UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

W SZKOLE
CERTYFIKATY


 
TYTUŁ
LOKALNEGO CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ
Certyfikat Strona Przyjazna Dzieciom

KONTAKT

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18
ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
55-2356376

AKCJE

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W TEJ CHWILI ODWIEDZA NAS  GOŚCI
 


WAKACJE

Już dzisiaj macie WAKACJE.
Życzymy wam dużo słońca, uśmiechu na twarzy,
dużo pozytywnych wrażeń,
WIELU CIEKAWYCH PRZYGÓD

i byśmy się spotkali w nowym roku szkolnym w takim gronie, jak się rozstaliśmy.

Udanych WAKACJI.

WSPOMNIENIE PANI ANETY BUDZICH

Odeszła od nas mając zaledwie 32 lata, odeszła tak niespodziewanie jak ten kwiat porwany na wietrze. Tym trudniej, do tej pory,  jest nam pogodzić się z tą nieopisaną stratą, która dotknęła tak boleśnie nas wszystkich bez wyjątków.

 Msza Św. w  intencji Pani Anety odbędzie się 6 lipca 2008 r. o godz. 11.00
w Stargardzie Szczecińskim w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego,

W
Elblągu 29.06.08 o godz. 13.00  kościele Św. Wojciecha
odbyła się Msza w intencji Pani Anety.

   "Serdecznie dziękujemy za pamięć i modlitwę w intencji Anety. Modliliśmy się wszyscy
razem i byliśmy razem w tym czasie. Szczęśliwych wakacji."

Rodzina

SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!!!!


ZAPRASZAMY!!!!

TERMIN ZGŁOSZEŃ UPŁYWA 20 CZERWCA 2008
Wszelkich informacji udziela p. Małgorzata Fontasiewicz 0-606293372

WOJEWÓDZKI SKORUPKOWY KONKURS

W konkursie Komiks "Bliskie spotkania z przyrodą" wzięły udział dzieci, uczestniczące w programie "Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak pokochać przyrodę żeby ona pokochała nas" z województwa warmińsko-mazurskiego. Wyróżnienia zdobyły uczennice z klasy 2c: Aleksandra Korzeniewska, Julia Gromelska, Dominika Sadlińska, Paulina Żyłowska i Sandra Kapteina. Gratulujemy!

DZIEWCZYNY ODEBRAŁY NAGRODY

Program  „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas" skierowany jest do nauczycieli, którzy chcą wyjść poza mury szkolne, by wspólnie z uczniami przeżywać radość poznawania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzieci z klasy 2c uczestniczyły w tym programie i miały przez to możliwość udziału w konkursie Ogólnopolskim "Spotkania z Robczkiem-Podglądaczkiem. Moje najpiękniejsze spotkania przyrodnicze." Nagrody za wyróżnienia otrzymały: Julia Gromelska  za barwnie ilustrowaną opowieść „Wędrówki przyrodnicze” w formie pamiętnika, Dominika Sadlińska  za interesujące pełne akcji ilustracje, Sandra Kapteina  za bogatą oprawę plastyczną opowiadania.

IGRCE 2008

Igrce 2008 za nami. Wygraliśmy eliminacje i dzielnie walczyliśmy w finale. Walka była tak wyrównana, że aż trzy drużyny uzyskały taką samą ilość punktów. O zwycięstwie zadecydowała liczba zwycięstw w poszczególnych konkurencjach. Ostatecznie zajęliśmy miejsce III. Gratulujemy reprezentacjom klas I-III. Walczyliście bardzo dzielnie!

SUKCES EKOLOGICZNY

Robić wszystko, by wytwarzane było jak najmniej odpadów.
Nie chodzi więc o to, żeby sprzątać, ale o to, by sprzątać nie trzeba było.
Zakończył się proces oceny prac konkursowych, które napłynęły na V edycję konkursów "Przyroda jest piękna?" i "Raport ekologiczny". Łącznie złożonych zostało około 300 prac konkursowych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno - Społeczny w Piasecznie. Przesłaliśmy pracę konkursową w konkursie pt.: „Raport ekologiczny”, w którym zaprezentowaliśmy naszą dotychczasową działalność na polu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody, osiągnęliśmy sukces - JESTEŚMY W GRONIE LAUREATÓW.

I MIEJSCE W REGIONALNYM KONKURSIE SKO

Regionalny etap konkursu "Dziś  oszczędzam w SKO jutro w PKO" rozstrzygnięty!!! Udało się - zajęliśmy I miejsce. Kwota nagrody dla szkoły to 2700 zł. Mamy jeszcze szanse wygrać coś w etapie centralnym. Drodzy członkowie SKO  - trzymajcie kciuki. Rozstrzygnięcie kolejnego etapu we wrześniu.Opiekunki SKO

TYLKO DO 15 CZERWCA...

...każdy może wyrazić swoją opinię na temat zmian w edukacji, jakie planuje wprowadzić minister Katarzyna Hall. W tym celu uruchomiło specjalną stronę internetową, na której przedstawione są szczegóły nowej reformy. Na stronie internetowej www.reformaprogramowa.men.gov.pl znajdują się opisy planowanych zmian organizacyjnych oraz obszerne fragmenty przygotowywanego dokumentu: podstawa programowa kształcenia ogólnego dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Strona jest tak skonstruowana, aby łatwo przejść do poszczególnych działów reformy. Dlatego można odnieść się tylko do wybranych zagadnień, bez konieczności analizowania całego projektu.

WAKACJE TUŻ TUŻ

Już tylko dziesięć dni zostało do wakacji. Jeżeli nigdzie nie wyjeżdżacie, zostajecie w Elblągu tutaj przedstawiamy dla Was propozycje spędzenia ciekawie czasu wakacyjnego w mieście.
PÓŁKOLONIE LETNIE
I TURNUS  30.06.08r. – 11.07.08 r
Szkoła Podstawowa nr 19 ul. Urocza 4 tel. 055/642-46-55
II TURNUS  14 – 25.07.2008 r.
Szkoła Podstawowa nr 21 ul. Godlewskiego 1 tel. 055/641-78-01
III TURNUS  28.07.08r. – 08.08.08 r.
Szkoła Podstawowa nr 6 ul. Piłsudskiego 4  tel. 055/234-16-10
IV TURNUS 11 – 22.08.08 r.
Szkoła Podstawowa nr 12 ul. Zajchowskiego 12    tel. 055/235-08-25

Całkowity koszt półkolonii 80 zł ( koszt 10 – dniowego wyżywienia)

DNI RODZINY 9-10 CZERWCA 2008

Pierwszy dzień obchodów Dni Osiemnastkowej Rodziny minął w stylu sportowym. Rywalizacja między klasami młodszymi o mistrzostwo kl. I-III zakończyła się zwycięstwem kl. 1 c. Tort truskawkowy, który wręczyli dzieciom Pani Dyrektor i Szkolnych Kucharz - podobno był pyszny! W klasach starszych dzieci rywalizowały między sobą o tytuł najlepszej klasy w wesołych konkurencjach np. w biegu czarownic na miotle. To była wesoła rywalizacja!!!
Natomiast drugi dzień święta Osiemnastkowej Rodziny był pełen tańca, śpiewu, pokazu talentów i wesołej zabawy. Dzieci rywalizowały między sobą w rzucie podkową, szkoliły swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy pod fachowym okiem młodzieży ze Szkoły policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu, próbowały tez swoich sił w jeździe konnej pod opieką instruktorów z gospodarstwa "Pod Lasem" w Piastowie. Ci, którzy nie za bardzo lubią rywalizację mogli oddać się sztuce - rysując, malując czy słuchając śpiewów na na szkolnym festiwalu "Na żabią nutę" oraz "Pokazie talentów".

BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI

Korzystając z zaproszenia PWSZ w Elblągu w czwartek, 29 maja dzieci z klasy II c i dzieci uczęszczające do świetlicy wybrały się na VI Bałtycki Festiwal Nauki. Zwiedziliśmy wystawy prac studentów z różnych dziedzin nauki. Uczestniczyliśmy w pokazach i doświadczeniach naukowych. W pracowni biologicznej dowiedzieliśmy się skąd się bierze woda w kranie i co się z nią dalej dzieje. Oglądaliśmy pod mikroskopem krople wody i organizmy, które w niej żyją. Część z nas wzięła udział w zajęciach praktycznych, dzieci malowały podwodny świat. Jedna z prezentacji przedstawiała związki nauki ze sztuką. Badaliśmy właściwości papieru, wspólnie projektowaliśmy z niego ubiór. Wróciliśmy do naszej świetlicy pełni wrażeń, z upominkami od studentów. Za rok wybierzemy się tam ponownie!

EKOLOGICZNE III MIEJSCE W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Konkurs zorganizował Zakład Utylizacji i Odpadów w Elblągu, a atrakcyjne nagrody ufundowali sponsorzy. Dyrektor ZUO Marian Wojtkowski, podsumowując tegoroczną zbiórkę, podkreślał, że konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zrozumieniem i zainteresowaniem młodzieży, o czym najwyraźniej świadczą wyniki zbiórki. W tym roku szkolnym zdobyliśmy III miejsce w X edycji Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w Elblągu w kategorii szkół podstawowych. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie! Szczegóły>>>

ELBLĄSKIE DNI RECYKLINGU

W sobotę na Placu Jagiellończyka odbył się Festyn, który zakończył trwające od środy Elbląskie Dni Recyklingu. Patronat nad Elbląskimi Dniami Recyklingu objął Prezydent Miasta Elbląga, głównym organizatorem był Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o.o. Atrakcji sobotniego festynu na Pl. Jagiellończyka było wiele: konkurs na selektywną zbiórkę odpadów (opakowań plastikowych, szklanych, makulatury, nakrętek, kartoników po napojach, zużytych baterii, elektrośmieci) prowadzony pod hasłem „Zamień odpady na upominki” i występy! Nie mogło nas tam zabraknąć! Dzieci z klas II d, z koncertem flażoletowym i Ic, z przedstawieniem "Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi", godnie zaprezentowały naszą szkołę na scenie festynu.

SMAKOWITY DZIEŃ ZIEMI W OSIEMNASTCE

Ależ to był smaczny i pouczający quiz. Całą imprezę otworzyły pierwszaczki z kl. I a i c piosenkami i warzywno-owocowym przedstawieniem, w którym usłyszeliśmy małe co nieco o wartościach odżywczych warzyw i owoców. Potem przedstawiciele kl. I-III zostali zaproszeni do udziału w quizie, gdzie czekały na nich różne zadania: rozwiązanie krzyżówki, puzzle czy rozpoznania po smaku "Powiedz, co jesz?" Na koniec wszystkie dzieci otrzymały w nagrodę zdrowe soczki. Całą imprezę przygotowały p. J. Mroczek i A. Fudala.

UWAGA SZÓSTOKLASIŚCI!

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, pojawiły się wyniki waszego sprawdzianu.

Gratulujemy wyniku!!!!

DBAJ O ZDROWIE - TRENUJ, ĆWICZ I ZWYCIĘŻAJ

W dniu 12 i 17 maja 2008 rozegrano zawody o Grand Prix Elbląga 2008 we Wrotkarstwie Szybkim. W zawodach brali udział zawodnicy z klubów Art Print z Olsztyna i elbląskie kluby Viking i Orzeł.Ostatecznie siostry Surowiec wywalczyły 6 miejsc medalowych. W tak mocnej konkurencji Weronika  Surowiec zdobyła 4 pierwsze miejsca w czterech  biegach, a Marika Surowiec zdobyła dwa miejsca trzecie w dwóch biegach ( w czasie pierwszej edycji  nabawiła sie kontuzji ) Ponadto  zawodnicy  i zawodniczki  zdobywają punkty za poszczególne biegi które są liczone w klasyfikacji ogólnej Grand Prix Elbląga. Zapraszamy na III Edycję Grand Prix Elbląga we wrotkarstwie szybkim. Być może komuś z was spodoba się ta konkurencja i  złapiecie bakcyla wrotek! - mówią siostry, a my trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy.

SUKCES SKORUPKOWYCH SPOTKAŃ KLASY IIc Z PRZYRODĄ

Program  „Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas" skierowany jest do nauczycieli, którzy chcą wyjść poza mury szkolne, by wspólnie z uczniami przeżywać radość poznawania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzieci z klasy 2c uczestniczą w tym programie i z niecierpliwością oczekują na następne zajęcia, które są dla nich wspaniałą zabawą i nauką w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. We wrześniu zostaliśmy zaproszeni do skorupkowego konkursu polegającego na dokumentowaniu przyrodniczych spotkań. Komisja postanowiła nie przyznawać III nagrody. Zamiast niej przyznała 8 wyróżnień w postaci sprzętu do prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Wyróżnienia otrzymały: Julia Gromelska  za barwnie ilustrowaną opowieść „Wędrówki przyrodnicze” w formie pamiętnika, Dominika Sadlińska  za interesujące pełne akcji ilustracje, Sandra Kapteina  za bogatą oprawę plastyczną opowiadania.

TURNIEJ SPORTOWY

Dnia 30 kwietnia 2008r. uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią Jolantą Mroczek udali się do zaprzyjaźnionego przedszkola „Akademii Krasnoludków”. Wzięli udział w Sportowym Turnieju Europejskim. 10-osobowa drużyna z kl. Ic reprezentowała Polskę, grupa 6-latków Anglię. Turniej przeprowadziła wychowawczyni dzieci 6-letnich pani Beata Wilga. Rywalizacja między pierwszoklasistami a przedszkolakami była zacięta. Sala wrzała od dopingu kibiców. Wygrała Polska, ale niewielką ilością punktów. Po turnieju sportowym dzieci z klasy Ic zostały zaproszone na słodki poczęstunek. Pani Jolanta Mroczek podziękowała pani Beacie i dzieciom wręczając słodki upominek. Pani Beata Wilga podarowała dzieciom książeczki pt. „ Herlikowe odkrycia” i wręczyła dyplomy uczestnikom turnieju. Na koniec zaprzyjaźnione grupy wykonały zdjęcie pamiątkowe.

MAJ - MIESIĄCEM KSIĄŻKI

Jak co roku w maju obchodzimy tydzień książki. Aby podkreślić, jak ważne jest obcowanie z nią i pokazać piękno poezji, zorganizowaliśmy Międzyświetlicowy Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, 6, 9, 12, 15, 16, 23 i 25. Dzieci były starannie przygotowane, a poziom występów bardzo wysoki. Świadczy o tym przyznanie przez jury, w składzie: przewodnicząca wicedyrektor mgr Elżbieta Okońska, mgr Anna Nowacka, mgr Barbara Rodziewicz, dwóch pierwszych i drugich miejsc, a także trzech wyróżnień. więcej>>>

9 MAJA - DZIEŃ EUROPY

Dzisiaj dzień 9 maja stał się europejskim symbolem - Dniem Europy, który wraz z flagą, hymnem, mottem i wspólną walutą (euro) stanowi o politycznej tożsamości Unii Europejskiej. Dzień ten jest okazją do imprez i uroczystości, które czynią Europę bliższą jej obywatelom oraz służą wzajemnemu zbliżeniu narodów wchodzących w skład Unii. W naszej szkole rozpoczęliśmy spotkania z historią tradycją, zwyczajami w krajach Europy. Za nami koncert eurowizji, w którym kl. I-III przygotowały miniplayback show, a przed nami dzień Europejczyka. Przygotowania trwają!

WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW PRZYSZŁYCH PIERWSZAKÓW

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu zaprasza 15.05.2008 r. o godz. 17.00 na spotkanie rodziców uczniów przyszłych klas pierwszych z wychowawcami klas.
Miejsce spotkania - stołówka szkolna
Obowiązkowo należy przynieść bilans zdrowia 6-latka.
Zapraszamy!

MAGICZNY ZAKĄTEK ELBLĄGA 8 W POLSCE

Koło Turystyczne "Tropy" brało udział w konkursie Wydawnictwa "Wiking" . Aby wygrać potrzebowało wielu głosów.  „Magiczny zakątek Elbląga” zajął ostatecznie 8 miejsce na 101 nadesłanych prac. Wszystkim, którzy głosowali na wycieczkę "Tropów" po elbląskiej Bażantarni serdecznie dziękujemy!

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2008/2009

Nowa zakładka!!!! Szukajcie spisu podręczników na nowy rok szkolny 2008/2009. Dokładny spis znajdziecie
tutaj!>>>

MISS OSIEMNASTKI WYBRANA!

Dzisiaj odbyły się wybory Miss SP 18 2008 startował 16 pięknych dziewcząt jednak jury w składzie p. Hanna Szuszkiewicz,p.Tomasz Gromelski oraz p.Mariusz Sobolewski wybrało 6 najpiękniejszych,oto wyniki:
MISS - Nikol Górniak Vb
I W-ce Miss Pamela Gudzińska IVb
II W-ce Miss Alicja Łada i Martyna Szulc IVd
Miss Elegancji- Klaudia Klekotka VIb
Miss Gracja - Ola Jachimowicz VIc

ZIELONE ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

Uprzątniemy wszystko w mig - śmieci zaraz pozbieramy,
Do koszyka powkładamy - znowu czysty będzie świat,
Teraz radio wyłączymy, odtąd słuchać byśmy chcieli wesolutkich ptasich treli.
Niechaj woda szumi nam, niech przyroda cieszy nas.
Gdy wyjechać chcesz w niedzielę, na wycieczkę jedź rowerem.
Zostaw w domu auto nowe. Będziesz mieć powietrze zdrowe, będzie pachniał każdy kwiat i wesoło gwizdał wiatr.

SMAKOWITY DZIEŃ ZIEMI W OSIEMNASTCE

Hasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi KLIMAT W POTRZEBIE. Nasze ekozespoły z Agencji Środowiskowej "Przyjaciele Ziemi" postanowiły tej z okazji zorganizować kiermasz wiosennych kanapek. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy na zakup drzewek do szkolnego ogródka, który z każdym dniem staje się piękniejszy. Tutaj przeczytasz więcej newsów na temat tegorocznego Dnia Ziemi>>>

JESTEŚMY LAUREATAMI EKOLOGICZNEGO PIERWSZEGO DNIA WIOSNY!
Celem konkursu, organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia, było przygotowanie i przeprowadzenie przez szkoły lokalnych aktywności (np. happeningów, przemarszów, lekcji otwartych itp.) adresowanych do własnych uczniów i lokalnych społeczności. Zajęcia miały promować oszczędność surowców, energii, odzysk, oraz zachowanie przyjazne środowisku w gospodarstwie domowym, w myśl hasła tegorocznej akcji "Sprzątania świata", zgodnie z postulatem holistycznego podejścia do środowiska i edukacji dla zrównoważonego rozwoju. To oczywiste, że  nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale każdy dzień w roku powinien być w ekologicznym stylu, treści i formie :) Od lat w całej Polsce, w pierwszy dzień wiosny masowo odbywają się różne aktywności w szkołach. Propozycją Fundacji Nasza Ziemia jest zorganizowanie w ten dzień wycieczek (wypraw) i happeningów promujących poszanowanie środowiska, do udziału w których zaproszone zostaną także lokalne społeczności i lokalne media (te ostatnie celem relacji i rozszerzenia zasięgu przesłania edukacyjnego tych aktywności). Nasz Zielony Marsz "Przygoda z Klimatem" spodobał się i... jesteśmy laureatami .
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2008/2009

Nowa zakładka!!!! Szukajcie spisu podręczników na nowy rok szkolny 2008/2009. Dokładny spis znajdziecie
tutaj!>>>

SUKCESY W KONKURSIE  "WIOSNA W EUROPIE"
MISS OSIEMNASTKI WYBRANA!

Dzisiaj odbyły się wybory Miss SP 18 2008 startował 16 pięknych dziewcząt jednak jury w składzie p. Hanna Szuszkiewicz,p.Tomasz Gromelski oraz p.Mariusz Sobolewski wybrało 6 najpiękniejszych,oto wyniki:
MISS - Nikol Górniak Vb
I W-ce Miss Pamela Gudzińska IVb
II W-ce Miss Alicja Łada i Martyna Szulc IVd
Miss Elegancji- Klaudia Klekotka VIb
Miss Gracja - Ola Jachimowicz VIc

ZIELONE ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

Uprzątniemy wszystko w mig - śmieci zaraz pozbieramy,
Do koszyka powkładamy - znowu czysty będzie świat,
Teraz radio wyłączymy, odtąd słuchać byśmy chcieli wesolutkich ptasich treli.
Niechaj woda szumi nam, niech przyroda cieszy nas.
Gdy wyjechać chcesz w niedzielę, na wycieczkę jedź rowerem.
Zostaw w domu auto nowe. Będziesz mieć powietrze zdrowe, będzie pachniał każdy kwiat i wesoło gwizdał wiatr.

SMAKOWITY DZIEŃ ZIEMI W OSIEMNASTCE

Hasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi KLIMAT W POTRZEBIE. Nasze ekozespoły z Agencji Środowiskowej "Przyjaciele Ziemi" postanowiły tej z okazji zorganizować kiermasz wiosennych kanapek. Dochód ze sprzedaży przeznaczamy na zakup drzewek do szkolnego ogródka, który z każdym dniem staje się piękniejszy. Tutaj przeczytasz więcej newsów na temat tegorocznego Dnia Ziemi>>>

DLA ZIEMI, DLA SIEBIE -ZOSTAŃ PRZYJACIELEM ZIEMI

Po raz jedenasty Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprosiła uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie zadaniowym "Dla Ziemi, dla siebie - zostań Przyjacielem Ziemi". Na konkurs nadesłano 673 raportów. Temat pracy związany był z hasłem tegorocznego Dnia Ziemi KLIMAT W POTRZEBIE i dotyczył ochrony klimatu. Poprzez wykonanie zadań dzieci   poszerzały wiedzę na temat klimatu, jego wpływu na życie na Ziemi oraz poznawały zagrożenia i ich skutki dla dalszych losów naszej planety. Wykonane zadania zostały zebrane w ciekawy raport w kształcie ula ;O) Spodobał się komisji jury i ekozespół "Pracowite pszczółki" (pod kierunkiem D. Życzkowskiej) w składzie: Julka Gromelska, D. Sadlińska, Natalka Szulc, Magda Janiak i Adam Szczepanik ZDOBYŁ I MIEJSCE. Po odbiór nagrody pojechaliśmy do Warszawy.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY ZABYTKÓW
18 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Ustanowiony został przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. W Polsce ideą obchodów jest zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości w naszym kraju oraz nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin. Wiecie, że „zabytkiem” nazywać można rzecz (nieruchomość, np. budynek, cmentarz lub krajobraz kulturowy albo rzecz ruchomą, np. dzieło sztuki użytkowej, obraz, rzeźbę, znalezisko archeologiczne) lub zespół rzeczy, które są dziełem człowieka lub są związane z jego działalnością i stanowią świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a które powinny być zachowane ze względu na swoją wartość artystyczną, naukową i historyczną.  "Tropy" wybrały się na rajd "Magiczne zabytki Elbląga"
JESTEŚMY LAUREATAMI EKOLOGICZNEGO PIERWSZEGO DNIA WIOSNY!
Celem konkursu, organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia, było przygotowanie i przeprowadzenie przez szkoły lokalnych aktywności (np. happeningów, przemarszów, lekcji otwartych itp.) adresowanych do własnych uczniów i lokalnych społeczności. Zajęcia miały promować oszczędność surowców, energii, odzysk, oraz zachowanie przyjazne środowisku w gospodarstwie domowym, w myśl hasła tegorocznej akcji "Sprzątania świata", zgodnie z postulatem holistycznego podejścia do środowiska i edukacji dla zrównoważonego rozwoju. To oczywiste, że  nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale każdy dzień w roku powinien być w ekologicznym stylu, treści i formie :) Od lat w całej Polsce, w pierwszy dzień wiosny masowo odbywają się różne aktywności w szkołach. Propozycją Fundacji Nasza Ziemia jest zorganizowanie w ten dzień wycieczek (wypraw) i happeningów promujących poszanowanie środowiska, do udziału w których zaproszone zostaną także lokalne społeczności i lokalne media (te ostatnie celem relacji i rozszerzenia zasięgu przesłania edukacyjnego tych aktywności). Nasz Zielony Marsz "Przygoda z Klimatem" spodobał się i... jesteśmy laureatami .
KONIEC ZAJĘĆ NA LODOWISKU

Od października co poniedziałek klasa 2c brała udział w zajęciach na lodowisku. Była to nauka jazdy na łyżwach. Okazało się, że nie wystarczy tylko umieć założyć łyżew! Nauka techniki jazdy jest trudna i wymaga wielu żmudnych godzin ćwiczeń. Początki były trudne. Większość z dzieci trzymała się bandy. Na koniec lodowego sezonu wszyscy pokonali strach i opanowali technikę jazdy na tyle, że śmiało się ślizgali!
Na ostatnie nasze zajęcia na lodowisku przybyli goście z klas czwartych:O)

SUKCESY W KONKURSIE  "WIOSNA W EUROPIE"

15 kwietnia w SP nr 23 w Elblągu odbyła się uroczystość wręczenia nagród za konkurs Literacko-Plastyczny "Wiosna w Europie", realizowany w ramach projektu "MUSIC AND ARTS" Socrates Comenius.  Na konkurs nadesłano ponad 200 prac.
Z naszej szkoły złożone zostały cztery prace. Jury doceniło wysiłek naszych uczennic!
Natalia Sadlińska
kl. VI c otrzymała nagrodę główną za wiersz "Wiosna w Europie",  Aleksandra Olszowa kl. VI c - wyróżnienie za wiersz "Poszukiwania".
Dziewczyny otrzymały dyplomy, upominki i nagrody książkowe.
GRATULUJEMY SUKCESÓW LITERACKICH!!!

STADA PATYCZAKÓW W NASZEJ SZKOLE

Od 1 kwietnia w naszej szkole rozpoczęliśmy obchody Dni Ziemi pod hasłem "Przygoda z klimatem". Pożegnaliśmy zimę organizując Zielony Marsz dla elbląskich podstawówek i przedszkoli, prowadzimy kampanię "Szanuj wodę", z okazji Tygodnia Ochrony Wód, przed nami ekowycieczki, rajdy, zazielenianie terenu i bliskie spotkania z przyrodą w szkole (na zdjęciu) i poza nią.

TO BYŁY OSTATNIE ZAWODY W TYM ZIMOWYM SEZONIE

W dniach 28- 29 marca na lodowisku w Gdańsku odbyły się Między Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Short-Tracku w zawodach  brali udział zawodnicy i zawodniczki  z trzech województw (pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego)
Ostatecznie siostry Surowiec, uczennice naszej szkoły, zdobyły 6 medali i ustanowił dwa nowe rekordy życiowe.
Weronika Surowiec zdobyła złote medale na dystansach 500 m, 222 m i 500 m
Marika Surowiec zdobyła srebrne medale na dystansach 500 m, 222 m i 500 m
To były ostatnie zawody w tym sezonie łyżwiarskim.

9 KWIETNIA 2008 DZIEŃ NASZEGO PATRONA SZKOŁY

W roku 1976 w Polsce trwały obchody 300-ej rocznicy urodzin Franciszka II Rakoczego, którego losy związane były z naszym krajem. 

Dwa lata później naszej szkole nadano imię Franciszka II Rakoczego i sztandar. 
Rakoczy Franciszek II, Rákóczi Ferenc (1676-1735), węgierski bohater narodowy, przywódca antyhabsburskiego ruchu wyzwoleńczego na Węgrzech. Aresztowany w Austrii 1701 za udział w spisku przeciw cesarzowi Leopoldowi I. Zbiegł do Polski. Na wieść o wybuchu powstania chłopskiego w pn. Węgrzech powrócił do kraju. W latach 1703-1711 przywódca powstania narodowego na Węgrzech, 1704 wybrany na księcia Siedmiogrodu, a 1705 na księcia Węgier. Stworzył regularną armię. 1707 ogłosił detronizację Habsburgów na Węgrzech. Po upadku powstania przebywał na emigracji w Polsce, Francji, Turcji. Pozostawał w bliskich związkach z Polską. W 1906 jego prochy sprowadzono na Węgry do Kosz.

8 KWIETNIA 2008 TESTY SZÓSTOKLASISTÓW "JASNE JAK SŁOŃCE"

Był to dzień wolny od zajęć dydaktycznych w kl. I-V.
TRZYMALIŚMY KCIUKI ZA NASZYCH NAJSTARSZYCH!!!!!

Sprawdzian zatytułowany był: "Jasne jak słońce", a w tematach zadań przewijał się motyw słońca, jego zaćmienia czy cienia. Uczniowie musieli wykazać się znajomością układu Ziemia - Księżyc - Słońce. Kilka zadań dotyczyło zaćmienia słońca. Były też pytania z prognozy pogody. Na podstawie mapy pogody należało napisać kilka zdań o tym, jaka będzie jutro pogoda w Polsce. Trudności nie powinno im sprawić też ostatnie pytanie, w którym musieli napisać o swoim ulubionym i wyjątkowym miejscu - "jasnym jak słońce". O wynikach dowiemy się pod koniec maja.

ZWYCIĘSTWO NA FESTIWALU PIOSENKI WIOSENNEJ

W środę 2 kwietnia wzięliśmy udział w Festiwalu Piosenki Wiosennej organizowanym przez świetlicę szkolną w Szkole Podstawowej nr 9 w Elblągu. Nasz 10 osobowy zespół z klas I-III zaprezentował trzy piosenki o wiośnie. Jury oceniało wykonanie, choreografię i stroje. Zajęliśmy zaszczytne 1 miejsce.>>>

ZIELONY MARSZ "Przygoda z klimatem"
Tradycją już stało się, organizowanie przez naszą szkołę Zielonego Marszu, którym ekologicznie witamy wiosnę. W tym roku odbył się pod hasłem "PRZYGODA  Z KLIMATEM". Podczas marszu, w którym wzięło udział ok. 900 uczniów z  elbląskich szkół,  rozdawaliśmy ulotki Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu  o segregowaniu odpadów i miejscach zbiórki odpadów szkodliwych. Sami przygotowaliśmy dla uczestników marszu pamiątkowe zakładki. Finał Przygody z  klimatem odbył się w centrum naszego miasta Pl. Jagiellończyka. Na scenie wystąpił zespół wokalny działający przy Światowidzie i dzieci z naszej świetlicy. Był konkurs Ekomarzann (czyli Marzann ekologicznych) i haseł promujących ochronę klimatu oraz ekologiczne pożegnanie zimy przy dźwiękach zespołu elbląskich bębniarzy Inspira, które polegało na utopieniu marzann w pojemnikach.
SZKOLNA GIEŁDA EKOLOGICZNO-TURYSTYCZNA "Przygoda z klimatem"
Relacje naszych medialnych patronów. Poczytajcie!!! O ŚWIECIE W ZMYSŁACH I REGIONIE W ZMYSŁACH>>> I FILM>>>
O ŻYWIOŁOWYCH I PEŁNYCH PASJI ZMAGANIACH NA SCENIE>>>
O IMPREZACH TOWARZYSZĄCYCH TU >>> I TU >>>

O targach turystycznych towarzyszących Przygodzie poczytacie>>> i usłyszycie w serwisie eswiatowid.pl >>>

ZAGŁOSUJ NA NASZĄ PRACĘ KONKURSOWĄ!!!!

"Tropy" biorą udział w kolejnym konkursie turystycznym. Aby wygrać potrzebujemy waszych głosów. Kiedy klikniecie na ten banner po prawej stronie otworzy się strona organizatora konkursu. Na niej szukajcie takiego banneru: nadesłane prace/głosowanie, kliknijcie na niego i w liście nadesłanych prac nasza jest na 18-ej pozycji. Tytuł pracy: „Magiczny zakątek Elbląga”. Dziękujemy!

PONOWNE WYRÓŻNIENIE w XXIV MAŁYM KONKURSIE RECYTATORÓW
15 marca nasza koleżanka Kasia Kosińska (klasa VI b) wzięła udział w kolejnej edycji znanego konkursu recytatorskiego, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodych recytatorów. Na deskach MDK-u swoje pierwsze kroki stawiali wcześniej znani już w całej Polsce młodzi aktorzy, np. Dominika Figurska. Jury wysokiej klasy (elbląscy aktorzy Teatru Dramatycznego) oceniało wspaniałe prezentacje. Rywalizacja była zacięta, więc tym bardziej cieszy nas wyróżnienie dla Kasi. Nad przygotowaniami do konkursu czuwała p.Agnieszka Michalska.
Gratulujemy!!
WYRÓŻNIENIE w XXIV MAŁYM KONKURSIE RECYTATORÓW
XXIV Mały Konkurs Recytatorski rozpoczął się w sobotę 8 marca o godz. 10.00. Każda szkoła podstawowa z Elbląga i okolic mogła wytypować dwóch uczniów z klas I-III, którzy recytują dowolnie wybrane wiersze. W następną sobotę (15 marca) recytatorzy z klas IV-VI przedstawiali wiersz bądź fragment prozy. Profesjonalne jury powołane przez Gabinet Edukacji Teatralnej MDK oceniali uczestników według kryteriów takich jak: dobór repertuaru, interpretacja, kultura żywego słowa, ogólny wyraz artystyczny. Wyróżnienia zdobyli: Bartłomiej Brzeziński  (wiersz „Arbuz”) i Katarzyna Kosińska. Dni recytatorskie to zawsze czas radości, zabawy. Wielu małych recytatorów złapało bakcyla recytacji i zapewne na dzisiejszych sukcesach nie poprzestaną!
TESTY NASZYCH NAJSTARSZYCH

8 KWIETNIA 2008 TESTY SZÓSTOKLASISTÓW

Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych w kl. I-V.
W tym dniu nie ma obiadu! Świetlica zapewnia opiekę dzieciom świetlicowym.

TRZYMAMY KCIUKI!!!!!

8 KWIETNIA 2008 TESTY SZÓSTOKLASISTÓW

Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych w kl. I-V.
W tym dniu nie ma obiadu! Świetlica zapewnia opiekę dzieciom świetlicowym.

TRZYMAMY KCIUKI!!!!!

POWITANIE WIOSNY Z PRZYGODĄ


 

8.00-10.30
Zgłaszanie się w punkcie informacyjnym giełdy, losowanie miejsca stoiska oraz rozstawianie stoisk do konkursów „Świat w zmysłach” i „Region w zmysłach” – sala gimnastyczna Światowida. Niestety nie ma możliwości dzień wcześniej rozstawienia stoisk ze względu na odbywające się tam zajęcia sportowe;O(

11.00
– Otwarcie Giełdy z konkursem „Przeszkody Przygody” – sala kina Światowid
11.30 – 15.00  „Świat w zmysłach” – prezentacje krajów z różnych stron świata w wykonaniu uczniów szkół podstawowych – sala gimnastyczna
11.30 – 15.00  „Region w zmysłach” – prezentacje regionów województwa warmińsko-mazurskiego w wykonaniu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – sala gimnastyczna
11.30 – 15.00 – Prezentacje sceniczne w konkursie „Żywioły kultur” i „Pasje regionu” – sala kinowa proszę o wcześniejsze przyjście i sprawdzenie odtwarzalności płyt z akustykiem obsługującym konkurs. (informacja dla zainteresowanych – będzie podłączony rzutnik multimedialny)
11.30 – 15.00 – Prezentacje w konkursie „Języki świata” – sala kinowa Proszę o zgłaszanie nazwisk dzieci startujących w konkursie recytatorsko-piosenkarskim (dotyczy tylko szkół podstawowych)

15.00 – Podsumowanie Giełdy, wręczenie nagród w konkursach.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

11.00-15.00 TARGI TURYSTYCZNE I AGROTURYSTYCZNE
12.00 finał RAJDU PTTK „PRZYGODA  Z KLIMATEM” i EKOLOGICZNE POWITANIE WIOSNY na Pl. Jagiellończyka
 

  • WYSTĘP ZESPOŁU WOKALNEGO, DZIAŁAJĄCEGO PRZY CKiWM „ŚWIATOWID”
  • KONKURS EKOMARZANN I HASEŁ PROMUJĄCYCH OCHRONĘ KLIMATU przy dźwiękach wiosennych piosenek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu
  • Pokaz akcji ratowniczej SZKOŁY POLICEALNEJ im. Jadwigi Romanowskiej „MEDYK”
  • Ogłoszenie wyników MISS Marzanny
  • Ekologiczne pożegnanie zimy przy dźwiękach zespołu elbląskich bębniarzy „Inspira”

  • SWOICH SIŁ BĘDZIE MOŻNA WYPRÓBOWAĆ NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ HUFCA ELBLĄG

Niespodzianką 1 kwietniową będzie
współtowarzyszący finałowi rajdu i giełdzie happening zespołu „Ignis Fatuus”.

 KAŻDY ZESPÓŁ MOŻE ZAPROSIĆ KIBICÓW ZE SWOJEJ SZKOŁY.

WSTĘP JEST WOLNY.

ŚWIĘTA ŚWIĘTA ŚWIĘTA


Dzwon wesoło się rozlega
Pieśń potężna obiega
oby serce też zostało
napełnione dzisiaj chwałą
i tętniącym życiem wiosny
w Zmartwychwstania dzień radosny.

ZAGŁOSUJ NA NASZĄ PRACĘ KONKURSOWĄ!!!!

"Tropy" biorą udział w kolejnym konkursie turystycznym. Aby wygrać potrzebujemy waszych głosów. Kiedy klikniecie na ten banner po prawej stronie otworzy się strona organizatora konkursu. Na niej szukajcie takiego banneru: nadesłane prace/głosowanie, kliknijcie na niego i w liście nadesłanych prac nasza jest na 18-ej pozycji. Tytuł pracy: „Magiczny zakątek Elbląga”. Dziękujemy!

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W NASZEJ SZKOLE BĘDĄ
10, 11 i 12 .03. 2008
PARAFIA ŚW. WOJCIECHA
Szkoła zapewnia opiekę świetlicową i obiady.
Dokładny plan godzinowy zostanie podany przez wychowawców.

INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Podczas ferii zimowych w ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych" biblioteka naszej szkoły otrzymała 4 komputery wraz z urządzeniem wielofunkcyjnym (drukarka+kopiarka+skaner) oraz zestaw programów edukacyjnych (multimedialne encyklopedie, słowniki, atlas świata PWN) więcej>

ODBIERAMY NAGRODĘ W KONKURSIE "MOJE MAGICZNE MIEJSCE"

Dzieci z koła turystycznego "Tropy" wzięły udział w konkursie "Moje magiczne miejsce". Paulina Janta-Lipińska, Wiktoria Drawet i Weronika Kamińska z kl. 5c pod kierunkiem D. Życzkowskiej przygotowały prezentację multimedialną pt. "Bażantarnia - magiczne miejsce Elbląga", która bardzo się spodobała komisji jury i ... otrzymaliśmy nagrodę specjalną! Po jej odbiór dziewczyny pojechały do Poznania. Atrakcjom nie było końca, sami zobaczcie.

ZIELONE LEKCJE W PIASKACH

Tradycją szkoły stały się wyjazdy klas do zielonych szkół. Pierwsza grupa szóstoklasistów właśnie wróciła z Ośrodka Edukacji Ekologicznych w Piaskach. Już niedługo podzielą się z Nami wrażeniami z odbytych tam ekozajęć. Kiedy wróci druga grupa, opowieściom zapewne nie będzie końca.

KONKURS "WIKINGA ODKRYWCY"

"Tropy" biorą udział w kolejnym konkursie turystycznym. Aby wygrać potrzebujemy waszych głosów. Kiedy klikniecie na ten banner po prawej stronie otworzy się strona organizatora konkursu. Na niej szukajcie takiego banneru: nadesłane prace/głosowanie, kliknijcie na niego i w liście nadesłanych prac nasza jest na 18-ej pozycji. Tytuł pracy: „Magiczny zakątek Elbląga”. Dziękujemy!

ODBIERAMY NAGRODĘ W KONKURSIE "MOJE MAGICZNE MIEJSCE"

Dzieci z koła turystycznego "Tropy" wzięły udział w konkursie "Moje magiczne miejsce". Paulina Janta-Lipińska, Wiktoria Drawet i Weronika Kamińska z kl. 5c pod kierunkiem D. Życzkowskiej przygotowały prezentację multimedialną pt. "Bażantarnia - magiczne miejsce Elbląga", która bardzo się spodobała komisji jury i ... otrzymaliśmy nagrodę specjalną! Po jej odbiór dziewczyny pojechały do Poznania. Atrakcjom nie było końca, sami zobaczcie.

DRZWI OTWARTE DLA PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW

19 lutego 2008 o godzinie 16.30 "otworzyliśmy drzwi" naszej szkoły, dla przyszłych pierwszaków i ich rodziców. Była to okazja do prezentacji naszej oferty i pochwalenia się dotychczasowymi osiągnięciami. Maluchy uczestniczyły w części oficjalno-artystycznej. Nieśmiało włączali się we wspólne śpiewanie i pląsanie. Potem, juz śmielej - jak prawdziwi uczniowie - bawili się z nauczycielami i starszymi kolegami w klasach.

ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PRYMUSA

Dyrektor naszej szkoły Iwona Mikulska podczas dzisiejszego spotkania uhonorowała 134 NAJzdolniejszych, NAJpracowitszych i NAjgrzeczniejszych uczniów. To specjalnie dla nich tę galę przygotowały i przeprowadziły krasnoludki na spółkę Harrym Potterem i jego paczką.  Niespodzianką dzisiejszego popołudnia, specjalnie dla prymusów, był występ osiemnastkowej Dody. Galę zakończył słodki poczęstunek i bogata loteria fantowa. Rodzice i zaproszeni goście mogli podziwiać prace dzieci oraz zdobyte przez naszych uczniów liczne trofea.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet Action Plan", ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK. W Polsce DBI obchodzony jest po raz czwarty, u nas w szkole po raz drugi. 12 lutego zabrzmiało hasło "Wirtualny świat tworzysz Ty".

DRUGIE MIEJSCE DAWIDA W KONKURSIE "ELBLĄG DAWNIEJ I DZIŚ"

Dnia 12 lutego, w rocznicę wyzwolenia Elbląga uczniowie z naszej świetlicy uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie wiedzy o naszym mieście pod hasłem "Elbląg dawniej i dziś". Konkurs zorganizowała świetlica w Szkole Podstawowej nr 16. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, prezentowały wysoki poziom wiedzy. W konkursie wzięli udział Dawid Daszkiewicz i Mateusz Radziński z klasy IIIb. Dawid Daszkiewicz zajął drugie miejsce. Gratulujemy!!!

10 LUTEGO - WAŻNA DATA DLA WSPÓŁCZESNYCH ELBLĄŻAN

Od 10 lutego 1945 w elbląskich kronikach zapisywana jest nowa historia miasta, ludzi, kultury... Tego dnia nie tylko nasuwają się myśli o tym, jak to było w 1945 roku, ale również kto był przed nami; co wiemy o nich wiemy. Klasa 2c po odpowiedzi na te pytania wybrała się do Elbląskiego Muzeum i na Starówkę Elbląską, kryjącą w sobie wiele tajemnic.
Polecamy lekturę na temat dziejów Elbląga>>>

MAGDA MYTYCH ZAJĘŁA I MIEJSCE W KONKURSIE "ELBLĄG MOJE MIASTO"

Dnia 7 lutego 2008 w Szkole Podstawowej nr 15 odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny świetlic szkolnych pod hasłem "Elbląg - moje miasto". Wzięła w nim udział reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Bojar i Katarzyna Buczko z klasy 2d oraz Magdalena Mytych z klasy 3c. Praca Magdy zajęła 1 miejsce, wyróżniona została również praca Kasi Buczko.

ZIELONE LEKCJE W PIASKACH

Tradycją szkoły stały się wyjazdy klas do zielonych szkół. Pierwsza grupa szóstoklasistów właśnie wróciła z Ośrodka Edukacji Ekologicznych w Piaskach. Już niedługo podzielą się z Nami wrażeniami z odbytych tam ekozajęć. Kiedy wróci druga grupa, opowieściom zapewne nie będzie końca.

SIOSTRY SUROWIEC ZNÓW NA PODIUM (SHORT-TRACK)

Na lodowisku Białymstoku dniu 2008.02.02 odbyła się finałowa edycja Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w short-tracku. W zawodach rankingowych startowało183 zawodniczek i zawodników w kategorii JUNIOR A B C D E z 11 klubów z kraju i zagranicy (Litwa, Białoruś i Ukraina). Ostatecznie siostry Surowiec wywalczyły 6 medali i ustanowili 4 nowe rekordy życiowe. więcej>>>

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W konkursie biorą udział indywidualne projekty uczennic z naszej szkoły: Natalii Wiśniewskiej, Pauliny Żyłowskieji pt. "Mój komputer żródłem wiedzy" oraz kl. 2C. W galerii szukaj naszych prac w wyszukiwarce POLAND kategoria wiekowa 5-10. Oto one: 1 prezentacja , 2 ulotka, 3 plakat, Natalki Wiśniewskiej i Pauliny Żyłowskiej.

PRZYPOMINAMY O KONKURSIE "Drogami św. Franciszka i św. Klary"

Celem XII Diecezjalnego Konkursu Plastycznego dla kl. I-III jest: 
- poznanie postaci i pogłębienie wiedzy na temat życia i działalności św. Franciszka i św. Klary; umiejętność wyboru właściwych wartości w życiu; wychowywanie dzieci i młodzieży w duchu franciszkańskim; kształtowanie postawy poszanowania przyrody.
Organizatorami konkursu są -  Wydział Nauki Katolickiej Diecezjalnej Elbląskiej, Warmińsko- Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.

Prace plastyczne podpisane (techniki, materiał i wielkość dowolna) dostarczamy do p. Ani Mienickiej
do 30 stycznia 2008
Prace mogą być indywidualne lub zbiorowe (najwięcej 2 osoby)

U BABCI JEST SŁODKO....

Uczniowie klasy II d po kierunkiem pani D. Krasowskiej uświetnili swoim występem i pokazem gry na flażoletach uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka, którą przygotowały i zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 17. Uroczystość ta odbyła się krótko przed feriami w nietypowy sposób, bowiem wszystkie babcie i dziadkowie zostali zaproszeni do sali kinowej CKiWM "Światowid".

ZAGRALIŚMY RAZEM!!!!

DZIĘKUJEMY

Tegoroczny, XVI Koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole dobiegł końca.
Podczas wspólnego grania zebraliśmy

4803,64 PLN oraz 100 rubli

Zgodnie z celem XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zebrane fundusze przeznaczone są na pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi.


PROGRAM ZAPRASZAMY!!!

Dziękujemy Firmom, które wsparły Orkiestrę!

SPONSORZY SZKOLNEGO XVI FINAŁU WOŚP

           Studio fryzur „EDYTA” ul. Szarych Szeregów 2c
         Studio fryzjerskie „Pomarańczowa” ul. Szczygla 66a
         Salon fryzjerski Sylwia Seliwiak ul. Grunwaldzka 67
         Studio piękności „CARMEN” ul. Szczygla 66a
         Gabinet kosmetyczny – Dom Handlowy „Jantar” ul. Odrodzenia 10
         Impresariat artystyczny „ Von Press”
Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowo – Produkcyjne „BASU”
Dariusz Staśkowiak ul. Podgórna 12
„Perfect” Sp. j. Hurtownia Artykułów Mięsnych
Firma „KRIS MAR” Gronowo Górne
Amerykański Plac Zabaw "MEKSYK"

KARNAWAŁ TRWA

Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły zakończyli I semestr nauki balem karnawałowym. W tym roku hasło naszej zabawy brzmiało "Energia zaklęta jest w kolorach". Mile widziane, w przebraniach dzieci,  były stroje "enegretyczne" ;). W symbole dobrej energii zamieniliśmy w kolory biały to wiatr, żółty - słońce, czarny - Ziemia i skarby w niej ukryte, niebieski - woda, czerwony - ogień. Zabawa udała się wyśmienicie! Teraz czas na odpoczynek !!!!

FERIE ZIMOWE 2008

PÓŁZIMOWISKA W MIEŚCIE
Ferie zimowe już niedługo. Dla dzieci zostających w mieście będą zorganizowane półkolonie zimowe w szkołach:
   Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Daszyńskiego
   Szkoła Podstawowa nr 15 przy ul. Modlińskiej
   Zespół Szkół nr 1 przy ul. Korczaka.
   Koszt 10 dni wynosi 80 zł

W CZASIE FERII ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO NASZEJ SZKOŁY! CZEKAJĄ NA WAS WASI NAUCZYCIELE!
NIE BĘDZIE NAUKI, ZA TO CZEKAJĄ NA WAS RÓŻNE ATRAKCJE. SAMI ZOBACZCIE!!!
PROGRAM

WSZYSTKIM ŻYCZYMY MIŁEGO ZIMOWEGO I PEŁNEGO ŚNIEGU WYPOCZYNKU !!!
PAMIĘTAJCIE O BEZPIECZEŃSTWIE ZABAW ZIMOWYCH;o)


PROPOZYCJE NA FERIE Z MIASTA ELBLĄGA:
 
Ferie w Kadynach
FERIE Z CENTRUM CBT ELBLĄG WOPR ZAPRASZA NA PÓŁKOLONIE
Światowid zaprasza na ferie artystyczne Sportowe ferie A może wybrać się do kina?;O)
POCZYTAJ MOŻE WYBERZESZ COŚ DLA SIEBIE!!!!!

BIEŻĄCE WYNIKI KONKURSU EKOLOGICZNEGO

We wrześniu Agencja Środowiskowa "Przyjaciele Ziemi" ogłosiła wielki szkolny konkurs zbiórki odpadów wtórnych. "...Znoście do szkoły zużyte baterie, plastikowe korki, puszki po napojach i makulaturę..." Konkurs trwa cały rok szkolny i w nagrodę klasa, która osiągnie najlepszy wynik otrzyma dofinansowanie do wycieczki klasowej!!!! Jest o co walczyć dla siebie i dla Ziemi. Podsumowaliśmy II kwartał konkursu.

Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie się w tę akcję !!!

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!

Czy znacie jakieś dziecko, które nie lubi zabawy na lodzie czy śniegu? nasi uczniowie baaaaardzo lubią zimę i czekają na nią z utęsknieniem. "... Śnieżek pada, słonko świeci, mrozik nosy dzieciom mrozi..." - wesołym pląsem całej gromady osiemnastkowych uczniów rozpoczęło się zimowe przedstawienie, którym przywitaliśmy kalendarzową zimę. Może Pani Zima usłyszy nasze wołanie o śnieg na czas ferii zimowych.

GRAJCIE RAZEM Z NAMI!!!!

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły serdecznie zapraszają mieszkańców Elbląga do wspólnego grania
w
XVI Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
STARTUJEMY
13 stycznia 2008 r. (niedziela) w naszej szkole - SP 18 w Elblągu.
PROGRAM JUŻ WKRÓTCE!!!

 


 

PÓŁZIMOWISKA W MIEŚCIE
Ferie zimowe już niedługo. Dla dzieci zostających w mieście będą zorganizowane półkolonie zimowe w szkołach:
Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Daszyńskiego
Szkoła Podstawowa nr 15 przy ul. Modlińskiej
Zespół Szkół nr 1 przy ul. Korczaka.
Koszt 10 dni wynosi 80 zł.

PROPOZYCJE NA FERIE:
Ferie w Kadynach
FERIE Z CENTRUM CBT ELBLĄG
WOPR ZAPRASZA NA PÓŁKOLONIE
 

 


 

Niezwykły jest czas Bożego Narodzenia…
Kiedy dzieląc się opłatkiem, łączymy nasze serca,
A ofiarowane życzenia przypominają o naszych pragnieniach.
Czas, kiedy w świetle choinki i odbiciach bombek odżywają wspomnienia.

Niech zadziwiający czas Bożego Narodzenia trwa jak najdłużej w nas…
A Nowy Rok 2008 oprócz oczekiwań, planów, postanowień, marzeń – przyniesie ich spełnienie.

 


 

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!
Czy znacie jakieś dziecko, które nie lubi zabawy na lodzie czy śniegu? nasi uczniowie baaaaardzo lubią zimę i czekają na nią z utęsknieniem. "... Śnieżek pada, słonko świeci, mrozik nosy dzieciom mrozi..." - wesołym pląsem całej gromady osiemnastkowych uczniów rozpoczęło się zimowe przedstawienie, którym przywitaliśmy kalendarzową zimę. Może Pani Zima usłyszy nasze wołanie o śnieg na świąteczny czas.

 


 

MIKOŁAJ W MIEŚCIE
"W czwartek w Centrum Sportowo-Biznesowym - jak to 6 grudnia bywa - z najmłodszymi mieszkańcami Elbląga spotkał się Święty Mikołaj. Z dalekiej krainy przybył pięknym zaprzęgiem konnym w towarzystwie Śnieżynek, które przez cały czas trwania imprezy częstowały dzieci słodkościami."
Naszą szkołę reprezentowały dzieci z klas drugiej d i b.
Zobacz film

 


 

SZKOLNE MIKOŁAJKI
Tradycji stało się zadość!!! 6 grudnia nie mogło zabraknąć w naszej szkole Mikołaja. Pani dyrektor specjalnie pojechała  porwać go z gdańskiego lotniska, aby i u nas w osiemnastce rozdał dzieciom prezenty. I miał sporo pracy dla każdego czekolada oraz paczki, zabawki, upominki, zaproszenia. Dobrze, że pomagały mu śnieżynki.
                                                           Dzisiaj wszystkie buzie osiemnastkowiczów były uśmiechnięte!

 


 

GAZ NA WESOŁO - PÓŁFINAŁ KONKURSU W GDAŃSKU
Organizatorem oraz fundatorem nagród konkursu była  Pomorska Spółka Obrotu Gazem Sp. z o.o.w Gdańsku. Uczniów, którzy zwyciężyli w etapie szkolnym, zakwalifikowano do konkursu regionalnego. Były to prace następujących uczniów: Klaudia Martynka Magda Julia Gromelska Bartosz Wróbel, Michał Jaruga. Cała szóstka 3 grudnia pojechała do Gdańska na rozstrzygnięcie półfinału. Tam zabawiani przez iluzjonistów odebrali nagrody.

 


 

MIKOŁAJKI JUŻ NIEDŁUGO!
Najpiękniejsze święto w Polsce to niewątpliwie Boże Narodzenie. Poprzedza je tradycja Mikołajek. Każda okazja do obdarowania innych jest wspaniała. W dniu Światowego Dnia Pluszowego Misia rozpoczęliśmy wielką zbiórkę niepotrzebnej maskotki. Akcja dalej trwa!!! Przynoście zabawki do swoich wychowawców. Wszystkie zebrane pluszaki przeznaczymy na loterię zorganizowaną w czasie grania Orkiestry Świątecznej Pomocy 2008.
PODZIEL SIE ZABAWKĄ!

W CHACIE WIKINGÓW
W piątek, 23 listopada na dziedzińcu elbląskiego muzeum uroczyście otwarto historyczną chatę Wikingów. Już wkrótce dzięki niej będziemy mogli zobaczyć, jak mieszkali i pracowali mieszkańcy osady Truso, bowiem będzie to miejsce lekcji historycznych o ludziach, którzy zapoczątkowali życie naszego miasta. Były pokazy walk Wikingów oraz prezentacja dawnych rzemiosł. Uroczyste otwarcie chaty spotkało się z dużym zainteresowaniem elblążan. Nie zabrakło nas! Koło turystyczne "Tropy" z naszej szkoły  wzięło udział w zabawie i pierwszej lekcji "Spotkanie z historią i rzemiosłem przodków tej ziemi".

100 ROCZNICA URODZIN SZWEDZKIEJ PISARKI ASTRID LINDGREN

Ponad sto prac wpłynęło na konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych "Pippi Langstrump i inni" do Spółdzielczego Domu Kultury SM „Zakrzewo” . We wtorek nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Konkurs zorganizowany został z okazji przypadającej w bieżącym miesiącu 100 rocznicy urodzin szwedzkiej pisarki, autorki literatury dziecięcej, Astrid Lindgren. Wpłynęło ponad 100 prac dzieci ze szkół podstawowych nr 1,9,11,15 i 18. Na podium stanęły uczennice z naszej szkoły. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Staszkiewicz , a trzecie Dominika Korzeniewska w kategorii klas I-III. Przyznano także wyróżnienia dla czterdziestu innych dzieci. Na wystawie pokonkursowej wyeksponowanych jest 55 najciekawszych prac. Można je oglądać w SDK SM "Zakrzewo".
BIEŻĄCE WYNIKI KONKURSU EKOLOGICZNEGO
We wrześniu Agencja Środowiskowa "Przyjaciele Ziemi" ogłosiła wielki szkolny konkurs zbiórki odpadów wtórnych. "...Znoście do szkoły zużyte baterie, plastikowe korki, puszki po napojach i makulaturę..." Konkurs trwa cały rok szkolny i w nagrodę klasa, która osiągnie najlepszy wynik otrzyma dofinansowanie do wycieczki klasowej!!!! Jest o co walczyć dla siebie i dla Ziemi. Podsumowaliśmy I kwartał konkursu. Prowadzi klasa 1c, zaraz za nią jest 2c i 3d, a za nimi kolejno: 0a, 2d, 3c.
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie się w tę akcję !!!
PATRIOTYCZNA POEZJA
Na początku listopada w SP 12 odbył się Międzyszkolny konkurs poetycki na wiersz o tematyce patriotycznej pod patronatem Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu Do konkursu zgłoszono 40 prac z 8 szkół. Jury w składzie:
Mariola Szczepańska - zastępca dyrektora Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej
Paweł Kowalski - starszy chorąży - Oddziały Żandarmerii Wojskowej w Elblągu
Karolina Wójcik - nauczyciel historii w SP Nr 12
Katarzyna Kurek - nauczyciel języka polskiego w SP Nr 12
Helena Szakajło - nauczyciel bibliotekarz w SP Nr 12
przyznało WYRÓŻNIENIE z naszej Osiemnastki Dawidowi Sobolewskiemu ( nauczyciel prowadzący - pani Anna Nowacka)
SUKCES W TURNIEJU WIEDZY "WODA, POWIETRZE, GLEBA"
26 października 2007 roku odbył się Turniej Wiedzy podsumowujący akcję „Sprzątanie Świata” w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej pn. „Woda. Gleba. Powietrze”. Naszą szkołę reprezentowały: Wanda Florczak, Karolina Fedrau oraz Marysia Koba. Uczennice z klasy VI c zajęły II miejsce. GRATULUJEMY !!!
CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, kiedy z największą troska myśli się o osobach potrzebujących naszego wsparcia. Dlatego też grudzień w Polskim Czerwonym Krzyżu upływa pod znakiem "Czerwonokrzyskiej gwiazdki" – ogólnopolskiej akcji pomocy świątecznej. Świąteczna pomoc Polskiego Czerwonego Krzyża niesie się na terenie całego kraju i kieruje do najuboższych i opuszczonych, do rodzin wielodzietnych oraz osób samotnie wychowujących dzieci, do bezrobotnych, bezdomnych i chorych. Elbląg również organizuje  akcję  „Czerwonokrzyska  gwiazdka”,  której  celem  jest  zebranie  artykułów  spożywczych   trwałych  (mąka,  cukier, olej,  konserwy,   ryż,  kasza,  makaron,  kawa,  herbata  itp.) oraz  słodyczy  dla  najuboższych  rodzin  wielodzietnych  z  rejonu  Elbląga. Zebrane  artykuły  mamy  przekazać  na  adres Zarządu PCK w Elblągu przy Placu  Słowiańskim  13 –14,  w  terminie  do  14  grudnia  2007.r.
WARTO BYĆ ZA!!!
KUP DZISIAJ DZIENNIK ELBLĄSKI!!!!
Akcja aktywizowania lokalnej społeczności do oddawania głosu na projekt, jaki może być dla niej realizowany, polega na zaanagżowaniu w głosowanie. Stowarzysznie "Jantar" - autor programu "Wsi spokojna, wsi wesoła" - prosi więc o oddawanie głosów.
Są różne sposoby, by zagłosować. Pierwszym jest sms o treści WARTO11 wysłany na nr 7138. Swój głos można też oddać poprzez stronę internetową - wystarczy kliknąć na stronie
http://warto.eu/fundacja_jantar.php?glos=11.
W najbliższym czasie będzie można też zagłosować za pomocą kuponów, które pojawią się w Dzienniku Elbląskim w wydaniach z 21 i 23 listopada oraz bezpłatnej gazecie Nasz Elbląg z dnia 22 listopada.
Im więcej ich zbierzemy, tym większa szansa, że będzie można pomóc - w naszym porzypadku dzieciakom z terenów wiejskich. Kupony z wpisanym tytułem „Wsi spokojna, wsi wesoła...", a także nazwą organizatora, którym jest Stowarzyszenie „Jantar" można przynosić do pok. 38 (II piętro CKiWM)
89 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W szkole uczniowie uczestniczyli w apelu (foto) poświęconym historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Pieśni i wiersze patriotyczne, opowieści historyczne, spotkanie z postaciami - legendami sprzed lat uczciły 89 rocznicę odzyskania niepodległości. To nie koniec uroczystości. Uczniowie z koła turystycznego "Tropy" uczestniczyła w konferencji naukowej pt. Powstanie Listopadowe adresowanej do wszystkich miłośników historii, turystyki i krajoznawstwa. Organizatorami konferencji byli: Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu, Urząd Gminy w Gronowie Elbląskim, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu i Gimnazjum im. Powstańców Listopadowych w Gronowie Elbląskim. Konferencja zakończona została pod pomnikiem powstańców i odwiedzeniem starego cmentarza mennonickiego.
ZAPROSZENIE DO TRENOWANIA CIEKAWEGO SPORTU
Klub Sportowy "Orzeł" w Elblągu zaprasza wszystkich lubiących jazdę na specjalnych łyżwach - bardzo szybkich do trenowania. Szczegóły znajdziecie na plakacie.
ŻYJ ZDROWO
Kasia Kosińska i Paulina Żurkowska z klasy VI b reprezentowały naszą szkołę na XVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia PCK. Należało pochwalić się znajomością tematów z zakresu higieny żywności i żywienia, historii PCK, zasad zdrowego stylu życia, profilaktyki HIV i AIDS, higieny wypoczynku i chorób społecznych oraz patologii.Oj,trudny orzech do zgryzienia miała nasza ekipa... Warto wspomnieć o ciekawych imprezach towarzyszących tej olimpiadzie. Duże zainteresowanie dzieci i młodzieży przykuł pokaz ratownictwa medycznego wolontariuszy PCK.Wróciliśmy z ogromem wiedzy i przekonaniem, że warto zadbać o swoje życie i zdrowie. I jeszcze jedno. Apelujemy do wszystkich naszych kolegów i koleżanek:
ODŻYWIAJCIE SIE SMACZNIE, ALE I ZDROWO, BĄDŹCIE AKTYWNI FIZYCZNIE, DBAJCIE I HIGIENĘ CIAŁA I UMYSŁU!!!
NASZA OSIEMNASTKA W GRONIE NOMINOWANYCH
Dnia 5 listopada 2007 r. w Bochni odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Ekologicznej, podczas którego wybrani zostali Nominaci IX Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku"! Dyskusje nad zgłoszonymi projektami były podobno bardzo burzliwe. Jury oceniało innowacyjność i dobry pomysł na poprawę ochrony środowiska na swoim terenie, zaangażowanie w edukacje ekologiczną wśród lokalnej ludności oraz wśród dzieci i młodzieży. Komisji spodobał się nasz projekt i pomysł ekologiczny na utworzenie Agencji Środowiskowej "Przyjaciele Ziemi" i... jesteśmy w gronie nominowanych w kategorii PROMOTOR EKOLOGII.
DZIEŃ PEŁEN ZADUMY...
Jesień już w pełni... Chyba nikt nie broni się przed włożeniem ciepłej kurtki i szalika?
Idąc ulicą marzymy o filiżance ciepłej herbaty lub kakao! Nastrój nieco melancholijny sprzyja refleksjom o przemijaniu, o Sprawach Ostatecznych; wspomnieniom o zmarłych, ale także zachęca nas do zagłębienia się w literaturę, sztukę, kulturę
EUROPEJSKI KONKURS PLASTYCZNY ŁOSIA ROLANDO ROZSTRZYGNIĘTY!!!
Dzieci z obecnej klasy 2c oraz Wiktoria Drawert (teraz 5c) w ubiegłym roku szkolnym 2006/2007 wzięły udział w konkursie plastyczno-fotograficznym ogłoszonym w serwisie KidsCorner, który jest administrowany przez ManagEnergy. KidsCorner zawiera kopalnię informacji dla nauczycieli i uczniów, dotyczących zmian klimatycznych, energii słonecznej, siły wiatru i wody, biopaliw, zasad zrównoważonego rozwoju w transporcie oraz oszczędzania energii (w 22 językach). Skorzystali z nich na lekcjach informatyki i przygotowali prace na konkurs, jako jedyni przedstawiciele Polski. I udało się!!! wprawdzie żadna z prac drugoklasistów nie została wyróżniona, ale to właśnie oni zaprezentowali nie tylko naszą szkołę na konkursie europejskim, ale i Polskę. Sami zobaczcie >>>
Zdjęcie zrobione w Darłówku przez Wiktorię otrzymało wyróżnienie. Brawo!!!
DZIEŃ PEŁEN ZADUMY...
Jesień już w pełni... Chyba nikt nie broni się przed włożeniem ciepłej kurtki i szalika?
Idąc ulicą marzymy o filiżance ciepłej herbaty lub kakao! Nastrój nieco melancholijny sprzyja refleksjom o przemijaniu, o Sprawach Ostatecznych; wspomnieniom o zmarłych, ale także zachęca nas do zagłębienia się w literaturę, sztukę, kulturę
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA
17 października 2007 roku odbył się apel SKO pod hasłem „Październik -  miesiącem oszczędności”. Naszymi honorowymi gośćmi byli dyrektor PKO Banku Polskiego  - pan Grzegorz Chmura i pani inspektor Beata Mazurek.
Uczniowie klas I dostali w tym dniu swoje pierwsze książeczki SKO, numer gazetki „Złotóweczka” oraz drobne upominki . Trzech szczęśliwców z każdej klasy pierwszej otrzymało książeczkę  z symbolicznym wkładem  - 1 zł.
Przedstawiciele klas II –III odebrali upominki dla swoich kolegów i koleżanek za systematyczne oszczędzanie w ubiegłym roku szkolnym – drobne upominki  dla drobnych ciułaczy! więcej
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Naszym nauczycielom i Wychowawcom oraz wszystkim pracownikom szkoły z okazji Święta Edukacji narodowej - życzenia najszczersze, słodkie i pyzate od wszystkich z naszej szkoły dziatek. Pomyślności na co dzień, szlachetnego zdrowia i pogody ducha niech każde z dzieci w Mistrza się zasłucha. Niech ufa doświadczeniu i naukowym wywodom, by iść przez  życie mądrze i z przygodą. Radość wspólnej pracy, wdzięcznie dzielone uśmiechy dodadzą Państwu siły i z nas wszystkich pociechy. W tym liście jest zawarty apel do Rady Pedagogicznej całej:
"Kto opuści mury naszej szkoły ten zdobył majątek wielki. temu świat otwarty i słońce w plecaku.
Dzięki Wam - umiemy tak dużo, choć to jeszcze ciągle nie za wiele."
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Dzisiaj od samego rana "czuć" było w powietrzu, że nie będzie to zwykły szkolny dzień. W każdym kącie szkoły nauczyciele krzątali się świątecznie - pojawiały się wystawy prac pierwszoklasistów, piękne dekoracje... Wszyscy byli ubrani na galowo, a pierwszaki przymierzały nowiutkie mundurki szkolne. O godzinie 16.00 zabrzmiał dzwonek i do sali gimnastycznej weszła gromada stu pierwszaków, aby w obecności pani dyrektor, przedstawicieli Rady Rodziców złożyć uroczyste ślubowanie i być pasowanym na ucznia. To była piękna i bardzo uroczysta impreza.
AUDYCJE MUZYCZNE DLA KLAS I-III
Dzieci z klas młodszych uczestniczą w  comiesięcznych spotkaniach muzycznych. Mają okazję na nich, do zobaczenia oryginalnych instrumentów, posłuchania muzyki poważnej na wesoło. Na tych spotkania uczniowie nie tylko wesoło się bawią i uczestniczą w przestawieniach muzycznych, ale poznają również teorię muzyki.  Dzisiaj było głośno na audycji pt. "Blaszane granie"!
FESTIWAL PROGRAMU "UCZENIE SIĘ PRZEZ CALE ŻYCIE"
Reprezentacja przygotowana przez p. Iwonę Ksionek, uczestniczyła w festiwalu europejskim, który odbył się w "ekonomiku". Każda ze szkół uczestniczących w tej imprezie miała za zadanie zaprezentowanie przed innymi szkołami, władzami samorządowymi, rodzicami, przedstawicielami środowiska lokalnego, osiągnięć szkół i placówek korzystających z europejskich programów edukacyjnych. Nasi spisali się na medal! Otrzymali najwięcej głosów od odwiedzających festiwal gości i zwyciężyli !
DZISIAJ ŚWIĘTO DRZEW

Tegoroczne wydarzenia związane ze Świętem Drzew wpisują się w ogólnoświatową akcję Organizacji Narodów Zjednoczonych -"Obsadźmy naszą planetę: Kampania Miliarda Drzew"- Sadzimy drzewa dla ludzi, Ziemi i dla pokoju na świecie.  Z roku na rok w tej akcji uczestniczy coraz więcej szkół. W tym roku i nasza Osiemnastka, wspólnie z Klubem Gaja, posadzi wiele drzew dla Ziemi! Dzisiaj Zieloni Detektywi ruszyli do pobliskich szkole parków, aby oznajmić mieszkańcom Elbląga, że 10 października drzewa mają swoje święto pod hasłem "DAJĘ CI CZYSTE POWIETRZE - TY ZBIERAJ MAKULATURĘ! drzewo". Obchody święta drzew potrwają do końca października! Przed nami jeszcze wiele uroczystości: sadzenie drzew w szkółce leśnej z nadleśnictwem Elbląg, uroczyste posadzenie drzewa pokoju i uwaga...
OGŁOSZENIE
Do mieszkańców osiedla Zawada i innych osiedli, sklepów pobliskich Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Węgrowskiej Realizujemy nasze hasło "DAJĘ CI CZYSTE POWIETRZE - TY ZBIERAJ MAKULATURĘ! drzewo" Ogłaszamy wielką  zbiórkę makulatury 1 zbierajcie, nie wyrzucajcie makulatury tylko przynieście ją do nas (miejsce zbiórki szatnia). PROSIMY , ABY ZEBRANA MAKULATURA BYŁA MOCNO ZWIĄZANA W PACZKI LUB WŁOŻONA BYŁA DO ZAKLEJONYCH TAŚMĄ KARTONÓW.

BIEGI PRZEŁAJOWE W PARKU MODRZEWIE pn. "WIELKIE BIEGANIE"

W XXII Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej wystartowało po 13 reprezentacji szkół podstawowych z Elbląga. Na dystansie 10 x 600 m w rywalizacji dziewcząt osiemnastkowa sztafeta zajęła II miejsce, a wśród chłopców najlepsza była nasza sztafeta.

ZAPROSZENIE NA MSZĘ ŚW. W INTENCJI PANI ANETY BUDZICH

4 października 2007
  godz. 18.00
  w kościele p.w. Św. Wojciecha

ZAPRASZAMY

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI

Światowy Dzień Turystyki to święto turystów, ludzi aktywnych, a także osób, które zajmują się turystyką w ramach działalności samorządowej, zawodowej i społecznej. Dzień ten jest doskonałą okazją do szczególnych turystycznych spotkań. Na takie spotkanie wyruszyli przedstawiciele Koła Turystycznego "Tropy" działającego przy SP 18 w Elblągu. W południe przybyli do siedziby PTTK Oddziału Ziemi Elbląskiej, aby serdecznie podziękować za "wyciąganie"  - dużych i małych - bez względu na pogodę;O), na turystyczne szlaki i organizowanie wspaniałych rajdów, wycieczek i zlotów, za przekazywanie wiedzy o naszej "Małej Ojczyźnie", za cały trud i poświęcenie prywatnego czasu działaczy PTTK dla innych. Przy słowach podziękowań przedstawiciel PTTK dostał  małego aniołka na szczęście! Przyszedł  też czas na podsumowania! Po krótkim "egzaminie" (niektórzy nawet obgryzali paznokcie) 27 uczniów uczestniczący w tamtegorocznych wędrówkach zdobyło srebrną dziecięcą odznakę turystyczną "Siedmiomilowe buty". Dzieci przyjęły gratulacje za wytrwałość i złożyły obietnicę, że zapał  do wędrowania ich nie opuści w nowym roku szkolnym!!!

KONKURS KONKURS KONKURS

SKO  ogłasza konkurs plastyczno- techniczny pod hasłem :„Od sakiewki do portfela”.

Termin oddania prac 01.10.2007r. sala 28

 Na zwycięzców czekają nagrody, które zostaną wręczone na apelu
 „Październik – miesiącem oszczędzania”.

OSZCZĘDZAJ WYŁĄCZAJ ODZYSKUJ - ŚWIEĆ PRZYKŁADEM

Jak co roku nasza szkoła bierze udział w Światowym Sprzątaniu Świata. Z tej okazji rozpoczynamy
Wielkie Szkolne Zbieranie Odpadów: makulatura, puszki, korki i baterie.
Uczniowie, rodzice, nauczyciele do dzieła! Konkurs wystartował!!!

Poczytaj! Bądź świadomy!
Jak segregować odpady?
Zapobiegajmy zmianom klimatu!

88 ROCZNICA POWSTANIA POMORSKIEJ DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ
Klasa III b brała udział w obchodach 88 rocznicy powstania XVI Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. K. Jagiellończyka. Na terenie jednostki drugoklasiści oglądali i wsiadali do różnych pojazdów wojskowych i czołgów. Większości najbardziej podobał się bojowy wóz piechoty i czołg. Na koniec wizyty zotali poczęstowani wojskową grochówką.
ELBLĄSKIE ŚWIĘTO CHLEBA
"Piekarczyku Chwacie -dziś masz urodziny
przyszli dzielni chłopcy i ładne dziewczyny!"

Dzieci z klas 2a i 2c z tym okrzykiem otworzyły szkolne prezentacje z okazji urodzin Piekarczyka, na scenie pod Bramą Targową. Oj było wesoło, ...piosenki, wierszyki, machanie balonami. Na koniec złożyliśmy pod stopami Piekarczyka stos prezentów i udekorowaliśmy go balonami. Niestety nie spróbowaliśmy tortu, bowiem wygonił nas deszcz i silny wiatr.
KAMPANIA WYBORCZA DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Pod koniec września odbędą się w Osiemnastce wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Michał Rybiński zaczął kampanię najwcześniej - głośno ;O), przy dźwiękach fanfary,  zachęcał kolegów do głosowania na swoją kandydaturę. Wszystkie osoby startujące do SU będziecie mogli poznać na stronie Samorządu Uczniowskiego >>>. Tam też znajdziecie regulamin wyborczy i aktualności.  ZAPRASZAMY!!!!
PIJ MLEKO, BĘDZIESZ WIELKI!
W tym roku wszyscy uczniowie elbląskich szkół pija mleko. O jego wartościach odżywczych i walorach zdrowotnych nikogo nie trzeba przekonywać. Zobaczcie, jak bardzo się ucieszyli na wieść, że codziennie będą dostawać szklankę mleka w szkole.
ZAGŁOSUJ NA KANAŁ ELBLĄSKO-OSTRÓDZKI
Spośród prawie 400 budowli i konstrukcji zgłoszonych przez internautów do plebiscytu "Wybieramy siedem cudów Polski" kapituła w składzie: Anda Rottenberg - historyk sztuki, Elżbieta Piskorz-Branekova - etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Olgierd Budrewicz - podróżnik, pisarz i varsavianista, Grzegorz Buczek - architekt urbanista, członek zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich, Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Paweł Lisicki - redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", wybrała 27 obiektów. 
Wśród nich znalazł się Kanał Elbląsko-Ostródzki,
który statki pokonują dzięki pochylniom, na platformach wózków kolejowych. Jedyne takie rozwiązanie techniczne na świecie, pochodzi z XIX w.
KIBICUJEMY TOUR DE POLOGNE 2007

We wtorek 11 września do Elbląga zawitała kolarska liga mistrzów uczestniczących w 64. Tour de Pologne. Osiemnastkowi uczniowie dopingowali kolarzom na miejskiej trasie będącej częścią III etapu z Ostródy do Gdańska. Może to właśnie ich okrzyki kibicowania sprawiły, że  wygrał 24-letni Łukasz Bodnar, aktualny mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas z ekipy Action Uniqa, a  trzecie miejsce zajął elblążanin Adam Wadecki.
Imprezą towarzyszącą 64 Tour de Pologne w Elblągu były biegi przełajowe w Parku Traugutta. Kamil Kaliszewski zajął I miejsce w kategorii szkół podstawowych>>>. Gratulujemy!!!

LOGO SZKOŁY

Na mundurkach szkolnych każdy osiemnastkowy uczeń będzie nosił logo naszej szkoły. Słoneczny kształt logo oznacza, że nasza szkoła jest radosna i otwarta, jak Ci dla których szkoła jest. Uczniowie, nauczyciele i rodzice pamiętają, że naszym mottem jest SEMPER IN ALTUM "Zawsze wzwyż".  Żółte gwiazdki na nieboskłonie to symbol realizacji programów, kształcących naszych uczniów na człowieka utożsamiającego się z rodzinnym miastem, Polską i Europą. Słoneczniki na zielonym tle to znak, że sprawy ekologii, troski o naszą Ziemię, ochrony świata przyrody, są nam bardzo bliskie.

ROK CZASU CZEKALIŚMY NA WYNIKI, ALE BYŁO WARTO!

W ubiegłym roku szkolnym dzieci z klasy 1c, przygotowały prace plastyczne na 37 Międzynarodowy Konkurs Plastyczny w Japonii. Ukazywały one świat widziany oczami dzieci wolny od wojen, przemocy, nienawiści i uprzedzeń rasowych. Tam nie ma pojęcia granic, narodowości czy różnic etnicznych. Jest miłość, przyjaźń. tolerancja i szacunek do drugiego czlowieka...
Komisja jury miała niełatwe zadanie, bowiem z 40 krajów napłynęło 80 000 dziecięcych arcydzieł. Aż 112 prac z Polski otrzymało medale i wyróżnienia. Japońskiej komisji spodobała się praca Zuzanny Olszewskiej (kl. 2c) - otrzymała srebrny medal i upominki od firmy Pentel.
Gratulujemy Zuzi i życzymy dalszych sukcesów w artystycznej karierze.

WITAJ SZKOŁO!!!

Gorąco witamy
Osiemnastkowych uczniów i ich rodziców
 w nowym roku szkolnym 2007/2008
życzymy dużo uśmiechu i samych sukcesów.

Dyrektor - mgr Iwona Mikulska
i Grono Pedagogiczne

 Copyright © 2007 D. Życzkowska