UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

W SZKOLE

ROK 2010
FRYDERYKA CHOPINA

CERTYFIKATY


 
TYTUŁ
LOKALNEGO CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ
Certyfikat Strona Przyjazna Dzieciom

KONTAKT

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18
ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
55-2356376

AKCJE

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W TEJ CHWILI ODWIEDZA NAS  GOŚCI
 


WAKACJE!!!! WAKACJE!!!!! WAKACJE!!!!!!!!!!!!!!!

PANI IWONA KSIONEK ŻEGNA SIĘ ZE SZKOŁĄ

 

SZÓSTOKLASIŚCI ŻEGNA JĄ SIĘ ZE SZKOŁĄ - NA POWAŻNIE I DOSTOJNIE!!!

 

SZÓSTOKLASIŚCI ŻEGNAJĄ SIĘ ZE SZKOŁĄ - NA WESOŁO!!!!!

 

ZAPR0SZENIE NA WAKACJE


NA II TURNUS SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!!!!!

WAKACJE TUŻ TUŻ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

25 czerwca ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
klasy V i VI - godz. 9.00
klasy III i IV - godz. 10.30
klasy II i I - godz. 11.30
klasy O - godz. 12.00

23 czerwca w sali gimnastycznej odbędzie się
KIERMASZ KSIĄŻEK
Uwaga decyzją Rady Pedagogicznej
i Rady Rodziców od następnego roku szkolnego nie obowiązują szkolne mundurki.

Uwaga Rodzice!
W związku z Rządowym programem pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” 2010/2011
Pedagog szkolny zachęca do pobierania wniosków o w/w dofinansowanie.

25 czerwca (piątek) o godz. 7.30 w kościele Św. Wojciecha-Msza św.
na zakończenie roku szkolnego. Zapraszamy na tę Mszę Św. dzieci a także rodziców i nauczycieli.

CZAS BIWAKÓW I WYCIECZEK

 

 


Zastawno
 


 

 


Jastrzębia Góra
 


Zaporowo
 


 

 


Święta Lipka
i Wilczy Szaniec

SUKCES NA LIDZE RECYTATORÓW
Dzisiaj, tj. 23 czerwca, zakończył się międzyszkolny konkurs drużyn recytatorskich „Liga Recytatorów”. Była to kolejna  edycja konkursu adresowanego do uczniów elbląskich szkół podstawowych. Na scenie Młodzieżowego Domu Kultury spotkały się 2 najlepsze drużyny nasza Osiemnastka i SP 1, aby walczyć z zaszczytny tytuł Primus Inter Pares. Powitanie przeciwnika, krótka rozmowa z prowadzącą na temat wakacyjnych planów i występ. Od początku szliśmy "łeb w łeb", punkt dla nas - punkt dla SP 1. Rzutem na taśmę w ostatnim stanu szóstoklasistów Ostatecznie Ligę Recytatorów zwyciężyła reprezentacja SP nr 1, my zajęliśmy w tym wyrównanym pojedynku zaszczytne drugie miejsce. Sukces cieszy nas podwójnie bowiem jeszcze nigdy nie udało się nam, w historii turnieju dotrzeć tak wysoko. Gratulujemy dzieciom i przygotowującym uczniów nauczycieli.
23 DZIEŃ OJCA
Tato - najlepszy mężczyzna na świecie!
Dzień Ojca – to oficjalnie obchodzone święto, niestety mniej znane niż Dzień Matki . W Polsce jest obchodzone 23 czerwca, a pomimo dość długiej historii samego święta, w naszym kraju pojawiło się ono dopiero w 1965 roku. Cała historia święta dla dzieci, które chcą uczcić i wyrazić miłość do swoich ojców, rozpoczęła się ponad pół wieku wcześniej w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton.

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca, a my już dziś składamy tatusiom najlepsze Życzenia i wysyłamy wierszyk

Tatusiu kochany, my z serca Ci składamy:
Zdrowia, sił i codziennej radości,
żadnych problemów ze stawami kości. Obyś miał zawsze spokojną głowę, do nas - dzieci nerwy stalowe. Cierpliwość świętą! Rękę nie ciężką! Spokojnego ducha, kiedy trwa zawierucha. Niech Ci płyną jak najmilej życia trudne chwile, w dzień dzisiejszy Tatku miły, tego my dzieciaczki Ci życzymy!
KOLEJNY SUKCES DZIECI  ŚWIETLICOWYCH
Żegnamy rok szkolny udziałem w ostatnim konkursie plastycznym organizowanym przez SP nr 19. Tematem prac było ukazanie piękna przyrody wiosną. Nasi mali artyści wykonali przepiękne rysunki stosując różne techniki i materiały plastyczne. Zrobiło się kolorowo i radośnie. Jedną z laureatek została nasza uczennica Dorota Skrzypczyk zajmując III miejsce. Cieszymy się z Jej sukcesu!!!

Wieść o wiosennym sukcesie Dorotki przyszła 21 czerwca!!! To dziś słońce znajduje się najwyżej nad horyzontem naszej planety i dlatego dzień ten jest najdłuższy w roku. Od jutra będzie go już ubywać. OZNACZA TO, ŻE ROZPOCZĘŁO SIĘ LATO!!!!

ZOSTAŃ AUTOREM MITU
5 czerwca w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego  „Zostań autorem mitu”. Uświetniły uroczystość prezentacje nagrodzonych prac przygotowane przez uczniów naszej szkoły.W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 7 elbląskich szkół: 4, 12, 16, 18, 19, 21, 23. Spłynęło 45 prac, 12 zostało nagrodzonych.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie:
I miejsce - Anna Ciesielska, SP nr 12, opiekun Małgorzata Hamernik
                 Olga Kiełboń, SP nr 19, opiekun Aleksandra Rańcia
II miejsce – Anna Bisaga, SP nr 16, opiekun Renata Sampławska
                 Natalia Konopko, SP nr 21, opiekun Anna Romanowska
III miejsce – Karolina Małecka, SP nr 12, opiekun Agnieszka Abramowicz
                  Agnieszka Engler, SP nr 18, opiekun Iwona Staszyńska-Kobielak
Wyróżnienia – Zuzanna Brinkiewicz, SP nr 16, opiekun Renata Sampławska
                  Julianna Gawron, SP nr 16, opiekun Renata Sampławska, Oliwier Taraszkiewicz,
                   SP nr 12, opiekun Małgorzata Wojtal

Gratulujemy wszystkim talentu i życzymy dalszych sukcesów.
RYCERSKIE BAJKOGRANIE
17.06.2010 r. w ramach IV Światowych Dni Bajki w Sali U Św. Ducha Biblioteki Elbląskiej odbyło się "Rycerskie bajkogranie"- dziecięcy turniej literacko-plastyczny, na którym  to obok SP 15, 21, 23, klasa O "a" dzielnie reprezentowała naszą osiemnastkę. Przenosząc się w czasy Króla Artura, dzieci wykazały się m.in fantastyczną znajomością licznych legend, talentem aktorskim, jak i plastycznym (w konkursie plastycznym nagrodę zdobyły: Julia Chomicz i Natasza Wernerowicz). W towarzystwie dzielnego rycerza i dam dworu, bawiliśmy się także na dziedzińcu biblioteki, gdzie śmiechom i oklaskom nie było końca. Pełni wrażeń i radości, z dyplomem i wieloma cennymi nagrodami wróciliśmy do szkoły.  
POŻEGNALNY BAL SZÓSTOKLASISTÓW

 

MALI AKTORZY PODSUMOWALI ROK SZKOLNY
W czwartek (17 czerwca) na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbył się pokaz podsumowujący całoroczny cykl warsztatów teatralnych, zatytułowany "Teatr i Szkoła".Na scenie zaprezentowały się dzieci: ze Szkoły Podstawowej w Łęczu, z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego, Szkoły Podstawowej nr 12, Gimnazjum nr 1 w Elblągu, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gronowie Górnym oraz klasa 1c z naszej szkoły.
Dzieci zaprezentowały całe spektrum możliwości warsztatowych teatru: animację ciała, język ciała, ćwiczenia dykcyjne i emisyjne, budowę etiud scenicznych, animację przedmiotu i wiele innych, które można wykorzystać jako techniki pracy twórczej w nauczaniu.
III MIEJSCE W POLSCE
III Zielony Konkurs Klubów Naszej Ziemi w tym roku szkolnym to konkurs fotograficzny pod hasłem “Uśmiech na łonie natury”. Wysłaliśmy 6 wspaniałych zdjęć, ukazujących piękno otaczającej nas przyrody i jedno jury spodobało się najbardziej Natalki Życzkowskiej z klasy 3d. Gratulujemy pani Iwonie Ksionek opiekunki Natalii. na koniec słowa uznania prosto z Fundacji "Nasza Ziemia". Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy nadesłali prace, wszystkim opiekunom, którzy zagrzewali Klubowiczów do boju i pozdrawiamy wszystkich, którym przyroda jest droga.
WYCIECZKA DO WOJSKA
Dzieci z grupy 0,,A' 'i 0 ,,B'' z naszej szkoły 16 czerwca odwiedziły Jednostkę Wojskową NR 3209 w Elblągu (13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy) - mieszczącą się przy ulicy Mazurskiej. Zwiedziły Salę Tradycji, Salę Sportową, na której żołnierze dbają o swoją dobrą kondycję i sprawność -fizyczną,  ujrzały sprzęt wojskowy. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wyrzutnię rakietową, z uwagą wysłuchali słów Pana Majora. Kilu chłopców stwierdziło, że zostanie żołnierzem....za kilka lat czas pokaże!?
ZDOBYWAMY KARTĘ ROWEROWĄ
Bezpieczne poruszanie się po drogach rowerem nie jest prostą sprawą. Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność i zabawa, ale również duża odpowiedzialność. Na zajęciach wychowania komunikacyjnego czwartoklasiści poznali zasady ruchu drogowego, uczyli się właściwego zachowania na drodze i szacunku dla innych uczestników ruchu. Kiedy zdobyli niezbędną wiedzę teoretyczną, przyszedł czas na praktyczną część z zakresu przepisów ruchu drogowego. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć pierwszy ważny dokument, uprawniający do samodzielnej jazdy po drodze.
KONFERENCJA OGÓLNOMIEJSKA W NASZEJ SZKOLE

11 czerwca 2010
odbyła się

X
Konferencja Urzędu Miejskiego w Elblągu pn. "Kompostowanie sposobem na ograniczenie ilości składowanych odpadów"

PRZED NAMI FINAŁ OGÓLNOPOLSKI SKO
Zakończył się doroczny konkurs dla dzieci szkolnych “Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO” edycja 2009/2010. Bank zaprosił do udziału wszystkie szkoły i drużyny harcerskie, które prowadzą Szkolne Kasy Oszczędności. Ogółem w konkursie udział wzięło 3 771 uczniów – członków SKO. Podstawą oceny startujących w konkursie zespołów były zapisy w kronikach SKO, karty informacyjne i załączona dokumentacja (zdjęcia, rachunki, potwierdzenia).
Nasza  pomysłowość i przedsiębiorczość w pozyskiwaniu źródeł dochodów, popularyzacja wiedzy ekonomicznej, średnia wysokość wkładów na jednego członka SKO oraz * powszechność oszczędzania w szkole sprawiła, że zajęliśmy I miejsce w kategorii C (szkoły liczące powyżej 500 uczniów). Jesteśmy w finale ogólnopolskim. Trzymamy kciuki!!!

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna w Olsztynie składa podziękowania opiekunom Szkolnych Kas Oszczędności, dyrekcji szkół oraz nauczycielom za pracę włożoną w krzewienie idei oszczędzania wśród dzieci.

Opiekunki SKO pani Jadwiga Jagiełło i Karolina Klucznik składają serdeczne podziękowanie rodzicom i uczniom za zaangażowanie we wszelkie akcje zarobkowe, kiermasze i oszczędność!!!

MIEJSKIE ZAWODY SPORTOWE "IGRCE"
W dniu 3 czerwca 2009r odbyły się rywalizacje sportowe międzyszkolne pn. IGRCE 2010. Dzieci ze szkół elbląskich, stanęły na starcie. Nasza reprezentacja musiała się zmierzyć z SP 19 i SP 23. Tylko jedna - zwycięska drużyna przechodziła do finału.  Wszystko rozstrzygnęło się podczas ostatniego wyścigu. Pokonaliśmy SP 23 większością zwycięstw. W drodze tych eliminacji doszliśmy do finału. Podczas niego dzielnie pokonywalismy kolejne konkurencje wymagające szybkości, a także zręczności wśród młodych zawodników. META - ZDOBYLIŚMY III MIEJSCE!!! Dla wszystkich szkół w nagrodę za udział sponsor zawodów ENERGA ELEKTROCIEPŁOWNIA Elbląg ufundowała sprzęt sportowy.
SUKCES  NA WOJEWÓDZKIM  KONKURSIE "ŻYCIE W WODZIE"

W maju 2010 roku odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego „Życie w wodzie”, który był realizowany w ramach ogólnopolskiego programu „Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli jak pokochać przyrodę, żeby ona pokochała nas”. zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Grabowie we współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Nagrody rzeczowe ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Wszystkie prace przedstawiające etapy rozwoju roślin i zwierząt żyjących w wodzie, zostały wykonane z wykorzystaniem różnych środków plastycznych. Komisja zwracała uwagę przede wszystkim na oryginalność, pomysłowość, estetyka wykonania pracy, wkład pracy dziecka oraz treści związane z programem „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Pierwsze miejsce w kategorii klas pierwszych zajął Mateusz Podwalny z klasy 1b. Gratulujemy talentu i trzymamy kciuki w kolejnych konkursach!!!!

WIEŚCI Z XIX LIGI RECYTATORÓW
Nasza reprezentacja recytatorów "idzie jak burza" na każdym etapie postawa naszych uczniów była godna podziwu. W ostatnim recytatorskim spotkaniu, które odbyło się 27 maja 2010, nasza drużyna wywalczyła sobie zwycięstwo. Zakwalifikowała sie spotkania półfinałowego Ligi Recytatorów, które odbędzie się 10 czerwca w MDK w Elblągu.
A zmierzą się:
godz. 11.00 SP nr 12 kontra SP nr 18
godz. 13.00 SP nr 6 kontra SP nr 1.
                                                                      Zapraszamy do gorącego kibicowania swoim faworytom!!
3 MIEJSCE W KLASYFIKACJI GENERALNEJ
We wrotkarstwie szybkim nasza szkoła uplasowała się na 3 miejscu w klasyfikacji szkół podstawowych. Startowało 14 szkół. W edycji finałowej, tak jak w poprzednich zawodach zawodnicy stratowali w pięciu kategoriach wiekowych Junior A B C D E. W rywalizacji udział wzięło 43 zawodników i zawodniczek z trzech klubów sportowych. W czterech edycjach zawodów stratowały 4 kluby sportowe z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego - Warmińsko Mazurski Klub Sportowy Olsztyn, Stoczniowiec Gdańsk, UKS Viking i Klub Sportowy Orzeł Elbląg.
DRUGOKLASIŚCI PRZYSTĄPILI DO KOMUNII ŚWIĘTEJ
Dnia 22 maja2010 roku dzieci klas drugich miały miały wielkie święto. Po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swych serc. Do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej dzieci przygotowała pani Anna Mienicka. Dzieci z SP 18 miały też swoją pierwszą komunię świętą w kościele św. Pawła, św. Rodziny, Brata Alberta oraz w kościele św. Floriana. Wszystkim dzieciom życzymy aby te piękne chwile zachowały w swej pamięci na zawsze, by umiały kochać i były kochane!
WYNIKI TESTU SZÓSTOKLASISTÓW

Są już wyniki ogólnopolskiego testu dla szóstoklasistów przeprowadzonego
8 kwietnia 2010 roku

Wynik miasta Elbląga - 26,0
Wynik kraju - 24,56

JESTEŚMY SZKOŁĄ NA ŚWIATOWYM POZIOMIE
28 maja 2010 poznaliśmy, podczas warszawskiej konferencji „Szkoły dla Ekorozwoju 2010”, zdobywców międzynarodowego tytułu Zielona Flaga, którzy przyznawany jest w Polsce przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska . Za wyróżnieniem szkoły "Zieloną Flagą" stoją konkretne działania. "Szkoła, aby otrzymać certyfikat, wprowadza ekologiczne rozwiązania, np. instaluje perlatory w celu zmniejszenia zużycia wody, montuje termoregulatory oraz wymienia oświetlenie na energooszczędne. Na podkreślenie zasługuje wspólne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt. Szkoły te, to ambasadorzy dobrych rozwiązań ekologicznych" - podkreślała Agnieszka Bielska z Ministerstwa Środowiska, członek kapituły programu decydującej o przyznaniu certyfikatu szkole.

Zielona Flaga jest tytułem, które nadawane jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools (www.eco-schools.com). Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, uczestniczą w nim 15 000 szkół z 49 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało to międzynarodowe wyróżnienie. W gronie laureatów znalazła się nasza osiemnastka. Dziękujemy za zaangażowanie w dziedzinie ekologii, wszystkim dzieciom, rodzicom i uczniom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły. W stronę naszym partnerów kierujemy szczególne dziękujemy!!!

TURNIEJ PRZYRODNICZO-SPRAWNOŚCIOWY TWIS 2010
 W piątek 25 maja w hali sportowej Centrum Sportowo-Biznesowego odbył się Finał XVII Elbląskiego Turnieju Wiedzy i Sprawności TWIS’2010, pod hasłem Przyroda i WF na 6. W finale wzięły udział reprezentacje czterech szkół podstawowych: SP 18, SP 19, SP 9, SP 16, zakwalifikowanych w drodze eliminacji półfinałowych. Celem turnieju jest przede wszystkim wspólna zabawa w formie odgadywania pytań z różnych dziedzin przyrodniczych oraz konkurencji sprawnościowych. Bardzo ważnym elementem turnieju jest konkurs dla kibiców, w którego przesłaniem jest wychowywać dzieci do kulturalnego odbioru imprez masowych. Wspólnymi siłami: reprezentacji kl. 4c  sportowo-przyrodniczej oraz osiemnastkowym kibicom zajęliśmy I miejsce!!!!

Program imprezy uatrakcyjnią pokazy taneczne Klubu Jantar i szkolnych zespołów. Fundatorem nagród jest Urząd Miejski w Elblągu. Organizatorami imprezy są: Szkoła Podstawowa nr 4 w Elblągu, Centrum Sportowo-Biznesowe w Elblągu, Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu.

BAŁTYCKI  FESTIWAL NAUKI
Nasze uczestnictwo w Bałtyckich Festiwalach Nauki organizowanych w miesiącu maju przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową stało się już tradycją. W tym roku wzięliśmy udział w zajęciach muzycznych i technicznych prowadzonych przez studentów uczelni. Świetnie bawiliśmy się przy muzyce Fryderyka Chopina - były to impresje muzyczne z chustami oraz nauka tańca w rytm jednego z Polonezów kompozytora. Prym wiodły nasze dziewczynki. Nie zabrakło też ciekawych zajęć dla chłopców. Oglądaliśmy pokazy z zakresu robotyki mobilnej prowadzone w eksperymentarium. Szczególne zainteresowanie wzbudziły roboty: psa, pająka i latającej ważki. Wykonywały rozmaite ruchy i reagowały na nasze gesty. Ociągaliśmy się z powrotem do szkoły, bardzo trudno było oderwać chłopców od ich ulubionych zajęć. Wracaliśmy pełni wrażeń, z wypiekami na twarzy i obietnicą, że spotkamy się znowu za rok!
                                                                                                  ZAPRASZAMY do filmoteki>>>
PIERWSZAKI OTRZYMAŁY WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE POLANGLO
Wyłoniono laureatów konkursu ogólnopolskiego „Zmieniamy świat na lepsze z Zabadellą”. Wybór pięciu najpiękniejszych był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie są interesujące i niepowtarzalne. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wyobraźni i umiejętności uczestników konkursu. Wydawnictwo Polanglo otrzymało kilkaset prac plastycznych nadesłanych ze wszystkich regionów Polski. Zespół dzieci z klas pierwszych pod kierunkiem Doroty Szlendak z kl.Ia Monika Góralska, Dominika Kłusewicz, z kl. Ib Iza Kazimierczuk i Julka Kowalska, z kl.Ic Kasia Życzkowska, Jędrek Kamiński, Zuzia Jechna i z kl.Id Karolina Mikołajczyk, Julka Wysocka narysowali piękny komiks. Uczniowie otrzymali nagrody i podziękowanie za udział w konkursie.
ELBLĄSKIE DNI RECYKLINGU
22 maja odbyła się impreza pod nazwą „Elbląskie Dni Recyklingu”. Po raz trzeci  Zakład Utylizacji Odpadów sp. z o.o. zorganizowała ten ekologiczny festyn. Nie mogło nas tam zabraknąć! Podczas imprezy zbierane były baterie, makulatura, puszki aluminiowe, nakrętki z tworzyw sztucznych, sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przygotowaliśmy worki  z posegregowanymi puszkami i 10000 korków, za które dostaliśmy 800 punktów - wymieniliśmy je na krzaki bukszpanu.
                                                                            zobacz nasz występ w filmotece>>>
MIEJSKI KONKURS ZUO PODSUMOWANY!!!!
Zakład Utylizacji Odpadów ogłosił wyniki XIV edycji konkursu na selektywną zbiórkę odpadów prowadzoną wśród przedszkolaków i uczniów z Elbląga i gmin sąsiadujących. Jak podkreślił Marian Wojtkowski konkurs co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku przystąpiły do niego 72 placówki oświatowe -w tym 59 z samego Elbląga -które uzbierały łącznie prawie 37 ton śmieci. Szczególnie chętnie do akcji włączyły się przedszkola i szkoły podstawowe: - Zaangażowanie najmłodszych mieszkańców w tę akcję świadczy także o rozwiniętej świadomości ekologicznej u rodziców uczniów. Wiadomo bowiem, że w tym wieku opiekunowie biorą czynny udział w szkolnym życiu swoich pociech. Co widać po wynikach jakie osiągnęły szkoły ze starszymi uczniami, które w porównaniu z maluchami są zdecydowanie słabsze – tłumaczy Marian Wojtkowski, przytaczając szczegółowe wyliczenia, z których wynika, że średnio jeden przedszkolak zebrał ponad 3 kg odpadów, a uczeń szkoły średniej niewiele ponad 600 gramów. Dyrektor podkreśla, że należy także tę starszą młodzież przekonać do słuszności segregacji odpadów. Zaznacza jednak, że mimo tego i tak w tym roku udało się zebrać ok. 3 ton więcej niż podczas poprzedniego konkursu.
Nasza szkoła dzięki wielkim zaangażowaniu rodziców, dzieci i nauczycieli zajęła III miejsce, zdobywając nagrodę w wysokości 1200 zł!!! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i prosimy o segregowanie odpadów przez całe wakacje, aby od września znów powalczyć o lokatę na podium.
MAŁY FESTIWAL NAUKI
21 maja odbył się pierwszy Mały Festiwal Nauki. Czy mały? Na ulicy Doświadczeń zaprezentowało swoje naukowe badania 108 uczniów, na ul. Pochwały bioróżnorodności prawie 80-u. Na ul. recyklingu nie było tak tłumnie, ale roboty do niszczenia śmieci, makiety z gospodarstwami ekologicznymi były imponujące. Punkt "zgnieć śmieć" cieszył się dużym powodzeniem!!! Na ulicy techniki prezentowały się roboty, pralki, niszczarki śmieci, były odrabiacze lekcji. Natomiast na ul. Ciszy i dźwięku królował język migowy i muzyka!!! W sali relaksu można było odzipnąć, w kinie obejrzeć film o wynalazkach w sali komputerowej w nacie zmagać się z robotami w multigrach. Dzieci zaglądały do swoich sal lekcyjnych, na początku trochę ze zdziwieniem potem z dużym zainteresowaniem, a tam czekały przygotowane profesjonalne warsztaty prowadzone przez specjalistów.
OTO NASI SPECJALIŚCI, KTÓRZY ZAPREZENTUJĄ NASZĄ SZKOŁĘ NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI,
27 maja 2010:
z ul. Ciszy i dźwięku - Ela Derda kl. 2c, z ul. Techniki - Oliwia Adamczuk i Weronika Pisarska (kl. 1d) oraz Kamila Świst i Wioletta  Widuto (kl.4); z ul. Pochwały bioróżnorodności - Mateusz Zajdel i Paweł Aniśkowicz (kl.IVb) i Patrycja Baranowska (kl. 3c); z ul. Doświadczeń - Dawid Daszkiewicz i Damian Latowski (kl.5b) oraz Julia Kowalska i Marcin Sobczak (kl.1b); z ul. Recyklingu - Karolina Zagalska (3d), Natalka Zagalska, Oliwier Grabowski i Jan Niekucki (kl.1b).

BYLI Z NAMI

SDK "Zakrzewo"
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Anna Werner-Garbarska -
tłumacz języka migowego
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
II Liceum Ogólnokształcące
Hufiec Elbląg
Zakład Utylizacji Odpadów
Toyota Knedler       
                                            BARDZO DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY PONOWNIE!!!!!
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
14 maja uczniowie z elbląskich placówek oświatowo-kulturalnych uczestniczyli w festynie sportowo-rekreacyjnym, który odbywał się pod hasłem „Zdrowym być – zdrowo żyć”. Uczniowie z klasy 3c reprezentowali naszą szkołę i rywalizowali w „Turnieju pięciu szkół” z SP1, 6, 11 oraz Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2. Wśród wielu konkurencji sportowych najwięcej emocji wzbudziła jazda slalomem na hulajnodze oraz sztafeta z przenoszeniem piłki między brzuchami. Był też tor przeszkód, rzut woreczkiem do kosza, bieg z kozłowaniem…i jeszcze wiele innych atrakcji. Ta ciekawa forma zajęć sportowych była także okazją do wspólnej zabawy, w której wszystkie dzieci uczestniczyły z ogromnym zaangażowaniem. Organizatorem imprezy był Elbląski Szkolny Związek Sportowy a współorganizatorem Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.
POZNAJCIE LAUREATÓW KONKURSU MIĘDZYŚWIETLICOWEGO
20 maja w naszej świetlicy odbył się Międzyświetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Piękno ojczystej przyrody". Nasze zaproszenie przyjęli uczniowie szkół nr 1, 6, 8, 9, 12, 15, 16 i 19. Przewodniczącą jury została dyrektor naszej szkoły - Iwona Mikulska. Pozostali członkowie to: Anna Rusińska (nauczyciel języka polskiego w klasach IV-VI) oraz Iwona Ksionek (nauczanie zintegrowane).  Nasi uczniowie wystąpili w roli widowni, gościliśmy także grupę 0"b"  razem z wychowawczynią. Jury oceniało szczególnie sposób interpretacji utworów i ogólne wrażenie artystyczne. Niektórzy uczestnicy starannie przygotowali ciekawe stroje i rekwizyty, aby uatrakcyjnić swój występ.>>>
WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
Centrum Umiejętności i Rozwoju "Kacperek" w Bielawie koło Wrocławia, powstało, aby wspierać rozwój dzieci i młodzieży na każdym etapie rozwoju. Organizuje dla dzieci wiele konkursów plastycznych. Jeden z nich brzmiał "Mój czworonożny przyjaciel". Dzieci z naszej szkoły przygotowały wspaniałe prace ukazujące, że bardzo lubią zwierzęta. Wszystkich prac napłynęło ponad 250. Komisja jury z pewnością nie miała łatwego zadania. Udało się w tak trudnej rywalizacji zdobyć wyróżnienie. Komisji spodobała się praca Natalii Życzkowskiej z klasy 3d.  Gratulujemy!!!!
ZEBRANIE RODZICÓW PIERWSZOKLASISTÓW 2001/2011

Zebranie wychowawców klas z rodzicami
przyszłych pierwszoklasistów
20  maja godz.17.00
                                                                                                                          listy klas>>>

POLECAM!!!!
15 maja 2010 roku we wszystkich muzeach europejskich i w większości muzeów oraz galerii w Polsce odbędzie się niezwykle popularna impreza pod nazwą „Noc Muzeów”. Zwiedzanie muzealnych ekspozycji w nietypowych godzinach i niezwykłej oprawie ma już swoich, stałych zwolenników. W Elblągu impreza ta ma już 5-letnią tradycję, a w ubiegłym roku zgromadziła w Elblągu blisko 2 tysięczną liczbę zwiedzających.
Elbląskie Muzeum zaprasza na swoje święto w sobotni wieczór 15 maja, początek o godzinie 20. NOCNE ATRAKCJE W MUZEUM>>>

„Cesarska Majówka” w Kadynach realizowana jest w ramach projektu „Wioski z klasą”. Sieć wsi tematycznych Wysoczyzny Elbląskiej realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych

Program>>>

ENGLISH SONG FESTIVAL
Regent College i SP 12, 14 maja 2010, byli organizatorami konkursu piosenki angielskiej "English Song Festival". Na scenie auli w Szkole Muzycznej do rywalizacji stanęło  90 młodych talentów z 8 elbląskich szkół. Wykonawcy byli bardzo podekscytowani. Wszyscy bardzo profesjonalnie potraktowali udział w festiwalu. Najlepiej wypadł zespół czwartoklasistek (IV c), przygotowany przez p. K. Adamkiewicz, w składzie Helena Czyż, Sandra Kapteina, i Pamela Jezierska w piosence "WITCHES", zajmując II miejsce w swojej kategorii. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do pokazania swoich talentów w następnym festiwalu.
SPORTOWE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Awansowaliśmy do rozgrywek wojewódzkich w rozgrywkach ORANGE CUP, które odbędą się 25-05-10 w Węgorzewie. Finał rozgrywek  odbędzie się w dniach 3-5 września w Gdańsku. Nagrodą za pierwsze miejsce jest zgrupowanie na obiektach jednego z zespołów PREMIERSHIP czyli ligi angielskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4c - Krystian Szucki, Damian Kozak, Kamil Stolarski>>>
Trwają ostatnie w tym roku szkolnym zawody zaliczane do klasyfikacji XXIV Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Dziewczęta i chłopcy z klas VI i młodsze biorą udział w Lekkoatletycznych Indywidualnych Mistrzostwach Elbląga. Na naszym koncie  czołowe miejsca>>>
Odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Jeździe Szybkiej na Wrotkach dla Uczniowskich Klubów Sportowych (otwierające nowy sezon torowy ). W rywalizacji wzięło udział ponad 150 zawodników, reprezentujących dziewięć klubów z całego kraju. Nasza dziewczyny na podium!!!>>>
ZNAMY WYNIKI EKOPLANETY
Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkurs Ekologicznego "Eko - Planeta". Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie" w Warszawie a konkurs jest przeprowadzany przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W tym roku odbyła się szósta edycja tego konkursu pod hasłem: „Rośliny piękne i użyteczne". Celem konkursu było upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o przyrodzie naszego kraju i problematyki ochrony środowiska a także propagowanie osiągnięć związanych z ekologią.

W bieżącym roku szkolnym najlepszy - bardzo dobry wynik - w teście konkursowym osiągnęli: Damian Burczyk IV D i  Krzysztof Nojek VI A, a w pracy indywidualnej wyróżnienie zdobyły: Magda Marat V D i  Magdalena Mytych V C.
Kategorii „Maluch”
I miejsce    Damian Burczyk IV D
II miejsce  Sebastian Nieroński IV D
III miejsce Aleksandra Korzeniewska IV C
Kategorii  „Adept”
I miejsce    Krzysztof Nojek VI A
II miejsce  Dawid Daszkiewicz V B
III miejsce Natalia Tomaszewska VI C
ZBIÓRKA STARYCH I POPSUTYCH TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH
Oddaj niepotrzebny telefon!!!

Zapraszamy wszystkich do oddania niepotrzebnych, zużytych telefonów komórkowych. Telefony te zostaną odkupione przez firmę Green World, zajmującą się recyklingiem zużytych telefonów, a środki z ich sprzedaży zostaną przekazane na Program Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Szkoły dla Ekorozwoju, w którym uczestniczymy od 2007 roku.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska uhonoruje szkoły, które zebrały największą ilość atrakcyjnymi nagrodami multimedialnymi. >>>

AKCJA TRWA OD DZISIAJ DO 25 MAJA! POJEMNIK NA TELEFONY  I DEKLARACJE
STOI PRZY DYŻURCE, PRZY GŁÓWNYM WEJŚCIU SZKOŁY!!!

MAŁY FESTIWAL NAUKI

21 MAJA 2010 w szkole odbędzie się
Mały Festiwal Nauki

                    Uwaga uczniowie "Osiemnastki".
    Korytarze szkolne zamienią się w ulice:
Doświadczeń, tutaj prezentujcie różnorodne doświadczenia chemiczne, fizyczne, itp....
Techniki, niech każdy puści techniczne wodze fantazji, wymyślcie własne roboty czy super maszyny
Recyklingu, róbcie makiety domów ekologicznych, wymyślajcie maszyny uzyskujące dobrą energię,..
Pochwały bioróżnorodności,  pochwalcie się swoimi kolekcjami pięknych przyrodniczych zdjęć, maskotek, kolekcjami dinozaurów
Ciszy i dźwięku, tutaj możecie się pochwalić wszystkim co związane jest z ciszą i dźwiękiem

NAGRODĄ GŁÓWNĄ DLA NAJLEPIEJ PREZENTUJĄCYCH SIĘ ZESPOŁÓW Z POSZCZEGÓLNYCH ULIC  BĘDZIE UDZIAŁ W BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI 27.05.2010 OBOK STUDENTÓW PWSZ W ELBLĄGU.

WIEŚCI ZE SPOTKANIA Z DUCHAMI ZAMKU W GNIEWIE
Dnia 08.04.2010 klasa 4b i 5d wyruszyła na podbój zamku w Gniewie. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Na turnieju rycerskim konkurowaliśmy ze sobą w zmaganiach rycerskich tj.: strzelanie z kuszy i łuku, walka kopią, wielki kręcioł oraz turniej na machinach fechmistrza T. Pagińskigo. Natomiast na  warsztatach dawnych rzemieślników pod opieką przewodnika odwiedziliśmy warsztaty:  drukarski (z prasą Gutenberga), garncarski, tkacki, mennicę, strzelnicę zamkową oraz "gabinet relaksacyjny kata gniewskiego". Wieczorem udaliśmy się na nas spacer z pochodniami i spotkanie z duchem gniewskiego zamku. Kto nie odwiedził jeszcze krzyżackich posiadłości serdecznie polecamy.
9 MAJA BYLIŚMY NA PIKNIKU EUROPEJSKIM

9 maja 2010 braliśmy udział w konkursie wojewódzkim na Europejskim Pikniku, na Pl. Jagiellończyka. Naszej szkole, w drodze losowania,  przyszło reprezentować - w formie stoisk oraz występów na scenie - Portugalię. Dzieci, rodzice i nauczyciele naszej szkoły spisali się na medal. Piątoklasiści pod wodzą p. Anny Rusińskiej na scenie zaprosili widzów w podróż po Portugalii. "Płynąc" wybrzeżem portugalskim pokazali piękno i atrakcje nad oceanicznego kraju. Na stoisku dzieci częstowały kawą gości kawą i tradycyjnymi babeczkami oraz pysznymi rybnymi potrawami. Potem "odbyły podróż" po krajach unii. Podczas quizu na temat UE nasza reprezentacja odpowiedziała na wszystkie pytania czy dobrze - to tylko komisja jurorska wie, w każdym razie wyszli z testu bardzo zadowoleni. Weronika Surowiec zdobyła aparat fotograficzny w konkursie plastycznym "Tak będzie wyglądało nasze województwo za kilka lat". Choć nie zajęliśmy  miejsca na podium, nasz udział w pikniku był oceniony wysoko przez jury i świetnie się bawiliśmy. Dziękujemy wszystkim za pomoc a dzieciom gratulujemy odwagi, spontaniczności i talentu.
                                
                                                                 PRZEŻYJCIE TO Z NAMI JESZCZE RAZ! ZAPRASZAMY DO FILMOTEKI>>>

TWORZYMY LAPIDARIUM
Nasza szkoła bierze udział w wojewódzkim konkursie, którego organizatorem jest m.in. Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Przedmiotem konkursu jest utworzenie lapidarium. Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) to miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów rzeźb, nagrobków, pomników, elementów pochodzących z zabytkowych budowli. Nasze nazywa się "Wzdłuż granic Polski" i będzie ciekawym muzeum geologicznym pod otwartym niebem. Zgromadzi w nim różne skały będące bogactwem regionu, warmińsko-mazurskiego, pozostawione przez lodowiec. Będzie ono stanowić ciekawy ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej do poznawania przyrody nieożywionej.
II MIEJSCE W WĘDKARSTWIE

Niewiele osób wie, że wędkarstwo to jedna z dziedzin sportu wyczynowego. Tradycyjnie już, podczas elbląskiej majówki, zorganizowano zawody w wędkarstwie o Puchar Prezydenta Elbląga. Reprezentacja SP-18 zajęła II miejsce drużynowo. Szkołę reprezentowali: Kamila Świst, Patryk Dalidowicz i Dominik Rajkowski. Gratulujemy!!!

INFORMACJA PEDAGOGA SZKOLNEGO
Uwaga rodzice – realizacja stypendium!
Od 12.05.2010r. (środa) bardzo proszę o zgłaszanie się do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji drugiej części stypendium szkolnego. Jednocześnie zwracam się z prośbą o zrealizowanie stypendium w nieprzekraczalnym terminie do 28.05.2010r. (piątek).
W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie przyznane uczniowi środki zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
TURNIEJ BRD 2010
30 kwietnia uczennice naszej szkoły Iga Banucha, Martyna Krawczyk, Magdalena Mytych uczestniczyły w Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do pokonania były cztery konkurencje. Na początku należało napisać test (dziewczyny zajęły III miejsce), potem przejazd po placu manewrowym (XIII miejsce), pierwsza pomoc (VII miejsce) i przejazd po miasteczku rowerowym (V miejsce). Po podsumowaniu punktów zajęliśmy IX miejsce! Uczennice z przepisów ruchu drogowego przygotowała p. Karolina Klucznik, a z pierw3szej pomocy p. pielęgniarka szkolna.
 WYPRAWA ERM DO POZNANIA
W dniach 23.04-25.04 2010- dzieci z naszej szkoły (kl.3c,3d,6c) były z p. Anią Mienicką na wycieczce w Poznaniu. Uczestniczyły w Ogólnopolskich Dziecięcych Dniach Wspólnoty. Takie spotkania ERM (Eucharystycznego Ruchu Młodych) odbywają się, co dwa lata. Poprzednie były w Gdańsku - również bardzo udane! Braliśmy udział w uroczystej Mszy św. w katedrze i kościele Bożego Ciała, zwiedzaliśmy Poznań wykonując zadania gry terenowej, byliśmy na koncercie, oglądaliśmy koziołki na rynku, zwiedziliśmy muzeum archidiecezjalne, podziemia katedry, Ratusz, Farę Miejską, widzieliśmy pokaz jazdy ułanów, jedliśmy pyszne lody na rynku- i to nie raz!
Wygraliśmy konkurs tzn. jako nieliczni dostaliśmy się do drugiego etapu. Naszą grupę w drugiej rundzie pytań- które były strasznie trudne - o początkach państwa polskiego -  reprezentowała Natalia Milusz. Mimo ogromnej wiedzy Natalki ,nie udało się pokonać przeciwników. Zwyciężymy za dwa lata!
Naszą radością największą było spotkanie tylu roześmianych młodych ludzi, rozśpiewanych, roztańczonych, rozmodlonych, miłych dla wszystkich ,wesołych i życzliwych. Chociaż spaliśmy na karimatach i materacach, posiłki niektóre robiliśmy sami a pani Ania kazała zmywać i sprzątać. Podobało nam sie bardzo - za dwa lata jedziemy, KONIECZNIE!
 MAJOWY WEEKEND
Weekend Majowy - zwany także długim weekendem zawdzięczamy dwóm świętom wolnym od pracy. Słówko o nich. Międzynarodowe Święto Pracy - święto wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniające strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku, obchodzone jest od 1890 roku. W Europie święto pracy obchodzimy 1 maja.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej
Grafika pochodzi z Dziennika Ustaw RP To stosunkowo młode święto ustanowione zostało Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 (Dz.U. Nr 49 z 2004r poz. 467 Art 1. poz 3). Dzień 2 maja został wybrany z dwóch powodów historycznych:
2 maja 1945 o godzinie 6 rano zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerowny sztandar na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie.
W czasach PRL, 2 maja nakazywano zdejmowanie flag narodowych ( po Święcie Pracy ), tak aby nie wisiały, w czasie nieuznawanego przez komunistyczne władze, święta 3 maja.
3 Maja Święto Konstytucji
- Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to ,6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

MÓWIMY: DO ZOBACZENIA W SZKOLE 4 MAJA 2010,
ŻYCZĄC SOBIE I WSZYSTKIM CIEPLUTKIEGO WEEKENDU.

NASZ DZIEŃ WIOSNY LAUREATEM KONKURSU 2010
W roku 2006 Fundacja "Nasza Ziemia" z siedzibą w Warszawie zrealizowała I edycję „Ekologicznego Pierwszego Dnia Wiosny” z bardzo dobrym skutkiem. W tym roku po raz kolejny zaproponowała to proste, ale skuteczne i ciekawe działanie wszystkim chętnym z całej Polsce! Przystąpiliśmy do tego projektu ekologicznie witając wiosnę i... znaleźliśmy się w gronie laureatów 2010!!!
DZIEŃ ZIEMI Z PREZYDENTEM ELBLĄGA
O Ziemię dbają młodzi elblążanie. Ich aktywność przyczynia się do otrzymywania przez nasze miasto ekologicznych wyróżnień i nagród. Z okazji Dnia Ziemi 2010 w ratuszu odbyło się uroczyste spotkanie najbardziej aktywnych uczniów elbląskich szkół zaangażowanych w ochronę środowiska z Prezydentem Miasta Elbląga. Z naszej szkoły prezydent wyróżnił  Martynę Szulc. Gratulujemy!
Z WIZYTĄ U POLICJANTÓW
We wtorek - 27 kwietnia 2010 roku dzieci z grupy zerowej: 0 ,,A'' i 0 ,,B'' z naszej szkoły zwiedziły Komisariat Policji w Elblągu mieszczący się przy ulicy Tysiąclecia. Poznały one zasady panujące na komisariacie, jego różne wydziały, zobaczyły sprzęt jakim posługują się Policjanci w pracy, obejrzały mundury policyjne, oznaki, legitymacje, oglądnęły policyjne radiowozy. Wycieczka dostarczyła milusińskim dużo niezapomnianych wrażeń, kto wie może niejeden/ niejedna z nich zapragnie w przyszłości pełnić tak ważną i i odpowiedzialną służbę.......!
DZIEŃ ZIEMI
Właśnie zakończył się finał Zielonego Tygodnia. Tego dnia pierwszoklasiści złożyli Zielone Ślubowanie w obecności leśników i przy pomocy gości i starszych kolegów zasadzili swoje drzewa, podarowane przez Nadleśnictwo Elbląg. Przedszkolaki i zerówkowicze walczyli o laury na Zielonym Festiwalu na scenie SDK Zakrzewo. Uroczyście otworzyliśmy nowy kontener na elektrośmieci, w którym mieszańcy Osiedla Zawada będą mogli składać domowe, popsute sprzęty elektroniczne.

Podczas naszego zielonego finału, na szkolnym boisku przy ul. Węgrowskiej 1, 23 kwietnia w godz. 10-12 prowadziliśmy akcja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.                                              ZEBRALIŚMY TYCH ODPADÓW PONAD 500 KG

WIELKA ZBIÓRKA BATERII I ELEKTROŚMIECI

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że podczas
naszego zielonego finału - Dnia Ziemi 2010, na szkolnym boisku przy ul. Węgrowskiej 1, 23 kwietnia w godz. 10-12 prowadzona będzie akcja zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii.
     
Zapraszamy serdecznie!

        

I miejsce w konkursie SPORT I EKOLOGIA

Tradycyjnie juz wzięliśmy udział w turnieju okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi  pod hasłem „Ekologia i sport”, w którym wzięły udział cztery szkoły. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu.

Nasza reprezentacja spisała się na złoty medal, bowiem zajęła I miejsce pokonując inne szkoły w zmaganiach sportowych i wiedzy ekologicznej.
Gratulujemy!!!!

KONKURS MIĘDZYSZKOLNY "OD ATEN DO LONDYNU"

W dniu dzisiejszym tj. 22.04.2010r. odbyła się II edycja międzyszkolnego konkursu wiedzy olimpijskiej "Od Aten do Londynu’’, którego organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego SP 18. Gościliśmy w naszej szkole reprezentacje następujących szkół podstawowych z Elbląga: SP 9, SP 11, SP 19 i SP 12. Honorowym gościem dzisiejszej imprezy, a jednocześnie patronem konkursu, była nasza Mistrzyni Olimpijska w łyżwiarstwie szybkim pani Helena Pilejczyk. Zawody miały niezwykłą dramaturgię, ponieważ doszło do dogrywki, w której SP 12  pokonała SP 18. Uczniowie wszystkich szkół wykazali się doskonałą znajomością wiedzy olimpijskiej oraz niezwykłą sprawnością fizyczną. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco: I m-c SP 12, II m-c SP 18, III m-c SP 11, IV m-c SP 19, V m-c SP 9.

                                             Gratulujemy zwycięskim drużynom
   i wszystkim
uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!!!

POLECAMY KONKURSY DLA UCZNIÓW
KONKURS "POZNAJ 4FUN.TV" oraz NAPISZ OBOK ZA CO LUBISZ 4FUN.TV

Do wygrania są 4 bilety na największy festiwal muzyki klubowej Global Gathering 2010 w Poznaniu!!! Wśród autorów najciekawszych odpowiedzi rozdamy bardzo atrakcyjne prezenty i gadźety od 4fun.tv.
DBAMY O ZDROWIE
W tygodniu poświęconym tematyce zdrowotnej spotkaliśmy się z naszą szkolną pielęgniarką. Hasło spotkania brzmiało: "Jak prowadzić zdrowy tryb życia?". Pani pielęgniarka udzieliła nam wielu cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania się, higieny, odpowiedniej ilości snu, zapobiegania i walki z chorobą. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat
szczepień i mechanizmu ich działania na organizm człowieka. Dzieci wykonały prace plastyczne promujące właściwe nawyki zdrowotne. Zostały one wyeksponowane na spotkaniu i bardzo się podobały naszemu gościowi. Dzieci wykazały się dużą wiedzą oraz znajomością telefonów alarmowych używanych w nagłych wypadkach.
ZIELONY TYDZIEŃ W OSIEMNASTCE

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 2010 rok Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej, dlatego też ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Ziemi 2010 przebiegać będą pod hasłem RÓŻNORODNOŚĆ W NAS, BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS.

Dzień Ziemi 2010 w Osiemnastce
 16-21 kwietnia  Warsztaty Entomologiczne
      21 kwietnia  Wycieczka Ornitologiczna po Wysoczyźnie Elbląskiej
 19-23 kwietnia - prace w Zielonym Zakątku
      23 kwietnia - Zielony Festiwal Przedszkolaka SDK zakrzewo
      23 kwietnia - Zielone Ślubowanie Pierwszaków, sadzenie drzew
i warsztaty z leśnikami Nadleśnictwa Elbląg
      23 kwietnia - Zbiórka Elektrośmieci na szkolnym boisku

23 kwietnia 2010
to Zielony Dzień w szkole!!!!

WYCIECZKA ORNITOLOGICZNA - Kadyny
Pan Zygmunt Zagrodzki - ornitolog, poprowadził naszych trzecioklasistów i piątoklasistów po kadyńskim lesie ukazując piękno okolic Elbląga. Była to wycieczka ornitologiczna, dlatego najbardziej dzieci interesowały się skrzydlatymi mieszkańcami Wysoczyzny Elbląskiej. Teren Parku Krajobrazowego jest pod względem faunistycznym bardzo bogaty. Szczególnie interesująca jest występująca tu awifauna. W Parku możemy spotkać niemal 190 gatunków ptaków, w tym 134 gatunki ptaków gniazdujących. Z kim się spotkały dzieci w parku, juz wkrótce.
WYCIECZKA ORNITOLOGICZNA - Jezioro Drużno
Dni stają się dłuższe, słońce mocniej przygrzewa, zbliża się wiosna. Świadczą też o tym pierwsze śpiewy ptaków, odzywających się jeszcze niepełnym głosem w słoneczne dni. To ptaki, które spędziły u nas zimę i czekają na stosowną chwilę, żeby wkroczyć w pełną wiosnę. A jednocześnie zaczyna się wielki powrót ptasiej braci z zimowisk i wyścig o to, kto zajmie najlepsze miejsca na gniazda i wychowanie młodych. Ruszamy na wycieczkę ornitologiczną nad Jezioro Druzno - obszar Natura 2000! Obserwujcie pilnie otoczenie, patrzcie w niebo, nasłuchujcie ptasich głosów! -  usłyszały pierwszaki wysiadając w Żółwińcu z autokaru. >>>
AKADEMIA MUZYCZNA - KONKURS PIOSENKI
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w cyklicznych audycjach muzycznych. Podczas nich poznają świat muzyki czynnie uczestnicząc w przedstawieniach, słuchając żywej muzyki poważnej. Te spotkania to również lekcja teorii muzycznej. Prowadzący audycję mobilizują nas również do wyszukiwania talentów piosenkarskich. W klasach odbywają się eliminacje w śpiewaniu piosenki, a do finału wystawiani są najlepsi. Właśnie odbył się taki finał!!! Talent piosenkarski został odkryty u Julki Kowalskiej z klasy 1b. Wygrała konkurs pokonując rówieśników i drugoklasistów.
HOŁD  OFIAROM KATASTROFY

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki – Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych członków załogi pogrążyła nas wszystkich w głębokiej żałobie. Pamięć o Ofiarach tej tragedii pozostanie na zawsze w naszych sercach i umysłach.
Pragniemy wyrazić głębokie współczucie rodzinom wszystkich ofiar.

TEST KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTÓW
Dziś odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM i Polska The Times. Sprawdzian napisało ponad 250 tysięcy dziewięciolatków, czyli 70% uczniów z całej Polski. Nasi trzecioklasiści zasiedli do sprawdzianu o godz. 9.00. Mieli do przeczytania tekst, a następnie zmierzyli się z 25 różnorodnymi zadaniami ułożonymi na jego podstawie. Dwadzieścia z nich to zadania zamknięte, w których uczeń wybiera jedną z 3 podanych możliwości: A, B lub C. Kolejne 5 poleceń to tzw. zadania otwarte, polegające na samodzielnym uzupełnieniu odpowiedzi, rozwiązaniu zadań tekstowych, redagowaniu odpowiedzi lub dłuższej formy stylistycznej. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń może zdobyć 40 punktów. Dla komfortu dzieci sprawdzian podzielono na 2 części: 2 razy po 45 minut. Wyniki będą w maju!!!
NASI UCZNIOWIE ZNAWCAMI BAŚNI EUROPEJSKICH
W piątek 9 kwietnia troje uczniów z klas czwartych: Julia Kania z IV d, Jakub Bartnicki z IV d oraz Maciej Rozumowski z IV a wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie "Baśnie Krajów Unii Europejskiej" zorganizowanym przez SP 12. Walczyli w jednej drużynie z przedstawicielami innych elbląskich szkół. W ośmiu konkurencjach musieli wykazać się znajomością treści baśni oraz wiadomościami nt. Unii Europejskiej. Dzięki świetnej znajomości utworów literackich, wiedzy o krajach Unii oraz dzięki refleksowi wywalczyli II miejsce! Gorąco gratulujemy!
Do konkursu uczniów przygotowały panie Anna Rusińska oraz Agnieszka Michalska.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
Do naszej szkoły przybyli dzisiaj rycerze z Gniewu i zaprosili uczniów kl. IV-VI na "Żywą Lekcję Historii". Podróż przez wieki, od czasów starożytnych do czasów sarmackich, uczniowie mieli bezpośredni kontakt z ubiorem, obyczajami, kulturą, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. W trakcie omawiania wybranego tematu mogli ubrać się w  stroje oraz uzbrojenie z epoki. Opowieści przeplatane były pokazami walk. Podczas zajęć uczniowie zostali wprowadzeni w zagadnienie historii i przez bezpośredni kontakt z odtwarzaną historią mogą sobie utrwalić wiedzę poznaną na lekcjach historii.
                                                                                                                 ZAPRASZAMY DO FILMOTEKI>>>
TEST SZÓSTOKLASISTÓW


SZÓSTOKLASISTO!!!! 

8 KWIETNIA
   NAPISAŁEŚ  TEST SZÓSTOKLASISTÓW.

NA SPOKOJNIE PRZEJRZYJ GO JESZCZE RAZ WRAZ Z RODZICAMI>>>
A TUTAJ DLA WAS SUGEROWANE ODPOWIEDZI>>>
ZAPROSZENIE DO GIMNAZJUM
W poniedziałek 29.03.2010 r. do naszej szkoły przybyli uczniowie z Gimnazjum nr 4. Przedstawili  oni ofertę edukacyjną swojej szkoły. Była ona skierowana do czterech klas VI. Szóstoklasiści przywitali swoich starszych kolegów bardzo  mile i wysłuchali z uwagą. Wielu z naszych najstarszych uczniów planuje wybór Gimnazjum nr 4, więc chętnie wysłuchali wszystkich informacji przekazanych przez grupę promocyjną. W tym roku w tej grupie znalazło się wielu absolwentów SP nr 18, którzy obecnie uczą się w promowanym gimnazjum i są z tego zadowoleni.
         
WESOŁYCH ŚWIĄT


Niech radosne Alleluja będzie
dla Was ostoją miłości i wiary.
Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia. Wiele szczęścia na co dzień.

Wesołych Świąt!

WIELKANOCNE KARTKI PIERWSZAKÓW
Dzieci z klas pierwszych uczestniczą w zajęciach komputerowych od września. Ćwiczą na nich między innymi umiejętność korzystania z programu graficznego Paint. Posługują się myszką, umieją wykorzystać wszytkie narzędzia programu. Przygotowują prace na konkursy. W szkolnym konkursie na wielkanocną kartkę wyłonione zostały kartki, które uczestniczą w konkursie ogólnopolskim. Zapraszamy do odwiedzin galerii pierwszoklasistów i głosowanie na ich prace!!!!
WIELKANOCNE WYSTĘPY W SDK ZAKRZEWO
30 marca w Spółdzielczym Domu Kultury SM Zakrzewo odbyło się podsumowanie wielkanocnego konkursu plastycznego dla dzieci przedszkolnych z osiedla Zawada. Wynikiem konkursu są duże, kolorowe pisanki, oklejone kolorowymi papierami, bibułą, malowane farbami oraz ozdobione różnymi materiałami. Wszystkie nawiązują formą do tradycji ludowej. Jury, doceniając wkład pracy dzieci, ich pomysłowość i inwencję twórczą, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu i przyznać równorzędne, pierwsze nagrody rzeczowe i dyplomy dla wszystkich grup.

Podsumowanie uświetnili nasi uczniowie z klasy I a,  którzy wprowadzili zgromadzone na sali dzieci w świąteczny nastrój przedstawieniem „O kurkach z marcowego podwórka”. Występ przygotowała, na kole teatralnym, Małgorzata Fontasiewicz, .
ŚWIAT ZGASI ŚWIATŁO
Polskie miasta, które zadeklarowały dotychczas, że zgaszą światło przyłączając się do organizowanej przez WWF akcji „Godzina dla Ziemi”, znalazły się w doborowym towarzystwie. Już dziś wiadomo, że 27 marca o 20.30 lokalnego czasu w symbolicznym geście dla ochrony klimatu na godzinę zgaśnie aż 75 spektakularnych obiektów na całym świecie, między innymi najwyższy budynek, słynny diabelski młyn i światowe centrum rozrywki.
W Elblągu zgasną światła oświetlające Bramę Targową, Katedrę Św. Mikołaja i ratusz. Dołączmy się do akcji gasząc światła w domu!!!

Pamiętaj!!!!!!!
Wziąć udział w akcji może każdy z nas - wystarczy zgasić światło w sobotę,
27 marca o godz. 20.30 do 21.03. Warto też zapisać się na specjalnej stronie stronie Godziny dla Ziemi i w ten sposób dać znać, że zależy nam na ochronie klimatu.
27 marca 2010

KONKURS - NAJAKTYWNIEJSZA SZKOŁA W POLSCE

Szkolny Związek Sportowy Zarząd Główny wspólnie z portalem www.re.pl ogłosili Konkurs na Najaktywniejszą Szkołę w Polsce.
ZAJĘLIŚMY 11 MIEJSCE!!!

Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszą szkołę!
OFICJALNE WYNIKI JUŻ WKRÓTCE!!!!

ŚWIĘTA WIELKANOCNE TUŻ TUŻ
Uczniowie naszej szkoły w dniach 22-24 marca wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się w parafii świętego Wojciecha w Elblągu. Na zajęciach w szkole poprzedzających wyjście do kościoła, rozmawiali na tematy związane z naszą łącznością z chorymi, obrzędami wielkanocnymi, potrzebą posługi kapłańskiej, oglądali filmy tematyczne, wykonywali plakaty, prace plastyczne, palmy wielkanocne, a następnie brali czynny udział w spotkaniach rekolekcyjnych w kościele.

ROZWIĄZANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
Moja łączność z chorymi oraz konkursu na najpiękniejszą palmę!

DZIEŃ WIOSNY W EUROPIE
ROZPOCZYNAMY!!! Dzień Wiosny w Europie!!!
To coroczna kampania prowadzona od 22 marca do 30 czerwca 2010 i otwarta dla wszystkich szkół podstawowych oraz średnich w Europie. Jak co roku przyłączymy się do kampanii Dnia Wiosny. Weźmiemy  udział w różnych działaniach, konkursach, dyskusjach internetowych i bezpośrednich. Dzięki tym wydarzeniom tematy europejskie wprowadzimy do zajęć lekcyjnych w sposób innowacyjny i kreatywny.
W naszej szkole już zaczęłiśmy wiosenną kampanię Dniem Św. Patryka. Kolejne już wkrótce!!!
SZÓSTOKLASIŚCI OPOWIADAJĄ O ZIELONEJ SZKOLE

Zapraszamy do filmoteki ... i relacji naszych najstarszych uczniów szkoły:
                                                                                               Sprawozdanie Magdy
                                                                                               Relacja Tomka
CZEKAMY NA KOLEJNE RELACJE!!!

EKOLOGICZNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Wiecie, że wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik? Nastąpi to w tym roku - 20 marca o godz. 18.32. W Szkole Podstawowej Nr 18 w Elblągu - Lokalnym Centrum Aktywności Ekologicznej wiosnę przywitaliśmy w piątek. Był to wyjątkowy dzień. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy imprezę Ekologiczny Pierwszy Dzień Wiosny, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Klasy IV-VI pod czujnym okiem wychowawców wykonały różne zadania. Dlatego w szkole nie brakowało eko-marzann, haseł ekologicznych, eko-przebierańców. Uczniowie prezentowali swoje talenty -plastyczne, wokalne i aktorskie. Piosenki wzbogacone zostały niejednokrotnie o ciekawe układy choreograficzne. Stroje wykonane z surowców wtórnych zostały przedstawione przez modelki poruszające się z niebywałą gracją. Dzieciom bardzo podobał się konkurs na skonstruowanie Maszyny XXI wieku. Czasu było mało a zadania różnorodne i niejednokrotnie zaskakujące. Pomimo to uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili . Rozgrywka obudziła bojowego ducha w każdej klasie . W końcu chodziło o tytuł „Najbardziej ekologicznej klasy” i nagrodę - przyrodniczą wycieczkę ufundowaną przez Fundację PlasticsEurope Polska w ramach projektu grantowego "Tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach to oszczędność energii i zasobów naturalnych"” 2009/2010
Tego dnia nasza szkoła stała się pięknym zielonym ogrodem w szkolnych murach i na zewnątrz, a każdy uczeń był zapalonym ekologiem - zażarcie walczącym o ocalenie przyrody.

Wyszliśmy poza mury szkoły, dzieci z klas I-III, w cieple wiosennego slońca uroczyście otworzyły Obserwatorium Kosa Ciekawskiego, dzięki któremu będziemy podglądać przyrodę naszym szkolnym ogrodzie.. Klasy pierwsze otrzymały pieczę nad warzywniakiem, drugoklasiści nad skrzynią zmysłów, w której będą hodować zioła, a trzecioklasiści nad sadem. Przybyli do nas goście pracownicy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej panowie Zbigniew Zagrodzki i Bartosz Bujnik. Tego dnia podzielili się z dziećmi swoimi pasjami ornitologiczną i entomologiczną. To pod ich czujnym okiem założyliśmy ostoję ptaków, zawieszając na drzewach budki lęgowe oraz hodowlę larw owadów. Dziękujemy obu panom za zaangażowanie, fachowość i bycie razem z nami.

Na koniec wyruszyliśmy na wiosenny marsz oznajmiający wiosnę mieszkańcom Osiedla Zawada połączony z rozdawaniem ulotek promujących ekologiczny tryb życia.

Impreza udała się dzięki ogromnemu zaangażowaniu samorządu szkolnego, ekozespołów, dyrekcji oraz grona pedagogicznego. W tym dniu żaden uczeń się nie nudził. Pokazaliśmy że razem można zdziałać naprawdę wiele, a potrzebne są tylko chęci i dobry pomysł. Uczniowie udowodnili że ważkie problemy współczesnej cywilizacji związane z nadprodukcją śmieci są im znane i że są gotowi zmierzyć się z nimi. My, dorośli ,uwierzyliśmy że młode pokolenie ma wiele pomysłów na rozwiązanie bolączek współczesności i że jest gotowe wziąć odpowiedzialność za losy błękitnej planety.
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
Irlandzkie święto narodowe, obchodzone oficjalnie w Irlandii i Irlandii Północnej a także w w Montserrat (terytorium zależne Wielkiej Brytanii) i niektórych prowincjach Kanady (Nowa Funlandia i Labrador). W innych krajach, w tym i w Polsce, Dzień Świętego Patryka nie jest świętem oficjalnym ale jest chętnie obchodzony. W tym roku zawitał w naszej szkole. Była to okazja do poznania wiosennych zwyczajów innych państw europejskich, również do sprawdzenia umiejętności językowych.
MOCNE W GĘBIE
Wczoraj (16 marca) nasze uczennice startowały w wojewódzkim konkursie "Mocni w gębie". Był to konkurs krasomówczy. Zadaniem uczestników było wygłoszenie wcześniej przygotowanego przemówienia na wybrany temat. Klaudia Smyczyńska z klasy Vb wygłosiła mowę nt. "„Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się ją innym” i wywalczyła sobie III miejsce. Weronika Czajkowska z klasy Vb zabrała głos nt. „Nie ma dzieci, są ludzie.”, za swoje wystapienie otrzymała dyplom uznania. Gratulujemy dziewczynom i pani Annie Rusińskiej! Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół nr 1, CSE Światowid i ODN.
KONKURS WIOSENNY "MODEL ŻUKA" PODSUMOWANY
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Stąd pomysł ekologicznego konkursu plastycznego "Model żuka", realizowanego w ramach Zielonej Nici Porozumienia. Dzieci miały za zadanie przerobienie plastikowych odpadów na piękne żuki, chrząszcze i inne owady. Napłynęło ponad 130 prac. Zadanie jury nie było łatwe.

W kategorii klas I-III szkół podstawowych:
Nagrody:
I  Michał Grodzki kl. II b SP nr 19,
II  Krystian Pacek kl. I c, SP nr 2,
III Daria Ławrynowicz kl. I ZS Pijarskich
Wyróżnienia:
1. Hubert Maczuga kl. I SP nr 6,
2. Martyna Polek kl. I c SP nr 18,
3. Adam Piaskowski OSW

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych
Nagrody:
I  Magda Zagórska kl. VI SP nr 6,
II  Klaudia Śmiechowska kl. V c, SP nr 15,
III  Joanna Puchała kl. IV SP nr 6
Wyróżnienia:
1. Patryk Zapolski kl. IV SP nr 15,
2. Ola Kmita kl. IV SP nr 6,
3. Karol Kucharski kl. IV SP nr 6

Nagrody ufundowali: Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej,
 Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja Nasza Ziemia.

KANGUR

Międzynarodowy konkurs matematyczny "Kangur" odbędzie sie
18 marca 2010   
godz. 7.45 - 8.45 w sali 41

SUKCESY PŁYWACKIE NASZYCH UCZNIÓW
W dniach 13-14.03.2010 na pływalni Medyk w Giżycku odbywały się Wiosenne Otwarte Zawody o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka. Jest to już siódma edycja tych zawodów, w której wzięło udział kilkuset sportowców z kraju i zagranicy. W zawodach tych uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły - pływacy z klasy IVd. Sebastian Nieroński (UKP Jedynka). Składamy serdeczne gratulacje za zajęcie czołowych miejsc w tak prestiżowych zawodach.
W WIOSENNYM NASTROJU JUŻ WKRÓTCE
18 marca 2010
            DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA!!!

19 marca 2010
EKOLOGICZNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Wybory Mistera Wiosny
Wiosenne pochody
Otwarcie Obserwatorium Kosa Ciekawskiego
Warsztaty CHROŃMY BIORÓŻNORODNOŚĆ
ornitologiczne i entomologiczne
ogródki klasowe
założenie ptasiej ostoi

ZIELONA SZKOŁA W PIASKACH
Zielona szkoła to kilkudniowy wyjazd klasy pod opieką nauczycieli w ciekawe miejsce przyrodnicze, gdzie młodzież bierze udział w różnych zajęciach organizowanych przez opiekunów. Nasi szóstoklasiści tradycyjnie już wyruszyli na wyprawę do Piasków, nad morze. Tam czekali na nich wykładowcy - specjaliści, którzy poprowadzili bardzo ciekawe warsztaty ornitologiczne (zobacz filmiki), geologiczne, przyrodnicze. Mimo zmęczenia i trudów zajęć nigdy nie brakowało im chęci do wieczornej zabawy. ZIELONA SZKOŁA TO WSPANIAŁA NAUKA I WYPOCZYNEK.
WIZYTA W PIEKARNI
Dzieci z grup zerowych 09.03.2010 wybrały się na wycieczkę do piekarni mieszczącej się w sklepie Carrefour. Własnoręcznie ulepiły bułki, chlebki, chałki, poznały cały cykl produkcyjny, sprzęt, którym posługują się piekarze. Do szkolnej szatni wnieśliśmy, oprócz mąki na naszych nosach, zapach świeżego pieczywa, własnoręcznie wypieczonego, było przepyszne.....
DZIEŃ KOBIET

Dla dziewcząt  i wszystkich pań, które znamy
moc życzeń dzisiaj mamy,
dużo zdrowia, szczęścia i miłości
oraz kwiatów i radości,
niechaj się to niesie na cały kraj,
dziś dla dziewczynek oraz pań wszystko naj... naj... naj.

LIGA MŁODYCH RECYTATORÓW
Elbląg w portEl.pl, Mali recytatorzy6 marca na scenie Młodzieżowego Domu Kultury, podczas XXVI Małego Konkursu Recytatorskiego, swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali uczniowie klas I-III z elbląskich szkół podstawowych. Imprezę, tradycyjnie już, poprowadziła Nina Dziwniel-Stępka. W jury zasiedli aktorzy teatru elbląskiego: Teresa Suchodolska, Irena Adamiak oraz Marcin Tomasik. Naszą szkołę reprezentowali: trzecioklasista Bartłomiej Brzeziński, który został przez komisję jury wyróżniony i pierwszoklasista Filip Cybulski. Chłopcom gratulujemy  odwagi i życzymy dalszych sukcesów!!!
SUKCES OGÓLNOPOLSKI MARTYNY
Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, towarzyszącego IX Poznańskim Spotkaniom Targowym - Książka dla Dzieci i Młodzieży 2010.
Na konkurs ogłoszony w październiku 2009 roku przez organizatorów IX Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla dzieci i Młodzieży (19 – 21 lutego 2010 r.): Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Międzynarodowe Targi Poznańskie Centrum Kultury „Zamek”, pod patronatem Instytutu Książki i Radia Merkury, napłynęły z całej Polski 1783 prace. W tym ze szkół podstawowych 1150. Warto podkreślić tę liczbę, bo z takiej ilości nadesłanych prac bardzo trudno wyłonić laureatów. Z pewnością jury konkursu w składzie: Barbara Brykczyńska, Barbara Bernsdorf-Melanowicz, Ewelina Iglewska-Nowik, Maria Nowak, Janusz Padalak, Ewa Pasiciel, Zofia Paszkiewicz, Grażyna Wrońska (przewodnicząca Jury), Violetta Szostak  oraz Olcha Sikorska (komisarz Targów) nie miały łatwego zadania! Po burzliwych obradach wyłoniono 19 zwycięzców. Wśród nich znalazła się nasza uczennica Martyna Szulc z kl. VId. Serdecznie gratulujemy Martynie i pani I. Staszyńskiej-Kobielak wielkiego sukcesu!!!!
WIZYTA NAJMŁODSZYCH W STRAŻY POŻARNEJ
A w Straży Pożarnej przy ul. Bema działo się ... działo ... Tego dnia wszyscy byliśmy podekscytowani, bo spotkanie ze strażakami to wielka sprawa. Ach, jakie było powitanie! Za naszą punktualność strażacy nam pięknie podziękowali: wodę z węża lali, wóz strażacki z oprzyrządowaniem pokazali, do wozu nas podsadzali, hełmy strażackie na nasze głowy wkładali i wszystkich obściskiwali. A my to wszystko aparatem dokumentowaliśmy.  Zdjęć jest wiele, jak na jakieś wesele. Na sam koniec pięknie się ukłoniliśmy, obrazek z wozem strażackim i dyplom wręczyliśmy, a potem spacerkiem do naszej "zeróweczki" wróciliśmy."
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2010/2011 ZAKOŃCZONA

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu informuje,
iż zakończyła się rekrutacja do I klasy na rok szkolny 2010/2011.
Dziękujemy Rodzicom za obdarzenie naszej placówki zaufaniem
 i powierzenie nam swoich pociech.

LISTY SĄ ZAMKNIĘTE!!!!
KLASA 1 A     KLASA 1 B    KLASA 1 C    KLASA 1 D

LIGA MŁODYCH MATEMATYKÓW
W dniu 27 lutego br. odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu Liga Młodych Matematyków. W tym roku  udział wzięli czwarto- i piątoklasiści z osiemnastu szkół podstawowych z Elbląga i okolic (Gronowo Elbląskie, Jegłownik, Młynary i Morąg). Z zadaniami matematycznymi zmierzyło się łącznie 64 uczniów. Nasi reprezentanci - kategorii klasy czwarte: Dalidowicz Patryk i Burczyk Damian, przygotowani przez panią J. Chylkowską, spisali się znakomicie!!! Damian zajął I miejsce, a Patryk VI. Serdecznie gratulujemy naszym geniuszom matematycznym.
PRZYRODA PĘDZLEM I SŁOWEM MALOWANA
przyrodapdzlemisowemmalowana5.jpgUczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie literacko - plastycznym "PRZYRODA PĘDZLEM I SŁOWEM MALOWANA" organizowanym przez SP-23 w Elblągu, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Uczestnicy mogli wykonać pracę plastyczną (interpretacja znanych dzieł literackich ukazujących piękno przyrody ojczystej) lub literacką (opis obrazu ukazującego piękno przyrody ojczystej). . W gronie zwycięzców znalazły się: Agata Matwiejczuk i . Konkurs ten przeprowadzono w ramach projektu Zielona Europa. Gratulacje dla naszych dziewcząt!
GŁOSOWANIE TRWA DO 28 LUTEGO 2010
logoOnet.plPraca sióstr Natalii (3d)  i Katarzyny (1c) Życzkowskich, przygotowana pod opieką I. Ksionek,  pt. "Eko-klasa ze snów" znalazła się w gronie uczestników plebiscytu internetowego.
 GLOSOWANIE ZAKOŃCZONE! DZIĘKUJEMY ZA GŁOSY. CZEKAMY NA WYNIKI
PUCHAR POLSKI W SHORT-TRACKU
Finał Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w Short – TrackuW dniu 27 lutego na elbląskim lodowisku przy ulicy Karowej 1 odbyły się Finały Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w Short – Tracku. Kto skorzystał z zaproszenia z pewnością nie stracił czasu. Finałowe zawody zostały rozegrane w siedmiu kategoriach wiekowych Junior A B C D E F i Senior. Zawody zgromadziły 154 zawodników i zawodniczek specjalizujących się w jeździe szybkiej na krótkim torze z dziewięciu klubów z Polski i Ukrainy. W tak mocnej rywalizacji elblążanie wywalczyli 14 medali i ustanowili nowe rekordy życiowe.
A nasze uczennice zdobyly Weronika Surowiec ZŁOTO na dystansie 500m, 222m i wieloboju I Marika Surowiec BRĄZ na dystansie 1000m i wieloboju.
Gratulujemy sukcesów!!!!
AKCJA CHARYTATYWNA
Polski Czerwony Krzyż zorganizował ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. „Gorączka złota” trwa od marca do czerwca. W ramach akcji prowadzone są zbiórki uliczne, zbiórki w sklepach, szkołach, firmach, a także w wielu innych miejscach. W naszej szkole też krążą wolontariusze z kolorowymi puszkami. Kwota zebrana podczas akcji dofinansowuje kolonie dla najuboższych dzieci.
PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE
Zawsze ważnymi aspektami tematyki z zakresu profilaktyki, wartymi przedyskutowania w kontekście treści przedstawienia teatralnego są zagadnienia: Jakie są przyczyny agresji młodzieży i dorosłych? •Poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie i postępowanie. Podejmowane tematy w formach teatralnych są bardzo aktualne. Jest to nowatorska oryginalna forma edukacji wchodząca w rejon etyki i moralności. Podejmowane są  tematy ściśle związane z problemami, które w ostatnich latach, a nawet miesiącach czy dniach rozgrywają się w naszej polskiej rzeczywistości. Spektakle profilaktyczne pokazują historię bohaterów, z którymi młodzi ludzie z łatwością utożsamiają się, dlatego ta forma ma możliwość dotarcia bezpośrednio do dzieci oraz pokazania dróg wyjścia z trudnych sytuacji. Z pewnością dlatego wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl.
SZÓSTOKLASIŚCI W EXPERIMENTARIUM
W Elblągu otwarte zostało Experimentarium, które ma pomóc dzieciom i młodzieży doświadczalnie, w ciekawy sposób poznać naukę, a nauczycielom lepiej kształcić. Nasi "ciekawscy", żądni wiedzy szóstoklasiści wybrali się na lekcje w tym tajemniczo brzmiącym miejscu. Zostali zaproszeni do sali przyrodniczej. Na stanowisku informatycznym musieli skonstruować roboty. Pokaz robotów latających, śpiewających,.. na zakończenie lekcji wszystkim bardzo się podobał. Okazało się, że profesjonalna optyka, elektrostatyka i skomplikowane procesy fizyczne mogą być wspaniałą zabawą i przeżyciem, które na długo zapada w pamięci dziecka.
MUZYCZNE SMERFY
Na audycję muzyczną dzieci z klas I-III zawsze czekają z wielką niecierpliwością i ciekawością. Tym razem na dzieci czekały Smerfy, Gargamel i kot Klakier. Niebieskie ludki prezentowały trąbkę i saksofon, a Papa Smerf wytłumaczył wszystkim co to jest metronom i do czego jest potrzebny.

ZAPRASZAMY DO FILMOTEKI>>>

NA WERNISAŻU "KOLEKCJA OD A DO Z"
Spółdzielczy Dom Kultury SM „Zakrzewo" w Elblągu, zorganizował wernisaż KOLEKCJA OD A DO Z. Odwiedziliśmy naszych sąsiadów. I warto było!!! Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na wystawie prezentowane były modelarstwo redukcyjne-pojazdy wojskowe (II wojna światowa),  modele samolotów, statków, które zachwyciło naszych chłopców. Dzieci nie mogły uwierzyć, że takim hobby zajmują się dorośli. Pan zbiera znaczki?!! Od dawna?! - pytały maluchy wystawców. Skąd ma pan te okręty? Sam zrobiłem. Naprawdę?  Takie dyskusje z dorosłymi słychać było podczas oglądania znaczków sportowych i pocztowych, odznak, medali, odznaczeń polskich od 1914r. do 2008r. monet,makiet, kolekcji kubków czy kart telefonicznych.
PODSUMOWANIE KONKURSU "TĘGA GŁOWA"
W poniedziałek 22 lutego w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu matematycznego dla klas czwartych "Tęga Głowa". Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami. Z rąk dyrektora szkoły zwycięzcy otrzymali cenne upominki, pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia, a wszyscy uczniowie i opiekunowie - dyplomy. Imprezę urozmaiciły występy szkolnych kabaretów "Horrorek" i "3 BIT",
które rozbawiły naszych gości. Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy matematycznej !
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Dnia 18 lutego 2010 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. O miano najlepszego recytatora ubiegało się 23 uczniów z klas I - III, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach klasowych. O godzinie 15.15 w gościnnej świetlicy szkolnej na scenie zaciekle rywalizowały ze sobą utwory znane i mniej znane. Niektórzy recytatorzy byli bardzo stremowani, ale  dopingowały ich brawa . Wśród licznie przybyłej publiczności znalazł się nawet sufler - babcia, która pomogła swojemu wnukowi przypomnieć słowa początku zwrotki wiersza. Brawo dla babci! Jury w składzie: pani Anna Jędrzejewicz, Iwona Ksionek i Wioletta Ossowska oceniali recytatorów bardzo skrupulatnie, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, siłę i ton głosu , prawidłową dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy przesłuchani recytatorzy spisali się świetnie. Zabawa była fantastyczna, a wrażenia niezapomniane. Po burzliwej dyskusji i analizie przyznanych punktów poszczególnym artystom jury postanowiło przyznać po trzy nagrody z każdego poziomu wiekowego. Dyplomy otrzymali:
 KLASA I
1 miejsce - Filip Cybulski - klasa Ib   
2 miejsce - Julia Wysocka - klasaI d   
3 miejsce - Angelika Więcławek - klasa 1a   
wyróżnienie - Monika Góralska - klasa Ia I karina Kirchof - klasa Ib
KLASA II
1 miejsce - Bartosz Marszałek - klasa IIb
2 miejsce - Adam Grot - klasa IId      
3 miejcse - Paulina Kaczyńska - klasa IIa
wyróżnienie - Alicja Panfil - klasa IIc
KLASA III
1 miejsce - Bartłomiej Brzeziński - klasa IIIc
2 miejsce - Julia Pawłowska - klasa IIIb
3 miejsce - Zuzanna Kierlandczyk - klasa IIIc
3 miejsce - Mateusz Boduszek - klasa IIIb
wyróżnienie -  Patrycja Śmigiel - klasa III b
Dziękujemy i gratulujemy wygranym bardzo, bardzo mocno, życząc dalszych sukcesów aktorsko - teatralnych.  Jednocześnie informujemy, że dwoje najlepszych recytatorów będzie reprezentować naszą szkołę w Małym Konkursie Recytatorskim w Domu Kultury na ulicy J. Bema w Elblągu - już na początku marca.
Nasza szkoła przystąpiła do programu unijnego "Owoce w szkole", który skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Celem tego programu jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw.
Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw. Owoce i warzywa dostarczane uczniom w ramach programu będą spełniać wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych. Dostarczane owoce: jabłka, gruszki i truskawki oraz warzywa: marchew, rzodkiewka, słodka papryka, ogórek, a także soki owocowe i warzywne będą gotowe do bezpośredniego spożycia - czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe. Programem objętych zostało 312 uczniów naszej szkoły.
Szczegółowe informacje dotyczące realizacji programu "Owoce w szkole" w roku szkolnym 2009/2010 dostępne są na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego pod adresem www.arr.gov.pl.
NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH
16 lutego 2010 o godz. 16.30 odbyło się Święto Prymusa.
Obchody tego dnia weszły już na stałe do tradycji naszej szkoły. Wszystkim prymusom serdecznie gratulowaliśmy w murach "Akademii Pana Kleksa". Gospodarza bardzo ucieszyła obecność prymusów, którzy wybawili go z wielkiego kłopotu. Bowiem bohaterowie bajek zastrajkowali i oznajmili, że występować w swoich bajkach nie będą. Prymusi, jak na wzór przystało, chętnie uczestniczyli w castingu do bajek Pana Kleksa i Andersena oraz obserwowali zmagania innych. Były występy kabaretu, baletu, gimnastyczek, aktorek, akrobatów,... Autorką scenariusza Dnia Prymusa jest p. A. Rusińska, a reżyserowała uroczystość p. I. Staszyńska-Kobielak.
KOLEJNY GRANT PRZYZNANY NASZEJ SZKOLE
Zakończył się konkurs grantowy nt. "Tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach to oszczędność energii i zasobów naturalnych" organizowany przez Fundację PlasticsEurope Polska i Fundację Nasza Ziemia! Jury konkursu przyznało dwa granty, które otrzymały:
1. Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu projekt pt. "Tropem plastikowej butelki"
2. Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa projekt pt. "Świat z Plastiku"

W MAJU W NASZEJ SZKOLE ODBĘDZIE SIĘ FESTIWAL NAUKI!!!
SZCZEGÓŁY JUŻ WKRÓTCE.
NA UCZESTNIKÓW BĘDĄ CZEKAŁY CENNE NAGRODY!!!

SUKCES ŚWIETLICY
Z dużym zapałem przystąpiliśmy do kolejnego konkursu plastycznego, tym razem zadaniem dzieci było przygotowanie plakatów pn. "Promujemy nasze miasto". Bardzo się napracowaliśmy, a nasze plakaty były naprawdę piękne. Nasze zaangażowanie zostało nagrodzone, bo wszystkie prace umieszczono na wystawie konkursowej. >>>
Konkurs rozstrzygnięty został w rocznicę wyzwolenia Elbląga. Od 10 lutego nasze miasto znalazło się w granicach państwa polskiego i rozpoczęła się jego nowa historia.
WYGRALIŚMY GRANT!!!
Nasze ekologiczne działania w Agencji Środowiskowej "Przyjaciele Ziemi" od lutego poszerzamy o jeszcze jeden projekt "PTASIE OGRODY - CHROŃMY BIORÓŻNORODNOŚĆ". Wiele zadań projektu będziemy realizować w szkolnym ogrodzie. Dzięki zwycięstwu w konkursie grantowym 2000 zł założymy w naszym ogrodzie OBSERWATORIUM KOSA CIEKAWSKIEGO, gdzie będziemy mogli zajrzeć w głąb kompostownika, aby wiedzieć, kto w nim mieszka i co się w nim dzieje. Dzięki „lupie podziemnej”, będzie można obserwować życie np. dżdżownic, skorków i innych zwierząt żyjących w glebie, a przy pomocy „peryskopu próchna –  podglądniemy życie w próchniejącym drzewie. Dzięki tej dotacji powiększymy zestaw edukacyjnych tablic w ogrodzie. Nauka będzie z pewnością bardzo ciekawa!!!!

POSZUKIWANI SĄ SZKOLNI REDAKTORZY, ABY ZDAWAĆ RELACJE W BLOGU>>>
O DZIAŁANIACH W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE.
NA CHĘTNYCH, SOLIDNYCH I SYSTEMATYCZNYCH, UCZNIÓW (MILE WIDZIANI SA TEŻ RODZICE!!!)
CZEKA p. D.Życzkowska - 16 lutego o 11.30 w sali 27.

ZAPRASZAMY DO FOTORELACJI Z WYCIECZKI DO BERLINA
Dzieci z klas IV-VI, pod wodzą pana Adama Charłampowicza, przed feriami wyjechały na wycieczkę do Berlina. O tym, co zobaczyli i co przeżyli - opowiada Zuzia. Wycieczka do Berlina była udana. Zwiedziliśmy muzeum Pergamonskie, gdzie były eksponaty z Egiptu oraz muzeum Natury. W muzeum Natury widzieliśmy, jak dawniej wyglądały rośliny i ryby. Potem przyszliśmy do sali z kośćmi zwierząt, między innymi kośćmi ogromnych dinozaurów. Widzieliśmy także zwierzęta z dawnych czasów. Zobaczyliśmy różnego rodzaju kamienie kwarcowe miały kolory fioletowy, różowy, żółty oraz różno kolorowe. Widzieliśmy planety w sali, w której na suficie był okrągły ekran, na którym oglądaliśmy film o kosmosie. Także byliśmy w sali, gdzie były zwierzęta wodne między innymi meduzy, ryby różnego gatunku. Pojechaliśmy również pod bramę Brandenburską. Na samym jej szczycie jest rydwan z czterema końmi oraz władcą Rzymu. Wszyscy, gdy wracaliśmy spali, jak zabici.
LISTY KLAS PIERWSZYCH

Zapraszamy Rodziców pierwszaków 2010/2011 do zapoznania się z rekrutacją dzieci do klas. >>>

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2010

9 LUTEGO 2010
ROZGLĄDAJCIE SIĘ CZY NIE ŚLEDZĄ WAS NA SZKOLNYCH KORYTARZACH SIECIAKI!!!

Ponad 6o państw z całego świata połączy 9 lutego wspólna idea Internetu bezpiecznego dla dzieci i młodzieży. Dzień Bezpiecznego Internetu już po raz szósty w Polsce! W naszej szkole obchodzić go będziemy już po raz czwarty.
Celem DBI jest zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.


DLA RODZICÓW I UCZNIÓW DO POBRANIA
Poniżej znajdują się umowy, które mogą Państwo pobrać, wydrukować i podpisać wspólnie ze swoimi dziećmi. Dzięki umowie zostaną ustalone i podpisane zasady korzystania z komputera i Internetu.
                                            POLECAMY !!!

ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH

FINAŁ AKCJI "ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH" ODBYŁ SIĘ  5 LUTEGO 2010 (FERIE ZIMOWE) 11.00-12.00 NA BOISKU KASPRZAKA. 

Spletliśmy kolorowy łańcuch dobrej energii, którą oplataliśmy mieszkańców Osiedla Zawada.

KONKURS ZAKOŃCZONY
Klasa 1b brała udział w konkursie "Ekologiczny pamiętnik" Oficyny Wydawniczej Multico oraz ZielonaLekcja.pl  Musieli prowadzić  swój ekologiczny pamiętnik, na który głosowali Internauci.
Dziękujemy wszystkim za oddane głosy na nasz pamiętnik. Zajęliśmy w tej rywalizacji 3 miejsce.
Klasa 1b
Z OKAZJI ROKU BIORÓŻNORODNOŚCI
"Różnorodność biologiczna to właśnie Ty. Większość tlenu, którym oddychasz pochodzi od planktonu żyjącego w oceanach oraz porośniętych bujną roślinnością lasów naszego globu. Owoce i warzywa, które spożywasz, zostały prawdopodobnie zapylone przez pszczoły, a woda którą pijesz jest cząstką wielkiego globalnego systemu, który obejmuje Ciebie, chmury, opady, lodowce, rzeki i oceany. Twoja dieta jest prawie całkowicie zależna od roślin i zwierząt wokół nas, począwszy od gruntów ornych dostarczających różnorakie zboża, po ryby i mięso pochodzące zarówno ze środowiska naturalnego, jak i z hodowli.
Twój organizm składa się prawie ze stu bilionów komórek i jest połączony ze wszystkim wokół Ciebie, jak również z bardziej odległymi elementami wszechświata w jeden wspaniały kompleks i ponadczasowy system. Dzielisz swoje atomy z każdym żyjącym stworzeniem i przedmiotem ze świata przyrody. Jesteś jednocześnie stary i niewyobrażalnie młody. Różnorodność biologiczna jest życiem, Twoje życie jest różnorodnością biologiczną i różnorodność biologiczna jest Tobą."

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. W naszej szkole nie może zabraknąć działań z tej okazji. Dlatego rozpoczynamy realizację projektu PTASIE OGRODY - CHROŃMY BIORÓŻNORODNOŚĆ - programu "P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się." Łączy on edukację ekologiczną i obywatelską dzieci. Ma on na celu stworzenie możliwości do lepszego i wielostronnego rozwoju młodych ludzi oraz osiągnięcie realnych korzyści dla środowiska naturalnego. Program realizowany jest w ramach partnerstwa firmy Procter & Gamble i Fundacji Nasza Ziemia.  Do realizacji projektów w ramach programu zakwalifikowanych zostało 200 szkół z całej Polski, miedzy innymi nasza!


POSZUKIWANI SĄ SZKOLNI REDAKTORZY, ABY ZDAWAĆ RELACJE W BLOGU
O DZIAŁANIACH W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE.
NA CHĘTNYCH, SOLIDNYCH I SYSTEMATYCZNYCH, UCZNIÓW (MILE WIDZIANI SA TEŻ RODZICE!!!)
CZEKA p. D.Życzkowska - 12 lutego o 11.30 w sali 27.

SUKCES POETYCKI
Dzisiaj 3 lutego 2010 r. o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników w ogólnopolskim konkursie poetyckim pn. "A po co mi przyroda?". Dostaliśmy zaproszenie na tę imprezę. Nie mogliśmy jednak tam tam pojechać, bowiem to strasznie daleko, szczególnie zimową porą. Nagrody zostaną wysłane pocztą, a w gronie laureatów i wyróżnionych w konkursie znalazły się nasze szkolne poetki: Magdalena Marat -III miejsce, Agnieszka Engler  i Karolina Kwant - wyróżnienia. Magdzie, Agnieszce i Karolinie oraz opiekunkom I. Staszyńskiej - Kobielak i A. Rusińskiej) serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkich zapraszamy na spotkanie z poezją>>>
BAL GAZECIARZA
We wtorek 19 stycznia 2010 roku w w Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo odbył się ,,Bal gazeciarza’’ , w którym uczestniczyły miedzy innymi dzieci z grupy 0 ,,A’’ i ,,B’’ oraz ze świetlicy szkolnej SP 18. Każda klasa i grupa przedszkolna przygotowała wcześniej czapki wykonane z gazet. Jednocześnie można było zobaczyć efektowne stroje zrobione także z gazet. Niektóre konkursy sprawiały milusińskim trochę trudności, np. darcie gazety na najdłuższy pasek, celowanie papierową kulą w otwór znajdujący się w bałwanku. Jednak panie nauczycielki dzielnie pomagały swoim wychowankom. Uczestnicy tego balu obejrzeli przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Śmiechem i brawami publiczność nagradzała małych aktorów, a piosenka „Jeśli jesteś wesoły” na koniec bajki zachęciła wszystkich do dalszej zabawy. Oprócz tańców indywidualnych były zabawy ożywiające, z elementem muzykoterapii i tańce z gestem. Na zakończenie balu każda klasa i grupa przedszkolna otrzymała słodycze. W zabawie wzięło udział około 200 dzieci.
SUKCESY ŚWIETLICY
Trwa karnawał, więc przygotowujemy się do szkolnego balu i wykonujemy maski do naszych strojów. Ucieszyliśmy się, że "czternastka" ogłosiła konkurs plastyczno-techniczny na najciekawszą maskę karnawałową. Chętnych do udziału było wielu, ale mogliśmy wysłać tylko dwie, najciekawsze prace.
Pani Dominika nauczyła nas nowej techniki. Maski wykonywaliśmy z kawałków gazety, naklejanej na nadmuchany balon i odpowiednio formowanej. Potem malowaliśmy je farbą wodną. Efekt był imponujący! Z naszej świetlicy wybraliśmy prace Karoliny Tylkie z kl. II d i Oliwii Sułek z kl. I d. Odnieśliśmy sukces, bo maska Oliwii zdobyła II miejsce. Gratulujemy!
FERIE ZIMOWE

Tutaj są umieszczone informacje na temat atrakcji przygotowanych na zimowa przerwę w Elblągu.

FERIE ZIMOWE W SZKOLE  >>>
SIEDZISZ W DOMU?
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSACH I WYGRYWAJ NAGRODY>>>


FERIE NA SPORTOWO>>>
FERIE W ZAKRZEWIE>>>
FERIE Z TAŃCEM >>>
PIŁKARSKIE FERIE >>>

Zimowa Akademia Sztuk Walki
Niezwykłe historie wynalazków, czyli skąd my to mamy?
Na ferie w przeszłość...
INNE>>>

Życzymy udanych i bezpiecznych ferii !!!
Do zobaczenia w szkole 8 lutego 2010r.

DRZWI OTWARTEJ SZKOŁY
20 stycznia 2010 licznie odwiedziły nas pięcio- i sześciolatki. Z ciekawością obejrzały program trzecioklasistów (przygotowany pod kierunkiem J. Mroczek), promujący naszą osiemnastkę. Trzeciaki śpiewały o planecie Ziemi, podkreślając, że ekologia w naszej szkole - zaraz po nauce - jest na pierwszym miejscu. Zapraszały do szkolnego ogrodu i pracowni szkolnych. Opowiadały o kołach i dodatkowych działaniach. Przygotowały niespodziankę kolorowe i wesołe przedstawienie o choinkach (pod kierunkiem p. I. Ksionek). Kiedy rodzice zostali w sali gimnastycznej, aby posłuchać o ważnych szkolnych  informacjach, dzieci zostały zaproszone do krain zabawy, języka angielskiego na wesoło, plastycznych działań oraz do pracowni komputerowej. Miło było usłyszeć, że maluchy nie chcą iść do domu i cieszymy się, że poczuli się jak siebie.
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, sztab Elbląg

Zagraliśmy i zebraliśmy  1795,00
Loterie, kiermasze ciast, kiermasz wegetariański, szkolny konkurs "Mam talent 2010" to wszystko złożyło się na tegoroczne granie Osiemnastki. Jak zwykle nikt nie zawiódł. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, dzieciom i nauczycielom za wspólny, owocny wośpowy koncert.
Wszystkich występujących w szkolnym konkursie "Mam talent" możecie zobaczyć w naszej szkolnej filmotece.  ZAPRASZAMY DO FILMOTEKI>>>

TĘGA GŁOWA
W sobotę 16 stycznia odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla klas czwartych "Tęga głowa". Konkurs zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki matematyki i opiekun SKO :Jolanta Chyłkowska, Karolina Klucznik i Ewa Śnieżko. W konkursie wzięło udział
21 "tęgich głów" - uzdolnionych matematycznie uczniów z ośmiu szkół : SP 1, SP 16, Zespół Szkół Pijarskich, SP 23, SP 11, SP 4, SP 6 i SP 18. Uczestnikom i ich opiekunom podobał się zestaw ciekawych zadań konkursowych. Obliczali między innymi czas podróży, wypełniali czek bankowy na dużą sumę, rozszyfrowywali liczby zapisane systemem rzymskim, ustalali skład karawany wielbłądów jedno - i dwugarbnych i łamali głowę nad zadaniem "z miasta A do miasta B". Czwartoklasiści świetnie poradzili sobie z trudnymi matematycznymi zagadnieniami. Tuż po feriach (o dokładnym terminie poinformujemy) odbędzie się uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród zwycięzcom i pozostałym uczestnikom. Serdecznie dziękujemy rodzicom naszych uczniów z klasy IV d i V d, którzy z zaangażowaniem pomogli w organizacji konkursu !
ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH
W tym tygodniu  pokazaliśmy, że umiemy się bawić! Karnawał trwa.
poniedziałek
W klasach i na korytarzach królował kolor  POMARAŃCZOWY - zdrowej marchewki, z którą wołaliśmy odżywiaj się zdrowo. Piliśmy marchewkowe soki chrupaliśmy marchewki. graliśmy też w marchewkę. Kto ty jesteś?  marchewka. W co się bawisz? - marchewka. Co lubisz jeść najbardziej - - marchewka. Wszyscy stwierdziliśmy, że pomarańczowy to bardzo ładny i zdrowy kolor.
wtorek
"
Dzień polarnego misia", wszyscy przyszli ubrani na biało. Misie rozgościły się na szkolnych korytarzach i salach lekcyjnych. Każdy chciał się pochwalić swoją maskotką. Po co to pytał nie jeden uczeń, jaki to ma eko-przekaz? Ci co rozdawali ulotki wiedzieli doskonale. MUSIMY CHRONIĆ WSZYSTKIE ZWIERZĘTA I TE DUŻE I TE MAŁE, DBAĆ O ICH DOMY I POMAGAĆ JAK SIĘ DA W SWOIM CODZIENNYM ŻYCIU. Po chwili wszyscy byli już uświadomieni.
środa
"Dzień kropelki wody". Bez wody nie da się żyć! Bez wody nie byłoby życia! Takie padały odpowiedzi na pytanie Dlaczego woda jest ważna. Okazało się, że wszyscy zapytani wiedzieli doskonale dlaczego trzeba szanować i oszczędzać wodę. Rozdawane tego dnia ulotki zabrali do swoich domów, aby pokazać rodzinie.

czwartek
Pstryczek-Elektryczek i Diodka dla wszystkich uczniów rozdawali ulotki i uczyli wierszyka: jestem sobie pstryczek, pstryczek-elektryczek , jak tym pstryczkiem zrobisz pstryk , światło zgaśnie w mig. Wszyscy wiedzieli, że wiodącym hasłem dzisiejszego żółtego dnia jest OSZCZĘDZANIE ENERGII.
                                                                                                                      Zapraszamy do filmoteki>>>
ZAPRASZAMY


NOWY ARTYKUŁ W SZKOLNEJ GAZETCE INTERNETOWEJ

ZAPRASZAMY!!!!

ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY

Dnia 20 stycznia 2010, o godz. 16.30
w naszej szkole odbędą się DRZWI
 OTWARTE
dla rodziców i dzieci przyszłych klas pierwszych.

Na gości czekają nauczyciele, którzy będą wychowawcami przyszłych klas pierwszych; dzieci z klas trzecich, które pokażą, jak w naszej szkole można pożytecznie, miło i wesoło spędzać czas. Przyszli uczniowie  będą mogli uczestniczyć w pląsach, zabawach i zajęciach plastycznych i komputerowych w klasach.
Rodzice, w tym czasie, będą mieli okazję do  konsultacji z dyrektorem szkoły, pedagogiem oraz sekretarzem.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ!!!
NAPISALI O NAS:
            

PIERWSZA AUDYCJA W 2010 ROKU

Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na comiesięczne audycje muzyczne. Niosą one ze sobą wiele mądrości, wiedzy o muzyce oraz wspaniałą zabawę. Ciekawe o czym dzisiaj będzie? Na dzień dobry oczom dzieci ukazał się duży portret Fryderyka Chopina. Tego się można było spodziewać. Przecież roku2010, który sie właśnie rozpoczął jest okrzyknięty rokiem tego sławnego, polskiego pianisty. W tym roku obchodzimy jego 200 rocznicę urodzin. Jaka była ta audycja? Najlepiej wyrażą słowa Borysa Pokrowskiego "Jeślibym chciał komuś pokazać, czym jest Polska, zagrałbym mu Chopinowskie mazurki.

UPRAWIAMY SPORTY ZIMOWE

Na łamach naszej strony internetowej nie wspominaliśmy chyba o zajęciach, które dzieci bardzo lubią. Część klas ma lekcje sportu na lodowisku. Początki nie były łatwe. Najpierw trudna sztuka utrzymania się na łyżwach, obawa przed upadkiem na lód, potem lekcje hamowania, skręcania i niełatwe lekcje techniki jazdy na lodzie. Dzisiaj po półrocznych ćwiczeniach radzimy sobie nawet nieźle. Zobaczcie sami!!!

PIERWSZAKI NA ZAJĘCIACH KOMPUTEROWYCH

We wrześniu nasi najmłodsi rozpoczęli, wg nowej podstawy programowej, obowiązkowe zajęcia komputerowe. Chyba podobają sie one dzieciom. Na email webmastera dotarł list. Kiedy pierwszy raz wszedłem do pracowni komputerowej w mojej szkole, byłem trochę wystraszony. Wokół starsi koledzy, inna pani. Usiadłem przy komputerze na wielkim krześle i myślałem, co to będzie. Było trochę śmiesznie, bo pani mówiła do nas: kliknijcie na trzeci wyraz - tam jest napisane słowo "edycja'". To jest monitor, a to stacja dysków. Zamykamy program, czyli klikamy w górnym prawym rogu na czerwony krzyżyk. - Dzisiaj już wiem, gdzie trzeba kliknąć, aby otworzyć odpowiedni program. Umiem więcej czytać i umiem narysować bardzo ładny rysunek w programie Paint. Najbardziej lubię z kolegami grać w gry na internecie. Nie robimy tego cżęsto. To nic! I tak te zajęcia są najfajniejsze ze wszystkich zajęć!!!

ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH
UWAGA! UWAGA! UWAGA!
W tygodniu przed feriami będzie trwała ekoakcja pn. "Energia zaklęta jest w kolorach". Dziecięcy sztab organizacyjny ustalił kolory ubrania na poszczególne dni (
mundurki do końca ferii odkładamy do szafy):
KAŻDEGO DNIA ROBIMY WSPÓLNE ZDJĘCIE PRZY SKLEPIKU O 11.30
I ROZDAJEMY ULOTKI
18 stycznia DZIEŃ POMARAŃCZOWY - MARCHEWKI.
19 stycznia DZIEŃ BIAŁY - POLARNEGO NIEDŹWIEDZIA
20 stycznia DZIEŃ NIEBIESKI - KROPELKI WODY
21 stycznia DZIEŃ ŻÓŁTY - ENERGOOSZCZĘDNEJ ŻARÓWKI
22 stycznia BAL KARNAWAŁOWY
FINAŁ AKCJI ODBĘDZIE SIĘ 5 LUTEGO 2010 (FERIE ZIMOWE) 10.00-12.00 NA BOISKU KASPRZAKA.
JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY!!!!!
WOŚP W OSIEMNASTCE ZAGRA 18 i 19 STYCZNIA

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, sztab Elbląg
W dniach 18 i 19 stycznia odbędą się Zebrania Semestralne, na które zapraszamy trochę wcześniej niż wyznaczone godziny. Na szkolnych korytarzach będą rozstawione orkiestrowe kiermasze.
Dzieci też prosimy o zaopatrzenie się w "kasę" na Was czeka loteria!!!
ZAPRASZAMY!!!!!

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA ZA 2009 ROK
Dzisiaj 6.12.2009 o godz. 18:00 w Bibliotece Elbląskiej zabrzmiał Koncert Noworoczny. Tradycyjnie podczas koncertu Prezydent Elbląga Henryk Słonina wręczył Nagrody za 2009 rok.
Od 1991 roku w Wieczór Trzech Króli Prezydenckie wyróżnienia przyznawane są za szczególnie doniosły wkład w rozwój miasta w różnych dziedzinach tj. kultura i sztuka, działalność oświatowa i pedagogiczna, działalność gospodarcza, ochrona środowiska, sport i turystyka, służba zdrowia i opieka społeczna.
W tym roku nasza szkoła znalazła się w gronie laureatów i otrzymaliśmy nagrodę w kategorii ochrona śrdowiska. Oprócz nagrody finansowej otrzymaliśmy także statuetkę wykonaną według projektu Barbary Lis-Romańczuk. Tegoroczną uroczystość uświetnił koncert  pn. „Miłośnie i filmowo” w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza (skrzypce) oraz zespołu Kameleon Septet z towarzyszeniem  Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Radosława Kiszewskiego.

To jest wspólny sukces nauczycieli szkoły, wszystkich pracowników, a przede wszystkim dzieci i rodziców oraz naszych eko-partnerów SDK "Zakrzewo", ZUO Elbląg, ECEE ODN Elbląg, OCEE ODN Olsztyn, Fundacja "Nasza Ziemia", Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Nadlesnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Grupa Wodna, "Włóczybuty" PWSZ Elbląg, elbląskie media i wielu innych. Dziękujemy bardzo wszystkim za "zielony" wysiłek i pomoc...
oczywiście prosimy o jeszcze;O)


Z POLICJĄ ZA PAN BRAT
Elbląską komendę odwiedziły dwie grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 18. Spotkanie z dziećmi z klasy I dotyczyło bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i na ulicy. Funkcjonariusz z Zespołu Przewodników Psów Służbowych uczył dzieci właściwych zachowań w trakcie kontaktu z agresywnym psem. Grupa dzieci z klasy VI omawiała temat odpowiedzialności karnej nieletnich za popełniane czyny karalne.

Wspomnienie
W miniony piątek (2009) Komendę Miejską Policji w Elblągu odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu. Dzieci zapoznawały się z pracą policjantów z różnych wydziałów. Dużym zainteresowaniem cieszył się policyjny radiowóz. Można było nie tylko go obejrzeć, ale i usiąść za jego kierownicą a nawet włączyć sygnały. Jak się okazało ciekawą propozycją była również możliwość „przymierzenia” sprzętu ochronnego używanego przez policjantów w czasie zabezpieczania meczów oraz innych wydarzeń. Na koniec najmłodsi odwiedzili Policyjną Izbę Dziecka oraz pomieszczenia techników kryminalistyki. W tych ostatnich zobaczyli m.in. w jaki sposób wykonuje się odbitki linii papilarnych
WYGRYWAJ NAGRODY W KONKURSIE ONLINE
Osiemnastkowiczu, kliknij na logo i wygrywaj nagrody online. Każdy wygrywa, kto dobrze odpowie na trzy pytania związane z przepisami ruchu drogowego. Pytania są baaaaardzo proste. Do dzieła!!!

POWODZENIA!!!!!!

JUTRO DO SZKOŁY!!!!

Przed nami trzy styczniowe tygodnie nauki. Ferie zimowe w roku szkolnym 2009/2010, zgodnie z rozporządzeniem MENiS, odbędą się pomiędzy 25 stycznia a 7 lutego 2010 r. Jeżeli zależy Wam na dobrych ocenach na koniec semestru to do pracy. Zadzwonił ostatni dzwonek!!!!

UWAGA !!!! W DNIACH 4-8 STYCZNIA 2010 NIE MA ZAJĘĆ NA LODOWISKU
ze względu na przygotowanie obiektu do WOŚP 2010.

 

 


 

2010 rok mamy już od

 

 


 

 

 


 

17.12.2009 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyszkolnego, świątecznego konkursu literackiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas: III-V sześciu elbląskich szkół podstawowych: SP nr 11, SP nr 12, SP nr 16, SP nr 18, SP nr 21 i OSW nr 2. Celami konkursu było:
- wyzwalanie twórczej aktywności dzieci;
- rozwijanie zainteresowań literackich;
- kultywowanie tradycji świątecznych;
- rozwijanie umiejętności redagowania różnych form wypowiedzi.
Dzieci redagowały prace na wybrany temat: „List do Świętego Mikołaja” lub „Jesteś Świętym Mikołajem - opisz swój dzień”. Jury miało ciężkich orzech do zgryzienia…
Ostatecznie zdecydowało: pierwsze miejsce zajęla nasza uczennica Magdalena Marat z kl. V d, przygotowana przez p. Iwonę Staszyńską- Kobielak.
 

 


 

JASEŁKOWY, KOLĘDOWY CZAS
Jasełka wywodzą się ze średniowiecznej tradycji widowisk o tematyce religijnej, odgrywanych w miastach w okresie Bożego Narodzenia. Udział w nich brali kiedyś żacy ze szkół albo członkowie bractw kościelnych, dzisiaj kontynułują  dawne tradycje nasi uczniowie. Zaprosili swoich najbliższych na warsztaty plastyczne "Ozdoby choinkowe", na bożonarodzeniowe przedstawienia, opowiadające o Jezusie złożonym w żłobku. Jasełka zawsze wprowadzają zarówno nauczycieli, widzów, jak i aktorów w tajemniczy nastrój Bożego Narodzenia. W oczach niejednej mamy, babci zakręciła sie łezka.
Odwiedzili nas też uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2, których przygotowała p. Donata Sarapuk, z przedstawieniem "Dziewczynka z zapałkami". Ono przypomniało nam wszystkim o tym, że wokół nas jest wielu potrzebujących. Opowieść pokazała, jak zgubna i tragiczna bywa czasem samotność i jak ważna dla nas jest troskliwa i czuła obecność innych... Aby zapałka naszych marzeń mogła rozpalić autentyczny płomień potrzebna jest albo ogromna siła i determinacja, poparta wiarą we własne możliwości i wartość, albo zainteresowanie i wsparcie otaczających nas ludzi, zarówno tych najbliższych jak i takich, których spotykamy tylko na pewnym etapie życia.
 

 


 

PAMIĘTAMY O NASZYCH SKRZYDLATYCH PRZYJACIOŁACH
Dokarmiać ptaki czy nie o to jest pytanie? Tak, ale z głową i systematycznie - radzi Marian Szymkiewicz, kierownik Muzeum Przyrody i ornitolog. Kiedy usłyszeliśmy taką odpowiedź od specjalisty rozpoczęliśmy działania. Dzieci wraz z rodzicami, dziadkiem czy wujkiem  zbudowały karmniki, który umieściliśmy w naszym szkolnym ogrodzie. Wszystkie karmniki są prawidłowo zbudowane i pięknie wyglądają. Chronią pożywienie przed deszczem i śniegiem, a my codziennie, nawet w wolne dni,  wykładamy karmę.
 

 


 

ŚWIĄTECZNA AUDYCJA MUZYCZNA
Raz w miesiącu nasi uczniowie z klas I-III uczestniczą w audycjach muzycznych, podczas
których poznają teorię muzyki, spotykają się na żywo z instrumentami, przenoszą się w czasie
poznając życie i twórczość wielkich kompozytorów. W grudniowym spotkaniu dzieci poznały
Piotra Czajkowskiego i jego balet pt. "Dziadek do orzechów".
 

 


 

Uczestnicy projektu „Mój wybór – moje życie” w dniach 14 – 18 grudnia 2009 zorganizowali świąteczną zbiórkę żywności. Wszyscy bardzo zaangażowali się w prace związane z przedsięwzięciem. Przygotowali plakaty, transparenty oraz ulotki informujące o szczegółach akcji charytatywnej. Wszystkie działania przebiegały pod hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
Mamy świadomość, że są rodziny, którym brakuje środków na zakup świątecznych produktów. Dzięki nam na czyjejś twarzy zagości uśmiech, ktoś ucieszy się ze słodkiego upominku. Cieszymy się, że są wśród nas mali, Święci Mikołajowie!
                                                                                          Uczestnicy Projektu Unijnego „Mój wybór-Moje życie”

 

 


 

Nowości na stronie sportowej!!!!!!!!!!!!! Mówimy o sukcesach na  Mistrzostwa Województwa Warmińsko - Mazurskiego w pływaniu - Sebastiana Nierońskiego i Patryka Dalidowicza. Opowiadamy o kolejnych sukcesach z zawodów, w których brały udział nasze uczennice siostry Marika i Weronika Surowiec i Maja Bartnicka
Zapraszamy!!!!
  

 

 


 

Mikołajkowy Turniej Mini Koszykówki
W dniu 8.12.2009 w Zespole Szkół Nr1 w Elblągu odbył się Mikołajkowy turniej mini koszykówki zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy "Jar". W rozgrywkach uczestniczyli uczniowi klas IV-VI elbląskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały drużyna chłopców, która rywalizowała z SP4,  Sp19 i Sp11. Turniej miał charakter zabawy, liczył się głównie udział a nie wynik. Drużyny miały okazję rozegrać po trzy spotkania. Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy otrzymali mikołajkowe upominki w postaci słodyczy oraz pamiątkowe dyplomy i puchary.

 

 


 

"Nie umie kochać, kto tylko bierze. Uczcie się dawać prosto i szczerze."
(Barbara Lewandowska)

Dochód  z loterii "Koalicja na rzecz Kasi" wyniósł 192 zł. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. Opiekunki organizacji uczniowskich

 

 


 

MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI ZA NAMI
11 grudnia 2009 na boisku przy ul. Kasprzaka, w godz. 12.00 - 15.00 odbyła się akcja Zielonej Nici Porozumienia pn. "Mikołajkowy prezent dla Ziemi". Organizatorzy Szkoła Podstawowa nr 18 i Spółdzielczy Dom Kultury "Zakrzewo" zaprosili mieszkańców osiedla Zawada, okoliczne przedszkola i szkoły, do udziału w tym przedsięwzięciu.

Celem akcji była zbiórka elektrośmieci. Są to zużyte, stare lub niepotrzebne komputery, telefony komórkowe, odtwarzacze video, elektryczne maszynki do golenia, świetlówki (w tym świetlówki kompaktowe potocznie nazywane żarówkami energooszczędnymi), lodówki, pralki, wiertarki, zabawki elektryczne i wszystkie inne urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie. wyrzucone do śmietnika lub porzucone gdzieś w lesie, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Znajdujące się w nich szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub samodzielnie zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych i przez wiele lat sieją spustoszenie w świecie przyrody i zagrażają zdrowiu wszystkiego , co żyje. Przez tylko trzy godziny uzbieraliśmy 960 kg elektrośmieci!!!! >>>
 

 


 

LOTERIE "POMAGAMY KASI"
Organizacje uczniowskie działające na terenie naszej szkoły zapraszają do udziału w loterii fantowej. Zorganizujemy ją od 8.12.2009r. do końca tygodnia na kilku przerwach - dolny korytarz. Zebrane pieniądze przeznaczymy na protezę i rehabilitację młodej elblążanki - Kasi Kamudy. Nie bądź obojętny. Pomóż !
 

 


 

 

 


 

WIGILIA ZWIERZAKA
1 grudnia klasa 6 b pod opieką wychowawcy Ewy Śnieżko brała udział w międzyszkolnych zajęciach terenowych "Wigilia zwierzaka" w Bażantarni. Uczestnicy przygotowali pomysłowe jadalne ozdoby choinkowe dla zwierząt, rozgrzewali się biorąc udział w grach i zabawach sportowych, łamali głowy nad zadaniami z zakresu ekologii i przyrody. "Wigilię" zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
 

 


 

PRZYSTANEK ŚW. MIKOŁAJA
Dzieci z klasy 1b i 1d napisały listy do Mikołaja i.... Św. Mikołaj odpisał dzieciom na ich listy, zapraszając pierwszaki na spotkanie z nim i jego elfami, do wioski Drzewina.  Obiecywał, że na dzieci będzie tam czekało wiele niespodzianek  i nie zawiódł. Na spotkanie wyszedł elf, który pokazał dzieciom namiot koty, zabrał je na warsztaty zdobienia bombek oraz malowania kubków świątecznych. Wszyscy poczuli atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Potem długo oczekiwana wizyta  u Świętego Mikołaja, w jego biurze. Było to nie lada przeżycie dla dzieci, które osobiście mogły z nim osobiście porozmawiać. Na zakończenie elfi labirynt do pokonania. Nie lada atrakcją  było pojawienie się ekipy telewizyjnej TVP1 i nakręcanie świątecznego programu teleranka. Emitowany on będzie 20 grudnia 2009 o godz. 9.00. Zobaczycie w nim swoich kolegów i koleżanki z klas 1b i 1d.
 
 

 


 

ELBLĄSKIE SZKOŁY DLA KLIMATU

CHCEMY PODZIELIĆ SIĘ SWOIM DOŚWIADCZENIEM , Z EKO-LIDERAMI ELBLĄSKICH SZKÓŁ,
DLATEGO ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA
MINI KONFERENCJĘ "SZKOŁY DLA KLIMATU-DROGA DO CERTYFIKATU",
KTÓRA OBĘDZIE SIĘ 10 GRUDNIA 2009 o GODZ. 16.30 W SALI 41,
w SP 18 ul. Węgrowska 1

Na zgłoszenia (drogą email d.zyczkowska@sp18elblag.pl )
czekamy do 8 grudnia 2009 do godz. 24.00. O szczegółach poinformujemy zainteresowane szkoły. Mamy ograniczoną ilość miejsc, o przyjęciu na spotkanie będzie decydować kolejność zgłoszeń.

WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE SKO
Konkurs "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO" - rozstrzygnięty!!!!6 listopada 2009 r. odbyło się posiedzenie Centralnej Komisji Ocen krajowych eliminacji konkursu edycji 2008/2009. W finale nagrodzono szkoły, drużyny harcerskie, opiekunów SKO i uczniów. Przyznano 20 nagród głównych i 21 wyróżnień. W kategorii C nasza szkoła zdobyła  WYRÓŻNIENIE! Serdecznie gratulujemy opiekunkom SKO pani J. Jagiełło i K. Klucznik oraz wszystkim dzieciom!
FINALIŚCI KONKURSÓW WOJEWÓDZKICH

Co roku nasi uczniowie przystępują do konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2009/2010 dla uczniów szkół podstawowych. Eliminacje mają już za sobą. Przedstawiamy Wam finalistów:
język polski
Martyna Szulc - opiekun Iwona Staszyńska-Kobielak
przyroda
Nojek Krzysztof - opiekun Joanna Tykarska-Mazurkiewicz
historia
Michał Jaruga i Przemysław Jary - opiekun Adam Charłampowicz
                                                                                                         Gratulujemy!!!!! Trzymamy kciuki za finał.

PIERWSZE WYDANIE SZKOLNEJ GAZETKI

W naszej szkole powstał zespół redakcyjny. Nasi uczniowie - dziennikarze doniosą Wam, co słychać na korytarzu szkolnym i w lekcyjnej sali. Opowiedzą ciekawe historie, przeprowadzą wywiady, może z czasem nakręcą filmiki;O). redaktorem naczelnym jest pani Iwona Staszyńska - Kobielak.

Zapraszamy do współpracy!!!!

ANDRZEJKI
W dniu 28.11.2003r. odbył sie w naszej szkole Dzień ANDRZEJKOWY organizowany przez samorząd uczniowski, na którym oprócz wspaniałej zabawy w rytmach zabowowych można było skorzystać z usług znamienitych wróżek i wróżbitów. Zainteresowanie ich usługami było olbrzymie, gdyż gwarantowali spełnienie wszystkich marzeń.
Z tej bardzo udanej imprezy oprócz niezapomnianych wrażeń pozostało kilka zdjęć.
UROCZYSTE OTWARCIE PRACOWNI NAUKOWEJ

27 LISTOPADA 2009 godz. 12.00odbyło się uroczyste otwarcie pracowni naukowej.

PROMOCJA ZDROWIA
W dniu 28 listopada 2009r. dwie uczennice naszej szkoły pod opieką p. J. Tykarskiej-Mazurkiewicz wzięły udział w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu znajomości chorób oraz ich profilaktyki, sposobami udzielania pierwszej pomocy, znajomością zasad oraz historii PCK.
AKCJA "GÓRA GROSZA TRWA!"


Już po raz dziesiąty wspólnie organizujemy akcję Góra Grosza. Miło nam, że akcja ta na stałe wpisana jest w kalendarz wydarzeń Waszych szkół/przedszkoli. Dotychczasowe edycje akcji utwierdziły nas w przekonaniu, jaką siłę może mieć jeden grosz! Przez ostatnie lata wspólnie udało nam się uzbierać ponad 13 milionów złotych! Pokazuje to, jak bardzo z punktu widzenia społecznego potrzebne są monety groszowe! Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci

RUSZYŁY KAMPANIE EKOZESPOŁÓW
Ruszyła nowa edycja konkursu ekozespołów 2009/2010 pod hasłem "Nasza szkoła chroni klimat", Fundacji GAP Polska, która już od wielu lat stawia na zmianę nawyków w stylu życia na bardziej ekologicznie i społecznie zrównoważone. W jej ramach przeprowadzone zostaną w naszej szkole kampanie edukacyjne na rzecz ochrony klimatu i zasobów naturalnych.
W PONIEDZIAŁEK ANDRZEJKI

Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły na wróżby andrzejkowe. Ze względu na remont sali gimnastycznej niestety nie będzie zabawy, ale wróżki przepowiadające przyszłość miłosną rozgoszczą się na szkolnych korytarzach.

Kolekcję wróżb znajdziecie na stronce samorządu.

NASZ CHLEB POWSZEDNI
Pod hasłem "Nasz chleb powszedni" w środę (25 listopada) odbył się IV Międzyszkolny Turniej Frazeologiczny w Szkole Podstawowej nr 19. W konkursie udział wzięli uczniowie z 10 elbląskich szkół. Dzieci miały za zadanie wykazać się umiejętnością wykorzystania związków frazeologicznych w życiu codziennym. Naszą szkołę reprezentowali Martyna Szulc i Dominik Byckiewicz, zajmując II miejsce w konkursie. Gratulujemy naszym reprezentantom!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 LISTOPADA 2009
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Nasz najlepszy przyjaciel, który poznał nasze radości, smutki i najskrytsze sekrety - pluszowy miś, obchodzi 25 listopada swój światowy dzień.

Z tej okazji biblioteka szkolna zmieniła się w krainę misiów.

ZAPRASZAMY NA SPORTOWĄ STRONKĘ
Wielu naszych uczniów wie, że sport to zdrowie. Trenują w wielu elbląskich klubach sportowych, uprawiając różne dyscypliny sportowe. Zajrzycie tam!!! Jeżeli nie ma o Was żadnych wiadomości czekam na informacje od Was pod adresem sp18@sp18elblag.pl .
TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ ZAKOŃCZONY!!!!

W dniach 16-22 listopada 2009 r. obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej. Jest to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, której tegoroczny temat przewodni to: „Żywność dla wszystkich!”.

Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata,
w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka.

W naszej szkole rozmawiamy o globalnych problemach świata:
Na warsztatach o "ZMIANACH KLIMATU"
                                                              - ekozespoły

Dzieci usłyszały "Zmiany klimatu to największe wyzwanie, z którym przyszło się zmierzyć nam i przyszłym pokoleniom"


METODĄ PROJEKTU o "PROBLEMIE GŁODU NA ŚWIECIE" - Caritas

NA SPOTKANIU Z KONWENCJĄ PRAW DZIECKA - SU kl. 0-VII
W tym tygodniu w szkole rozmawialiśmy o bardzo poważnych sprawach: głodzie, biedzie, ochronie klimatu oraz o prawach dziecka. O tym, że dziecko też jest człowiekiem i o jego prawach opowiedzieli wszystkim szóstoklasiści.

ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT I ZAŁOŻENIE PTASIEJ STOŁÓWKI W "ZIELONYM ZAKĄTKU" - SKO i ekozespoły

W SZKOLNYM OGRODZIE STANĘŁY TABLICE EDUKACYJNE


PROJEKT FINANSOWANY przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących z firmy TOYOTA oraz NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA  i GOSPODARKI WODNEJ.

Nasz ogród zmienia swój wygląd. Pięknieje! I staje się coraz bardziej przydatny w edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Powstały już zakątki: czystości, rolny, meteorologiczny, dendrologiczny, owocowy, zielonej sali oraz trwają prace nad lapidarium "Wzdłuż granic Polski" i Zakątek Robaczka Podglądaczka. Wygospodarowane będzie również miejsce na ptasią ostoję (nowy projekt>>>).

Nie znajdujemy słów, aby podziękować wszystkim za pomoc. dlatego prostym DZIĘKUJEMY!!!, płynącym prosto z serca w stronę:
rodziców: panów Michałowa Czyża i Piotra Życzkowskiego za dzielne machanie szpadlem!
Pana Edwarda Wieczorka za skręcenie wszystkich tablic.
Pana konserwatora za każdą taczkę wylanego betonu i przywiezionego gruzu.
Pani Ani i Ilony za każdą przyniesioną śrubkę i posprzątanie.
Dziękujemy!!!! I zachęcamy wszystkich do pomocy w kolejnych pracach.

ODWIEDZINY W SCHRONISKU
20.11.2009r. ekoagenci z klasy II b odwiedzili schronisko dla zwierząt. Przekazali w imieniu wszystkich dzieci naszej szkoły pieniądze i dary rzeczowe.  W tej chwili w schronisku przebywają 183 psy i 50 kotów. Otrzymaliśmy piękne podziękowanie od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami  "Animals" za okazane wsparcie i pomoc. "Żywność dla wszystkich" - także dla bezdomnych psów i kotów . Takim pięknym czynem podsumowaliśmy  Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole.
DZIEŃ DRZEW ZAKOŃCZONY!!!!
Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem.
W tym roku zorganizowaliśmy wielką zbiórkę makulatury. Pamiętacie, że jedna tona makulatury ratuje ok 17 drzew w lesie. W październikowej zbiórce zebraliśmy 3054,6 kg makulatury. URATOWALIŚMY 52 DRZEWA!!!
Nagrodą dla klasy 1B i 5B, które przyniosły najwięcej papierowych odpadów, są warsztaty w Bibliotece Miejskiej pn. Jak powstaje papier?
WYNIKI:  wyniki>>>
  GRATULUJEMY!!!! I DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA ZAANGAŻOWANIE!
ZMAGANIA SZACHISTÓW
Dzisiaj (16.11.2009) w SDK SM ZAKRZEWO odbyły się Mistrzostwa Miasta Elbląga w Szachach dziewcząt i chłopców Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentował czwartoklasista Patryk Dalidowicz. W całym turnieju wystartowało 46 zawodników reprezentujących 11 szkół. Patryk w klasyfikacji indywidualnej chłopców zdobył brązowy medal. Ogromne gratulacje dla naszego reprezentanta za wspaniałą postawę.
HAPPENING Z OKAZJI DNIA CZYSTEGO POWIETRZA
Na początku listopada przystąpiliśmy do realizacji projektu NIE TRUJCIE! – Fundacji Ekologicznej ARKA, która wraz z partnerami prowadzi tę kampanię przeciwko spalaniu śmieci w domach. Rozpoczęły się warsztaty, w których wzięło udział 234 uczniów naszej szkoły. Dzieci badały właściwości powietrza, poznawały procesy spalania, robiły powietrzne eksperymenty, wykonywały plakaty... Podczas szkolenia dowiedziały się, że spalając różnego rodzaju odpady z tworzyw sztucznych powodujemy przenikanie dioksyn do naszego otoczenia. Dzisiaj 1 listopada udały się na osiedlowy happening wraz z krasnoludkami!
11 LISTOPADA - DZIEŃ NIEPODLEGLOŚCI


 

11 listopada b.r. kolejny raz obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Czcimy tak cenną wartość jaką jest NIEPODLEGŁOŚĆ. Znaczenie posiadania suwerennego państwa dla pełnego rozwoju narodowego uzmysłowił 123-letni czas rozbiorów.
W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 91 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy V b i Przemek Jary z kl. VI przygotowani przez p. Annę Rusińską, przy wsparciu p.Karoliny Klucznik przypomnieli nam lata niewoli Polski, począwszy od dnia kiedy Polska jako niepodległe państwo przestała istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Pieśni patriotyczne i recytowane wiersze  uzmysłowiły oglądającym, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować
DYKTANDO PRZEZ GADU GADU - WYGRAJ LAPTOP
Internauci, za pomocą komunikatora Gadu-Gadu możecie sprawdzić swoją znajomość polskiej ortografii. Dołączycie tym samym do grona tysiąca osób piszących "Dyktando 2009" w Górnośląskim Centrum Kultury. Zapisy do udziału w internetowym dyktandzie już się rozpoczęły i potrwają do 22 listopada, kiedy odbędzie się "Dyktando 2009".
Udział w językowej rywalizacji może wziąć każdy, kto posiada numer GG, dostęp do internetu i najnowszą wersję komunikatora GG10. Tę będzie można już wkrótce pobrać ze strony internetowej "Dyktanda 2009" ( www.internetowe.dyktando.info.pl ).
Rejestracji można dokonać wysyłając komunikat: "Piszę dyktando" na numer GG 8899. Zapisy będą prowadzone do ostatnich minut przez "Dyktandem 2009".
W niedzielę, 22 listopada przed godziną 11.00 należy włączyć internetowe radio OPEN.FM na kanale "Dyktando" (radio jest dostępne prosto z komunikatora Gadu-Gadu lub http://www.OPEN.FM/ ). Tekst będzie transmitowany na żywo z Katowic o godzinie 11.00.
OGŁOSZENIE SZKOLNEGO PEDAGOGA
Uwaga rodzice – realizacja stypendium!
Od 16.11.2009r. (poniedziałek) bardzo proszę o zgłaszanie się do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji pierwszej części stypendium szkolnego. Jednocześnie zwracam się z prośbą o zrealizowanie stypendium w nieprzekraczalnym terminie do 04.12.2009r. (piątek).
W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie przyznane uczniowi środki zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
DO SZKOŁY PRZYBYŁY  KRASNALE
Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, ale i szkodliwy dla  zdrowia ludzi i zwierząt. Spalając 1 kilogram odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Kiedy eko-straż  pyta się ludzi - Czy to Wy palicie śmieci? Często słyszy odpowiedź: NIE TO NIE MY! Nikt się nie przyznaje, a w powietrzu pełno trucizn. TO Z PEWNOŚCIĄ KRASNOLUDKI!!!! Okazało się, że krasnoludki są eko! Pomóżcie nam 14 listopada -w Dniu Czystego Powietrza  zaprotestować - powiedziały osiemnastkowym ekologom. Odpowiedzieliśmy POMOŻEMY WAM - w piątek odbędzie się happening "To nie krasnoludki palą śmieci".
WIOSNĄ ZAKWITNĄ ŻONKILE
Dzieci z klasy 1 c posadziły w szkolnym ogrodzie, zwanym "Zielonym Zakątkiem", cebulki żonkili. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę. W naszym ogrodzie zachodzi wiele zmian. Niedługo powstanie skrzynia zmysłów i owocowa alejka; kącik Robaczka Podglądaczka i lapidarium (czyli kolekcja kamieni) pn. "Wzdłuż granic Polski". Robione są już edukacyjne tablice i kącik dla ptaków. ZBIERAMY KARMNIKI DLA PTAKÓW I POIDEŁKA! ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY PRZY TWORZENIU OGRODU!
LAS - MOJE MAGICZNE MIEJSCE
26 października został rozstrzygnięty miejski konkursu plastyczny pt. „Las – moje magiczne miejsce”, organizowany przez Nadleśnictwo Elbląg i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu. Głównym celem konkursu było wdrażanie do uważnego obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie oraz uświadomienie dzieciom istoty bogactwa przyrodniczego polskich lasów. W konkursie wzięło udział 27 placówek: osiem szkół podstawowych, dwa ośrodki szkolno-wychowawcze i 17 przedszkoli. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o lesie i jego mieszkańcach, umiejętnością obserwacji przyrody oraz wyjątkową wrażliwością plastyczną. Prace wszystkich uczestników konkursu wyglądały kolorowo, wesoło i magicznie. Na konkurs wpłynęło 168 prac, spośród których komisja wyłoniła zwycięzców.
Wśród nich znaleźli się nasi uczniowie : • w kategorii Szkoły podstawowe – klasy nauczania zintegrowanego oraz klasy „0” - wyróżnienia otrzymały uczennice klasy 0 ,,B’’: Sandra Afeld, Wiktoria Wieczorek i Anna Fersz, • a w kategorii: Szkoły podstawowe – klasy IV-VI : pierwsze miejsce zajęła Milena Andryszczyk, a trzecie : Olga Cichocka. GRATULUJEMY!!!
POMAGAMY SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT

W tygodniu na szkolnym korytarzu uczniowie prowadzili loterię fantową
ZEBRALIŚMY

208 zł
ZBIERAMY JESZCZE KARMĘ, MISKI, STARE RĘCZNIKI I KOCE!

PRACOWNIA NAUKOWA XXI WIEKU JUŻ W SZKOLE
Dzisiaj 5 listopada 2009 została w naszej szkole zamontowana multitablica To ekran o dużych rozmiarach, na którym za pośrednictwem projektora wyświetlany jest obraz z komputera. Elementy obrazu mogą być przesuwane i aktywowane bezpośrednio poprzez dotknięcie powierzchni tablicy palcem lub elektronicznym pisakiem, bez konieczności korzystania z myszy czy klawiatury. Ruch rejestrowany jest dzięki naciskowi palców na powierzchnię ekranu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu palce stają się wirtualnymi flamastrami w różnych kolorach, a szkoła oszczędza na zakupie prawdziwych!
Rozpakowane zostały różne nowoczesne pomoce. Wszystko działa i czeka na uczniów!!!
OGŁOSZENIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W środę 04.11.09 na pierwszej długiej przerwie 11.30 SU zaprasza na Hallowenowe pytania z niespodzianką.
Dziewczyny z SU zadawać będą pytania z różnych dziedzin, a za każdą prawidłową odpowiedź otrzymacie słodką nagrodę. Również w środę organizacja SKO wspólnie z SU organizuje loterię fantową, z której dochód będzie przeznaczony dla elbląskich psich sierot. (dolny korytarz podczas przerw)

UWAGA!!!!!!!!!!!
Czwartkowa dyskoteka ODWOŁANA zapraszamy uczniów kl.IV-VI
w środę 25.11.09 do 16.00-18.15
PRZEPRASZAMY ZA ZMIANY.

JUŻ NIEDŁUGO "GÓRA GROSZA" szykujcie się do zbiórki monet, a może macie jakieś pomysły w jaki sposób urozmaicić zbiórkę pieniędzy. Wszystkie ciekawe rozwiązania zgłaszajcie do p. Kryjom. Czekamy na WAS!!!

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY BYLI MIĘDZY NAMI...

 

Aneta Budzich
(na zdjęciu)
ZAPAL ZNICZ

                                        Agnieszka Ciszkowska
ZAPAL ZNICZ

 

Grażyna Berk
ZAPAL ZNICZ

OGŁOSZENIE SKO I SU
SKO i SU zapraszają do udziału w loterii fantowej, którą zorganizujemy w środę 4.11.2009r. na kilku przerwach. Całkowity dochód z loterii zostanie przeznaczony na pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w schronisku. Cena losu 2 zł, każdy los wygrywa. Pomóż i ty! Przyłącz się do nas!
HALLOWEEN COMIC
W tym roku Centrum Egzaminacyjne Cambridge ESOL w Elblągu zorganizowało dla trzecioklasistów elbląskich podstawówek konkurs plastyczno-językowy pt. „Halloween Comic”. Zadaniem dzieci było wykonanie dowolną techniką komiksu nawiązującego tematyką do święta Halloween z dialogami w języku angielskim. Nais uczniowie licznie wzięli udział w konkursie, zdobywając wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
LAUREACI KONKRSU "BLIŻEJ GWIAZD"
W tym roku minęło 400 lat od pierwszego użycia teleskopu i 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu, byliśmy też świadkami najdłuższego zaćmienia Słońca w XXI wieku. Z tej okazji Spółdzielczy Dom Kultury „Zakrzewo” zorganizował konkurs plastyczny „Bliżej gwiazd”. Dziś (30 października) poznaliśmy jego laureatów. Znalazły się, wśród nich, uczennice naszej szkoły Klaudia Kusowska kl. Vb i Aleksandra Wiadzowska kl.Va . Konkurs adresowany był do uczniów starszych klas szkół podstawowych i do młodzieży gimnazjalnej. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Podczas uroczystości wręczania nagród Elżbieta Topolnicka-Niemcewicz, kustosz muzeum we Fromborku i historyk sztuki, wygłosiła tematyczną pogadankę.
WODA GLEBA POWIETRZE
Dnia 28 X 2009r. uczestniczyliśmy w rejonowym Turnieju Przyrodniczym "Woda. Gleba. Powietrze." organizowanym przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląga i Gimnazjum w Kamionku Wielkim. Nasi uczniowie pod opieką pani Ewy Śnieżko zdobyli wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SKO MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA
28.10.2009r. odbył się apel pod hasłem „Październik miesiącem oszczędzania”, na którym honorowymi gośćmi byli przedstawiciele banku. W tym dniu swoje pierwsze książeczki oszczędnościowe otrzymali uczniowie klas I. Puchary dla najbardziej oszczędnych klas trafiły do III c i IV d. Nie zabrakło także nagród dla dzieci systematycznie oszczędzających i pracujących społecznie. Nagrody otrzymały także klasy , które odpowiedziały na apel opiekunek SKO i wykonały przepiękne skarbonki oraz plakaty. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszej współpracy . Przed nami wiele ciekawych konkursów i okazji do wykazania się własną przedsiębiorczością.
UCZESTNICZMY W UROCZYSTOŚCIACH 150-LECIU GAZOWNI
23 października w Centrum Spotkań Europejskich odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 150-lecia Gazowni Elbląskiej. Po przywitaniu zaproszonych gości i pracowników Adam Bogusz z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przedstawił historię gazownictwa. Następnie przemawiali zaproszeni goście. W imieniu Henryka Słoniny Artur Zieliński wyróżnił Adama Kielaka, Andrzeja Dębogórskiego i Antoniego Strzelczyka. Specjalnie wyróżniony został też rejon gazownictwa w Elblągu. Następnie Urszula Rożnowska wręczyła nagrody dla uczniów, min. z naszej szkoły za najlepszy wynik w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Historii Gazownictwa na Ziemi Elbląskiej. Na zakończenie odbył się koncert w wykonaniu uczniów Zespołu szkół Muzycznych w Elblągu.
OTRZYMALIŚMY CERTYFIKAT KURATORA
Dnia 22 października 2009 roku w Kętrzynie odbyła się konferencja podsumowująca VI edycję Certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Wśród dwudziestu trzech szkół uhonorowanych certyfikatami znalazła się nasza szkoła.
Uzyskanie Certyfikatu nie jest zadaniem łatwym dla placówki, wymaga udokumentowania wieloletnich działań ekologicznych, zaplanowania i zrealizowania przedsięwzięcia, które powinno być nowatorskie, pomysłowe i ciekawe, angażować całą społeczność szkolną i lokalną, wpływać na zmiany zachowań dzieci i młodzieży oraz dorosłych na bardziej przyjazne środowisku>>>.
TRZECIA C WRÓCIŁA Z WYCIECZKI
21.10.2009 uczniowie klasy III c wraz z wychowawczynią Jolantą Mroczek pojechali na wycieczkę. Najpierw zwiedzili Frombork: katedrę, Muzeum Mikołaja Kopernika. Weszli na wieżę dzwonniczą, obserwowali widoki miasta. Wzięli udział w seansie astronomicznym w planetarium. Udali się na spacer po mieście i nad Zalew Wiślany. Potem pojechali do Chruściela. Tam zwiedzili kościół z XVII wieku , przeprowadzili wywiad z proboszczem. Trasa wycieczki została zakończona w Zaporowie ,gdzie po zapoznaniu się z Regulaminem Spacerowicza, uczniowie udali się na spacer ścieżką dydaktyczną. Obserwowali roślinność, czytali informacje , zamieszczone na tablicach. Do Elbląga wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
BAL KARTOFLANY
We wtorek tj. 20 pażdziernika w Spółdzielczym Domu Kultury SM „Zakrzewo” odbył się Bal Kartoflany dla dzieci w wieku przedszkolnym. W imprezie udział wzięły dzieci z Domu Pomocy przy ul. Kasprzaka, Przedszkola nr 21, Przedszkola nr 29, Przedszkola „Akademia Krasnoludków” i zerówki: ze Szkoły Muzycznej, Szkoły Podstawowej nr 9 i nasza Szkoła nr 18( Zerówka gr 0 A i B oraz dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej). Łącznie w zabawie wzięło udział ponad 240 dzieci.>>>
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Uczniowie klas starszych oraz skrzaty Pani Jesieni od razu nie pozwolili naszym najmłodszym, na uroczyste przyrzeczenie i pasowanie na ucznia. Przetestowały, jak to w szkole, wiedzę maluchów na temat szkoły zadając im zagadki. Potem sprawdziły, czy pierwszaki znają przepisy ruchu drogowego i umieją segregować odpady. Egzamin został zdany śpiewająco i przyszedł czas na oficjalną część. 22 października 2009 uroczyste ślubowanie złożyło 92 uczniów klas pierwszych.
TRZECIOKLASIŚCI WRÓCILI Z JESIENNEJ SZKOŁY
Okazuje się, że zielona szkoła jesienią to wspaniała jesienna przygoda. Przekonali się o tym trzecioklasiści, którzy pod wodzą pań - Iwony Ksionek i Anny Fudali udali się do Ośrodka dla dzieci w Wygoninie. Pogoda i humory dzieciom dopisywały przez cały czas pobytu na przepięknej, ubranej w jesienną szatę Ziemi Kaszubskiej. Zapraszamy na relacje z wypraw i do obejrzenia fotogalerii.
"PRZYJACIELE ZIEMI" LAUREATAMI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
Komisja Konkursowa wyłoniła już zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Ekozespołów 2008/2009 "Ekozespoły zmniejszają swój ślad ekologiczny". Jak, co roku "Przyjaciele Ziemi" realizowali zadania programu. Z  przeprowadzonych ankiet wynikło, że zmniejszyliśmy nasz ślad ekologiczny. Robiliśmy to na wiele sposobów. Najważniejsze jednak jest to, że razem uczymy się dbać o naszą planetę. W tym roku jesteśmy w gronie laureatów konkursu ogólnopolskiego. Serdecznie gratulujemy "Przyjaciołom Ziemi z SP 18" - laureatom Konkursu VII edycji (2008/2009) i zapraszamy wszystkich do wspólnych działań dla Ziemi.
KONKURS DLA INTERNAUTÓW KOCHAJĄCYCH LAS
Już za dwa tygodnie rusza kolejna edycja eRysiowych konkursów. Organizatorzy zdradzają, co w tym roku zostało przygotowane dla uczniów. Zapewniają, że w tegorocznej edycji znajdziecie ulubione konkurencje oraz coś zupełnie nowego. „Leśne Impresje”. Quiz „Leśny Geniusz”, "Leśny fotoblog" i...
W tym roku blogi w konkursie „Mój Las” przyjmą trochę inną formę. Zamiast wpisów czekamy na Wasze zdjęcia z kilkoma zdaniami komentarza. Niech całość ułoży się w niesamowitą historię na temat lasu, Waszych przygód i obserwacji. Może w szkole będziecie uczestniczyć w spotkaniu z leśnikiem lub przyrodnikiem
DNI RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

13. 10.2009r.dieci z klasy III c wraz z wychowawczynią Jolantą Mroczek udały się do Klubu Garnizonowego przy ul. Mierosławskiego w Elblągu. Wzięły udział w obchodach Dnia Ratownictwa Medycznego. Zapoznały się ze sprzętem do ratowania życia, wyposażeniem karetki pogotowia. Wzięły udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy, radziły sobie doskonale. Pełne wrażeń wróciły do szkoły

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Serdecznie zapraszamy Rodziców naszych pierwszoklasistów na uroczyste ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
22 października 2009 , godz. 16.30

KONFERENCJA "ZIELONEJ NICI POROZUMIENIA"
15 PAŻDZIERNIKA 2009, w SDK "Zakrzewo" podsumowaliśmy pracę ekologiczną projektu "Zielona Nić Porozumienia" w roku szkolnym 2008/2009. Na konferencję przybyli nasi eko-partnerzy, którzy wspierali nas w realizacji projektu. Była to okazja, aby wszystkim podziękować za wspólną pracę dla Ziemi, dla przyszłych pokoleń,... i zaprosić do działań w nowym roku szkolnym. Zielona Nić Porozumienia będzie dalej oplatać Elbląg i jego mieszkańców. W tym roku szkolnym pod hasłem KROK PO KROKU - Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT.
WRÓCILI Z ZIELONEJ SZKOŁY
Uczniowie klas II b i IV c w dniach 12 -14 .10.2009r. przebywali na zajęciach ZIELONEJ SZKOŁY w Terenowej Bazie Edukacji Ekologicznej PERKOZ koło Olsztynka. Była to nagroda za pracę w ekozespołach i realizację programu „Czym skorupka...”. Wspaniałe zajęcia w plenerze pozwoliły dzieciom poszerzyć swoją wiedzę na następujące tematy:- Podstawy prowadzenia obserwacji meteorologicznych, -Gleba – Matka Ziemia, -Ekosystem: las, jezioro, Las domem wszystkich. Ten wspaniały kontakt z przyrodą Warmii i Mazur na długo pozostanie w pamięci dzieci.
SUKCES NA MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU
Dzisiaj, 13 października 2009 r w SP 19 odbył się  Międzyszkolny Turniej z okazji "150 - lecia Gazowni w Elblągu". Udział wzięli uczniowie z ośmiu szkół podstawowych. W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele PGNiG - Pani Ewa Dębogórska, Pan Adam Bogusz i Pan Robert Ślusarski oraz przedstawiciele Inspektoratu Ochrony Środowiska - Panie Jolanta Warzecha i Teresa Olewnik. Nasza reprezentacja, przygotowana przez panią J. Tykarską-Mazurkiewicz, w składzie - Przemysław Jary, Krzysztof Nojek, Michał Szczepanik zajęła I miejsce. Gratulujemy serdecznie!!!!
 ŚWIĘTO DRZEW
OSIEMNASTKA Z ENERGIĄ CHRONI KLIMAT pod takim hasłem w tym roku szkolnym będziemy ekologicznie działać na szkolnym i poza szkolnym podwórku. 10 października obchodzony jest DZIEŃ DRZEW. Zainicjował go Klub Gaja. Sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla i zawierają, jak się ocenia, o 50% więcej węgla niż atmosfera.

OGŁASZAMY WIELKĄ ZBIÓRKĘ MAKULATURY W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU

Zaproście do akcji swojego sąsiada, rodzinę, kolegów z podwórka,… Może zorganizujecie się grupami i rozwiesicie plakaty w swoim bloku. Przynoście każdy kilogram starych gazet i czasopism, resztek papierowych. Pamiętajcie, aby makulatura była związana w paczkę!

NA KLASĘ, KTÓRA PRZYNIESIE W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU, NAJWIĘCEJ MAKULATURY CZEKA NIESPODZIANKA!

KORZYŚCI DLA NAS, DLA ZIEMI, DLA POKOLEŃ
Na wysypisku i wokół nas będzie mniej śmieci. 1 tona papieru ratuje 17 drzew, a jedna tona makulatury da nam 910 kg dobrej jakości papieru. Oszczędzimy zasoby wodne i energetyczne

ARCHIWUM WIADOMOŚCI
rok szkolny 2009/2010

NASZA MISTRZYNI W SHORT TRACKU
W Pierwszej Edycji Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w Sanoku które odbyły się 3 października 2009 Weronika Surowiec zdobyła 2 srebrne medale na dystansie 500 i 222 metrów natomiast w II Edycji Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych Weronika zdobyła trzy złote medale na dystansach 500i 222m oraz wieloboju. Weroniko gratulujemy Ci sukcesów. Trzymamy kciuki za kolejne, przecież to początek sezonu.
NA PODIUM W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
Dwie reprezentacje naszej szkoły dziewcząt i chłopców, 6.10.2009 wystartowały w sztafetowych biegach przełajowych rozegranych. W kategorii dziewcząt startowało 29 drużyn z powiatu elbląskiego i chłopców 28 reprezentacji. Nasi uczniowie stanęli na wysokości... podium!!! Dziewczyny zajęły II miejsce, chłopcy zaś na I miejscu. Gratulujemy dzieciom i panu Mariuszowi Sobolewskiemu - trenerowi reprezentacji.MOS Truso Elbląg
SKO
Co to jest SKO?
Czy warto oszczędzać?
Czy jesteś przedsiębiorczy?
Na te i inne pytania z pewnością znajdziecie odpowiedź w październiku, który jest miesiącem oszczędzana. Opiekunki SKO panie Jadwiga Jagiełło i Karolina Klucznik zapraszają na swoją stronę. Tam znajdziecie wiele konkursów i propozycji -jak zostać bogaczem;O)
SAMORZĄD UCZNIOWSKI WYBRANY!!!
24 września 2009 odbyły się wybory uczniowskie do Samorządu Uczniowskiego. Dzisiaj przydzielono funkcje wszystkim wybranym. gratulujemy zwycięstwa w wyborach i wszystkim życzymy chęci do pracy na rzecz uczniów i szkoły. Powodzenia!!!

                                                                                                                           OTO ONI>>>

ZMIANY W SZKOLNYM OGRODZIE

W naszym ogrodzie zachodzą coraz bardziej widoczne zmiany. Wstawiliśmy ławy i stoły. Możemy się już tam uczyć i obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. prowadzić notatki i czytać książki.
Niedługo pojawią się kolejne elementy Zielonego Zakątka. Zapraszamy wszystkich do współpracy w współtworzeniu szkolnego ogrodu.
DZISIAJ BARDZO POTRZEBUJEMY POMOCY WSZYSTKICH UCZNIÓW I RODZICÓW W ZDOBYCIU I ZWIEZIENIU KAMIENI DO ZAKĄTKA GEOGRAFICZNEGO I UTWORZENIA LAPIDARIUM ORAZ PIASKU MORSKIEGO!!!

KOLEJNY EKO-SUKCES IV MIEJSCE W PROJEKCIE MMS 2
Młody Menager Środowiska 2 to internetowy program edukacyjny, trwający do 31.12.2009 r. Program zmierzł do uczynienia ze szkół podstawowych ogniw generujących właściwe odruchy w stosunku do odpadów, pozwalające budować lokalne strategie ograniczania masy odpadów i upraszczania sposobów ich recyklingu lub usuwania. W roku szkolnym 2007/2008 braliśmy udział w I etapie konkursu, dlatego w roku szkolnym 2008/2009 mogliśmy przystąpić do II etapu projektu. Celem jego było zachęcenie szkół, które uczestniczyły w Etapie I (2008 r.) do zaprojektowania i przeprowadzenia akcji ekologicznej dot. gospodarki odpadami na terenie szkoły, miejscowości, gminy.
NASZA MISTRZYNI W SHORT TRACKU
W Pierwszej Edycji Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w Sanoku które odbyły się 3 października 2009 Weronika Surowiec zdobyła 2 srebrne medale na dystansie 500 i 222 metrów natomiast w II Edycji Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych Weronika zdobyła trzy złote medale na dystansach 500i 222m oraz wieloboju. Weroniko gratulujemy Ci sukcesów. Trzymamy kciuki za kolejne, przecież to początek sezonu.
NA PODIUM W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
Dwie reprezentacje naszej szkoły dziewcząt i chłopców, 6.10.2009 wystartowały w sztafetowych biegach przełajowych rozegranych. W kategorii dziewcząt startowało 29 drużyn z powiatu elbląskiego i chłopców 28 reprezentacji. Nasi uczniowie stanęli na wysokości... podium!!! Dziewczyny zajęły II miejsce, chłopcy zaś na I miejscu. Gratulujemy dzieciom i panu Mariuszowi Sobolewskiemu - trenerowi reprezentacji.MOS Truso Elbląg
SKO
Co to jest SKO?
Czy warto oszczędzać?
Czy jesteś przedsiębiorczy?
Na te i inne pytania z pewnością znajdziecie odpowiedź w październiku, który jest miesiącem oszczędzana. Opiekunki SKO panie Jadwiga Jagiełło i Karolina Klucznik zapraszają na swoją stronę. Tam znajdziecie wiele konkursów i propozycji -jak zostać bogaczem;O)
SAMORZĄD UCZNIOWSKI WYBRANY!!!
24 września 2009 odbyły się wybory uczniowskie do Samorządu Uczniowskiego. Dzisiaj przydzielono funkcje wszystkim wybranym. gratulujemy zwycięstwa w wyborach i wszystkim życzymy chęci do pracy na rzecz uczniów i szkoły. Powodzenia!!!

                                                                                                                           OTO ONI>>>

NAJLEPSI W POLSCE
W sobotę 26 września 2009, w Warszawie, odbył się finał konkursu "Tesco dla Szkół" pn. Dbajmy o śrdowisko-to takie proste. pojechała tam reprezentacja naszej szkoły w składzie: UCZENI: Przemysław Jary, Krzysztof Nojek, Dawid Daszkiewicz, Michał Szczepanik; AKTYWNI: Patrycja Ciosek, Karolina Sobocińska, Magdalena Grudzińska, Krzysztof Grudziński i TWÓRCY: Martyna Szulc, Julia, Czajka, Stefan Popiołek, pod opieką Joanny Tykarskiej-Mazurkiewicz i Doroty Życzkowskiej. Dzielnie i fachowo cała drużyna walczyła w przygotowanych konkurencjach i zdobyła I miejsce w Polsce. Kliknij na zdjęcie i przeczytaj szczegółową relację z Warszawy.
                                       Słówko o nas, ku przypomnieniu, z I etapu>>>
SPOTKANIE AUTORSKIE Z BAŚNIOPISARKĄ – DOM KULTURY ZAKRZEWO
22 września razem z klasą 3c i uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 wzięliśmy udział w spotkaniu z autorką naszych ulubionych baśni – Wiolettą Piasecką. Pani Wioletta wystąpiła przed nami w stroju wróżki i przeczytała nam jedną ze swoich książek. Była to piękna historia o jednej z bohaterek narodowych Nałęczowa – Faustynie. Po wysłuchaniu baśni wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na najciekawszą interpretację plastyczną utworu...
PIERWSZOKLASIŚCI POWITALI JESIEŃ
Nasi najmłodsi uczniowie pojechali do Kadyn 23 września, aby przywitać jesień i złozyć zobowiązanie, że w tym roku szkolnym będą dzielnie pracować , by zdobyć tytuł "Przyjaciela Ziemi". Tam też pod bacznym okiem leśników wykonali swoje pierwsze leśne zadania: rozpoznawanie tropów zwierząt, rozpoznawanie gatunków drzew po liściach , korze czy owocach. leśnicy na ścieżce przyrodniczo-ekologicznej bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy , lesie i jego mieszkańcach. Atrakcjom nie było końca. dzieciom bardzo podobało się przygotowanie prezentów dla zwierząt i pieczenie kiełbasek.
JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE
Dzisiaj (24 września) w Parku Modrzewie rozegrane zostały indywidualne biegi przełajowe w ramach XXIII MIMS, X Gimnazjady oraz Licealjady.
W zawodach wzięły udział niemal wszystkie szkoły z Elbląga. Na starcie stanęło 529 dzieci ze szkół podstawowych, 223 zawodniczek i zawodników z Gimnazjów oraz 201 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Razem, tego dnia ścigało się blisko 800 młodych biegaczy. nasi uczniowie wrócili z wieloma medalami!!! Łukasz Czajka.I m w kl. V Julia Dudzińska II m kl. V Krystian Szucki II m kl.VI Helena Czyż III m kl.IV Kamil Heida II m kLVI Kamila Nowak II m kl.VI . GRATULUJEMY!!!
SPRZĄTAMY U SIEBIE I W NASZYM MIEŚCIE
W ramach tegorocznej akcji Sprzątanie Świata wzięło udział ponad 11 tys. osób z Elbląga i okolic. Wśród nich byli również uczniowie naszej szkoły. Jak co roku włączyliśmy się do tej międzynarodowej akcji. Sprzątaliśmy teren szkolnego ogrodu>>> i obszar Bażantarni>>>. Wzięliśmy też udział w akcji Hufca Elbląg Akcja "Sprzątanie Świata - zaczynam od siebie", która odbyła się na terenie Starego Miasta i przybrała formę gry terenowej z elementami kampanii społecznej. W trakcie imprezy nasi uczniowie wzięli udział w pokazie mody oraz  w różnych proekologicznych konkursach. Tegoroczna akcja mała na celu nie tylko samo sprzątanie, ale przede wszystkim położony został w niej nacisk na edukację ekologiczną, która efekty przynosić będzie nie tylko jeden dzień, a cały rok.
W szkolny piątek, w czasie przerw, uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w akcji -zorganizowanej przez ekozespoły i SKO - pn. „Zamień klamoty na pieniądze – School second hand”. Kiermasz rzeczy używanych cieszył się ogromnym powodzeniem i okazał się wspaniałą imprezą.        
ODEBRALIŚMY NAGRODĘ  E-RYSIA
Od września 2007 roku Lasy Państwowe przy współpracy z NFOŚiGW uruchomiły Leśny Wortal Edukacyjny „Las Rysia eRysia” na stronach www.erys.pl. Wortal jest inicjatywą, która za pomocą narzędzi multimedialnych i internetu ma przybliżać dzieciom i młodzieży zagadnienia dotyczące bioróżnorodności lasu i gospodarki leśnej oraz jego wpływu na środowisko i klimat. W treści Wortalu znalazły się także tematy dotyczące ekologii, jak i ochrony przyrody. Obok nich wiele konkursów dla starszych i młodszy z atrakcyjnymi nagrodami. W tym roku jedną z nich odebrała delegacja klasy 4c, w Kadynach, 18 września 2009. Polecamy ten wortal i trzymamy kciuki, za tych którzy się zdecydują w tym roku wystartować w konkursach.
GŁOSUJCIE NA NASZĄ SZKOŁĘ
W ubiegłym roku szkolnym uczestniczyliśmy w  interaktywnym programie Młody Menager Środowiska (MMŚ). Program ten jest skierowany do placówek oświatowych na terenie całego kraju. Zajmujemy w nim czołowe miejsce teraz wszystko zależy od glosowania!!!!W dniu 14.09.2009 o godzinie 9.00 uruchomione zostało „głosowanie internautów”. Głosować można na każdą placówkę, nie częściej niż 1 raz na 24 godziny z jednego IP do dnia 24.09.2009 do godziny 12.00.
OGŁOSZENIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W poniedziałek z kampanią wyborczą ruszają kandydaci do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. Wybory odbędą się w czwartek 24.09.09.W tym dniu komitet wyborczy zajrzy do każdej klasy, aby uczniowie mogli oddać max 4 głosy na swoich faworytów. Spośród nich wyłonimy zarząd SU SP18.
Ogłaszamy również konkurs z okazji Dnia Nauczyciela na portret swojego belfra (technika dowolna). Termin składania prac do 09.10.09 u p. D. Zaleskiej.
Zapraszamy również wszystkich na dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka w czwartek 24.09.09 godz.16.00-18.15.Życzymy udanej zabawy.
SPRZĄTANIE ŚWIATA ROZPOCZĘTE
Wczoraj w naszej szkole rozpoczęliśmy Sprzątanie Świata, w tym roku naszym pod hasłem "Zacznij od siebie'. To dlatego zaludniło się wczoraj w szkolnym "Zielonym Zakątku". Grupa pracowitych Rodziców i dzieci z klas 1a i 1c stawiła się licznie ze szpadlami i grabiami w celu przygotowania kawałka ogrodu szkolnego pod uprawne grządki. To na nich dzieci zasieją marchewkę, pietruszkę , koperek. Będą siać kwiaty Praca szła szybko i sprawnie .
              SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA TRUD I POŚWIĘCONY CZAS
                                              RODZICOM I PROSIMY O JESZCZE!!!
WYPRAWA DO MUZEUM
"Przed wiekami w Elblągu stał zamek krzyżacki „najpiękniejszy zamek w Prusiech, po malborskim”, jak zanotował kronikarz. W 12 lutego 1454 r. mieszczanie zmusili załogę krzyżacką do opuszczenia warowni i przystąpili do jej burzenia. Oj, gdyby wiedzieli jakiej atrakcji turystycznej pozbawiają swoje miasto w przyszłości… W piątek 11 września w elbląskim muzeum zainaugurowano Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach pod hasłem „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. Nie mogło nas tam zabraknąć!!! Dzieci miały okazję, by, choć na chwilę, przenieść się w czasie poprzez udział w grach i zabawach średniowiecznych, tańcach oraz pomagali "odbudować zamek". Wszyscy wesoło się bawiłi!!!
PRZYWIEŹLIŚMY CERTYFIKAT Z WROCŁAWIA
7 września 2009 rok we Wrocławiu odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja „Szkoły dla Ekorozwoju 2009". Podczas konferencji uhonorowano najaktywniejszych uczestników programu, którzy stali się liderami lokalnymi w swoich regionach a szkoły, Lokalnymi Centrami Aktywności Ekologicznej aktywizującymi i inspirującymi mieszkańców do podejmowania działań wpływających na poprawę jakości życia, a ich doświadczenia mogą być wykorzystywane przez innych zarówno w regionie jak i w całej Polsce. Rozdano 29 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej i aż 17 wyróżnień międzynarodowych - Zielona Flaga, w ramach Programu Eco - Schools, które przyznane zostały przez Kapitułę Programu Szkoły dla Ekorozwoju w dniu 8 czerwca 2009 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeden z nich należy do naszej szkoły.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2009
Uwaga!!!  Bądź przedsiębiorczy!!!

 Akcja „Sprzątanie świata" tuż, tuż! Odbędzie się ona w trzeci weekend września (18, 19, 20 IX 2009 r.). Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmi: "Pomagajmy Ziemi - codziennie". Uczniowie naszej szkoły, w tym roku wezmą także udział w akcji „Zamień klamoty na pieniądze – School second hand”. Porządkując wasze pokoje domy na pewno natknęliście się na zabawki książki, które wam się znudziły, a są jeszcze w dobrym stanie. Zamieńcie je na pieniądze na kiermaszu rzeczy używanych, który zorganizujemy w naszej szkole 18 września 2009 r. Podobną akcję powtórzymy wiosną. Opiekunki SKO powołają komisję, która w kwietniu wyłoni najbardziej przedsiębiorczych uczniów naszej szkoły. Zbierajcie dowody, aby przedstawić je komisji (podpisy, potwierdzenia w notesie, segregatorze). Cenne nagrody czekają na tych, którzy umieją zdobywać  pieniądze na własne wydatki i pomoc potrzebującym.
                                                     Zapraszamy! Zarób!
                      Zamień klamoty na pieniądze ! Pomagaj Ziemi – codziennie!
                                                                                                                                                                           Opiekunki SKO i opiekunki ekozespołów

ZEBRANIA Z RODZICAMI

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW NASZYCH UCZNIÓW
NA PIERWSZE, W TYM ROKU SZKOLNYM,
SPOTKANIE RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS
KLASY I-III więcej>>>
 
8.09.2009   KLASY IV-VI

DOBRA WIADOMOŚĆ DLA RODZICÓW SZEŚCIOLATKÓW
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu serdecznie zaprasza dzieci sześcioletnie i pięcioletnie, które jeszcze nie znalazły miejsca w elbląskich przedszkolach, do oddziału przedszkolnego działającego przy szkole. Dzieci spotykają się w systemie zmianowym, w pięknie wyremontowanej, dużej i przystosowanej dla maluchów sali. Nasze "zerówki" uczestniczą czynnie w życiu szkoły. Realizują projekty ekologiczne - tj  "Przyjaciele Natury", "Ekozespoły chronią klimat". Uczą się języka angielskiego i bawią się na zajęciach rytmicznych.
ZAPRASZAMY wszystkich Rodziców i Dzieci!
Więcej informacji pod nr tel.0-55 2356376
ZABRZMIAŁ PIERWSZY DZWONEK
Niestety nic co dobre nie trwa wiecznie. To już koniec wakacji. W poniedziałek rano w murach osiemnastki zabrzmiał pierwszy dzwonek i uczniowie powrócili do ławek. Powitaniom nie było końca - uczniów i rodziców przez dyrektora szkoły, uczniów przez wychowawców i w końcu dzieci z kolegami i koleżankami z klasy. Gromkimi brawami starsi koledzy ze szkoły przywitali tegoroczne pierwszaki, które w tym roku szkolnym rozpoczęły naukę w naszej szkole.
WYPRAWKA SZKOLNA
Od dnia 25.08.2009r. osoby zainteresowane dofinansowaniem do podręczników dla kl. I-III mogą pobierać wnioski o w/w dofinansowanie w gabinecie pedagoga szkoły (g.44); ostateczny termin składania wniosków, wraz z kompletem dokumentów mija 04.09.2009r. więcej>>>
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

Wakacje jeszcze trwają korzystajcie z tego intensywnie,
bo już niedługo zadźwięczy szkolny dzwonek!
Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2009 (wtorek):
kl. IV - VI
zbiórka na placu apelowym 9.15, rozpoczęcie 9.30
kl. I - III
zbiórka na placu apelowym 10.15, rozpoczęcie 10.30
kl. 0 - 11.30

     wróć   do    góry>>>

 Copyright © 2007 D. Życzkowska