UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl

W SZKOLE

ROK SZKOLNY 2012/13
"Rokiem bezpiecznej szkoły"


ROK 2013
Witolda Lutosławskiego


Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody
AKCJE
ZAPRASZAMY DO NAS DZIECI SZEŚCIOLETNIE


WALCZYMY O TEN CERTYFIKAT!!!


DOFINANSOWANIE
W NASZEJ SZKOLE  Z EFS
CZYTELNIA
PRACOWNIA KOMPUTEROWASzkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor
ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2014/2015

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

23 czerwca -  Uroczyste pożegnanie szóstoklasistów 16.00
24 czerwca - Uroczyste pożegnanie trzecioklasistów 16.30

26 czerwca - Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

CZAS WYCIECZEK, BIWAKÓW I ZIELONYCH SZKÓŁ
Dnia 24 czerwca uczniowie klasy drugiej c Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu udali się do Ogniska Sportów Wodnych ,,Fala ”w Elblągu. Zostali bardzo życzliwie przyjęci przez pana Tymona Matusiewicza, który przygotował wiele atrakcji. Zorganizował dzieciom przejażdżkę tramwajem wodnym po Kanale Elbląskim oraz zabawy i ognisko z pieczeniem kiełbasek na terenie przystani . Dzieci , wychowawca i obecni rodzice na wycieczce składają ogromne podziękowania komandorowi , który udostępnił swój tramwaj wodny oraz tacie , mamie i dziadkowi uczennicy Gabrysi Matusiewicz za serce , życzliwość i gościnność.

Uczniowie klasy I b na zajęciach zielonej szkoły w Kątach Rybackich i Sztutowie - 11- 12.05.2015r. Pogoda dopisała, a "młodsza młodzież" śpiewająco zdała egzamin z samodzielności.

Klasa 3b pełna wrażeń wróciła z Zielonej Szkoły w Srebrnej Górze. Zwiedzili Góry Bardzkie i Góry Sowie. Szukali srebra. I uwierzcie, że jest tam jeszcze srebro. Wchodzili do sztolni. Zwiedzili twierdzę w Srebrnej Górze. W Złotym Stoku płukali złoto i poznawali techniki wydobycia arszeniku i rudy złota. TO BYŁA NIEZWYKŁA WYPRAWA GEOLOGICZNA.

ZAPRASZAMY
SZKOLA DLA RODZICÓW
alt…tak niedawno zaczęliśmy spotkania, a już pożegnania nadszedł czas…
usłyszałyśmy z ust mam, które są już absolwentkami „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” - III i IV edycji tego programu, realizowanego na terenie naszej szkoły.
To, z czym Panie zapoznały się na zajęciach, sprawiło, iż pytanie „jak wychowywać?” zostało nieco odczarowane, nabrało przyjaznego brzmienia, stało się kanwą do nowych, konstruktywnych pomysłów, do dialogu…
Wyczekiwany sukces wychowawczy znalazł się w zasięgi ręki. Powstała przestrzeń dla Rodzica Uważnego, co, w naszej ocenie, jest bezcenne ;)).
Dziękujemy jeszcze raz za udział, za wszystkie wzruszenia i radości, które towarzyszyły nam podczas tegorocznych dwóch edycji.
Życzymy wszystkim Rodzicom, tym którzy brali udział w zajęciach, jak i tym, którzy zechcą spotkać się z nami w kolejnych edycjach, wystarczająco dużo zdecydowania i determinacji, aby uczynić każdy następny dzień lepszym, niż poprzedni….
                                                                                        Organizatorzy "Szkoły"
SZÓSTOKLASIŚCI ŻEGNAJĄ SIĘ ZE SZKOŁĄ

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ELBLĄSKIEJ SIECI ZIELONEJ FLAGI
Nasza szkoła od wielu lat jest szkołą z Zieloną Flagą. Zielona Flaga jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu.

Działamy w Sieci szkół Zielonej Flagi. Jest to odpowiedź na potrzebę wspólnego działania w zakresie edukacji ekologicznej. Razem promujemy i wprowadzamy w życie zasady zrównoważonego rozwoju oraz podnosimy poziom edukacji ekologicznej poprzez zaangażowanie uczniów i nauczycieli naszego miasta. Obecnie w sieci współdziałają 34 placówki z Elbląga. Każda z z nich w sieci realizuje swoje zadania i projekty, jesteśmy jednak otwarci na wspólne organizowanie kampanii lokalnych służących ochronie środowiska, podejmowaniu inicjatyw ekologicznych w szkołach, służymy pomocą kolejnym placówkom w zdobywaniu międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi.

PODSUMOWANIE PROJEKTU "EDUKACJA PRZEZ SZACHY"
Nasza szkołę na Turnieju Finałowym z projektu "Edukacja poprzez szachy" reprezentowali Gracjan Stefanowicz klasa III a, Maja Brzezińska klasa III a, Paweł Gajcy III b , Michał Tyburski III b. Nasi młodzi szachiści walczyli bardzo dzielnie . Najwyżej uplasowali się Gracjan Stefanowicz 4 wygrane na sześć rund- 9 miejsce w turnieju, Paweł Gajcy także zdobył 4pkt. i zajął 13 miejsce. Nagrody rzeczowe trafiły do pierwszej piętnastki. W turnieju wystartowało 46 zawodników z elbląskich podstawówek . Maja zdobyła 3pkt, Michał 2,5 pkt. Nie było klasyfikacji drużynowej. Gratulujemy naszym szachistom .
II MIEJSCE W KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ
Dn. 12.06.15 w SP nr 12 w Elblągu odbył się festiwal piosenki angielskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas I-V, które osiągnęły wspaniałe wyniki:
w kat. klas V - Natasza Wernerowicz (kl.Vb)- miejsce I
w kat. klas IV -  Rozalka i Laura razem z dziewczynkami z klasy IV D: Karoliną, Mają, Oliwią, Gosią i Wiktorią wzięły udział w Konkursie Piosenki Angielskiej. Wspólnie przygotowały piękny występ. Połączenie ślicznego wokalu z niesamowitą plastyką ruchu wywarło na jury duże wrażenie i zaowocowało zdobyciem II miejsca.
w kat. klas III - Maja Wityczyn, Milena Rutkowska (kl.IIId)- miejsce II
w kat. klas II - Dominika Szafran, Małgosia Grudzińska (kl.IIc) - miejsce III
w kat. klas I - Julia Domeracka (kl.Ie) - miejsce III
Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy wyników i dziękujemy za przygotowanie pięknych występów. GRATULUJEMY!!!
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO MY STORY
Wyniki konkursu plastycznego z języka angielskiego dla ucz. klas I pn. "My Story".
Osoby nagrodzone:
I miejsce - Miriam Majewska kl. 1f
II miejsce - Patryk Przeradzki kl. 1e
III miejsce - Justyna Reich kl. 1e
Wyróżnienia:Karolina Songin kl. 1f, Amelia Wojtanowska kl. 1b, Piotr Buczek kl. 1a
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczniom, którzy przygotowali piękne prace plastyczne.
Sponsorem nagród dla osób nagrodzonych i wyróżnionych jest wydawnictwo Egis, Express Publishing. Dziękujemy!
MY ENGLISH BLOG
Trzeciego czerwca w Szkole Podstawowej nr 16 miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu "My English blog" organizowanego przez nauczyciela języka angielskiego, panią Monikę Węgrzynek. Nagrody trafiły do uczennic ze szkół Nr 15, 18 oraz 12. Gratulujemy Izie Kazimierczuk z klasy 6b.
JUZ PŁYWAM
Pływanie to jak chodzenie. Trzeba się nauczyć poprawnie chodzić. U dziecka pilnują tego rodzice, gdyż umiejętność chodzenia jest dla nas krytycznie ważna. Pływanie jest bardzo podobnym procesem, jednak z powodu braku krytycznej potrzeby nauki pływania…każdy uczy się jakoś :) Jakby porównać pływanie do chodzenia to byśmy mieli pełne chodniki osób czołgających się, albo nieśmiało idących na czworaka. Nasi Osiemnastkowi uczniowie nie raczkują tylko dobrze pływają. Najlepsi pływacy kl.1-3 - silna grupa reprezentantów 2b.2c.2d - zdobyli medale na zawodach na zakończenie roku szkolnego na basenie elbląskim.
SYMULTANA
Dzisiaj piętnastu młodych szachistów biorących udział w projekcie "Edukacja przez szachy" wzięło udział w symultanie. Byli to uczniowie klas : III a, III b, I b. Młodzi szachiści walczyli bardzo dzielnie , zastawiali na pana Andrzeja liczne pułapki, próbowali szewskiego mata, stosowali roszadę, widełki. Nikomu nie udało się pokonać naszego Mistrza. Pan Andrzej Gołota jest konsultantem ds. matematyki , koordynatorem projektu "Edukacja przez szachy w szkole" w Elblągu. Przez dziesięć lat trenował szachy i startował w turniejach. Jesteśmy już szóstą szkołą, którą pan odwiedził i do tej pory żaden uczeń nie wygrał z Mistrzem , nawet zawodnicy UKS Jedynka. Nasi uczniowie otrzymali pochwałę za duże postępy w tej grze. Najdłużej walczyli Maja Brzezińska, Martyna Tyburska, Paweł Gajcy, Karol Piśkiewicz - pierwszoklasista. Wszyscy otrzymali drobne upominki. Dziękujemy rodzicom uczniów klasy III b za pyszne ciasta, a I b za napoje. Gratulujemy wszystkim, a szczególnie Mai Brzezińskiej z klasy III a. Byliście wspaniali.
PODSUMOWANIE PROJEKTU MISTRZOWIE KODOWANIA
1 czerwca odbyło się w Warszawie podsumowanie projektu Mistrzowie Kodowania. Nasi uczniowie zaprezentowali tam swoje prace- Kacper Chmielewski- grę "Labirynt", Oliwia Sudoł- projekt "Zgadnij jaka to flaga", a Kasia Życzkowska zabawę "Kalambury". Na finał Mistrzów Kodowania przybyło 1500 uczniów z całej Polski, a spotkanie odbyło się na Stadionie Narodowym. Projekt w naszej szkole realizowali nauczyciele zajęć komputerowych: p.D.Życzkowska i p.I.Kujawski W roku szkolnym 2015/16 zapraszamy do nowych zabaw w Scratch'u.
DZIEŃ DZIECKA


Dzisiaj jest Dzień Dziecka - wielkie święto
każdy nasz  duży i mały uśmiechnięty.
Zawsze wesół, pełen werwy,
radosną minkę mają bez przerwy

DUŻO UŚMIECHU I RADOŚCI!!!

CORRIDA ORTOGRAFICZNA
Szkoła Podstawowa nr 4 przy współpracy z Warmińsko- Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu zorganizowała dla nich dwuetapowy konkurs – Corrida Ortograficzna 2015. Konkursy ortograficzne cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży. Są wspaniałą okazją do zabawy, z której płynie nauka, szansą przeżycia niezwykłych emocji, o czym mogli przekonać się uczniowie elbląskich podstawówek.
W pierwszej rundzie uczniowie elbląskich szkół (SP 4, SP 6, SP 12, SP 15, SP 16, SP 18, SP 19, SP 25 oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) rywalizowali indywidualnie, pisząc dyktando przygotowane przez konsultanta języka polskiego Marlenę Derlukiewicz. W tej konkurencji wśród uczniów klas IV zwyciężyła, uzyskując tytuł ,,Mistrza Ortografii”, Olga Jaskulska z SP 18.
Drugi etap to rywalizacja zespołowa. Uczniowie zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii poprzez zabawę. Rozwiązywali ortograficzne rebusy, zagadki, kalambury… W tych trudnych potyczkach z językiem polskim najlepsi okazali się uczniowie SP 12, a my zajęliśmy trzecie miejsce.
BEZPIECZNE WAKACJE
Mając na uwadze zbliżające się wakacje nasza szkoła wzięła udział w projekcie informacyjno-edukacyjnym „Bądźmy bezpieczni nad wodą”. Projekt realizowany jest przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK, a dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W szkoleniu wzięło udział 120 uczniów klas piątych i szóstych. Warsztaty składające się z dwóch części miały m.in. na celu wyrobienie poczucia odpowiedzialności za życie własne i innych. W części teoretycznej omówiono zagrożenia istniejące nad wodą oraz zasady ich eliminowania. W części praktycznej uczniowie, w małych grupach, uczyli się właściwych sposobów postępowania w sytuacjach zagrożenia. Instruktorzy przeprowadzili również naukę resuscytacji krążeniowo-oddechowej z ćwiczeniami na fantomach. Uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty i drobne gadżety a szkoła wzbogaciła się o materiały szkoleniowe i dydaktyczne.
DBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Zakończył się V Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Dbam o swoje bezpieczeństwo” organizowany przez KWP w Olsztynie. Konkurs organizowany jest w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem Bezpieczniej”. Przystąpiło do niego 12 szkół podstawowych. Siedem z terenu miasta i 5 z powiatu. W konkursie wzięło udział uczniów z klas 1-3. Komisja miejskiego etapu wybrała zwycięzców.
Dziś komisja wyłoniła 9 prac uczniów klas I, II i III. Mamy wśród nich laureatów. Oto oni: w kategorii klas II to: Maja Zawierucha oraz Marcel Żebrowski, w kategorii klas III. Maja Brzezińskiej  i Oliwai Koteluk. Prace naszych dzieci zakwalifikowano do etapu wojewódzkiego.
 
DZIEŃ MAMY
Występy, prezenty, piękne piosenki, kolorowe kwiaty, rodzinne festyny... to wszystko dlatego, że dzisiaj jest 26 maja czyli Dzień Mamy!!! Każdej Mamie mówimy:
Matka to dar od Boga, który kocha i kochać nas będzie. Matka to bezcenny skarb, który strzec trzeba w nocy i we dnie. Matka to na ranę plaster, kiedy jest nam smutno i źle. Matka to też czasem ster, który pilnuje byś nie zatopił się. Matka to wiara w nas, kiedy zwątpienia mam dni. Matka nam nadzieję da, kiedy straszne mamy sny. Matkę tylko jedną masz, wiec broń jej i kochaj co sił, Bo kiedy przyjdą gorsze dni, tylko Ona naprawdę pomoże Ci. Dziękujemy za wszystko!!!
MALI RECYTATORZY
W szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Recytatorski klas pierwszych. Zwyciężyła Ola Kocięmba z kl.1a.Wszyscy byli wspanialI!

Organizatorzy: Sylwia Mendalka i Anna Nawrocka.
Jury: Barbara Rodziewicz i Anna Mienicka.
WIOSENNY KAPELUSZ

18 maja został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,, Wiosenny kapelusz ”, który zorganizowały opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego. Do konkursu przystąpiła duża liczba dzieci z klas I -  III .  

Uczniowie wykonali kapelusze związane z kolorami i symbolami wiosny. Wszystkie kapelusze wyeksponowano na wystawie.

Laureatami konkursu zostali: Justyna Reich – I miejsce , Kaja Lachowska – II miejsce , Aleksander Wróblewski III miejsce. Przyznano 30 wyróżnień , bo prace były godne uwagi , ciekawe i kolorowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu zaprasza dn. 02.06.2015 r. o godz. 17.00 na spotkanie rodziców uczniów przyszłorocznych klas I z wychowawcami klas. Miejsce spotkania - sale lekcyjne na parterze. Na zebranie proszę nie przyprowadzać dzieci .
WAŻNE!!! WAŻNE!!!
Uwaga realizacja stypendium szkolnego!
Prosimy od dnia 11.05.2015r. zgłaszać się do gabinetu 44 celem odbioru decyzji stypendialnych.
Wzorem lat ubiegłych stypendium zrealizować można w dwóch wariantach:
1. Bezgotówkowo, korzystając z ofert proponowanych przez szkołę
2. Gotówkowo, z własnych środków, na zasadzie refundacji (po przedstawieniu faktur, rachunków imiennych wystawionych na wnioskodawcę nastąpi zwrot gotówki)
Ostateczny termin realizacji to 31.05.2015r.
PROSIMY O TERMINOWOŚĆ W REALIZACJI!!!
ZNAMY WYNIKI KONKURSU PRZYRODNICZEGO "ŚWIETLIK"
Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przyrodniczego "Świetlik"
KLASA TRZECIA
Nagrody zdobyli: Adrian 95,83%, Andrzej 91,67%
Wyróżnienia: Maciej Pietrzak 88,54%, Martyna Tyburska 87,50%, Szymon Kiełczewski 87,50%, Paweł Gajcy 86,46%, Melania Grabowska 86,46%, Kacper Chmielewski 85,42%, Michał Tyburski 85,42%, Dawid Gajewski 83,59%, Karol Kozłowski 81,25%, Kasia Kuczaba 81,25%, Zuzia Szucka 79,69%, Pola Gburzyńska 76,04%
KLASA CZWARTA
Wyróżnienia: Jan Tucholski 74,74%
KLASA SZÓSTA
Nagroda główna: Oliwia Sułek 96,67% GRATULUJEMY!!!
DZIEŃ WARZYWEK
W kilku ostatnich tygodniach trochę się u nas działo! W ramach projektu Trzymaj formę zorganizowaliśmy "smakowite" i przede wszystkim pełne zdrowia akcje. Podjadaliśmy kolorowe warzywka w Dzień Warzywek; robiliśmy pyszne koktajle owocowe, którymi częstowaliśmy kolegów i koleżanki. Wszystko po to, by przekonać wszystkich ,że warto się zdrowo odżywiać i przeżywać przy tym świetną zabawę w przedsiębiorczość. Miło było patrzeć, jak świeże napoje znikają w oka mgnieniu. Obiecujemy, że akcja Koktajlowy Dzień jeszcze w naszej szkole zawita.
Do miłego ! A.Michalska, K.Klucznik
DZIECI LISTY PISZĄ
Dzieci listy piszą i zmieniają świat! Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Akcja Listy dla Ziemi polega na pisaniu przez młodych ludzi listów, w których dzieci namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Tegoroczna edycja poświęcona jest ograniczeniu ilości śmieci. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom, bliskim) i wspólnie z nimi zrealizują zadeklarowane działania. Oto listy uczniów klasy 6 b. Liczymy, że ich pomysły ekologicznych, rodzinnych działań to z pewnością propozycje, z którymi się nie dyskutuje. A. Michalska
 
13.05.2014 odbył się turniej rejonowy w piłkę siatkową klas 6. Zespoły grały w składzie 2 dziewczynek i 2 chłopców - czwórki siatkarskie. Nasz najlepszy zespół wywalczył 6 miejsce na 16 zespołów.
Graliśmy w składzie: Natalia Bratuś, Nikola Bogusławska, Jakub Sasin, Robert Jabłonowski.

Gościem honorowym zawodów była Joanna Wołosz wielokrotna reprezentantka Polski, wychowanka Truso Elbląg.
KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI DNIA EUROPEJCZYKA
Laureaci konkursu plastycznego z okazji Dnia Europejczyka p.t. „ EUROPEJSKIE POSTACIE BAJKOWE ”
Klasy pierwsze:
I miejsce - Maksymilian Tonga kl. I b
II miejsce - Maja Sarnowska kl. I b
III miejsce - Anna Duszniak kl. I b
Wyróżnienia: Maja Augustynowicz kl. I a Judyta Koszer kl. I c
Klasy drugie:
I miejsce - Liwia Tempczyk kl. II c
II miejsce - Dominika Szafran kl. II c
III miejsce - Aleksander Wróblewski kl. II c
Wyróżnienia: Wiktoria Byckiewicz kl. II c Laura Wójciak kl. II c
Klasy trzecie:
I miejsce - Martyna Tyburska kl. III b
II miejsce - Laura Garnek kl. III b
III miejsce - Julia Kępińska kl. III a
Wyróżnienia: Andrzej Nasarzewski kl. III b Katarzyna Mazurek kl. III c Ada Dwojacka kl. III a
Organizatorzy: Dorota Szlendak, Danuta Topiłko
ZEBRANIA
Zapraszamy na zebrania!!! 5 i 6 maja 2015 >>>
DZIEŃ ZIEMI 2015
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi.
Nasi osiemnastkowicze z klas 4-6 konkurowali w turnieju ekologicznym. A klasa 3b poprowadziła dla przedszkolaków Bieg dla Ziemi.
I LIKE MATHS
Dnia 22.04.15 odbyła się w naszej szkole już 4 edycja Międzyszkolnego Konkursu dla uczniów klas III pn. "I like Maths". W konkursie wzięło udział 9 elbląskich szkół: SP nr 1, SP nr 8, SP nr 11, SP nr 14, SP nr 15, SP nr 16, SP nr 19, SP nr 21, SP nr 25.Podczas konkursu 2-osobowe drużyny zmagały się z łamigłówkami i krzyżówkami z matematyki i języka angielskiego. W miłej atmosferze i zabawie fair play zwycięstwo zdobyły: I miejsce - SP nr 25, II miejsce - SP nr 1, III miejsce - SP nr 15.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy za rok! Organizatorzy: mgr D. Jeleniewska (ed. wczesnoszkolna), mgr D. Szlendak (j. angielski)
ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW - DZIEŃ ZIEMI 2015

Kochani, czas na wiosenne porządki!

Zapakujcie do worów wszystkie domowe elektrośmieci i przynieście do szkoły w najbliższą środę (29.04.). Niech nasze szkolne boisko zapełni się po brzegi - to nasza wspólna misja!

SUKCES PALEONTOLOGICZNY
Instytut Geologii, co roku ogłasza konkurs ogólnopolski i zaprasza uczniów do zainteresowania się przeszłością naszej planety. W tym roku, w XVI edycji konkursu geologiczno-środowiskowego, obiektem geologicznych obserwacji byli władcy przestworzy, którzy nie gościli jeszcze. Organizatorzy zachęcali: Poznajcie niezwykłe zwierzęta, które już w dalekiej przeszłości posiadły zdolność aktywnego lotu i są przodkami współczesnych ptaków, owadów lub nietoperzy. Z przyjemnością zawiadamiamy, ze tegoroczny konkurs pt: Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro, pod hasłem Skrzydlaty eksperyment Ziemi, został podsumowany. Wśród laureatów znalazła sie Kasia Życzkowska, która "przeniosła się" do eocenu i przygotowała pracę "Zatopiona w bursztynie. Gratulujemy!!!
ŻONKILOWY WOLONTARIAT

Elbląg w www.portEl.pl, Tancerze pomagają małej Liwii w walce z nowotworemW sobotę nasze wspaniałe wolontariuszki z klasy VI b ( Kasia Życzkowska, Daria Andruszkiewicz, Ewa Wiercińska, Monika Mendel i Natalia Zagalska ) wzięły udział w kweście na rzecz Elbląskiego Hospicjum. Akcja pod hasłem " Pola nadziei" odbywa się co roku. I tym razem wspólnymi siłami pomagaliśmy podopiecznym hospicjum. Niekorzystna pogoda nie osłabiła zapału naszych koleżanek w zbiórce. Jesteśmy z nich dumni. Są przykładem na to, że sobotnie popołudnie można spędzić nie tylko przed komputerem.

                                                              Opiekun koła PCK Agnieszka Michalska.

Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

Dnia 18 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu odbyła  się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego ,, Z ortografią za pan brat ” dla klas drugich i trzecich . Wzięło w nim udział dziewięć drużyn z elbląskich szkół . Konkurs przebiegał w dwóch etapach . Pierwszy etap – rywalizacja indywidualna , drugi etap – rywalizacja grupowa. W klasyfikacji indywidualnej uczennica klasy II c Marta Hajdukiewicz została mistrzem ortografii klas drugich , uczennica klasy III c Maria Gerlach zdobyła drugie miejsce wśród klas trzecich. W etapie grupowym drużyna SP nr 18 zdobyła piąte miejsce. Brawa dla uczestniczek tego konkursu , ponieważ zadania były trudne. Na pamiątkę tego wydarzenia umieszczamy zdjęcie laureatek konkursu z panią dyrektor SP nr 4  panią Hanną Szuszkiewicz. Zachęcamy uczniów do udziału w różnorodnych konkursach.

WIOSENNY RAJD ROWEROWY

W sobotnie przedpołudnie, 18 kwietnia, 20-osobowa grupa naszych uczniów wyruszyła na wiosenny rajd rowerowy. Przemierzaliśmy miejskie i leśne ścieżki rowerowe poznając nasze miasto z punktu widzenia rowerzysty, bo już niedługo czwartoklasistów czeka egzamin na kartę rowerową. Pogoda i humory dopisały. Opiekunami uczniów byli: p.D.Kryjom, p.I.Kujawski, p.P.Prokurat.

W maju zapraszamy na kolejny rajd.

MAGICZNE MIEJSCA
Magiczne miejsca naszej małej ojczyzny-rozwiązanie konkursu plastycznego, literackiego i fotograficznego organizowanego przez SP4 w Elblągu.
I miejsce w konkursie plastycznym -Kamila Sidorek 5c, wyróżnienie Inez Stefanowicz 5c.
Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, nagrody, poczęstunek i klimat (niezwykłe prace literackie o naszej małej ojczyźnie i jej magicznych zakątkach).
ZAPROSZENIE NA KONKURS
W ramach przygotowań do IV Krajowego Kongresu Misyjnego „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 VI 2015 roku, Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w II edycji konkursu misyjnego, pod hasłem „Gdy myślę misje..”.
ZAPRASZAMY NA CHARYTATYWNY KONCERT

Elbląg w www.portEl.pl, Tancerze pomagają małej Liwii w walce z nowotworemTo jest Liwia. Liwia chodzi do naszej szkoły. Liwia jest przyjaciółką, koleżanką wielu z naszej osiemnastkowej gromady. Dzisiaj potrzebuje naszego wsparcia. Zapraszamy na pokazy tańca, w trakcie których będą zbieranie pieniądze na rzecz Liwii.

Pokaz charytatywny odbędzie się 12 kwietnia w sali kinowej CSE Światowid od godz. 11. Przybywajcie!!!

REKRUTACJA WAŻNE!!!

Wszystkich rodziców przyszłych pierwszoklasistów (rok szkolny 2015/16) prosimy o pisemne potwierdzenie woli zapisu dziecka do klasy pierwszej (załącznik) w terminie 09-15.04.2015. W przypadku rezygnacji z naszej szkoły bardzo prosimy o telefoniczną informację pod numer 55 625 86 40.    kliknij po druk>>>

Lista dzieci przyjętych do Szkoły Podstawowej Nr 18 zostanie wywieszona 20 kwietnia do godz.15.00.

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW - 1 kiwetnia 2015
WAŻNE INFORMACJE!

Szóstoklasiści przychodzą do szkoły (strój galowy) punktualnie na godzinę 8:30.
                           Sprawdzian rozpocznie się o godzinie 9.00.
Pierwsza część sprawdzianu – matematyka i język polski – 80 minut.
Druga część sprawdzianu – język angielski – 45 minut.
Przerwa pomiędzy pierwszą i drugą częścią wynosi 40 minut. (dla każdego dziecka przewidziany pączek i herbata)

Na sprawdzian uczeń przynosi ze sobą: ważną legitymację szkolną, pióro lub długopis z czarnym tuszem lub atramentem, ołówek (przeznaczony jedynie do rysowania), gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz (wszystko zapakowane w przezroczystą koszulkę)
POWODZENIA!!!!

LAUREACI KONKURSU WIELKANOCNEGO
Uczniowie klasy I b wzięli udział w konkursie na" Kartę świąteczną z życzeniami" . W czasie rekolekcji dzielnie pracowali, robili karty, układali życzenia. W sobotę podczas "Pogrzebu żuru i śledzia" w CSE Światowid otrzymali nagrody i wyróżnienia . I miejsce Małgosia Kordus , III miejsce Ania Duszniak oraz 6 wyróżnień Maja Marcinowska, Jakub Hermanowicz, Ala Waldzińska, Amelka Wojtanowska, Ania Zyzek i Dawid Piecek. Oprócz wspaniałych nagród rzeczowych uczniowie otrzymali zaproszenia na dowolny film w 3D w wybranym przez siebie terminie. Serdeczne gratulacje!!!
LAS ZAPRASZA
Pod taką nazwą elbląscy leśnicy zapraszają całe rodziny na wspólne sadzenie lasu w najbliższą sobotę, czyli 28.03.2014 r. Akcja nawiązuje do obchodzonej w bieżącym roku 70 rocznicy powstania Lasów Państwowych na tych terenach. W związku z tym, że co roku leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg prowadzą kampanię zalesieniową, w bieżącym roku po raz kolejny zapraszają mieszkańców miasta do wspólnego sadzenia drzew.
Wszystkich chętnych do wspólnego sadzenia lasu zapraszamy o godzinie 10:00 do lasu w okolicy jeziora Goplenica. Aby dotrzeć na miejsce sadzenia drzewek należy kierować się ulicą Jagodową w stronę wsi Jagodnik, ok. 1,5 km od leśniczówki Dąbrowa. Można tam dotrzeć na pieszo, na rowerze bądź dojechać samochodem (szczegóły na załączonej mapce). Prosimy zabrać ze sobą rękawice, szpadel oraz dobry humor.
Po posadzeniu lasu zapraszamy do wspólnego ogniska na podsumowanie akcji, pamiątkowe zdjęcie oraz poczęstunek dla wszystkich tych, którzy zgłoszą uczestnictwo do piątku 27.03.2015 do godziny 15:30 telefonicznie: 55 230 85 31, bądź drogą elektroniczną: elblag@gdansk.lasy.gov.pl
Serdecznie zapraszamy!!!
GODZINA DLA ZIEMI - GODZINĄ DLA MORŚWINA
Po raz ósmy w Polsce, a już 9 raz na świecie, WWF organizuje „Godzinę dla Ziemi”. Do tej pory akcja ta była kojarzona z gaszeniem świateł najważniejszych budowli na całym świecie. W tym roku akcję postanowiono skierować na konkretny problem. W Polsce jest nim morświn bałtycki – ssak, któremu grozi wyginięcie. Dzieci - nasze Osiemnastkowe również - z elbląskich przedszkoli, szkół, gimnazjów i liceów, które działają w swoich placówkach na rzecz zrównoważonego rozwoju w Elbląskiej Sieci Zielonej Flagi serdecznie zapraszają do udziału w akcji!
„Godzina dla Morświna. Bądź moim głosem – pomóż”. Każdy może wziąć w niej udział! Jak? Podpisując się pod apelem na stronie www.godzinadlaziemi.pl                Kliknij na zdjęcie zobacz nasz spot:)
BYLIŚMY NA KONFERENCJI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE
„Szlachetne zdrowie - każdy się dowie
jako smakujesz, bo u nas się nigdy nie zepsujesz…"

Słowa fraszki Jana Kochanowskiego były mottem przewodnim Konferencji Szkół Promujących Zdrowie, która odbyła się dziś w Ratuszu Staromiejskim. Organizatorem tego typu pierwszego przedsięwzięcia był Departament Edukacji Urzędu Miejskiego, przy współudziale placówek promujących zdrowie. Misją SzPZ jest kształtowanie wśród całej społeczności szkolnej poczucia odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. Zadanie takie realizowane jest poprzez podejmowanie działań w celu poprawy zdrowia i samopoczucia całej wspólnoty szkolnej, nauczanie jak najlepiej żyć, zachęcanie innych osób z otoczenia do przyjęcia zdrowego stylu życia. I takie wspólnoty szkolne można było dziś zobaczyć i podziwiać podczas spotkania.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dzisiaj 25 marca 2015, w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych . Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie "Calineczka" w wykonaniu starszych kolegów. Ten wspaniały spektakl wyreżyserowała pani Aneta Bańka - nauczyciel języka angielskiego . Tak, tak , aktorzy grali w tym właśnie języku , ale nie było problemu z odbiorem. Gra aktorów była bardzo obrazowa.
Następnie pani dyrektor Beata Gawkowska wręczyła dyplomy i zakładki pierwszoklasistom. Panie Barbara Rodziewicz i Anna Mienicka zaprosiły uczniów do częstego odwiedzania szkolnej biblioteki.
FESTIWAL PIOSENKI "NA ŻABIĄ NUTĘ" PEŁEN WIOSNY
23 marca 2015 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piosenki "Na żabią nutę. Co roku ideą festiwalu było rozwijanie zamiłowania do muzyki, wspólna zabawa oraz odkrywanie talentów wokalnych i aktorskich wśród naszych uczniów. Swoje występy przedstawiły zespoły i soliści. W wiosennej scenerii i bajecznie kolorowych strojach wszyscy uczestnicy zaprezentowali występy wokalno – taneczne. Od samego początku można było zaobserwować duży wkład pracy wychowawców w przygotowanie dzieci do udziału w festiwalu oraz samo zaangażowanie maluchów z jakim wcielały się w swoje role. Po skończonych prezentacjach poszczególnych klas nastąpiło wręczenie upominków.
REKOLEKCJE 23-25 marca 2015
HARMONOGRAM REKOLEKCJI kl. I-III
     PONIEDZIAŁEK

     I TURA
zajęcia: 8.30 – 10.15 kościół: 10.30-11.15 obiad: od 11.15
kl.1b, 1d, 1e, 2b, 2c, 3a, 3d    2b ( gab.4)
   II TURA
kościół: 10.10-11.15 zajęcia: 11.15 – 12.55 obiad:12.00-12.30
kl.1a, 1c, 1f, 2a, 2d, 3b, 3c     2a (gab.4)

     WTOREK
Konkurs piosenki na „Żabią nutę”
Klasy: 1b, 1d, 1e, 2b, 2c, 3a, 3d 1e ( gab.4)
8.00 – 9.00 festiwal (duża sala gimnastyczna)
9.00 – 10.10 zajęcia w gabinetach 10.30-11.15 nauka w kościele
Klasy: 1a, 1c, 1f, 2a, 2d, 3b, 3c 1f ( gab.4)
8.00 – 9.00 zajęcia w gabinetach
9.00 – 10.10 festiwal (duża sala gimnastyczna) 10.30-11.15 nauka w kościele
Po powrocie z kościoła obiad jedzą dzieci idące do domu. Dzieci świetlicowe jedzą obiad w godz. 12.00 – 12.30

     ŚRODA
     I TURA
8.15 – 10.10kl.Ia, Ib, Ic, Id, Ie, If - uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki
nauka w kościele: 10.30-11.15 obiad: od 11.15
zajęcia: 8.15 – 10.10 nauka w kościele: 10.30-11.15 obiad: od 11.15
kl.2a, 2b, 3c, 3b, 3d 2b ( gab.4)

    II TURA
nauka w kościele: 10.10-11.15 zajęcia: 11.15 – 13.10 obiad: 12.00-12.30
kl. 2c, 2d, 3a 2c (gab.4)

OGÓLNY HARMONOGRAM REKOLEKCJI DLA KLAS IV-VI
           PONIEDZIAŁEK, WTOREK I ŚRODA
zajęcia: 9.45-11.30 nauka w kościele: 11.45-12.45 obiad: po powrocie z kościoła

KONKURS REKOLEKCYJNY
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie rekolekcyjnym! Dzieci klas 1-3 -Ilustracja wybranej stacji drogi krzyżowej. uczniowie klas 4-6-rozważanie wybranej stacji drogi krzyżowej. Klasy 0 i grupy przedszkolne wykonują kolorowankę od całej grupy. Prace przynosimy do 20 marca. Będą one prezentowane w czasie rekolekcji w kościele a następnie w szkole.
Chętne dzieci oraz całe klasy mogą wykonać ozdoby wielkanocne, pisanki, baranki, palmy, wiązanki, zajączki, koszyczki itp. Podpisane ozdoby można przynosić do biblioteki szkolnej lub do kościoła w czasie rekolekcji.
22 MARCA - DZIEŃ WODY
Oszczędzanie WODY i wdrażanie proekologicznych rozwiązań i utrwalanie pozytywnych nawyków to nie tylko zalecenia dla rządów państw, ale i działania, które może podjąć każdy z nas.
Decyzja ONZ o ustanowieniu tego międzynarodowego święta, podjęta została w 1992 roku w obliczu faktu, że aż miliard ludzi na świecie cierpi z powodu utrudnionego dostępu do czystej, pitnej wody. Ponad dwadzieścia lat później konieczność promowania idei oszczędzania surowca jest wciąż aktualna. Tegoroczne hasło „Woda i zrównoważony rozwój” zwraca uwagę na racjonalne zaspokajanie naszych potrzeb z myślą o przyszłych pokoleniach. Jak wynika z „Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, taką troskę przejawia tylko 48% z nas. Tymczasem, oszczędzanie wody nie musi być czasochłonne ani męczące. W dużej mierze na zmniejszenie jej zużycia mogą przełożyć się racjonalne decyzje zakupowe i wykształcenie kilku prostych nawyków.
Z okazji Dnia Wody ogłaszamy "Osiemnastkowe dzieci są przyjaciółmi Bałtyku". I zapraszamy wszystkie Osiemnastkowe Rodzinki, w niedzielę, na obowiązkowy spacer wzdłuż plaży, wsłuchując się w szum naszego morza. Pamiętajcie o zabraniu śmieci! Swoich i cudzych! Na plaży jesteśmy gośćmi!

NA FESTYNIE WIOSENNYM W PARKU MODRZEWIE
W ciekawy i miły sposób spędziła klasa 3b pierwszy dzień wiosny w Parku Modrzewie, tam grupa mieszkańców, w tym przedstawiciele Elbląskiej Ray Seniorów i współpracujący z nią partnerzy, zorganizowała wspólną akcję wiosenną. Bylo to kolejne z działań zmierzające do ożywienia Parku Modrzewie, próba określenia przyszłości tego terenu zielonego i ukazania drzemiącego w nim potencjału.
W punkcie ZIOŁA dowiedzieliśmy się jak smakują, jak pachną, do czego ich używać i założyliśmy też własną uprawę. Wesłlo się bawiliśmy zespołowo, rozrywkowo, na sportowo – graliśmy w stare i nowe gry i zabawy zręcznościowe i sportowe. Dziękujemy!
O CZYM SZUMIĄ WIERZBY
21 marca kojarzy nam się z pierwszym dniem wiosny. Jednak tego dnia swoje święto ma również wierzba. Dzieci z klasy 3b i 3d wysłuchały dziś nie jednej, ale wiele historii Babci Wierzby Żuławskiej
Dzień Wierzby obchodzi się poprzez posadzenie małych wierzb. Kiedyś wierzby były częściej spotykane niż dzisiaj. Można było je zobaczyć na wiejskich miedzach, a nawet w środku pola. Ich szerokie konary dawały doskonałe schronienie ptakom. Niestety jest to coraz rzadszy widok, a główną tego przyczyną jest mechanizacja rolnictwa. Dawniej rolnicy sadzili ją w celu pozyskania drewna na opał, do wyplatania koszy czy budowania płotów z jej gałęzi. Drzewa te stanowią znakomite siedlisko dla wielu organizmów. W związku z zanikiem wierzb los zwierząt zamieszkujących je nie przedstawia się optymistycznie. Sowa pójdźka, dudek, kraska, jeż, zając, różne gatunki gryzoni i owadów straciły swoje wygodne mieszkanie. Coraz mniejsza liczba wierzb na polskich polach poważnie ogranicza różnorodność polskiej fauny.  Zachęcamy wszystkich do zasadzenia wierzb. Każdy z nas może mieć swój wkład w świat przyrody.
MONITORING ORNITOLOGICZNY
Skoro już po zaćmieniu, to możemy przypomnieć, że dziś również jest Dzień Szczęścia, Dzień Wróbla i Dzień bez mięsa. A to dopiero początek marcowego maratonu ważnych dni, bo już jutro Dzień Lasów, Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, Dzień Wierzby, Pierwszy Dzień Wiosny, pojutrze Światowy Dzień Wody, a w poniedziałek Dzień Meteorologii... Na dzień wróbla - 20 marca - klasa 3b dokonała monitoringu ornitologicznego. Dzieci liczyły gniazda, notowały jakie gatunki ptaków mieszają na terenie szkoły, szacowały ile ich jest.  SĄ U NAS WRÓBLE, GNIAZDUJĄ POD RYNNĄ! Radosne ćwierkanie wróbli słyszymy codziennie wchodząc do szkoły. Wróbelki to małe wesołe ptaszki krzątające się na placach i ulicach w poszukiwaniu okruszków czy też przelatujące zimą między krzewami stadka wróbli – to wspomnienia z dzieciństwa, które jeszcze stoją mi przed oczami. Niestety to już rzadki widok. Wróble znikają z miast.
ZAĆMIENIE SŁOŃCA
Dzisiaj 20 marca, w pierwszy dzień wiosny, pomiędzy 9:47 a 12:07 nad Polską obserwowaliśmy częściowe zaćmienie Słońca. Zaprosiliśmy wszystkich do obserwacji tego astronomicznego fenomenu. Kolejna taka okazja dopiero w 2021 roku!

My widzieliśmy!!! Punkt obserwacyjny był w szkolnej bibliotece, w szkolnym ogrodzie i na Jeziorem Druzno.

SZACHIŚCI NA III MIEJSCU
Młodzieżowy Dom Kultury oraz Klub Szachowy "Start" zorganizowały 3. otwarty turniej szachów szybkich o Puchar Elbląga młodzików. Impreza odbyła się w nowym budynku MDK przy ul. Warszawskiej 51 w piątek, 20 marca 2015r. Nasi młodzi szachiści wywalczyli tam III miejsce drużynowo.
Naszą szkołę reprezentowali Szymon Dragan i Kamil Kluczewski IV b oraz Igor Wityczyn, Jakub Bernardzik i Karol Piśkiewicz I b.

Serdeczne gratulacje!!!

ZNAMY WYNIKI KONKURSU "JA W SIECI"
Miło nam poinformować, że Piotrek Szul z klasy 6a zdobył 2 miejsce w konkursie na komiks pod tytułem "Ja w sieci- moje dane, moje prawa, moje bezpieczeństwo". Natomiast Natalia Kwiatkowska z 6b uzyskała wyróżnienie w tym konkursie. W sumie z naszej szkoły wystartowało kilkunastu uczniów. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym. Teraz czekamy na przesyłkę z nagrodami
ZEBRANIA SEMESTRALNE
Zebrania z rodzicami 17.03.2015r. (wtorek) - klasy IV – VI >>>
Zebrania z rodzicami 18.03.2015r. (środa)   - klasy   0 - III >>>
ELEKTRYCZNE WYRÓŻNIENIE KLASY 1B
W V edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego PLANETA ENERGII o główną nagrodę rywalizowało prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów z całej Polski, którzy odbyli blisko 1,5 tys. lekcji o prądzie elektrycznym.
Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie klasy I b z naszej szkoły. Nagrodą za wyróżnienie jest zabawka edukacyjna dla każdego ucznia wraz z płytą CD zawierającą film edukacyjny o elektrowni wodnej oraz książeczką edukacyjną, a także certyfikat edukacyjny dla nauczyciela wyróżnionej Klasy - p. Jadwigi Jagiełło.
KONKURS "WYMYŚL SPORTOWĄ GRĘ z KLASĄ"
„Wymyśl Sportową Grę z Klasą” to konkurs dla pomysłowych uczniów i ich nauczycieli. Wspólnie opracujcie nową, kreatywną grę zespołową i zaprezentujcie ją na krótkim filmiku. Liczy się dla nas praca zespołowa i oryginalność. Na zgłoszenia czekamy do 12 kwietnia 2015 r. Najciekawsze pomysły pokażemy na naszej stronie. To również szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród dla szkoły. Konkurs organizuje CEO/WF z Klasą we współpracy z Disney XD.

Czekamy na Was!!! Zgłaszajcie się do p. Doroty Kryjom i D. Życzkowskiej - mamy mało czasu!

DZIEŃ KOBIET, DZIEŃ KOBIET
CRAZY BAND otworzył Akademię z okazji Dnia Kobiet piosenką "Babę zesłał Bóg". Rozalka zapewniła śpiewem, że nie była Ewą, ale czy na pewno? Na akademii nie zabrakło również naszych tańczących gwiazdeczek takich jak Laura i Wiktoria. Wystąpiły też małe kobietki w piosence Alicji Majewskiej "Być kobietą" Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki konkursu pt. „Najsympatyczniejsza dziewczyna klas 4-6” z okazji Dnia Kobiet. Gratulujemy wybranym przez chłopców dziewczynkom!I SEMESTR WF-u z Klasą podsumowany!
Zgodnie z wybranymi zadaniami na semestr zimowy ,meldujemy, że zostały one w pełni zrealizowane i oczywiście będą też kontynuowane w II semestrze.
Pomysłów na ,,szczęśliwe lekcje" było mnóstwo ,a największym powodzeniem cieszyła się gra w piłkę halową, koszykową oraz rugby - to oczywiście dyscypliny wybierane przez chłopców. Dziewczęta natomiast chętnie grały w siatkówkę, zbijaka, a także prowadziły zajęcia z chustą animacyjną .Jeśli była odpowiednia pogoda, odwiedzaliśmy pobliski Park Modrzewia, żeby skorzystać z mini siłowni oraz tamtejszych atrakcji, natomiast na boisku szkolnym nie mogło zabraknąć gry w ,,palanta", która podbiła serca wszystkich uczniów.
Szczerze mówiąc uczniowie naszej szkoły zawsze mogli współuczestniczyć w tworzeniu lekcji w-fu i jesteśmy pewni, że taka forma zajęć pozwala na wyrównywanie szans i granic sprawnościowych każdego ucznia. Pozwala również na samodzielny wybór aktywności ruchowej, która sprawi największą radość dzieciakom, co jest dla nas najważniejsze.
Pamiętaj Drogi Kolego, jeśli przyjdziesz na w-f z klasą ,zawsze spotka Cię tu coś wspaniałego!
FIZYKA DLA SMYKA - ZABAWA Z DŹWIĘKIEM
Zawsze pokazy naukowe „Fizyka dla Smyka” zapowiadają dobrą zabawę. Mają one na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas Świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Gwiazdami pokazów naukowych "Fizyka dla Smyka" są dzieci. W czasie 45 minutowego spotkania, pod przewodnictwem prof. Pytalskiego, przeprowadzają kilkanaście ciekawych eksperymentów fizycznych korzystając z unikalnych zestawów edukacyjnych Akademii. Młodzi uczestnicy bawią się na tych zajęciach znakomicie. Profesor Pytalski tym razem przedstawił nam temat: Dźwięk. Dźwięk zanikaL w próżni, koncertowaliśmy na grających rurkach, zbudowaliśmy wzmacniacz dźwięków z … palca, widzieliśmy burzę w pudełku, podsłuchalismy mrówki, dokonywaliśmy pomiaru dźwięku,...
ZA NAMI SPOTKANIE Z PRZYSZŁYMI UCZNIAMI
Podczas "Drzwi otwartych" gościliśmy w naszej szkole wielu przyszłych pierwszoklasistów wraz z rodzicami. Wychowawczynie przyprowadzały do nas poszczególne grupy dzieci, które zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem sal świetlicowych, uczestniczyły w zabawach taneczno-ruchowych przy muzyce, a także wykonały papierowe kwiatki na patykach. Atmosfera była bardzo wesoła, a dzieci, sądząc po minach, wyszły zadowolone.
Po wakacjach, na pewno z większością z nich znów się spotkamy. Do zobaczenia we wrześniu!
ZAPRASZAMY!!!!

Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016
Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych w szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu na rok szkolny 2015/2016 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7).

Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2015/2016 będzie prowadzone zgodnie z ustalonymi zasadami i kryteriami postępowania rekrutacyjnego, w terminach określonych w harmonogramie.

Włączenie się w postępowanie rekrutacyjne musi nastąpić pomiędzy datą rozpoczęcia zapisów, a datą ich zakończenia, jednak data i godzina złożenia wniosku nie będą miały żadnego wpływu na przyjęcie dziecka.

więcej>>>

CZAS REKOLEKCJI 2015 JUŻ BLISKO!
Rekolekcje w naszej szkole odbędą się w dniach 23-25 marca 2015 r.
SREBRNE SIATKARKI
24 lutego 2015 r odbył się finał mistrzostw Elbląga trójek siatkarskich dziewcząt. Dziewczęta wywalczyły II miejsce ulegając w tie – breaku tylko z SP 19 (2:1). Skład zespołu: Klaudia Chmielewska, Martyna Tarmasewicz, Natalia Bratuś, Nikola Bogusławska, Natalia Skarbecka, Zosia Czerepska, Natalia Gomulska, Paulina Jarosz

GRATULUJEMY!!!

RUSZA II SEMESTR
Dzisiaj wszyscy idą wcześnie spać!!! Do zobaczenia w szkole!! W tym tygodniu "jedziemy" według planu z I semestru.
WYRÓŻNIENIE ZDOBYWA MIRIAM
Na koniec okresu świątecznego dotarła do nas wiadomość. Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Święta Rodzina. Betlejem dziś”. Wyróżnienie indywidualne zdobyła MIRIAM MAJEWSKA. Gratulujemy!!!!
Dzięki zaangażowaniu się wielu uczniów nasza szkoła została również wyróżniona. Dziękujemy za to, że zawsze możemy na Was liczyć!!!!
NAGRODA W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE
W listopadzie 2014 r. Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej ogłosiło wojewódzki konkurs „Nasze ptaki”, który trwał do końca grudnia 2014 r. Adresowany był on do dzieci w wieku przedszkolnym, klas I-III szkół podstawowych Warmii i Mazur. Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie i udokumentowanie (zdjęciami) zajęć dydaktycznych na temat ptaków. W realizacji zajęć nauczyciele wykorzystywali propozycje zawarte w scenariuszach zajęć „Ptaki w edukacji wczesnoszkolnej” i inne materiały Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.otop.org.pl.
Dzieci z klasy 3b pod opieką p. Doroty Życzkowskiej i pracownikowi Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej podejmowały różne działania związane z poznawanie życia ptaków. Ich relacja została nagrodzona!!!!Gratulujemy!!!
FERIE POWITALIŚMY ZABAWĄ KARNAWAŁOWĄ

 

ŻYCZYMY WAM MIŁYCH FERII!!!

ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2015
Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.
W piękną, słoneczną sobotę, "Tropeczki", czyli my klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu wraz z rodzicami, wybrała się na akcję ptakoliczenie. Najpierw policzyliśmy ptaki w naszym szkolnym ogrodzie. Do karmnika przyleciały kawki, gawrony, sroki. W żywopłocie pod karmnikiem kryły się wróbelki i mazurki. Widać było, że trochę boją się tych większych. Nad naszymi głowami latały mewy, wiele gatunków mew, wrzeszcząc w niebogłosy i kłócąc o każdy znaleziony kąsek. Chwilę to trwało zanim udało nam się oszacować ilość stad gołębi, które obsiadały dachy otaczających nas bloków osiedla Zawada, na którym to stoi nasza szkoła; mew, wróbli, kawek i gawronów. Wielką radość sprawił nam widok stadka sikorek śmiesznie skaczących w środku bezlistnego krzaka i widok żółtych trznadli grasujących w karmniku na II piętrze jednego z bloków. Głos różnych ptaków dochodził zewsząd odbijając się echem o ściany budynków. Wydawało się nam, że tych naszych skrzydlatych przyjaciół mnóstwo!!!
Potem wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do oddalonej od nas o około 8 km miejscowości Rangóry. Tam przywitała nas cisza. Na początku aż dzwoniło nam w uszach. Dzieci były same zdumione tą ciszą , jaką tam zastaliśmy. Po chwili wiedzieliśmy dlaczego. Zaczęliśmy się rozglądać wokoło. Wyciągnęliśmy lornetki i wypatrywaliśmy ptaszki. Nagle. Są!!! Tam!!! Dzieci widziały: bieliki, trznadle, krzyżówki,...
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Babcia z dziadkiem dziś świętują, wszystkie dzieci więc pracują Zetrą kurze w każdym kątku, przypilnują dziś porządku. W kuchni błyszczą już talerze, wnusia babci bluzkę pierze. Wnusio już podaje kapcie, bardzo kocha swoją babcię. Dzisiaj wszystkie smutki precz! Święto Dziadków ważna rzecz!
TRENING Z MISTRZEM
Piotr Gruszka to mistrz Europy i srebrny medalista mistrzostw świata. Każdy marzy o spotkaniu i zagraniu z nim meczu. Taką możliwość dostali uczniowie elbląskich szkół, których pasją oczywiście jest siatkówka. Nasi osiemnastkowi pasjonaci siatkówki mieli zaszczyt uczestniczyć w tym treningu. To było niezwykłe doświadczenie. Wieczorem natomiast mecz Pucharu Polski przyciągnął wielu kibiców. Nie mogło nas tam zabraknąć. W sumie kibicowaliśmy obu drużynom Lotos Trefl Gdańsk i BBTS Bielsko-Biała.
DZIĘKUJEMY!!!!!

Dziękujemy!! Dziękujemy!!! Dziękujemy!!!
Wszystkim, którzy upiekli ciasta, pierniki i przyszli je zjeść, przynieśli owoce i warzywa i pili z nami pyszne, świeże soki; dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli wszelkie fanty, rękodzieła; Dziękujemy wszystkim za piękne występy - artystom i paniom, które je wraz z dziećmi przygotowały. Dziękujemy naszym szachistom, sportowcom i gościom "Fizyka dla smyka"
Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagali i byli razem z nami.
DZIĘKUJEMY!!!

FOTORELACJA

KANGUR 2015
Zapraszamy wszystkich matematyków do udziału w Międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur 2015

Konkurs przeprowadzony będzie w trzech  w kategoriach:

Żaczek      -    klasa 2 szkoły podstawowej
 Maluch      -   klasy 3 i 4 szkoły podstawowej 

Beniamin    -  klasy 5-6 szkoły podstawowej

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu   przeznaczone jest    75 minut. Prawo uczestnictwa w konkursie ma każdy uczeń,  który wpłaci  8 zł   do szkolnego organizatora konkursu, którymi są wszyscy wychowawcy, p. Ewa Snieżko i p.Karolina Klucznik. Zebrane w ten sposób pieniądze będą  przeznaczone są na pokrycie kosztów organizacyjnych oraz na nagrody. Zgłaszamy się  do dnia 16 stycznia 2014 roku.
ŚWIĘTA ŚWIĘTA

Spotykamy się w szkole, po świętach, 7 stycznia 2015. Wesołych świąt i miłego leniuchowania!!!

JESTEŚMY SZKOLĄ PRZYJAZNĄ ŚRODOWISKU
Osiemnaście placówek oświatowych z Warmii i Mazur otrzymało certyfikat „Szkoła przyjazna środowisku”, które przyznaje kuratorium oświaty. Uroczystość zorganizowano po raz dziewiąty, tym razem w Szkole Podstawowej w Małdytach. 
Certyfikat „Szkoła przyjazna środowisku” przyzwany jest na wniosek kapituły reprezentującej: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Ligę Ochrony Przyrody.
- Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim wyróżnienie szkół i placówek oświatowych, które integrują społeczność szkolną poprzez działania na rzecz poszanowania zasobów środowiska – tłumaczy przedstawiciel z WFOŚiGW w Olsztynie i jednocześnie członek kapituły. – Tym bardziej cieszymy się, że poszczególne placówki przedstawiły tak bogaty kalendarium wydarzeń i inwestycji związanych z edukacją ekologiczną.
NASZA SZKOŁA UZYSKAŁA TEN ZASZCZYTNY TYTUŁ. DZIĘKUJEMY RODZICOM I DZIECIOM, WSZYSTKIM PRACOWNIKOM SZKOŁY - TO NASZ WSPÓLNY SUKCES!!!
TO TRZEBA WIEDZIEĆ
Każdy kto dokarmia ptaszki zimową porą musi pamiętać, że gdy zaczyna się dokarmiać to nie wolno przestać. Kilkukrotne dostarczenie pożywienia wystarczy by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.
Trzeciaki o tym pamiętają i przygotowują karmę na czas ferii świątecznych miseczki dla naszych skrzydlatych przyjaciół i wyznaczają dyżury dokarmiania.
RUSZYŁO BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH

 

W środę 10 grudnia ruszyło biuro rzeczy znalezionych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w każdą środę o godzinie 11.25 przy sklepiku szkolnym. Tam właśnie mieścić się będzie siedziba biura. W razie pytań prosimy o kontakt z przewodniczącą SU Karoliną Kryjom z kl.4d.

GODZINA KODOWANIA TRWA
Godzina Kodowania jest globalną akcją w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Nieważne kim jesteś ani skąd pochodzisz, każdy może zostać organizatorem Godziny Kodowania. Jednogodzinne samouczki są dostępne w ponad 30 językach. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. Godzina kodowania jest dostępna dla wszystkich w wieku od 4 do 104 lat.

JUZ PO RAZ DRUGI KODUJEMY!!!!

MARTYNA ZAŚPIEWAŁA REWELACYJNIE
Martyna Tarmasewicz reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki pod hasłem "Jedzie pociąg z daleka" zorganizowanym przez CSE Światowid. Należało przygotować piosenkę z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego oraz utwór dowolny.


Martna zaśpiewała "Za młodzi, za starzy" oraz "Alleluja" Rufus"a Wainwright'a. Konkurencja była ogromna, poziom mega wysoki. Mimo genialnego (naszym skromnym zdaniem;P) wykonania nie udało się zdobyć miejsca na podium, ale i tak dla nas byłaś najlepsza i cały Crazy Band jest z Ciebie bardzo dumny!

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „OZDOBA ŚWIĄTECZNA”  KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS I –III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

I. CELE KONKURSU
• Rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej uczniów.
• Kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.
• Zachęcanie do wykorzystywania ekologicznych materiałów do prac plastycznych.

II. STRUKTURA I PRZEBIEG KONKURSU
1) Uczniowie wykonują stroik świąteczny lub ozdobę świąteczną ( np. bombkę, aniołka).
2) Prace powinny mieć wizytówki zawierające następujące informacje:
Imię i nazwisko oraz klasa autora.
3) Termin dostarczenia prac upływa dnia 15 grudnia 2014 r.
4) Prace należy dostarczyć do katechetek lub biblioteki szkolnej.
5) Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 19 grudnia 2014 roku.
6) Komisja Konkursowa będzie oceniać: pomysłowość, oryginalność i estetykę prac.
7) Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora i zostaną wystawione na kiermasz, a dochód przeznaczony na Szkolne Koło Caritas.

Organizatorzy: A. Mienicka i M. Werbowska
MALI MISTRZOWIE Z KLASY 1B ZDOBYLI ODZNAKĘ TURYSTY
„Mali mistrzowie” z klasy I b otrzymali odznakę TURYSTY podczas XI Złazu Mikołajkowego „Bażantarnia 2014”. CELE ZŁAZU TO :
-popularyzacja Wysoczyzny Elbląskiej i szlaków turystycznych,
-rekreacja i wypoczynek w formie czynnego uprawiania turystyki pieszej po przepięknych trasach naszej „Małej Ojczyzny",
-integracja rodzinna, zachęta do rodzinnych spacerów i rajdów.
My wybraliśmy trasę nr 4 – 6 km :szlak zielony „Ścieżka Jaszczurek"– szlak żółty– Mostek Elewów - szlak czerwony „Kopernikowski” . Najtrudniejsza do pokonania była trasa zielona, ale wszyscy dali radę. Spotkanie zakończyliśmy na głównej polanie , gdzie czekała na nas pyszna grochówka, drobne prezenty od Mikołaja i sympatyczne rozmowy i spotkania z innymi turystami przy ognisku. Mogliśmy też zobaczyć , jak na trasę wyruszyły pieski ze schroniska z opiekunami w corocznym „Biegu na 6 łap”. Zdobyliśmy już odznakę TURYSTY, teraz zdobywamy GIMNASTYKA.
8 GRUDNIA - ZBIÓRKA ELEKTROODPADÓW
Zbliżają się święta!!! Czas na porządki!!! Drodzy mieszkańcy Elblaga, jeżeli w domu, w piwnicach, komórkach macie ELEKTROŚMIECI, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie to przynieście je do nas!!!! 08.12.2012, w godzinach 8.00-12.00, na szkolne boisko!!!
TRWA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Trwa zbiórka żywności w naszej szkole. Potrzeb jest wiele.

Nasze akcje: Świąteczna Zbiórka Żywności i Szlachetka paczka.
Dziękujemy za dotychczasowe dary i prosimy o jeszcze.

W OSIEMNASTCE DZIAŁA CHÓR CRAZY BAND
Chórzyści pod wodzą pani Aleksandry mówią o sobie:

"Jesteśmy grupą pozytywnie zakręconych, rozśpiewanych uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu
 i zapraszamy na nasze występy"
 

LAUREATKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
Laureatki konkursu plastycznego Śladami Kolberga-1 miejsce - Julka Dowgwiłło 5b, wyróżnienia -Dominika Warczak 4c i Laura Żurawska 4c. Dzieci przygotowała p. Danuta Zaleska. Wielka gala w Szkole Muzycznej-rozdanie nagród, koncerty -fortepianowe i skrzypcowy, prezentacja życia Oskara Kolberga, czytanie baśni , krakowiak w wykonaniu maluchów i koncert piosenek ludowych w wykonaniu młodzieży- uczta duchowa.
AKTYWNY UCZEŃ, AKTYWNY NAUCZYCIEL
Zakończył się konkurs plastyczny, którego celem było i ciągle jest kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia i nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków .

Komisja oceniająca prace w składzie: panie pracujące w naszej szkolnej świetlicy- przewodnicząca pani Ania Batug.
Klasa I : Jak dbać o swoją kondycję fizyczną , żeby być zdrowym ?
Nagrody otrzymali: Krystian Wojtasik I a,Anna Duszniak I b, Amelia Wojtanowska I b , Klaudia Wołyniec I f, Karolina Songin I f.
Klasy II: ,, Jak żyć i odżywiać się zdrowo ? ”
Nagrody: Gabriela Matusiewicz II c, Michał Gurzyński Ii c, Wiktoria Byckiewicz II c, Olek Wróblewski II c, Małgosia Grudzińska II c.
IGRZYSKA SZACHOWE
27.11.2014r. Nasza reprezentacja wystartowała w XXIX Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej- SZACHY. Na turniej przybyły dzieci młodsze biorące udział w projekcie "Edukacja przez szachy". Wszyscy nasi zawodnicy zdobyli punkty dla szkoły . Obowiązywał system szwajcarski 7 rundowy , ostatecznie rozegrano 5 partii. Paweł Gajcy III b zdobył 3,5pkt, Gracjan Stefanowicz III a -3pkt., Michał Tyburski III b- 3pkt. , Antek Posadzy III a- 2,5pkt., Maja Brzezińska III a- 2pkt., Ada Dwojacka III a - 1pkt., Martyna Tyburska III b- 1pkt.i debiutująca Ania Duszniak I b zdobyła 1pkt. Gratulujemy naszym młodym zawodnikom sportowej postawy. Turniej bardzo się przedłużył i o miejscu w rankingu szkół dowiemy się niedługo z komunikatu na stronie MOS. Nasi sprawdzeni zawodnicy z IV b nie mogli dziś reprezentować szkoły , bo byli na wycieczce klasowej.
ANDRZEJKI
Andrzejki to tradycyjny dzień wróżb i przepowiedni matrymonialnych . W Polsce obchodzone są od prawie 500 lat . Kiedyś uczestniczyły w nich wyłącznie młode dziewczyny , które jeszcze nie wyszły za mąż. Wierzyły , że wróżby się spełnią . Obecnie wróżą sobie dziewczęta i chłopcy w różnym wieku , jest to zabawa , przepowiedni nie traktuje się zbyt poważnie.
Dnia 27 i 28 listopada w Szkole Podstawowej nr 18 odbyły się Andrzejki dla uczniów klas I - III , zorganizowane przez Mały Samorząd Uczniowski . Opiekunki MSU wcieliły się w postacie czarodziejek , które przybyły z Czarnej Góry . Gawędą wprowadziły uczestników w andrzejkowy klimat. Uczniowie klasy 6 a wcielili się w postacie wróżek i wróżbitów , którzy przepowiadali dzieciom przyszłość . Można było się dowiedzieć : Kim będzie się w przyszłości? Jakie imię będzie miał wybranek ,czy wybranka? Jak będą wyglądali ? Co ich czeka w najbliższym czasie ? Jakie mają cechy charakteru i wiele innych informacji . Szkolne Andrzejki uatrakcyjniały zabawy ze śpiewem , przy muzyce : ,, Czarodziejska miotła ”, ,, Czarodziej”. Atmosfera była tajemnicza , pełna magii i czarów.
DZIEŃ MISIA - BAL U MISIA
25 listopada osiemnastkowy misiek zaprosił przedszkolaki na swój bal. Dzieci przybyły i dobrze się bawiły. Były tupańce, obroty i skakańce. Osiemnastkowy misiek, który zaprosil dzieci na tę zabawę na koniec sam dał występ pluszowy hip hop.

Dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie.

DZIEŃ MISIA
Dnia 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka . Mały Samorząd Uczniowski SP nr 18 wspólnie z biblioteką szkolną zorganizował obchody Święta Pluszowego Misia . Tego dnia uczniowie klas 0 – 3 przynieśli swoje misie. Opowiadali o swoich zabawkach , przypominali wspólne zabawy . Rysowali swoje pluszaki . Z prac plastycznych dzieci został wykonany Wielki Album Misiów , który będzie znajdował się w bibliotece szkolnej. Podczas obchodów tego święta do poszczególnych klas weszli przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego i czytali bajkę o misiu . Do niektórych klas przybyli dziadkowie , rodzice . Czytali dzieciom utwory literackie , których bohaterami były misie. W bibliotece szkolnej odbywały się projekcje filmów o misiach . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek , moda na misie nie przemija , bo ,, czy to jutro , czy to dziś , wszystkim jest potrzebny miś ”.
ZADANIA PROGRAMU WF Z KLASĄ WYBRANE!
W tygodniu poprzedzającym obrady Sportowego Okrągłego Stołu, w sali gimnastycznej wszyscy uczniowie i rodzice naszych dzieci wypełniali ankiety, odpowiadając na pytania:
Co ci się podoba na lekcji WF?
Co byś zmienił/zmieniła?
Przygotowaliśmy prezentację wyników ankiet, dekorację. Zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich klas II-VI, rodziców, nauczycieli i dyrektor szkoły na podsumowanie propozycji naszych uczniów i wybór zadań na ten rok.
W dniu 10 listopada o godz.11.40 w sali gimnastycznej odbyła się szkolna debata na temat wychowania fizycznego. Wzięło w niej udział 40 uczniów, 5 nauczycieli, dyrektor szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Prowadziły ją nauczycielki - koordynatorki projektu: p. Dorota Kryjom – n-l wychowania fizycznego oraz p. Dorota Życzkowska – ed. wczesnoszkolna. Debata rozpoczęła się od przedstawienia tego, co udało nam się zrobić w ubiegłym roku, potem przyszedł czas na omówienie założeń programu „WF z klasą”, akcentując, które z proponowanych zadań możemy wybrać do realizacji. Uczniowie mieli czas, aby zastanowić się nad wyborem konkretnego zadania dla szkoły.

ZADANIA POPRZEZ GŁOSOWANIE WYBRANE:

1- 2 lekcje WF-u pod rząd
2- Prowadzenie lekcji przez uczniów „Szczęśliwy dzień”
3- Wyjścia na pobliskie place zabaw i siłownie.

ZEBRANIA
18 i 19 LISTOPADA - ZAPRASZAMY NA ZEBRANIA >>>
WAŻNE!!! STYPENDIUM I WYPRAWKA SZKOLNA
1- Zapraszamy do odbioru "wyprawki szkolnej" (dofinansowanie do podręczników) - 14 listopada 2014

2- Od dnia 20.11.14r.(czwartek) proszę odbierać decyzje stypendialne za okres IX-XII 2014r.(gabinet 44)
(proszę zabrać ze sobą dowód osobisty). Termin realizacji 20.11.14 r. – 14.12.14 r.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
konkursTrwa rewitalizacja wieży katedralnej. Przy tej okazji zorganizowany został konkurs plastyczny dla uczniów elbląskich szkół podstawowych pn. "Najwyższa wieża po prawej stronie Wisły". Prace można składać do 18 listopada w szkolnej bibliotece.

Celem konkursu jest:
1. Promocja projektu pt. „Rewitalizacja wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu oraz terenu pomiędzy ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką”.
2. Rozpowszechnianie wiedzy nt. udziału Unii Europejskiej w dofinansowaniu inwestycji realizowanych w Elblągu.
3. Rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci.

KLIKNIJ PO REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI „NAJWYŻSZA WIEŻA PO PRAWEJ STRONIE WISŁY”>>>

ZWYCIĘSTWO W ŚWIATOWYM DNIU TABLICZKI MNOŻENIA

Mamy I miejsce! Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do głosowania na nasz filmik!!!

BOCIANI KONKURS PODSUMOWANY
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu w czerwcu zaprosił drużyny ze szkól powiatu elbląskiego do wzięcia udziału w konkursie przyrodniczym pod hasłem „Bocian - mój sąsiad”.
Bocian biały od dawna towarzyszy ludzkim osadom. Jest obecny w podaniach, legendach oraz opowieściach. Z nastaniem pierwszych wiosennych z niecierpliwością obserwujemy niebo oczekując powracających z dalekich krain tych pięknych ptaków, by z radością je powitać. Z zimowisk w Afryce bociany powracają w ostatnich dniach marca lub w kwietniu, czasem dopiero w maju. Jedne poprawiają swoje stare gniazda, inne budują nowe, najczęściej w pobliżu osad ludzkich, na drzewach, dachach budynków gospodarczych, a w ostatnich latach coraz częściej na czynnych słupach trakcji energetycznych. Już w drugiej dekadzie kwietnia w gniazdach pojawiają się jaja (od 3 do 6), przez ponad miesiąc wysiadywane na zmianę przez oboje. Po kolejnych dwóch miesiącach młode bociany opuszczają gniazdo. W zależności od daty złożenia jaj wylot młodych jest rozciągnięty w czasie i trwa od pierwszej dekady lipca do trzeciej dekady sierpnia, a wyjątkowych sytuacjach nawet do pierwszych dni września.
Z naszej szkoly do obserwacji bocianich rodzin zgłosiło sie 5 drużyn 3 z nich zadanie ukończyło z wielkim sukcesem. Dawid Gajewski i Adrian Grzeszak zdobyli I miejsce miejsce, Maciej Zielnik i Paweł Gajcy oraz Szymon Kiełczewski i Jakub Łyczkowski zajęli II miejsce. Gratulujemy serdecznie bocianim obserwatorom!!!
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO SPRAWDZIANU

 

PRÓBNE SPRAWDZIANY SZÓSTOKLASISTÓW ODBĘDĄ SIĘ

                   28.10 wtorek /matematyka,polski/ - zbiórka przy gabinetach 7.50
     31.10 piątek  /j.angielski/ - zbiórka przy gabinetach 7.50

ŚNIADANIE DAJE MOC
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! W klasach I b, Id, Ie, I f, 3b powstały Kluby Śniadanie Daje Moc .
EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA
8 listopad - to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.W tym roku przypada w sobotę, dlatego dzisiejszy dzień w szkole był dla Zerówkowiczów dniem pod hasłem: ,,Śniadanie Daje Moc'' Wszystkim nam zależy, aby być zdrowym i mieć energię do nauki i zabawy oraz pracy dlatego włączyliśmy się do tak ważnych działań - jak promocja zdrowego stylu bycia i życia- poprzez edukację i praktyczne działanie czyli: sporządzenie i zjedzenie zdrowego śniadanka. Dzieciaczki dziś miały frajdę bo własnoręcznie przygotowały zdrowe kanapki ale także próbowały nowych smaków, dowiedziały się tego, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Oto fotorelacja z dzisiejszego dnia.
KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY RÓŻANIEC ROZSTRZYGNIĘTY
OSOBY NAGRODZONE W KONKURSIE „NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC”
I miejsce:
Bartek Wilmański
Natalka Warczak
Zuzia Kwaśniewska
II miejsce:
Piotr Buczek
Jakub Hermanowicz
Justynka Reich
III miejsce:
Brajan Niedźwiecki
Milena Rutkowska
Igor Kłusewicz
IV miejsce:
Magda Koc
Małgosia Kordus
Judytka Koszper
Pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia. Uczniowie nagrody otrzymają w środę 12 listopada
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DZIECIOM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE. WSZYSTKIM GRATULUJEMY!!!
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Z okazji Świtowego Dnia Tabliczki Mnożenia 2014 przeprowadziliśmy wiele zadań, nakręciliśmy o tym filmik, który znalezł się jako 1 z 10 wartych pokazania całemu światu. Teraz możemy jeszcze wygrać o karty do tabliczki mnożenia. Do tego Wy jesteście nam potrzebni. Wszystkich prosimy o GŁOSIKI !
Aby głos został policzony!!! Prosimy kliknijcie na ten link:
https://www.facebook.com/video.php?v=959960977354469 i wtedy lajknijcie pod filmem. DZIĘKI!!!
Głosowanie trwa do 28 października.
SPOTKANIE Z PISARZEM
Klasa 5B brała udział w spotkaniu autorskim z pisarzem Marcinem Pałaszem w Bibliotece Elbląskiej. Uczniowie mieli możliwość rozmowy z autorem swoich ulubionych książek, kupna najnowszych pozycji.

Najbardziej cierpliwi otrzymali autograf, a także mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

CZYSTE WODY, ZDROWE RYBY
17 października 2014 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu przy ul. Świętego Ducha 25 odbyła się Gala Konkursu Plastycznego ,, Czyste wody – Zdrowe ryby ” , którego organizatorem był Polski Związek Wędkarski , Okręg Elbląg. Celem tego konkursu było przybliżenie dzieciom tematyki ochrony środowiska przyrodniczego oraz zainteresowanie wędkarstwem , jako ciekawą formą wypoczynku . Uczennica Szkoły Podstawowej nr 18 , klasy drugiej ,, c ” Katarzyna Kowalska zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas I – III, w kategorii klas 0 Franciszek Rekiel i Oliwia Bułka uzyskali czołowe miejsca na podium

Laureaci otrzymali pamiątkowe medale , książki i jeszcze inne atrakcyjne upominki . Wzięli udział w poczęstunku . Organizatorzy bardzo się postarali , by zadowolić wyróżnionych uczniów.

ZAPROSZENIE
Wzorem poprzedniego roku 16.10.2014r. o godzinie 17.00 rozpoczynamy III edycję " Szkoły dla Rodziców i Wychowawców", która potrwa do 18.12.2014 r. W pierwszej kolejności zajęciami objęte zostały osoby, które już w zeszłym roku wyraziły swój akces. Po feriach zimowych ruszy IV edycja, na którą zaprosimy kolejnych, chętnych rodziców, którzy zgłosili chęć udziału podczas wrześniowych zebrań. Niezmiernie cieszy nas Państwa zainteresowanie zajęciami "Szkoły". Głęboko wierzymy w to, iż podejmowany trud i konsekwencja w postępowaniu z pewnością pomogą Państwu osiągnąć sukces wychowawczy.
                                  Życzymy wytrwałości! ;))
                                                                           Organizatorzy "Szkoły"
TYDZIEŃ KODOWANIA
Europejski Tydzień Kodowania (ETK) trwa w całej Europie od 11-17 października br. Miliony Europejczyków  uczą się programowania i związanych z nim umiejętności. Cel przyświecający inicjatywie jest jeden: pokazać, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną i każdy może nauczyć się kodować. Na wszystkich lekcjach zajęć komputerowych będziemy to robić, będziemy się tego uczyć i zapraszamy do zabawy samodzielnej, w domu. Nasi nauczyciele już zaczęli i cały weekend świetnie się bawili w kodowanie ucząc sie go jednocześnie.
Chcesz spróbować? kliknij na zdjęcie. Zaloguj się na koncie szkoły, na stronie Scratch. LOGIN - sp18elblag HASŁO - kodowanie. Miłej zabawy!!!
NASZE ZŁOTKA
Dziewczęta klas VI i V zdobyły złoty medal w Sztafetowych Biegach Przełajowych w ramach Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Skład sztafety : Bratuś Natalia, Cirowska Julia, Cylka Natalia, Kabuła Oliwia, Kirchoff Karina, Kowalska Julia, Markiewicz Anna, Tarmasewicz Martyna, Tońska Alicja, Zagalska Natalia. GRATULUJEMY!!!!!
BYLIŚMY NA PTASIM PIKNIKU W KRYNICY MORSKIEJ
5 października obchodzone są Europejskie Dni Ptaków. Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody? Wielką jesienną migrację ptaków. Z samego rana ruszyliśmy do Krynicy Morskiej na Ptasi Piknik Pogoda dopisała, słońce świeciło cały dzień – wymarzone warunki na rodzinny piknik. Odwiedziliśmy:
- punkt morski - na którym prowadziliśmy obserwację migrujących ptaków morskich,  a członkowie Stowarzyszenia Ochrony Sów opowiadali nam o  sowach,
- punkt na szczycie wydmy (górze „Pirata”) - tam odbywało się liczenie ptaków (wróblowate i szponiaste) migrujących nad lasem i Zalewem Wiślanym ze Stowarzyszeniem Drapolicz,
- punkt naukowo-badawczy- wspólne obrączkowanie ptaków i to nam się najbardziej podobało
- punkt edukacji przyrodniczo-leśnej – quizy i konkursy na temat lasu, przyrody i gospodarki leśnej w Lasach Państwowych organizowanych przez Nadleśnictwo Elbląg,
- punkt edukacji fotograficznej - nauka podstaw fotografii przyrodniczej razem z Parkiem Krajobrazowym Mierzei Wiślanej,
- punkt Trójmiejskiej Grupy OTOP - konkursy, materiały pomocne w rozpoznawaniu ptaków, warsztaty terenowe z rozpoznawania ptaków,
- punkt WWF - ciekawostki z życia fok i morświnów oraz innych zwierząt Morza Bałtyckiego. To była niezwykła przygoda i bliskie spotkanie z dziką, skrzydlata przyrodą!!!
EKO - PAŹDZIERNIK
Przez cały październik zbieramy makulaturę!!! Zapraszajcie do akcji swoich sąsiadów, bliskich i wszystkich kolegów. Przynieście do szkoły makulaturę i ratujcie z nami drzewa. Najlepsze klasy zostaną nagrodzone!!!

Zbiórka trwa do 30 października!!!!

NAUKA POZA MURAMI SZKOŁY W ELBLĄGU
Poszliśmy na lekcje do naszych sąsiadów - Parku Technologicznego. Tu czekało na nas piętnaście eksponatów interaktywnych z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Krok po kroku odkrywaliśmy, że mózg to znacznie bardziej złożony organ niż mogłoby się wydawać na wystawie „Umysł przyłapany”. Poznaliśmy, jak funkcjonuje ludzki mózg i jak można go oszukać. Bo metodą na to, jak można go poznać, jest poznanie jego błędów w działaniu, a może nawet jego natury w popełnianiu tych błędów. Przełamywaliśmy nasze stereotypowe myślenie na temat funkcjonowania mózgu.
NAUKA POZA MURAMI SZKOŁY W GDYNI
Experymentowaliśmy!!!
W zeszłym tygodniu odwiedziliśmy Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Bawiliśmy się świetnie i przy okazji uczyliśmy się. Interaktywne wystawy pozwoliły nam w atrakcyjny sposób zdobyć wiedzę z przyrody. Zobaczyliśmy i eksperymentowaliśmy na wystawach zatytułowanych: Hydroświat, Akcja Człowiek, Drzewo życia oraz Niewidoczne siły.
Klasy Va i Vc
ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 2014
W naszej świetlicy wiele uwagi poświęcamy zwierzętom. W związku z obchodzonym 4 października Światowym Dniem Zwierząt postano w świetlicy zorganizować świetlikom konkurs wiedzy o zwierzętach.
Ptasi turniej prowadziła Papuga Gaduła, która przygotowała zagadki, pląsy i zabawy ruchowe. Dzieci podzielone na 4 ptasie drużyny (Mądre Sowy, Bystre Orły, Wytrwałe Dzięcioły, Waleczne Pingwiny) musiały wykazać się wiedzą, sprytem, zwinnością, umiejętnością logicznego myślenia i współpracy, a także doskonałą pamięcią i intuicją. Najwięcej frajdy sprawiło rozpoznawanie odgłosów zwierząt oraz pokonanie trasy, na której wiewiórka pogubiła orzechy.
Wszyscy świetnie się bawili i możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że nasze świetliki są znawcami zwierząt.
DZIEŃ UŚMIECHU
Dnia 3 października odbył się w naszej szkole Dzień Uśmiechu, organizowany przez Samorząd Uczniowski w ramach dni tematycznych. Akcja polegała na przyniesieniu przez uczniów "symboli" uśmiechu – mogły one mieć postać broszek, kotylionów, rysunków na twarzy itp. Uczniowie świetnie się spisali, a w szkole zapanowała radosna atmosfera. Dodatkowy powód do radości miały te klasy , które w 100% dostosowały się do wymogów naszej akcji, bowiem zostały one zwolnione z pracy domowej z każdego przedmiotu! Dziękujemy wychowawcom i uczniom za zaangażowanie i życzymy uśmiechu każdego dnia!!!:)
PANIE BIBLIOTEKARKI ZAPRASZAJĄ DO BIBLIOTEKI

REMONT,  REMONT I PO REMONCIE!!!

Z wielką radością zapraszamy do nowej biblioteki!

SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Samorząd Uczniowski klas IV-VI
Karolina Kryjom - przewodnicząca
Natalia Radziwoń - z-ca przewodniczącej
Weronika Pisarska - skarbnik
Konrad Rafka - łącznik
Sandra Sobucka - przewodnicząca sekcji dekoracyjnej
Członkowie sekcji dekoracyjnej: Natasza Wernerowicz, Tamara Heida, Klaudia Cysarz,
Julia Bąk - przewodnicząca sekcji porządkowej
Członkowie sekcji porządkowej:  Dominika Warczak, Aurelia Waszkiewicz
DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka Mały Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najsympatyczniejszego chłopca w klasach I – III . Wyłoniono czternastu "Najsympatyczniejszych". Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego wręczyły chłopcom niebieskie szarfy i słodki upominek. Wykonały pamiątkowe zdjęcia.

Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najsympatyczniejszego chłopca w klasach IV-VI. Po gorących debatach dziewczyki wybrały "Najsympatyczniejszych". Przedstawiamy wybrańców w ich całej okazałości!
NAJSYMPATYCZNIEJSI CHŁOPCY KLAS 4-6 W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
KLASA 4 A – FILIP KASPRZYKOWSKI KLASA 4 B- SZYMON DRAGAN KLASA 4 C- DANIEL NIEWIŃSKI KLASA 4 D – JAKUB KOŁECKI KLASA 5 A – HUBERT STOPA KLASA 5 B- DAWID MESZKO KLASA 5 C- MICHAŁ SASIN KLASA 5 D- RADOSŁAW TONGA KLASA 6 A- KAMIL FERCHO KLASA 6 B- DOMINIK BARAŃSKI KLASA 6 C- BARTOSZ RADZIŃSKI KLASA 6 D- MACIEJ ROSÓŁ

ZIELONA SZKOŁA Z FIRMĄ RECAL
W dniach 24 - 26 września 2014 r. Fundacja na rzecz odzysku aluminiowych puszek po napojach RECAL zaprosiła dwie uczennice z opiekunem z naszej szkoły: Kaję Lachowską z kl. II i Natalię Zagalską z Kl. VI i P. Joannę Tykarską-Mazurkiewicz na wyjazd na Zieloną Szkołę do Spały. Wyjazd ten był nagrodą dla uczniów za trud włożony w całoroczną zbiórkę surowców wtórnych, a szczególnie aluminiowych puszek. Byliśmy jedną z dwunastu szkół z Polski
zaproszonych przez Fundację Recal. Naprawdę warto było! Zwiedziłyśmy fabrykę Ball Packing Europe w Radomsku.
Zobaczyłyśmy w niej, jak powstaje aluminiowa puszka do napojów, które pijemy przecież często na co dzień. Złożyłyśmy też wizytę w Centrum Recyklingu aluminiowych puszek po napojach recan Organizacji Odzysku S.A. Zwiedziłyśmy zakład Pepsico w Michrowie, w którym występuje rozlewnia najpopularniejszych napojów, np. Pepsi, Mirinda, Ice Tea, zarówno do puszek jak i butelek PET. Oprócz obowiązkowych miejsc związanych z recyklingiem zobaczyłyśmy miejsca ciekawe przyrodniczo w Tomaszowie Mazowieckim, np. "Groty Nadgórzyckie" i tzw. niebieskie źródła w rezerwacie przyrody. W wolnym czasie od edukacji recyklingowej relaksowałyśmy się na terenie Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Sprawdzałyśmy swoje umiejętności sportowe w parku linowym , na basenie lub integrowaliśmy się uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych. Te trzy dni na Zielonej Szkole Fundacji Recal pozostaną w naszej pamięci na długo!!!
INTEGRACYJNE WYPADY CZWRTOKLASISTÓW
CAM01469Oto krótka relacja z wycieczki klasy 4c i 4d do uroczego miejsca nieopodal Elbląga. To właśnie Zaporowo przywitało nas pięknym lasem, połyskującym w blasku ostatnich promieni słońca jeziorem. Właśnie tam na łonie natury spędziliśmy miło czas. Pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawostek na temat życia roślin i zwierząt w lesie. A potem integrowaliśmy się podczas zabawy przy ognisku. Było super !!!
JESTEŚMY EKOSZKOŁĄ NA POZIOMIE MIĘDZYNARODOWYM!!!
Obiady z produktów lokalnych w szkole, łąka kwietna w przyszkolnym ogrodzie, nowe stojaki na rowery uczniów, budki lęgowe dla ptaków, uczniowski sklepik ze zdrową żywnością - to tylko nieliczne z działań, jakie zrealizowane zostały przez uczestników Programu Szkoły dla Ekorozwoju.
W poniedziałek, 29 września w Krakowie podczas dorocznego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju 277 szkół z całej Polski uhonorowane zostało prestiżowymi certyfikatami, potwierdzającymi najwyższą jakość działań dla zrównoważonego rozwoju - Międzynarodową Zieloną Flagą oraz krajowym tytułem Lokalnego centrum Aktywności Ekologicznej. Aby uzyskać certyfikat, szkoły musiały spełnić wymagające kryteria, najważniejsze z nich zakłada jak największe zaangażowanie i decyzyjność uczniów w podejmowanych działaniach. Wyróżnienia nadawane w ramach Programu otwierają szkołom drogę do międzynarodowej Sieci Eco-Schools, zrzeszającej liderów praktycznej edukacji ekologicznej z 58 krajów świata. Zjazd Szkół dla Ekorozwoju był okazją dla uczestników Programu do wymiany doświadczeń, wzajemnej inspiracji a przede wszystkim - do wspólnego celebrowania sukcesów, jakie udało im się osiągnąć w ciągu ubiegłego roku szkolnego.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
IV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia za nami. Oj działo się, działo. Już od samego rana na szkolnym korytarzu zasiadła komisja egzaminacyjna, która za pomyślnie zaliczony egzamin częstowała cukierkami, przyznawała tytuł MT EXPERT. Jako jedne z pierwszych do egzaminu przystąpiły panie dyrektor Beata Gawkowska i Beata Giedrojć. Odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu na najciekawsze plakaty (I miejsce Weronika Grzeszczak - klasa. IV b, II miejsce Jakub Łyczkowski - klasa III b). W ciągu całego dnia powstawały dekoracje- sympatyczne , matematyczne sowy. Na sali gimnastycznej pani Dorota Kryjom zorganizowała konkursy "Królowa skakanki" i "Piłkarz matematyk". Królową skakanki została Olga Dziuba z klasy IV c. Nasze patrole egzaminacyjne sprawdzały , czy tabliczkę mnożenia znają mieszkańcy naszego miasta. Patrolami opiekowały się pani Elżbieta Okońska I pani Dorota Życzkowska . Koordynatorki projektu panie Jadwiga Jagiełło i pani Karolina Klucznik czuwały nad wszystkim, zbierały relacje, fotografowały, filmowały, wręczały nagrody. Mamy nadzieję , że po raz kolejny uda się nam uzyskać Certyfikat udziału w akcji.
PIŁKARSKIE II MIEJSCE
W dniu 17.09.2014 odbyły się eliminacje wojewódzkie o puchar Premiera Donalda Tuska. Nasz zespół pokonał SP 9, SP 19 i SP1 i z pierwszego miejsca awansował do pierwszego etapu finału wojewódzkiego. Najlepszym strzelcem w naszym zespole został Maksymilian Szymborski z dobytkiem 6 bramek. W pierwszym etapie finału wojewódzkiego walczyliśmy z takimi zespołami jak SP 11, SP 4 i SP 14. Wyniki z turnieju:
SP 18 – SP 11 3:0
SP 18 – SP 14 3:2
SP 18 - SP 4 1:1
Uczniowie SP 18 i SP 4 Zdobyli po 7 pkt. O awansie decydowała lepsza różnica bramek Ostatecznie nasi pilkarze zdobyli II miejsce w pierwszym etapie turnieju wojewódzkiego.
DOŻYNKI - WITAMY JESIEŃ
23 września 2013 - Plon niesiemy plon w gospodarza dom. Już od 5 lat w naszym szkolnym ogrodzie odbywają się DOŻYNKI. Wiecie, że jest to polski zwyczaj podziękowania rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. Nasze osiemnastkowe dzieci też zamieniają się w ogrodników Pierwszaki są sadownikami, drugoklasiści hodują zioła a trzeciaki pracują na swoich grządkach. Pracują efektywnie Mają się czym pochwalić.
DZIEŃ BEZ AUTA
Europejski Dzień bez Samochodu jest zwieńczeniem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ten szczególny tydzień został zainicjowany w 2002 przez Komisję Europejską, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na niekorzystne dla zdrowia przyzwyczajenia w podróżowaniu oraz zachęcanie do wyboru alternatywnych środków i metod przemieszczania się, takich jak rower czy właśnie komunikacja miejska.
SPOTKANIE RADY RODZICÓW
29 września 2014 na godz. 16.00 pani Dyrektor zaprasza na spotkanie z Trójek Klasowych.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
„Turysto! Szanuj Środowisko!”. Pod takim hasłem rusza tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska.
Tym razem chcemy wraz z Fundacją Fundacja Nasza Ziemia zachęcać do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką?
Czyli promujemy „nieśmiecenie”, odkrywanie lasów i odpowiedzialną turystykę!

20 WRZEŚNIA 2014 ZAPRASZAMY DZIECI I RODZICÓW
NA RAJD  ROWEROWY!!!  
Wyjazd o 10.15!!! - zbiórka na szkolnym boisku
Trasa = 15 km. Pl. Jagiellończyka-Zawada (festyn)
Zapisy u p. Doroty Kryjom, p. Doroty Życzkowskiej
i p. Ireneusza Kujawskiego.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA"
Po raz kolejny weźmiemy udział w akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia -numer licencji 116. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (WMTDay) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się w ostatni piątek września, który w tym roku przypada na 26 dzień miesiąca. Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Jak wykazała poprzednia edycja zarówno jedni jak i drudzy świetnie się przy tym bawią.
Na czym polega?
Na przeprowadzaniu krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia przez Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Ich skład tworzą uczniowie pod opieką osoby dorosłej. Możliwe są różne warianty najczęściej jednak to młodsi uczniowie przepytują starszych kolegów bądź dorosłych zgodnie z mottem:
"Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
STARTUJEMY Z PROGRAMEM "WF Z KLASĄ" I "MAŁY MISTRZ"
Na Stadionie Narodowym w Warszawie, w piątek 5 września, ruszyła druga edycja programu WF z Klasą, wspierającego nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych, w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczyniającego się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Podczas otwarcia ministrowie zdrowia, sportu i turystyki oraz edukacji narodowej wręczyli certyfikaty przedstawicielom wybranych szkół, które są reprezentantami programu WF z Klasą. Odebrali je Katarzyna Janicka (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie, Dorota Życzkowska (Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu), Maciej Grzybowski (Gimnazjum w Kowalkach), Joanna Dąbrowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach) oraz Marek Wódecki (Gimnazjum nr 2 we Włocławku).
ZEBRANIA Z RODZICAMI
KLIKNIJ po plan zebrań>>>
NASZE PRIORYTETY NA NOWY ROK

Oto nasze ekologiczne, pełne zdrowia i aktywności, priorytety na ten rok szkolny!

ŚLUBOWANIE

My uczniowie klasy I przyrzekamy:
- być koleżeńskimi i pomocnymi w potrzebie,
- nie zapominać o słowach „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”
- sumiennie wykonywać zadania domowe
- troszczyć się o swoją klasę i szkołę
- mieć zawsze uśmiech na twarzy.
Przyrzekamy !!!

OBCHODZIMY URODZINY SZKOŁY
PAMIĘTAMY!!!
W roku 1939 dzieci polskie 1 września miały zacząć nowy rok szkolny, ale tak się nie stało...

"Nadszedł dzień gdy zamiast łez radości płynęła Polska krew pierwszego września wróg napadł na Polskę naród poderwał wojny zew. A jesień była taka piękna i kwitły obficie fioletowe wrzosy nazistowskie buty zdeptały polską ziemię zmieniły w perz ludzkie losy. Zapłonęła Polska ziemia jak maki czerwone krwawiła obficie choć broni nie było naród walczył za kraj oddawał swoje życie. Płynęły z oczu łzy matek za synów poległych w nierównej walce obozy krematoria i codzienna śmierć tak szły do przodu nazistowskie padalce. Las krzyży obrońców znaczył drogę płynęła pieśń bagnet na broń codziennie w modlitwie łączyli się z Bogiem i krzyż na czole kreśliła im dłoń. Lata niewoli terror i śmierć Oświęcim, Brzezinka narodu konanie i nagły zryw powstańczy zew nieszczęsne warszawskie powstanie. Cuchnące kanały a w nich śmierć wciąż jeszcze dymiące krematoria i w końcu maj 1945 łzy w oczach i upragniona Victoria.
Henryk Siwakowski Elbląg 31.08.2014"  foto - http://wiadomosci.dziennik.pl/
UBEZPIECZENIE UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
Tegoroczne ubezpieczenie naszych uczniów obejmuje wypadki, jakim osoby ubezpieczone mogą ulec na terenie szkoły, w drodze do szkoły i ze szkoły, poza szkołą oraz w życiu prywatnym na terenie całego świata. Ochrona ubezpieczeniowa trwa w ciągu całego roku szkolnego i wakacji, przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, jednak standardowo nie obejmuje wyczynowego uprawiania sportu przez ucznia.
W przypadku osób wybierających wariant z wyczynowym uprawianiem sportu zakres ubezpieczenia zostaje rozszerzony o wyczynowe uprawianie sportu, tj. udział w treningach, zawodach, zgrupowaniach, obozach kondycyjnych lub szkoleniowych organizowanych w ramach klubów sportowych oraz zajęć wychowania fizycznego w klasach sportowych.
NOWY R0K SZKOLNY  2014/2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 - 1 września 2014

8.00 – Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego kościół św. Wojciecha
9.00 – klasy IV – VI
10.00 – klasy II – III i „0”
11.30 – klasy I

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW
ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2014/2015 >>>


KIERMASZ KSIĄŻEK dla kl.4 (kupują od kl.5)

PONIEDZIAŁEK – 6 lekcja (sala gimnastyczna)
(opieka p.Mienicka i Rodziewicz)
Na salę schodzą tylko dzieci sprzedające (kl.5)i dzieci kupujące kl.4

KIERMASZ KSIĄŻEK dla kl.3 (kupują od kl.4)

WTOREK – 7 lekcja (sala gimnastyczna)
(opieka p.Mienicka i Rodziewicz)
Na salę schodzą tylko dzieci sprzedające (kl.4)i dzieci kupujące kl.3

WYPRAWKA SZKOLNA
Uwaga Rodzice!
W związku z Rządowym programem pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” 2014/2015 zachęcam do pobierania wniosków o w/w dofinansowanie.

• pomoc w formie dofinansowania przysługuje uczniom kl. II-III oraz kl.VI pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę (w miesiącu sierpniu) nie przekracza 539 zł (netto);
• uczniom kl. II–III oraz kl.VI pochodzącym z rodzin nie spełniających kryterium dochodowego, ale znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji z powodu ubóstwa, zdarzenia losowego lub innych okoliczności o których mowa w ustawie o pomocy społecznej z 12.03.2004r. (w takim wypadku należy uzasadnić trudną sytuację rodzinną)
• jak również uczniom klas II-III oraz kl.VI słabo widzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi (potwierdzone aktualnym orzeczeniem);
• wnioski o w/w dofinansowanie należy pobierać w gabinecie pedagoga szkoły, jak i sekretariacie szkoły (w okresie wakacyjnym - w godzinach urzędowania), można pobrać w/w wniosek również ze strony internetowej UM Elbląg;
• kompletne wnioski proszę składać od 25.08.2014r. (gab.44);

Ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie do podręczników mija 05.09.2014r.

W każdym przypadku do wniosku należy dołączyć dane dotyczące gospodarstwa domowego oraz odpowiednie zaświadczenia wyszczególnione w objaśnieniach do składanego wniosku.

UWAGA! Z „WYPRAWKI SZKOLNEJ 2014/2015” MOGĄ SKORZYSTAĆ TYLKO OSOBY SPEŁNIAJACE W/W KRYTERIA, KTÓRE NIE KORZYSTAŁY ZE STYPENDIUM SZKOLNEGO O CHARAKTERZE SOCJALNYM REALIZOWANYM W ROKU SZKOLNYM 2013/2014.
JESTEŚMY SZKOŁĄ W RUCHU!!!
WCZORAJ PRZYSZEDŁ EMAIL O TREŚCI:

"Gratulacje. Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" zostały zakceptowane. Twoja szkoła otrzymuje tytuł Szkoły w Ruchu!"

JESTEŚMY SZKOŁĄ W RUCHU!!!
 TAKICH SZKÓŁ W WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIM JEST 19!!!