Flaga, za rok szkolny 2012/2013 - trzymamy poziom!!! Do tytułu Zielonej Flagi w tym roku dokładamy certyfikat Lokalnego Centrum Edukacji Ekologicznej.
Za wyróżnieniem szkoły „Zieloną Flagą” stoją konkretne działania. „Szkoła, aby otrzymać certyfikat, wprowadza ekologiczne rozwiązania, np. instaluje perlatory w celu zmniejszenia zużycia wody, montuje termoregulatory oraz wymienia oświetlenie na energooszczędne. Na podkreślenie zasługuje wspólne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt. Szkoła pod zielona flagą jest to ambasadorem dobrych rozwiązań ekologicznych” .
Zielona Flaga jest tytułem, które nadawane jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools (www.eco-schools.com).
DOŻYNKI SZKOLNE 2013
Kiedyś Was zapytaliśmy: Czy to możliwe, że w szkole odbędą się dożynki? My odpowiedzieliśmy: W naszej tak!!! Mamy szkolny ogród, w którym po długiej kilkuletniej przerwie dojrzały warzywa na grządkach i zioła w skrzyni zmysłów. Dzisiaj kiedy zbliża się, 23 września - z początkiem jesieni - wszystkie klasy 1-3 przybywają do ogrodu, aby wziąć udział w pochodzie Pani Jesieni i przejąć władzę nad poszczególnymi częściami ogrodu. Tegoroczni drugoklasiści przekazali swoje wypielęgnowane grządki obecnym pierwszakom, a we władzę przejęli, od trzeciaków, "Skrzynię Zmysłów", w której będą hodować zioła. Nasi najstarsi uczniowie przejęli sad! Będą przycinać drzewka, opiekować się pożytecznymi owadami i ptakami, zakładając ptasia stołówkę. Wszystkim życzymy zapału do prac ogrodowych i pięknych plonów.
INTEGRACJA, RUCH I ŚWIEŻE POWIETRZE
W zeszłym tygodniu klasy czwarte wzięły udział w jednodniowej wycieczce do Nadleśnictwa Zaporowo. Tam uczniowie przeszli edukacyjną ścieżką przyrodniczą prowadzącą przez las i wzdłuż rzeki Pasłęki. Przemili leśnicy w bardzo przystępny sposób opowiadali o tajemnicach lasu – jego faunie i florze. Po godzinnej lekcji dzieci odpoczęły przy ognisku. Były także gry, zabawy i grzybobranie, podczas którego leśnicy służyli radą i pomocą. W świetnych humorach czwartoklasiści wrócili do Elbląga.
BRĄZ DLA KAROLINY
W ostatnią sobotę, 21 września, nasza uczennica i zawodniczka UKP Jedynka Elbląg KAROLINA TYLKIE wystartowała w Ciechanowie w ZAWODACH PŁYWACKICH O PUCHAR MISTRZA SPORTU pod patronatem ALEKSANDRY URBAŃCZYK – wielokrotnej rekordzistki i mistrzyni Polski, medalistki mistrzostw Europy i świata, która swoją obecnością uświetniła te zawody. Karolina wystartowała w eliminacjach w dwóch sprintach: 50m stylem dowolnym i 50m stylem klasycznym, poprawiając swoje rekordy życiowe. Dostała się do finału w stylu dowolnym i zdobyła brązowy medal, poprawiając jeszcze raz swój rekord życiowy. W klasyfikacji generalnej okazała się czwartą zawodniczką turnieju w swoim roczniku. Gratulujemy!!!!
RAJD ROWEROWY „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”
Dzisiaj, 21 września, ruszyliśmy rowerami na wyprawę odkrywczą. Pogoda przywitała nas na trasie słońcem i ciepłą temperaturą. Dlatego ochoczo naciskając pedały ruszyliśmy najpierw do miejskiego lasu elbląskiego Bażantarnia. Podziwiając Srebrny Potok – strumień leśny dotarliśmy do mostka Elewów. Niejeden z nas stwierdził, że głód puka z naszych brzuszków, szybko pokonaliśmy kolejny etap na leśna polanę, aby przy ognisku upiec kiełbaskę. Na zakończenie odbyła się krótka lekcja techniki chodzenia w nording walking. Poprowadził ją pan, który ‘spadł z nieba” – tak tak to nie żart, zleciał na spadochronie.

Wszyscy stwierdziliśmy, ze to była pierwsza tego roku wyprawa rowerowa i na pewno nie ostatnia!!!

OSIEMNASTKOWICZ SPORTOWCEM I KIBICEM
W naszej szkole pilnie ćwiczymy na lekcjach WF, uczymy się przegrywać i godzić się z porażką. Nie odpuszczamy kibicowania naszym drużynom miejskim oraz reprezentacjom Polski.
Właśnie teraz trwają Mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco – jedna z najbardziej prestiżowych imprez o randzie międzynarodowej. – jedna z najbardziej prestiżowych imprez o randzie międzynarodowej. . Nasze miasto Elbląg gości zawodników i zawodniczki z europejskich drużyn siatkówki na siedząco osób niepełnosprawnych.
Siedząc na trybunach oglądamy i kibicujemy niepełnosprawnym siatkarzom, dzięki Integracyjnemu Klubowi Sportowemu „ATAK”, i podziwimy bogate umiejętności siatkarzy i siatkarek w siatkowej piłce na siedząco. Widzimy, że sportowców tych charakteryzuje olbrzymia determinacja i wola walki, która czyni ich zawodnikami równymi pełnosprawnym sportowcom.
SAMORZĄD WYBRANY!!!
Przewodnicząca- Paulina Kaczyńska (VIa) – 45 głosów
Zastępca- Klaudia Zielińska(VId) – 40 głosów
Skarbnik – Marcel Gołębiewski(Via) i Damian Mikulski(IVc) – 35 głosów

Kacper Wata(Vd) – 34 głosy
Wiktoria Witecka (V c)- 32 głosy
Julia Puć ( IVd) – 24 głosy
Dawid Kowalczyk(Via) i Natalia Radziwoń (Vd)- 23 głosy
Oliwia Sudoł (IV c)- 20 głosów
Julia Kornijczuk (Vd) – 19 głosów
Martyna Tarmasewicz (IVa) – 17 głosów
Natasza Wernerowicz (IVb) -15 głosów
Natalia Skarbecka (IVd)- 14 głosów
Weronika Pisarska (Vd) – 13 głosów
Julia Taglewska (IVa) – 12 głosów
Krzysztof Thoms(IVa) i Paulina Bylińska(IVb)- 9 głosów
Julia Bukowiec (IVB) – 7 głosów
Natalia Gomulska (IV b) – 6 głosów
Jakub Zwański(IVb) i Maja Domalewska(IVb) – 5 głosów
Aleksandra Barańska (IVB) – 2 głosy
Gabriela Szukiewicz(IVb) – 1 głos
                                                                                            Gratulujemy zwycięzcom!

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013


Z zapałem odkrywamy czystą Polskę i obchodzimy  20 urodziny akcji Sprzątania klamoty026.jpgŚwiata!

Jubileusz wyjątkowy, więc i wyjątkowe działania zaplanowaliśmy w tym roku wspólnie z  Klubem Naszej Ziemi działającym przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 2 w Elblągu, we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg, Zakładem Utylizacji Odpadów oraz wsparciem Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Elblągu

W tym roku przyświecało nam hasło „Odkrywamy czystą Polskę” – więc oprócz zajęć edukacyjnych, sprzątania terenów w okolicy szkół, przeprowadzony został monitoring czystości Jeleniej Doliny, jednego z ulubionych miejsc wypoczynku Elblążan, a po nim przy Nadleśnictwie Elbląg posadziliśmy „jubileuszowe drzewko”, przy którym umieszczona została tabliczka upamiętniająca wydarzenie.

Elbląg w www.portEl.pl, 20. Sprzątanie ŚwiataW obu placówkach w dniu 20.09.2013 roku od 8.00 – 13.00 odbyła się elektrośmieci, kolejna okazja dla Elblążan do pozbycia się niepotrzebnych, zużytych sprzętów elektrycznych!
·16.09.2013 r. – wyjście nauczyciela przyrody wraz z uczniami do Urzędu Miasta po rękawice, worki.
·16.09.2013 r. – 20.09.2013 r. – zajęcia edukacyjne w klasach, grupach i świetlicach szkolnych, wykonanie plakatów promujących akcję i ekologiczny styl życia oraz powieszenie ich w miejscach użyteczności publicznej, sprzątanie terenów w okolicach szkół.
·18.09.2013 r. – Akcja „Rowerem do szkoły”
·19.09.2013 r. – wyjazd wraz z Leśnikami do Jeleniej Doliny – monitoring lasu, akcja sprzątająca we współpracy SP Nr 18 i SOSW Nr 2. Posadzenie „jubileuszowego drzewka” na terenie Nadleśnictwa Elbląg przy udziale zaproszonych gości.
·16.09.2013 r. – 18.09.2013 r. – wykonanie i rozdanie ulotek zachęcających Elblążan do zbiórki elektrośmieci
·20.09.2013 r. – 8.00 – 13.00 – zbiórka elektrośmieci na terenie SP Nr 18 i SOSW Nr 2 w Elblągu we współpracy z eko- partnerem Zakładem Utylizacji Odpadów.
·20.09.2013 r. – 8.00 – 15.00 szkolna akcja „Zamień klamoty na pieniądze”
·21.09.2013 r. podsumowanie akcji „Odkrywamy piękną Polskę” – rajd rowerowy

JUTRO -18 WRZEŚNIA - AKCJA "ROWEREM DO SZKOŁY"
Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Fundacja Partnerstwo dla Środowiska zaprasza nas do wzięcia udziału w Dniu „Rowerem do Szkoły” . Nie możemy odmówić!!!

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW, ABY 18 września 2013 PRZYJECHALI NA LEKCJE ROWEREM.

Powiększ naszą rowerową grupę i na rower posadź pupę!!!!!

WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ ROWEREM DO SZKOŁY!

DEUTSCH-WAGEN-TOUR
Uczniowie klas czwartych wzięli udział w projekcie prowadzonym przez Goethe-Institut Deutsch-Wagen-Tour. W sposób lekki, zabawny i niekonwencjonalny Pani Magdalena Jurowska, która jest lektorem DWT dostarczyła uczniom inspiracji i zachęciła ich bardzo profesjonalnie do nauki języka niemieckiego, który w tym roku szkolnym został wprowadzony w Szkole Podstawowej nr 18 jako drugi język obcy.
Projekt Deutsch-Wagen-Tour spotkał się z ogromnym uznaniem Pani Dyrektor Beaty Gawkowskiej, jak również nauczyciela języka niemieckiego Pani Magdaleny Szkutnik, która zgłosiła szkołę do udziału w projekcie. Nie zapomnijmy o naszych uczniach, których roześmiane buzie były dowodem na to, iż nauka języka niemieckiego może być także ogromną przyjemnością. Za wspaniałą zabawę i udział w konkursach wszyscy uczestnicy projektu otrzymali drobne upominki od lektora DWT Pani Magdaleny Jurowskiej.

Więcej informacji o projekcie DWT można uzyskać pod adresem http://www.deutsch-wagen-tour.pl/
KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

OBIADY - od czwartku 5.09

10 września - ZEBRANIA KLAS 1-3
11 września - ZEBRANIA KLAS 4-6
kliknij po plan zebrań>>>

24 września, godz. 16.30
spotkanie trójek klasowych,
w stołówce szkolnej

CO NOWEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi, klubami sportowymi przygotowało cztery pilotażowe projekty mające zachęcić dzieci do uprawiania sportu. Do programów "Umiem pływać", "Mały Mistrz", "Program Multisportowy" i "WF z klasą" zaproszono szkoły. Nad tym ostatnim Gazeta Wyborcza i Sport.pl objęły patronat medialny.
Joanna Mucha, minister sportu i rekreacji po Igrzyskach Olimpijskich w Londynie ogłosiła, że jej głównym celem jest rozwój idei sportu powszechnego w Polsce. W tym roku szkolnym wystartują cztery programy, skierowane do szkół podstawowych, których głównym założeniem jest zachęcenie dzieci do uprawiania sportu.
Właśnie dowiedzieliśmy się, że nasza szkoła została przyjęta do programu "WF z klasą". Realizowany on jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy MSiT. Ideą programu ma być zachęcenie nauczycieli, dzieci i rodziców do zmiany spojrzenia na zajęcia wychowania fizycznego.
KONIEC WAKACJI - 1 września 2013

PODRĘCZNIKI i STYPENDIUM  2013/2014

PODRĘCZNIKI>>>

„Stypendium szkolne” 2013/2014
• od dnia 29.08.2013r. w godz. 10.00 – 14.00 osoby ubiegające się o w/w stypendium proszone są o pobieranie wniosków u pedagoga/psychologa szkolnego (gabinet 44);
• ostateczny termin składania wniosków mija 16.09.2013r;
• pomoc w formie dofinansowania przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę nie przekracza 456 zł (netto);
• w bieżącym roku szkolnym nie obowiązują załączniki potwierdzające dochód na osobę w rodzinie składane dotąd wraz z wnioskiem (zastąpiła je klauzula będąca oświadczeniem potwierdzającym prawdziwość zawartych we wniosku danych).

CZAS WAKACJI


PÓŁKOLONIE  - CZAS ZABAWY, WYPOCZYNKU I WYCIECZEKOBÓZ ZUCHOWY W JAROSŁAWCU
"POSZUKIWACZE PRZYGÓD"


AKTUALNOŚCI 2013/2014
KONIEC WAKACJI - 1 września 2013

PODRĘCZNIKI 2013/2014

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

CZAS WAKACJI


PÓŁKOLONIE  -n składania wniosków mija 16.09.2013r;
• pomoc w formie dofinansowania przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę nie przekracza 456 zł (netto);
• w bieżącym roku szkolnym nie obowiązują załączniki potwierdzające dochód na osobę w rodzinie składane dotąd wraz z wnioskiem (zastąpiła je klauzula będąca oświadczeniem potwierdzającym prawdziwość zawartych we wniosku danych).

CZAS WAKACJI


PÓŁKOLONIE  - CZAS ZABAWY, WYPOCZYNKU I WYCIECZEKOBÓZ ZUCHOWY W JAROSŁ