UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl

W SZKOLE
AKCJEZAPRASZAMY DO NAS DZIECI SZEŚCIOLETNIE
DOFINANSOWANIE
W NASZEJ SZKOLE  Z EFS
CZYTELNIA
PRACOWNIA KOMPUTEROWA
CERTYFIKATY
 Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor
ROK SZKOLNY 2015/2016

Słowa podziękowań i życzeń Pana Prezydenta >>>

WAKACJE 2016

24 czerwca 2016r.

9.00 KLASY IV – V (sala gimnastyczna – wręczenie nagród)
Wręczenie świadectw w gabinetach:
4a-gab.41 4b-gab.50 4c-gab.53
5a-gab.40 5b-gab.41a 5c-gab.49 5d-gab.51

9.00 KLASY VI
Wręczenie świadectw w gabinetach:
6a-gab.52 6b-gab.47 6c-gab.48 6d-gab.49

9.00 KLASY III
Wręczenie świadectw w gabinetach:
3a-gab.24 3b-gab.25 3c-gab.23 3d-gab.26

10.00 KLASY I (sala gimnastyczna – wręczenie nagród)
Wręczenie świadectw w gabinetach:
1a-gab.23 1b-gab.25 1c-gab.26
1d-gab.27 1e-gab.28

11.00 KLASY II (sala gimnastyczna – wręczenie nagród)
Wręczenie świadectw w gabinetach:
2a-gab.28 2b-gab.27 2c-gab.26
2d-gab.24 2e-gab.25 2f-gab.23

REKRUTACJA 2016/2017

Serdecznie zapraszamy dzieci
5 letnie (2011), 6 letnie (2010) oraz 7 letnie (2009)
do naszej szkoły! Zacznijcie z nami nowy rok szkolny 2016/2017

KIERMASZ KSIĄŻEK
W najbliższy poniedziałek (20.06) w godzinach 15.00-17.00, w bibliotece szkolnej odbędzie się kiermasz podręczników. Zapraszamy wszystkich piątoklasistów. Jednocześnie informujemy, iż podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe dla klas 1-5 zakupione zostaną przez szkołę w ramach dotacji celowej.

Informujemy, iż podręczniki oraz materiały ćwiczeniowe dla klas 1-5 zakupione zostaną przez szkołę w ramach dotacji celowej.
* PODRĘCZNIKI - ZERÓWKA - 2016/2017>>>                  *  PODRĘCZNIKI - KLASA 6 - 2016/2017>>>

DZIEŃ PUSTEJ KLASY
Czy słyszeliście o Dniu Pustej Klasy? Jest to pomysł, który powstał w 2012 roku w Wielkiej Brytanii. W tym roku, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” wraz z partnerami z Czech, Słowacji i Węgier, chciałby Was zaprosić do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – dnia, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie.

Nauczycielki i nauczyciele: zabierzcie dzieci na dwór / na pole (a najlepiej do lasu!)
Na to wołanie odpowiedziały dzieci z klasy 1b i 2b. Oto realacja: Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pustej Klasy, a pogoda splatała nam takiego figla. Uczniowie klasy II b wycieczkę do Bażantarni zamienili na zabawy ekologiczne w salce gimnastycznej ("Podaj dalej' , "Nietoperz i ćma") , spacer i wizytę w Multikinie. Dzisiaj premiera filmu "Gdzie jest Dory ?"
Pierwszaki z klasy 1b zdążyły przed deszczem i świetnie się bawiły z zaproszonymi przedszkolakami w szkolnym ogrodzie na Tęczowym Dniu. Było duuuużo eksperymentów, zabaw, tańców, kolorowe przebrania, wspólne malowanie i pokaz wielkich baniek mydlanych. Dzień pustej Klasy dzieci zakończyły okrzykiem: CODZIENNIE TAKI DZIEŃ NIECH BĘDZIE!!!
PODSUMOWANIE SZKOŁY DLA RODZICÓW
…tak niedawno zaczęliśmy spotkania, a już pożegnania nadszedł czas…
zgodnie powtarzali rodzice – absolwenci „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” - V i VI edycji programu, który wzorem lat ubiegłych z sukcesem realizowany był na terenie naszej szkoły. To, z czym Rodzice, (tu, ku naszej jeszcze większej radości, podkreślić należy udział obojga Rodziców) zapoznali się na zajęciach, sprawiło, iż pytanie „jak wychowywać?”, stało się kanwą do nowych, konstruktywnych pomysłów, do dialogu…  Ci, którzy od razu czynili z teorii praktykę, odnosili wymierne sukcesy. Wzrastał duch wzajemnego zrozumienia, życzliwości oraz poszanowania uczuć, potrzeb i praw każdego członka rodziny (bez wyjątku). Powstała przestrzeń dla „Rodzica Uważnego”, jednocześnie rozpoczął się proces poszukiwania „grudek złota” (Rodzice przeszkoleni już wiedzą, co kryje to stwierdzenie…), co, w naszej ocenie, jest bezcenne ;)).
Dziękujemy jeszcze raz za udział, za wszystkie wzruszenia i radości, które towarzyszyły nam podczas tegorocznych dwóch edycji. Czytaj więcej >>>
GRATULACJE!!!
Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu "Zdrowo jem, więcej wiem". "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Jest to wieloaspektowy, spójny projekt doskonale wpisujący się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Bystrzaki Eko -dzieciaki w etapie wiosennym zajęły 6 miejsce w Polsce , a w Grand Prix ( klasyfikacja całoroczna) 4 miejsce. Miejsca od 4 do 10 to wyróżnienia. W sumie dzieci otrzymają nagrody za 3 miejsce w etapie zimowym i wyróżnienie w Grand Prix. Uczniowie klasy II b włożyli dużo wysiłku w realizacje konkursowych zadań.We wrześniu otrzymają swoje nagrody na uroczystej GALI , ale najcenniejszą, nagrodę „główną” , jaką jest możliwość zmiany dotychczasowego stylu życia na
zdrowszy i bardziej aktywny ruchowo już otrzymali .
Klasa II f zajęła w etapie wiosennym miejsce 21 , a w Grand Prix 25.
Gratulujemy obu drużynom wysokich wyników. Przypominamy, że w konkursie walczyło 521 zespołów z klas II -III.
CZYTANIE USKRZYDLA


NIE ZAPOMNIJ!!!

W piątek 10 czerwca 2016 będziemy brali udział w Ogólnopolskiej Akcji, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.
Tego dnia przynieście do szkoły swoją ulubioną książkę.

O godz.9.45
ZAPRASZAMY
NA SZKOLNY DZIEDZINIEC!

ODBIERAMY NAGRODY W MULTIKINIE

 

Multikino przygotowało dla dzieci konkurs plastyczny z okazji Dnia Dziecka. Należało wykonać rysunek do jednego z trzech filmów i wysłać go na adres redakcji portEl.

Do konkursu można było zgłaszać prace w trzech kategoriach dotyczących filmów familijnych, które aktualnie są w repertuarze kina: „Angry Birds Film”, „Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia” oraz „Alicja po drugiej stronie lustra”. Dzieci z klasy II b wykonały prace do filmu „Angry Birds” i zdobyły cenne nagrody. Nagrodę główną zdobyła Ania Duszniak, a wyróżnienia Maja Marcinowska, Amelka Wojtanowska i Zosia Lisewska. Gratulacje dla zdolnych dziewczynek.

KARTA ROWEROWA ZDOBYTA!
W czwartek 2 czerwca 2016 r. uczniowie klas 4 przystąpili do praktycznego egzaminu na kartę rowerową. Nie straszny im był slalom, ósemka, czy przejazd po kładce. Wszyscy zaprezentowali wysoką formę i umiejętności. Teraz tylko wystarczy zaliczyć test z przepisów ruchu drogowego i  wyruszyć na elbląskie ścieżki rowerowe.
Gratulujemy
UMIEMY PŁYWAĆ!!!

W dniu 2 czerwca 2016 w CRW Dolinka odbyły się zawody „JUŻ PŁYWAM” z udziałem uczniów szkół podstawowych w tym naszej SP 18. W podsumowaniu powszechnej nauki pływania z naszej placówki wystartowało ponad 30  uczniów z klas I- V. Wszyscy spisali się na medal, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy stanęli na podium. Oto oni:
I m Kasia Denisiuk z 4a  -25 m stylem dowolnym
II m Jakub Łyczkowski z 4b -25 m stylem dowolnym
II m Oskar Wróblewski z 5b -25 m stylem dowolnym
V m Oliwia Bielicka z 5d - 25 m stylem dowolnym
Gratulujemy!!!!!!

KLASA 2E NA ELBLĄSKIEJ LIDZE TAŃCA
Elbląska Liga Tańca to przedsięwzięcie, w ramach którego dzieci z trzech elbląskich szkół podstawowych – SP 9, SP 18 i SP 19 – uczyły się tańca towarzyskiego  wtym roku szkolnym.
- Zajęcia skierowane były do uczniów wybranych klas drugich i rozpoczęły się na początku marca – informuje Zyta Wrzos z Centrum Tańca „Promyk”. – Dzieci pilnie uczyły się podstawowych kroków tańców standardowych i latynoamerykańskich, a podsumowaniem ich kilkumiesięcznej pracy był piątkowy turniej. Taneczne potyczki adepci Elbląskiej Ligi Tańca rozpoczeły o godzinie 18:00. Dzieci zaprezentowały się przed komisją sędziowską, która przyznawała punkty za występ. To było nie lada wyzwanie, ponieważ musiały zaprezentować się aż w czterech tańcach w walcu angielskim, wiedeńskim, sambie i cha-chy. Nasze drugaki spisały się na medal!!!.
FESTIWAL PIEŚNI MARYJNEJ
II Międzyszkolny Festiwal Pieśni Maryjnej w SP 18 otworzyła uroczyście p.dyrektor Beata Gawkowska.Jury konkursu to: p.Danuta Zaleska-nauczyciel muzyki,Barbara Rodziewicz-nauczyciel bibliotekarz, ks.Robert Marchwat -opiekun ERM i ministrantów w parafii św.Wojciecha.Gościem specjalnym festiwalu był wicedyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Elbląskiej, ks.Arkadiusz Dekański,który przywitał dzieci i nauczycieli oraz dodał występującym otuchy, twierdząc, że wszyscy którzy przybyli na ten konkurs są już wygrani, ponieważ poświęcili czas i energię aby pieśnią sławić Maryję .Na scenie wystąpiło 70 uczniów z 7 elbląskich szkół.
Po występach klas 1-3 i klas 4-6 w kategorii  :soliści/duety oraz zespoły, jury udało się na burzliwą naradę.
WYNIKI : kl.1-3
1 miejsce -Nikola Szysler SP1
2 miejsce-Julia Lauferska SP4
3miejsce-Martyna Górka i Wiktoria
Lewandowska SP19
Zespoły:
1 miejsce-SP1
2 miejsce -SP 4
Wyróżnienia: SP9 ,SP14
Kl.4-6
Soliści :
1 miejsce-Kinga Szarag SP 25
2 miejsce-Zuzanna Mrozik SP 4
3 miejsce-Paweł Andrzejewicz SP 12
Zespoły:
1miejsce SP 9,,Śpiewająca dziewiątka''
Wyróżnienia: SP 25 i SP12
Wszystkim występującym uczniom oraz ich nauczycielom religii i muzyki dziękujemy i gratulujemy .Dziękujemy też wolontariuszom: Zosi z kl.6b,Martynie i Mai z kl.3a oraz Oliwii i Kornelii z kl.3d. Organizatorzy:Marzena Werbowska i Anna Mienicka
SUKCES NASZEJ SIATKARKI
Martyna Tarmasewicz zajęła wysokie III miejsce w mocno obsadzonym turnieju Salwator Cup 2016 – kat. Single dziewcząt. Brawo Martyna Życzymy dalszych sukcesów!!!
ZAWSZE BEZPIECZNIE

25.05.2016r. uczniów klasy II b odwiedzili państwo Marek i Magdalena Piecek. Pan Marek jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Elblągu. Jest to organizacja non- profit, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku. Ratownictwo wodne to zespół czynności podejmowanych przez straże pożarne w wodzie lub pod wodą, polegających na ratowaniu zagrożonych ludzi oraz ograniczaniu bądź usuwaniu awarii instalacji, urządzeń budowli hydrotechnicznych znajdujących się na powierzchniowych wodach źródłowych.
Państwo Piecek przygotowali pouczającą prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa na drodze i nad wodą. Przypomnieli nam o konieczności noszenia odblasków. Uczniowie II b mieli też okazję obejrzeć z bliska profesjonalny sprzęt do nurkowania. Bardzo dziękujemy za wspaniałe zajęcia.

ROZGRYWKI W ZBIJAKA ZAKOŃCZONE
Rozgrywki w zbijaka klas 5 za nami!!!
Zakończyliśmy cykl rozgrywek szkolnych w dwa ognie. Oto jak wypadły w tym roku klasy 5:
I miejsce – klasa 5a,
II miejsce – klasa 5d,
III miejsce – klasa 5b,
IV miejsce – klasa 5c
W TRÓJBOJU NA PODIUM
Srebro dziewczynek i brąz dla chłopców w trójboju lekkoatletycznym!!! Elbląg, 23.05.2016 W zawodach lekkoatletycznych rozgrywanych 23 maja wzięło udział jedenaście zespołów chłopców i dziesięć drużyn dziewcząt.
Uczniowie rywalizowali ze sobą w trzech konkurencjach takich jak bieg na 60m, rzut piłeczką palantową i bieg na 300m.
Chłopcy w składzie: Rodziewicz Michał, Żukow Gabriel, Kasprzykowski Filip, Niewiński Daniel, Tyburski Micha wywalczyli brąz
Dziewczęta natomiast zdobyły srebro: Ada Dwojacka, Maja Wityczyn, Milena Rutkowska, Oliwia Koteluk, Martyna Tyburska Brawo!!!!!!!
ZNAMY WYNIKI KONKURSU KANGUR
Żaczek - klasa 2 szkoły podstawowej
KIEDYK MARCIN wyróżniony II b
KRAUSE MICHAŁ wyróżniony II a
Maluch - klasa 3 szkoły podstawowej
HAJDUKIEWICZ MARTA bardzo dobry III c
KUROWSKA WERONIKA wyróżniony III b
MATEUSIAK WIKTORIA wyróżniony III a
Maluch - klasa 4 szkoły podstawowej
SIEKIERKA MARIA wyróżniony
SIEKIERKA ZOFIA wyróżniony
TOMCZAK WIKTORIA wyróżniony
SIEKIERKA BARBARA wyróżniony
Beniamin - klasa 5 szkoły podstawowej
DZIUBA OLGA wyróżniony
TONGA EMILIA wyróżniony
ŻURAWSKA LAURA wyróżniony
Beniamin - klasa 6 szkoły podstawowej
TONGA RADOSŁAW wyróżniony
ZAMORSKA ZOFIA wyróżniony
         Gratulujemy naszym zdolnym matematykom !!!
III Międzyświetlicowa Spartakiada Sportowa - o włos od podium!
Już po raz trzeci wzięliśmy udział w najlepszej imprezie sportowej roku, zorganizowanej przez SP nr 16. W tym roku zawody podzielone zostały na dwa etapy: półfinał i finał. Drużyna Minionków w składzie: kapitan - Radziu, Zuzia, Nikola, Weronika, Sara, Agatka, Fabian, Kondzio, Gabryś, Bartek i Wiktor wywalczyła, przy niesamowitym wsparciu kibiców, wejście do Wielkiego Finału, w którym rywalizowało ze sobą 8 elbląskich szkół i SP ze Zwierzna. W finale do zespołu dołączyli: Ola, Marcin i Igor. Organizarorzy przygotowali 6 konkurencji sprawdzających szybkość, zwinność, celność i spryt zawodników, brali także pod uwagę zaangażowanie i doping kibiców. Rywalizacja była bardzo wyrównana, Minionki dały z siebie wszystko, zabrakło odrobiny szczęścia. Do miejsca na podium zabrakło nam zaledwie 2 punktów! Mimo to jesteśmy mega dumni z naszych sportowców! :)
DZIEŃ ZIEMI 2016
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi 2016 „Palący Temat - Niska Emisja!” poświęcone są problemom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Każdy powinien wiedzieć, czym jest niska emisja, jakie negatywne skutki powoduje i jakie działania - indywidualne i zbiorowe należy podjąć, aby ją ograniczyć.
POLA NADZIEI
Akcja Żonkilowe Pola Nadziei przywędrowała do Polski z Edynburga. Mnóstwo ludzi, głównie wolontariuszy, bierze w niej udział. Sadzą te piękne kwiaty, żeby potem wręczyć je wszystkim tym, którzy wspierają hospicja. Uczniowie z klasy 5 c pod opieką opiekuna Szkolnego Koła PCK Pani Agnieszki Michalskiej w zeszłą sobotę ( 16 kwietnia ) kwestowali na rzecz Elbląskiego Hospicjum. Wytrwale zachęcali mieszkańców naszego osiedla do wsparcia tej instytucji, która opiekuje się ciężko chorymi
ludźmi. Od wielu z nich słyszeli słowa pochwały za zaangażowanie i poświęcenie na rzecz tej akcji. My też jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy. Oto oni: Kalina łepek, Kinga Słomka. Łukasz Roszkowski, Igor Jezierski, Wiktoria Zwolińska, Michał Bartkiewicz, Małgosia Żółkiewicz, Natalia Engler i Oliwia Bielicka. Dziękujemy !
WYRÓŻNIENIE PLASTYCZNE
Julia Chruszczyk z klasy II b i Ola Kozłowska z klasy III c otrzymały wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie "Czego rybom do życia potrzeba w rajskim ogrodzie?". Konkurs został zorganizowany przez SP nr 23. Gratulacje ! Ola przebywa na zajęciach zielonej szkoły i nie mogła odebrać nagrody , dlatego publikujemy tylko jej pracę wykonaną na zajęciach koło prowadzonego przez panią Katarzynę Rekiel.
ZIELONA SZKOŁA W WYGONINIE
Dzieciaki z III a i III c na zajęciach zielonej szkoły w Wygoninie. Będą tam do piątku. Życzymy Wam dobrej pogody i miłej zabawy
RECYTATORZY ŁAMALI SOBIE JĘZYKI
Konkurs recytatorski dla klas III -Wesołe wierszyki łamiące języki.
1 miejsce- Oliwier Socha 3b,
2 miejsce-Laura Wójciak 3c,
3 miejsce-Marysia Ptaszek 3d.
Uczestnicy byli wspaniali -były to bardzo trudne wiersze -wszyscy zostali obdarowani nagrodami.
Organizatorzy:Dominika Turlej,Barbara Rodziewicz.
KIBICUJEMY
W piątek 15.04.2016 r. nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami Dorotą Kryjom oraz p.Mariuszem Sobolewskim dopingowali zespołowi Truso Elbląg w koszykarskich zmaganiach z UKS Trójką Żyrardów. Trzeba dodać, że czołowym zawodnikiem jak i kapitanem drużyny elblążan jest nasz nauczyciel w-f p.Piotr Prokurat, który mimo kontuzji walczył do upadłego o każdą piłkę. W pierwszym meczu półfinałowego barażu o wejście do II ligi Truso pokonało Żyrardów 70:57.Elbląscy koszykarze zmęczeni, ale szczęśliwi zeszli z parkietu jako zwycięscy. Na zakończenie spotkania wspólna fotka i wielka radość dzieciaków. Gratulujemy zwycięstwa!
DOBRE RADY NA ODPADY
W Szkole Podstawowej nr 19 odbył się Międzyszkolny Konkurs Prezentacji pt. "Dobre rady na odpady". Celem konkursu było propagowanie racjonalnego wykorzystania odpadów w szkole i w domu oraz poszerzenie wiadomości na temat ich segregacji. Uczestniczyło w nim pięć szkół z Elbląga. Naszym zadaniem bylo przygotowanie prezentacji multimedialnej na podany temat oraz wykonanie z dowolnych odpadów wybranego przez siebie zwierzęcia. Komisja konkursowa w składzie: pracownicy Zakładu Utylizacji Odpadów, Referatu Ochrony Środowiska i Dyrektora szkoły wyłoniła zwycięzców. Ola i Karolina, które reprezentowały szkołę na konkursie swoją prezentacją zachwyciły jurorów i zajęły I miejsce. Gratulujemy!!!
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW
Szóstoklasiści piszą - 5 kwietnia 2016 r. - WAŻNY SPRAWDZIAN.
ŻYCZYMY JUŻ DZIŚ WAM POWODZENIA!!!!!!!!!
część 1. – język polski i matematyka – godz. 9:00
część 2. – język obcy nowożytny – godz. 11:45

Tego dnia do szkoły przychodzą tylko szóstoklasiści. Działa świetlica dla dzieci młodszych. Tego dnia nie ma obiadu.
CKE podała również datę ogłoszenia wyników ze sprawdzianu szóstoklasisty 2016. Zaświadczenia z wynikami ze sprawdzianu zostaną przekazane do szkół 17 czerwca 2016 roku. Z kolei data wydania zaświadczenia z wynikami to 24 czerwca 2016 roku.
FESTIWAL "NA ŻABIĄ NUTĘ"
Za nami XI edycja festiwalu "Na żabią nutę".
Nagrody publiczności zdobyli: kategoria zespół 1b i 3d, kategoria duet 2D i 1d, kategoria solista klasa 2c i 2d.
NAGRODZENI W WIELKANOCNYM KONKURSIE
CSE Światowid po raz kolejny zorganizował konkurs na wesołą kartę świąteczną z życzeniami. Najwięcej kart przygotowały dzieci z SP nr 8, z SP w Tolkmicku i dzieci z naszej szkoły. Jury przyznało kilkanaście nagród równorzędnych i jedną nagrodę główną .Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z klasy II b : Ania Duszniak, Ania Zyzek, Igor WItyczyn, Dawid Piecek, Maksymilian Tonga.
Nagrodę główną zdobyła Maja Sarnowska z klasy II b.Piękne karty wykonały także dzieci z klasy III c, które zajączek obdarował prezentami podczas imprezy "Pogrzeb żuru i śledzia". Nagrodzeni z klasy III c : Marcel i Emil Żebrowscy , Aleksandra Kozłowska , Dominika Szafran , Aleksander Wróblewski , Małgorzata Grudzińska , Marta Hajdukiewicz.
WIOSENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
21 marca uczniowie Sp 18 uczestniczyli w turnieju piłki nożnej. Po dobrej grze zdobyliśmy 2 miejsce a uczeń naszej szkoły Sebastian Wojnowski został najlepszym zawodnikiem zawodów.
WIOSNA!!!!

Juz wiosna!!! Przyszła dzisiaj, 20 marca, raniutko! O 5:30. Dziś dzień zrównuje się z nocą, a od jutra będzie dłuższy!

 Zróbmy prezent wiosenny naszej Ziemi!
Uwaga!!! 21 marca 2016 w godz. 8.00-12.00 zbieramy elektroodpady w akcji "Wiosenne porządki!!!"
PRZYNOŚCIE CO MACIE NIEPOTRZEBNE, NA SZKOLNE BOISKO.

SEZON ROWEROWY ROZPOCZĘTY!
W sobotę rozpoczęliśmy wiosenny sezon rowerowy w naszej szkole, rajdem rowerowym pn. Szlakiem "Green Velo". Mimo niskiej temperatury i nawet opadów śniegu spora grupa (18 osób) uczniów, nauczycieli i rodziców wybrała się na wycieczkę rowerową. Na ok. 15 km trasie rozwiązywaliśmy zagadki o naszym mieście aby na końcu odnaleźć ukryty "skarb"- pieczęć "Green Velo". Było to naprawdę miło spędzone sobotnie przedpołudnie. A już w kwietniu zapraszamy kolejną wiosenną wycieczkę.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

REKOLEKCJE ZA NAMI
Rekolekcje szkolne za nami... konkursy na najpiękniejszą pisankę oraz o Wincentym a Paulo rozwiązane. Wszyscy uczniowie, klas 1-3 oraz przedszkolaki za swoje zaangażowanie (konkursy.plakaty, postanowienie wielkopostne, symbole Wielkanocy) zostali obdarowani czekoladowymi słodkościami. Natomiast konkurs na najgrzeczniejszą klasę wygrała 2e (wychowawca p.Sylwia Mendalka). Gratulacje! Podziękowanie dla rodziców i dzieci za tak liczny udział w konkursach oraz za pomoc w zapełnieniu skarbonek wielkopostnych.
DZIEŃ POLSKO-WĘGIERSKI W NASZEJ SZKOLE

ZAPRASZAMY NA ZEBRANIA
Serdecznie zapraszamy Rodziców na szych uczniów na spotkania z nauczycielami. >>>
Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

Dnia 12 marca 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu odbyła  się  XI edycja Międzyszkolnego  Konkursu Ortograficznego ,, Z ortografią za pan brat ”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach . W pierwszym , indywidualnym dzieci pisały dyktando .
W drugim etapie była rywalizacja drużynowa . Każdą czteroosobową drużynę tworzyli uczniowie z klas II i III z jednej szkoły . Zadania miały formę zabawową ( m .in. rebusy , zagadki , diagramy ) . Celem konkursu było wzbudzanie czujności ortograficznej , ale bardzo ważną umiejętnością było logiczne myślenie i praca w zespole . Szkołę Podstawową nr 18 w Elblągu reprezentowali : Paweł Grot i Emil Żebrowski z klasy 3c , Artur Barański ( 2c) , Amelia Wojtanowska ( 2b ) . Zespołowo  zdobyli zaszczytne  pierwsze miejsce . W potyczkach indywidualnych  wśród klas drugich Artur Barański zdobył drugie miejsce , a Amelia Wojtanowska trzecie . Gratulacje !!!

NAJSYMPATYCZNIEJSZE :)
Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klas I – III wybrali najsympatyczniejsze dziewczynki. 8 marca odbyła się ,, Gala Najsympatyczniejszych ” . Pamiątkowe szarfy i słodki upominek otrzymały :
1 a - Oliwia Tesser
1 b – Małgorzata Maciejak
1 c – Kaja Sułek
1 d – Iga Petrusewicz
1 e - Iga Olewnik
2 a – Natalia Klimecka
2 b – Alicja Waldzińska
2 c – Judyta Koszper
2 d – Natalia Kołecka
2 e – Justyna Reich
2 f – Miriam Majewska
3 a – Martyna Gacek
3 b – Nikola Firgalska
3 c – Małgorzata Grudzińska
3 d – Wiktoria Lamp
ZAPRASZAMY NA RAJD ROWEROWY
Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców na rajd rowerowy szlakiem Green Velo po Elblągu. Przejedziemy ok 15km rozwiązując zagadki i szukając tajemniczego "skarbu", czyli ukrytej pieczęci. Wyruszamy w sobotę 19 marca 2016r o godz. 9:30. Zapisy u p.I.Kujawskiego i p.D.Kryjom
SKOK NA MEDAL
W zawodach lekkoatletycznych nasza uczennica Martyna Tarmasewicz zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż. Martyna pokonała wysokość 135cm. Warto dodać, że w sprincie była 4. Brawo również dla pozostałych dziewcząt reprezentujących naszą szkołę.
BYSTRZAKI MELDUJĄ!!!
Bystrzaki meldują - zadania wykonane!!!
Zakończyliśmy realizację zadań zimowego etapu konkursu ogólnopolskiego „Zdrowo jem, więcej wiem” Pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat znaczenia wody dla organizmu człowieka , wykonywaliśmy doświadczenia, plakaty zachęcające do zrezygnowania z kolorowych napojów na rzecz wody.
Zorganizowaliśmy happening na szkolnym korytarzu - przemarsz z banerem, wykonanie utworu wokalno – rytmicznego , rozdawanie ulotek - listu od WODY do ludzi napisanego przez uczniów klasy II b. Przeprowadziliśmy sondę uliczną na temat „Co najczęściej piją mieszkańcy naszego miasta ?”, monitorowaliśmy koszyki z zakupami (za zgodą właścicieli), rozdawaliśmy ulotki zachęcające do picia wody. Dzieci zrobiły samodzielne zakupy- wybrały gatunki wody dobre dla naszego zdrowia, Czytały etykiety. Przygotowaliśmy przedstawienie „Gala warzywno- owocowa”, które pokazaliśmy dzieciom w świetlicy szkolnej i rodzicom . Spotkanie z rodzicami zakończyliśmy degustacją różnych gatunków wody i wspólną deklaracją WYBIERAMY WODĘ.
GRA MIEJSKA „ZNANI I NIEZNANI Z ELBLĄGIEM ZWIĄZANI”
4 marca uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w grze miejskiej, której bohaterami były osoby ważne dla naszego miasta : Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II - Honorowy Obywatel Elbląga; Wojciech Zajchowski – krajoznawca, założyciel Klubu Turystów Pieszych „Delta”; Kasper Bekiesz – dowódca węgierski w służbie Rzeczpospolitej, który w 1577 r. uratował Elbląg przed wojskami duńsko-gdańskimi; Gerard Kwiatkowski – inicjator i kierownik Laboratorium Sztuki Galeria El; Henryk Nitschmann – elblążanin, niemiecki poeta, muzyk, miłośnik, znawca i tłumacz literatury polskiej.
Uczniowie podczas gry poruszali się głównie po terenie Starego Miasta. Korzystając z mapy, starali się odszukać wyznaczone punkty kontrolne, gdzie na graczy czekały zadania do wykonania. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat danej placówki i osoby z nią związanej. Jedna z konkurencji polegała przeprowadzeniu wśród elblążan sondy ulicznej na temat historii naszego miasta.
Podsumowanie gry odbyło się w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej, gdzie na uczniów SP 4, SP 8, SP 12, SP 15, SP 18, SP 23 czekała niespodzianka - spotkanie z Marleną Popławską-Marek, która pochodzi z okolic naszego miasta i jest autorką książki „Wyprawa na maksa”.
Organizatorami gry byli :Szkoła Podstawowa nr 12,Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, Centrum Sztuki Galeria El, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej oraz Dział Literatury Młodzieżowej Biblioteki Elbląskiej
15 MARCA 2016 DZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ
Nasza Osiemnastka, od roku 1978 r., za patrona szkoły ma przywódcę wielkiego powstania antyhabsburskiego na Węgrzech (zw. Powstaniem Rakoczego) -  Franciszka II Rakoczego. W historii szkoły, ta uroczystość nadania imienia z udziałem ówczesnego Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego oraz Ambasadora Węgier w Polsce Jozsefa Garamfoldżi, była wielkim wyróżnieniem. Było to ogromne przeżycie dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców SP 18.
Patrząc na karty historii Europy śmiało można powiedzieć: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki (węg. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) Ta krótka rymująca się formuła zawiera w sobie dużo prawdy i mówi o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego... Przez wieki nasze narody łączyły koligacje królewskich rodów, walka o wspólne ideały, opór wobec totalitarnej władzy. Zawsze mogliśmy na siebie liczyć. Bezsprzecznie oba kraje łączy niezwykła więź. Tak o niej powiedział Stanisław Worcell: "Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia."
W dziejach Europy jest to zjawisko wyjątkowe. O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
W tym roku, z tej okazji, dnia 15 marca 2016 w Szkole Podstawowej nr w Elblągu, odbędzie się Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej . Gościem honorowym będzie dr János Tischler – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury (Magyar Kulturális Intézet).

TRWA Z TEJ OKAZJI KONKURS PLASTYCZNY "POLAK WĘGIER DWA BRATANKI" - PRACE WYKONANE TECHNIKĄ DOWOLNĄ, NA FORMACIE A3 ODDAJEMY p. Dominice Turlej, do 10 marca.

MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
17 lutego 2016 r. w Gimnazjum 6, odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki „Miłość niejedno ma imię”, który skierowany był do uczniów Szkół Podstawowych. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół: SP 4, SP 8, SP 9, SP 15, SP 16, SP 18 i SP 19. Swoje aranżacje szlagierów z dawnych lat, a także utworów nowych, mniej znanych przedstawiło 8 solistów oraz 9 duetów.
Jury w składzie: wicedyrektor Gimnazjum 6 - Pani Marlena Kroll, opiekun Samorządu Uczniowskiego - Pani Agnieszka Koczerga oraz uczniowie: Agnieszka Stankiewicz i Sebastian Machul - zdobywcy 1 miejsca w Powiatowym konkursie Piosenki Obcej. Przy ocenie utworów brano pod uwagę: dobór repertuaru do możliwości wokalnych i językowych wykonawców, fonetyczną i leksykalną poprawność śpiewanego tekstu, estetykę i dostosowanie ubioru do prezentowanego utworu, inscenizację ruchową i obycie artystyczne, wyrażenie emocji, interpretację piosenek,
ogólny wyraz artystyczny.
Poziom wykonawców był bardzo wysoki. W trakcie dość długich obrad Jury uczestnicy konkursu mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku, a także obejrzeć występy gospodarzy. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach:solista I duety. Z wielka radością mówimy że 1 miejsce zajęła Natasza Wernerowicz - And I am telling You
JARZYNKOWA OLIMPIADA U BYSTRZAKÓW
 W czasie ferii zimowych ogłoszono wyniki etapu jesiennego programu - konkursu ogólnopolskiego "Zdrowo jem , więcej wiem". Przypominamy, że uczniowie klas drugich, którzy w nim wystartowali spisali się na medal. Bystrzaki EKo - dzieciaki (II b) zajęły 6 miejsce w Polsce w kategorii klas II -III , a Fantastyczne dzieciaki (II f) 59 miejsce na 499 zgłoszonych szkół . Przed nimi jeszcze dwa etapy zimowy i wiosenny. No i zobaczcie jak działają!!!

 

PODIUM NA MRÓWIE
Dnia 27 lutego 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 25 w Elblągu odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego ,, Mrówa ” dla uczniów klas trzecich.

Zacięta rywalizacja toczyła się między trzynastoma drużynami z powiatu elbląskiego. Szkołę Podstawową nr 18 w Elblągu reprezentowali uczniowie klasy 3 c : Marta Hajdukiewicz , Emil i Marcel Żebrowscy. Zdobyli trzecie miejsce. Organizatorzy konkursu zadbali o miłą atmosferę. Dla uczestników konkursu i ich opiekunów przygotowano wyśmienity poczęstunek . Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów klasy pierwszej . Wszyscy opiekunowie i uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowy kubek . Zwycięskie drużyny z SP nr 11 i 18 z Elbląga , SP z Suchacza otrzymały dyplomy, medale i puchary , a każde dziecko nagrodę rzeczową . Gratulujemy naszym wspaniałym reprezentantom.

Więcej>>>

NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY
W naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja przyrody. Prowadzący w ciekawy sposób opowiadali o budowie ptaków, ich zwyczajach i przystosowaniu do środowiska oraz czym się różnią od siebie. Bohaterami spotkania były sowy, sokół i jastrząb (nasze rodzime i z innych zakątków świata). Oswojone ptaki przelatywały dosłownie nad naszymi głowami, siadały dzieciom na rękach (zabezpieczonych rękawicą) i chętnie prezentowały swoje umiejętności. Dzieci poznały sowę płomykówkę o imieniu Tokaj i puchacza bengalskiego Frugo. Miały okazję przekonać się, że lot sów jest bezszelestny (czuliśmy tylko podmuch wiatru tuż nad naszymi głowami). Dowiedziały się też, co to jest i do czego służy szlara, z jaką łatwością sowy obracają głową na boki i do tyłu oraz jak doskonały słuch mają sowy.
Zobaczyliśmy też najliczniejszego krajowego sokoła – pustułkę, która wypatrując swojej ofiary potrafi zawisać w powietrzu jak helikopter. Na koniec wystąpił przed nami jastrząb meksykański, który dał popis swoich umiejętności i bardzo zwinnie manewrował między przeszkodami przygotowanymi przez dzieci m.in. prześlizgiwał się przez utworzone z rąk kółka. Serdecznie dziękujemy trenerom ptaków z zespołu Zielone Lekcje za to niezwykłe spotkanie. Taka niekonwencjonalna lekcja na długo pozostanie nam w pamięci.
ZAPROSZENIE NA DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY

Serdecznie zapraszamy dzieci 5 letnie (2011), 6 letnie (2010) oraz 7 letnie (2009) wraz z Rodzicami na Drzwi Otwarte Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu,

24.02.2016 r. godz. 16.30

W programie:
• zapoznanie rodziców i dzieci z ofertą edukacyjno-wychowawczą szkoły dla oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej
w roku szkolnym 2016/2017
• moc atrakcji i niespodzianek dla dzieci
• rozmowy indywidualne z nauczycielami
• możliwość zwiedzenia szkoły
Przyjdź ! Zobacz ! Baw się i ucz razem z nami !

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, w związku z tym warto przybliżyć sylwetkę uroczego mruczka, który w zasadzie świętuje nieustannie, z nieskrywaną wyniosłością przyjmując okazywane dowody uznania od swoich poddanych.
Bo kot nie bywa, a jest wyjątkowy. Nieustannie. I tej prawdy podważać nie zamierzamy. Za to kilka przykładów kociej doskonałości warto przytoczyć.
Kocia doba składa się głównie ze snu. Na te czynność maluchy poświęcają 90% a dorosłe 60% cennego czasu. To takie oczywiste, że „wszędzie dobrze, ale w ciepłym łóżku najlepiej”. Do tego koty posiadają nienaganną, sprawdzoną mapę słonecznych miejsc, w których z przyjemnością polegują.
Koci nos to kolejny fascynujący punkt. Stanowi unikalny, podobnie jak linie papilarne człowieka odcisk, który zwany bywa „kocią podkładką” lub „kocią skórką”. Natomiast doskonałe powonienie zawdzięcza organowi składającemu się 60-80 milionów komórek węchowych. Dla porównania człowiek posiada tylko 20 milionów.
Kocie uszy, to niekonwencjonalnie zapisany w pamięci plan terenu. Zwierzęta te nasłuchując, tworzą akustyczną mapę otoczenia w promieniu 20 km, dzięki temu niemal zawsze wracają bezpiecznie do domu. Za pomocą 24 uroczych wąsisków (standardowo 12 po każdej ze stron) zwanych wibrysami, odbierają wibracje powietrza, co czyni je doskonałymi myśliwymi podczas polowania i namierzania ofiary. Te same wąsy odwzorowują kocie nastroje i modelują osobliwy wyraz kociego pyszczka. W dodatku koty, przy okazji przebywania z człowiekiem, wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków, psy zaś tylko ok. 10.
Swoją gibkość i sprawne przeciskanie się przez wąskie szczeliny zawdzięczają wyjątkowej budowie kośćca. Brak obojczyka i niezwykłe giętki kręgosłup, który w zależności od sytuacji ściąga się lub rozciąga, umożliwiają wymyślne akrobacje bez uszczerbku na zdrowiu. Co ciekawe, koci szkielet składa się z 230 kości, z czego niemal 10% znajduje się w długim ogonie. Dla porównania szkielet człowieka to zaledwie 206 kosteczek. Do tego mruczki bywają prawo lub lewołapkowe. Prawą łapką częściej posługują się kotki, lewą kocury.
Kocie mruczenie to z pewnością ulubiony element badań prowadzonych przez naukowców. Odkryli oni bowiem, iż mruczenie to wpływa na regenerację kości i organów wewnętrznych tych zwierząt. Co więcej, nowojorski lekarz, dr Clinton Rubin ustalił, że stałe wibracje o częstotliwości między 25 a 125 Hz, czyli takie, jakie emituje kot, jest równie zbawienne dla człowieka.
A Tak obchodziliśmy Dzień Kota w naszej szkole

PEJZAŻ ZIMOWY
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego ,, Pejzaż zimowy ’’, zorganizowanego przez Mały Samorząd Uczniowski

KLASY I
I miejsce Agata Tarczyńska I a
II miejsce Jakub Zieliński I e
III miejsce Maja Zalega I a
Wyróżnienie Wojciech Wilmański I e

KLASY II
I miejsce Mateusz Ciok II e
II miejsce Maja Sarnowska II b
III miejsce Dorian Danilewicz II e
Wyróżnienie Justyna Reich II e

KLASY III
I miejsce Dawid Węgrzynowski III b
II miejsce Magdalena Koc III b
III miejsce Matylda Chyłkowska III c
Wyróżnienie Dominika Szafran III c
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W tym tygodniu (9-02-2016) przypada Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Na zajęciach komputerowych poznawaliśmy zasady Netykiety i zasady bezpiecznego korzystania z sieci wraz z drużyną Sieciakową.
Zapraszamy do sprawdzenia się w internetowym Quizie dotyczącym bezpieczeństwa internetowego. Link >> http://join.quizizz.com (podajemy numer Quizu- 98890). Powodzenia

II MIEJSCE NA MISTRZOSTWACH ELBLĄGA
Dnia 19.01.2016r dziewczyny reprezentowały naszą szkołę w Mistrzostwach Elbląga w Piłce Siatkowej. Początkowo szły jak burza. Ograły (2:0) następujące drużyny: SP 15, SP 25, SP 9. Po 3 meczach wygranych bez straty seta przyszedł mecz z SP 19 o 1 miejsce w turnieju. Dziewczyny z naszej szkoły nie weszły dobrze w mecz przegrywając 1 seta, jednak nie poddały się i walczyły do końca. Doprowadziły do wyrównania i o zwycięstwie decydował tie-break. Gdy na tablicy widniał wynik 5-3 dla naszych dziewczyn coś się zablokowało i 7 kolejnych punktów zdobyły zawodniczki z 19 wygrywając ostatecznie mecz finałowy 15:10.
Ostatecznie dziewczyny zdobyły 2 miejsce w Elblągu co można uznać za sukces. Naszą Szkołę reprezentowały (Martyna Tarmasewicz, Natalia Bratuś, Nikola Bogusławska, Natalia Skarbecka, Natalia Gomulska, Klaudia Chmielewska, Amelia Bielawska, Oliwia Betlejewska, Weronika Kozłowska) oraz trener Mariusz Sobolewski
JUŻ TRZYMAMY KCIUKI!!!
Nasi uczniowie Olga Jaskulska - zawodnik pola i Rafał Jaskulski - bramkarz są w składzie hokejowej reprezentacji naszego miasta w Międzynarodowym Turnieju Hokeja na Lodzie, który odbędzie się zaraz po feriach, gorąco zapraszamy do kibicowania! Nasi młodzi hokeiści skrzyżują kije między innymi z drużyną z zaprzyjaźnionego z Elblągiem, francuskiego Compiègne.
BĘDZIEMY KIBICOWAĆ!!!

W czasie ferii na lodowisku Helena będzie się duuuuużo działo! Warto tam zajrzeć!

Plan ferii >>>

Plan atrakcji feryjnych>>>

ZABAWY JĘZYKIEM POLSKIM
Dnia 19 stycznia 2016 roku reprezentanci klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 18 wzięli udział w międzyszkolnym konkursie ,, Zabawy z językiem polskim ”. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu . Zgłosiło się 9 drużyn . Konkurs przebiegał w dwóch etapach . W pierwszym , indywidualnym dzieci pisały dyktando . Uczniowie klasy 3c :
Paweł Grot uzyskał I miejsce , Marta Hajdukiewicz zajęła drugą lokatę . Potem uczestnicy rozpoczęli zmagania w trzyosobowych zespołach . Wykonywali zadania związane z językiem polskim. Jedna z dwóch drużyn SP nr18 w składzie : Paweł Grot , Marta Hajdukiewicz , Emil Żebrowski zajęła III miejsce . Brawo !
PODSUMOWANIE SEMESTRU I
Semestralne zebrania z rodzicami odbędą się 20 i 21 stycznia >>> Zapraszamy!!!
PODLICZANIE WOŚPOWEGO GRANIA ZAKOŃCZONE

24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dobiegł końca. Spotykaliśmy się w jednym celu – żeby grać z Fundacją WOŚP i zbierać pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. I udało się!!!
Dziękujemy wszystkim pracownikom szkoły, Rodzicom i naszym uczniom.
Dziękujemy sponsorom, ofiarodawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania tak pokaźnej kwoty.
Dzisiaj możemy ogłosić, że w tym roku zebraliśmy 8806 zł.WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
MAMY ZIMĘ!

22 GRUDNIA 2015 !!!

KOLĘDY CZAS
Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły!
Dzieci z klasy 5c z wizytą w szpitalu dla dzieci oraz osób starszych i w Domu Opieki.
Scenarusz-M.Werbowska
Przygotowanie-I.Staszyńska
Oprawa muzyczna-D.Zaleska
Organizacja-A.Mienicka
CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA...
Zapach pierników, rodzinna atmosfera, góra prezentów i... WSPÓLNE KOLĘDOWANIE od zawsze kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Dlatego uczniowie naszej szkoły postanowili pośpiewać w radosnym oczekiwaniu na ten piękny czas. "Crazy Band" wraz z klasami 6a i 6c przygotowali KONCERT PASTORAŁEK I KOLĘD. Do wspólnego śpiewania zaprosili rodziców i bliskich. We wspaniałej, ciepłej i rodzinnej atmosferze śpiewali, grali i tańczyli. Oklaskom i wzruszeniom nie było końca... Dziękujemy wszystkim młodym artystom!
HEJ KOLĘDA KOLĘDA!
Postanowiliśmy trochę pokolędować, dlatego z naszym "Koncertem kolęd i pastorałek", w którym wzięli uczniowie z Crazy Band oraz z klas VI a i VI c udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 12. Nasi uczniowie zostali bardzo ciepło przyjęci. Dzieciaki z klas I - III wysłuchały przygotowanych piosenek z wielką uwagą i radością. Nam było bardzo miło występować w tak gościnnej szkole!
ZOSIA ZOSTAŁA LAUREATKĄ
Zosia Zamorska- laureatką Konkursu Bóbr informatyczny
Miło nam poinformować, że Zosia Zamorska z klasy 6c jest laureatką konkursu Bóbr informatyczny. Uzyskała 95pkt- czyli najwięcej w trzyletniej historii startów naszej szkoły (średni wynik w kraju to 60pkt). Bóbr informatyczny to międzynarodowy konkurs dla uczniów Europy Środkowej.

Gratulujemy!

NA LODOWISKU!
, że za oknem panuje jesienna pogoda nasi uczniowie mieli okazję dzisiaj (w sobotę, 19 grudnia) skorzystać ze sportów zimowych. Ponad dwudziestoosobowa grupa uczniów pod opieką trojga nauczycieli (p.D.Kryjom, p.I.Kujawski, p.P.Prokurat) wybrała się na zimową ślizgawkę... pod dachem- czyli na lodowisko. Ruch i miła zabawa na lodzie to naprawdę dobra propozycja na weekend. A już w styczniu zapraszamy na pieszą wycieczkę.
WIDOCZNY JEST BEZPIECZNY!!!
Mamy 60 nowych kamizelek odblaskowych. Teraz możemy bezpiecznie wyruszać na wycieczki. Kamizelki są do wypożyczenia w sali 28 i w gabinecie pani wicedyrektror. Bardzo dziękujemy Państwu Piecek za ten wspaniały prezent.
TRZECIOKLASIŚCI W SCHRONISKU Z DARAMI
Trzecioklasiści pojechali do naszego schroniska dla zwierząt. Spotkanie z mieszkańcami jest zawsze wzruszające i pełne emocji. Dzieci slyszały: choć w naszym schronisku są od niedawna, to nigdy nie zawodzą swoich czworonożnych przyjaciół. Są zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest pomoc. To młodzi ludzie, którzy w każdej wolnej chwili odwiedzają schronisko. Działają zupełnie bezinteresownie, dzięki nim nasze zwierzęta maja namiastkę domowego ciepła, są przytulane, głaskane, wyprowadzane na spacery. Wolontariusze zwracają się do każdego psa czy kota po imieniu, czeszą je, strzygą w razie potrzeby, a latem także kąpią. W ubiegłym roku, podczas styczniowo-lutowych mrozów, zabrali część zwierząt do domów. To miało być tylko na chwilę, na przetrzymanie największego zimna, jednak żaden ze zwierzaków nie powrócił już do schroniska. Wolontariusze znaleźli im nowe domy. Dziękujemy wszystkim za dary są ważne, ale tak najbardziej potrzebne sa nasze serca i otwarte drzwi naszych domów.
SZLACHETNA PACZKA NA FINALE
Szlachetna Paczka dostarczona! Lodówka znaleziona - dojedzie. Jeszcze niedawno Szlachetna Paczka zajęła całą bibliotekę! Dziękujemy wszystkim darczyńcom -Dyrekcji, nauczycielom, dzieciom i rodzicom oraz pomocnikom ! Mamy nadzieję że spełniliśmy marzenia rodziny-Jest Elza (a nawet dwie), kotki i pieski (maskotki) bluzki nowe dla pani i wody dla pana....kołdra, koc. pościel, ręczniki oraz dużo ubrań, gier, zabawek a także żywność w tym słodycze na święta. Dziękujemy wszystkim za dary, pomoc i dobre serca!
GODZINA KODOWANIA TRWA CAŁY TYDZIEŃ!
Już trzeci rok wszystkie osiemnastkowe dzieci na zajęciach komputerowych bierą udział w międzynarodowej akcji "Hour of code" (Godzina kodowania). Aktualnie sześć milionów dzieci z całego świata bawi się w kodowanie w tej akcji. W tym roku tworzymy gry z postaciami z Gwiezdnych wojen oraz Minecraft. Zapraszamy również do zabawy w domu.
ZNAMY WYNIKI KONKURSU "LEGENDY ELBLASKIE"
Ponad 230 prac plastycznych wpłynęło na konkurs „Legendy elbląskie”. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” rozstrzygnęło konkurs i ogłosiło wyniki.Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o historii Elbląga i jej regionu.
Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się 9 grudnia o godz. 17 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wśród laureatów są:
Aleksander Wróblewski, Legenda o diabelskim kamieniu
Aniela Kasprzykowska, Diabelski Kamień
 Marta Ajdukiewicz, Legenda o Elbląskim czarnoksiężniku
Kinga Słomka,  Chciwy Czarnoksiężnik
Zofia Siekierka, Chciwy Czarnoksiężnik
Weronika Maj, Barto i jego sfora
Wiktoria Dobosz, Bohaterstwo elbląskich kobiet
Barbara Siekierka, Smok spływa na wodę
Wyróżniania:
Nikola Kwiatkowska, Łopata Piekarczyka;  Piotr Buczek; Michał Gurzyński i Dominika Szafran, Elbląski czarnoksiężnik
PIERWSZAKI SPĘDZIŁY NOCKĘ W SZKOLE
Dzieci z klasy 1b i 1d spędziły noc w szkole i okazało się, że była to noc pełna atrakcji, niezwykłych spotkań i przygody. Wyobraźcie sobie, że w nocy przyjechał do nich Mikołaj aby z nimi zatańczyć, zaśpiewać i... przeczytać baśń. Przywiózł też prezenty :) Przecież to Mikołaj. Część z nich rozsypała sie w szkolnym ogrodzie i musiały dzieci je tam w świetle latarek odnaleźć.

 

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY
Organizatorem turnieju był W-MODN w Elblągu i Elbląska Spółdzielnia Mieszkaniowa Sielanka. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund w 1 dzień w jednej grupie. Tempo gry: 10 minut dla zawodnika na rozegranie partii.
Obowiązywały aktualne przepisy FIDE i kodeks szachowy PZSzach. Naszą szkołę reprezentowało pięciu młodych szachistów :Anna Duszniak, Jakub Bernardzik, Karol Piśkiewicz i Igor Wityczyn z klasy II b oraz Paweł Gajcy z klasy IV b. Nasi uczniowie świetnie się spisali. Igor, Jakub i Paweł wygrali po 3 partie. Wszyscy zdobyli punkty i otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz upominki. Serdeczne gratulacje.
KSIĄŻKI NA PEWNO SA PRZYJACIÓŁMI NASZYCH UCZNIÓW
W czwartek (3 grudnia) w Szkole Podstawowej nr 16 nagrodzono 16 laureatów międzyszkolnego konkursu literacko-plastycznego "Książka moim przyjacielem". Założeniem konkursu było rozwijanie zainteresowań literackich i czytelniczych oraz promowanie młodych talentów.
W zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie z 7 placówek: Szkoły Podstawowej nr 4, 12, 15, 18 w Elbląga, Szkoły Podstawowej w Pogrodziu, Szkoły Podstawowej w Żurawcu oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu.  Nasi uczniowie spisali się na medal!!!
W konkursie literackim laureatami zostali:
1. miejsce - Zofia Zamorska, nauczyciel Agnieszka Michalska
2. miejsce - Natalia Kaluza, nauczyciel Agnieszka Borowiec
3. miejsce - Laura Żurawska, nauczyciel Iwona Staszyńska
W konkursie plastycznym:
1. miejsce - Milena Rutkowska
ANDRZEJKI W ŚWIETLICY
Dnia 25.112015 na uroczystość andrzejek przybyły do naszej świetlicy dzieci z przedszkola nr 21 przy ulicy Wiejskiej. Trzy panie przebrane za wróżki przybliżyły dzieciom tradycje andrzejek i katarzynek, a także przygotowały szereg zabaw i wróżb . Jednak aby mogły się one spełnić dzieci musiały wypowiedzieć specjalne zaklęcie i trafić garścią monet do miski z wodą. Podczas imprezy dzieci mogły poznać imię przyszłej żony lub męża, dowiedzieć się co je czeka w najbliższym czasie oraz kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Nie zabrakło również lania wosku przez dziurkę od klucza i losowania słodkich łakoci z czarodziejskiego pudełka. Na zakończenie nasi mali przyjaciele otrzymali od nas w prezencie balony, kolorowanki, piękne, pamiątkowe klucze ( wykonane przez nasze świetliki) oraz kolorowanki. Nasza świetlica zaś zdobyła miano "PRZYJACIELA PRZEDSZKOLA" i została obdarowana ślicznym, kolorowym dyplomem. Serdecznie dziękujemy!
BAL PLUSZOWEGO MISIA
Dnia 25 listopada w SP nr 18 gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 21 i 29 w Elblągu. . W ramach współpracy zorganizowaliśmy dla nich Bal Pluszowego Misia . Dzieci przyniosły ze sobą misie. Były wśród nich misie różnej wielkości i koloru , misie zwyczajne i znane , jak : Miś Uszatek , Kubuś Puchatek , Colargol , Miś Paddington . Światowy Dzień Pluszowego Misia upływał w miłej i radosnej atmosferze podczas zabaw , konkursów i tańca .
SPRAWDŹ SIĘ MATEMATYKU!!!
ZAPRASZAMY

MSZA ŚWIĘTA ZA PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 18 W ELBLĄGU ODBĘDZIE SIĘ W KOŚCIELE ŚWIĘTEJ RODZINY AL. ODRODZENIA 13 W DNIACH :
14.12.2015r. o godz. 18.00
05.01.2016r. o godz. 18.00

AKCJA „SZLACHETNA PACZKA”
PRZEDSTAWIENIE RODZINY:
Pani Laura wraz mężem pan Markiem (34 l.) wychowują trójkę dzieci: Karolinę (7 l.), Martynę (7 l.) i Ewelinę (5 l.).
I ŻYWNOŚĆ TRWAŁA: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach
II ŚRODKI CZYSTOŚCI I ARTYKUŁY HIGIENICZNE: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów
III WYPOSAŻENIE MIESZKANIA: Kołdra, Koc, Ręczniki, Pościel
IV BRAKUJĄCE SPRZĘTY GOSPODARSTWA DOMOWEGO: Lodówka, odkurzacz
V SZCZEGÓLNE UPOMINKI: Bluzka dla pani Laury rozmiar L. Ewelinka prosi o lalkę Elzę z Krainy lodu. Dla Karolinki i Martynki prezentem będą pluszaki, jedna z dziewczynek prosi o kotka, a druga o pieska. Dla pana Marka szczególnym prezentem będzie męska woda kolońska. POMÓŻMY RODZINIE…. DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY DAR SERCA

ODZIEŻ
Lp Imię Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe) Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.) Rozmiar Sylwetka Uwagi
1 Karolina zimowy płaszczyk 134cm
2 Martyna zimowy płaszczyk 134cm
3 Ewelina zimowy płaszczyk 128cm
4 Marek zimowa kurtka sportowa 182cm szczupła
5 Marek zimowe/ocieplane spodnie 32/34
6 Karolina zimowe spodnie 134cm
7 Martyna zimowe spodnie 134cm
8 Ewelina zimowe spodnie 128cm
OBUWIE
Lp Imię Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe) Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.) Rozmiar Uwagi
1 Karolina zimowe kozaki 31
2 Martyna zimowe kozaki 31
3 Ewelina zimowe kozaki 29
4 Laura zimowe kozaki 40/41
5 Marek zimowe sportowe 45

JESTEM WIDOCZNY, JESTEM BEZPIECZNY
18 listopada odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastyczno Literackiego: Jestem widoczny, jestem bezpieczny na drodze, który został przeprowadzony w ramach realizacji programu promującego zagadnienia bezpieczeństwa ucznia w ruchu drogowym, w szkole i w domu Żyj, ucz się i baw bezpiecznie.. Organizatorem konkursu był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i SP nr 4.
W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli oraz uczniowie klas 0– III, których prace oceniono na czterech poziomach: formy plastyczne: rysunek, wydzieranka, wyklejanka, prace malarskie dzieci
z przedszkoli oraz uczniowie klas 0 i I; formy literackie: hasło, wiersz, opowiadanie uczniowie klas II i III.
Na przełomie października i listopada 2015 r. dokonało oceny: 102 prac plastycznych; 84 prac literackich.

W grupie nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Konkurs plastyczny : III miejsce: Gabrysia Bukowska klas I e
Konkurs literacki- kategoria wiersz: II miejsce: Anna Duszniak -klasa II b
III miejsce: Maja Sarnowska -klas II b, III miejsce: Kaja Lachowska - III c
Kategoria opowiadanie: III miejsce: Amelia Wojtanowska, Jakub Hermanowicz - klas II b,III miejsce: Marta Hajdukiewicz, Katarzyna Kowalska -klas III c.
Kategoria hasło: II miejsce: Natalia Rutkowska -klas II e.
SZACHOWE MISTRZOSTWA
V Otwarte Mistrzostwa MDK w szachach klasycznych.
Kolejny dzień szachowych potyczek za nami. Dzisiaj Filip Rekiel wygrał 3 rundy (łącznie 5 wygranych na 6 rund). Dało mu to 7 miejsce w turnieju i co ważniejsze uzyskał normę na V kategorię szachową. Szymon Dragan wygrał dzisiaj dwie rundy i uplasował się na 12 miejscu. Podwyższył kategorię na IV.
Brawo chłopcy . Serdeczne gratulacje !!!
ZEBRANIA
Zebrania z rodzicami 23.11.2015r. (poniedziałek) (klasy I - III) >>>
Zebrania z rodzicami 24.11.2015r. (wtorek) (klasy IV – VI) >>>

Podczas zebrań dyżurują wszyscy nauczyciele, psycholog/pedagog oraz wicedyrektor szkoły.
REALIZACJA STYPENDIUM SZKOLNEGO 2015/2016
Uwaga Rodzice!
Od dnia 16.11.15r.(poniedziałek) proszę odbierać decyzje stypendialne za okres IX-XII 2015r.(gabinet 44) (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty)
Termin realizacji 16.11.15r. – 14.12.15r.
BARDZO PROSIMY O TERMINOWOŚĆ!
BÓBR INFORMATYCZNY 2015
Jak co roku zgłoszeni uczniowie klas szóstych naszej szkoły brali udział w konkursie Bóbr informatyczny. Jest to konkurs międzynarodowy- obejmujący kraje Europy środkowej.
O tej samej porze, w czwartek w godz 12.00- 13.00, wszyscy uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 24 zagadki informatyczne. Teraz czekamy na wyniki naszych uczniów.
MATEMATYCZNA RULETKA
W dniu 13 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „MATEMATYCZNA RULETKA”. W konkursie udział wzięło 12 drużyn. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w składzie: Zofia Siekierka i Olga Dziuba oraz Barbara Siekierka i Kamil Kluczewski. Drużyny rozwiązywały miedzy innymi zadania logiczne z zapałkami, układały tangramy, rozwiązywały kwadraty magiczne i domino matematyczne.
Gratulujemy Oldze i Zosi, które zajęły I miejsce.
WYŚCIG PO ZDROWIE
W dn.18.11.2015r w Szkole Podstawowej Nr 12 odbyły się zawody sportowe "Wyścig po zdrowie". Reprezentacja naszej szkoły była bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce.
Skład mistrzowskiego zespołu : Olivia Koteluk  Michał Tyburski Wiktoria Zwolińska Filip Kasprzykowski Martyna Tarmasewicz Wiktor Zyzek
AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

10 listopada 2015 uczniowie naszej szkoly "wsiedli" do wehikułu czasu i przenieśli się do czasu 1918, dzięki pieśniom, wierszom i przedstawieniom.

ŚNIADANIE DAJE MOC
Już od pięciu lat, 8 listopada obchodzimy Dzień Śniadanie Daje Moc wspólnie ze szkołami z całej Polski. W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 śniadaniowe święto będzie obchodzone w piątek - 6.11.2015. Zmiana ta wynika z faktu, iż 8 listopada wypada w dzień wolny od pracy (niedziela).
Klasa II b, I b, II d i  świetlica wzięła udział w akcji !!!
Szczególnie z uwagą śledzimy działania Bystrzaków z klasy IIb, która uczestniczy w  realizacji etapu jesiennego programu "Zdrowo jem, więcej wiem". Życzymy Wam powodzenia.
JESIENNY RAJD ROWEROWY
Są jednak w naszej szkole zapaleni turyści- rowerzyści. Nie przestraszyli się deszczu oraz chłodu i wyruszyli w sobotę 7 listopada na rajd rowerowy do Krasnego Lasu. Trzynaścioro uczniów,  trójka rodziców i nauczyciele (p.Barbara Rodziewicz, p.Dorota Kryjom, p.Dorota Jeleniewska, p.Ireneusz Kujawski) pokonali 20- kilometrową trasę. Zgodnie z zapowiedzą nie zabrakło pięknych jesiennych widoków i miłej zabawy na świeżym powietrzu. A wkrótce zapraszamy na sobotnie wyjście na lodowisko.
KONKURS O KSIĄŻKI DO NASZEJ BIBLIOTEKI ZAKOŃCZONY
Pamiętacie nasz filmik , w którym wyznawaliśmy miłość do ulubionych książek. Niestety nie udało się nam wygrać tych książek. Dostaliśmy natomiast dyplom od pani Minister Edukacji Narodowej za udział w drugiej edycji konkursu "Książki naszych marzeń".
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY ,, POSTAĆ PANI JESIENI ” zakończony
Organizatorzy : Jolanta Mroczek , Małgorzata Fontasiewicz

LAUREACI

KLASY PIERWSZE

I miejsce Wojciech Wilmański I e
II miejsce Weronika Domowska I e
III miejsce Nadia Klach I c
wyróżnienie Igor Gurba I e
Robert Wasiak I a

KLASY DRUGIE

I miejsce Miriam Majewska II f
II miejsce Dawid Pyśk II e
III miejsce Karolina Songin II f
wyróżnienie Bartek Krygier II b

KLASY TRZECIE

I miejsce Dominika Szafran III c
II miejsce Katarzyna Kowalska III c
III miejsce Marta Hajdukiewicz III c
wyróżnienie Patrycja Wylocińska III a
BYSTRZAKI Z KLASY II B OPOWIADAJĄ
W klasie II b odbyły się zajęcia  o owocach i warzywach, podczas których dzieci nauczyły  się rozpoznawać owoce i warzywa (zmysłami: wzroku, dotyku, smaku) i zapoznały  się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w ich codziennej diecie.

Zapraszamy na ich stronkę pełną zdrowia>>>

RAJD PAPIESKI ZA NAMI
Rajd papieski - bardzo ciekawe zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej (dzieci zostały pochwalone za wyjątkową wiedzę o Karolu Wojtyle oraz za umiejętność pracy z mapą Polski i świata) ,zwiedzanie katedry elbląskiej z tronem papieskim z 1999 r. oraz chwila zadumy przy pomniku Jana Pawła II.
ZAPRASZAMY NA RAJD ROWEROWY
Serdecznie zapraszamy rodziców i uczniów na rajd rowerowy do Krasnego Lasu. Ruszamy 7 listopada 2015r, o godz. 9.30. Pokonamy ok 25 km po ścieżkach rowerowych i leśnych. Piękne widoki- gwarantowane. Zapisy u p.I.Kujawskiego i p.D.Kryjom
TYDZIEŃ ORTOGRAFII W „OSIEMNASTCE” (26-30.10) już za nami.
Przez dwa dni można było przebadać się przychodni ortograficznej, od środy do piątku sprzedawane były przekąski ortograficzne, a w bibliotece szkolnej uczniowie sprawdzali „stan ortograficzny”, pisząc dyktando. Najlepsi- „najzdrowsi” otrzymali w nagrodę bon ortograficzny do zrealizowania w bufecie szkolnym.
Tydzień ortografii zakończyło piątkowe szaleństwo modowe. Uczniowie wykazali się pomysłowością, tym bardziej, że niektórzy połączyli dwa trendy –halloweenowy i ortograficzny.
Całość imprezy przygotowana została przez klasę 5c wraz z wychowawcą – p.Iwoną Staszyńską. Do działań włączyli się wszyscy nauczyciele klas 4-6, którzy otrzymali od polonistów propozycje zadań i ćwiczeń ortograficznych na każdą lekcję.
To nie jednorazowa akcja, ale cykliczne działania, zaplanowane przez nauczycieli języka polskiego na cały rok szkolny. Październikowy Tydzień Ortografii cieszył się dużym zainteresowaniem wśród społeczności Osiemnastki, bo połączył naukę z zabawą.
Mamy nadzieję, że ortografia, dzięki takim imprezom, wejdzie nam wszystkim w krew
Zapraszamy w LISTOPADZIE!
TRWA WIELKA ZBIÓRKA MAKULATURY
Przez cały październik zbieramy makulaturę!!! Zbiórka trwa do 1 listopada!!!! Zapraszajcie do akcji swoich sąsiadów, bliskich i wszystkich kolegów. Przynieście do szkoły makulaturę i ratujcie z nami drzewa. Najlepsze klasy zostaną nagrodzone.
 
CZYSTE WODY ZDROWE RYBY
Zarząd Okręgu PZW w Elblągu jak co roku zaprosił dzieci ze szkół podstawowych z Elbląga i z gminy Elbląg do udziału w 9 edycji konkursu plastycznego pn. '"Czyste Wody -Zdrowe Ryby". Finał i uroczysta gala odbędzie sie w WMB Pedagogicznej w Elblągu ul. Św. Ducha, dn.29 10 2015 r, o godzinie 11:00.

Uświetni go występ klasy I b przedstawieniem "O rybaku i złotej rybce", do którego pilnie się pierwszaki przygotowują. Właśnie skończyli malować dekorację.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

SZKOŁA DLA RODZICÓW
alt21.10.2015r. o godzinie 17.00 rozpoczęła się V edycja "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców".  Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Państwa ponownie zaistniała potrzeba zorganizowania dwóch edycji „Szkoły”.
Na wiosenną edycję zaprosimy kolejnych z Państwa, którzy zgłosili chęć udziału w warsztatach podczas wrześniowych zebrań (prosimy o cierpliwość). Cieszy nas niezmienne zainteresowanie Państwa zajęciami i głęboko wierzymy w to, iż podejmowany trud oraz konsekwencja w postępowaniu pomogą Państwu osiągnąć sukces wychowawczy.
MOŻEMY MIEĆ NOWE SPORTOWE STOISKO
WALCZYMY O BOISKO DLA NASZEJ SZKOŁY POTRZEBNE SĄ GŁOSY WSZYSTKICH!!!
Dzieci - namawiajcie rodziców!!! Rodzice - głosujcie rozważnie tak, by nie stracić punktów, które mogą nas przybliżyć do dnia, kiedy w SP18 pojawi się boisko z prawdziwego zdarzenia. W kupie siła, więc do dzieła!!!
http://www.bo2016.umelblag.pl/okreg/2 --> POZYCJA NR 17
Zapraszamy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZAPROSZENIE
Biblioteka SP 18 wraz ze Szkolnym Kołem Caritas zaprasza 26.10.2015r. o godz.16.00 na Wieczór Wspomnień o Świętym Janie Pawle II. Zapraszamy dzieci kl.1-6 , rodziców, babcie, dziadków i nauczycieli. Spotkanie odbędzie się w bibliotece. W programie : dzieci o Papieżu Janie Pawle II, prezentacja multimedialna, koncert zespołu Crazy Band.
Serdecznie zapraszamy.
Dnia 19.10.2015r.Szkolne Koło Caritas zaprasza wszystkie dzieci na RAJD PAPIESKI. Zapraszamy też rodziców i dziadków. Zbiórka w szatni w szkole o godz. 13.00 a powrót planowany jest około godz. 16.30.
W planie :
• zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej (gra – podchody o Janie Pawle II),
• odwiedzenie Katedry
• chwila zadumy przy pomniku Świętego Papieża
Zabieramy: legitymację, 2 bilety , małe co nieco, napój i ...dobry nastrój.
Chęć udziału zgłaszamy w bibliotece, tam też otrzymamy zgody do wypełnienia przez rodziców. Zgody przynosimy do poniedziałku (19 października).
Serdecznie zapraszamy.
KONKURS PARAFIALNY „ILUSTRACJA DO TAJEMNICY RÓŻAŃCA”
WYNIKI:
Kategoria klas I-III
1 miejsce: Maja Krause, Martyna Bubel, Dominika Szafran ;2 miejsce: Zuzanna Kwaśniewska, Agata Dziuba; 3 miejsce: Kaja Lachowska, Oliwia Barańska, Maria Skotnicka
Wyróżnienia: Mateusz Zajączkowski, Jakub Hermanowicz, Rafał Lewandowski ,Bartosz Dowgwiłło, Aleks Grzelak, Dawid Falasa
Kategoria klas IV-VI 1 miejsce: Emilia Tonga Barbara Siekierka 2 miejsce: Zofia Siekierka Maria Siekierka Olga Dziuba 3 miejsce: Jakub Zajączkowski
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA TRWA
Właśnie dzisiaj 12.110.2015 rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania (codeweek). O tym, jak ważne jest programowanie w dzisiejszym świecie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność programowania już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia.
Już drugi rok w naszej szkole realizujemy program Mistrzowie Kodowania, który od najmłodszych lat zaraża pasją kodowania i pozawala naszym młodym osiemnastkowiczom kształcić najważniejsze kompetencje w XXI wieku. Po pierwszym roku realizacji Mistrzów Kodowania możemy powiedzieć: Programowanie to już nie jest domena tylko informatyków – kodują wszyscy, bez względu na wykształcenie, płeć i wiek.
Nasz Tydzień Kodowania rozpoczęliśmy happeningiem otwierzajacymszereg spotkań z kodowaniem.
OTRZĘSINY W ŚWIETLICY
W tym tygodniu w naszej świetlicy spotkać można było całe stada mniejszych i większych, uroczych kotków. Miały sterczące uszy, długie wąsy i zabawne plamki na noskach. Wszystko to za sprawą OTRZĘSIN, czyli uroczystego przyjęcia pierwszoklasistów do bractwa świetlicowego.
Dzieci poddane zostały trzem próbom: mądrości, smaku i zwinności. Musiały wykazać się wiedzą dotyczącą zasad obowiązujących w świetlicy szkolnej, wypić mleko ze spodka bez pomocy rąk, zjeść plasterek cytryny bez robienia kwaśnej miny oraz jak najszybciej przenieść jajko na łyżce. Nasze kotki wspaniale przeszły wszystkie próby. Na koniec zostały ukoronowane, usiadły na "kocim tronie", gdzie pani Ania pasowała je na ŚWIETLIKÓW. Drogie pierwszaczki - witamy Was w naszym gronie.
PIERWSZA AUDYCJA MUZYCZNA ZA NAMI
Podczas audycji muzycznej pan Nutka zabrał nas do Hiszpanii. Dzieci słuchały hiszpańskich ballad i tradycyjnych pieśni. Poznawały ten kraj dzięki bajce opowiadanej przez prelegenta. a dzieci uczestniczą czynnie w audycji. Tym razem były torreadorami, gitarzystami,... uczestniczyły w corridzie.
Podczas tych koncertów uczniowie poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, różne tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę różnych kultur.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka w poszczególnych klasach I – III Szkoły Podstawowej nr 18 wybrano najsympatyczniejszego chłopca . Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego zorganizowały Galę Najsympatyczniejszych . Chłopcy otrzymali niebieskie szarfy i słodki upominek .

Najsympatyczniejsi : 1a – Kacper Tyszka , 1b- Gabriel Pietras , 1c – Adam Jagodziński , 1d – Krystian Chuderewicz , 1e – Piotr Mateusiak , 2 a – Oliwier Turulski , 2 b - Marcin Kiedyk , 2 c – Filip Nikołajuk , 2 d – Kacper Pasierowski , 2 e – Dorian Danilewicz , 2 f – Rafał Ulfik , 3 a – Gabriel Mazurek , 3 b – Dawid Majkowski , 3 c – Emil Żebrowski , 3 d – Bartek Michalak

PODWÓJNE ZLOTO NASZYCH SZTAFET
W dniu 29.09.2015r odbyły się jubileuszowe XXX Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i wywalczyli złote medale:
Zwycięska sztafeta dziewcząt: Martyna Tarmasewicz, Emila Kalinowska, Julia Cirowska, Klaudia Chmielewska, Natasza Wernerowicz, Martyna Pastewska, Iga Kowalska, Alicja Tońska, Patrycja Radzikowska, Natalia Bratuś, (R) Wiktoria Piechocka
Zwycięska sztafeta chłopców Dominik Rudawski, Wiktor Zyzek, Kamil Kluczewski, Jakub Białobrzeski, Filip Redesiuk, Filip Kasprzykowski, Mateusz Wiśniewski, Szymon Dragan, Cyprian Ceglerski, Maksymilian Szymborski, (R) Filip Rekiel
Brawo, brawo, brawo !!! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
SZLAKIEM RZEKI NOGAT
w sobotę 26 września 2015r 35- osobowa drużyna z naszej szkoły wyruszyła na rajd rowerowy na Żuławy Wiślane. Jechaliśmy pięknym, widokowym szlakiem wzdłuż rzeki Nogat. Pogoda i humory dopisały. Opiekunami grupy byli: p.Dorota Kryjom, p. Wioletta Ossowska, p. Barbara Rodziewicz, p.Ireneusz Kujawski, p. Piotr Prokurat. W październiku zapraszamy na kolejny rajd. :)
POBIEGLI NA SREBRO
24 września 2015 odbyły się Biegi Przełajowe organizowane przez MOS Elbląg Gratulujemy wszystkim naszym wspaniałym zawodnikom sportowej postawy. Srebrny medal zdobyła Ania Zyzek z klasy II b, Wiktoria Kotra z klasy IV i Dominik Rudawski z klasy VI. Brawo!!!
ŚWIĘTOWANIE POD ZNAKIEM SOWY
Dużo się działo. Były ciekawe zajęcia, patole egzaminacyjne. Wybraliśmy Królowa skakanki. Jest dobrze z naszą wiedzą mnożeniową. Elblążanie znają tabliczkę mnożenia !!! Klasę III c odwiedziły dzieci z SP nr 16. Spotkanie pozwoliło w ciekawy zabawowy sposób poszerzać umiejętności matematyczne. Podsumowaliśmy konkursy WTM 2015. Oto nasi laureaci:
Konkurs literacki
I miejsce Kaja Lachowska klasa III c
II miejsce Kamila Sidorek klasa VI c
III miejsc Milena Rutkowska klasa IV c
Wyróżnienie Ewa Bortnowska Klasa V d
Konkurs plastyczny
I miejsce Katarzyna Kowalska Klasa III c
II miejsce Marcel Żebrowski, Emil Żebrowski klasa III c
III miejsce Aleksandra Kozłowska, Matylda Chyłkowska ,
Liwia Tempczyk klasa III c
Królową skakanki została Olga Dziuba z klasy V d Gratulujemy !!! Wszystkim pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy, każdego obdarowaliśmy drobnym upominkiem.
BYLIŚMY NA "ŁAMAŃCACH JĘZYKOWYCH"
Elbląg w www.portEl.pl, Bezbłędny piknik w ŚwiatowidzieKrzyżówki, rebusy, labirynty, łamańce językowe i wiele innych zadań czekało na uczestników pikniku ortograficzno – językowego, który odbył się 24 września w Światowidzie. Młodzież musiała wykazać się wiedzą, znajomością reguł ortograficznych, przysłów, frazeologizmów i spostrzegawczością.
Uczniowie rozwiązywali zadania na 10 stacjach, a za poprawne wykonanie dostawali naklejki. Kto zebrał 10 naklejek, brał udział w losowaniu nagród. W ramach imprezy odbyły się również prelekcje, a pomiędzy nimi zaprezentowali się laureaci konkursu krasomówczego. Następnie wszyscy wzięli udział w debacie na temat „ Słowo rani bardziej niż ostry miecz”. O kulturze słowa w internecie z młodzieżą rozmawiali: Katarzyna Jarosińska-Buriak – starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, Marlena Derlukiewicz - konsultant ds. języka polskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Włodzimierz Gęsicki - właściciel Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.
Na koniec wręczono nagrody za konkurs ortograficzny. Dziewczyny z naszej szkoły: Olga Jaskulska, Natalia Kaluza, KamilaBernardzik zajęły III miejsce. Gratulujemy wspaniałego wyniku!
W PIĄTEK ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay) odbywa się w ostatni piątek września. W tym roku – 25 września szkoły z różnych stron świata będą uczestniczyć w wydarzeniu. Tradycyjnie już włączamy się w tę akcję :) edukacyjną.

Jaki jest cel akcji?
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Np. Jak Wam się podoba Tabliczka Mnożenia na szkolnych schodach :) ?
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTY

Kochani Rodzice!
Zapraszamy Was serdecznie
na szkolną uroczystość pn. „Ślubowanie”,
która odbędzie się
1 października 2015 o godz. 16.30
w sali gimnastycznej.

Pierwszaki

PRZYSZŁA JESIEŃ - ZOSTAWIŁA NAM LIST
Kochane dzieci!
Dzisiaj 23 września 2015 rozpoczyna się moje królowanie w świecie przyrody. Zawsze witaliście mnie szkolnymi Dożynkami. W tym roku widzę niezły remont Zielonego Zakątka. To dobrze! Takie zmiany są bardzo potrzebne! Zapraszam Was więc na uroczyste otwarcie Szkolnego Ogrodu, około 10 października. Chciałabym, abyście, na ten dzień, wykonali zadanie. Z jego realizacji, będziecie mogli się pochwalić na październikowej szkolnej uroczystości.

Pozdrawiam Was serdecznie obsypując kolorowymi liśćmi, kroplami deszczu, kasztanami, żołędziami…
                                                                          Jesień
PS Proszę Was - spójrzcie w niebo, 28 września, będzie zaćmienie księżyca. Pamiętajcie! Wkrótce będziemy przestawiać czas na zimowy. Przestawianie czasu w tym roku przypada w nocy z 24 na 25 października. Pośpicie sobie o godzinę dłużej.
Z ŻYCIA SZKOŁY
W klasie 2b w Kąciku Twórcy zawisły bardzo ciekawe komiksy na temat kodeksu ucznia. Dzieci pracowały bardzo pilnie. Warto tam zajrzeć - gabinet 28. W gabinecie 27 mieszkają patyczaki. W sali 25 na oknach pojawiły się jesienne dekoracje. A w szkolnym ogrodzie rozpocznie się odnowienie kawałka ziemi, który jest arem. Niedługo uroczyste otwarcie wyremontowanego ogrodu.

Samorząd Uczniowski przypomina o Dniu Chłopaka - 30 WRZEŚNIA 2015

ZAPRASZAMY NA RAJD ROWEROWY
Serdecznie zapraszamy rodziców i uczniów na rajd rowerowy do Krasnego Lasu. Ruszamy 7 listopada 2015r, o godz. 9.30. Pokonamy ok 25 km po ścieżkach rowerowych i leśnych. Piękne widoki- gwarantowane. Zapisy u p.I.Kujawskiego i p.D.Kryjom
TYDZIEŃ ORTOGRAFII W „OSIEMNASTCE” (26-30.10) już za nami.
Przez dwa dni można było przebadać się przychodni ortograficznej, od środy do piątku sprzedawane były przekąski ortograficzne, a w bibliotece szkolnej uczniowie sprawdzali „stan ortograficzny”, pisząc dyktando. Najlepsi- „najzdrowsi” otrzymali w nagrodę bon ortograficzny do zrealizowania w bufecie szkolnym.
Tydzień ortografii zakończyło piątkowe szaleństwo modowe. Uczniowie wykazali się pomysłowością, tym bardziej, że niektórzy połączyli dwa trendy –halloweenowy i ortograficzny.
Całość imprezy przygotowana została przez klasę 5c wraz z wychowawcą – p.Iwoną Staszyńską. Do działań włączyli się wszyscy nauczyciele klas 4-6, którzy otrzymali od polonistów propozycje zadań i ćwiczeń ortograficznych na każdą lekcję.
To nie jednorazowa akcja, ale cykliczne działania, zaplanowane przez nauczycieli języka polskiego na cały rok szkolny. Październikowy Tydzień Ortografii cieszył się dużym zainteresowaniem wśród społeczności Osiemnastki, bo połączył naukę z zabawą.
Mamy nadzieję, że ortografia, dzięki takim imprezom, wejdzie nam wszystkim w krew
Zapraszamy w LISTOPADZIE!
TRWA WIELKA ZBIÓRKA MAKULATURY
Przez cały październik zbieramy makulaturę!!! Zbiórka trwa do 1 listopada!!!! Zapraszajcie do akcji swoich sąsiadów, bliskich i wszystkich kolegów. Przynieście do szkoły makulaturę i ratujcie z nami drzewa. Najlepsze klasy zostaną nagrodzone.
 
CZYSTE WODY ZDROWE RYBY
Zarząd Okręgu PZW w Elblągu jak co roku zaprosił dzieci ze szkół podstawowych z Elbląga i z gminy Elbląg do udziału w 9 edycji konkursu plastycznego pn. '"Czyste Wody -Zdrowe Ryby". Finał i uroczysta gala odbędzie sie w WMB Pedagogicznej w Elblągu ul. Św. Ducha, dn.29 10 2015 r, o godzinie 11:00.

Uświetni go występ klasy I b przedstawieniem "O rybaku i złotej rybce", do którego pilnie się pierwszaki przygotowują. Właśnie skończyli malować dekorację.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

SZKOŁA DLA RODZICÓW
alt21.10.2015r. o godzinie 17.00 rozpoczęła się V edycja "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców".  Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Państwa ponownie zaistniała potrzeba zorganizowania dwóch edycji „Szkoły”.
Na wiosenną edycję zaprosimy kolejnych z Państwa, którzy zgłosili chęć udziału w warsztatach podczas wrześniowych zebrań (prosimy o cierpliwość). Cieszy nas niezmienne zainteresowanie Państwa zajęciami i głęboko wierzymy w to, iż podejmowany trud oraz konsekwencja w postępowaniu pomogą Państwu osiągnąć sukces wychowawczy.
MOŻEMY MIEĆ NOWE SPORTOWE STOISKO
WALCZYMY O BOISKO DLA NASZEJ SZKOŁY POTRZEBNE SĄ GŁOSY WSZYSTKICH!!!
Dzieci - namawiajcie rodziców!!! Rodzice - głosujcie rozważnie tak, by nie stracić punktów, które mogą nas przybliżyć do dnia, kiedy w SP18 pojawi się boisko z prawdziwego zdarzenia. W kupie siła, więc do dzieła!!!
http://www.bo2016.umelblag.pl/okreg/2 --> POZYCJA NR 17
Zapraszamy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZAPROSZENIE
Biblioteka SP 18 wraz ze Szkolnym Kołem Caritas zaprasza 26.10.2015r. o godz.16.00 na Wieczór Wspomnień o Świętym Janie Pawle II. Zapraszamy dzieci kl.1-6 , rodziców, babcie, dziadków i nauczycieli. Spotkanie odbędzie się w bibliotece. W programie : dzieci o Papieżu Janie Pawle II, prezentacja multimedialna, koncert zespołu Crazy Band.
Serdecznie zapraszamy.
Dnia 19.10.2015r.Szkolne Koło Caritas zaprasza wszystkie dzieci na RAJD PAPIESKI. Zapraszamy też rodziców i dziadków. Zbiórka w szatni w szkole o godz. 13.00 a powrót planowany jest około godz. 16.30.
W planie :
• zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej (gra – podchody o Janie Pawle II),
• odwiedzenie Katedry
• chwila zadumy przy pomniku Świętego Papieża
Zabieramy: legitymację, 2 bilety , małe co nieco, napój i ...dobry nastrój.
Chęć udziału zgłaszamy w bibliotece, tam też otrzymamy zgody do wypełnienia przez rodziców. Zgody przynosimy do poniedziałku (19 października).
Serdecznie zapraszamy.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA TRWA
Właśnie dzisiaj 12.110.2015 rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania (codeweek). O tym, jak ważne jest programowanie w dzisiejszym świecie chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Umiejętność programowania już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia.
Już drugi rok w naszej szkole realizujemy program Mistrzowie Kodowania, który od najmłodszych lat zaraża pasją kodowania i pozawala naszym młodym osiemnastkowiczom kształcić najważniejsze kompetencje w XXI wieku. Po pierwszym roku realizacji Mistrzów Kodowania możemy powiedzieć: Programowanie to już nie jest domena tylko informatyków – kodują wszyscy, bez względu na wykształcenie, płeć i wiek.
Nasz Tydzień Kodowania rozpoczęliśmy happeningiem otwierzajacymszereg spotkań z kodowaniem.
OTRZĘSINY W ŚWIETLICY
W tym tygodniu w naszej świetlicy spotkać można było całe stada mniejszych i większych, uroczych kotków. Miały sterczące uszy, długie wąsy i zabawne plamki na noskach. Wszystko to za sprawą OTRZĘSIN, czyli uroczystego przyjęcia pierwszoklasistów do bractwa świetlicowego.
Dzieci poddane zostały trzem próbom: mądrości, smaku i zwinności. Musiały wykazać się wiedzą dotyczącą zasad obowiązujących w świetlicy szkolnej, wypić mleko ze spodka bez pomocy rąk, zjeść plasterek cytryny bez robienia kwaśnej miny oraz jak najszybciej przenieść jajko na łyżce. Nasze kotki wspaniale przeszły wszystkie próby. Na koniec zostały ukoronowane, usiadły na "kocim tronie", gdzie pani Ania pasowała je na ŚWIETLIKÓW. Drogie pierwszaczki - witamy Was w naszym gronie.
PIERWSZA AUDYCJA MUZYCZNA ZA NAMI
Podczas audycji muzycznej pan Nutka zabrał nas do Hiszpanii. Dzieci słuchały hiszpańskich ballad i tradycyjnych pieśni. Poznawały ten kraj dzięki bajce opowiadanej przez prelegenta. a dzieci uczestniczą czynnie w audycji. Tym razem były torreadorami, gitarzystami,... uczestniczyły w corridzie.
Podczas tych koncertów uczniowie poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, różne tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę różnych kultur.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Z okazji Dnia Chłopaka w poszczególnych klasach I – III Szkoły Podstawowej nr 18 wybrano najsympatyczniejszego chłopca . Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego zorganizowały Galę Najsympatyczniejszych . Chłopcy otrzymali niebieskie szarfy i słodki upominek .

Najsympatyczniejsi : 1a – Kacper Tyszka , 1b- Gabriel Pietras , 1c – Adam Jagodziński , 1d – Krystian Chuderewicz , 1e – Piotr Mateusiak , 2 a – Oliwier Turulski , 2 b - Marcin Kiedyk , 2 c – Filip Nikołajuk , 2 d – Kacper Pasierowski , 2 e – Dorian Danilewicz , 2 f – Rafał Ulfik , 3 a – Gabriel Mazurek , 3 b – Dawid Majkowski , 3 c – Emil Żebrowski , 3 d – Bartek Michalak

PODWÓJNE ZLOTO NASZYCH SZTAFET
W dniu 29.09.2015r odbyły się jubileuszowe XXX Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w sztafetowych biegach przełajowych. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i wywalczyli złote medale:
Zwycięska sztafeta dziewcząt: Martyna Tarmasewicz, Emila Kalinowska, Julia Cirowska, Klaudia Chmielewska, Natasza Wernerowicz, Martyna Pastewska, Iga Kowalska, Alicja Tońska, Patrycja Radzikowska, Natalia Bratuś, (R) Wiktoria Piechocka
Zwycięska sztafeta chłopców Dominik Rudawski, Wiktor Zyzek, Kamil Kluczewski, Jakub Białobrzeski, Filip Redesiuk, Filip Kasprzykowski, Mateusz Wiśniewski, Szymon Dragan, Cyprian Ceglerski, Maksymilian Szymborski, (R) Filip Rekiel
Brawo, brawo, brawo !!! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
SZLAKIEM RZEKI NOGAT
w sobotę 26 września 2015r 35- osobowa drużyna z naszej szkoły wyruszyła na rajd rowerowy na Żuławy Wiślane. Jechaliśmy pięknym, widokowym szlakiem wzdłuż rzeki Nogat. Pogoda i humory dopisały. Opiekunami grupy byli: p.Dorota Kryjom, p. Wioletta Ossowska, p. Barbara Rodziewicz, p.Ireneusz Kujawski, p. Piotr Prokurat. W październiku zapraszamy na kolejny rajd. :)
POBIEGLI NA SREBRO
24 września 2015 odbyły się Biegi Przełajowe organizowane przez MOS Elbląg Gratulujemy wszystkim naszym wspaniałym zawodnikom sportowej postawy. Srebrny medal zdobyła Ania Zyzek z klasy II b, Wiktoria Kotra z klasy IV i Dominik Rudawski z klasy VI. Brawo!!!
ŚWIĘTOWANIE POD ZNAKIEM SOWY
Dużo się działo. Były ciekawe zajęcia, patole egzaminacyjne. Wybraliśmy Królowa skakanki. Jest dobrze z naszą wiedzą mnożeniową. Elblążanie znają tabliczkę mnożenia !!! Klasę III c odwiedziły dzieci z SP nr 16. Spotkanie pozwoliło w ciekawy zabawowy sposób poszerzać umiejętności matematyczne. Podsumowaliśmy konkursy WTM 2015. Oto nasi laureaci:
Konkurs literacki
I miejsce Kaja Lachowska klasa III c
II miejsce Kamila Sidorek klasa VI c
III miejsc Milena Rutkowska klasa IV c
Wyróżnienie Ewa Bortnowska Klasa V d
Konkurs plastyczny
I miejsce Katarzyna Kowalska Klasa III c
II miejsce Marcel Żebrowski, Emil Żebrowski klasa III c
III miejsce Aleksandra Kozłowska, Matylda Chyłkowska ,
Liwia Tempczyk klasa III c
Królową skakanki została Olga Dziuba z klasy V d Gratulujemy !!! Wszystkim pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy, każdego obdarowaliśmy drobnym upominkiem.
BYLIŚMY NA "ŁAMAŃCACH JĘZYKOWYCH"
Elbląg w www.portEl.pl, Bezbłędny piknik w ŚwiatowidzieKrzyżówki, rebusy, labirynty, łamańce językowe i wiele innych zadań czekało na uczestników pikniku ortograficzno – językowego, który odbył się 24 września w Światowidzie. Młodzież musiała wykazać się wiedzą, znajomością reguł ortograficznych, przysłów, frazeologizmów i spostrzegawczością.
Uczniowie rozwiązywali zadania na 10 stacjach, a za poprawne wykonanie dostawali naklejki. Kto zebrał 10 naklejek, brał udział w losowaniu nagród. W ramach imprezy odbyły się również prelekcje, a pomiędzy nimi zaprezentowali się laureaci konkursu krasomówczego. Następnie wszyscy wzięli udział w debacie na temat „ Słowo rani bardziej niż ostry miecz”. O kulturze słowa w internecie z młodzieżą rozmawiali: Katarzyna Jarosińska-Buriak – starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, Marlena Derlukiewicz - konsultant ds. języka polskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i Włodzimierz Gęsicki - właściciel Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl.
Na koniec wręczono nagrody za konkurs ortograficzny. Dziewczyny z naszej szkoły: Olga Jaskulska, Natalia Kaluza, KamilaBernardzik zajęły III miejsce. Gratulujemy wspaniałego wyniku!
W PIĄTEK ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay) odbywa się w ostatni piątek września. W tym roku – 25 września szkoły z różnych stron świata będą uczestniczyć w wydarzeniu. Tradycyjnie już włączamy się w tę akcję :) edukacyjną.

Jaki jest cel akcji?
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Np. Jak Wam się podoba Tabliczka Mnożenia na szkolnych schodach :) ?
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTY

Kochani Rodzice!
Zapraszamy Was serdecznie
na szkolną uroczystość pn. „Ślubowanie”,
która odbędzie się
1 października 2015 o godz. 16.30
w sali gimnastycznej.

Pierwszaki

PRZYSZŁA JESIEŃ - ZOSTAWIŁA NAM LIST
Kochane dzieci!
Dzisiaj 23 września 2015 rozpoczyna się moje królowanie w świecie przyrody. Zawsze witaliście mnie szkolnymi Dożynkami. W tym roku widzę niezły remont Zielonego Zakątka. To dobrze! Takie zmiany są bardzo potrzebne! Zapraszam Was więc na uroczyste otwarcie Szkolnego Ogrodu, około 10 października. Chciałabym, abyście, na ten dzień, wykonali zadanie. Z jego realizacji, będziecie mogli się pochwalić na październikowej szkolnej uroczystości.

Pozdrawiam Was serdecznie obsypując kolorowymi liśćmi, kroplami deszczu, kasztanami, żołędziami…
                                                                          Jesień
PS Proszę Was - spójrzcie w niebo, 28 września, będzie zaćmienie księżyca. Pamiętajcie! Wkrótce będziemy przestawiać czas na zimowy. Przestawianie czasu w tym roku przypada w nocy z 24 na 25 października. Pośpicie sobie o godzinę dłużej.
Z ŻYCIA SZKOŁY
W klasie 2b w Kąciku Twórcy zawisły bardzo ciekawe komiksy na temat kodeksu ucznia. Dzieci pracowały bardzo pilnie. Warto tam zajrzeć - gabinet 28. W gabinecie 27 mieszkają patyczaki. W sali 25 na oknach pojawiły się jesienne dekoracje. A w szkolnym ogrodzie rozpocznie się odnowienie kawałka ziemi, który jest arem. Niedługo uroczyste otwarcie wyremontowanego ogrodu.

Samorząd Uczniowski przypomina o Dniu Chłopaka - 30 WRZEŚNIA 2015

ZAPRASZAMY NA RAJD ROWEROWY
Dnia 26 września 2015r zapraszamy uczniów i rodziców na rajd rowerowy "Szlakiem rzeki Nogat". Pokonamy ok 25 km po bardzo widokowej trasie, z Elbląga, przez Nowakowo do Kępy Rybackiej. Zapisy u p. I. Kujawskiego i p. D.Kryjom.

Informacja dla rodziców: jeśli dziecko słabo porusza się na rowerze to może wziąć udział w rajdzie tylko pod opieką rodzica/ opiekuna.

PRZED NAMI "WYPRAWA - POPRAWA"

PRZED NAMI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się w ostatni piątek września. W tym roku – 25 września szkoły z różnych stron świata będą uczestniczyć w wydarzeniu.
Jaki jest cel akcji?
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Nasz szkoła weźmie udział w tej akcji po raz trzeci . Z tej okazji organizujemy wiele konkursów. Oto dwa z nich :
-  plastyczny - plakat reklamujący przydatność znajomości tabliczki mnożenia , format A3 i większy
- literacki – wiersz o przydatności znajomości tabliczki mnożenia lub inna forma literacka wedle uznania autora (opowiadanie , ciekawe hasło).
Prace można składać najpóźniej do 23 września 2015 r. do koordynatorów akcji w naszej szkole pani Jadwigi Jagiełło lub Karoliny Klucznik. Liczymy na waszą pomysłowość , nagrody czekają!!!
O innych konkursach poinformują was nauczyciele wychowania fizycznego i matematyki.
JESTEŚMY LAUREATAMI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU
Klub Młodych Odkrywców Tropeczki, czyli dzieci z klasy 4b, wrócił z Warszawy z gali podsumowującej projekt pn. Badacz Wody. Pojechali tam, aby odebrać nagrodę za zostanie laureatem projektu. Przywieźli do szkoły: czek o wartości 400 zł, statuetkę Badacza Wody i gadżety projektowe. Bardzo gratulujemy wspaniałych działań w Międzynarodowym Projekcie.
Na galę zostało zaproszonych 5 szkół, laureatów, z całej Polski. Wśród nich naszą szkołę!!! Tropeczki były najmłodszym finalistą. Każda ze szkół zaprezentowała swoje, jak to powiedzieli jurorzy: "fantastyczne osiągnięcia i rezultaty pracy z projektem w roku szkolnym 2014/2015". Jury było pod ogromnym wrażeniem działań, pomysłów i sposobów realizacji programu. A wszystko to po to, aby wybrać polskiego przedstawiciela na finał międzynarodowy. Tropeczki zaprezentowały się znakomicie. Zachwyciły swoim wynalazkiem Korzeniopolewaczem SzymiKubsononem 2015, którego budowę i działanie zaprezentowali Kuba i Szymon. Martyna podbiła serca wszystkich swoim aktorskim talentem. Drużyna prezenterów: Martyna, Michał, Kacper, Andrzej i Maciek opowiedziała o całym roku pracy tropeczkowych badaczy wody. Jury z pięciu drużyn wybrało Gimnazjum nr 1 z Pionek i to oni 1.10.2015r. będą reprezentować Polskę na międzynarodowym finale programu. My jesteśmy dumni z naszych elbląskich Badaczy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i samych sukcesów w nowej edycji!
POMOC RODZINIE - DOPALACZE
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje, że od 01.09.2015r. w Olsztynie zacznie działać anonimowy PUNKT KONSULTACYJNO – INFORMACYJNY W SPRAWIE „dopalaczy”

Oferta skierowana jest do wychowawców, rodziców, opiekunów i innych osób chcących zwiększyć swą wiedzę na temat „dopalaczy”, by odpowiednio reagować i pomóc użytkownikom „dopalaczy”. Punkt mieści się w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Olsztynie, przy ulicy Żołnierskiej 16. Czynny będzie w każdy wtorek, od godziny 7.30 do 12.30, w którym będzie dyżurował psycholog: specjalista terapii uzależnień jak i profilaktyk uzależnień. Punkt nie będzie prowadził konsultacji i poradnictwa telefonicznego.
PIERWSZY DZWONEK
Zabrzmiał pierwszy dzwonek roku szkolnego 2015/2016. Minie on pod hasłem "Rok otwartej szkoły" Dla wszystkich Osiemnastkowiczów niech będzie to wartościowy i dobry czas. Czas - niezwykłej przygody z nauką. Czas - jak najlepszego wykorzystania Waszych talentów. Czas - rozwijania umiejętności i zainteresowań. Czas - wielu nowych przyjaźni oraz radości. Dla Was drodzy Rodzice niech to będzie czas dobrej współpracy ze szkołą, a Wam Nauczyciele życzymy czasu wypełnionego zadowoleniem oraz spełnieniem oczekiwań z wykonywanej pracy, a osiągnięcia uczniów niech będą nagrodą w realizacji Państwa powołania.
PAMIĘTAMY!!!
O tym nie wolno zapomnieć! 76 lat temu, polskie dzieci, zamiast dzwonka usłyszały: Okrzyk: Wojna!!! Zamiast wesołej piosenki, smutno śpiewaly:
Dnia pierwszego września, roku pamiętnego wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego. Najwięcej się uwziął na naszą Warszawę, Warszawo kochana tyś jest miasto krwawe. Kiedyś byłaś piękna bogata wspaniała teraz tylko kupa gruzów pozostała. Domy popalone, szpitale zburzone, gdzie się mają chronić ludzie poranione?

Lecą bomby z nieba brak jest ludziom chleba, nie tylko od bomby umrzeć będzie trzeba. Gdy biedna Warszawa w gruzach pozostała
to biedna Warszawa poddać się musiała. I tak się broniła całe trzy tygodnie jeszcze Pan Bóg pomści taką straszną zbrodnie.
NOWY ROK SZKOLNY 2015/2016

O godz. 8.00, w kościele Św. Wojciecha odbędzie się Msza Św. Zapraszamy!

NASZA SZKOŁA Z MIĘDZYNARONOWYM TYTUŁEM

Taka wiadomość w wakacje!!!! Gratulujemy dzielnym i fantastycznym Badaczom Wody z Klubu Młodego Odkrywcy "Tropeczki", który od lat prowadzi w naszej szkole pani Dorota Życzkowska. W minionym juz roku szkolnym tropeczkowe dzieci brały udział w projekcie "Badacz Wody". Realizowały różniste misje, które miały przede wszystkim uświadomić im, ich najbliższym i społeczności szkolnej, że nie ma nic cenniejszego na świecie niż woda. Finałem dzialań był Festiwal Wody. Przypomnijmy: 22 czerwca 2015 w szkolnym ogrodzie Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu o godz. 10.00 rozpoczęły się przygotowania do Festiwalu Wody. Każdy z Badaczy przygotowywał swoje stanowisko. Kiedy wszystko było gotowe, na badaczy czekała niespodzianka - koszulki z logo badacza wody. Cieszyły się: Jesteśmy prawdziwymi animatorami!!! Warto wspomnieć, że ci animatorzy, mieli po 8 i 9 lat. O godzinie 11:30 rozpoczął się festiwal. Zaprosiliśmy około 450 gości. A były to dzieci z okolicznych przedszkoli i koledzy z naszej społeczności szkolnej. Było roztapianie, parowanie. Były opowieści o wielorybach i innych zwierzętach podwodnych, nawodnych i nadwodnych; o przygodach kropelki wody; o młynach wodnych. Było chlapanie, bąbelkowanie, przelewanie i mieszanie. Podlewanie, oczyszczanie i wymywanie. Wszyscy doskonale się bawili :), ale przede wszystkim poprzez tą wodną zabawę uczyli się, ze jest najcenniejszych skarbem Ziemi, że bez niej nie ma życia, że trzeba ją oszczędzać i szanować., że nie można jej niczym zastąpić. Rozdaliśmy 480 deklaracji oszczędzania wody, które to uczestnicy festiwalu musieli zanieść do domu, aby poprosić całą rodzinę o podjęcie działań na rzecz oszczędzania wody.

Fundacja GAP, w lipcu 2015 uczestniczyła, w Lodynie, w konferencji , podczas której był podsumowany rok projektu Badacz Wody. Przedstawiciele Fundacji Gap Polska pochwalili się swoimi zespołami badaczy i nasz - Klub Młodego Odkrywcy - Tropeczki - Elbląg - wygrał tytuł MIĘDZYNARODOWEJ SZKOŁY TYGODNIA!!!!

Podziękowania ślemy Alicji Szarzyńskiej - OCEE Olsztyn, która nas zmotywowała do pracy i zachęciła do udziału w projekcie oraz Fundacji GAP Polska za wsparcie merytoryczne i finansowe :)

 Copyright © 2007 D. Życzkowska