UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

W SZKOLE
CERTYFIKATY
 
Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor

Certyfikat Strona Przyjazna Dzieciom

KONTAKT

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18
ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
55-2356376

 
INNOWACYJNY NAUCZYCIEL W SZKOLE XXI WIEKU

Placówka bierze udział w Projekcie INNOWACYJNY NAUCZYCIEL W SZKOLE XXI WIEKU

współfinansowanym przez UE w ramach EFS, realizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa w Elblągu w partnerstwie z Gmina m. Elbląg w latach 2011-2014

 
NEWSY INFORMACJE
WAKACJE W MIEŚCIE - WYBIERZ COS DLA SIEBIE

KONKURSY PLASTYCZNE NA WAKCYJNĄ NUDĘ
Sport w wyobraźni - Londyn 2011
Archeodzieciaki  
MÓJ PRZYJACIEL WYSZEDŁ Z KSIĄŻKI
Cegielnia
42 Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Konkurs plastyczny Galileo

WYPRAWY I DZIAŁANIA
W niedzielę 3 lipca - został otwarty PARK DINOZAURÓW  w Malborku>>>
Dotknąć historii, czyli wakacje w muzeum>>>

Wakacje na wsi!!! - Lato 2011>>>
Letnio, zdrowo i kolorowo>>>


Dla dzieci i młodzieży, przebywających w okresie wakacji na terenie miasta program zagospodarowania czasu wolnego pn. „Wakacyjny Salon Gier” przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Propozycje MOSiR-u na wakacje 2011 to cykl imprez i spotkań, takich jak gry sportowe dopasowane do wieku i ilości uczestników w danym dniu, odbywające się w hali przy ul. Karowej, od godziny 10:00 do 14:00. Planowane są także turnieje sportowe, a nawet Mistrzostwa Elbląga w Piłce Siatkowej Plażowej o Puchar Prezydenta Miasta. Zajęcia prowadzone będą na kąpielisku przy ul Spacerowej i połączone zostaną z nauką pływania.

SZÓSTOKLASIŚCI POŻEGNALI NASZĄ SZKOŁĘ

  
NA POWAŻNIE I WESOŁO ;o)

WAKACJE NIECH BĘDĄ WAKACJE, ALE BEZIPECZNE

 

CZAS ZIELONYCH SZKÓŁ, BIWAKÓW I WYCIECZEK
Klasa 4c wraz z rodzicami spotkała się na pożegnanie czwartej klasy i podsumowanie roku szkolnego 2010/2011 na Klasowej RODZINNEJ BIESIADZIE. Nic nie było w stanie przeszkodzić we wspaniałej zabawie. Była jazda na kładach, wspinaczka, pływanie, strzelanie. Dzieci i dorośli próbowali pokonać wyznaczoną trasę na trójkącie - nie wiecie co to takiego? Zapraszamy do galerii.

7 czerwca 2011 r. uczestnicy Szkolnego Koła Caritas wraz z paniami Anią Mienicką i Dominiką Turlej odwiedzili Klasztor Sióstr św. Katarzyny w Braniewie. Przewodnikiem po klasztorze była sympatyczna siostra Michaela, która opowiedziała dzieciom historię Zgromadzenia. Uczniowie zwiedzili kaplicę, refektarz, miejsce gdzie siostry się modlą i spędzają czas wolny. Dzieci zafascynowane były wystawą eksponatów przywiezionych przez siostry misjonarki z różnych stron świata. Siostra Michaela zabrała wszystkich na spacer po ogrodzie, a na koniec zaprosiła na słodki poczęstunek. Na pamiątkę pobytu w klasztorze wręczyła dzieciom książki o błogosławionej Reginie Protmann. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Bazyliki Mniejszej w Braniewie. Przewodnikiem była równie sympatyczna pani Jola. W Bazylice uczniowie modlili się przy relikwiach błogosławionej Reginy Protmann, po czym złożyli swój wpis w księdze pamiątkowej. Pani Jola pokazała miejsca, gdzie mieszkańcy spędzają czas wolny: braniewski park, stadion, basen. Na koniec wycieczki wszyscy zjedli pyszne lody i z uśmiechem na ustach wybrali się w drogę powrotną do Elbląga.

07.06.2011 r. klasa II c udała się na "podbój" jednej z największych twierdz Średniowiecznej Europy - Zamku Krzyżackiego w Malborku. Ta prawdziwa perełka gotyckiej architektury (zamek wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO) zrobiła na nas nie lada wrażenie. Sympatyczna pani przewodnik pozwoliła nam poczuć średniowieczną atmosferę (wybijaliśmy monety, strzelaliśmy z łuku), zobaczyliśmy największy w Polsce zbiór bursztynu, kolekcje broni i szereg innych wystaw tematycznych, pokazujących życie w dawnych wiekach. A na koniec były "lody dla ochłody", iście "średniowieczny turniej klasowy" i ... rozbrzmiewający w plecaku telefon komórkowy, który przypominał nam o powrocie do teraźniejszości i ... do naszej szkoły.

Szóstego czerwca zerówka bardzo miło spędziła czas w Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Lasem" położonym w malowniczym zakątku Wysoczyzny Elbląskiej u podnóża "Srebrnej Góry" (198m n.p.m.) Mieliśmy możliwość ujrzeć, dotknąć oraz dokarmiać między innymi : koniki, kuce, wielbłąda, osiołka, kozy, króliki, owce oraz kury hodowane w gospodarstwie. Wszyscy uczestnicy przejechali się konno, bryczką, zjedli z apetytem upieczone przez Pana Gospodarza przepyszne kiełbaski. W obrębie geodezyjnym Piastowo - Ogrodniki położone jest jezioro szczelinowe Troyl o powierzchni ok. 10ha, które podziwialiśmy -spacerując. Rejon ten jest trasą przelotu wielu gatunków ptaków chronionych, które spotkać można na tle przepięknych krajobrazów. Duże różnice w wysokości terenu (do 100m), powodują, że przebywanie na terenie tego gospodarstwa zapewnia dobre samopoczucie, świeże powietrze oraz mile spędzony czas podczas konnych wędrówek leśnymi ścieżkami wśród bujnej żuławskiej roślinności - o tym wszystkim opowiedzieli nam przemili właściciele. Pogoda nam dopisała, humory także- więc wycieczka była bardzo udana.

Klasy 2b i 4c
wróciły z zielonej szkoły cale i zdrowe, pełne wrażeń i wiedzy. Nauka poza klasą była w Łebie. Rozpoczęliśmy go od poznania wartości krajobrazowych terenów łebskich. Nie mogło nas zabraknąć na Wydmie Łąckiej, nad brzegiem morza, odkrywaliśmy faunę i florę tych terenów. Obserwowaliśmy ruch wydm, działalność wiatru i słońca nad morzem. To było przeżycie pełne piachu;O). Potem odwiedziny w Parku dinozurów w Łebie, który jest pełen wiedzy o prehistorii Ziemi. Dzięki niej dzieci poznały dzieje naszej planety, zobaczyły jak wędrowały kontynenty i jak zmieniało się życie na nich. Zacy nazwały ten dzień spotkaniem w Encyklopedii dinozaurów. Dzięki, której dowiedzieliśmy się, kiedy występowały ten olbrzymie zwierzęta i czym się żywiły. Było to również spotkanie z naszymi przodkami. Gościliśmy w pradawnej chacie oraz w grotach przedstawiających życie i pochówek Neandertalczyków. Widzieliśmy ich sposoby walki i polowań. W KINIE 5D byliśmy świadkami scen pełnych grozy i przerażenia, które przeplatały się z tęsknotą obcowania z praprzodkami wszystkich żyjących obecnie zwierząt z dziejów naszej planety. Park dinozaurów był też świetnym miejscem na poznanie pracy archeologa.

Klasy I c i III b spędziły trzy przyjemne dni w Sztutowie w Ośrodku "Promyk". Towarzyszyły im dzieci z klasy III a i I a. Pogoda dopisała, mogliśmy spędzać bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu i zgłębiać tajniki przyrody. A oto krótki reportaż z naszych zajęć zielonej szkoły.
 ZAPRASZAMY NA ZIELONE SZLAKI
Zachęcamy do odwiedzenia zielonych szlaków – greenways w Polsce. Szlaków, które oferują szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu na łonie przyrody, odwiedzenia tchnących historią miejsc oraz poznania ciekawych osób tworzących greenways.

Nasza szkoła jest jednym z Ośrodków Edukacji Ekologicznej, położonym na Zielonym Szlaku Greenways, współpracujemy z Fundacją Partnerstwa dla Środowiska. Naszym zadaniem jest działanie na rzecz propagowania ekologicznego stylu życia w Polsce.
 

ZAPRASZAMY, WIĘC DZIŚ NA ZIELONE SZLAKI GREENWAYS!!!>>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INNOWACYJNY NAUCZYCIEL W SZKOLE XXI WIEKU

Placówka bierze udział w Projekcie INNOWACYJNY NAUCZYCIEL W SZKOLE XXI WIEKU

współfinansowanym przez UE w ramach EFS, realizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa w Elblągu w partnerstwie z Gmina m. Elbląg w latach 2011-2014

 
NEWSY INFORMACJE
MEDAL KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, 30 czerwca 2011, wojewoda Marian Podziewski uhonorował dzisiaj 40 nauczycieli z Warmii i Mazur uczestniczących w projektach realizowanych w ramach obchodzonego w roku szkolnym 2010/2011 Roku Odkrywców Talentów. Na piersiach odznaczonych zawisły Krzyże Zasługi oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.
- Wielkim zaszczytem jest dla mnie możliwość spotkania się z państwem i wręczenia odznaczeń za pracę nie tylko w ramach Roku Odkrywania Talentów, ale też za to, czego dokonujecie w swojej pracy na rzecz dzieci i młodzieży już od dłuższego czasu - powiedział wojewoda, zwracając się do wyróżnionych nauczycieli. - To dzięki wam odkrywane oraz rozwijane są talenty, dlatego też tymi odznaczeniami w sposób szczególny podkreślamy wartość, jaką wnieśliście w wychowanie uzdolnionych dzieci i młodzieży.
Nie zabrakło osiemnastkowego akcentu, medalem Komisji Edukacji Narodowej udekorowana została Dorota Życzkowska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i informatyki.
INFORMACJA PEDAGOGA SZKOLNEGO

Uwaga Rodzice!

W związku z Rządowym programem pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” 2011/2012 zachęcam do pobierania wniosków o w/w dofinansowanie.
KLIKNIJ PO WIĘCEJ>>>

WAKACJE TUŻ TUŻ

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2011/2012
klasy 0-3 pobierz>>>
klasy 4 pobierz>>>
klasy 5 pobierz>>>
klasy 6 pobierz>>>

NA PODIUM W XXV MIMS
Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym rywalizowali w zawodach XXV Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W generalnej punktacji współzawodnictwa szkół podstawowych zdobyliśmy II miejsce, zdobywając 1417 pkt (680  dziewczynki, 737 chłopcy). Jest to niewątpliwie zasługa naszych sprawnych dziewcząt i chłopców, którzy bardzo ciężko pracowali na podwórku, SKS-ie
i lekcjach wychowania fizycznego. Gratulujemy serdecznie wyniku naszym młodym sportowcom i nauczycielom!!!
ŻABIA EUROWIZJA
To nasz pomysł na dobrą zabawę , połączoną ze zdobywaniem wiedzy o krajach UNII EUROPEJSKIEJ.  To wesołe i śpiewne powitanie lata oraz zachęcenie wszystkich do podróżowania.

   
Zapraszamy do filmoteki >>>

WIECZOREK POŻEGNALNY KLAS SZÓSTYCH
                         
BEZPIECZNI W RUCHU DROGOWYM
Wczoraj w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu wręczono nagrody dwunastu laureatom Konkursu Plastycznego dla dzieci kl. 0-III szkół podstawowych „ Bezpieczni w ruchu drogowym”. Była to już 12 edycja tego konkursu. Nagrodzone prace trafią do kalendarza na 2012 rok. Wśród 12 nagrodzonych prac są dzieła naszych uczennic Katarzyny Życzkowskiej kl. 2c i Joanna Barańska kl.0.
Podczas spotkania w komendzie najmłodsi otrzymali nagrody z rąk: Z-cy Komendanta Miejskiego Policji mł. insp. Doroty Macoch, Dyrektora ds. Komunikacji Alstom Power Doroty Januszkiewicz oraz Katarzyny Moczarskiej również z firmy Alstom. Nagrodami były m.in. plecaki, artykuły sportowe, piórniki. Dodatkową nagrodą dla całej grupy zwycięzców będzie zamieszczenie 12 prac w kalendarzu na 2012 rok. Publikacja ta będzie wysyłana do różnych instytucji na terenie województwa warmińsko - mazurskiego.
MÓJ WYBÓR MOJE ŻYCIE - TRENING
Beneficjenci projektu „Mój wybór – moje życie” posługując się technologią komputerową pozyskali z Internetu i przeredagowali scenariusz przedstawienia, któremu nadali tytuł „Rozprawa sądowa – Jestem przeciw przemocy”. Poszczególne grupy przyjęły do realizacji zadania związane z organizacją przedstawienia.

Grupa I wykonała plakat informacyjny, emblematy „Stop przemocy”, stroje oraz rekwizyty dla aktorów. Grupa II i III wybrała spośród siebie aktorów oraz statystów oraz ustaliła terminy prób przygotowujących przedstawienie. Wszystkie działania dzieci były monitorowane przez terapeutów grup. Dnia 30.05.2011r. w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 18 uczestnicy projektu zaprezentowali spektakl „Rozprawa sądowa – Jestem przeciw przemocy”.  Przygotowania do występu przyczyniły się do poszerzenia wiedzy beneficjentów dotyczącej zjawiska przemocy, szczególnie przemocy rówieśniczej. Przedstawienie wpłynęło na pogłębienie świadomości wszystkich uczestników (aktorów i widzów) odnośnie zagrożenia, jakim jest przemoc.

Przebieg przygotowanego i zrealizowanego treningu praktycznego ilustruje załączona prezentacja.

Opiekunowie grup:

Anna Jędrzejewicz
Dominika Turlej

Anna Fudala
Aleksandra Iwanicka
 

SUKCES BIOTRZECIAKÓW
Ogłoszono OSTATECZNE WYNIKI KONKURSU AKTYWNIE PO ZDROWIE
Organizatorzy napisali:
Właśnie zakończyła się pierwsza edycja programu „Aktywnie po zdrowie”.
Dziękujemy za Wasz udział, wysiłek, współdziałanie, zdrową rywalizację, ale przede wszystkim zdrowe podejście do życia, żywienia, funkcjonowania. Dzisiaj już wszystkie Zespoły znają swoje wyniki. Gratulujemy wszystkim, którzy brali udział w naszym Programie. Udział w programie „Aktywnie po zdrowie” był wielkim wyzwaniem! Tym samym GRATULUJEMY Zwycięzcom oraz zapraszamy na uroczystą Galę, podczas której nastąpi wręczenie nagród. Odbędzie się ona 20 września 2011 roku w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00.

BIO - trzeciaki (KLASA 3B) w wiosennym etapie konkursu zajęły
II miejsce w Polsce.

MISTRZYNIE PIÓRA
"Kto czyta książki, żyje podwójnie" - to temat Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego zorganizowanego przez SP nr 8. Sens słów Umberto Eco udowodniły uczennice naszej szkoły, które w rozstrzygniętym 16 czerwca konkursie zajęły wysokie lokaty: Weronika Czajkowska z kl. VI b - I miejsce w kategorii klas VI, a Klaudia Jaskorzyńska z kl. V b - II miejsce w kategorii klas V. Cieszymy się, że konkursowe opowiadania autorstwa dziewczyn zdobyły uznanie jurorów i życzymy inspiracji do kolejnych prób pisarskich.
WIOSENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR
4 czerwca 2011 r. o godzinie 10.00 na plaży miejskiej w Giżycku odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień dla najaktywniejszych uczestników XI akcji sprzątania "Czysty Las wokół las". Nasze stoisko cieszyło się ogromnym powodzeniem. Zadaniem odwiedzających nas było wyszukania najpiękniejszych muszelek znad Zalewu Wiślanego i ozdobienie nim ołówka, było też poszukiwanie bursztynu, składanki origami i doświadczenia z przyrody nieożywionej. Dzieci uczestniczyły w zabawach i grach sportowych i w wielu innych atrakcjach ;O)
LAURY DLA POETÓW
16 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród młodym poetom, którzy wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu. Inspiracją do powstania wierszowanych dzieł konkursowych był temat: "W ogrodzie snów". Talent naszych uczniów został doceniony! Weronika Czajkowska z kl. VI b zajęła III miejsce, a Oskar Błaszczyk z kl. IV c zdobył wyróżnienie. Laureatom gratulujemy talentu i życzymy dalszych sukcesów w pracy twórczej.
PRZEDSIĘBIORCZA OSIEMNASTKA BLOGIEM MIESIĄCA!!!
Za nami już czwarty etap konkursu na Szkolne Blogi. W każdym z pięciu etapów nagradzane są wybrane 3 zwycięskie Blogi. W wyniku głosowania Komisji Konkursowej złożonej z pracowników PKO Banku Polskiego i Agencji DDB, kolejne nagrody – projektory multimedialne dla szkół i karty prezentowe do Empiku dla nauczyciela otrzymuje

Przedsiębiorcza OSIEMNASTKA z Elbląga

Serdecznie dziękujemy komisji za  nagrodzenie naszego bloga. Ogromne podziękowania ślemy wszystkim internautom, którzy na nas głosowali. Pozostałym szkołom życzymy sukcesu w kolejnym etapie konkursu. Postaramy się nie zawieść zaufania i dalej zaskakiwać wpisami na naszym blogu. Jeszcze raz serdeczne dzięki!

SKO NA NASZEJ KLASIE
Trzy, dwa, jeden.. Ruszyło! Od dziś znajdziecie nas nie tylko tutaj. Odwiedzajcie nasz profil na Naszej Klasie! Codziennie czeka tam na Was wiele atrakcji. Przygotujcie się na niespodzianki. Do czytania zapraszamy szczególnie uczniów - to miejsce, które otwieramy z myślą o Was.

O co chodzi?
Na profilu SKO na Naszej Klasie czekają na Was fajne grupy dyskusyjne i konkursy. Codziennie zaskoczymy Was nowymi ciekawostkami i pomysłami na oszczędzanie. Co więcej, tym razem sami otrzymacie prawo głosu.
Możecie pomagać kolegom i koleżankom.
Wymieniajcie się śmiesznymi filmikami i dowcipami. Napiszcie z nami bajkę o tajemniczej podopiecznej PKO Banku Polskiego. Dowiedzcie się kim ona jest ?!
szkoła_oszczędzania

DZIŚ OSZCZĘDZAM W SKO - JUTRO W PKO


Są już wyniki etapu regionalnego konkursu "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO".
Otrzymaliśmy wyróżnienie I stopnia w wysokości 2000 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy powierzyli nam swoje oszczędności. Ten sukces, to dzięki Wam drobni ciułacze.

 

JESTEŚMY PRZYJAŹNI ŚRODOWISKU

W środę, 8 czerwca 2011 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego "Elbląg przyjazny środowisku". Celem konkursu jest m. in. rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży szkolnej, rozwój umiejętności obserwacji otaczającego świata i jego interpretacji w języku plastyki, a przede wszystkim postrzeganie Elbląga jako najczystszej oazy zieleni, miasta naszej przyszłości oraz cząstki wspaniałego ŚWIATA.
Komisja Artystyczna w składzie: Katarzyna Smeja-Skulimowska artysta-plastyk, Małgorzata Mielnicka pedagog - plastyk, Ewa Wojtkiewicz - koordynator konkursów plastycznych w MDK, dokonała przeglądu i oceny 337 prac nadesłanych na konkurs, spośród których przyznała 50 nagród równorzędnych. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Paulina Omielańczuk lat 10                     n-l Danuta Zaleska
Patrycja Baranowska lat 10                                        - " -
Martyna Bartnicka lat 10                                            - " -
Mateusz Podwalny lat 8                             n-l Dorota Życzkowska

Tegorocznym laureatom życzymy kontynuacji pracy twórczej, dostrzegania piękna elbląskiej przyrody.

LIGA RECYTATORÓW

Jakże wyrównana była walka podczas sobotniego (4,06.2011) spotkania, na którym zmierzyli się ze sobą najlepsi recytatorzy ze szkół podstawowych nr 25, 18 i 6!

4 czerwca zakończył się międzyszkolny konkurs drużyn recytatorskich "Liga Recytatorów". Emocje i niepewność towarzyszyły wszystkim do końca, ale to Szkoła Podstawowa nr 25 - w dogrywce zwyciężając jednym punktem - otrzymała zaszczytny tytuł PRIMUS INTER PARES. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 6, a trzecie - Szkole Podstawowej nr 18. Ale na tak wysokim poziomie nie ma już przegranych, wszyscy są wygrani! W dodatku atmosfera i zabawa była przednia, a właśnie o to chodzi w tych spotkaniach. Zmagania turniejowe oceniało jury, sprawiedliwie i obiektywnie, w którym zasiedli uczestnicy Mini Studia Gier Dramatycznych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe (wieże CD oraz książki).

DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
3 czerwca 2011 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Elblągu odbyła się Ogólnomiejska Konferencja Ekologiczna pn. „Zrównoważony rozwój środowiska” organizowana przez Urząd Miejski w Elblągu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 przy ul. Królewieckiej 42 w Elblągu.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problemy ochrony środowiska w naszym mieście, a także angażowanie środowisk młodzieżowych w dalszej pracy na rzecz ochrony środowiska. Na spotkaniu przedstawiono założenia projektów edukacyjnych OZE i “Zielony wizjoner", występ artystyczny uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka, projekt “Odnawialne źródła energii” i "Inwestycja marzeń” oraz wykład: Odnawialne źródła energii – dr S. Stanicki PWSZ w Elblągu.
FESTYN RODZINNY 2011

Od kilu lat z okazji Dnia Dziecka organizujemy festyn rodzinny połączony z Dniem Sąsiada. Dziś każdy uczeń naszej szkoły otrzymał specjalny paszport. Dzięki niemu mógł korzystać z wielu atrakcji, zdobywać pieczątki. Wypełnione paszporty wymienialiśmy na atrakcyjne nagrody. Była też loteria dla rodzin, które wypełniły kupon. Zawody sportowe dostarczyły wielu emocji i wyłoniły drużyny, które będą nas reprezentować w zawodach sportowych IGRCE 2011. Kiedy dzieci zgłodniały czekały na nie kiełbaski i lody.

BIEG PO LAUR MISTRZA ORTOGRAFII

30 maja 2011r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. O tytuł MISTRZA ORTOGRAFII walczyło sześć dwuosobowych drużyn z elbląskich podstawówek: SP 1, SP 6, SP 12, SP 15, SP 16 i SP 25. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali wraz z p. Agnieszką Michalską, p. Anną Rusińską i p. Iwoną Staszyńską-Kobielak konkurencje oraz kibicowali swoim rówieśnikom. Mistrzowie Ortografii swoich szkół mieli do rozwiązania trudne łamigłówki ortograficzne, rebusy i krzyżówki. Nie mogło się obyć bez tekstu dyktanda, w który aż roiło się od ó, u, rz, ż, ch, h, ą, ę itd. Możecie sami sprawdzić!
Obyło się bez dogrywki. Po 9 konkurencjach konkurs został rozstrzygnięty.
I miejsce i tytuł MISTRZA ORTOGRAFII zdobył zespół z SP nr 15
II miejsce – SP nr 16
III miejsce – SP 25
wyróżnienie – SP nr 12

PO PROSTU TAŃCZ?

Taniec to świetna rozrywka, ale i ciężka praca. Wiedzą o tym uczennice klasy IVb – Patrycja Kowalczyk i Alicja Zdrożna. Dziewczynki od kilku lat trenują taniec. W tym roku już po raz drugi odniosły sukces i na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych w kategorii Disco Dance – Duety zajęły I miejsce.

Rosną nam nowe gwiazdy, może już niedługo będziemy mogli podziwiać je w programie You can dance.

MÓJ ELBLĄG
W ramach 18. Tygodnia Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenie Elbląg Europa zorganizowało konkurs plastyczny pt. „Mój Elbląg”. Praca Natalii Milusz, uczennicy klasy IV b została wyróżniona. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
BLOG TROPECZEK NAGRODZONY

NASI SZÓSTOKLASIŚCI PISZĄ O SOBIE
Uczniowie klas szóstych po raz kolejny wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim pt. „Tydzień z życia szóstoklasisty” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 15 w Elblągu. W tym roku rywalizowały ze sobą 83 prace z 23 szkół województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Jury doceniło dzienniki uczennic: Martyny Krawczyk z klasy VIc i Agnieszki Engler z klasy VId i przyznało im wyróżnienia. Niestety, nie opublikujemy ich prac, bo pamiętnik to bardzo osobista rzecz. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do pisania o swoim życiu. Po latach to fascynująca lektura.
W HARMONII Z PRZYRODĄ
W tegorocznej edycji międzyszkolnego konkursu "W harmonii z przyrodą" pt: BOCIAN BIAŁY, którego organizatorem jest SP-21 naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV 
Oprócz wiedzy przyrodniczej jury punktowało prace plastyczne, konkurencje sportowe i prezentację multimedialną.

W konkursie uczestniczyło 8 drużyn. Nasze czwartoklasistki zajęły I miejsce.
Wielkie brawa i gratulacje

BOGATA MIŁOSIERDZIEM - ŚWIĘTA KRÓLOWA JADWIGA
Dnia 27 maja w nowej auli Seminarium Duchownego odbyło się rozwiązanie XV Konkursu Diecezji Elbląskiej - BOGATA MIŁOSIERDZIEM - ŚWIĘTA KRÓLOWA JADWIGA. W szkolnym etapie brało udział 3O uczniów. Trzeba było wykonać drzewo genealogiczne Królowej Jadwigi. W etapie dekanalnym (międzyszkolnym) wyróżnienie otrzymał Bartosz Marszałek, uczeń klasy 3b a uczniowie klasy 1c: Robert Jabłonowski i Damian Mikulski zostali laureatami konkursu plastycznego w etapie diecezjalnym.
W naszej szkole odbył się również konkurs krasomówczy, którego laureaci wystąpili w IV LO w Elblągu. Uczniowie: Julia Wysocka 2d. Natalia Milusz 4b, Damian Mikulski 1c i Adam Grot 3d zaprezentowali legendy o świętej Jadwidze. Wyróżnienie otrzymał Adaś Grot, który nie był na uroczystości z powodu wycieczki szkolnej, a swoją nagrodę otrzymał w kościele św. Wojciecha podczas uroczystości Rocznicy I Komunii Św.
Do konkursów z wielką radością przygotowała dzieci pani Anna Mienicka, która też otrzymała nagrodę .Nasi laureaci brali udział w krótkim programie artystycznym ,przygotowanym przez kleryków, tańczyli, śpiewali, wysłuchali legend w wykonaniu dzieci a także z klerykiem Karolem zwiedzili całe seminarium: sale wykładowe, kaplice, muzeum, salę akustyczne i siłownię. Chłopcy wraz z nagrodzonymi dziećmi, rodzicami, katechetami otrzymali błogosławieństwo od księdza biskupa dr Jana Styrny.
EKO-PLANETA ROZSTRZYGNIĘTA!
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu w Kategorii „Maluch” (Forma: Test)

1. Natalia Milusz IV B 32 I miejsce
2. Karolina Zagalska IV C 30 II miejsce
3. Natalia Życzkowska IV C 30 II miejsce
4. Aleksandra Wolińska IV B 30 II miejsce
5. Martyna Bartnicka IV B 29 III miejsce
6. Bartłomiej Brzeziński IVB 27 IV miejsce
7. Jakub Pawłowski III D 24 V miejsce
8. Klaudia Krygier IV B 24 V miejsce
9. Patrycja Baranowska IV B 23 VI miejsce
10. Nikola Burczyk III C 20 VII miejsce

Szkolny Organizator Konkursu: mgr Joanna Tykarska-Mazurkiewicz
WYPRAWA DO ŚWIĘTEGO GAJU
7 maja wczesnym rankiem dzieci ze Szkolnego Koła Caritas udały się na wycieczkę do Świętego Gaju. Razem z panią Anną Mienicką dzieci uczestniczyły w pierwszym zlocie Szkolnych Kół Caritas diecezji elbląskiej. Spotkanie zorganizowała pani Anna Romejko, diecezjalny koordynator SKC .
Uczniowie grali w chińczyka na trawie, gdzie poznali zasady i historię wolontariatu w Polsce i na świecie, bawili się na łące, śpiewali, oglądali prezentacje gimnazjalistów, prezentowali naszą działalność w szkole ,zajadali pyszne kiełbaski, zwiedzili kościół św. Wojciecha gdzie spotkali ks .biskupa Jana Styrnę oraz zakupili pamiątki na licznych straganach, które tak jak kiedyś towarzyszyły odpustom. Na zakończenie dzieci wraz ze zgromadzonymi pielgrzymami brały udział w uroczystej Mszy świętej przy ołtarzu polowym, w miejscu gdzie najprawdopodobniej zginął święty Wojciech, patron naszej diecezji.
ZNAMY WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "ŚWIETLIK"
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik", mający na celu propagowanie nauk przyrodniczych wśród uczniów szkół podstawowych, został podsumowany. Od 2008r. Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego pod patronatem Instytutu Fizyki UJ organizuje Świetlika. Celem Konkursu jest popularyzacja nauk przyrodniczych wśród najmłodszych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem eksperymentów przy wykorzystaniu urządzeń i materiałów codziennego użytku. Konkurs składa się z: przygotowania obejmującego wykonanie kilku eksperymentów (według opisu umieszczanego na stronie internetowej Konkursu), a potem testu.

NAGRODY OTRZYMUJĄ: Daria Andruszkiewicz 68 pkt., Bartosz Kurzawiński 68 pkt., Monika Mendel 68 pkt., Łukasz Wiechowski 68 pkt., Natalia Zagalska 68 pkt., Katarzyna Źyczkowska 68 pkt., Natalia Milusz 117.33 pkt.
WYRÓŻNIENIA ZDOBYLI:
Izabela Kazimierczuk 64, Karina Kirchhof 59, Julia  Kowalska  60, Natalia Kwiatkowska 61, Anna Markiewicz 61, Jan Niekucki 64, Dawid Poroźyński 64, Ewa Wiercińska 64, Aleksandra Wolińska108, Damian Burczyk134.67, Szydzik Aleksandra129.
NAGRODY POCIESZENIA OTRZYMUJĄ:
Szymon Droźdźal 55, Patrycja Gnatowska 52, Kacper Grabowski 54, Mateusz Podwalny 52, Alicja Chabowska100, Paweł Rapcewicz100, Michał Wojtkun 90.67, Anna Ziółowska 98.67, Daszkiewicz Dawid120.33, Wysocki Eryk114.67 , Banucha Iga112.33

GRATULUJEMY DOSKONAŁEGO WYNIKU!!!!!

PROGI PUNKTOWE DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS >>>

ZAJĘLIŚMY II MIEJSCE W KONKURSIE TWIS 2011
27 maja w godz. od 9.15 do 11.30, w hali Centrum Sportowo-Biznesowego odbył się 18 Turniej Wiedzy i Sprawności TWIS 2011, pod hasłem „Przyroda i WF na 6”. Celem imprezy jest kształtowanie wszechstronnego rozwoju dzieci oraz wychowywanie do kulturalnego odbioru imprez masowych. Odbył się pokaz tańca oraz przeprowadzono konkurs dla kibiców. Nasza drużyna dzielnie walczyła, każdy dał z siebie wszystko i wywalczyliśmy zaszczytne II miejsce.
FORUM DLA RODZICÓW

 

 

DRODZY RODZICE!!!

Piramida żywieniowa to optymalny model odżywiania, który można stosować przez całe życie. Obrazuje jakie produkty należy jadać codziennie, jakie kilka razy w tygodniu, a jakie kilka razy w miesiącu... kliknij po więcej>>>

PLAN ZEBR>>>

30.05 ZEBRANIA KLAS IV-VI     31.05 ZEBRANIA KLAS I-III      30.05 ZEBRANIA KLAS IV-VI     31.05 ZEBRANIA KLAS I-III
PANI ANIA ŚWIADKIEM BEATYFIKACJI
 Pani Ania Mienicka (nasza katechetka) była w Rzymie na beatyfikacji Jana Pawła II. Była to pielgrzymka z Elbląga, Kwietniewa i Świętego Gaju a organizatorem był ks. Mirosław Bułecki. Pielgrzymi zwiedzali Rzym (bazyliki, Koloseum. Forum Romanum, Circus Maximus), Pizzę, Weronę i słoneczną Toskanię. Najważniejszym punktem programu była Msza beatyfikacyjna na Placu św. Piotra. Pani Ania twierdzi ,że modliła się za całą 18- wszystkich uczniów, pracowników i nauczycieli- chyba nie kłamie?
Możemy zobaczyć krótki wywiad z p. Anią , który przeprowadził dziennikarz TVN 24-o 5 rano!
MAMY 10 MIEJSCE!!!!! 

WALCZYMY DZIELNIE!!! KLIKAMY!!! JUŻ X MIEJSCE MAMY!!! >>>
DOGONILIŚMY SKO BIAŁYSTOK.  DO KOŃCA CZERWCA JESZCZE TYLKO 3 DNI.  KLIKAJAAAAJMYYYYYY!!!!!! I SIĘ PRZEGONIC NIE DAJMY!!!

NIECH BLOG CZYTA
BABCIA Z DZIADKIEM,
NO I CIOCIA WUJEK,
KOLEŚ WRAZ Z SĄSIADKIEM!!!!
 WSZYSTKIM JUŻ KLIKAJĄCYM DZIĘKUJEMY KWIATKIEM!!!

DLA SZÓSTOKLASISTÓW
Wszyscy szóstoklasiści pisali końcowy test sprawdzający 5 kwietnia. Poprzez tę formę sprawdzianu, którą trzeba przejść, aby otrzymać świadectwo ukończenia podstawówki, badano umiejętność czytania, pisania , rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Każdy uczeń maksymalnie mógł zdobyć 40 punktów.
Średnia krajowa wynosi 25,27 pkt. Średnia miasta Elbląga wynosi 26,1pkt.
                                                                                  SZÓSTOKLASIŚCI SPRAWDŹCIE swój WYNIK TESTU>>>
AUDYCJA MUZYCZNA "NA LUDOWO"
Przez kolejny rok szkolny 2010/2011 nasze dzieci uczestniczyły w comiesięcznych spotkaniach "Z Panią Muzyką", prowadzonych przez Agencję Muzyczną MAT. Tym razem dzieci uczestniczyły w weselu na ludowo. Tańcom i śpiewom nie było końca. Jak to na weselu ;O)

 

BYLIŚMY NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI
Festiwal, czyli regionalna impreza popularno-naukowa, odbywa się po raz dziewiąty. To wyjątkowe wydarzenie, które udowadnia, że nauka nie musi być nudna. To rozbudzanie ciekawości świata u młodych ludzi. To pierwszy krok w kierunku poznawania i rozumienia praw fizyki, twierdzą twórcy eksperymentu. Nie mogło nas zabraknąć na tym wydarzeniu. Czekało na nasi kilkadziesiąt stoisk tematycznych, promujących różne dziedziny, między innymi ochronę środowiska, chemię, mechanikę, język angielski, czy żeglarstwo. Zbudowaliśmy tamę bobrową, odwiedziliśmy Afika - sympatycznego psa robota, sprawdziliśmy, czy dobrze znamy język angielski, ... Jak co roku uczyliśmy się - wspaniale się bawiąc.
NAJLEPSI W POLSCE!!!
Dobiegła końca kolejna edycja Konkursu Ekozespołów, który tym razem odbywał się pod hasłem "Oszczędzam energię - chronię klimat". Projekt ten jest odpowiedzią na ambitny cel Unii Europejskiej zawarty w dyrektywach zwanych pod nazwą "Pakietu klimatycznego". Zobowiązuje on kraje Unii, w tym Polskę, do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 procent, wzrostu efektywności korzystania z prądu elektrycznego o 20 procent i udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym także do 20 procent do 2020 r. Projekt miał zasięg ogólnopolski. Realizowany był w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Zadaniem szkoły było zaangażowanie uczniów do podejmowania działań na rzecz działań energetycznych i ochrony klimatu, także w gospodarstwach domowych. Wszystkie postawione sobie zadania energetyczne wykonaliśmy należycie i z odpowiednią energią - zdobyliśmy
I nagrodę
. Gratulacje!!!
KONKURS "KWIATY DLA MAM" PODSUMOWANY
W konkursie cieszącym się coraz większą popularnością  wzięli udział uczniowie z wielu szkół, a liczne prace literackie i plastyczne, które napłynęły, zaskoczyły  nie tylko niezwykłą techniką i pomysłowością, ale też wielką dojrzałością ich autorów. Młodsze dzieci opisywały swoje mamy, starsze pisały o niej wiersze, charakteryzowały je, opisywały niezapomniany dzień związany z mamą. Prace były bardzo dojrzałe, przemyślane kompozycyjnie, a przede wszystkim wzruszające. Pojawiała się w nich mama najlepsza, najmądrzejsza, najpiękniejsza, niezastąpiona…
W części literackiej konkursu główna nagroda przypadła Dominice Kłusewicz, w części plastycznej nagrodę odebrała Milena Andryszczyk.
PIKNIK RODZINNY BIOTRZECIAKÓW
Wiele klas z okazji Dnia Mamy zorganizowało różne imprezy , uroczystości. Dzieci z klasy III b postanowiły spędzić ten dzień bardzo aktywnie. Rodzice wzięli udział w poszukiwaniu skarbu, w naszym szkolnym ogrodzie. Aby go odnaleźć musieli wykazać się znajomością segregacji odpadów, wyznaczaniem kierunków w terenie i umiejętnością obserwacji przyrody. Skarbem były oczywiście prezenty dla mam.
Pogoda nam dopisała i humory także. Aktywnie spędziliśmy to majowe popołudnie.
OD ZIARENKA DO BOCHENKA CHLEBA
Pierwszaki wraz z wych. Małgorzatą Trzyną udały się do muzeum na lekcję „Od ziarenka do bochenka”. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z ludową tradycją wypieku chleba, począwszy od uprawy zboża, narzędzi rolniczych i sprzętów domowych, rodzajów zboża i mąki, aż do ludowych zwyczajów i przesądów towarzyszących wypiekowi chleba. Samodzielnie próbowały pozyskać mąkę, a następnie uformować zabawne zwierzątka z przygotowanego ciasta. Dzieci dowiedziały  się również między innymi dlaczego matka chrzestna dawała swojemu chrześniakowi w prezencie bochenki chleba oraz co to jest "nowelatko" czy "bociania łapa".
DNI EUROPY - PARADA SCHUMANNA
20 maja 2011 uczciliśmy Dni Europy w naszej szkole Paradą im. Schumanna, człowieka, który zainicjował powstanie Unii Europejskiej. Uczniowie klas IV – VI przemaszerowali dookoła osiedla Zawada z transparentami, na których zaprezentowali wybrane stolice  europejskie. Umieścili na nich rysunki charakterystycznych budowli oraz ważne informacje o wybranych stolicach. Większość uczniów ubrana była na niebiesko i oprócz transparentów niosła baloniki w kolorach flagi Unii. Ponadto po zakończeniu przemarszu, rozstrzygnięto konkurs na najładniejsze transparenty na poziomie poszczególnych klas. Paradę zorganizowali nauczyciele języka angielskiego.
KONKURS SKO "UŁÓŻ RYMOWANKĘ"
Popiszcie się swoim talentem literackim!!! Prosimy o ułożenie krótkich rymowanek, wierszyków zachęcających do czytania naszego bloga i głosowania. Swoje prace umieszczajcie w komentarzach lub zapiszcie na kartce i przynieście do sali 28. Oto pierwsze rymowanki:

ZAPRASZAMY DO RYMOWANIA - PROWADZĄCEGO DO RZUTNIKA WYGRANIA!!!!
 

PROWADZIMY WZOROWO RECYKLING
Dnia 20 maja 2011r. rozstrzygnięta została XV edycja Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych. W konkursie uczestniczyły placówki oświatowe i wychowawczo-opiekuńcze z Elbląga i okolic. W kategorii szkół podstawowych Szkoła Podstawowa nr 18 zdobyła II miejsce i otrzymała czek na 1800zł.Z sukcesu możemy się cieszyć,dzięki naszym wspólnym działaniom i dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów, rodziców i sąsiadów Osiemnastki  Dziękujemy wszystkim za każdy kilogram makulatury, za baterie, korki, puszki. I prosimy o jeszcze!!!!

Po raz kolejny w Elblągu odbyły się Dni Recyklingu. Nie mogło nas tam zbraknąć. Wymieniliśmy korki, makulaturę i puszki na drzewka. Rosną już przy głównym wejściu szkoły. Swoją obecność zaznaczyliśmy też występami artystycznymi.
SKO OGŁOSIŁO WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
Uznaliśmy, że wszystkie fotografie były piękne i zasłużyły na nagrodę. Przyznajemy zatem nagrody równorzędne wszystkim uczestnikom konkursu. Rozdanie nagród nastąpi na festynie z okazji Święta Rodziny 3.06.2011r. Oprócz tego przyznajemy dwie nagrody specjalne :


Ula Mich
z klasy I b za mini reportaż z życia bociana i Zuzia Zdanowicz z klasy III b za przepiękna kolekcję wiosennych kwiatów.

BYLIŚMY NA FESTYNIE "PODARUJ UŚMIECH"
19.05.2011 r. w godzinach 10.00 – 14.00 Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 z siedzibą przy ul. Kopernika 27 w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych zorganizował na własnym terenie II Festyn Integracyjny „Zobacz Uśmiech”. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Elbląga, Grzegorz Nowaczyk.

Podczas wspaniałej zabawy pękły wszystkie bariery. Klasy z naszej szkoły wraz z gospodarzami bawiły sie wyśmienicie. Występom artystycznym nie było końca, do tego pokazy straży pożarnej, pokazy udzielania pierwszej pomocy, działania policji, słodkie wypieki, wojskowa grochówka, dmuchane zamki, pokazy pracy psów terapeutów oraz psów straży granicznej, występ bębniarzy, wystawa prac plastycznych, pokaz mody, poradnictwo psychologiczno – pedagogiczne, porady dietetyka i wiele innych niespodzianek. Na zakończenie – losowanie cennej nagrody spośród wszystkich uczestników festynu. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń, z kieszeniami wypchanymi garściami zdobytych w zabawach gadżetów.
EGZAMIN CZWARTOKLASISTÓW - "KARTA ROWEROWA"
Co roku w maju, nauczyciele wf-u wraz p. K. Klucznik przeprowadzają egzamin wśród czwartoklasistów na kartę rowerową. Cały rok dzieci przygotowują się do testu teoretycznego. Wkuwają krzyżówki, uczą się symboliki wszelkich znaków drogowych,... W tym roku czwartoklasistów wspierał swoimi dobrymi radami Woosh. "Zawsze słuchaj moich rad, a nauczysz się zachowywać tak, że zawsze będziesz bezpieczny - bez względu na środek lokomocji, jakim będziesz się poruszać. Nie zapomnij o tym, że tylko Ty możesz zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze. Uważaj na siebie! Szczęśliwej drogi!"

Dzieci brały sobie do serca rady Woosha głównego bohatera programu  "Bezpieczeństwo dla wszystkich" Renault, dlatego wszyscy przystępujący do egzaminu bez większych problemów go zaliczyli.

PIERWSZAKI POJECHAŁY DO ZOO
18 maja klasa I b z wych. Małgorzatą Trzyną pojechała na wycieczkę do ZOO w Oliwie. Dzieci mogły obejrzeć wiele  ciekawych egzotycznych gatunków zwierząt, podziwiać uroki krajobrazu, spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu , a także uzupełnić wiedzę przyrodniczą. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka „Ciuchcią Retro”, a także spacer po  lesie pełnym prehistorycznych gadów. Dinozaury robiły wrażenie swoimi gabarytami, zbliżonymi do naturalnych. Nic dziwnego, że wszyscy ustawiali się w kolejki do zdjęć z nimi. Do domu wracaliśmy trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń.
OGŁOSZENIE DYREKTORA

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu zaprasza 18.05.2011r. o godz.17.00
na spotkanie rodziców przyszłych klas pierwszych z wychowawcami klas.

BIOTRZECIAKI I TROPECZKI OPOWIADAJĄ O ZDROWYM ODŻYWIANIU SIĘ
Przed nami wiele dłuższych dni, pełnych słońca. Zachęcamy do skorzystania z pięknej pogody i spędzenia tego czasu na świeżym powietrzu. Biotrzeciaki i Tropeczki, które uczestniczą w programie AKTYWNIE PO ZDROWIE, są już tuż przed metą. Właśnie realizują etap wiosenny. Wraz z organizatorami programu zapraszają do działu Ruch to życie>>> Znajdziecie tam nie tylko pomysły na zabawę. Zobaczcie naszą serię artykułów i dowiedzcie się dlaczego warto być aktywnym.

Piramida żywieniowa to optymalny model odżywiania, który można stosować przez całe życie. Obrazuje jakie produkty należy jadać codziennie, jakie kilka razy w tygodniu, a jakie kilka razy w miesiącu... kliknij po więcej>>>

DZISIAJ DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

Nie zapominaj o własnym zdrowiu!

Od 9 lat 15 maja w Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii Dzień Polskiej Niezapominajki. Przyjęte w 2002 r. święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej i wielkiej Ojczyzny" i do samego siebie. Dlatego też w tym rok hasło, które przyświeca nam w Dniu Niezapominajki  brzmi: Nie zapominaj o własnym zdrowiu!

I LAKE MATHS
13.05.2011 odbył się międzyszkolny konkurs dla ucz. kl. III pn. " I like Maths"  sprawdzający wiedzę z zakresu j.angielskiego i matematyki. W konkursie udział wzięło 7 szkół: SP 1,sp nr 4, SP 8, SP 9, SP 11, SP 18, SP 23. Uczniowie  zmagali się z zad. językowymi i logicznymi.
 Wyniki: na najwyższym podium stanęła SP 18, miejsce II zajęła SP23, a III miejsce SP 1.  Naszą szkołę reprezentowali ucz  kl. III d: Klaudia Zielińska i Jakub Piskunowicz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody.
 W drugiej części konkursu uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt "Jaś i Małgosia" w wykonaniu ucz. kl V, przedstawienie przygotowała p. Barbara Rodziewicz. Organizatorami konkursy były p. D.Jeleniewska i p.D.Szlendak
NAJLEPSI W MATEMATYCZNYCH ŁAMIGŁÓWKACH
13 maja w SP 21 odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mistrz matematycznych łamigłówek". W konkursie brały udział szkoły: SP6, SP9, SP11, SP12, SP15, SP16, SP18, SP19, SP23, Zespół Szkół Pijarskich, SP w Suchaczu, SP w Gronowie Górnym. Zwycięzcami zostali reprezentanci naszej szkoły: Natalia Milusz (IV b), Damian Burczyk (V d) i Patryk Tarmasewicz (VIc).
Oto zadania, z którymi musieli się zmierzyć>>>
EUROPEJSKIE SŁONECZNE DNI W NASZEJ SZKOLE
Za nami: kosmiczny sport i spotkanie z Panem Astronomem oraz lekcje oszczędzania energii w zerówce.

EUROPEJSKIE SŁONECZNE DNI W NASZEJ SZKOLE

Dziś specjalnie dla Was Bartek z klasy 3b, mówi o oszczędzaniu energii elektrycznej.

EUROPEJSKIE SŁONECZNE DNI W NASZEJ SZKOLE
Dziś rozpoczynają się obchody Europejskich Słonecznych Dni. Przed nami warsztaty Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej z Olsztyna, zabawy ze Słońcem i wiele innych energetycznych zabaw, pełnych słońca..

Dziś na początek przypomnimy wszystkim nasze logo szkoły. Słoneczny kształt logo oznacza, że nasza szkoła jest radosna i otwarta, jak Ci dla których szkoła jest. Uczniowie, nauczyciele i rodzice pamiętają, że naszym mottem jest SEMPER IN ALTUM "Zawsze wzwyż".  Żółte gwiazdki na nieboskłonie to symbol realizacji programów, kształcących naszych uczniów na człowieka utożsamiającego się z rodzinnym miastem, Polską i Europą. Słoneczniki na zielonym tle to znak, że sprawy ekologii, troski o naszą Ziemię, ochrony świata przyrody, są nam bardzo bliskie.

OD ATEN DO LONDYNU
Dnia 20 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs "Od Aten do Londynu" z wiedzy olimpijskiej i sprawności. Drużyny miały do nauczenia się 153 pytań z wiedzy o igrzyskach olimpijskich oraz musieli się wykazać dużą sprawność, gdyż konkurencje sportowe były bardzo trudne, ale ciekawe. W ostatecznej rozgrywce miejsce I zajął zespół SP nr 19, miejsce II SP nr 12, miejsce III SP nr 18, miejsce IV SP nr 9. Mamy nadzieję, że spotkamy się po raz czwarty w roku olimpijskim 2012. Do zobaczenia !!!

Honorowy patronat nad konkursem objęła pani Helena Pilejczyk, olimpijka w łyżwiarstwie szybkim.
UWAGA RODZICE!!!

Realizacja stypendium szkolnego

Od 10.05.2011r. (wtorek) bardzo proszę o zgłaszanie się, z otrzymaną decyzją, do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji drugiej części stypendium szkolnego. Jednocześnie zwracam się z prośbą o zrealizowanie stypendium w nieprzekraczalnym terminie do 31.05.2011r. (wtorek). W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie przyznane uczniowi środki zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.

PRACE NA KONKURS FOTOGRAFICZNY SKO
Ula przedstawiła mini reportaż z życia bociana. Gratulujemy wnikliwych obserwacji przyrody.    
                              Ropuszka na zdjęciach Zuzi     

    
Bartek, Jakub, Natalka, Kasia,  zapraszają do oglądania galerii
oraz wpisywania wrażeń w komentarzach.

O ZDROWIE DBAMY! NA LEKACH OSZCZĘDZAMY
Sukces BIOtrzeciaków w MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU PROMOCJI ZDROWIA w SP nr 9. Zajęliśmy II miejsce.
Pierwsze do dzieła przystąpiły Basia i Ada, które miały za zadanie przygotować w czasie trwania konkursu wylosowaną sałatkę. Dziewczynki przyrządziły przepyszną sałatkę tropikalną. Degustowało ją jury , a następnie wszyscy uczestnicy konkursu. Kuba i Marcelinka namalowali piękny plakat , za który zdobyli maksymalną ilość punktów. Udało się nam uzyskać największą liczbę punktów w konkursie wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych. >>>
I MIEJSCE NA KONKURSIE PIOSENKI ANGIELSKIEJ
11 maja, SP nr 12 i Centrum Egzaminacyjne „Regent” zorganizowało  II Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczennice naszej szkoły z klas IV  wywalczyły I miejsce w kategorii klas czwartych.  Występy wymagały dużej odwagi i świetnej znajomości języka angielskiego. Jury doceniło trud uczestników i nikt nie wyszedł bez nagrody. Wszystkie dzieci dostały dyplomy i nagrody książkowe. Wszystkim  wykonawcom serdecznie gratulujemy. Nasza szkoła jest pełna wspaniałych utalentowanych dzieci!
KOLEJNA EDYCJA "NAUCZYCIEL ROKU"
Głos Nauczycielski razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej już od dziesięciu lat wybiera najlepszego nauczyciela w Polsce.  Rokrocznie jury – zgodnie z regulaminem – spośród wszystkich wniosków konkursowych wybiera Szczęśliwą Trzynastkę finalistów. Spośród nich, jedna osoba zostaje Nauczycielem Roku, dwie osoby otrzymują wyróżnienia, a pozostała dziesiątka to Nominowani do tytułu Nauczyciel Roku. ZGŁOŚ SWOJEGO KANDYDATA!!!
OGŁOSZONO WYNIKI KONKURSU "SKO BLOG MIESIĄCA"
Za nami trzeci etap konkursu na Szkolne Blogi. W każdym z pięciu etapów nagradzane są wybrane 3 zwycięskie Blogi. By komisja jury mogła nasz blog nagrodzić, musimy znaleźć się w pierwszej 10. Dlatego głosujmy!!!.

Co miesiąc można wygrać projektor multimedialny dla szkoły i karty prezentowe. Dzielnie, w kwietniu oddawaliśmy głosy na nasz ciekawy blog. Dziękujemy wszystkim, którzy klikali. Zajęliśmy 13 miejsce w dwóch kategoriach: najpopularniejszy blog i  na najbardziej lubiany. Jednak jury konkursowe uznało, że za wyjątkową aktywność i ciekawe wpisy zdobyliśmy wyróżnienie. Nagrody są dla Was. Bierzcie udział w konkursach SKO!!!

Wygrajmy razem rzutnik multimedialny dla szkoły w maju.
Głosujmy - klikając codziennie!!!

Biuro Innowacji PKO Bank Polski napisało do nas: Miło nam poinformować, że Blog Szkoły został wyróżniony
w III Etapie konkursu „SKO Blog miesiąca”!  Ogromnie się cieszymy, że platforma blogowa spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem wśród szkół, w których prowadzony jest program Szkolnych Kas Oszczędności. Zamieszczane wpisy świadczą o ogromnym zaangażowaniu całej społeczności szkolnej. Internet pozwala dzielić się efektami tych działań z całą Polską! Bardzo się cieszymy, że Blog Przedsiębiorczej Osiemnastki z Elbląga był jednym z tych, które w sposób szczególny wyróżniły się na Szkolnych Blogach.
                                                              Dziękujemy i gratulujemy pomysłu na prowadzenie SKO i bloga!
                                                                        Życzymy sukcesów w następnych etapach konkursu!

                                                                                                                          Serdecznie pozdrawiamy.

Z LITERATURĄ W. GOMULICKIEGO NA TY
Konkurs odbył się 6 maja 2011 w bibliotece szkolnej. Skierowany był do uczniów klas IV - VI naszej szkoły. Wzięło w nim udział 11 uczniów. Jego celem było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania twórczością zapomnianego już nieco W. Gomulickiego. Konkurs miał formę testu składającego się z dwóch części: I zadania zamknięte (wybór właściwej odpowiedzi), II zadania otwarte,  samodzielna odpowiedź ucznia. Testy sprawdzała komisja konkursowa w składzie: Barbara Rodziewicz - pracownik szkolnej biblioteki, Agnieszka Michalska - nauczyciel języka polskiego.

Oto wyniki konkursu:
Karolina Moszczyńska, klasa VI A - I miejsce
Eliza Szymańska, klasa VI A - II miejsce
Marta Żurawska, KLASA IV C - III miejsce.
Gratulujemy !!!

TRADYCJE WĘDKARSKIE PODTRZYMANE!!!
Rokrocznie nasza drużyna w zawodach wędkarskich, organizowanych podczas majówki, staje na odium!!! Tego roku nie mogło być inaczej. 3.05.2011r. na Bulwarze Zygmunta Augusta odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Prezydenta Miasta Elbląga. W zawodach brała udział drużyna naszej szkoły w składzie : Kamila Świst, Patryk Dalidowicz, Krzysztof Jabłonowski. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze zajmując III miejsce i zdobywając puchar ufundowany przez prezydenta Elbląga. Gratulacje dla zawodników. Kolejne zawody wędkarskie odbędą się 5.06.2011.
WIOSNA NA DOBRE ROZGOŚCIŁA SIĘ
W naszej Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu, w tym roku szkolnym, Kluby Naszej Ziemi: „Przyjaciele Ziemi” i „Tropeczki” postawiły sobie na najwyższym szczeblu zielonych działań, zdrowy i ekologiczny styl życia. Dlaczego? Zgodnie stwierdziliśmy bowiem, że aby ze wszystkich sił walczyć o dobro naszej planety musimy być zdrowi i silni. „ARCYDZIĘGIEL, BYLICA, CZOSNEK,… ZIELONY ALFABET ZDROWIA” to tytuł naszego projektu grantowego. W jego założeniach zawarliśmy budowę suszarni ziół. Suszarnia już stoi!!!
Serdeczne podziękowania kierujemy dla Państwa Ewy i Artura Zagalskich z Tartaku Jagodno. Suszarnia stanęła dzięki ofiarności właścicieli tartaku oraz dotacji grantowej programu „P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się” realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia  i Procter & Gamble. Więcej na temat Konkursu: www.pgrozwija.pl.
WYRÓŻNIENIA PLASTYCZNE
28 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 19 odbyła się debata „Niebezpieczne miejsca w Elblągu”, której celem było uświadomienie rodzicom oraz dzieciom zagrożeń czyhających na nich na drodze. Gośćmi debaty byli pracownicy Zarządu Dróg Urzędu Miasta w Elblągu – zastępca naczelnika Marek Pawlikowski i Małgorzata Iwaniszczuk oraz podkomisarz Andrzej Śliwiński z Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas spotkania uczniowie klas starszych razem z rodzicami prezentowali w formie multimedialnej i plakatu zagrożenia w ruchu drogowym, do których odnosili się zaproszeni goście. Uczniowie klasy V b zaprezentowali przedstawienie o tej samej tematyce. W trakcie debaty wręczono nagrody laureatom międzyszkolnego konkursu plastycznego „Bądź bezpieczny na drodze”. Wśród nich były uczennice naszej szkoły, które zdobyły wyróżnienia: Natalia Życzkowska, Natalia Milusz. Gratulujemy!!!
AKCJA "WIELKANOC Z PCK" ZAKOŃCZONA
Ogólnopolska akcja "Wielkanoc z PCK", którą prowadziliśmy 15.03-12.04.2011r. dobiegła końca. Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie. Po zebraniu artykułów spożywczych komisja składająca się z członków Szkolnego Koła PCK i jego opiekuna dokonała zestawienia zebranej żywności. Akcja PCK polegała na zbiórce artykułów żywnościowych, a następnie przekazaniu ich najuboższym rodzinom. W akcji uczestniczyli uczniowie klas I-VI naszej szkoły. Zestawienie zebranych artykułów: kawa 2, mus owocowy 2, kasza manna 1 kg, konserwy 3, ryż 11, kasza jęczmienna/gryczana 7, mąka 10 kg, fasola ( puszka ) 1, kukurydza ( puszka ) 1, makaron 12, mleko 2 l, słodycze 5, płatki ryżowe 1, herbata 2, groch łuskany 1, cukier 2 kg, olej 1 l, galaretka/budyń/kisiel itp. 10. Po akcji uczniowie klasy Va zawieźli produkty do siedziby PCK w Elblągu. Jeszcze raz ciepło dziękujemy za wsparcie. Liczymy na Was przy następnej zbiórce.
                                                                                              opiekun Szkolnego Koła PCK - Agnieszka Michalska
OGŁOSZENIE DYREKTORA

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu zaprasza 18.05.2011r. o godz.17.00
na spotkanie rodziców przyszłych klas pierwszych z wychowawcami klas.

OGŁOSZENIE PEDAGOGA SZKOŁY

Uwaga Rodzice! STYPENDIUM

Bardzo proszę o stawienie się w dniach od 04.05.11r. (środa) do 06.05.11r. (piątek) w gabinecie pedagoga (w godzinach pracy) celem odebrania decyzji stypendialnej za okres I-VI 2011r. (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty).

Proszę także o terminowe odebranie decyzji, w przeciwnym razie zostanie ona odesłana do Wydziału Edukacji.

MAJÓWKA
NIE WYJEŻDŻASZ Z ELBLĄGA? NIE SIEDŹ W DOMU!!! WYBIERZ SIE NA MAJÓWKOWE ATRAKCJE!!!

Co roku na scenie w samym sercu miasta, na Wyspie Słodowej, występują zespoły prezentujące różne style, z czołówek ogólnopolskich list popularności, jak i znani i lubiani z naszego lokalnego podwórka. Hasło tegorocznej 3-majówki to „Same gwiazdy, żadnych supportów!”>>>.

Wojskowa Majówka>>>

Centrum Spotkań Europejskich Światowid wraz z Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym i Stowarzyszeniem "Jantar" już po raz trzeci zapraszają na Street art. Trzydniowa impreza plenerowa odbędzie się jak co roku od 1 do 3 maja>>>.

Majówka we Fromborku>>>

Święto Flagi 2011
"Odmładzamy Święto Flagi i Święto Niepodległości – happeningi w dniach 2 maja 2011r. i 11 listopada 2011r." 
2 maja 2011r. w godzinach rannych spod Bramy Targowej wyruszą harcerze wraz z wielką 50-metrową flagą Polski. Będzie to „Spacer z flagą” w stronę Placu Jagiellończyka, w trakcie którego będziemy zapraszać do przyłączania się Elblążan w każdym wieku. W ten sposób powstanie nasza żywa, Elbląska flaga, otoczona uśmiechniętymi i radosnymi mieszkańcami, również tymi na których obecności szczególnie nam zależy: dziećmi i młodzieżą.>>>

3 maja 2011
Koncert grupy „The music of ELO performed by Phil Bates and Band” uświetni tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3-go Maja. Artyści wystąpią na Placu Kazimierza Jagiellończyka o godz. 19.30. >>>

III MIEJSCE "Giętki język, ale i tęgie umysły"
Dziś (29 kwietnia) odbył się w sali kameralnej kina Światowid finał V Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego „Mocni w słowie”. Jury konkursu, spośród 71 uczestników eliminacji, wybrało 13 finalistów w kategoriach uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i - po raz pierwszy - w kategorii dorosłych. Wśród finalistów znalazł się nasz uczeń Maksymilian Michalak (opiekun Agnieszka Michalska), który zajął zaszczytne II miejsce. W nagrodę pojedzie na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Gratulujemy serdecznie!!!
Trzeba przyznać, że poziom był wysoki. Finaliści przygotowani na „szóstkę”, konspekty przemyślane, wnioski interesujące, podobnie zastosowane cytaty, słownictwo. Gorzej niestety z dykcją, intonacją głosu i opanowaniem – często infantylnej – gestykulacji. Mówcy – czasem jak oratorzy starożytni, czasem grzmiący z mównicy sejmowej lub mówiący o swoich marzeniach seniorzy, z drugiej strony zabawny nastolatek czy inteligentna, niebanalna nastolatka.
Finałowych mów wysłuchał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, który objął honorowym patronatem Konkurs Krasomówczy: - Jestem pod wrażeniem. To bardzo pouczające – przyznał. - Nie tylko giętki język, ale i tęgie umysły, bo myśli które przekazywali są bardzo cenne i niektóre bardzo na czasie. (portel.pl)
NAGRODY ZA OZDOBY ŚWIĄTECZNE
Przedstawiamy listę nagrodzonych dyplomami i nagrodami prac ucz. kl I-III, którzy wzięli udział w konkursie Małego Samorządu Uczniowskiego na ozdobę świąteczną.

KAMILA SIDOREK I C , ROBERT JABŁONOWSKI I C , NIKODEM BUJALSKI I D , ANGELIKA WIĘCŁAWEK II A , KAMIL PŁUGOWSKI II A , AGATA CHWAŁA II C ,  BASIA ŻUKOWSKA III B , ZUZA ZDANOWICZ III B , MATEUSZ WOŹNIAK IIIB , ADAM GROT III D, MAJA WĄSIK III C, AMELIA ZELEK III C
NASI UCZNIOWIE SĄ WSPANIAŁYMI PŁYWAKAMI
23.04. na basenie przy ul. Robotniczej odbyły się zawody pływackie w ramach V Elbląskiej Wiosny Pływackiej organizowane przez MOSiR Elbląg, Urząd Miejski i klub UKP Jedynka Elbląg, w których wzięło udział ponad 100 zawodników z elbląskich klubów pływackich.
Sebastian Nieroński (UKP Jedynka) zdobył złoty medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym i srebrny na 50 m stylem klasycznym. Ponadto Sebastian zdobył I mejsce w klasyfikacji generalnej rocznika 1999 i otrzymał pamiątkowy puchar. Patryk Dalidowicz (KS Orzeł) wywalczył złoto na 50 m stylem klasycznym i srebro na 100 m stylem dowolnym. Paweł Ostałowski (UKS ORLIK ELBLĄG)na dystansie 50 m stylem dowolnym chłopców 11 i 12 letnich (rocznik 1999 i 2000)zajął II- srebrny medal miejsce w czasie 34:80, a Krzysztof Jabłonowski (UKS ORLIK ELBLĄG) miejsce III- brązowy medal w czasie 35:05.
WIELKANOCNE ŻYCZENIA

 

ZAJĄCZKOWY PREZENT DLA ZIEMI PODSUMOWANY!!!!
15 kwietnia 2011 od 12.00 do 14.30 odbyło się w Elblągu Wielkie Przedświąteczne Sprzątanie pn. "Zajaczkowy Prezent dla Ziemi". Odpady zbierane były przez szkoły, które działają razem w ramach sieci szkół „Zielonej Flagi". A są to: SP nr 11, SP nr 12, SP nr 18, SP nr 19, SP nr 16, IV LO, Gimnazjum nr 4 i OSW nr 2

Zbieraliśmy wszystkie elektroodpady:
chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory; odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi; komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe; radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne; świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole; zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy...

Najczęściej wiele tych niebezpiecznych odpadów ląduje w naszych lasach. Dzięki naszej wspólnej akcji 3815 kg trafiło w odpowiednie miejsce - na odpowiednio zabezpieczone wysypisko. Dziękujemy udział w akcji i współpracę wszystkim mieszkańcom Elbląga, za pomoc w jej przeprowadzeniu Zakładowi Utylizacji Odpadów w Elblągu.
REKOLEKCJE
W dniach 10-13 kwietnia 2011 w parafii pod wezwaniem św. Wojciecha odbyły się rekolekcje. Rekolekcje głosił ks. dr hab. Wojciech Zawadzki. Uczestniczyły w nich dzieci klas 0-VI. W pierwszym dniu rekolekcji miały możliwość zobaczenia przedstawienia misyjnego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 przygotowanego pod kierunkiem pani B. Cempy i M. Dąbrowskiej. Oprócz słuchania nauk rekolekcyjnych i obejrzenia przedstawienia dzieci brały również udział w zajęciach szkolnych.
Podczas tych zajęć wykonywały ozdoby wielkanocne, które zaprezentowały na kiermaszu. Dochód ze sprzedaży tych prac zostanie przekazany na rzecz dzieci niepełnosprawnych z Domu Sióstr Jadwiżanek.
Uczniowie poznawali także życie i pontyfikat Jana Pawła II. Następnie tworzyli plakaty, portrety, albumy związane z osobą papieża Polaka. Powstałe prace zostaną pokazane na wystawie. Wszystkie prace brały udział w konkursie plastycznym „Oblicza Jana Pawła II”.
Odbył się także konkurs wiedzy o Ojcu Świętym.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i dzieciom za zaangażowanie i aktywny udział w rekolekcjach. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym. WYRÓŻNIENI I NAGRODZENI>>>
WIELKANOCNE MALOWANIE JAJA NA ELBLĄSKIEJ STARÓWCE
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Warto się do nich przygotować i wprowadzić się w odpowiedni nastrój. ""Tropeczki" wybrały się na wielkanocne malowanie jaja, imprezę pod nazwą "Jajco elbląskie - nasze malowane". A było to w sobotę (16 kwietnia) na Starym Rynku przy Ratuszu Staromiejskim.  Świetnie się bawiliśmy,  malując wspólnie z Elblążanami, wielkie elbląskie jajo (wysokość jaja - około 2 metry!), malowaliśmy pisanki, biegliśmy w jajcarskim slalomie, śpiewaliśmy piosenki - niekoniecznie wielkanocne;O) Zajączek, ku naszej radości, rozdawał prezenty. Warto było się tam wybrać!!!!
WIELKANOCNE MALOWANIE JAJA
Zbliżająca się Wielkanoc jest doskonałym momentem do przypominania tradycji. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowało specjalną lekcję dla najmłodszych, poświęconą tej właśnie tematyce. Podczas zajęć dzieci będą, m.in. samodzielnie wykonywały tradycyjne pisanki. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Kolejne klasy I-III wędrują na Starówkę, aby spotkać się z historią pisanek, wysłuchać opowieści o jajku - jako symbolu, pokarmie i najważniejszej ozdobie świątecznej. Dzieci oglądają mini-wystawę palm i pisanek, po czym poznają różne techniki zdobienia jajek - wśród nich kraszanki, malowanki, drapanki, wyklejanki i inne. Na koniec zasiadają do samodzielnego upiększania jaj jedną z poznanych metod. Zajęcia muzealne prowadzą: etnolog Alicja Janiak i etnograf Agata Kosacz.
NA PODIUM W MIMS 2011 - W PILCE KOSZYKOWEJ
W dniu dzisiejszym tzn. 19.04.2011r. zespół chłopców zdobył historyczny brązowy medal w rozgrywkach koszykówki MIMS 2011. Sukces tym bardziej cieszy ponieważ jeszcze nigdy nie udało się nam wywalczyć awansu do grupy finałowej. W decydującej rozgrywce pokonaliśmy zespoły z SP 19 i SP 4, a dzięki zwycięstwu w fazie grupowej z SP 12 mieliśmy zaliczone dwa punkty, które uplasowały nas ostatecznie na trzecim placu w ogólnej klasyfikacji. W skład brązowych medalistów wchodzili: M. Derybowski, G. Sajda, K. Grzelak, K. Rybak, B. Sroga, S. Krajewski, P. Starczewski, K. Siemieniuk, D. Grabowski, P. Duczyc, M. Podowski, M. Wojtkun, M. Ogłodziński, opiekunem grupy była pani Hanna Szuszkiewicz.
GRATULUJEMY NASZYM SPORTOWCOM i EKOLOGOM
Dnia 19.04.2004 w SP 12 odbyła się kolejna edycja turnieju Ekologia i Sport. Rywalizowało ze sobą sześć szkół elbląskich, w tym nasza "osiemnastka". W turnieju wiedzy nie było lepszych od nas, przodowaliśmy zdecydowanie i zawodach sportowych radziliśmy sobie wyśmienicie!!! Zajęliśmy w sumie II miejsce. Więcej szczęścia miała mała  jedynie SP 16, która pokonała nas w dogrywce sportowej 1 punktem.
GRATULUJEMY NASZYM SPORTOWCOM
Zakończyły się zawody lekkoatletyczne w ramach XXV MIMS , możemy pochwalić się wieloma sukcesami!!!

kl  IV
I m Julia Pawłowska w skoku wzwyż
I m Sebastian Makowski w pchnięciu piłką lekarską oraz 2 X 30 metrów
II m Karol Kruk w pchnięciu piłką lekarską

KL. VI
III m Marika Surowiec w skoku wzwyż
II m Mateusz Derybowski w skoku wzwyż

Short Track jak zwykle z sukcesami!!!!!

Gratulujemy również naszym łyżwiarkom za zajęcie Im w sztafecie w składzie Marika i Weronika Surowiec oraz Julia Kania - I miejsce w biegu indywidualnym Weronika Surowiec oraz II m Marika Surowiec
DZIEŃ ZIEMI Z ENERGIĄ - EKOLOGICZNA EKONOMIA
Oj działo się ,działo.....Tłumy młodzieży z elbląskich szkół odwiedziły dzisiaj naszą eko - imprezę. My opiszemy oczywiście konkurs - zabawę SKO "Ekologiczna ekonomia".

Tak jak wcześniej informowaliśmy musieliśmy odmówić niektórym szkołom. Liczba miejsc była ograniczona, a zainteresowanie konkursem duże. Uczestnicy naszej zabawy spisali się na medal. Trzy osobowe zespoły stały się państwami, które korzystając tylko z przydzielonych zasobów produkowały formy skupowane przez EKO - BANK. Losowanie zadecydowało o przydzielonych zasobach. Aby sprostać zadaniu, grupy handlowały między sobą, kalkulowały co opłaca się dokupić i co produkować , aby zarobić jak najwięcej. Nie podaliśmy uczestnikom zabawy jednej ważnej informacji, że kolory kartek oznaczały zasoby przyrody odnawialne , nieodnawialne i kapitał środowiska. Taka gospodarka zmierzająca tylko do zysku, mogłaby spowodować nieodwracalne , negatywne skutki dla środowiska. Musimy więc mieć dużą wiedzę ekologiczną!!! I takie było przesłanie naszej super zabawy. Głównym sponsorem nagród był Bank HSBC z Gdańska, z którym prowadzimy eko - współpracę. Uznaliśmy ,że wszystkim uczestnikom przyznajemy nagrody równorzędne - komplet 10 gier planszowych. Szkole Podstawowej nr 12 dodatkowo domina za największy wypracowany dochód. Uczeń tej szkoły otrzymał także wyróżnienie za wychwycenie błędu (specjalnie wprowadzonego) w naszej eko - walucie:50 złotych , a nie złoty. To prawdziwy uczeń XXI wieku.

W naszym konkursie wzięli udział uczniowie SP nr 6 , SP nr 12, SP nr18 , SP nr 19, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Suchaczu.
DZIEŃ ZIEMI Z ENERGIĄ - PRZYJACIELE Z NAMI
Byli razem z nami!!!
Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
PGNIG Pomorskiego Oddziału Obrotu Gazem Gazownia Gdańska
Bank HSBC w Gdańsku
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Warmińsko – Mazurskiej Agencji Energetycznej Sp. z o. o. w Olsztynie
Nadleśnictw Elbląg
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu
PWSZ Elbląg
Centrum Spotkań Europejskich Światowid
Gimnazjm nr 4
IV Liceum Ogólnokształcące
Media Elbląskie: Dziennik Elbląski, Zielona Lekcja
Wolontariat - Zespół Szkół Handlowych w Elblągu
DZIEŃ ZIEMI Z ENERGIĄ - RELACJE SZKÓŁ I MEDIÓW ELBLĄSKICH
DZIENNIK ELBLĄSKI - Nauka ekologicznych zachowań nie musi być nudna, udowodniły podczas Elbląskiego Dnia Ziemi z Energią 2011, dzieci i młodzież z kilkunastu szkół i przedszkoli. Impreza odbyła się dzisiaj (18.04), w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Czytaj  dalej>>>

SP 19 - Dnia 18 kwietnia 2011 braliśmy udział w Elbląskich Dniach Ziemi organizowanych przez SP 18, ECEE. Nasza szkoła przygotowała kącik ekologiczny pod hasłem "Zielona moc w energii", który obejmował zdrową żywność, odnawialne źródła energii, gry i quizy. Największą radość wśród dzieci sprawił ekologiczny rower - riksza

SP 16 - Elbląski Dzień Ziemi z Energią był ważnym wydarzeniem dla uczniów naszej szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i 0b występowały na "Czarnej scenie" prezentując swoje walory artystyczne w inscenizacjach ekologicznych. Indywidualną nagrodę otrzymała Weronika Małochwiej z 0a. Pod troskliwą opieką wychowawczyń i rodziców dzieci z dumą zaprezentowały się na scenie. Po występach grup przedszkolnych nadszedł czas na otwarcie Dnia Ziemi z Energią w sali gimnastycznej elbląskiego światowida. Na sceną ruszyli kosmici z IVa i VIa oraz piosenkarze z Vc, 0a i 0b. "Inwazja kosmitów z Sp-16" spotkała się licznymi oklaskami ze strony widowni, na której znaleźli się p. dyrektor naszej szkoły oraz dyrektorzy z innych szkół, przedstawiciele WMODN w Elblągu, PGNiGE, Agencji Energetycznej z Olsztyna, nauczyciele, rodzice i uczniowie z elbląskich placówek. Po uroczystej inauguracji wszyscy zaproszeni goście i klasy IVa oraz V c z wychowawcami i rodzicami uczestniczyli w targach "Zielona moc" przygotowanych przez szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne. Nauczeni zasad zdrowego życia, rozbawieni i z wymalowanymi twarzami wróciliśmy do szkoły.

GIMNAZJUM NR 4 - 18 kwietnia 2011r. w Elbląskim Ośrodku Kultury "Światowid" odbyła się impreza pod hasłem "Dzień Ziemi z energią", w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W alei doświadczeń można było zobaczyć burzę w probówce, przekonać się, że przez obwód zbudowany z ziemniaków płynie prąd, że jajko może przejść przez szyjkę butelki, że minerałami mogą być te okazy, które wyglądają jak szkiełka. Fani wulkanów i gejzerów prezentowali wybuchy i bulgoczącą wodę. Była prezentacja o pracy leśnika, a kto lubi owady mógł oglądać ich budowę przez binokulary. Gości witali nasi aktorzy recytujący "Rzecz o recyklingu" - tekst wzorowany na "Dziadach" Adama Mickiewicza. Szkoły podstawowe prezentowały zdrową żywność, ekologiczne pojazdy, a kto chciał poprawić urodę korzystał z ogórkowego "spa". Było ciekawie, kolorowo, spontanicznie i naukowo.

FOTOGALERIA ELNEWS >>>                                                                              więcej info>>>

NAGRODA PREZYDENTA
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, w tym roku pod hasłem „Las całkiem blisko nas”, bowiem odbędzie się w czasie Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.  Od wielu lat aktywny udział w akcjach ekologicznych biorą młodzi ludzie z elbląskich szkół.
15 kwietnia w Urzędzie Miejskim na uroczystym spotkaniu Prezydent Elbląga wyróżnił za działalność na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej trzy placówki oświatowe w Elblągu. Indywidualne wyróżnienia otrzymali również najbardziej aktywni uczniowie elbląskich szkół. Z naszej szkoły nagrodę otrzymała Wiktoria Podowska. GRATULUJEMY!!!
PODSUMOWAŃ NADSZEDŁ CZAS !
KRONIKA5006.jpgPuchar przechodni trafił dzisiaj do najbardziej oszczędnej klasy.

To uczniowie klasy I c. W tym roku szkolnym dostali swoje pierwsze książeczki SKO i już taki sukces. Oprócz pucharu przechodniego otrzymali w prezencie od SKO komplet 10 gier planszowych. Gratulujemy!!!

 

GŁOSUJMY NA NASZEGO BLOGA!!!! CODZIENNIE

JESTEŚMY NA 3 MIEJSCU W KATEGORII NA NAJBARDZIEJ LUBIANEGO BLOGA!
UTRZYMAJMY RAZEM TO MIEJSCE!!!! GŁOSUJCIE CODZIENNIE!!!!

PIERWSZAKI PRACUJĄ NA ZAJĘCIACH KOMPUTEROWYCH

DZIEŃ ZIEMI Z ENERGIĄ - 2011
18 KWIETNIA 2011 - SP 18 Elbląg i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej zaprasza na ELBLĄSKI DZIEŃ ZIEMI Z ENERGIĄ - 2011.

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Elbląga - Grzegorz Nowaczyk.

Partnerzy i darczyńcy
PGNIG Pomorskiego Oddziału Obrotu Gazem Gazownia Gdańska i Bank HSBC w Gdańsku.

Fundator nagród
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

Wolontariat - Zespół Szkół Handlowych w Elblągu

Współorganizator - Centrum Spotkań Europejskich, Elbląg, Pl. K. Jagiellończyka 1 (miejsce imprezy)

PROGRAM

10.00 UROCZYSTE OTWARCIE  
(sala gimnastyczna - wejście na trybuny)

10.30-13.00 TARGI ENERGETYCZNE
hol kina (rozstawiamy się od 9.00- można wcześniej do 9.50)

A TUTAJ:
Doświadczenia naukowe na „Na ulicy Dobrej Energii” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 18, Gimnazjum nr 4, PWSZ Elbląg i IV LO w Elblągu
ORAZ
Stoiska pełne atrakcji:
PGNIG Pomorskiego Oddziału Obrotu Gazem Gazownia Gdańska,
Warmińsko – Mazurskiej Agencji Energetycznej Sp. z o. o. w Olsztynie
Nadleśnictwa Elbląg "Energia lasu"
"Wysoczyzna pełna energii" - Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej
"Bioróżnorodność gleby pełna energii" - Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej
„Z energią sprzątamy” Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu

9.00-12.30 ZIELONY FESTIWAL PRZEDSZKOLAKA - czarna scena teatru "Światowid"
kolejność występowania>>>

10.30 -13.00 KONKURSY DNIA ZIEMI Z ENERGIĄ - sala gimnastyczna "Światowid"
    „Zielona moc”
    „Ekologiczna ekonomia”
12.00 - OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO dla gimnazjów "Energię oszczędzamy i zielony Elbląg mamy" - zapraszamy uczestników konkursu wraz z opiekunami i kibicami.

Serdecznie zapraszamy!!!

GALERIA "KOLOROWE RYMY PANA BRZECHWY"
Od dziś do 9 maja można oddawać głosy na prace w konkursie plastycznym "Kolorowe rymy Pana Brzechwy".  Konkurs ma na celu wyłonić najlepsze prace ilustrujące wybrany utwór Jan Brzechwy - w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VI.
Wśród wszystkich prac dzieci
znajdziecie również dzieła naszych osiemnastkowych artystów.
                                                      Zapraszamy do głosownia.
                              Głosujcie!!! Przesuwajcie sie w prawo w galerii i... głosujcie.
REKOLEKCJE

11-13 kwietnia 2011 odbędą się w naszej szkole rekolekcje.
klasy 1-3 -    9.00-10.15 zajęcia w szkole
                           10.30-11.30 spotkanie w kościele
(obiad 11.40)

       klasy 4-6 -  11.30-12.30 spotkanie w kościele
                 12.45-14.00 zajęcia w szkole

DZIŚ ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
Lepiej zapobiegać niż leczyć. My to hasło wzięliśmy sobie mocno do serca. Zdrowie też można oszczędzać. Warto, żeby ten dzień stał się szczególnym dla każdego z nas. Zdrowie to cenny dar, o który powinniśmy dbać. Od stanu naszego organizmu zależy w dużej mierze jakość naszego życia. Mamy duży wpływ na to, jak się czujemy i w jakiej kondycji jest nasz organizm. Odpowiednio dbając o siebie, zapewnimy sobie życie w zdrowiu na długie lata.

W naszej szkole dwie klasy biorą udział w ogólnopolskim programie "Aktywnie po zdrowie" prowadzonym przez BOŚ FUNDACJĘ. Dzieciaki uczą się , jak zdrowo się odżywiać i aktywnie odpoczywać. Zachęcają też do tego innych. Dzisiejszy dzień był wspaniałą okazją do podziękowania naszej szkolnej pielęgniarce - pani Basi, za codzienną opiekę nad nami.
WIZYTA NAUCZYCIELI Z OLSZTYNA W NASZEJ SZKOLE
2 kwietnia 2011 r. grupa ponad 40 nauczycieli z olsztyńskich przedszkoli (Przedszkola Miejskiego nr 10, 13, 14, 15, 19, 20 i 37), Przedszkola w Bartągu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie i Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu uczestniczyła w wizycie studyjnej w Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z realizacją międzynarodowego certyfikatu Zielona Flaga. Nauczyciele poznali ciekawie zorganizowany ogród szkolny – „Zielony zakątek”, który został wyposażony w kompostownik, tablice edukacyjne do poznawania przyrody ożywionej i nieożywionej. Ogród jest efektem pracy społeczności szkolnej i rodziców.
                                                                                 Powarsztatowe wrażenia olsztyńskich nauczycieli>>>
O 9.00 ROZPOCZĄŁ SIĘ SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2011

Około 375 tys. szóstoklasistów w 12,8 tys. szkół podstawowych w całej Polsce przystąpiło we wtorek do pisemnego sprawdzianu. Uczestnictwo w sprawdzianie szóstoklasisty jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.

Sprawdzian szóstoklasisty 2011 - Odpowiedzi

Sprawdzian szóstoklasisty 2011 - Arkusz

Szóstoklasiści!
Sprawdzian za Wami! Teraz czas na wybór dla siebie gimnazjum!!!>>>>

ZAMIEŃ KLAMOTY NA PIENIĄDZE ZA NAMI
Akcja ruszyła u nas po raz pierwszy 18.09.2009r . Powtarzamy ją po kilka razy w roku z okazji  SPRZĄTANIA ŚWIATA i świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych. W ubiegłym roku zrobiliśmy nawet taką akcje dla mieszkańców naszego osiedla Zawada. Dzisiaj zorganizowaliśmy ją po raz kolejny. uczy dzieci oszczędności. Wiedzą , że można coś naprawić, zamienić, sprzedać, podarować a nie wyrzucać zbyt pochopnie!
SPORTOWE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
W dniach 2-3.04.2011 r na pływalni Medyk w Giżycku odbyły się VIII Wiosenne Otwarte Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Giżycka. W zawodach tych uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły - pływacy z klasy V d Sebastian Nieroński (UKP Jedynka) i Patryk Dalidowicz (KS Orzeł), którzy zdobyli 7 medali.  

Sebastian wywalczył 2 srebrne medale na dystansie100 m  i  200 m stylem grzbietowym oraz 2 brązowe na dystansie  50 m stylem grzbietowym i 50 m stylem klasycznym. Patryk  zdobył 3 srebrne medale na dystansie 50 m,100 m i 200 m stylem klasycznym.

GŁOŚNE KUCIE DO TESTU UCICHŁO!!!

Szóstoklasisto!
To już dzisiaj - 5 kwietnia - czeka Cię pierwszy poważny sprawdzian.
Test podsumowujący wiedzę z całej szkoły podstawowej.

TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI I ŻYCZYMY "POŁAMANIA PIÓR"
DAJCIE Z SIEBIE WSZYSTKO.

WYPRAWA 3A DO GDYNI

Uczniowie klasy III a, pod opieką Agaty Hojarskiej , 30.marca 20011roku ,wyruszyli w podróż nieznaną i tajemniczą do  Gdyni. Pierwszą atrakcją czekającą na nich, było Oceanarium. Oglądali i podziwiali tam  wiele płazów, gadów i ryb ze wszystkich stron świata. Były tam piękne fosforyzujące meduzy, piranie ,rybki z filmu „Gdzie jest Nemo?”, anakondy zielone i wiele innych okazów. Najwięcej emocji wzbudził dział, w którym można wkładać ręce do akwariów i dotykać ryby i glony. Następnie odwiedzili  100-letni żaglowiec „Dar Pomorza”. Obejrzeli, jak zbudowany jest ten potężny statek, dowiedzieli się, jak żyli marynarze, oficerowie i kapitan.  Poznali tajniki sztuki żeglarskiej. Ostatnią atrakcją wycieczki  był Instytut Nauki Eksperyment. Każdy mógł dokonywać samodzielnie różnych doświadczeń, eksperymentów, z dziedzin przyrody i fizyki ,zrozumieć dlaczego tak się dzieje.
Polecamy taką wyprawę innym klasom- było super!

"MOCNI W SŁOWIE"

22 marca odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego " MOCNI W SŁOWIE". Jego honorowy patronat objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Jacek Protas.
Jego celem była prezentacja umiejętności oratorskich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Kilkoro naszych kolegów i koleżanek skrupulatnie przygotowywało się do prezentacji przemówienia na wybrany temat. Uwierzcie, że trzeba było nie lada talentu i odwagi, by zmierzyć się z tymi tematami. Konkurs przebiegał pod hasłem wielkich emocji, a poziom uczestników był szalenie wysoki. Nasi uczniowie zgarnęli najwięcej trofeów, bo na sześć przyznanych nagród, aż trzy trafiły w nasze ręce. Maksymilian Michalak z klasy 5a, został laureatem konkursu! Maks prezentował przemówienie na temat: "To, co wiemy jest kroplą. To, czego nie wiemy-oceanem". Jego opiekunem była Agnieszka Michalska.  Wiktoria Podowska, z  klasy 6c, która także zmierzyła się z tym tematem, otrzymała wyróżnienie. Nad przygotowaniami Wiktorii czuwała p. Iwona Staszyńska-Kobielak. Wyróżniona została także Weronika Czajkowska (klasa 6b). Prezentowała temat -   " Kto tylko o sobie myśli, tarci z oczu świat". Nauczycielem przygotowującym była p. Anna Rusińska. Uroczysta gala konkursu odbędzie się pod koniec kwietnia. Wówczas zostaną rozdane nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

GORĄCZKA ZŁOTA - OGÓLNOPOLSKA AKCJA PCK

W naszej szkole ruszyła coroczna ogólnopolska akcja  PCK pod hasłem " Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych.
Zebrane środki przeznaczone będą na organizację wypoczynku letniego dla najuboższych dzieci. Każdego roku prawie 4 miliony dzieci spędza lato w domu z powodu braku funduszy na wakacje.
"Gorączka złota" trwać będzie od marca do końca maja.
Szkoła jednocześnie bierze udział w konkursie na " Największego zbieracza". Zatem do dzieła!! Nie żałujcie grosza !!!
Uwaga!!!
Zbiórkę pieniędzy do puszek przeprowadzają tylko wyznaczeni uczniowie z klasy 4 a, którzy mają specjalne identyfikatory. Nad akcją czuwa opiekun Szkolnego Koła PCK  Pani Agnieszka Michalska.

WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Wielkanoc to wyjątkowy okres, kiedy to z największą troską Polski Czerwony Krzyż myśli o osobach potrzebujących naszego wsparcia. Dlatego  w naszej szkole organizujemy akcję "Wielkanoc z PCK". W związku z powyższym zapraszamy wszystkich uczniów i ich rodziców do udziału w akcji.
Zbieramy artykuły spożywcze: mąkę, kaszę, makaron, ryż, cukier, olej, konserwy, herbatę, kawę, słodycze, itp.
Artykuły prosimy dostarczać do opiekuna Szkolnego Koła PCK  do pani Agnieszki Michalskiej ( gabinet 51 ). Potem zostaną one dostarczone do Zarządu Rejonowego PCK w Elblągu. Zbiórka potrwa do 11 KWIETNIA. Zapraszamy i z góry dziękujemy za przychylny stosunek do przeprowadzanych w naszej szkole charytatywnych działań.
                                                                                                                                                  SZKOLNE KOŁO PCK

NIEZWYKŁY GOŚĆ W NASZEJ ŚWIETLICY
23 marca w naszej świetlicy zorganizowaliśmy Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny, na który zaprosiliśmy naszą elbląską baśniopisarkę. Pani Wioletta urodziła się i mieszka w Elblągu, napisała ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, jest autorką sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych.
Odbyła prawie tysiąc spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą. Czuliśmy się wyróżnieni, kiedy zgodziła się uczestniczyć w naszym konkursie. Nasza baśniopisarka wystąpiła przed nami w stroju wróżki i przeczytała nam jedną z ostatnio napisanych baśni pt. "Złoty Warkocz". Uczestnicy konkursu wykonali prace plastyczne ilustrując najciekawsze wydarzenia i bohaterów utworu.
Prace uczniów ze świetlicy SP nr 6, 9, 11, 15, 19, 25 i 18 zachwyciły wszystkich, a najbardziej Panią Wiolettę.
A oto laureaci:
I miejsce KAROLINA WISZNIEWSKA (SP nr 15)
II miejsce JULIA KLAJN (SP nr 9)i WIKTORIA SZEPETA (SP nr 6)
III miejsce AGATA SZAFRAN (SP nr 19)i KAROLINA ZIELONKA (SP nr 6)
Były także liczne wyróżnienia. Zorganizowaliśmy wystawkę prac, którą można obejrzeć w naszej świetlicy.
Po uroczystości nasi reprezentanci Karolina Tylkie i Kuba Królikowski otrzymali od autorki książki wraz z dedykacją i autografem. Baśnie Pani Wioletty wraz z jej wpisem były również główną nagrodą dla laureatów konkursu.
Gratulujemy zwycięzcom! 
ZAPRASZAMY DO KLASY MATEMATYCZNEJ

W nowym roku szkolnym 2011/12 w Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu zostanie utworzona klasa czwarta o profilu matematycznym. Nabór uczniów odbędzie się w dniach 29 i 30 marca od godz. 15.00 - 16.30 w sekretariacie szkoły.

Utworzona klasa czwarta prowadzona będzie na zasadzie innowacji pedagogicznej dotyczącej modyfikacji i rozszerzenia treści programu nauczania matematyki w wymiarze 7 godzin tygodniowo z podziałem na grupy.
Nauka w klasie objętej innowacją będzie obejmowała trzyletni cykl edukacyjny przewidziany w szkole podstawowej i określony podstawą programową kształcenia ogólnego. Proponowana innowacja ma na celu wprowadzenie możliwości zdobycia przez uczniów większej wiedzy i umiejętności praktycznych. Najważniejszym zadaniem zreformowanej szkoły jest stworzenie uczniom warunków, które umożliwiałyby im osiągnięcie umiejętności i ukształtowanie postaw pozwalających sprawnie funkcjonować w świecie szybko i stale zachodzących zmian. Zatem edukacja szkolna powinna być harmonijną realizacją zadań stawianych przez podstawę programową w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy, wspieranie rozwoju osobowego ucznia. Dlatego istotne jest, aby kształcenie było dokonywane w sytuacjach, które zapewniają uczniowi samodzielność myślenia, zachęcają do poszukiwania, pozwalają na wykorzystanie zdobytej wiedzy. Planujemy zajęcia dydaktyczne w formie lekcji, zajęć praktycznych w ogrodzie i na boisku szkolnym, supermarketach oraz nawiązanie współpracy z biurami podróży, bankami i firmami budowlanymi.

GODZINA DLA ZIEMI 26 marca 2011 godz. 20.30


Dokładnie o godz. 20.30, w sobotę, 26 marca,
setki milionów osób i instytucji na całym świecie ponownie zgaszą światła podczas
niezwykłej akcji zainicjowanej przez organizację ekologiczną WWF. >>>

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO - SUKCES!!!

23 marca 2011 r. został rozstrzygnięty miejski etap XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą".
 
Celem konkursu było poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zachowania bezpieczeństwa w przypadku występowania wszelkiego typu zagrożeń.  Członkowie komisji konkursowej zakwalifikowali do etapu wojewódzkiego 5 prac naszych uczniów:
1. Marta Łysik  kl.Ic- I miejsce
2. Maria Jakubowska - kl.0
3. Dominika Kłusewicz - IIa
4. Damian Mikulski - Ic
5. Marta Gurzyńska - IVb

GŁOŚNE KUCIE DO TESTU TRWA!!!

Szóstoklasisto! 5 kwietnia czeka Cię pierwszy poważny sprawdzian. Przygotuj się do niego! Już 26 marca w "Gazecie Wyborczej" znajdziesz test ostatniej szansy przygotowany przez ekspertów. Więcej...

Nasi najstarsi uczniowie z zapałem zaglądają do książek. Jeżeli usłyszycie w szkole stukanie to się nie dziwcie - to szóstoklasiści kują matmę pod wodzą pani Karoliny Klucznik. Zobaczcie jak pilnie pracują.

KLASA 3 B NA WARSZTATACH CZERPANIA PAPIERU

Dzisiaj uczniowie z klasy III b udali się na warsztaty "Papierowy misz - masz" do pracowni plastycznej mieszczącej się  w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida. Dowiedzieli się wiele  o historii wynalezienia papieru, jego produkcji i gatunkach. Sami robili papier czerpany z logo SKO , symbolami monet i banknotów. Próbowali nawet umieścić własne zabezpieczenia banknotów.
Nie było czasu na nudę. W bibliotece było wiele interesujących rzeczy.

ZGŁOŚ WYCHOWAWCĘ ROKU 2011
8 marca już po raz trzeci rusza ogólnopolski konkurs „Wychowawca Roku 2011“ organizowany w ramach V edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy“. W naszej szkole jest wielu wspaniałych wychowawców. Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych uczniów i rodziców do zgłaszania kandydatów na Wychowawcę Roku 2011. Spośród wszystkich zgłoszonych nauczycieli wybranych zostanie 16 Wychowawców Roku 2011. Nagrodę zdobywa klasa bowiem zwycięzca otrzymuje kwotę 1500 zł na realizację inicjatywy wychowawczej.

Jak zgłosić kandydatów?
W pierwszym etapie zapraszamy wszystkich do zgłaszania kandydatur wychowawców za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej www.szkolabezprzemocy.pl w zakładce Wychowawca Roku 2011.
Aby zgłosić kandydata wystarczy wypełnić formularz - wpisując: dane wychowawcy, nazwę szkoły oraz krótkie uzasadnienie wyboru. Każda osoba może zgłosić tylko jednego kandydata. Zgłoszenie kandydata jest jednoznaczne z oddaniem na niego jednego głosu. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny na stronie Programu od 8 marca do 3 kwietnia 2011 r.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W dniu 17 marca 2011 roku miało miejsce w naszej szkole ważne wydarzenie. Odbyło się wtedy uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęła się od obejrzenia przedstawienia baśni o Jasiu i Małgosi, które przygotowali uczniowie klasy V pod opieką pani bibliotekarki Barbary Rodziewicz. Przełomowym momentem uroczystości było wręczenie aktów oraz upominków przez panią Dyrektor.

WYGONILIŚMY ZIMĘ ŚPIEWANIEM I SIANIEM

Zima na dobre sie wystraszyła tego, co działo się dzisiaj w naszej Osiemnastce. I pewnie dlatego wiosna około 10.00 rozświeciła niebo słonecznym blaskiem. Co się działo? Otóż!
Dzieci z klas 0-III uzbrojone w grabie i łopaty uwijały się od rana w szkolnym ogrodzie, porządkowały sad, grządki i skrzynię zmysłów. W klasach siały warzywa, zioła. Robiły projekty swoich wiosennych nasadzeń w Zielonym Zakątku. Ruszyły też na wspólny pochód, aby wygonić zimę w postaci marzanny z naszego miasta. W tym samym czasie klasy IV-VI, przebrani w drużyny wody, słońca i wiatru, śpiewnie powitały wiosnę.

Na wiosenne śpiewanie i maszerowanie zapraszamy do filmoteki>>>

ZNAMY WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU

Już znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Fraszka”!
 
Najlepsze wyniki osiągnęły uczennice klasy VId. Agnieszka Engler otrzymała wyróżnienie
II stopnia, a Aleksandra Szczygieł I miejsce w szkole. Nagrody i dyplomy ufundowane przez organizatorów konkursu wręczone zostały podczas szkolnej imprezy z okazji Dnia Wiosny. Wszyscy pozostali uczniowie klas IV-VI, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu otrzymali dyplomy wyróżnienia i uznania. Jesteśmy dumni z sukcesów, bo to nie była wcale fraszka!

WIOSNA I MIŁOŚĆ
W poniedziałek, 21 marca 2011r. w trakcie uroczystego powitania wiosny zostały wręczone dyplomy i nagrody za najpiękniejsze wiersze o miłości. W szkolnym konkursie pod hasłem „Czy to jest miłość, czy to jest kochanie?” wzięli udział uczniowie klas IV-VI. A oto lista nagrodzonych i wyróżnionych:
I miejsce Karolina Wechterowicz Vc
II miejsce Alicja Olszewska Va i Sebastian Krajewski VIa
III miejsce Barbara Sarbiewska VIa, Natalia Milusz IVb i Jakub Baranowski VIa
Wyróżnienia: Julita Dudzińska VIa, Julia Kruszewska Vd, Daniel Grabowski VIa, Martyna Bartnicka IVb, Jakub Bartnicki Vd, Aleksandra Wolińska IVb, Wioletta Widuto Vb, Weronika Czajkowska VIb.
Nagrodzone prace można podziwiać, ponieważ w pięknej oprawie graficznej zdobią korytarz szkolny. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A z okazji wiosny – MIŁOSNEGO ZAWROTU GŁOWY!
SZKOLENIE CARITAS

Dnia 11 marca 2011r w szkolnej bibliotece odbyło się szkolenie dla członków Szkolnego Koła Caritas. Dziękujemy P. Dyrektor za pozwolenie przeprowadzenia tego szkolenia oraz za słodkie upominki. Dziękujemy też p. Basi Rozdziewicz za gościnne przyjęcie nas w bibliotece szkolnej. Szkolenie przeprowadziła p. Anna Romejko oraz ks. Arkadiusz Burandt. Dzieci wykonały plakaty na temat „kim jest wolontariusz?” oraz „Jak zorganizować akcję charytatywną ?” Odbyła się też prezentacja multimedialna, dzieci chętnie obejrzały bajkę o historii dobroczynności i filantropii w Polsce. Dzieci kl. 3-6 były bardzo kreatywne, wykazały się niesamowitą wiedzą, znały takie trudne słowa jak : asertywność, dobroczynność. Ustalono, że podejmiemy trzy akcje charytatywne.
W najbliższym czasie : zbiórkę do klasowych skarbonek dla dzieci z uboższych rodzin, zbiórkę przyborów szkolnych, zabawek, słodyczy dla dzieci z domu dziecka oraz sprzedaż kartek świątecznych. Dochód ze sprzedaży kartek będzie przeznaczony na wypoczynek letni dzieci z Elbląga i okolic, jedna kartka kosztuje 50 groszy, można kupić w zestawie 6 kartek – 3 zł lub pojedynczo

JAKUB BARANOWSKI LAUREATEM KONKURSU J. POLSKIEGO
Droga naszych tegorocznych finalistów i laureata wojewódzkiego konkursu z języka polskiego nie była łatwa. Najpierw zmagania rejonowe, potem wojewódzkie. Na każdym szczeblu zadania, które niejednego polonistę przyprawiły o zawrót głowy. Wysiłek jednak się opłacił ! Z ogromną radością przyjęliśmy wyniki konkursu dla młodych polonistów z całego województwa. Oto one: laureatem został Jakub Baranowski z klasy VI a! W sukces naszego kolegi swój wkład miała pani Agnieszka Michalska, która przygotowywała go do konkursu. Natomiast finalistami olimpiady są: Weronika Czajkowska z klasy VI b przygotowywana przez panią Annę Rusińską, Barbara Sarbiewska z klasy VI a , którą przygotowywała pani Agnieszka Michalska oraz Agnieszka Engler - uczennica klasy VI d , której w odniesieniu sukcesu pomogła pani Iwona Staszyńska - Kobielak. Laureatowi i finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów !
WIOSNA WIOSNA WIOSNA

W nocy z niedzieli 20.03 na poniedziałek 21.03.2011 o godzinie 0.21 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej. Rozpocznie się astronomiczna wiosna!!!

Klub Młodego Odkrywcy "TROPECZKI" w Warszawie
Dnia 18 marca 2010 r. Centrum Nauki Kopernik gościło astronautę NASA polskiego pochodzenia płk George’a Zamkę. Na spotkanie z nim zostały zaproszone wszystkie Kluby Młodego Odkrywcy z całej Polski. Wśród zaproszonych klubów były "Tropeczki" (czyli klasa 2b i 4c, pod wodzą D. Życzkowskiej i E. Śnieżko, które działają w szkolnym kole naukowym).
"Tropeczki" pojechały dzień wcześniej, aby odwiedzić najpiękniejsze zakątki Warszawy. Pozdrowiliśmy króla
Zygmunta III Wazę. Odwiedziliśmy Zamek Królewski i rozpoczęliśmy poszukiwania syrenki warszawskiej na Starówce. Znaleźliśmy ją na placu pomiędzy pięknymi kamieniczkami Starego Miasta, potem spacer wzdłuż Barbakanu, odwiedziny Małego Powstańca, wypatrywanie postaci Prezydenta Polski w okna jego pałacu. Dotarliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza i obserwowaliśmy zmianę wart. Potem chwila odpoczynku w Parku Saskim i oczekiwanie na zachód Słońca pod Pałacem Kultury, aby zobaczyć naszą stolicę w iluminacji nocnej. Było kolorowo i przepięknie. Warto było czekać!!!
Następnego dnia czekało nas niesamowite spotkanie. Dwie godziny rozmowy z człowiekiem, który był w kosmosie, widział naszą planetę z orbity ziemskiej. I to on George Zamke
wprowadził nas w świat pozaziemskiej rzeczywistości. Dowiedzieliśmy się wiele fascynujących rzeczy, o których zazwyczaj nie mówią w telewizji. Astronauta opowiadał nam o tym jak w wahadłowcu kosmonauci śpią, myją się, jedzą, na czy polega ich codzienna praca. Z wielkim zaciekawieniem, szczególnie chłopcy, słuchali opowieści gościa o lądowaniu wahadłowca. Wiecie, że ma tylko jedno podejście i ląduje, jak szybowiec. Niesamowite!!! Prawda???
Pobyt w Centrum Nauki Kopernik był niezwykłą przygodą! Widzieliśmy wspaniały pokaz pn. Tajniki Aerodynamiki. Potem przeszliśmy przez unikalne stacje doświadczalne oraz odwiedziliśmy stanowiska do budowy i wystrzeliwania rakiet kosmicznych. Na koniec czekała nas fantastyczna  naukowa zabawa  w Centrum do samego wieczora.
Uczestniczenie w tak ciekawych doświadczeniach naukowych to najlepszy sposób na owocne kształcenie dzieci, młodzieży i dorosłych. Obserwując złożony świat nauki, w dostępny dla wszystkich sposób, możemy dotknąć gwiazd, zabawić się z robotem lub zrobić kilka kroków w nieważkości, zrozumieć teorię fizyki, chemii, zjawisk codziennych, które obserwujemy na codzień.

OBEJRZYJ WIĘCEJ, ZAPRASZAMY>>>

JESTEŚMY SZKOŁĄ ODKRYWANIA TALENTÓW
Ministerstwo Edukacji Narodowej nagradza placówki oświatowe wspierające uzdolnione dzieci i młodzież w ramach akcji ''Rok odkrywania talentów''.
Zdolności, zainteresowania, możliwości poszczególnych uczniów są różne. Różnym dzieciom potrzebne są różne drogi edukacyjne. Misją szkoły jest pomoc wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności. Tylko szkoła nastawiona na wsparcie każdego dziecka, w jak najpełniejszym rozwinięciu jego możliwości i zdolności zminimalizuje ryzyko zgubienia po drodze „diamentów", a tymi wyłowionymi odpowiednio się zajmie.

 Zgłosiliśmy naszą szkołę do projektu i otrzymaliśmy tytuł
SZKOŁY ODKRYWANIA TALENTÓW.

WYNIKI KONKURSÓW O ŚWIĘTEJ JADWIDZE
• Konkurs plastyczny – drzewo genealogiczne św. Jadwigi

1 miejsce – Damian Mikulski 1c
2 miejsce – Robert Jabłonowski 1c
3 miejsce – Bartosz Marszałek 3b
Te trzy prace zakwalifikowały się do etapu międzyszkolnego.

Wyróżnienia
Monika Góralska 2a, Angelika Więcławek 2a, Klaudia Zielińska 3d, Klaudia Tyburska 3d, Ula Mich 1b, Martyna Słoma 2d,
Weronika Pisarska 2d , Oskar Lompert 3d, Ola Wińska 3d, Zuzia Kłos 3d, Sylwia Ćwiklińska 3d.

• Konkurs krasomówczy – legenda o św. Jadwidze

Kl. 1-3
1 miejsce – Julia Wysocka 2d
2 miejsce – Adam Grat 3d
3 miejsce – Damian Mikulski 1c

Kl. 4-6
1 miejsce Natalia Milusz 4b
Te cztery osoby będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie diecezjalnym 29 marca w IV LO w Elblągu.

Życzymy powodzenia !

KONKURS KRASOMÓWCZY
Dnia 10 marca w szkolnej bibliotece odbył się religijny Konkurs Krasomówczy. Uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie legendy o św. Jadwidze.
Jury pod przewodnictwem pani Agnieszki Michalskiej – polonistki , pani Barbary Rodziewicz – bibliotekarza oraz pani Anny Mienickiej – nauczyciela religii oceniało swobodę wypowiedzi, walory artystyczne a także nasycenie opowieści faktami i informacjami. Uczestnicy przedstawili cudowną królową jako kobietę pełną wdzięku, kochana przez poddanych. Było to bardzo trudne zadanie, z którego uczestnicy wywiązali się rewelacyjnie.
Największe brawa otrzymała Julia Wysocka, za niesamowite opanowanie trudnej opowieści o życiu i miłosnych tarapatach królowej Jadwigi. Podziw widzów wzbudził też występ Damiana Mikulskiego, ucznia kl. 1, najmłodszego uczestnika konkursu, który z wielka swobodą przedstawił znaną legendę o stópce królowej Jadwigi. Natalia i Adam również wykazali się bardzo dobrą pamięcią oraz talentem aktorskim. W konkursie wystąpiła też Julia Częscik z kl. 4a, która otrzymała wyróżnienie.
ROZPOCZYNAMY ODLICZANIE!!!!
Przypominamy ,że bierzemy udział w konkursie "Dziś oszczędzam w SKO  - jutro w PKO". Zaczynamy wielkie odliczanie. Do końca konkursu został tylko jeden miesiąc. Liczy się każda wpłacona złotówka. Cenne nagrody czekają. Zakończenie konkursu 15 kwietnia 2011r. Zobacz więcej>>>
KONKURSY SKO ROZSTRZYGNIĘTE!!!
Baśniowa waluta - konkurs plastyczny
Nagrody równorzędne:  Jakub Królikowski III b, Mateusz Woźniak III b, Klaudia Zielińska III d, Oskar Lompert III d, Ula Kolecka III d
Wyróżnienia: Daria Borkowska III a, Justyna Kamińska III b, Dawid Balcerowicz III b, Karolina Tylkie III d,
Co bym zrobił gdybym został milionerem? -konkurs literacki

Kategoria opowiadanie
Nagrody równorzędne : Natalia Zagalska II b, Monika Reich II d, Bartosz Marszałek III b, Przemysław Tokarski III b, Zuzanna Zdanowicz III b
Wyróżnienia: Izabela Kazimierczuk II b, Martyna Słoma II d, Adrianna Piesta III b
Kategoria wiersz
Nagrody równorzędne : Angelika Więcławek II a, Sebastian Klucznik II d
Wyróżnienie: Julia Wysocka II d

Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wykonanie wspaniałych prac konkursowych.
Oto kilka próbek waszej twórczości.>>>
Nagrody zostaną rozdane 15 marca w Światowy Dzień Konsumenta. SKO ma dla Was dobrą radę.
Róbcie rozsądne zakupy , czytajcie etykiety. ”Nie kupujcie kota w worku”.

GODZINA DLA ZIEMI TUŻ TUŻ
10 marca 2011 r. w Szkole Podstawowej nr 12 w Elblągu odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli Elbląskiej Sieci Zielonych Szkół. Dzieci ze szkół SP 12, SP 18, SP 19, SP 16, Zespołu Szkół nr 1 i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 uczestniczyły w nagraniu spotu reklamującego ogólnoświatową akcję „Godzina dla ziemi". Naszą szkołe reprezentował Filip Cybulski.
Spot filmowy zostanie puszczony w świat przed "Godziną dla Ziemi", akcją, która odbędzie się 26 marca 20.30.
Gaszenie świateł podczas Godziny dla Ziemi WWF to globalna, najbardziej doniosła i wyrazista akcja setek milionów ludzi na świecie dla Ziemi. Nie chodzi o oszczędzanie energii, bo nie powstrzymamy zmian klimatu, oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę. Symbolicznym gestem gaszenia światła, przekraczając bariery religijne, kulturowe, społeczne, pokoleniowe i geograficzne połączymy się podczas globalnej demonstracji zaangażowania w ochronę naszego wspólnego domu - PLANETY ZIEMI. (http://www.wwf.pl/godzinadlaziemi)
NASZA SZKOŁA OŚRODKIEM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Ośrodki Edukacji Ekologicznej, to położone na Zielonych Szlakach Greenways, współpracujące z Fundacją, certyfikowane szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe i inne instytucje, które działają na rzecz propagowania ekologicznego stylu życia w Polsce.

Główne zadania Ośrodków Edukacji Ekologicznej:
* propagowanie korzyści wynikających z ekologicznego stylu życia;
* dostarczanie sprawdzonych przykładów zrównoważonego rozwoju;
* prowadzenie działań szkoleniowych, doradczych i informacyjnych;
* gromadzenie informacji służących do monitorowania oddziaływania na środowisko, w szczególności monitorowania emisji CO;
* aktywna edukacja ekologiczna mieszkańców i turystów;
* propagowanie wiedzy i informacji o możliwościach zaangażowania się w Zielone Szlaki – Greenways.

8 marca 2011 Fundacja przyznała pierwsze tytuły Ośrodka Edukacji Edukacji Ekologicznej dwunastu certyfikowanym obiektom. Wśród nich znalazła się nasza szkoła!!!
PLEBISCYT "NAJSYMPATYCZNIEJSZE DZIEWCZYNY" - PODSUMOWANY
      
SZKOLNY DZIEŃ KOBIET
„Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta sercu.”
                                                                             Napoleon Bonaparte
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w Twym życiu zdarzeń… tego i wiele innych ciepłych słów życzyli chłopcy dnia 8 marca br. wszystkim paniom wchodzącym do naszej szkoły już od samego rana. Chłopcy witali wszystkie kobiety szerokim uśmiechem i małą niespodzianką - każda kobietka  je lubi. Dzień Kobiet w szkole upłynął w przyjemnej atmosferze.
DZIEŃ ZIEMI DLA ELBLĄGA
18 KWIETNIA 2011 nasza szkoła i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej jest organizatorem ELBLĄSKIEGO DNIA ZIEMI Z ENERGIĄ - 2011. Będą to swoiste targi ekologiczne, podczas których wystawcami są dzieci i młodzież prezentująca się w konkursach:
  • dla przedszkoli - teatralnym „Zielony Festiwal” <regulamin>
  • dla szkół podstawowych - promującym działania ekologiczne szkół pn. „Zielona Moc”, na specjalnie zaaranżowanych stoiskach <regulamin>
  • dla szkól podstawowych kl. IV-VI "Ekologiczna ekonomia <regulamin>
  • dla gimnazjów - plastycznym pn. „Energię oszczędzamy i zielony Elbląg mamy” <regulamin>
  • wiedzowo – sportowym pn. „Ekologia i sport” (organizator SP 12 Elbląg)

oraz:

  • doświadczenia naukowe na „Na ulicy Dobrej Energii”
  • prezentacje Nadleśnictwa Elbląg "Energia lasu"
  • "Wysoczyzna pełna energii" - Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
  • stoiska pełne atrakcji: PGNiG Pomorskiego Oddziału Obrotu Gazem Gazownia Gdańska, Banku HSBC w Gdańsku
  • zbiórka elektrośmieci

Wszystkie działania polegają na zaprezentowaniu działań ekologicznych ukazujących, stan świadomości uczniów i pracowników szkół elbląskich i powiatu elbląskiego oraz elblążan z zakresu konieczności ograniczania zużycia energii. Poprzez różnorodność konkursów i działań wskazane zostaną praktyczne sposoby jej oszczędzania, które może zastosować każdy. Pokazane zostanie szerokiej społeczności elbląskiej czym jest energia odnawialna, jakie są jej nośniki (i źródła) i to, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się koniecznością. Impreza dzięki swojej atrakcyjnej i innowacyjnej formie powoduje, iż jej uczestnicy poprzez zabawę i współzawodnictwo uczą się aktywności, przedsiębiorczości i poznają specyfikę ekologiczną swojej „małej ojczyzny”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!

NAGRODA NA MAŁYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
Konkursy recytatorskie MDK od lat popularyzują literaturę poprzez piękno słowa mówionego i są odpowiedzią na marzenia artystyczne dzieci i młodzieży.

 5.03.2011r. w MDK przy ulicy Bema odbył się XXVII Mały Konkurs Recytatorski. Na scenie swoje talenty aktorskie zaprezentowało 21 uczniów z elbląskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali : Filip Cybulski z klasy II b i Bartosz Marszałek z klasy III b. Jury pod przewodnictwem aktora naszego teatru Michała Ostaszkiewicza miało trudny orzech do zgryzienia. Wszyscy zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Po długich naradach ogłoszono werdykt. W gronie nagrodzonych znalazł się reprezentant naszej szkoły Filip Cybulski, który otrzymał jedną z trzech równorzędnych nagród.
Naszym reprezentantom gratulujemy udanego występu.
SUKCES NASZYCH MATEMATYKÓW
26 lutego w Szkole Podstawowej Nr 16 odbyła się ósma edycja konkursu Liga Młodych Matematyków przeznaczony dla uczniów klas IV i V. W ciągu 90 minut uczestnicy rozwiązywali zadania w formie testu, następnie wiele ciekawych, ale i trudnych zadań otwartych. Wystartowało 32 czwarto- i 30-piątoklasistów z miasta i gminy Elbląg, a także z Morąga. Nasi uczniowie spisali się świetnie - Natalia Milusz z klasy IV b zajęła III miejsce, Damian Burczyk z klasy V d - IV miejsce.
MARIKA I WERONIKA NA PODIUM - SHORT-TRACK
Dziś ((26.02 ) na elbląskim lodowisku przy ul. Karowej 1 rozegrano Ogólnopolskie Zawody Rankingowe w short-tracku. Dobrze spisali się w nich elblążanie. Wśród nich były nasze uczennice - Marika i Weronika Surowiec. Dziewczyny spisały się na medal!!! Obie stanęły na podium.
Jutro finał Pucharu Polski w short-tracku. Początek o godz. 9.00. Zapraszamy do kibicowania.
MAMY "ZŁOTO" W UNIHOKEJU
Dnia 25 lutego reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły wyruszyła na ostatni bój, by zdobyć najwyższe laury w unihokeju. Przeciwników było wielu i uwierzcie, nie było łatwo. Naszymi przeciwnikami w meczach finałowych były SP 11, 12 i 8. Cały turniej trwał trzy godziny i emocje udzielały się wszystkim uczestnikom. Po pierwszym wygranym meczu dziewczyny miały gwarantowane trzecie miejsce, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia. I jak pomyślały tak wygrały kolejny mecz, drugie miejsce gwarantowane. No cóż pozostało im walczyć o złoto!!!!!! To był wspaniały pojedynek, oczywiście z wygraną dla 18-tki. Dziewczyny byłyście cudowne!!!!!
A oto nasze złotka: Helena Czyż, Iga Banucha, Aleksandra Majewska, Justyna Niezgodzińska, Marika Surowiec, Weronika Surowiec. Natalia Sareńska
ŚWIĘTO SZKOŁY "PRYMUS 2011"
Dzisiaj odbyła się Gala Prymusów, czyli święto szkoły dla najlepszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 18. Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć tańca, muzyki, śpiewu, nagród, wspaniałych występów… w iście hollywoodzkim stylu.
Uroczystość poprowadzili: Wiktoria Podowska i Mateusz Gutowski.
Niespodzianką dla wszystkich była grająca szafa. To tajemnicze urządzenie wyczarowywało fantastyczne występy gwiazd, które specjalnie dla wyróżnionych w tym dniu osiemnastkowych prymusów, zaprezentowały swoje popisowe numery. Galę tańcem Do grającej szafy grosik wrzuć rozpoczęły dziewczyny z klasy IV b. Słowa prowadzących: "Jego przeboje nie schodzą z pierwszych miejsc list przebojów. Miłośnicy tańca ciągle się na nim wzorują. Jest inspiracją dla wielu piosenkarzy..." zapowiedziały uczennice klasy Vc w wielkim hicie Michaela Jacksona „We are the Word”. Dalej specjalnie dla prymusów Maksymilian Michalak z klasy Va przypomniał klasykę polskiej poezji i zarecytował wyśmienicie wiersz - Jana Brzechwy „Ręce i nogi”.
To nie koniec uroczystości. Bowiem już kolejni utalentowani osiemnastkowi uczniowie wkraczają na scenę. Prowadzący zapowiadają: "
Ten przebojowy duet miał mieliśmy okazję podziwiać podczas niedawno obchodzonego jubileuszu naszej szkoły. Ich występ powalił na kolana nie jednego fana muzyki. rozrywkowej. Dziś w przeboju Feela „Pokaż na co cię stać” Karol Kaczka z kl. V b i Martyna Krawczyk z kl. VI c."

Jeszcze gromkie brawa nie ucichły a tu na scenę wychodzi Mateusz Zajdel z klasy V d wraz z partnerką Olą Gronkowską z wiązanką tańców dla naszych prymusów. Zaraz po nich śpiewają po angielsku, dzieci z klas trzecich pod batutą pani Magdaleny Szkiler i na koniec czwartoklasistki z piosence, która powoli staje się legendą prymusowych gal.

Serdeczne gratulacje wraz z nagrodą ufundowaną przez Radę Rodziców, zostały złożone na ręce gospodarza klasy IVb, która uzyskała najwyższą w szkole średnią ocen, przez przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły panią Justynę Rybak.
Gala zbliżała się ku końcowi. Prowadzący zakończyli święto składając wszystkim gratulacje, podziękowania i życzenia:
"Nagrodzonym prymusom serdecznie gratulujemy! Nauczycielom dziękujemy za tylu prymusów. Wszystkich uczniów zachęcamy do pracy w nadchodzącym semestrze. Myślę, że po dzisiejszej gali nikt nie ma wątpliwości, że warto się uczyć. Pamiętamy także o Was, Drodzy Rodzice. Dziękujemy za pomoc, wsparcie, zaangażowanie w naszą naukę i w działalność szkoły."
                                                                                                                   Zapraszamy do filmoteki>>>

Napisali o nas: DZIENNIK ELBLASKI   portel.pl

OGŁOSZENIE SAMORZĄDU
DZIEŃ PRYMUSA

NA ŚWIĘTO SZKOŁY "DZIEŃ PRYMUSA"
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH WZOROWYCH UCZNIÓW WRAZ Z RODZICAMI
 25.02.2011

kl. 3-6   16.15
kl. 1-2   17.20

"TROPECZKI" JADĄ DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Klasa 2b i 4b, pod wodzą D. Życzkowskiej i E. Śnieżko, działają w szkolnym kole naukowym "Tropeczki". Dzieci wykonują różne doświadczenia. Podążają szlakami wiedzy, zaglądają w jej zakątki. Tropią najnowsze osiągnięcia, najważniejsze odkrycia, wynalazki, które zmieniają świat. Poznają tajniki przyrody, odkrywają zjawiska fizyczne, elektrostatyczne, chemiczne,... O swojej działalności opowiadają na tablicy internetowej Klubu Młodych Odkrywców. Portal ten prowadzi  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Czy warto? Oceńcie to sami.
 
Właśnie dziś KMO TROPECZKI otrzymał zaproszenie do Warszawy.
"Dnia 18 marca 2010 r. Centrum Nauki Kopernik gościć będzie astronautę NASA polskiego pochodzenia płk George’a Zamkę. Centrum Nauki Kopernik oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają wszystkie Kluby Młodego Odkrywcy do wspólnego wzięcia udziału w spotkaniu z astronautą. Dla odwiedzających nas Klubów zapewnimy niezwykłe atrakcje: specjalną, rozszerzoną wersję pokazu Tajniki Aerodynamiki, unikalne stacje doświadczalne oraz stanowisko do budowy i wystrzeliwania rakiet kosmicznych. Dodatkowo, tego dnia wstęp do CNK dla naszych klubowiczów będzie bezpłatny! Do Waszej dyspozycji przez cały dzień będą również trenerzy KMO, by wspierać Was swoją wiedzą i doświadczeniem podczas zapoznawania się z galeriami Centrum Nauki Kopernik."

TROPECZKI wyjeżdżają do Warszawy. Każdy z Was może z nami eksperymentować. Zapraszamy do Klubu!!! Najaktywniejsi są nagradzani. Logujcie się do KMO! Klub naszej szkoły to Tropeczki. Eksperymentujcie, zdobywajcie wiedzę, rozwijajcie się!!! Zapraszamy!

PLEBISCYT DZIENNIKA ELBLĄSKIEGO
Plebiscyt „Super Babka Dziennika Elbląskiego" organizowany jest po raz pierwszy. Na liście kobiet, nominowanych przez dziennikarzy Dziennika Elbląskiego oraz tygodników Ikat-Gazeta Braniewska oraz Ziemia Elbląska, znalazły się nazwiska 23 kobiet. Wśród nich znajduje się nauczycielka naszej szkoły Dorota Życzkowska. Jak głosować? Kliknij na logo>>>
WYNIKI KONKURSU MAŁEGO SAMORZĄDU
Przed feriami mały Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na moje zdjęcie z ferii. Dziś zostały rozdane nagrody!

    I miejsce - Natalia Bratuś i Damian Mikulski
   II miejsce - Urszula Mich i Wiktoria Wieczorek
  III miejsce - Natalia Gomulska, Kamil Kunicki i Sebastian Klucznik

Wyróżnienia: Klaudia Zielińska, Paula Jaworska i Bartek Prokopów

Gratulujemy nagrodzonym!!! I zapraszamy do galerii.

WYCIECZKA DO BERLINA
 
DZIEŃ OSZCZĘDZANIA ENERGII
Od 30 listopada trwa współpraca SP 18 z bankiem HSBC i razem uczestniczymy w programie "Climate initiatywe HSBC eco-schools", Celem programu jest wpłynąć pozytywnie na młodych ludzi na całym świecie dzięki uruchomieniu programu Szkoły dla Ekorozwoju i czynnym zaangażowaniu pracowników HSBC. Dlatego też dziś 15 lutego, w Dniu Oszczędzania Energii, zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawiciela banku z oddziału gdańskiego pana Jakuba Sielickiego.
Trzygodzinne spotkanie osiemnastkowych dzieci z naszym gościem było okazją do wspólnej dyskusji na temat ekologicznej polityki banku i zielonych działań obu instytucji. Dzieci dowiedziały się od pana Jakuba, że jego bank za klienta, który zrezygnował z tradycyjnego, papierowego wykazu przelewów na rzecz elektronicznego, sadzi drzewo w miejscach, które wcześniej strawił np. pożar. Dzieci dyskutowały o walucie, pracy banku, kartach kredytowych oraz o oszczędzaniu pieniędzy, energii, papieru,...  więcej>>>
WALENTYNKOWY BAL ZDROWIA
"Tropeczki" oraz "Biotrzeciaki" wraz z MSU i SU zaprosiły wszystkich uczniów naszej szkoły na Walentynkowy Bal Zdrowia. Bal rozpoczął się słowami: Dziś walentynkowy zdrowia bal, Tańczy chyba ze sto par, Gruszka z jabłuszkiem pomyka, Wesoło im gra muzyka oraz przedstawieniami pt. "Na straganie". Bawiliśmy się wyśmienicie. Nasi widzowie również. Kolorowe korowody przy dźwiękach warzywno-owocowych piosenek sunęły tanecznym krokiem po sali gimnastycznej. Niejedna "marchewka" puściła walentynkowe oczko do "buraka". Rytmy wesoło rozbrzmiewały po całej szkole. Oczywiście  nie mogło zabraknąć walentynkowych, zdrowych życzeń.
                                                                                                                                                        FILMOTEKA>>>
ZAPRASZAMY

Słówko o najważniejszych wydarzeniach szkoły od dziś również na Osiemnastkowym facebooku.

WALENTYNKI "ZADBAJ O ZDROWIE DROGIEJ CI OSOBY"
"Biotrzeciaki"  i "Tropeczki", uczestniczące w programie "Aktywnie po zdrowie" mają dla wszystkich dużych i małych doskonałą propozycję walentynkową. Dobre zdrowie bez wątpienia można zaliczyć do najbardziej ważnej  i najcenniejszej rzeczy w życiu każdego człowieka. Bez niego chyba wszystko inne traci swoje znaczenie. Dlatego w poniedziałek, w Walentynki, prosimy, podarujcie swojemu przyjacielowi upominek w postaci owocu czy warzywa. Możecie być pewni, że ofiarujecie swojej sympatii to co najcenniejsze - źródło witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia drogiego Ci człowieka.

"Biotrzeciaki"  i "Tropeczki" serdecznie zapraszają wraz z SU i MSU wszystkich osiemnastkowiczów na zabawę walentynkową w poniedziałek 14 lutego, klasy I-III godz. 11.30, a klasy IV-VI 12.30.

Ubierzcie się tego dnia w kolory zdrowia!!!
Klasy 1 i 4 - kolor żółty i pomarańczowy - kolory cytrynki i marchewki
Klasy 2 i 5 - kolor czerwony - kolor zdrowych owoców
Klasy 3 i 6 - kolor zielony - kolor zdrowych warzyw
Mile widziane warzywno-owocowe dodatki : kapelusze, szarfy czy kotyliony

WALENTYNOWA POCZTA
Z okazji zbliżających się Walentynek za pośrednictwem poczty walentynkowej szybko, bezpiecznie i co najważniejsze za darmo, będziecie mogli przesłać liścik miłosny dla swojej sympatii. Już od jutra (od 8.00) do poniedziałku (do godz. 10.35) dziewczyny z SU i MSU podczas przerw będą chodziły z czerwoną skrzyneczką, do której każdy „zakochany” może wrzucać swoją korespondencję. ZAPEWNIAMY DYSKRECJĘ !!!!!!!!

Listy i kartki powinny być umieszczone w kopercie z imieniem , nazwiskiem oraz klasą wybranki lub wybranka.

 

DOBRA WIADOMOŚĆ !
Już w następny piątek 19.02.2011, zapraszamy na dyskotekę walentynkową. Wstęp 2 zł, pamiętajcie o obuwiu zmiennym z gumową podeszwą . Rozpoczynamy o 16.00.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.Ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w sieci.
Jak co roku pierwszaki podpisują umowy dotyczące odpowiedniego korzystania z komputera. W tym roku dzieci zaniosły również rady dla rodziców, mówiące jak bezpiecznie poruszać się w necie.

Dla rodziców i nie tylko >>>

PROJEKT COMMENIUS REGIO TRWA
W dniach 18 – 21 stycznia 2011 przedstawiciele naszej szkoły oraz Urzędu Miejskiego w Elblągu, Gimnazjum Nr 2 w Elblągu, Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach odwiedzili naszych partnerów projektu Comenius Regio w hrabstwie Lincoln w Wielkiej Brytanii. Grupie przewodziła Pani Mariola Chodakowska, konsultant z Warmińsko- Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.>>>
SPORTOWE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
W dniach 04 – 06 lutego 2011 roku w Budapeszcie odbyła się v Edycja Pannonia Open Danubia Series 20011. Sztafeta podopiecznych Ireneusza Borowieckiego w składzie Marika i Weronika Surowiec i Kamila Stormowska wywalczyła brązowy medal na dystansie 2000m.

GRATULUJEMY KOLEJNEGO SUKCESU!!!

ZNAMY WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU J.ANGIELSKIEGO
Znajomość języków jest niezbędnym elementem życia we współczesnym świecie. Oxford Educational Sp. z o.o. aby uaktywnić uczniów w tym zakresie, zaprosiło uczniów  do udziału w testach językowych, mając nadzieję, że poprzez ducha olimpijskiej rywalizacji, udział w nich, stanie się sposobem podnoszenia językowych umiejętności uczniów w szkołach. Nasze dzieci skorzystały z zaproszenia. Dzieci, przygotowane przez panią D. Szlendak, pisały test 29.10.2010. Dziś znamy wyniki:
K.Mikołajczyk kl.2d - laureat I stopnia - 96/100;
J.Kornijczuk kl.2d - laureat III stopnia -88/100;
J.Wysocka kl.2d - laureat IV stopnia - 84/100
J.Wyżynkiewicz kl.3a - laureat IV stopnia - 84/100;
W.Bil kl.2c 80/100, M.Góralska kl.2a, M.Reich kl.2d 80/100 - laureaci V stopnia. GRATULUJEMY!!!
LISTY KLAS PIERWSZYCH 2011/2012
Zapraszamy Rodziców naszych przyszłych pierwszaczków do zapoznania się z listami klas >>>

UWAGA UWAGA UWAGA
Dnia 12.05.2011r. o godz. 16.30 odbędzie się
zebranie klas I z wychowawcami klas.

NASZA SZKOŁA Z TYTUŁEM "PROMOTORA EKOLOGII"
Narodowy Konkurs Ekologiczny "Przyjaźni Środowisku" organizowany jest już od dziesięciu lat pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. Organizatorem Głównym Konkursu jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Idea Konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii, toteż w Konkursie oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.

W tym roku złożyliśmy wniosek o przyznanie tytułu PROMOTORA EKOLOGII.
Z sukcesem!!! Znaleźliśmy się w gronie laureatów dzięki ogromnej pracy uczniów, zaangażowaniu rodziców, pracowników szkoły, nauczycieli i przyjaciół szkoły w szkolnym ogrodzie.
Bowiem pochwaliliśmy się naszym Zielonym Zakątkiem.
Wszystkim bardzo dziękujemy!!! I zachęcamy do dalszej współpracy.

Ogród zaczął powstawać dwa lata temu, podzielony jest na kilka stref, w każdej uczniowie mogą nauczyć się czegoś innego związanego nie tylko z wiedzą przyrodniczą, ekologią, ale również geografią czy matematyką. Jest kącik poświęcony segregacji odpadów i kompostowaniu, skalniak, który docelowe będzie miał kształt granic Polski i dzięki któremu dzieci m. in. poznają kierunki świata, rodzaje skał i organizmy wodne.
W ogrodzie znajduje się również warzywniak, którym zajmują się klasy pierwsze, a także sad oraz obserwatorium organizmów żyjących w glebie. Liczne tablice informacyjne, sfinansowane m.in.  z grantu „Żyj, poznawaj, rozwijaj się", pomagają uczniom oznaczać owady, muszle czy rośliny.
Ogrodem opiekują się pełni entuzjazmu uczniowie i nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice wciąż pracując nad jego rozbudowaniem i uatrakcyjnieniem, już jest zaplanowane i czeka na realizację wiele nowych elementów, które zachęcą uczniów do nauki i dalszego zgłębiania wiedzy.

NAPISALI O NASZYM SUKCESIE:
WM.PL
PORTEL.PL
EKO-SAMORZĄDOWIEC.PL
ZIELONALEKCJA.PL
WFOŚIGW w Olsztynie
FUNDACJA NASZA ZIEMIA

FERIE JUŻ SIĘ KOŃCZĄ!!! ZIMOWISKO RÓWNIEŻ.

FERIE ZIMOWE W MIEŚCIE

Ferie Młodego Konstruktora
FERIE W KINIE
Nie nudzić się w ferie
SPOSÓB NA NUDĘ

KONKURSY NA FERIEBIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS PLASTYCZNY "Moja ulubiona książka"
należy wykonać ilustrację sceny z ulubionego czytadła. Po feriach przynieście prace do szkolnej biblioteki

Zapraszamy do udziału w  konkursie dla przedszkoli i szkół podstawowych na najlepszy
 komiks o oszczędzaniu energii!
(prace po feriach zbiera D. Życzkowska)


"Kartka walentynkowa" - to konkurs dla dzieci szkół podstawowych. Zróbcie ładną kartkę i oddajcie ją po feriach paniom uczącym j. angielskiego. (prace po feriach zbiera D. Szlendak i K. Adamkiewicz)

Konkurs plastyczny Mój ulubiony polski ptak>>> (prace po feriach zbiera D. Życzkowska)

"Bogata miłosierdziem - święta Królowa Jadwiga".
Konkurs plastyczny - należy wykonać drzewo genealogiczne św. Jadwigi - do 10 marca
Konkurs krasomówczy- należy nauczyć się na pamięć i wyrecytować legendę o św. Jadwidze. Mogą recytować 2 osoby. Legendy szukamy w różnych książkach oraz w internecie.
(prace po feriach zbiera A. Mienicka)

NIE ZAPOMNIJCIE O NAS!!!!!! W CZASIE FERII!!!!! - PROSZĄ PTAKI!!!
Lubisz podglądać ptaki? Portal edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl i Fundacja Kocham Polską Przyrodę zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Ptasia Biesiada".
Konkurs rozpoczyna się dzisiaj, a na Wasze prace czekamy do 15 marca!
Prace wysyłajcie bezpośrednio do organizatora!!!

SKO ogłasza konkurs literacki "Co bym zrobił, gdybym został milionerem?"
Prace należy dostarczyć do 15 lutego 2011r.do opiekunek SKO.
Zapraszamy do udziału nagrody czekają.

Mały Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs fotograficzny "Ferie w obiektywie"
Fotki w tygodniu po feriach zbiera pani M. Fontasiewicz.

DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY

Ciepło i serdecznie maluszki  zostały przyjęte przez trzecioklasistów, nauczycieli. Przyszli uczniowie bardzo dobrze poczuli się w szkole od pierwszego spotkania.

Dyrektor szkoły przedstawiła ofertę naszej Osiemnastki rodzicom przyszłych uczniów.

Więcej filmów w szkolnej filmotece!!! Zapraszamy>>>

OGŁOSZENIE DYREKTORA SZKOŁY

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu informuje,
iż trwają zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2011/2012Zapraszamy!
19 STYCZNIA 2011 NA DZIEŃ OTWARTY!!!!

16.30-18.00


Z nasza ofertą  dla KLAS I i KLAS 0 na rok szkolny 2011/2012 zapoznać się można klikając na obrazek>>>

JUBILEUSZ 50-LECIA SZKOŁY - PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ


"...Jeśli  porównać naszą szkołę do statku, to muszę stwierdzić, że zawsze miała szczęście do dobrych kapitanów. A pięćdziesiąte urodziny tego okrętu, to świetna okazja, żeby ich przedstawić. Prawdziwe wilki morskie, świetni dowódcy, ludzie którzy wyruszali w rejs z „osiemnastką” po ściśle wytyczonym kursie, doskonale wiedząc,
 do jakiego portu chcą dotrzeć..."


Wrzesień 1960! Na nowo powstałym Osiedlu Zawada, zostaje wybudowana nasza szkoła. Jednak nie można w niej jeszcze prowadzić zajęć.  Od września lekcje odbywają się w godzinach popołudniowych
w Szkołach Podstawowych Nr 5 i Nr 2. Przysparza to wiele kłopotów dzieciom, nauczycielom i rodzicom.
Dzielnie zmaga się ze wszelkimi burzami młoda załoga Osiemnastki. Przewodzi im kierownik szkoły Zbigniew Grabowski."

"...W roku 1987 dowództwo nad naszą załogą objęła Wanda Kuczmarska. Wybitny dowódca, świetny pedagog, sprawny menadżer, zawsze blisko ucznia, wsłuchana w głosy nauczycieli i rodziców. Praca z panią dyrektor to zaszczyt, przyjemność i poczucie pewności, że za drzwiami gabinetu nr 14 znajduje się osoba, która wyciągnie ucznia, nauczyciela i szkołę z każdych kłopotów. I w tym miejscu powinna nastąpić seria zdań zaczynających się od słów „Pani Dyrektor, dziękujemy za…”. No właśnie, lista podziękowań jest taka długa, że nie wiem, od czego zacząć…"

"...
Kolejny przełomowy moment w historii naszej szkoły to rok 2007. Komendę na pokładzie obejmuje Iwona Mikulska. Na dumnie wypiętych żaglach wypływamy na  morza i oceany XXI wieku..."

"...Szanowni Państwo. W dniu dzisiejszym mamy zaszczyt ogłosić, że Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu ma pięćdziesięcioletnią historię. Bardzo trudno znaleźć słowa, które podsumowałyby ten czas.
Pięćdziesiąt lat nauki – powiedzą uczniowie…
Pięćdziesiąt lat nauczania – stwierdzą nauczyciele…
Pięćdziesiąt lat tradycji i doświadczeń – podsumuje emeryt
Totalna prehistoria – oceni dwunastolatek.
Ale jest chyba słowo, które pogodzi wszystkich. Współpraca. W naszym odczuciu mamy za sobą pięćdziesiąt lat owocnej współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców, organów nadzorujących szkołę i nią zarządzających.


Więcej filmów w szkolnej filmotece!!! Zapraszamy>>>


Nie bez przyczyny, podczas całej uroczystości towarzyszyła nam terminologia marynarska.Statek kojarzy nam się z miejscem idealnej współpracy, pełnego porozumienia między członkami załogi, kapitanem, urzędem portowym i innymi instytucjami na lądzie. Tylko dobra współpraca gwarantuje bezpieczne tych wszystkich elementów gwarantuje dotarcie do portu
Bardzo dziękujemy za uczestnictwo w dzisiejszym rejsie.
A przede wszystkim za pięćdziesiąt lat owocnej, udanej współpracy.
SEMPER IN ALTUM , czyli zawsze wzwyż.
Ale tylko z Państwa pomocą.
Dziękujemy! "

(autor - Anna Rusińska)

Napisali o nas
DZIENNIK ELBLĄSKI
INFO ELBLAG
82-300.PL
                                                                                                          zapraszamy do filmoteki szkolnej>>>

WSZYSTKIE ORKIESTROWE PIENIĄDZE ZOSTAŁY PODLICZONE

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, dzieci, nauczycieli
ZEBRALIŚMY 1086 ZŁ.

Dziękujemy za wspólne granie!!!!!

Napisali o nas  

LICYTACJA ORKIESTROWA

KOSZULKA WOŚP WYLICYTOWANA!!!
ZOSTAŁA SPRZEDANA ZA 96 ZŁ!!!
DZIĘKUJEMY!!!!
DOLICZAMY TĘ KWOTĘ DO NASZEJ ORKIESTROWEJ PULI .

                                                                                

PIERWSZE ORKIESTROWE PIENIĄDZE ZOSTAŁY PODLICZONE
Uczniowie klas II b, III b, I c i I a zorganizowali 5.01. 2011 r. "Kramik ze zdrową żywnością". Chcieli pokazać innym dzieciom i dorosłym, że można zajadać smacznie i zdrowo. Na stoisku pojawiły się ciasteczka owsiane na miodzie, "zdrowe cukierki", domowe przetwory, soki. Sprzedaż prowadziliśmy na tle wystawy przygotowanej przez III b i II b. Klasy te biorą udział w ogólnopolskim programie "Aktywnie po zdrowie". W ciągu kilku przerw dzieci sprzedały produkty za 254,60 zł. Pieniądze zasilą konto WOŚP ,a to dopiero początek w naszej szkole.
Dziękujemy wszystkim opiekunom naszych dzieci za czas spędzony w kuchni i wykonanie zdrowych pyszności mamie Darii z klasy 5 dziękujmy za zdrowe soczki!!!! Gramy dalej!!!!
GRAMY W ORKIESTRZE PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ

W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zagramy po raz kolejny, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. W 2011 r. zagramy dla urologii i nefrologii dziecięcej

Szczegóły orkiestrowe w naszej szkole oto one!
GRAMY CAŁY TYDZIEŃ 4.01-7.01.2011
Codziennie podczas każdej przerwy będą odbywały się loterie,
kiermasze ciast, kiermasz wegetariański(w środę )!! W sali gimnastycznej zagramy turniej międzyklasowy dla WOŚP
w „Dwa Ognie”, klas IV-VI. Każdy uczestnik zawodów zasila kasę orkiestry symboliczną złotówką. 4.01 rywalizowały klasy IV, w środę 05.01.2011 grają klasy V, natomiast w piątek do boju przystępują szóstoklasiści. Od jutra do piątku zapraszamy również na mini dyskoteki, które odbywać się będą na dwóch długich przerwach. Wstęp kosztuje tylko 50 gr, a dochód z zabawy przekazany zostanie na WOŚP.                Wyniki rozgrywek>>>

OGŁOSZENIE DYREKTORA SZKOŁY

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu informuje,
iż trwają zapisy do klas pierwszych na rok szkolny 2011/2012


Zapraszamy!
19 STYCZNIA 2011 NA DZIEŃ OTWARTY!!!!
16.30-18.00
Z nasza ofertą  dla KLAS I i KLAS 0 na rok szkolny 2011/2012 zapoznać się można klikając na obrazek>>>

MIKOŁAJKOWE GRANIE W SIATKÓWKĘ
8 grudnia 2010 r. w SP 19 odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki siatkowej klas 4 - single. Naszą szkołę reprezentowali: Marcel Stefaniak, Sebastian Makowski i Bartosz Brzeziński.
Nasi uczniowie wywalczyli kolejno piąte, dziewiąte I szóste miejsce.
JASEŁKA W SZPITALU MIEJSKIM
Do tradycji naszej szkoły możemy dopisać nowy punkt, gdyż kolejny raz nasi uczniowie w świątecznym okresie odwiedzili oddziały Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu: oddział pediatryczny, chirurgię dziecięcą i Zakład Opieki Leczniczej. Naszej wizycie towarzyszyły znane świąteczne melodie i piękne wiersze W. Chotomskiej, T. Kubiaka, J. Kulmowej i ks. J. Twardowskiego o bożonarodzeniowej tematyce. Dzieci śpiewały znane kolędy oraz piosenkę Czerwonych Gitar " Jest taki dzień". Przy dźwiękach piosenki " Aniołek najpiękniejszy" dzieci rozdawały małym i dużym pacjentom świąteczne karty wykonane przez uczniów klas I, II i III d. Najmłodszym uczestnikiem przedstawienia był Bartosz Marszałek ucz. kl. III b, który zachwycił widownię interpretacja wiersza o matczynej miłości. Naszymi solistami byli Zuzanna Kierlandczyk i Adam Awiżeń. Główne role odgrywali: Natalia Milusz, Ola Wolińska, Ola Wolowska, Laura Szuba, Ala Olszewska, Dominika Jarosz i Marta Żurowska. W chórze śpiewały dziewczynki z klasy VI a. Przedstawienie przygotowały pani Anna Mienicka- opiekun Szkolnego Koła Caritas i pani Danuta Zaleska - opiekunka Koła Plastycznego w naszej szkole. Piękne i nietuzinkowe przedstawienie jasełkowe zaprezentowali także uczniowie klasy IV a. Oprócz tradycyjnych pasterzy i trzech wędrujących królów żłóbek Dzieciątka odwiedziły pory roku, leśne i polne kwiaty.Składane Jezuskowi dary były też dość oryginalne: owoce, poduszeczka, fujarka. Te wszystkie sceny stworzyły niebanalną atmosferę jasełek. Łzy wzruszenia towarzyszyły nie tylko występującym, ale także młodszym i starszym pacjentom.W przedstawieniu wzięli udział: D. Szczepańska, W. Majewska, D. Bednarek, M. Marak, D. Kłos, M. Boduszek, K.Mazur, J. Pawłowska, K. Kozłowicz, W.Pogoda, P. Śmigiel, A. Fluks, S. Makowski. M Kujawska, D. Hajdukonis. Jasełka opracowała nauczycielka języka polskiego pani Agnieszka Michalska.
JASEŁKOWY CZAS

Już w średniowieczu odbywały się bożonarodzeniowe przedstawienia teatralne. Początkowo odprawiane były po kościołach w formie bardzo prostej jako ilustracja tekstów ewangelicznych, aż po bogato rozbudowane sceny teatralne. W wieku XVIII rozpowszechnił się na dworach zwyczaj urządzania jasełek kukiełkowych.
Misteria te cieszyły się zawsze wielkim powodzeniem. Aż po dzień dzisiejszy. Jasełkowy czas nastal!!!


Zapraszamy do szkolnej filmoteki

MIKOŁAJKOWE GRANIE W SIATKÓWKĘ
8 grudnia 2010 r. w SP 19 odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki siatkowej klas 4 - single. Naszą szkołę reprezentowali: Marcel Stefaniak, Sebastian Makowski i Bartosz Brzeziński.
Nasi uczniowie wywalczyli kolejno piąte, dziewiąte I szóste miejsce.
JASEŁKA W SZPITALU MIEJSKIM
Do tradycji naszej szkoły możemy dopisać nowy punkt, gdyż kolejny raz nasi uczniowie w świątecznym okresie odwiedzili oddziały Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu: oddział pediatryczny, chirurgię dziecięcą i Zakład Opieki Leczniczej. Naszej wizycie towarzyszyły znane świąteczne melodie i piękne wiersze W. Chotomskiej, T. Kubiaka, J. Kulmowej i ks. J. Twardowskiego o bożonarodzeniowej tematyce. Dzieci śpiewały znane kolędy oraz piosenkę Czerwonych Gitar " Jest taki dzień". Przy dźwiękach piosenki " Aniołek najpiękniejszy" dzieci rozdawały małym i dużym pacjentom świąteczne karty wykonane przez uczniów klas I, II i III d. Najmłodszym uczestnikiem przedstawienia był Bartosz Marszałek ucz. kl. III b, który zachwycił widownię interpretacja wiersza o matczynej miłości. Naszymi solistami byli Zuzanna Kierlandczyk i Adam Awiżeń. Główne role odgrywali: Natalia Milusz, Ola Wolińska, Ola Wolowska, Laura Szuba, Ala Olszewska, Dominika Jarosz i Marta Żurowska. W chórze śpiewały dziewczynki z klasy VI a. Przedstawienie przygotowały pani Anna Mienicka- opiekun Szkolnego Koła Caritas i pani Danuta Zaleska - opiekunka Koła Plastycznego w naszej szkole. Piękne i nietuzinkowe przedstawienie jasełkowe zaprezentowali także uczniowie klasy IV a. Oprócz tradycyjnych pasterzy i trzech wędrujących królów żłóbek Dzieciątka odwiedziły pory roku, leśne i polne kwiaty.Składane Jezuskowi dary były też dość oryginalne: owoce, poduszeczka, fujarka. Te wszystkie sceny stworzyły niebanalną atmosferę jasełek. Łzy wzruszenia towarzyszyły nie tylko występującym, ale także młodszym i starszym pacjentom.W przedstawieniu wzięli udział: D. Szczepańska, W. Majewska, D. Bednarek, M. Marak, D. Kłos, M. Boduszek, K.Mazur, J. Pawłowska, K. Kozłowicz, W.Pogoda, P. Śmigiel, A. Fluks, S. Makowski. M Kujawska, D. Hajdukonis. Jasełka opracowała nauczycielka języka polskiego pani Agnieszka Michalska.
JASEŁKOWY CZAS

Już w średniowieczu odbywały się bożonarodzeniowe przedstawienia teatralne. Początkowo odprawiane były po kościołach w formie bardzo prostej jako ilustracja tekstów ewangelicznych, aż po bogato rozbudowane sceny teatralne. W wieku XVIII rozpowszechnił się na dworach zwyczaj urządzania jasełek kukiełkowych.
Misteria te cieszyły się zawsze wielkim powodzeniem. Aż po dzień dzisiejszy. Jasełkowy czas nastal!!!


Zapraszamy do szkolnej filmoteki

ŚWIĄTECZNY KONKURS J. ANGIELSKIEGO Z SUKCESAMI
Już od małego śpiewamy Jingle Bells,  piosenkę o dzwoniących dzwoneczkach – zarówno w szkole, jak i w domu. Regent College - Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, zaprosił dzieci do udziału w świątecznym konkursie językowym - Jingle Bells. 08.12.12 o godzinie 14.00 komisja w składzie: Marissa Graff, Mat Davis, Tristan Ferris, Roger Gołębiowski wyłoniła zwycięzców. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły, których przygotowała p. Dorota Szlendak. W kategorii: klasy I – II: II miejsce zdobyła Julia Wysocka, III miejsce – Jakub Gniotek. W kategorii: klasy III – IV: III miejsce – Natalia Milusz. Gratulujemy!!!!
SUKCES POLONISTYCZNY
W związku z obchodami Roku Chopinowskiego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie literackim pt. „Spotkanie z Chopinem” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Elblągu. Czwartoklasiści pisali listy do kompozytora, w którym opowiadali o swoich uczuciach i wrażeniach po wysłuchaniu jego utworów. Uczniowie klas VI wcielili się w rolę dziennikarzy i „przeprowadzili” wywiady z Fryderykiem Chopinem, w których zadawali pytania na temat jego życia i twórczości. Doceniony został talent literacki naszych uczennic – Natalia Milusz z klasy IVb otrzymała wyróżnienie, a Wiktoria Podowska z klasy VIc zajęła III miejsce. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 6 grudnia 2010r. To był bardzo miły prezent mikołajkowy dla dziewczynek i p.Iwony Staszyńskiej-Kobielak.
Gratulujemy sukcesu!
TRZYMAMY KCIUKI
Uczniowie zakwalifikowani do etapów wojewódzkich konkursów przedmiotowych:
HISTORIA       - Dawid Daszkiewicz
j. ANGIELSKI   - Rodziński Mateusz, Szydzik Aleksandra,
j. POLSKI        - Weronika Czajkowska. Agnieszka Engler, Jakub Baranowski, Barbara Sarbiewska,
MATEMATYKA - Adam Awiżeń,
|PRZYRODA    - Dawid Daszkiewicz, Weronika Czajkowska
Gratulujemy wszystkim finalistom i życzmy dużo wytrwałości w przygotowywaniu się do finału!!!
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI W TEATRZE
Dzieci z klas pierwszych wybrały się do teatru na spektakl "Bajki samograjki"  Po nim z dzieci spotkały się z policjantami, którzy mówilii o problemach i zagrożeniach jakie mogą czyhać na uczniów. Tematem rozmów było bezpieczne zachowanie się, a także walka z problemami alkoholowymi i tzw. sztuka odmawiania. Spotkania odbyły się na małej i dużej scenie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
OGŁOSZENIE DYREKTORA SZKOŁY
ZEBRANIA SEMESTRALNE
18.01.2011 kl. 0-III
Zapraszamy rodziców na prelekcję dyrektora sanepidu "Zapobieganie zakażeniom" - 18.01.2010 o godz.16.00
20.01.2011 kl. IV-VI;
DNI WOLNE
6 stycznia (wolny ustawowo)
Święto Ofiarowania Pańskiego
14 stycznia ( wolny zgodnie z paragr.5.1.Rozporządzenia MEN z 5 października 2010r.).
Jubileusz 50-lecia szkoły. W tym dniu szkoła prowadzi opiekę w świetlicy.
INNE TERMINY
21.01.2011   Zabawa karnawałowa (godz. podane zostaną na zebraniach)
22.01 - 06.02.2011  Ferie zimowe 
SŁONIKOWE WYRÓŻNIENIE
07 grudnia 2010 roku w Elbląskim Hospicjum odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym pod nazwą "SŁONIK MÓJ PRZYJACIEL". Celem tegorocznej kampanii jest ukazanie problemu dzieci osieroconych i ich rodzin. Na symbol akcji na rzecz dzieci osieroconych wybrano słonika. Dlaczego słonika? Ponieważ najdłużej ze wszystkich zwierząt utrzymuje żałobę po stracie najbliższych. Odejście bliskiej osoby jest szczególnie trudne dla dzieci. Pragniemy by nasze wspólne działania pomogły dzieciom przejść przez ten trudny okres i sprawiły by stały się silniejsze. Na konkurs wpłynęło około 300 prac. Wyróżnienie w kategorii klas 1-3 otrzymał  Michał Szuba, kl. I, wych. Małgorzata Trzyna. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz powodzenia we wszystkich przedsięwzięciach. Spot promujący kampanię: www.funduszdzieci.pl.
ŚWIĘTA TUŻ TUŻ
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego dzieci ze świetlicy, na zaproszenie Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida, odpowiedziały z ochotą i tam powędrowały. Przygotowano dla nas ciekawe zajęcia kulturalno-edukacyjne pod hasłem "Tradycje Bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie". Poznaliśmy historię św. Mikołaja w formie opowiadania połączonego z zabawą ruchową. Zwyczaje bożonarodzeniowe przedstawione były w formie dramy i zgaduj-zgaduli... Więcej newsów świetlicowych tutaj>>>
MIKOŁAJKOWA WYPRAWA  2B I 4C
Na Mikołajki, zamiast prezentu, dzieci z klasy 2b i 4c otrzymały list od św. Mikołaja z zaproszeniem na wycieczkę do Gdyni i Gdańska. Na początku swojej mikołajkowej wyprawy dzieci odwiedziły Centrum Nauki EXPERYMENT, które jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów. W sposób namacalny dzieci mogły  na własną rękę przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody. Z ciekawością interesowały się prezentowanymi zjawiskami na interaktywnej wystawie  i rozpoczynały z wielkim zaangażowaniem poszukiwać odpowiedzi na pytania „w jaki sposób” , „dlaczego” i „po co” ?. Kiedy przyszedł czas na opuszczenie niesamowitej szkoły, dzieci ociągały się. Dopiero słowa teraz czas na niespodziankę mikołajkową w Gdańsku, ruszyły z ochotą. Tą niespodziankę była wspaniała zabawa w Loopy's Word w Gdańsku. Wycieczka udała się!!!                                                                      DO FILMOTEKI>>>
TĘGA GŁOWA
W dniu 8.12.2010 r. tęgie głowy naszej szkoły z klas  czwartych i piątych wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym “TĘGA GŁOWA”. Świetni matematycy z 10 szkół  powiatu elbląskiego zmierzyli się z zadaniami konkursowymi. Liczyli, łamali sobie głowy;O) na trudnych zadaniach logicznych. Nasi uczniowie uplasowali się do w miejskiej czołówce. III miejsce zajęła Natalia Milusz (klasa IV),  I miejscu - Damian Burczyk (klasa V). Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom.
GŁOSUJCIE NA NAJŁADNIEJSZE PORTRETY !!!!
Za oknem śnieg i mróz. Dla otuchy, więc i przypomnienia wesołych, letnich chwil zapraszamy do dokonania wyboru najładniejszych rysunków – owadzich portretów - wykonanych przez dzieci podczas  warsztatów entomologicznych organizowanych przez pracowników Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Dajcie się więc porwać kolorowej tęczy barw i wybierzcie trzy najlepsze waszym zdaniem prace. Są one zamieszczone poniżej i ponumerowane od 01 do 87. Punktujcie je następująco: miejsce pierwsze - 3 punkty, miejsce drugie - 2 punkty, miejsce trzecie - 1 punkt. Spośród prac, które uzyskają najwyższą ilość punktów, dziesięć zostanie opublikowanych w kwartalniku „Natura. Przyroda Warmii i Mazur”. Czas trwania plebiscytu jest krótki – zgłoszenia przyjmujemy tylko do 14 grudnia, do godziny 12:00. Zatem do dzieła!
Głosować można mailowo na adres: konkursy@pkwe.pl, pamiętając, że z jednego adresu e-mail można oddać tylko jeden głos z wyborem trzech prac. W temacie wiadomości należy wpisać: "plebiscyt na najładniejszy portret owada".
MIKOŁAJKI 2010
W mikołajkowym nastroju minął dzisiejszy dzień!!! Większość najmłodszych naszych dzieci spędziła ten dzień w Centrum Sportowo-Biznesowym. Tam w obecności Mikołaja maluchy złożyły przysięgę, że „Zawsze będą grzeczne. Będą zjadać tylko zdrowe pożywienie i odrzucają chipsy i pepsi. Przy jedzeniu nie będą grymasić ani marudzić”. Potem przyszedł czas na tańce ze Świętym Mikołajem, który tanecznym krokiem bawił się w kółeczkach z dziećmi. Wspólnie obejrzeli taneczne  popisy wychowanków MDK. Inne dzieci wyruszyły do kina Światowid na piękną i wzruszającą opowieść o Roszpunce, pięknej długowłosej dziewczynie. Klasa 2b i 4b otrzymały listy od Mikołaja z zaproszeniem na wycieczkę pełną niespodzianek do Gdyni i Gdańska. Mikołaj zajrzał wszędzie do każdej klasy, nawet na stołówkę szkolną dokładając do obiadu czekoladę dla każdego;O)
WSPÓŁPRACA Z BANKIEM HSBC
30 listopada została zainaugurowana współpraca Szkół dla Ekorozwoju z bankiem HSBC. Z tej okazji odbyła się video-konferencja dla szkół biorących udział w projekcie - Inicjatywa na Rzecz Klimatu HSBC. Konferencja rozpoczęła się o 15.30 równolegle w kilku oddziałach banku w Polsce (Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Kraków, Warszawa, Łódź). Celem konferencji była wymiana doświadczeń, dotychczasowych osiągnięć i wspólne rozwiązanie wszelkich trudności, czy pytań rodzących się w trakcie realizacji projektów związanych z ubieganiem się o nasze eko-certyfikaty. Ponadto  omówiliśmy przyszłą współpracę naszej szkoły z pracownikami-wolontariuszami HSBC, którzy również byli, na miejscu, aktywnie uczestniczyli w konferencji.
SZOPKA 2010
6 grudnia 2010 r. - biblioteka przy ul. Hetmańskiej pękała w szwach. Nic dziwnego, że było tam tak tłoczno. Uroczyście rozstrzygnięto konkurs na bożonarodzeniową szopkę. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia” oraz filia Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej. Na konkurs zgłoszono 48 szopek. Baranki i królowie z masy mączno-solnej, trawa z makaronu, dach szopki z siana...
Jury oceniało je w trzech kategoriach wiekowych. Wśród dzieci do lat dziesięciu  wyróżnienie otrzymał uczeń naszej szkoły z klasy 1 c - Robert Jabłonowski. Serdeczne gratulacje! Wszystkie prace można oglądać w bibliotece do 17 grudnia na wystawie pokonkursowej. Najładniejsze prace zostaną zostaną zaprezentowane podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Starym Mieście.
O DWIE TONY MNIEJ NA ELBLĄSKIM WYSYPISKU
 3 grudnia 2010 w czterech punktach miasta Elbląga odbyła się eko-impreza MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI. Inicjatorami akcji była sieć szkół działających w Elblągu w ramach międzynarodowego certyfikatu „ZIELONA FLAGA” - Szkoły Podstawowe: 11, 12 i 18 oraz Gimnazjum nr 4 przy wsparciu Zakładu Utylizacji Odpadów i Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej ODN w Elblągu. Dzięki temu przedsięwzięciu aktywnie włączyliśmy się w kampanię społeczną "Zadbaj i nie płać...", której organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Podjęliśmy działania na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami w naszej gminie grodzkiej.
 Celem akcji była zbiórka elektrośmieci. Są to zużyte, stare lub niepotrzebne komputery, telefony komórkowe, odtwarzacze video, elektryczne maszynki do golenia, świetlówki (w tym świetlówki kompaktowe potocznie nazywane żarówkami energooszczędnymi), lodówki, pralki, wiertarki, zabawki elektryczne i wszystkie inne urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie. wyrzucone do śmietnika lub porzucone gdzieś w lesie, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Znajdujące się w nich szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub samodzielnie zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych i przez wiele lat sieją spustoszenie w świecie przyrody i zagrażają zdrowiu wszystkiego , co żyje.
Przez tylko dwie mroźne godziny uzbieraliśmy 2200 kg elektrośmieci!!!!

Na koniec wołamy: Elblążaninie system gospodarowania odpadami komunalnymi zaczyna się w Twoim domu! Segregując odpady „u źródła” zmniejszasz ich ilość na składowisku!!! i zapraszamy WSZYSTKICH do włączania się do wspólnych zielonych akcji. Kolejna duża zbiórka odpadów odbędzie się w kwietniu pod hasłem ZAJĄCZKOWY PREZENT DLA ZIEMI. Zapraszamy do współpracy nie tylko szkoły - każda instytucja dbająca o czysty Elbląg mile jest widziana !!!
MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI
Zbliżają się święta!!! Czas na porządki!!! Jeżeli w domu, w piwnicach, komórkach drodzy mieszkańcy naszego miasta macie ELEKTROŚMIECI, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie to przynieście je do nas!!! Należy oddawać je do punktów zbierania elektrośmieci. Sprzęty te, bowiem zawierają szkodliwe związki chemiczne, które po przedostaniu się do ziemi czy powietrza szkodzą przede wszystkim nam samym. A w przyszłości są przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Gdzie i kiedy możecie to zrobić?!?!?!?!
ZAPRASZAMY 03.12.2010 w godzinach 12.00-14.0
Miejsca zbiórki w Elblągu:
boisko szkolne przy ul. Węgrowskiej 1,
parking przy ul. Broniewskiego 51 (przy PKO),
plac przy ul. Ogólnej na wysokości bibioteki,
boisko szkolne przy SP 12

Akcję pn. MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI organizują elbląskie szkoły działające w ramach Międzynarodowego Certyfikatu "Zielona Flaga": ZS 1, SP 18 i SP 12, przy współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów i Spółdzielnią NAD JAREM.
AKCJA CHARYTATYWNA "PODAJ ŁAPĘ"
Trwa kolejny rok realizacji projektu „Mój wybór – moje życie”. Nasi uczniowie biorą udział w warsztatach kształtujących umiejętności prospołeczne, a także akcjach na rzecz szkoły i środowiska, w których wykazują się swoją aktywnością społeczną.
W dniach 16 – 26 listopada 2010 w Szkole Podstawowej nr 18 im. Franciszka II Rakoczego w Elblągu beneficjenci trzech grup projektu „Mój wybór – moje życie” przeprowadzili trening praktyczny pod hasłem „Podaj łapę”. Celem treningu była zbiórka artykułów niezbędnych w schronisku dla zwierząt, a jego realizacja obejmowała szereg działań
zaplanowanych przez beneficjentów m.in. przygotowanie i rozwieszenie plakatów w holach szkoły, pochody z transparentami oraz rozdawanie ulotek informujących o akcji charytatywnej uczniom i nauczycielom. Wszystkie działania uczniów były wspierane, jak i monitorowane przez terapeutów grup. Finał akcji odbył się dnia 30 listopada, artykuły (miski, karmy, koce itp.) zostały przekazane osobiście przez dzieci pracownikom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Elblągu.
Zaplanowany i zrealizowany przez beneficjentów projektu, w I semestrze trening praktyczny, miał na celu włączenie się uczniów do działań na rzecz instytucji lokalnych pomagających bezdomnym zwierzętom oraz uwrażliwienie na ich los.
ANDRZEJKI KLASY 2C
Późną jesienią, po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni stawały się coraz krótsze a wieczory dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów, a dniem szczególnym był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja. Z tego to powodu dzieci z klasy 2c zebrały się w bibliotece przy ul. Ogólnej, gdzie sympatyczne Panie-wróżki przybliżyły dzieciom szereg andrzejkowych wróżb, przesądów i zaklęć, czyniąc to spotkanie niezwykle magicznym, tajemniczym i bardzo radosnym. Dziękujemy!
WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU POEZJI POLSKIEJ
Uczennice klasy VI c – Martyna Krawczyk i Wiktoria Podowska wzięły udział w konkursie recytatorskim, który odbył się 25.11.2010r. w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Elblągu. Konkurs odbywał się pod hasłem „Wędrówką życie jest człowieka”. Dziewczynki recytowały wiersze Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Talent i interpretacja Martyny Krawczyk zostały docenione przez jury i uczennica otrzymała wyróżnienie. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!
I MIEJSCE W KONKURSIE  JĘZYKA POLSKIEGO
W piątek 26 listopada w Szkole Podstawowej nr 19 odbył się międzyszkolny konkurs "Związki frazeologiczne nasz chleb powszedni". Nasze uczennice : Weronika Czajkowska z klasy VI b i Martyna Krawczyk z klasy VI c walcząc w jednej drużynie zdobyły I miejsce. Gratulujemy niebywałej wiedzy i refleksu!
SOWIE ANDRZEJKI
Sowy ...tajemnicze... bezszelestnym lotem przecinają mroki nocy... do dziś nierzadko tępione i prześladowane ze strony człowieka ze względu na złą sławę jaką przypisano im w legendach i zabobonach. Z drugiej strony przedstawiana od wieków jako symbol mądrości i wiedzy... Idealnie pasują do charakteru andrzejkowej zabawy. Dlatego też andrzejkowe wróżenie i przepowiednie rozpoczęło  koło teatralne klasy 2a przedstawieniem dzięki, któremu widzowie poznali różne gatunki polskich sów. Potem wróżby!!! Który but będzie pierwszy, przepowiednie mądrej sowy, losowanie imienia ukochanego.... Udało się sowim wróżkom, zgodnie  z dawnymi wierzeniami każdemu przekazać magiczną moc tradycji andrzejkowych i uchylić wrota do nieznanej przyszłości :O) W filmotece znajdziecie fragment sowiego przedstawienia>>>
"LEKKI TORNISTER" W TOKU!!!!
KLASY I-III
W ramach przeprowadzonej w szkole akcji "Lekki tornister" Wydawnictwo "Nowa Era" doposażyło każdego ucznia klasy I w podręcznik na semestr I i II, który zostaje w gabinecie. W gabinetach klas I-III wygospodarowano miejsca dla każdego ucznia, aby mógł zostawić w szkole strój na wych. fizyczne, materiały plastyczne oraz podręczniki i ćwiczenia (gdy w danym dniu nie jest zadana praca domowa).
KLASY IV-VI
Do gabinetów klas IV-VI szkoła zakupiła "podręcznik na ławkę" z matematyki, przyrody i częściowo z j. polskiego. Aktualnie staramy się wyposażyć gabinet plastyczny klas IV-VI, tak, aby każda klasa miała zamykaną szafkę na materiały plastyczne. Liczymy na pomoc!
WYNIKI KONKURSU MAŁEGO SAMORZĄDU
Dzisiaj 25 listopada Mały Samorząd podsumował konkursy plastyczne dla kl.I-III!

JESIENNY LIŚĆ
I miejsce - Ewelina Kwiatkowska klasa 1a
II miejsce - Inez Stefanowicz klasa 1c
III miejsce - Natalia Latuszek klasa 1b
wyróżnienia: Dominik Rudowski 1c i Marysia Gutowska 1a
JESIENNE DRZEWO - prace zespołowe
I miejsce - klasa 2a
II miejsce - klasa 2b
III miejsce - klasa 2d
JESIENNE DRZEWO - prace indywidualne
I miejsce - Zuzanna Jechna klasa 2c
II miejsce - Wiktoria Szymborska klasa 2


JESIENNY KRAJOBRAZ
I miejsce - Kamila Furs klasa 3d
I miejsce - Klaudia Tyburska klasa 3d
II miejsce - Aleksandra Maruszak klasa 3c
III miejsce - Amelia Zelek - klasa 3c
wyróżnienie - Alicja Kraszewska - klasa 3a
JESIENNY WIENIEC -  bezkonkurencyjna zerówka
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Nasz najlepszy przyjaciel, który poznał nasze radości, smutki i najskrytsze sekrety - pluszowy miś, obchodzi 25 listopada swój światowy dzień. Z tej okazji biblioteka szkolna zmieniła się w krainę misiów, dzięki temu, że dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki. Tego dnia dzieci usłyszałyi misiowe wierszyki, opowiadania oraz bardzo ciekawą misiową historię. Biblioteka ogłaszając konkurs „Miś maksymalny”. Warunkiem uczestnictwa było dostarczenie do biblioteki szkolnej pluszowego misia. Do rywalizacji przystąpiło czternaście pluszowych niedźwiedzi. Zwycięskiego misia przyniósł Kamil Fercho z klasy IIa. Gratulujemy!!!
STYPENDIA!!!!
Uwaga ważna informacja!!!! Uwaga rodzice! Realizacja stypendium szkolnego!!!!
Od 26.11.2010r. (piątek) Pedagog Szkolny bardzo prosi rodziców, którzy otrzymali decyzję, o zgłaszanie się do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji pierwszej części stypendium szkolnego. Jednocześnie zwracam się z prośbą o zrealizowanie stypendium w nieprzekraczalnym terminie do 10.12.2010r. (piątek). W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie przyznane uczniowi środki zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
POMAGAMY PSIAKOM ZE SCHRONISKA
22.11.2010r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele schroniska dla bezdomnych zwierząt. Nie mogło też zabraknąć czworonożnego gościa. Uczniowie klas 0, II b i III B, którzy wzięli udział w spotkaniu dowiedzieli się sporo o opiece nad zwierzętami , potrzebach naszego schroniska. W imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły przekazali zarobione przez SKO i SU klas IV-VI pieniądze  oraz koce, miski, karmę .Kwota 312 zł zostanie przeznaczona na zakup nowych smyczy dla piesków.  W  tej chwili w schronisku przebywa 250 psów i 100 porzuconych kotów.
PIERWSZE MIEJSCE W MATEMATYCZNYM KONKURSIE
Dnia 20 listopada 2010 w Szkole Podstawowej Nr 25 w Elblągu odbył się I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Mrówka". Naszą szkołę reprezentowali najlepsi matematycy klas III : Kacepr Żyłowski 3a, Jakub Musik - 3c i Jakub Piskunowicz 3d. Chłopcy z wielkim zaangażowaniem i radością przystąpili do rozwiązywania różnorodnych zadań matematycznych. Wysiłek się opłacił i zdobyli I miejsce, wśród 10 szkół biorących udział w rywalizacji. Gratulujemy zwycięstwa naszym TĘGIM GŁOWOM!!!
JESTEŚMY W FINALE!!!!
Dnia 10.11.2010 odbyły się eliminacje czwórek siatkarskich XXV Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja klas 6 po zaciętej walce zajęła I miejsce w grupie I awansowała do finału. Gratulujemy zwycięstwa i trzymamy kciuki za finał, w którym zmierzymy się z finalistami: z GRUPY A 1 miejsce  SP 15, 2 miejsce SP 9; z GRUPY B 1 miejsce SP 8, 2 miejsce SP 21; z GRUPY C 1 miejsce SP 18, 2 miejsce SP 19 .

TERMIN FINAŁU PODAMY NA STRONIE JUZ WKRÓTCE!!!

CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA Z PCK
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, kiedy to z największą troską Polski Czerwony Krzyż myśli o osobach potrzebujących naszego wsparcia. Dlatego  w naszej szkole organizujemy akcję "Czerwonokrzyska gwiazdka 2010".W związku z powyższym zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w akcji. Zbieramy artykuły spożywcze ( mąkę, kaszę, makaron, olej, konserwy, herbatę, kawę, słodycze, itp. ) oraz zabawki i książeczki. Artykuły można dostarczać indywidualnie lub grupowo do gabinetu 51. Potem zostaną one dostarczone do Zarządu Rejonowego PCK w Elblągu. Zbiórka potrwa do 9 grudnia. Zapraszamy i z góry dziękujemy za przychylny stosunek do przeprowadzanych w naszej szkole charytatywnych działań.
NOWOŚCI W ZERÓWCE
Dzieci z zerówki zapraszają na swoją stronkę >>>>
AKCJA "STOP !"
17 listopada w naszej szkole miała miejsce akcja profilaktyczna pod hasłem " Stop papierosom, alkoholowi, narkotykom i przemocy !". To poważne i nurtujące także nas uczniów problemy. Uczniowie z klasy 5a pod kierunkiem wychowawcy pani Agnieszki Michalskiej w ranach działalności Szkolnego Koła PCK przygotowali plakaty, krótkie scenki i  znaki: zakazu
palenia, spożywania alkoholu, stosowania przemocy wśród rówieśników i zażywania narkotyków, w tym dopalaczy. Mamy nadzieję, że nasi koledzy i koleżanki zrozumieli nasze przesłanie i uświadomili sobie, że asertywność w takich sytuacjach jest najlepszym rozwiązaniem. Apelujemy także o rozsądek - NIE DAJCIE NAŁOGOM WKRAŚĆ SIĘ DO WASZEGO ŚWIATA !!
DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
15 listopada, to ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA - ogólnopolski Dzień Czystego Powietrza. Taki dzień w kalendarzu jest doskonałą okazją do organizacji akcji i happeningów ciekawych dla dzieci i młodzieży. W tym roku, w ekologicznej edukacji pomagają nam krasnoludki - stąd też hasło naszej kampanii: TO NIE KRASNOLUDKI PALĄ ŚMIECI!
W naszej szkole, dzięki pomysłowości i pracowitości wszystkich dzieci z naszej szkoły, 15 listopada rozpoczęła się INWAZJA KRASNOLUDKÓW. W klasach, na szkolnych parapetach, korytarzach rozsiadły się krasnoludki i "poprosiły" dzieci z naszej szkoły, aby pomogły przekazać wieść mieszkańcom osiedla Zawada, że palenie śmieci jest bardzo szkodliwe, jest przyczyną zachorowań na raka. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków, natomiast w UE co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju. Palenie śmieci to oszczędność tylko pozorna. Chociaż zyskujemy pieniądze, to tracimy zdrowie. Ale jak mawiał nasz wieszcz z Czarnolasu: „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”.
KLASA 2 A ODWIEDZIŁA POCZTĘ
List jest prawdopodobnie tak stary, jak stare jest samo pismo. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Imperium Rzymskim oraz starożytnej Grecji. Wiele tysięcy listów zapisanych pismem klinowym na glinianych tabliczkach wykopali archeologowie z piasków Mezopotamii; najstarsze z tych listów pochodzą z końca III tysiąclecia p.n.e. Kiedyś jedynym sposobem porozumiewania się na duże odległości. Teraz wszystko jest inne. Obecnie pisanie listów praktycznie zanikło. Nadeszła epoka telefonu komórkowego i komputera.  Dnia 15 XI kl. 2 a wybrała się na wycieczkę na pocztę. Wcześniej  dzieci uczyły się pisać listy i adresować koperty, poznawały trudną pracę urzędników pocztowych, na zakończenie napisały list do rodziców i wróciły je do skrzynki..
ZAPROSZENIE na Danubia Open Series
W dniach 19 - 21 listopada 2010 na tafli lodowiska miejskiego zostanie rozegrana III edycja zawodów z cyklu Danubia Open Series Poland - Elbląg 2010.
W sezonie łyżwiarskim 2010/2011 zawody Danubia Open Series zostaną rozegrane w sześciu państwach (Rumunia, Łotwa, Polska, Słowacja, Węgry i Czechy). Elbląska edycja na starcie zgromadzi około 280 zawodników na co dzień specjalizujących się jeździe szybkiej na krótkim torze z 14 krajów: Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Mongolia i Polska. Zawodnicy rywalizować będą w siedmiu kategoriach wiekowych Junior F E D C B A i Senior .
Zapraszamy sympatyków łyżwiarstwa szybkiego do oglądania zawodów.
UWAGA WAŻNA INFORMACJA

12 listopada 2010 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tym dniu odbędą się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów wymagających opieki.

W nadchodzącym tygodniu odbędą sie zebrania z wychowawcą. Szczegóły tutaj >>>

OGŁOSZENIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Jak co roku w naszej szkole organizowana będzie ogólnopolska akcja  „ GÓRA GROSZA”, w związku z czym prosimy każdą klasę o zorganizowanie zbiórki pieniędzy, które przekazane zostaną Fundacji NASZ DOM.( ODPOWIEDZIALNI GOSPODARZE KLAS) Klasa , której uda się zebrać jak największą ilość funduszy otrzyma nagrodę niespodziankę. Pamiętajcie , że akcja polega nie tylko na zwykłej zbiórce grosików. Możecie zorganizować sprzedaż ciast, kanapek , loterię fantową czy kiermasz z ciekawymi wyrobami. Akcja trwać będzie od czwartku 18.11.2010 do 10.12.2010 liczymy na Was . (w  zeszłym roku zebraliśmy 1056 zł)

Do 25.11.10 każdy kto chce wziąć udział konkursie z okazji „DNIA PLUSZOWEGO MISIA” przynosi do biblioteki szkolnej jak największego miśka. Wygrywa najbardziej dorodny niedźwiadek, a jego właściciel otrzymuje nagrodę ufundowaną przez bibliotekę szkolną i Samorząd Uczniowski.

W piątek o 16.00 rozpoczyna się dyskoteka szkolna, wstęp  2 zł, obowiązkowe obuwie zamienne na białej lub kauczukowej podeszwie.

SMACZNA WIZYTA PIERWSZAKÓW W MUZEUM
9.XI. uczniowie klasy I b  wybrali się do Muzeum Elbląskiego, gdzie mogli obejrzeć wspaniałą wystawę pt. „Świat  Toruńskich Pierników”. Wysłuchali opowieści o przyprawach z Indii : cynamonie, goździkach , kardamonie oraz innych składnikach niezbędnych do wypieku pierników. W końcu każdy uczeń otrzymał kulkę ciasta i zabrał się do jego wygniatania . Poszły w ruch wałki, stolnice, pędzle do oliwy, oryginalne formy i nożyki do wycinania ciasta.  Pierniki trafiły do pieca, a wkrótce potem każdy mógł już podziwiać swoje jeszcze ciepłe i pachnące dzieło: serce, ciasteczko, powóz zaprzęgnięty w konie, kogutka , babę czy inną figurkę. Wszyscy świetnie się bawili.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "O PUCHAR RECYKLINGU"
W dniach 23-26 listopada jedziemy do Poznania, na wręczenie nagrody i wyróżnienia na Targi "Poleko" - największej w Europie Środkowo-Wschodniej targowej wystawie poświęconej ekologii. Zdobyliśmy bowiem wyróżnienie w konkursie Pucharu Recyklingu w kategorii "Edukacja ekologiczna" organizowanym przez „Przegląd Komunalny”. Konkurs ten to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie spośród zgłoszonych podmiotów, tych które realizują najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów u źródła, prowadzą ciekawą i skuteczną edukację ekologiczną.
W Konkursie biorą udział: urzędy gmin i starostwa powiatowe, związki komunalne gmin i powiatów, zakłady gospodarki komunalnej, sortownie, inne podmioty gospodarcze, mające zezwolenie na usuwanie odpadów stałych. W kategorii Edukacja Ekologiczna, oprócz gmin i firm komunalnych, udział biorą szkoły, organizacje ekologiczne, parki krajobrazowe, parki narodowe, leśne kompleksy promocyjne, centra edukacji ekologicznej oraz firmy, którym zależy na budowaniu świadomości ekologicznej. 9 listopada (wtorek) odbyło się posiedzenie Kapituły w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, na którym wyłoniono laureatów Pucharu Recyklingu. Wyróżnieniem w kategorii "Edukacja ekologiczna" została nagrodzona nasza "osiemnastka". W nagrodę dostaniemy - tablice informacyjno - dydaktyczne od firmy MENTOR, które wzbogacą nasz Zielony Zakątek.
WYRÓŻNIENIE PROSTO Z BIAŁOWIEŻY
W bieżącym roku szkolnym Białowieski Park Narodowy zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Opowieści z leśnych kniei... Puszcza Białowieska w literaturze Jana Jerzego Karpińskiego inspiracją twórczości plastycznej".  Inspiracją do wykonania prac plastycznych były zamieszczone na stronie http://www.bpn.com.pl/ fragmenty przyrodniczych opowiadań autorstwa J. J. Karpińskiego. Termin nadsyłania prac konkursowych upłynął 29 października 2010 roku. Komisja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego obradowała dnia 3 listopada 2010 roku. Spośród 1876 prac Komisja przyznała 3 nagrody główne w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znalazła się Natalia Życzkowska (kl. 4c), która przygotowała ilustrację, do opowiadania  "Jak miś spotkał się z żukiem". Gratulujemy!!!!
NASZE PIERWSZAKI W DZIENNIKU ELBLĄSKIM

Dziennik Elbląski, co roku pokazuje na łamach swojej gazety pierwszoklasistów elbląskich podstawówek pt. "Uczniowie z pierwszych klas - dzisiaj w internecie i Dzienniku Elbląskim". Zdjęcia poszczególnych klas ukazują się od poniedziałku do czwartku w Dzienniku Elbląskim oraz w serwisie internetowym www.wm.pl.  Fotoreportera nie mogło zabraknąć również w naszej szkole. Nasi najmłodsi uczniowie są niesamowicie wdzięcznym tematem dla fotografika. Już wszystkie klasy znalazły się w serwisie. Zapraszamy do galerii.

ZAPROSZENIE DO KONKURSU

Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Gimnazjum nr 1 w Reszlu oraz Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu zapraszają do udziału w wojewódzkim konkursie. Wymogiem konkursowym jest zorganizowanie Festiwalu Nauki pod hasłem: "Oszczędzamy energię i promujemy jej odnawialne źródła". Konkurs adresowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Konkurs trwa od początku listopada do końca marca. Ideą organizatorów jest przekazanie informacji oraz zrozumiałe wyjaśnienie uczniom czym jest energia odnawialna, jakie są jej nośniki (i źródła).
Konkurs ma popularyzować wiedzę o odnawialnych źródłach energii poprzez prezentacje, wystawy, prelekcje. Dzięki niemu chcą uświadomić dzieci i młodzież, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się koniecznością. Ma także wymiar dydaktyczny - uświadomi konieczność systematycznego oszczędzania energii w domu, szkole i każdym innym miejscu. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na wartość i przydatność doświadczeń, eksperymentów, gier i zabaw w zdobywaniu wiedzy o energii i odnawialnych źródłach energii oraz na istotną rolę jaką powinna odgrywać energia przyjazna środowisku oparta na odnawialnych źródłach.

ZAPRASZAMY!!!!!!
                                                                                     WIĘCEJ INFORMACJI w regulaminie>>>

ŚWIĘTO DRZEW
Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej. Opiera się on na lokalnej aktywności, w szczególności młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji, lokalnych społeczności, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych.
W tym roku, po raz trzeci, w październiku przystąpiliśmy do programu, ogłaszając WIELKĄ ZBIÓRKĘ MAKULATURY pn. "1 tona makulatury ratuje 17 drzew". Do udziału w akcji zaprosiliśmy mieszkańców osiedla Zawada. Cieszymy się, że z każdym rokiem więcej sąsiadów przynosi do nas makulaturę. W tym roku oddając pełne kartony niejedna osoba pytała się: Czy tylko w październiku można przynosić stare gazety? Ogłaszamy, że święto drzew trwa cały rok!!

Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie!!!
Zebraliśmy 3210 kg makulatury!!!
RAZEM URATOWALIŚMY 56 DRZEW!!!!

Podliczyliśmy wszystkie kilogramy makulatury przyniesione przez naszych uczniów. Wyłoniliśmy makulaturowych mistrzów, na nagrodę zwycięskie klasy udadzą się na warsztaty papieru czerpanego do Miejskiej Biblioteki w Elblągu.
 w kategorii klasy I-III
  I miejsce - klasa 2b
 II miejsce - klasa 1c
III miejsce - klasa 2a


w kategorii klas IV-VI
  I miejsce - klasa 4c
 II miejsce - klasa 5c
III miejsce - klasa

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY BYLI MIĘDZY NAMI...

 

Aneta Budzich
(na zdjęciu)
ZAPAL ZNICZ

                                        Agnieszka Ciszkowska
ZAPAL ZNICZ

 

Grażyna Berk
ZAPAL ZNICZ

HALLOWEEN
Dzisiaj w naszej szkole nie zabrakło czarownic, strachów i duchów, dzieci na zajęciach komputerowych walczyły z mumią i projektowały halloweenowy strój. Święto Halloween tuż tuż. Wiecie skąd ten zwyczaj się wziął? Posłuchajcie: "To straszne święto obchodzono już 2000 lat temu. Zapoczątkował je Celtycki lud, obchodząc 31 października święto zwane "Wigilia Wszystkich Świętych" Według dawnych wierzeń dusze zmarłych wracały w następnym roku na ziemię, żeby wejść w ciała żywych. Aby temu zapobiec, 31 października Celtowie konstruowali przeróżne, straszne maski i przebrania, mające imitować demony i upiory. Przebrani tańczyli wokół rozpalonych ognisk, robiąc dużo hałasu, żeby je odpędzić, jak najdalej od ludzkich siedzib. Był to dobry czas na wróżenie, gdyż uważano, że otwierają się wrota przyszłości, a mnogość przebywających na ziemi dusz, pomaga wróżbitom. Chcąc zapewnić sobie przychylność duchów, stawiano w przedsionkach i izbach kuchennych specjalnie przygotowane jadło. Jeszcze do dzisiaj w niektórych rejonach Polski jest kultywowany zwyczaj przyrządzania: chleba umarłych, petryczki, powałki lub chleba dla dusz. Dzisiaj stawiamy w oknach i przy wejściu dynie i urządzamy bal przebierańców. "(źródło - wp.pl)
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ
Pracownicy ze schroniska napisali na stronie www: W związku ze zbliżającą się nieuchronnie zimą, w imieniu naszych podopiecznych zwracamy się z prośbą o przynoszenie do schroniska wszelkich niepotrzebnych Państwu rzeczy, jak: KOCE, POŚCIEL, NARZUTY, SWETRY, RĘCZNIK, PŁASZCZE, BAWEŁNIANA ODZIEŻ. Są one nam potrzebne, dla młodych i chorych zwierząt, oraz do wyścielenia bud i legowisk w boksach i izolatkach. Wiele psów znajdujących się w schronisku, nie jest przystosowanych do życia na dworze, wiele jest prosto z wymoszczonych kanap. Zima to dla nich piekło! Wszelkie dary pomogą przetrwać mroźne noce w budzie, w tęsknocie.

SKO zakończyło loterię na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt. Ze sprzedaży losów uzyskaliśmy kwotę 162 zł. W następnym tygodniu do dzieła przystąpi SU. Czekajcie na kolejne atrakcje, pomóżcie bezdomnym zwierzętom.
FESTIWAL NAUKI "PRZYGODA Z NAUKĄ"
                             więcej>>>
Obecny rok szkolny to ODKRYWANIE TALENTÓW. Okazji, w szkole do jego odkrycia,  jest i będzie wiele - konkursy plastyczne, tematyczne, sportowe, festiwale nauki... Właśnie 29.10 odbył się pierwszy tegoroczny Festiwal "Przygoda z nauką". Zobaczcie sami, jak nasi uczniowie, przygotowani przez:  Elżbietę Okońską, Ewę Śnieżko i Hannę Szuszkiewicz i Dorotę Życzkowską, dawali sobie radę w roli naukowców.  Obok pana Piotra Adamczyka, z Muzeum w Elblągu, który przepięknie opowiadał bursztynowe opowieści, dzieci prezentowały kolekcje głazików i kamieni szlachetnych. Była też okazja do samodzielnego odkrycia i rozpoznania granitu, wapienia czy porfiru. Podczas festiwalu okazało się, że sól kamienna  to nie tylko niezbędny kamień w kuchni, ale również wspaniały materiał zdobniczy. Rodzaje gleby, kompostownik jako fabryka urodzajnej gleby i życie zaklęte, przez czas, w kamieniach, wulkany, to tematy prezentowane w festiwalowym dziale geologicznym. W labiryncie doświadczeń działy się rzeczy niemożliwe!!! Okazało się, ...że woda "ma skórę", ...że jajko w jednej wodzie tonie w innej nie, ...że butelka stojąca do góry nogami może wciągać wodę... I tak można byłoby jeszcze wymieniać i wymieniać. W każdym razie, podsumowując,  nasi naukowcy fachowo i rzetelnie przekazali wiedzę z dziedziny fizyki, przyrody nieożywionej młodszym kolegom , którzy przybyli na festiwal z elbląskich przedszkoli.
PRZYGODA TURYSTYCZNA W ELBLĄGU
W dniu 26.10.2010r. komisja w składzie: Anna Tomczak - kierownik SDK SM „Zakrzewo”, Magdalena Lemańczyk - instruktor SDK SM „Zakrzewo” i Sławomir Zawistowski - instruktor plastyki SDK SM „Zakrzewo” dokonała oceny ponad 200 prac plastycznych. Stwierdzono, że prace konkursowe charakteryzują się pomysłowością w sposobie interpretacji tematu i bogactwem środków wyrazu. Komisja przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:
W kategorii klas I – III
I miejsce - Jakub Siemaszko kl. II c SP 12
II miejsce - Julia Kulesza, ZS Muzycznych
III miejsce - Bartosz Marszałek SP 18
W kategorii - przedszkola
I miejsce - Wiktoria Duda, P-le 26
II miejsce - Natalia Nojak, P-le 29
III miejsce - Michał Arciszewski, P-le 5
Wernisaż prac oraz rozdanie nagród odbyło się podczas Festiwalu Nauki. Uroczystość uświetnił ekologiczny występ teatralny klasy 3b przygotowany przez panią Jadwigę Jagiełło.

Fundatorami nagród dla placówek i małych artystów byli:
Urząd Miasta w Elblągu
PGNiG Gazownia Gdańska
 WORD w Elblagu.
Dziękujemy!!!!

TALENTY ZŁOTEJ JESIENI
"Złota szata jesieni" taki tytuł nosił konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych osiedla Zawada. Komisja oceniła 104 prace , a na wystawę zakwalifikowała 54 najciekawsze. Utalentowane dzieciaki z naszej szkoły licznie stawiły się po odbiór nagród 28.10.2010r. do SDK SM Zakrzewo". A oto lista nagrodzonych i wyróżnionych.
W kategorii klas I -III
  I miejsce - Zuzanna Zdanowicz kl. III b
 II miejsce - Martyna Ostrowska  kl. I b
III miejsce - Maciej Kozłowicz kl. I a ; wyróżnienia: Nela Podwika III d, Marcelina Śmigielska III b,
                   Przemysław Tokarski III b, Klaudia Kluczewska II a, Robert Jabłonowski I c, Hubert Stopa I a,
                   Julia Dowgiłło I b, Natalia Zega II c, Karol Bachewicz II c, Zofia Aniśkiewicz II c,
W kategorii klas IV -VI
   I miejsce - Aleksandra Wolowska IV c
  II miejsce - Dominika Jarosz VI c;
wyróżnienie - Aleksandra  Fluks IV.
FESTIWAL NAUKI

Jurto 29.10.2010 w Spółdzielczym Domu Kultury "Zakrzewo" odbędzie się Festiwal Nauki "Przygoda z nauką". Na festiwal przybędą przedszkolaki.

Plan festiwalu:

10.00 otwarcie festiwalu
11.00 podsumowanie konkursu plastycznego "Przygoda turystyczna w Elblągu"
           i wernisaż prac
13.00 zamknięcie festiwalu

MILEJ ZABAWY!!!!!!

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA
Dzisiaj 26 października 2010 r. odbył się w naszej szkole coroczny apel pod hasłem "Październik miesiącem oszczędzania". Goście nie zawiedli - odwiedzili nas pani inspektor Beata Mazurek  i zastępca dyrektora oddziału   Krzysztof Rajewski. Swoje pierwsze książeczki SKO otrzymali uczniowie klas pierwszych. Wcześniej jednak starsi koledzy w rymowanej formie wyjaśnili  im  co to jest oszczędzanie . A potem  wielkie wręczanie nagród. Puchary dla najbardziej oszczędnych trafiły do klasy IV b i IV c. Drobni ciułacze też otrzymali upominki w ekologicznych torbach. Uczniowie z klasy III b przypomnieli wszystkim, że październik to także święto drzew, dlatego przygotowali przedstawienie "Kosmici w lesie." Mamy nadzieję , że  w tym roku także nie zawiedziecie. Życzymy wytrwałości w oszczędzaniu! Opiekunki SKO  - pani Jadwiga Jagiełło i Karolina Klucznik

 Ogłoszenie! Od jutro do końca tygodnia SKO zorganizuje loterię fantową , z której dochód przeznaczymy na pomoc zwierzętom przebywającym w schronisku. Każdy los wygrywa , cena losu 2 zł.
DZIECI Z ZERÓWKI POTRZEBUJĄ WASZYCH GŁOSÓW
Nasi najmłodsi - dzieci z zerówki walczą w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady”. Po zalogowaniu się do serwisu można oddawać swoje głosy. Pomóżmy maluchom oddając głos na ich prace.

PRACA ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ strona 27>>>
GŁOSUJMY!!!!!!

KOŁO PLASTYCZNE POTRZEBUJE WASZYCH GŁOSÓW

Dziewczynki z koła plastycznego, pod wodzą pani Danuty Zaleskiej przygotowały piękną pracę plastyczną - która prezentuje  interpretację obiadów organizowanych przez króla Stanisława Augusta na Zamku Królewskim w Warszawie, z zarysem jednej z sal Zamku Królewskiego, w której odbywały się słynne obiady.

PRACA ZNAJDUJE SIĘ POD TYM NUMEREM
                            
Od 25 października 2010 będzie trwało głosowanie na pracę

SZÓSTOKLASIŚCI WRÓCILI Z PIASKÓW
Jak co roku szóstoklasiści wzięli udział w zajęciach zielonej szkoły w Piaskach. Uczniowie przez 5 dni brali udział w lekcjach na temat ekologii. Dzieci miały okazję zdobyć wiedzę na temat fauny i flory Mierzei Wiślanej, a także ornitologii i meteorologii,. Uczestniczyły także w zajęciach rekreacyjno - sportowych. Podczas pobytu w Piaskach był też czas na rozrywkę. Wieczorami odbywały się dyskoteki oraz konkursy plastyczne i wokalne. Uczniowie VI a i VI b spędzili tydzień bardzo pracowicie, twórczo i radośnie.
Oto relacje naszych szóstoklasistów:
Martyny Krawczyń
Klasa VIc >>>
ŚWIĘTO KARTOFLA
We wtorek tj. 19 października w Spółdzielczym Domu Kultury SM „Zakrzewo” odbył się Bal Kartoflany dla przedszkolaków i zerówkowiczów elbląskich przedszkoli i szkół. W imprezie udział wzięły również nasze dzieci z SP 18 tj. zerówka, dzieci ze świetlicy oraz klasa Ib i Ic. Tańce, konkurs na najładniejszego ziemniaczanego ludzika i najbardziej okazałego ziemniaka, to tylko niektóre atrakcje Kartoflanego Balu, który zorganizował Dom Kultury Zakrzewo. Były tańce, zabawy, krótkie przedstawienie z udziałem dzieci, a także słodkie nagrody za przyniesione dorodne okazy „kartoflelków” . Wzięło w nim udział ponad dwieście dzieci ze wszystkich placówek oświatowych i wychowawczych. Było bardzo wesoło......
ŚWIĘTO DRZEW TRWA!!!!

ZBIERAMY MAKULATURĘ!!!!
W ubiegłym roku szkolnym w październikowej zbiórce zebraliśmy
3054,6 kg makulatury.
URATOWALIŚMY 52 DRZEWA!!!
Pobijmy nowy rekord!!!!

OGŁOSZENIE SKO I EKOZESPOŁÓW

SKO  i ekozespoły zapraszają do udziału w zbiórce karmy dla zwierząt, misek, kocy, starych ręczników. Wszystkie dary zostanie przekazane na pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w schronisku.

Pomóż i ty! Przyłącz się do nas!

OGŁOSZENIE CARITAS
Szkolne Koło Caritas zaprasza wszystkie dzieci z naszej szkoły do zbiórki przyborów szkolnych dla powodzian. Dzieciom poszkodowanym w powodziach przydadzą się zeszyty, piórniki, plecaki, mazaki, kredki, zabawki, słowniki, różne książki (Bajki, lektury szkolne). Przybory powinny być nowe lub używane ale  niezniszczone.
Akcja trwa do 30 października. 
Prosimy o przynoszenie przedmiotów do sali 22 ( zerówka )
                                              Organizator akcji - A. Mienicka - Opiekun Wolontariatu i Szkolnego Koła CARITAS  
TROPECZKI ZAPRASZAJA DO WSPÓLNEJ NAUKI ORTOGRAFII
"TROPECZKI", czyli kolo naukowe klasy 2b., nie tylko starają się tropić przyrodę i wykonywać eksperymenty przyrodnicze, ale również rozwiązują problemy ortograficzne.

Dużo kłopotów sprawia nie tylko nam opanowanie naszej polskiej ortografii. Od początku pracy w klasie 2. postawiliśmy sobie, że będziemy poprawnie pisać. Aby jak najszybciej przyswoić sobie poprawną pisownię wyrazów, zaczęliśmy pisać bajki z ortograficznymi trudnościami.

                                                                  Zapraszamy do czytania naszych bajek>>>>

SPORTOWE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Uczniowie klasy IV b – Krzysztof Jabłonowski i Paweł Ostałowski wrócili z Kaliningradu ze złotem i brązem. Oto sprawozdanie prezesa UKS „Orlik” w Elblągu z międzynarodowych zawodów.

Prezes UKS „Orlik”  Ryszard Krzysztofowicz napisał:

     W dniach 15.10.- 17.10. 2010r. w Kaliningradzie rozegrano Międzynarodowe Mistrzostwa obwodu Kaliningradzkiego w pięcioboju nowoczesnym (pływanie, bieg, strzelanie, jazda konna i szermierka)...
WYSTARTOWAŁ PARTNERSKI PROJEKT COMENIUS REGIO

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła wraz z Gimnazjum nr 2, miasto Lincoln, 4 szkoły i centra ekologiczne z Wielkiej Brytanii  oraz  Urząd Miasta Elbląg, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu, została zaproszona przez panią Mariolę Chodakowską, konsultanta z ODN Elbląg, do współtworzenia projektu partnerskiego COMENIUS REGIO.

Partnerskie projekty realizowane w ramach programu Comenius Regio stwarzają doskonałą możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk
oraz rozwijania współpracy międzynarodowej.
Podstawowym celem realizowanym dzięki projektom Regio jest:
„Wzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi i regionalnymi władzami oświatowymi w Europie, realizacja celów programu Comenius, a w konsekwencji wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów”.

Wszyscy zostaliśmy partnerami!!! Wniosek wspólnie stworzyliśmy i złożyliśmy do akceptacji. Wiosną 2010 dokonana została ocena formalna naszego wniosku, przeprowadzona przez pracowników Narodowej Agencji "Uczenie się przez całe życie" oraz ocena merytoryczna wniosku przeprowadzona przez dwóch niezależnych ekspertów zewnętrznych w każdym z krajów partnerskich -  nasz wniosek został zakwalifikowany do realizacji.  W kolejnych dwóch latach będziemy współpracować ze partnerami w naszym mieście oraz Lincolnshire realizując projekt "BLUE I GREEN - EDUCATION OUTSIDE THE CLASSROOM" - "NIEBIESKI I ZIELONY-EDUKACJA POZA KLASĄ".
Dzisiaj odbyła się pierwsza wizyta 16 osób, przedstawicieli 4 szkół, Urzędu Miasta  i ośrodków edukacji ekologicznej z Lincolnshire. Goście wczoraj odwiedzili Zieloną Szkołę w Piaskach, a dziś z ciekawością i wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy  uczniów i nauczycieli podczas lekcji w naszej szkole i Gimnazjum nr 2.
W listopadzie 2010 odbędzie sie rewizyta w Wielkiej Brytanii.

ZA NAMI DNI PAPIESKIE
W naszej szkole, tak jak w całej Polsce obchodziliśmy Dzień Papieski. 32 lata temu Karol Wojtyła został wybrany Papieżem. Często ludzie chcąc uczcić tak wspaniałego człowieka stawiali mu pomniki. Dziesięć lat temu powstała inicjatywa- Dnia Papieskiego . W szkole dzieci oglądały wystawy poświęcone Ojcu Świętemu zarówno na parterze oraz na pierwszym piętrze. Dzieci zapoznały się z twórczością Jana Pawła 2 oraz obejrzały pamiątki z pobytu Papieża w Elblągu, Uczniowie klas 1-3

zainteresowali się postacią Papieża i poszerzyli swoją wiedzę poprzez wywiady przeprowadzone w domu lub wśród znajomych na temat działalności Ojca Świętego. Wykonywały też piękne portrety oraz przedstawiały wiadomości na forum klasy.
II Edycja Danubia Series 2010/2011 w Short - Tracku
W dnia 15 – 17 października w nadbałtyckiej miejscowości Ventspils na Łotwie została rozegrana II Edycja Danubia Series 2010/2011 w Short - Tracku. W zawodach wzięło udział 145 zawodników i zawodniczek z 10 krajów ( Łotwa, Polska, Litwa, Węgry, Słowacja, Bośnia i Hercegowina, Rumunia, Białoruś, Ukraina i Turcja). Zawodnicy specjalizujący się w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze w trackie II edycji rozegrali 249 biegów w sześciu kategoriach wiekowych (Junior E D C B A i Senior).

W zawodach brały udział uczennice naszej szkoły Marika i Weronika Surowiec.
Siostry wywalczyły 5 medali( 1 złoty i 4 srebrne) i ustanowili 6 nowych rekordów życiowych. WIĘCEJ>>>
BYLIŚMY NA STRAJKU ŻYWNOŚCI
Aby zahamować klęskę głodu, w 1979 Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ustanowiła 16 października Światowym Dniem Żywności. Jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmacnianie poczucia solidarności w walce z niedożywieniem i głodem.  Pierwszy Strajk Żywności odbył się w ubiegłym roku w Warszawie. Miał zwrócić uwagę na problem marnowania żywności. W tym roku w happeningach uczestniczyło już pięć polskich miast, także Elbląg. Nie mogło nas tam zabraknąć! W marszu strajkowym stanowiliśmy największą i bardzo dobrze zorganizowaną grupą. Komisja jurorska dostrzegła wiele szczegółów w naszej gromadzie. Zdobyliśmy I miejsce za zespołową świetnie prezentującą się grupę na strajku, indywidualną nagrodę za hasło zdobył z klasy 4b- oraz nagrodę za ładny i ciekawy strój otrzymała Natalia Zyczkowska z klasy IVc. Gratulujemy dzieciom i ich rodzicom pomysłowości i zapraszamy za rok.
Z TALENTEM W DZIEŃ NAUCZYCIELA
Dzień Edukacji Narodowej to świetna okazja, aby podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trudy wychowywania kolejnych pokoleń Polaków. Na dzisiejszym apelu nie zabrakło humorystycznej inscenizacji oraz życzeń od uczniów, którzy swoim nauczycielom wręczali róże i prezentowali swoje talenty>>>.

Każdemu uczniowi radość się udziela, gdy zbliża się Dzień Nauczyciela. Z okazji tego zaszczytnego Święta niech każda buzia będzie uśmiechnięta.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele. Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

PUCHACZE I SOWY CZEKAJĄ NA POMOC
Prace naszych uczniów z klasy2b: Kariny Kirchhof, Natalii Zagalskiej, Szymona Drożdżala, Marcela Czerniawskiego, Mateusza Podwalnego, Patrycji Gnatowskiej znajdziecie w galerii dziecięcej, która jest propagowaniem idei zaangażowanej sztuki dziecięcej –  prace małych malarzy są przekazywane na cele charytatywne. Wszystkie dzieła naszych małych artystów będą wspierały działalność Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dorośli, kupując reprodukcję obrazka dziecka, przekazują cegiełkę o określonej wartości. Tym samym rysunek dziecka staje się nośnikiem dobroczynności, a mały artysta otrzymuje szansę zaprezentowania swoich umiejętności malarskich szerokiemu gronu miłośników sztuki, nawet jeśli ma kilka lat i maluje całym sobą. ZAPRASZAMY DO KUPOWANIA DZIEŁ!!!!

EKOZESPOŁY ZAPRASZAJĄ  DO SOWIEGO KONKURSU!!!
NAPISZCIE BAJKĘ, KOMIKS, WIERSZYKI
PT. SÓWKA MĄDRA GŁÓWKA>>>
CZEKAMY NA WASZE PRACE DO 10 LISTOPADA!!!!
Miejsce składania prac sala 27.

DZIENNIKARZE ZAPRASZAJĄ


CZYTAJCIE NOWE WYWIADY, ZAPRASZAMY!!!!

DZIEŃ DRZEWA
10 PAŹDZIERNIKA - Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. My też co roku dołączamy się do tego odzewu.
Czekają na Was dwa zadania!!! Po pierwsze zbieramy makulaturę, bo jedna tona makulatury ratuje 17 średnich drzew. Drzewa sa jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu, ponieważ pochłaniają dwutlenek węgla – i zawierają, jak się ocenia, o 50% więcej węgla niż atmosfera. A po drugie zapraszamy do konkursu DRZEWO ROKU>>> Znajdźcie drzewo z historią i opowiedzcie ją całej Polsce. Powodzenia!!!

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW OSIEDLA ZAWADY DO WŁĄCZENIA SIĘ DO AKCJI!!!!
ZBIERAJMY MAKULATURĘ!!!

1 TONA MAKULATURY RATUJE 17 DRZEW

KONKURS RECYTATORSKI SKO
11.10 .2010r. odbył się konkurs recytatorski SKO. Do koleżeńskiej rywalizacji stanęło dziesięciu świetnie przygotowanych uczestników. Wszyscy otrzymali upominki od opiekunek SKO. Niektórzy z nich wystąpią także na apelu pod hasłem "Październik miesiącem oszczędzania". Oto oni: Monika Góralska i Angelika Więcławek z klasy II a, Sebastian Klucznik, Oliwia Sułek i Julia Wysocka z klasy II d; Bartosz Marszałek z klasy III b; Oliwia Szapańska, Natalia Milusz, Zuzanna Kierlandczyk i Patrycja Baranowska z klasy IVb
JESIENNE WYPRAWY
Dnia 7 października uczniowie klasy I c wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę do Piastowa. Odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne, w którym czekało na nich mnóstwo atrakcji. Mieli kontakt ze zwierzętami hodowanymi przez człowieka :ptactwem- kurami, kogutami , indykami a także ssakami - psami, królikami, kozami , owcami i baranami, świnkami amerykańskimi ,końmi. Ozdobą gospodarstwa był osiołek i wielbłąd o imieniu Sułtan. Dzieci jeździły konno indywidualnie i bryczką , piekły kiełbaski . Poszły na spacer nad rzekę i do lasu, gdzie obserwowały oznaki jesieni. Do szkoły wróciły pełne wrażeń.
OTRZĘSINY - CHRZEST ŚWIETLICOWY
Przyjęcie pierwszaków do bractwa świetlicowego to ważna uroczystość. Nasi nowi koledzy i koleżanki świetnie się bawili. Rozwiązywali krzyżówki, zagadki, nie zabrakło też konkurencji zręcznościowych i nowych pląsów. Ostatnim zadaniem było zjedzenie plasterka cytryny z uśmiechem na twarzy. Nikt się nie skrzywił, co zostało umieszczone na zdjęciu! Po uroczystej przysiędze pani kierownik wręczyła wszystkim dyplomy pasowania na świetlika. Gratulujemy naszym nowym uczniom i życzymy dotrzymania złożonego  przyrzeczenia.
WYRÓŻNIENIE NA KONKURSIE PLASTYCZNYM
5 października 2010 ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "W magicznym świecie rzęsorka rzeczka", organizowanego przez Nadleśnictwo Elbląg, Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 2 oraz CSE „Światowid”. Wręczenie nagród zwycięzcom oraz wyróżnionym młodym artystom odbyło się w CSE „Światowid”. Wpłynęło 121 prac, które spełniały kryteria konkursowe. Wśród laureatów znalazła się, zdobywając   wyróżnienie - Oliwia Dąbrowska. Gratulujemy!!!!
BIEGAMY NA WYSOKIM POZIOMIE
05.X.2010r. w elbląskim parku Modrzewie rozegrane zostały coroczne zawody w Jesiennych Sztafetowych Biegach Przełajowych w ramach XXV Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolne. I tym razem nasza szkoła spisała się na medal i to ZŁOTY!!! Reprezentacja naszych dziewczyn pokonała 7 szkół elbląskich podstawowych zajmując I miejsce. Chłopcy wywalczyli w zaciętej walce 6 miejsce. Obu naszym reprezentacjom dziękujemy i serdecznie gratulujemy sukcesów, trzymając kciuki za następne występ sportowe.
OTWARCIE SEZONU 2010/2011
W dniach 2 – 3 października 2010 w Sanoku nastąpiła inauguracja nowego sezonu łyżwiarskiego na krótkim torze gdzie startowały nasze uczennice siostry Marika i Weronika Surowiec. W minioną sobotę 2 października na sanockim lodowisku Arena Sanok została rozegrana I Edycja Ogólnopolskich Zawodów Rankingowych w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze. Zawody zgromadziły 181 zawodników i zawodniczek z 14 klubów z Polski i Ukrainy, zawody zostały rozegrane w 14 kategoriach wiekowych JUNIOR F E D C B A i SENIOR. Marika i Weronika wywalczyły 4 medale >>>
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Ślubowanie to jak skromne wesele,
na którym dzieje się bardzo wiele.
Pierwszaki gości witają do wszystkich się uśmiechają.
To oni dzisiaj ślubują wcale się nie denerwują.
Po złożonej przysiędze nie dostaną obrączki,
tylko mały dyplomik do rączki,
a zamiast podpisu na akcie ślubowania
szykują paluszki do odbijania.

Licznie przybyli goście naszych pierwszoklasistów na uroczystość szkolną „Ślubowanie Pierwszoklasistów”. Nasi najmłodsi recytowali, śpiewali i przyjmowali prezenty od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz firmy Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchy Drogowego komendy Głównej Policji. Rozpoczęła się ich przygoda ze szkołą. Życzymy naszym najmłodszym wielu sukcesów i radości w zdobywaniu wiedzy!!!!

TO NIE LEGENDA!
Nie trzeba wędrować na Starówkę, aby zobaczyć wesołego, elbląskiego piekarczyka (i to nie jednego). Tak miłych i życzliwych pracowników ma Piekarnia nr 4 niedaleko szkoły. BIO - trzeciaki udały się tam 1.10.2010 r., aby dowiedzieć się , jak upiec pyszny chleb. Sprawdziliśmy – jest tam zdrowa mąka razowa i pyszny żur do zakwaszania. Okazało się , ze w piekarni czekał na nas smok – para z parownika, w którym rośnie chleb. Wesoły pan piekarz buchał parą , aby sprawić dzieciakom radość. Każdy kto chciał spełnić swoje marzenie mógł potrzeć nos piekarza.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Mały Samorząd Uczniowski ogłosił z okazji Dnia Chłopaka plebiscyt na "NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO CHŁOPCA W KLASIE". Dzisiaj - 30 września 2010  przed projekcją filmu  w kinie "Światowid" zostały wręczone szarfy 'NAJSYMPATYCZNIEJSZYCH" oraz zrobione zdjęcia, które umieściliśmy na stronie szkoły i na gazetce MSU. Zapraszamy

OTO LISTA NAJSYMPATYCZNIEJSZYCH
1a ADRIAN GÓRAK
1b MICHAŁ KILJAŃSKI
1c ROBERT JABŁONOWSKI
1d NIKODEM BUJALSKI
2a ADRIAN ZABŁOCKI
2b OLIWIER GRABOWSKI
2c JĘDRZEJ KAMIŃSKI
2d MACIEJ ROSÓŁ
3a KACPER JERUŻALSKI
3b PRZEMYSŁAW TOKARSKI
3c OSKAR SIEMIENIUK
 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Ślubowanie to jak skromne wesele,
na którym dzieje się bardzo wiele.
Pierwszaki gości witają do wszystkich się uśmiechają.
To oni dzisiaj ślubują wcale się nie denerwują.
Po złożonej przysiędze nie dostaną obrączki,
tylko mały dyplomik do rączki,
a zamiast podpisu na akcie ślubowania
szykują paluszki do odbijania.

Licznie przybyli goście naszych pierwszoklasistów na uroczystość szkolną „Ślubowanie Pierwszoklasistów”. Nasi najmłodsi recytowali, śpiewali i przyjmowali prezenty od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz firmy Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchy Drogowego komendy Głównej Policji. Rozpoczęła się ich przygoda ze szkołą. Życzymy naszym najmłodszym wielu sukcesów i radości w zdobywaniu wiedzy!!!!

ZAPRASZAMY DO KONKURSU
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE plastycznym pod hasłem „Przygoda turystyczna w Elblągu” realizowany będzie na terytorium miasta Elbląga w szkołach podstawowych, w klasach I-III i przedszkolach, w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki. Tematyka prac powinna nawiązywać do promowania turystyki pieszej i rowerowej w Elblągu i jego okolicach. Jego celem jest pobudzanie aktywności twórczej oraz popularyzacja amatorskiej twórczości artystycznej w dziedzinie plastyki wśród dzieci młodszych. Założeniem konkursu jest także przybliżenie walorów miejscowości, w której mieszkają autorzy prac oraz zachęcenie do jej odwiedzenia, umiejętność pokazania osobliwych zakątków swojej miejscowości w plastyce oraz uczczenie Światowego Dnia Turystyki. Wygraj nagrodę dla swojej  klasy.
NASZE LAPIDARIUM NAGRODZONE CERTYFIKATEM
W naszym Zielonym Zakątku zakończono I etap prac nad tworzeniem lapidarium pn. Wzdłuż granic Polski. Zostało wykonane "Morze Bałtyckie", które jest wypełnione piaskiem i otoczakami znad Bałtyku. Wzięliśmy udział w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego –PIZe - z sukcesem!!! Komisja jurorska ze względu na dużą różnorodność zebranych i rozpoznanych okazów skał przez szkołę, oryginalność pomysłu i koncepcji wykorzystywanych przy tworzeniu lapidarium, wartość dydaktyczną lapidariów, przyznała naszej placówce mosiężną tablicę - CERTYFIKAT za utworzenie lapidarium geologicznego oraz nagrodę "Geotrop"- nową tablicę edukacyjną do naszego ogrodu, opowiadającą o działaniu lodowca.

 Kolejne prace nad Lapidarium przed nami już wkrótce! Pozyskaliśmy bowiem 5000,00 zł na zakup kamieni i wykonanie "granic Polski", w konkursie grantowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie pn. "Eko-projekt" autorem projektu grantowego jest Dorota Życzkowska.
DZIEŃ CHŁOPAKA TUŻ, TUŻ
Mały Samorząd Uczniowski ogłasza plebiscyt na "NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO CHŁOPCA W KLASIE". Do dnia 29 IX klasa  z wychowawcą typują chłopca i jego nazwisko podają do M. Fontasiewicz lub J. Mroczek.
W czwartek, w Dniu Chłopaka - 30 września 2010  po projekcji filmu w kinie "Światowid" zostaną wręczone szarfy 'NAJSYMPATYCZNIEJSZYCH" oraz zrobione zdjęcia, które umieścimy na stronie szkoły i na gazetce MSU.
CZYSTE WODY, ZDROWE RYBY
W konkursie plastycznym zatytułowanym'' Czyste wody, zdrowe ryby' 'zorganizowanym przez PZW Okręg Elbląg prace naszych uczniów: z klasy III d : Oskara Lomperta (wych. Dorota Jeleniewska) oraz z klasy 0 - Weroniki Bachewicz (wych. Izabela Jabłonowska) - zdobyły wyróżnienia. Nasi uczniowie na uroczystym podsumowaniu konkursu w Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo w Elblągu- odebrali nagrody oraz dyplom dla szkoły. Serdecznie gratulujemy pierwszych sukcesów i czekamy na dalsze!!!!!
WYBORY DO MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 24 .09 odbyło się pierwsze spotkanie Trójek Klasowych klas I-III. Na tym spotkaniu wybrano głowy Małego Samorządu Uczniowskiego:
Przewodniczącym został - JAKUB DENISIUK- III D;
jego zastępcy to: ALEKSANDRA MARUSZAK III c, ZUZANNA ZDANOWICZ III b.

Gratulujemy i życzymy dużo zapału do pracy i walizki pomysłów do realizacji ustalonego wspólnie harmonogramu pracy
BIO-TRZECIAKI NA SZLAKU
Święto plonów za nami. Wiemy już jakie dary przygotowała dla nas jesień w ogrodach. BIO -trzeciaki z klasy III b 24.09.2010r. wybrały się do Bażantarni, aby wytropić , jakie niespodzianki ukryła jesień w lesie. Było co podziwiać. Wywiadu udzielił nam także przypadkowy grzybiarz. Udało nam się podejrzeć , jak wiewiórka przygotowuje zapasy na zimę. Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje, a więc test sprawdzający wiadomości o lesie na pewno wypadnie rewelacyjnie. Odwiedzajcie naszą Bażantarnię , to naprawdę magiczne miejsce.
V ELBLĄSKIE ŚWIĘTO CHLEBA
W sobotę 25 września, dzieci z klasy 2b wraz z rodzicami i wychowawcą pojawili się na Starym Rynku i w atmosferze święta i pikniku, poznawali bogactwo naszej kultury kulinarnej Warmii i Mazur, na V Elbląskim Dniu Chleba. Dla rodziców było to przypomnienie smaków i zapachów dzieciństwa. Wyśmienite chleby, a wśród nich chleb białoruski z historią pochodzącą z XV wieku, równie tradycyjne obwarzanki, precelki, warmińskie kukiełki, pachnący mazurami miód, ciasteczka wyśmienite – wszystkie zgromadzone w jednym miejscu. Nic tylko kosztować, próbować, degustować i kupować. A jak się bawiły dzieci? Najlepiej nic nie mówić, tylko zostaje nam zaprosić Was do filmoteki!!!
PIERWSZAKI W PROGRAMIE BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Do udziału w II edycji programu organizatorzy zaprosili wszystkie klasy I ze szkół podstawowych w całej Polsce. Nasze pierwszaki o bezpieczeństwie będą się uczyli z Puchatkiem. Program organizowany jest przez firmę Maspex we współpracy z Biurem Prewencji i Biurem Ruchy Drogowego komendy Głównej Policji. Patronat Honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.
Celem programu jest edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa: w domu, w szkole, na drodze i w czasie zabawy. Każda szkoła, która zgłosi się do programu otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne, pomocne w przeprowadzaniu zajęć. Po zrealizowaniu programu szkoła nabywa prawo posługiwania się Certyfikatem „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2010 Z HUFCEM ELBLĄG
25 września 2010 r. odbyła się kolejna miejska edycja Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata”. Ekologiczne zamieszanie zaczęło się o godz. 10.00,  na Placu Kazimierza Jagiellończyka. Celem akcji jest podniesienie wzrostu świadomości społeczeństwa, ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Oczywiście to wszystko w formie dobrej i bezpiecznej zabawy. Harcerze stanęli na wysokości zadania. Na uczestników ekologicznej zabawy czekaly ‘EKOtwister’, ‘EKOscrabble’. Nauką poprzez zabawę zajął się ‘Ekoludek’.
SZKOLNE DOŻYNKI 2010
Czy to możliwe, że w szkole odbędą się dożynki? W naszej tak!!! Mamy szkolny ogród, w którym po długiej kilkuletniej przerwie dojrzały warzywa na grządkach i zioła w skrzyni zmysłów. 23 września - z początkiem jesieni - wszystkie klasy 1-3 przybyły do ogrodu, aby wziąć udział w pochodzie Pani Jesieni i przejąć władzę nad poszczególnymi częściami ogrodu. Tegoroczni drugoklasiści przekazali swoje wypielęgnowane grządki obecnym pierwszakom, a we władzę przejęli, od trzeciaków, "Skrzynię Zmysłów", w której będą hodować zioła. Nasi najstarsi uczniowie przejęli sad! Będą przycinać drzewka, opiekować się pożytecznymi owadami i ptakami, zakładając ptasia stołówkę. Wszystkim życzymy zapału do prac ogrodowych i pięknych plonów.
"WYPRAWA" DO TORUNIA
Czy to możliwe, aby  w ciągu pół godziny dotrzeć z Elbląga do Torunia ? Możliwe, dzięki Elbląskiemu Muzeum.  To właśnie oni przygotowali wspaniałą wystawę, pyszną i pachnącą przyprawami z Afryki i Azji pn. "Świat Toruńskiego Piernika". Z tej propozycji skorzystała klasa 2b. Dzieci wąchały, słuchały piernikowych opowieści z dawnych czasów.  Dzisiaj już wiedzą, że nasz pieprz, który spokojnie sobie leży pod dostatkiem na półkach sklepowych, kiedyś był bardzo drogi i był środkiem płatniczym. Wiedzą skąd przybywały przyprawy piernikowe do Torunia. Poznały historię piernika i wiele ciekawostek o tych pysznych ciasteczkach. Największą atrakcją tej wizyty było własnoręczne upieczenie pierniczka, dawnym, niefabrycznym sposobem. To była bardzo ciekawa i warta polecenia wyprawa!!!!
POWITANIE JESIENI
Już jutro - 23 września o godzinie 5:09 Słońce znajdzie się w znaku Wagi. Rozpocznie się więc astronomiczna jesień. Słońce wzejdzie tego dnia o 6.30 , a zajdzie o 18.30. Długość nocy i dnia będzie jednakowa , stąd nazwa ,,równonoc jesienna’’. Aby powitać jesień musielibyśmy przyjść do szkoły o piątej rano. Wszyscy nasi uczniowie jeszcze smacznie sobie śpią. Dlatego powitanie tej pięknej, wielobarwnej pory roku zaplanowaliśmy na godz. 10.35. Uczcimy przyjście pani jesieni Świętem Plonów. Właśnie przygotowania trwają!!!
JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE
17.09.2010, w Parku Modrzewie, został zainaugurowany sportowy rok szkolny 2010/2011. Przed Indywidualnymi Jesiennymi Biegami Przełajowymi, podsumowana została ubiegłoroczna rywalizacja w ramach MIMS za którą nasza szkoła otrzymała puchar za trzecie miejsce.  Gratulujemy sukcesu i liczymy na miejsca pierwsze w tym roku szkolnym.
Uczestnicy przełajów wystartowali w zależności od kategorii wiekowej na 400m, 800m i 1000m. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 1-6.

Wyniki wkrótce!!!
ZAMIEŃ KLAMOTY NA PIENIĄDZE!!!!

SKO zaprasza do udziału w akcji „Zamień klamoty na pieniądze”.

Kiermasz rzeczy używanych zorganizujemy 23 września 2010r. (czwartek) na powitanie jesieni. Miejsce akcji - dolny korytarz, przerwy 3,4,5,6.
Już teraz przejrzyj zakamarki swojego domu. Bądź przedsiębiorczy!

UWAGA KONKURS!!!!
Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim wszystkich uczniów klas II – VI. Tematyka wierszy : oszczędzanie, brak gospodarności, niszczenie mienia i jego skutki. Rekwizyty mile widziane. Termin eliminacji klasowych do końca września. Laureaci konkursu wystąpią na apelu SKO w miesiącu październiku. Przewidziane nagrody rzeczowe i dyplomy.

Nie znalazłeś ciekawego wiersza na konkurs recytatorski SKO skorzystaj z naszych propozycji. Zajrzyj na stronę SKO.

Opiekunki SKO : Jadwiga Jagiełło i Karolina Klucznik

WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Po krótkim okresie anarchii, w naszej szkole nadszedł czas na wybory do Samorządu Uczniowskiego. Odbyły się one 17.09.2010 Dziękujemy wszystkim przedstawicielom klas za przybycie. Nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego została wybrana

Wiktoria Podowska VI c - 50 GŁOSÓW

Klaudia Skoczeń VI a - 23 GŁOSY
Agnieszka Engler VI d - 23 GŁOSY
Mateusz Zajdel V d - 19 GŁOSÓW
Aleksandra Wiatrowska VI a - 17 GŁOSÓW
Klaudia Krygier IV b - 16 GŁOSÓW
Patrycja Baranowska IV b - 16 GŁOSÓW
Aleksandra Majewska V c - 11 GŁOSÓW
Dominika Korzeniewska VI c - 10 GŁOSÓW
Edwin Krysik VI b - 9 GŁOSÓW

Magdalena Marat IV d - 6 GŁOSÓW  Marika Surowiec VI b 4 GŁOSY  Weronika Surowiec V b - 5 GŁOSÓW  Bartosz Sroga VI b - 3 GŁOSY  Paweł Rapcewicz IV b 1 GŁOS

DOŁĄCZCIE WIRTUALNIE DO KLUBU NAUKOWEGO
Dzieci z klasy 2b należą do koła naukowego "Tropeczki". Podążają szlakami wiedzy, zaglądają w głąb wielkiej księgi przyrody. Tropią najnowsze osiągnięcia, najważniejsze odkrycia, wynalazki, które zmieniają świat.  Wykonują wiele doświadczeń i prób naukowych w szkolnym ogrodzie. parku, lesie oraz w gabinecie szkolnym.

"Tropeczki" są członkiem Klubu Uniwersytetu Dziecięcego. Dzielą się swoimi doświadczeniami, obserwacjami i wnioskami z dziećmi z całej Polski. >>>

"Zapraszamy szczególnie gorąco wszystkich kolegów i koleżanki z naszej szkoły do naszego klubu. Zgłębianie nauki i umiejętność dzielenia się z innymi zdobytą wiedzą to cenny klejnot... NAUKOWCY Z KLASY 2 B"

SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dzisiaj - 17 września 2010 - ruszyliśmy na teren naszego szkolnego ogrodu przygotowując się do Święta Plonów oraz na tereny Osiedla Zawada i Parku Modrzewie. Dzieci uzbrojone w worki i rękawiczki podnosiły dzielnie wszystkie papierki, butelki i inne odpady, które powinny wylądować w odpowiednich pojemnikach. Zmartwiło nas zjawisko na osiedlu, że niektórzy mieszkańcy wyrzucają śmieci przez okno. W akcji wzięło udział 200 uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy ok 30 posegregowanych worków śmieci.

UWAGA!!! Ogłoszenie dla mieszkańców Osiedla "Zawada" UWAGA!!!
W szkole rusza coroczna akcja zbiórki surowców wtórnych.
Zbieramy: MAKULATURĘ, PUSZKI, BATERIE, KORKI OD BUTELEK TYPU PET!!!
Przyjmiemy od Was każdą ilość posegregowanych odpadów, składamy je w szkolnej szatni.
Jednocześnie przypominamy, że w ramach działań Zielonej Nici Porozumienia
postawiony jest pojemnik przy siedzibie spółdzielni "Zakrzewo" na elektrośmieci.
Jeżeli macie Państwo problem z przewiezieniem popsutego sprzętu do tego konteneru
wystarczy do nas zadzwonić 55 2356376
- POMOŻEMY CI POZBYĆ SIĘ ELEKTROŚMIECI!!!
Zapraszamy!!!!

SZÓSTOKLASIŚCI JEDZIECIE DO ZIELONEJ SZKOŁY!!!!
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Piaskach na Mierzei Wiślanej powstał w 1997 roku. Działalność OEE oparta jest na szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Celem zajęć prowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną jest poszerzanie wiedzy o ekologii w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, kształtowanie świadomości proekologicznej i wyrobienie aktywnej postawy na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W czasie trwania roku szkolnego odbywają się tu zajęcia dla uczniów klas VI z elbląskich szkół. Pięciodniowe turnusy tzw. "zielonej szkoły" trwają od poniedziałku do piątku.
Tegoroczni szóstoklasiści wyjeżdżają do zielonej szkoły w terminie:

   4-  8 października 2010 - klasa 6c i 6d
18-22 października 2010 - klasa 6a i 6b
WYBORY!!! WYBORY!!!

Lista kandydatów do SU 2010/2011

1) Klaudia Krygier IV b
2) Magdalena Marat IV d
3) Klaudia Skoczeń VI a
4) Aleksandra Wiadrowska VI a
5) Marika Surowiec VI b
6) Agnieszka Engler VI d
7) Edwin Krysik VI b
8) Bartosz Sroga VI b
9) Dominika Korzeniewska VI c
10) Mateusz Zajdel V d
11) Wiktoria Podowska VI c
12) Aleksandra Majewska V c
13) Paweł Rapcewicz IV b
14) Patrycja Baranowska IV b
15) Weronika Surowiec V b

Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się w piątek 17.09.2010 r.
Każdy uczeń oddaje jeden głos na swojego Kandydata. Osoby, które zbiorą największą ilość głosów wchodzą do Zarządu SU SP 18.

EKOZESPOŁY!!! STARTUJEMY!!!!
W tym roku szkolnym działania ekologiczne szkoły będą przebiegały pod hasłem "JESTEM EKO - JESTEM TRENDY!!! Realizowany program prezentuje możliwość łączenia zdrowego rozwoju człowieka z dbaniem o środowisko. Naszym celem jest pokazanie dzieciom i rodzicom podejścia, które zawiera w sobie szacunek zarówno do przyrody, jak i człowieka, który w niej żyje. Podkreślimy bardzo  konieczność dbania o własny rozwój. Tematy jakie się będą przewijać to...
JESTEM BEZPIECZNY!!!
Dnia 17 września uczniowie klasy I c udali się na wycieczkę w pobliżu szkoły. uczestniczyli w ruchu drogowym jako piesi.  Byli bardzo widoczni , bo mieli na sobie kamizelki w rażącym żółtym i pomarańczowym kolorze. Poznawali w naturalnych warunkach zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W sposób praktyczny utrwalali zasady przechodzenia przez jezdnię po pasach bez sygnalizacji świetlnej i z sygnalizacją. Obserwowali ruch uliczny , znaki drogowe , tablice informacyjne.
JESTEM BEZPIECZNY!!!
Jednym z głównym celów wychowawczych naszej szkoły jest edukacja młodzieży w zakresie postępowania w sytuacji zagrożenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo. Chcemy, aby wiedza zdobyta przez uczniów pozwoliła im w dorosłym życiu lepiej dbać o bezpieczeństwo własnych rodzin i właściwie reagować w sytuacji zagrożenia. Każda okazja do kształcenia nawyków dających poczucie bezpieczeństwa jest wykorzystana do edukacji dzieci. Podczas festynu urodzinowego w dywizji żołnierze przygotowali symulator zderzeń. Dzieci chętnie siadały na fotel, aby sprawdzić, jak działają pasy bezpieczeństwa w aucie. Okazało się, że przy prędkości ok. 10 km dzieci wpadały w objęcia chorążego jak skaczące piłeczki. Nauka nie poszła w las - dzieci odchodząc od symulatora mówiły: Muszę zawsze zapinać pasy w aucie!!!
ŚWIĘTUJEMY URODZINY 16 PDZ
10 września zostaliśmy zaproszeni na festyn urodzinowy do 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, zorganizowano go z okazji 91. rocznicy powstania Dywizji. Na przykoszarowym placu ćwiczeń 16 batalionu dowodzenia czekało na nas wiele atrakcji!! Haubica samobieżna 122 mm „Goździk”, czołg, ciężarówki, wozy pancerne, wojskowe quady,... wszystko można było obejrzeć, dotknąć lub zasiąść w nim. Dużym powodzeniem cieszyły na stoiska, w których dzieci mogły się przebrać w "żołnierza" i zamaskować się. Festyn dla mieszkańców   Nie zabrakło także prawdziwej, wojskowej grochówki i gorącej herbatki, którą ze smakiem skosztowali elblążanie.
POWRÓT DINOZAURÓW
Nasi sąsiedzi - Centrum Handlowe Ogrody - zorganizowali nietypową wystawę edukacyjną „Powrót Dinozaurów”. Wystawa składa się z kilkunastu eksponatów naturalnej wielkości wymarłych gadów, należących do rożnych gatunków. Nie mogło nas tam zabraknąć. Kolejne klasy udają się tan, aby zobaczyć  m.in. styrakozaura, kentrozaura, stegozaura, deinonycha, centrozaura i diplodoka. Edukacyjne tablice przedstawiające ciekawe fakty z życia dinozaurów i przybliżające świat sprzed ok. 65 milionów lat, w którym żyły te zwierzęta, zachęcają do zdobywania wiedzy o tych wyjątkowych stworzeniach.
RADOSNA SZKOŁA
Nasza szkoła jest nowoczesna, piękna, kolorowa i estetyczna, a dodatkowo od tego roku szkolnego w tzw. "harcówce" mamy miejsce zabaw dla uczniów klas 0-III. Było to możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania, w wysokości 12 000 zł , w ramach Programu "Radosna Szkoła". Ta radosna sala zabaw dla dzieci jeszcze bardziej wzbogaci ofertę edukacyjną szkoły. Życzymy wszystkim dzieciom przyjemnej i radosnej zabawy! Być może zachęci ona rodziców dzieci w wieku przedszkolnym do podjęcia przez nie wcześniejszej edukacji w szkole?
SPRZĄTANIE ŚWIATA 25.09.2010
Hasło tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska” brzmi: „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”. W jaki sposób fakt selekcjonowania śmieci może mieć wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna! Segregacja odpadów, a zaraz po niej ich recykling doprowadza do zachowania nieodnawialnych zasobów Ziemi, a od ich obecności z kolei zależy przetrwanie gatunków. Dzięki sortowaniu śmieci oszczędzamy drzewa i lasy poprzez powtórne wykorzystanie makulatury albo doprowadzamy do mniejszego zużycia ropy naftowej, poddając recyklingowi zebrany plastik. Chroniąc przed wycinką lasy ratujemy nie tylko same drzewa lecz cały ekosystem od nich zależny - miliony gatunków leśnych połączonych ze sobą nierozerwalnie poprzez łańcuchy pokarmowe i inne sieci zależności. Z kolei poprzez zmniejszenie zużycia ropy naftowej będziemy emitować mniej dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń takich jak tlenki azotu. Dzięki temu będziemy pozytywnie wpływać na klimat, nie narażając innych gatunków na negatywne konsekwencje globalnego ocieplenia. Ponadto ochronimy przyrodę przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Zyskają na tym przede wszystkim gatunki wyjątkowo wrażliwe takie jak rzadkie, zagrożone wyginięciem rośliny, porosty, czy owady.
UWAGA!!!  JUŻ DZIŚ ROZPOCZYNAMY  ZBIÓRKĘ  SUROWCÓW  WTÓRNYCH.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM
Portal ZielonaLekcja.pl zorganizował konkurs pn. „Wszystkie dzieci segregują śmieci”. Zadaniem maluchów z klas I-III szkoły podstawowej było stworzenie krótkich hasła, zachęcających do segregowania odpadów. Aby wziąć udział w konkursie portalu ZielonaLekcja.pl należało wysłać do redakcji hasła, zachęcające inne dzieci oraz dorosłych do segregowania śmieci. Hasła powinny być krótkie, chwytliwe, ...  Chwyciły jurorów konkursu hasła Julii Kowalskiej z klasy 2c i Jula zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy!!!
ROK SZKOLNY 2010/2011 ROZPOCZĘTY

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W ławkach znów zasiedli mali i duzi, zaczną się przepytywania, klasówki, ale także wycieczki, spotkania z koleżankami i kolegami, przerwy i miłe popołudnia spędzone z rówieśnikami.
Wszystkim życzmy wielu osiągnięć w nauce i chęci do pracy.
Oto kilka przypomnień:
Kalendarz na nowy rok znajdziecie tutaj>>>
Dzwonki znajdziecie tutaj>>>
Niezbędnik szóstoklasisty jest tutaj>>>

ZAPRASZAM WSZYSTKICH UCZNIÓW I RODZICÓW DO REDAGOWANIA GAZETKI SZKOLNEJ!!!!

STRONA PRZYJAZNA MŁODZIEŻY
CERTYFIKAT "STRONA PRZYJAZNA MŁODZIEŻY!" został przyznany naszej stronie internetowej. Kapituła nadaje ten tytuł stronie, której treść jest przyjazna dla młodzieży, tzn. w szczególności nie zawiera: treści o charakterze erotycznym, treści wulgarnych, jakichkolwiek elementów łamiących polskie lub międzynarodowe prawo, naruszające prawa osób trzecich oraz jakichkolwiek innych treści, które mogą zostać uznane za nawołujące lub propagujące przemoc, rasizm, nałogi itp.  Gratulujemy
PROGRAM "MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY" W NASZEJ SZKOLE
„Moje dziecko idzie do szkoły” – to nazwa programu, którego realizację właśnie rozpoczyna Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa warmińsko-mazurskiego. Celem akcji jest ukształtowanie właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych dzieci I klas szkół podstawowych. Pracownicy Inspekcji planują objęcie programem 205 szkół podstawowych naszego województwa.
Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat zdrowego stylu życia oraz uświadomienie im ich roli w kształtowaniu właściwych nawyków prozdrowotnych dzieci.
Wśród poruszanych tematów znajdą się między innymi zagadnienia dotyczące higieny pracy w szkole i w domu (np. dobór umeblowania w zależności od wzrostu dziecka, oświetlenie, plan lekcji, ciężar plecaków), bezpiecznego korzystania z telefonów bezprzewodowych, racjonalnego odżywiania, higieny przygotowywania i spożywania posiłków, higieny jamy ustnej, profilaktyki chorób zakaźnych (np. grypy, wszawicy i świerzbu, zakażenia meningokokami), wpływu biernego palenia na zdrowie dzieci.
STYPENDIUM SZKOLNE 2010/2011

• od dnia 30.08.2010r. w godz. 10.00 – 14.00 osoby ubiegające się o w/w stypendium proszone są o pobieranie wniosków u pedagoga szkolnego (gabinet 44);
• ostateczny termin składania wniosków, wraz z kompletem dokumentów mija 15.09.2010r;
• pomoc w formie dofinansowania przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę nie przekracza 351 zł (netto);
• do wniosku należy dołączyć:
 - udokumentowany dochód wszystkich członków rodziny z miesiąca sierpnia 2010r. (netto), do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
 - zaświadczenie wydane przez MOPS w Elblągu, potwierdzające dochód rodziny w miesiącu sierpniu 2010r.;
 - w razie braku zaświadczenia należy załączyć dokumenty potwierdzające dochody członków rodziny w miesiącu sierpniu 2010r.
• osoby korzystające z zasiłku rodzinnego, dodatków do tego zasiłku do wniosku o dofinansowanie zakupu podręczników, składanego w szkole, dołączają wniosek do Wydziału Świadczeń Rodzinnych o wydanie zaświadczenia o pobieraniu w/w świadczeń i składają go wraz z kompletem dokumentów w szkole (nie w Wydziale Świadczeń Rodzinnych!)
• osoby nie korzystające z zasiłku rodzinnego, dodatków do tego zasiłku dołączają do wniosku, na piśmie, stosowne oświadczenie.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2010/2011
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2010/2011. Tradycyjnie, do szkół wracamy po wakacyjnej przerwie 1 września, a naukę zakończymy ... Nowy kalendarz szkolny 2010/2011 już jest na naszej stronie. Już teraz możecie sprawdzić, kiedy czekają Was egzaminy, a kiedy przerwy świąteczne i ferie :) Kliknij TUTAJ!
 Copyright © 2007 D. Życzkowska