UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA
 

 

W SZKOLE
14 stycznia 2011
odbył się

JUBILEUSZ SZKOŁY
1960-2010
CERTYFIKATYSzkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor

Certyfikat Strona Przyjazna Dzieciom

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl


ROK SZKOLNY 2011/12
ROKIEM SZKOŁY
Z PASJĄ


ROK 2011
MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIEROK 2011
ROKIEM LASÓW


ROK 2011
CZESŁAWA MIŁOSZA

 
ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2011/2012

 POŻEGNANIE SZÓSTOKLASISTÓW - 22 czerwca 2012

 FESTIWAL "NA ŻABIĄ NUTĘ" - ZAKOŃCZONY

 KLASA 3B - NAJBARDZIEJ PRZEDSIĘBIORCZA KLASA ROKU 2011/2012

I MIEJSCE W XXVI MIEJSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

 ZAJĘLIŚMY II MIEJSCE W MINI MISTRZOSTWACH EURO!!!

 DRODZY PRZYSZŁOROCZNI CZWARTOKLASIŚCI! DRODZY RODZICE!

W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole rusza innowacja pod hasłem „With Flying Colours”. Obejmuje wszystkie klasy czwarte i ma na celu przygotowanie uczniów do sprawdzianu szóstoklasisty z języka angielskiego.

Oferujemy:

  •  zwiększenie liczby godzin języka angielskiego
  •  pracę z materiałami  testowymi
  •  Większą ilość ćwiczeń rozwijających wszystkie umiejętności kluczowe: pisanie, czytanie ze zrozumieniem, słuchanie oraz mówienie
  •  zadania rozszerzające wiadomości z zakresu słownictwa i gramatyki
  •  atrakcyjną formę zajęć
  • dużo dobrej zabawy!:)

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zdać swój test with „flying colours”.

 PODRĘCZNIKI

28 czerwca 2012 - KIERMASZ KSIĄŻEK DLA 5 i 6 - KLASISTÓW.

Uwaga!!! Przyszli Czwartoklasiści !!! Nie możecie odkupić książek, bowiem obowiązująca podstawa programowa sprawiła konieczność przygotowania dla Was nowych podręczników. Musicie je kupić w internecie, księgarni,...

Wykaz podręczników na rok szkolny 2012/2013>>>

 PROJEKT "WARTO BYĆ DOBRYM" ZAKOŃCZONY!!!
Niedawno nasza szkoła zgłosiła swój udział w konkursie "Warto być dobrym". Od momentu jego ogłoszenia w szkole dzieci przystąpiły do realizacji dobrych uczynków. Uczniowie złożyli zobowiązania, że nie tylko je podejmą, ale również zrealizują i opowiedzą swoim kolegom w klasie jak przebiegła ich realizacja. Tak też się stało!!! Dzieci w maju opowiadały o swojej pomocy drugiemu człowiekowi, jak zaangażowały się w życie klasy i szkoły i co robiły dla świata, naszego miasta. Każda klasa wybrała swojego przedstawiciela, swoją osobę mogącą być przykładem dla innych. I dziś to oni stanęli po odbiór nagrody głównej - roweru. Pani Ania Mienicka - koordynatorka działań wolontariatu w naszej szkole zamieszała w kuli losującej i wyciągnęła szczęśliwcy - została nim  Ewelinka Małkowska z klasy IV b! Relacja filmowa>>>
 PRZED WAMI POŻERACZE LITER
Dzieci z klasy I b należały w tym roku szkolnym do Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter. Organizatorami projektu jest Wydawnictwo Nowa Era  i Magazyn dla dzieci "Świerszczyk".
Głównym celem klubu było promowanie czytelnictwa wśród uczniów ,zapoznanie  z bogactwem literatury dla dzieci, wyrabianie potrzeby i  nawyku obcowania z książką lub czasopismem, rozwijanie u dzieci sprawności językowych, twórczego myślenia i wyobraźni. Młodzi czytelnicy za przeczytane książki zdobywali kolejne znaczki. Dzisiaj nagrodę książkową z wydawnictwa odebrał NIEUSTRASZONY POŻERACZ LITER  - Julitka Gradowska, a pozostali czytelnicy dyplomy. Zapraszamy do udziału w projekcie inne klasy. Warto!!!
 CZAS BIWAKÓW, WYCIECZEK I ZIELONYCH SZKÓŁ

4 czerwca 2012 klasy 3d i 3 b udały się na dwuczęściową wycieczkę. Pierwszym etapem była wędrówka po Toruniu śladami Mikołaja Kopernika. Widzieliśmy dom, w którym mieszkał nasz wielki astronom. Zajrzeliśmy do kościoła, w którym został ochrzczony. Wędrowaliśmy po rynku, słuchając toruńskich legend i wyobrażając sobie jak dziesięcioletni chłopiec o imieniu Mikołaj zatrzymuje się między nami spoglada na gwiazdy. Drugim etapem wyprawy był Solec Kujawski. Jest tam park dinozaurów. To tam odbyliśmy wędrówkę przez erę mezozoiczną czyli erę dinozaurów. Spacer pośród doskonale zrekonstruowanych modeli, wśród których najliczniej reprezentowane są oczywiście dinozaury przeniósł nas w czasie o miliony lat. Wyprawę zakończyła zabawa na wielkim placu zabaw!!!

Klasa 1a i 1b w Kątach Rybackich i Sztutowie. Rejs statkiem, zwiedzanie Muzeum Zalewu Wiślanego, wizyta w rezerwacie kormoranów, zajęcia o bursztynie, poznawanie flory i fauny morza Bałtyckiego, zajęcia rekreacyjno sportowe (spacery, ognisko, dyskoteka )- to harmonogram zajęć pierwszaków podczas zielonej szkoły. Jak widzicie maluchy nie narzekały na brak atrakcji, tu klikając możecie zobaczyć ich film>>>

Dzieci z parafii św. Wojciecha  były na "Majówce z Bogiem, przygodzie z naturą" w Szczawnicy>>>

Dnia 13,14, 15 czerwca uczniowie klasy II c przebywali na ,, zielonych zajęciach" w Kawkowie. Zapoznali się z gospodarstwem ekologicznym, jego codziennym obrządkiem. Doili kozy, wybierali jaja z kurnika, karmili króliki. Robili ser kozi i masło. Poznali różne gatunki zbóż . Piekli chleb z mąki żytniej i orkiszowej z dodatkiem siemienia lnianego, słonecznika, a potem go jedli. Rozpoznawali okoliczne zioła , wykonywali zielnik. Odbyła się degustacja różnych gatunków miodu. Uczniowie poznali  jego lecznicze właściwości. Pisali gęsim piórem, wysłuchali koncertu muzyki ludowej. Wraz z leśniczym udali się do pobliskiego lasu. Utrwalili wiadomości o warstwach lasu, rozpoznawali drzewa, krzewy , zwierzęta , tropy na ziemi. Największą frajdą były podchody, zabawy terenowe z mapą, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu - gra w piłkę, chodzenie na szczudłach, skoki na trampolinie, przeciąganie liny. Pobyt w Kawkowie uatrakcyjniły dyskoteki, ognisko, jazda konna.
WIELKI SUKCES BIO-PIERWSZAKÓW Z KLASY 1B!!!
Dzisiaj ogłoszono ostateczne wyniki ogólnopolskiego konkursu "Zdrowo jem, wiecej wiem". Nasza szkoła zajęła I miejsce w etapie wiosennym i GRAND PRIX za wszystkie etapy. Tak napisali organizatorzy konkursu: Właśnie zakończyła się druga edycja programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas, wysiłek oraz chęci do zgłębiania zasad zdrowego odżywiania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa pracy i kreatywności. Wszystkim serdecznie gratulujemy !

A komu należą się gratulacje?! Oczywiście BIO - pierwszakom!!! Dzieci bardzo dzielnie wykonywały wszystkie konkursowe zadania przy wsparciu rodziców i wychowawczyni klasy I b - p. Jadwigi Jagiełło.

Konkurs dla szkół jest częścią programu prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska "Aktywnie po Zdrowie". Opiekę nad ogólnopolskim internetowym Konkursem sprawuje Koordynator Programu Szkolnego Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Patronat merytoryczny nad Konkursem objęli: Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, IŻŻ, SGGW, oraz AWF.
FINAŁ INNOWACJI PIERWSZAKÓW "ELBLĄSKA PRZYGODA"
Dzisiaj dzieci    z klasy I b i I c odwiedziły Bibliotekę Elbląską Filię nr 4 przy ulicy Ogólnej. Wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "Jak piekarczyk Elbląg uratował". Pierwszaki realizowały w tym roku szkolnym innowację regionalną "Elbląska przygoda". Pod koniec kolejnego roku szkolnego podsumowaniem wiedzy i umiejętności zdobytej przez każdego ucznia jest otrzymanie "Odznaki Piekarczyka". 

                            Zapraszamy na filmową relację>>>

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "OD PROJEKTU DO EFEKTU"
14 czerwca 2012 roku w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu "Od projektu do efektu". Konkurs był skierowany do nauczycieli i uczniów, zainteresowanych problematyką przyrodniczo-ekologiczną, a jego celem była aktywizacja środowisk szkolnych w podejmowaniu działań na rzecz najbliższego środowiska. Do konkursu przystąpiły klasa 3 b i 5c. Zadaniem dzieci było prowadzenie kronik przyrodniczych i obserwacji w terenie.
rojekty oceniono pod względem formalnym i jakościowym, zgodnie z przyjętym regulaminem. Nasze klasy, pod wodzą Ewy Śnieżko i Doroty Życzkowskiej, za projekt "Kronikarze przyrody" otrzymały wyróżnienie i nagrodę w postaci zestawu modeli demonstrujących działanie energii odnawialnych (wody, wiatru, słońca).
NAGRODA GŁÓWNA W REGIONALNYM ETAPIE KONKURSU SKO
copy2_of_Slajd1.JPGZ wielką radością donosimy, że otrzymaliśmy nagrodę główną w regionalnym etapie konkursu Szkolnych Kas Oszczędności. Będziemy reprezentowali nasz region w etapie krajowym.
Bardzo dziękujemy wszystkim członkom SKO , ich rodzicom i pracownikom naszej szkoły zaangażowanym w propagowanie idei oszczędzania, ochrony środowiska, niesienie pomocy innym. To nasz wspólny sukces. W tym roku komisja konkursowa wzięła także pod uwagę aktywność szkół na szkolnym blogu SKO.
Dziękujemy także za wszystkie wpisy , komentarze , udział w konkursach, które Wam proponowaliśmy. Teraz przed nami przygotowanie prezentacji konkursowej. Jest o co walczyć , bo nagrody w etapie krajowym są bardzo wysokie. W etapie regionalnym wygraliśmy 3000 zł.
WYRÓŻNIENIE DLA SZYMONA
Dziś, w sobotę 9 czerwca, odbyła się edycja reaktywowanego po pięciu latach konkursu, „Jedzie pociąg z daleka”, nad którym patronat objął Ryszard Rynkowski. Organizatorem było Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Towarzystwo Muzyczne Eroica.
Szymon Tomczyk, przygotowany przez M. Skrzypczak, zdobył cenne wyróżnienie. Cenne bowiem w konkursie wzięło udział prawie 50 osób, które podzielone zostały na trzy kategorie - najbardziej liczna, prezentująca najwyższy i najciekawszy poziom była grupa składająca się z uczniów szkół podstawowych. W tej kategorii jury potrzebowało najwięcej czasu na werdykt. Gratulujemy Ci Szymon sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne!!
TARGI WOLONTARIATU
25 maja grupa dzieci, członków i sympatyków Szkolnego Koła Caritas wraz z p. Anią Mienicką uczestniczyła w Targach Wolontariatu na Starym Mieście w Elblągu. Dzieci dowiedziały się ,czym zajmują się organizacje pozarządowe, jakie doświadczenia mogą uzyskać dzięki wolontariatowi. Z równa ciekawością słuchały pań Amazonek jak i studentów, którzy dzielili się informacjami na temat zdobycia funduszy na realizację planów i marzeń, np. podróży.
Inne atrakcje to: zabawa ze specjalnie wyszkolonymi psami-dogoterapia-psy służą do rehabilitacji osób niepełnosprawnych, chodzenie na szczudłach ( Kacper i Martyna imponowali wszystkim swoją sprawnością), olbrzymie bańki mydlane, wykonywanie różnych postaci z balonów, zwiedzanie Ratusza i wystawy o 2 wojnie światowej, wywiad dla radia- Weronika, nagranie scenki filmowej z naszymi aktorami przez studentów, chwila skupienia pod pomnikiem Jana Pawła 2,spacer nad rzekę Elbląg oraz lody Frugo od p. Ani.
SZKOLNY ETAP KONKURSU ROZSTRZYGNIĘTY
W tym roku szkolnym, po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Misyjnym. Konkurs organizowany jest przez Dzieło Pomocy Ad Gentes i nosi tytuł :Mój szkolny kolega z Misji. Opiekunem akcji jest pani Annna Mienicka . Wyniki konkursu plastycznego kl.4-6. 1. miejsce-Natalia Życzkowska 5c, 2miejsce-Marta Goryszewska 5c. Klasy 1-3 - 1miejsce-Katarzyna Życzkowska 3b i 2 miejsce-Mateusz Podwalny3b,Izabela Każmierczuk3b,Karolina Kryjom 1d, Weronika Maj 2a, Damian Mikulski 2c, Robert Jabłonowski 2c
WYRÓŻNIENIA: Maja Kurpanik1d, Natasza Wernerowicz 2b, 3a-Dominika Kłusewicz, Angelika Więcławek, Emil Lorentsen, 3d-Oliwia Adamczuk, Julia Kornijczuk i Kacper Wata. Do Warszawy zostały wysłane prace sióstr Życzkowskich. GRATULUJEMY!!!
DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest w ponad 100 krajach od roku 1972. Z tej okazji  w naszym szkolnym ogrodzie zostały zorganizowane warsztaty dla przedszkolaków. Tematem przewodnim była - WODA - życiodajna substancja. Dzieci uczestniczyły w lekcji geografii na ogrodowej mapie Polski. Wiedzą już co to jest nurt rzeki, źródło, ujście. Dla maluchów wszystko jest proste. Na pytanie, co zrobić, aby wody w naszych rzekach były czyste, zgodnie odpowiedziały: Nie wrzucać do rzek śmieci! - Proste!!! Jasne!!! Godne naśladowania!!! Po lekcji geografii rozpoczęły się warsztaty, które fachowo poprowadziły dzieci z klasy 3b. Z naukowa powagą opowiadały młodszym kolegom o właściwościach wody, jej sile i wartościach.
NIE TYLKO MAZURY SĄ CUDEM NATURY
Szkoła Podstawowa w Tolkmicku zaprosiła uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w konkursach związanych z Wysoczyzną Elbląską. Nie mogło nas zabraknąć!!! Przystąpiliśmy do nich. To ważne, aby znać naszą Małą Ojczyznę. W konkursie  plastycznym "Jestem ilustratorem do legend związanych z Wysoczyzną Elbląską" wśród laureatów zostali: Mateusz Podwalny - kl. 3b - II miejsce, Oliwier Grabowski kl. 3b - miejsce III oraz dziewczynki, których prace zostały wyróżnione: Daria Andruszkiewicz kl. 3b, Julia Kowalska kl. 3b i Julia Komijczuk kl. 3d. W konkursie fotograficznym "Zabytki- ciekawe miejsca na Wysoczyźnie Elbląskiej" laury zdobył Jakub Gniotek kl. 3b, który za swoje fotografie zabytków Elbląga zdobył I i III miejsce. Rozdanie nagród odbyło się 5 czerwca w Domu Kultury w Tolkmicku. Tego samego dnia odbył sie I Turniej Trzecioklasistów " Nie tylko Mazury są cudem natury" - nasza klasa zdobyła II miejsce. Uczniowie musieli zmierzyć się z trudnymi zadaniami testu, w którym musieli wykazać się wiedzą ekologiczną, znajomością legend Wysoczyzny oraz wykonać wiele zadań w terenie, nad rzeką Stradanką. Świetnie się bawiliśmy!!! Gratulujmy wszystkim laureatom!
 ŚPIEWACY NA MEDAL
W piątek, 1 czerwca 2012, o 11.00, w klubie garnizonowym przy ulicy Mierosławskiego odbyły się eliminacje do Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Garnizonie Elbląg. W Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej wystąpili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z Elbląga i okolic, m.in. z Godkowa, Nowakowa, Jegłownika.O udział w kolejnych eliminacjach walczyło w sumie 14 uczestników. Pierwsze miejsce w młodszej grupie w kategorii soliści wokaliści zajął Szymon Tomczyk, Karol Kaczka również stanął na podium zajmując trzecie miejsce. Gratulujemy serdecznie!!!
NASZE SUKCESY SPORTOWE
W ramach XXVI Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbyły się zawody czwórboju lekkoatletycznego. Nasze reprezentacje dziewcząt i chłopców spisały się na medal!!!
DO SZKOŁY PRZYBYLI GOŚCIE Z ANGLII
Elbląg w portEl.pl, Brytyjczycy w ElbląguDziś - 29.06 - w ramach projektu „Blue and Green – Education outsider the Classroom” do Elbląga przyjeżdżają uczniowie z Wielkiej Brytanii. 30 maja w Ratuszu Staromiejskim o godz. 16.00 zaprezentują przedstawienie, z kolei 31 maja o 10.00 w SP 18 odbędzie się „Dzień Ucznia”, podczas którego Grażyna Kluge wiceprezydent Elbląga wręczy nagrody uczniom biorącym udział w projekcie.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Comenius – Partnerskie Projekty Regio – „Uczenie się przez całe życie”. Głównym celem jest wymiana doświadczeń w dziedzinie edukacji ekologicznej oraz wzrost poziomu świadomości uczniów w zakresie ekologii.
DZIEŃ DZIECKA W ELBLĄGU
NIE PRZEGAPCIE!!!
W krainie króla Piegusa
W niedzielę (3 czerwca) w godz. 12-15 w Parku Modrzewie odbędzie się coroczny festyn dla dzieci „W krainie króla Piegusa”.


Festyn w Nadleśnictwie
W sobotę (2 czerwca) w godz. 10-14 przy siedzibie Nadleśnictwa Elbląg przy ulicy Marymonckiej 5 odbędzie się festyn dla mieszkańców miasta Elbląga i okolic.


Dzieciaki w natarciu!
W sobotę (2 czerwca) w godzinach 10 – 16 na lotnisku elbląskiego aeroklubu odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka.


Dzień Dziecka w Galerii EL
W piątek (1 czerwca) w godzinach 16-18 odbędzie się gra w przestrzeni Galerii EL ze słodkimi nagrodami, w sobotę (2 czerwca) w godz. 12-21:30 Elbląski Oddział Abstrakcyjny zaprasza do „Strefy młodych”.


Dzień Dziecka w kinie Światowid
W weekend 1 - 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka kino Światowid zaprasza najmłodszych widzów na specjalne pokazy filmów: „Hip-Hip. Hurra!”, „Goryl Śnieżek w Barcelonie” i „The Avengers”.


Bajkowy Dzień Dziecka
W piątek (1 czerwca) o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim wyjątkowe spotkanie z literaturą dziecięcą - bajkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki” przeczyta prezydent Grzegorz Nowaczyk.
Wstęp wolny.


Dzień Dziecka w Multikinie
Od 1 do 3 czerwca w elbląskim Multikinie na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: zabawy, konkursy, spotkanie z Myszką Miki i oczywiście filmy animowane w promocyjnych cenach - „Kota w butach 3D” i „Kopciuszek. Inna historia”.

Dzień Dziecka w bibliotece
W sobotę (2 czerwca) o godz. 12 i w niedzielę (3 czerwca) o godz. 17 w sali kinowej Biblioteki Elbląskiej pokazany zostanie animowany film „Sekret Eleonory”.

Dzień Dziecka na Nowej Holandii
niedziela 3 czerwca dojazd obwodnicą Elbląga – Nowa Holandia jest przy stacji benzynowej Shell
ZAPROSZENIE

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Elblągu zaprasza rodziców
klas pierwszych 2012/2013 na zebranie,
które odbędzie się dnia 30 maja 2012r. o godz. 17.00.
Wychowawcy będą zbierać na zebraniu bilanse.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

ZNAMY WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "ŚWIETLIK"
28 maja 2012 r. zostały opublikowane wyniki V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik". W marcu dzieci z klas trzecich, czwartych i szóstych podjęły się trudnego zadania, jakim jest udział w tym konkursie. Najpierw uczniowie musieli przeprowadzić kilka doświadczeń naukowych. Wyciągnąć z nich wnioski. Poszukać wiadomości fizycznych, biologicznych czy chemicznych dotyczących doświadczeń. Podsumowaniem pracy był test przyrodniczy, w którym uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą przyrodniczą. Cieszy fakt, że mamy wielu wyróżnionych. Nagrodę za wysoki wynik otrzymały dziewczynki z kl. 3b: Izabela Kazimierczuk (93.75) i Katarzyna Życzkowska (90.63%). Wyróżnienia otrzymali trzecioklasiści: Julia Kowalska (88.59%), Natalia Zagalska (86.48), Łukasz Wiechowski (82.58%), Ewa Wiercińska (80.16%), Monika Mendel (80.16%), oraz szóstoklasiści: Patryk Dalidowicz (82.5%), Damian Burczyk (85.81%). Serdecznie gratulujemy laureatom!!!
WYRÓŻNIENIE KRAJOWE W  EKOPLANECIE
Miło nam zakomunikować, że znane są już wyniki tegorocznego Konkursu "Ekoplaneta". Najwyższą punktację wśród uczniów naszej szkoły w kategorii Test wiadomości ekologicznych w kategorii „Maluch” uzyskali:  Wysocka Julia III D -  I miejsce (32 pkt), II miejsce (31 pkt) - Królikowski Jakub IV A, Musik Jakub IV A, Zdanowicz Zuzanna IV B; III miejsce (30 pkt.) Tyburska Klaudia IV D, Zawadzka Natalia IVA, Życzkowska Katarzyna IIIB, Andruszkiewicz Daria IIIB.
W kategorii "Adept": I miejsce zajął Bartnicki Jakub VI D  (32  pkt),  Burczyk Damian VI D -  II miejsce (31 pkt) oraz III miejsce: Milusz Natalia V B, Dalidowicz Patryk VI D, Wolińska Aleksandra V B, Nieroński Sebastian VI D
Natomiast w kategorii Praca indywidualna wyróżnienia dostał Rozumowski Maciej, a Natalia Życzkowska zdobyła WYRÓŻNIENIE 2 stopnia w kraju.
Wszystkim wymienionym uczennicom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.
NIEZWYKŁE SPOTKANIA Z JANUSZEM KORCZAKIEM
Choć w tym roku mija już 70. rocznica śmierci tego wspaniałego pedagoga, społecznika, pisarza i lekarza, to nadal jest nam bliska jego twórczość i sylwetka niezłomnego przyjaciela dzieci. W naszej szkole odbyło się kilka inicjatyw, których efektem miało być przybliżenie postaci Janusza Korczaka, zwłaszcza że rok 2012 został ogłoszony rokiem tego pisarza. Zaczęliśmy więc od wystawy poświęconej autorowi znanej wszystkim historii o małym królu Maciusiu. Twórcami prac byli uczniowie klas 4b, 4c, 5a i 6a. W czwartek (24 maja) miał miejsce konkurs wiedzy o jego życiu i twórczości. Miło nam ogłosić, że zwyciężczynią tego konkursu została Klaudia Jaskorzyńska z klasy 6b. II miejsce zajęła Sandra Kapteina z klasy 6c , a na trzecim miejscu uplasował się Piotr Chojnowski z 6a. Gratulujemy !
                                                                         Organizatorki- A. Michalska i B. Rodziewicz
KONKURS KRASOMÓWCZY TRZECIOKLASISTÓW ZAKOŃCZONY
-Znacie zapewne legendę o smoku wawelskim, o bazyliszku, o pewnej Wandzie, co nie chciała Niemca? Kto nie znałby popularnych polskich podań.
-Warto jednak pamiętać, że z Elblągiem i jego okolicami wiąże się mnóstwo równie ciekawych historii. Choćby o pewnym złośliwym węgorzy grasującym ponoć w Zalewie Wiślanym. Trzeba było użyć nie lada podstępu, aby go zgładzić!!- tak powitały uczniów na konkursie jego autorki P. Barbara Rodziewicz i Agnieszka Michalska.
Tę i wiele innych legend naszego regionu mogliśmy usłyszeć podczas kolejnej edycji konkursu czytelniczo-krasomówczego dla uczniów klas III " Wędrówka szlakiem regionalnych legend ".
Najciekawiej opowiadała Julia Wysocka z klasy III d, ona też zajęła I miejsce w naszym szkolnym konkursie. A oto pozostałe wyniki: II miejsce Monika Reich III d, Angelika Więcławek III a i III miejsce Filip Cybulski III b oraz wyróżnienia: Oliwia Sułek III d, Adrian Zabłocki III a. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
WAŻNA INFORMACJA PEDAGOGA SZKOLNEGO DLA RODZICÓW
Bardzo proszę o stawienie się w dniach od 25.05.12r.(piątek) do 29.05.12r.(wtorek) w gabinecie pedagoga celem odebrania decyzji stypendialnej za okres I-VI 2012r. (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty).
Od 25.05.12r.(piątek) proszę o zgłaszanie się, z otrzymaną decyzją, do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji drugiej części stypendium szkolnego. Termin realizacji 25.05.12r. – 15.06.12r. W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie środki przyznane uczniowi zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
CZYTANIE TO NAJLEPSZY SPOSÓB UCZENIA SIĘ
Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką.
(Aleksander Puszkin)

Zakończył się I etap KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA adresowanego do uczniów klas I-III. Na tym etapie uczniowie z poszczególnych klas mieli za zadanie przeczytać fragment tekstu z wybranej książki. Jury w składzie - Anna Mienicka, Monika Łącka - Martuszewska oceniało: płynności czytania, modulację i intonację , zgodność z tekstem, akcent zdaniowy i wyrazowy oraz tempo czytania Laureaci I miejsc z każdego poziomu wezmą udział w konkursie międzyszkolnym w SP 6. Organizatorzy konkursu - Dorota Jeleniewska i Barbara Rodziewicz gratulują wszystkim uczestnikom!!!!
W kategorii klasy I
I miejsce otrzymała Adrianna Wojciechowska  II miejsce - Dominika Tylkie
III miejsce - Jakub Sobiecki. Wyróżnienie otrzymała Julia Słabińska.
W kategorii klasy II
I miejsce otrzymała Julia Dowgwiłło, II miejsce - Artur Frajny, III miejsce - Martyna Tarmasewicz. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Górski
W kategorii klasy III
I miejsce otrzymała Monika Góralska, II miejsce - Jędrzej Kamiński, III miejsce -Karolina Mikołajczyk. Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Życzkowska
Na zakończenie konkursu wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.
OSIEMNASTKA MA NAJLEPSZĄ DRUŻYNĘ SZACHISTÓW W ELBLĄGU!
Elbląg w portEl.pl, VIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP 1PIERWSZE MIEJSCE w VIII Otwartym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora SP1 wywalczył zespół pierwszo-, drugo- i trzecioklasistów ze świetlicy szkolnej! Składamy gratulacje zwycięskiej drużynie: Iwo Rudzińskiemu (Ia), Kamilowi Kluczewskiemu (Ib), Radosławowi Tondze (IId), Szymonowi Draganowi (Ib), a także Emilowi Lorensten (IIIa) i Maćkowi Filipiakowi (IIIa).  Nie tylko na turniejach, ale także na co dzień w świetlicy szkolnej, mali szachiści wspierają się wzajemnie, wspólnie trenują i wymieniają się doświadczeniami. Motywacją do dalszego rozwoju jest dla nich wzajemna rywalizacja i duch sportowy, poparte koleżeńską życzliwością i wiarą we własne siły. Wyrównany, dość wysoki poziom graczy przyniósł nam pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. 23 maja w corocznym międzyszkolnym turnieju w SP1 wzięło udział ponad 60 szachistów w wieku do lat 13.
26 MAJA - DZIEŃ WSZYSTKICH MAM

Ten kwiatek jest dla Ciebie -
tak jak wszystkie kwiaty świata:
delikatne pierwiosnki,
chowające w płatkach nadzieję,
żółte słoneczniki przepełnione wspomnieniem lata,
błękitne niezapominajki, wieczni strażnicy czasu,
czerwone róże dumnie wyprostowane w wazonie
i aromatyczny bez z ogródka mojej babci,
taki, pod którym się siada,
by napić się kawy w południe.
Wszystkie one są dla Ciebie.
Niech w Twoim sercu panuje wiosna!

OSIEMNASTKOWI NAUKOWCY PREZENTUJĄ SIĘ NA PWSZ
W czwartek 24 maja 2012 r. po raz piąty odbył się piknik naukowy dla wszystkich mieszkańców Elbląga i okolic. Piknik organizowany jest przez PWSZ w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularno-naukową organizowaną od 2003 roku przez wyższe uczelnie regionu pomorskiego oraz instytucje naukowe. Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Podczas pikniku zaprezentowali się nie tylko wykładowcy i studenci PWSZ. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, przygotowane przez naszych osiemnastkowych naukowców, którzy prezentowali swoje własne badania, wynalazki i kolekcje. To nagroda dla nich za zwycięstwo w konkursie naukowym zorganizowanym podczas Europejskich Dni Słońca w Elblągu.

NASI PIĄTOKLASIŚCI MISTRZAMI MITOLOGII!!!
24 maja uczniowie zdobyli I miejsce w konkursie "Z mitologią za pan brat". O mistrzowski tytuł ubiegało się sześć szkół. Aby rozwiązać bardzo trudne zadania, uczestnicy musieli wykazać się doskonałą znajomością mitologii greckiej, frazeologizmów, spostrzegawczością i hartem ducha - zwłaszcza w konkurencjach na czas.
Jednym z punktowanych zadań było przygotowanie prezentacji multimedialnej pt. "Ślady mitologii w naszym mieście". Nasza prezentacja wszystkim bardzo się podobała!!!
BAŁTYCKIE NADZIEJE OLIMPIJSKIE - PŁYWACKIE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Elbląg w portEl.pl, Bałtyckie Nadzieje Olimpijskie (pływanie)W sobotę 12 maja w Gdańsku odbyły się zawody pływackie pod hasłem: Bałtyckie Nadzieje Olimpijskie. W X edycji tej imprezy wzięło udział ponad 250 zawodników z regionu Polski północnej. W zawodach tych wzięli udział także uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w Uczniowskim Klubie Pływackim „Jedynka”: Dominika Tylkie – I d, Karolina Tylkie - IV d, Sebastian Nieroński VI d.
Sebastian Nieroński zdobył 2 medale: złoty (50 m stylem klasycznym) i brązowy (100 m stylem zmiennym). Karolinie nie udało się stanąć na podium, jednak poprawiła swoje wyniki na 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym. Największe jednak gratulacje należą się Dominice Tylkie, która wywalczyła srebrny medal na dystansie 25 m stylem dowolnym.
RECYKLING = MNIEJ WYSYPISK = WIĘCEJ MIEJSCA DO ZABAWY
Elbląg w portEl.pl, Zebrali 116 tonW tegorocznej edycji konkursu ZUO na selektywną zbiórkę puszek, baterii, nakrętek, makulatury i kartoników po napojach udział wzięło 67 placówek oświatowo-wychowawczych: 50 z terenu Elbląga i 17 z terenu gmin ościennych: trzy z gminy Gronowo Elbląskie, cztery z gminy Elbląg, pięć z gminy Tolkmicko, trzy z gminy Markusy i dwie z gminy Milejewo. Wśród placówek elbląskich było 21 przedszkoli, 14 szkół podstawowych, dziewięć gimnazjów, sześć szkół ponadgimnazjalnych, trzy bursy szkolne, dwa ośrodki szkolno-wychowawcze. Łącznie uczęszcza do tych placówek 19 539 uczniów. Łącznie zebraliśmy ponad 116 ton odpadów. Same tylko zebrane nakrętki ułożone jedna za drugą utworzyłyby kolorową ścieżkę o długości 252 km! Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Państwa-Rodziców i naszych uczniów zajęliśmy 4 miejsce. Dziękujemy serdecznie za każdy kilogram makulatury, każda baterię, puszkę i nakrętkę. To nie oznacza, że to koniec zbiórki.  Każdy recyklingowy surowiec jest od dziś zbierany na poczet przyszłego roku. DZIĘKUJEMY I PROSIMY O NIEODPUSZCZANIE!!!!
ROZPOCZĄŁ SIĘ SEZON LEKKOATLETYCZNY
Rozpoczął się sezon lekkoatletyczny od rywalizacji dziewcząt i chłopców klas czwartych w 3-boju lekkoatletycznym. 15.05.2012r. na stadionie przy ul. Saperów odbyły się w ramach MIMS zawody w 3 - boju lekkoatletycznym dla uczniów klas 4. Trójbój, czyli trzy konkurencje: bieg na dystansie 300 m, rzut piłeczką palantową i bieg na dystansie 60 m. Na starcie stanęły pięcioosobowe reprezentacje trzynastu szkół podstawowych z całego miasta.

W klasyfikacji ostatecznej w dziewczęta zdobyły 301 punktów i uplasowały się na 10 miejsce. Lepiej poszło chłopcom, zdobyli 450 punktów i ostatecznie zajęli 2. miejsce. Gratulujemy chłopcom miejsca na podium, a dziewczynkom życzymy dużo zapału do treningu.
„GRAJ, OPOWIADAJ I PISZ ZE STORY CUBES”
Zapraszamy uczniów klas IV-VI do udziału w wojewódzkim konkursie literackim dla szkół podstawowych i gimnazjalnych!

Autorzy trzech najlepszych prac z naszej szkoły otrzymają nagrody ufundowane przez „Rebel” Centrum Gier oraz Sztumski Klub Gier Planszowych „Pionkolandia”. Zwycięskie prace zostaną zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego oraz będą opublikowane w Internecie (na stronach www.pionkolandia.sztum.net i www.storycubes.rebel.pl). Na laureatów wojewódzkich, których wybierze niezależny dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego”, czekają kolejne nagrody.
Story Cubes to gra w kości, trening pomysłowości i rozbudzania wyobraźni. Zadanie konkursowe polega na napisaniu opowiadania na dowolny temat, w dowolnym stylu, zawierające od 180 do 200 wyrazów, z wykorzystaniem wylosowanych ilustracji z kostek „Story Cubes". Uczniowie rzucają dziewięcioma kostkami i zapisują na kartce wylosowane rysunki – symbole. Opowiadanie musi zawierać nawiązania do każdego wyrzuconego symbolu. Symbole na kostkach mogą być dowolnie interpretowane. Więcej informacji, zgłoszenia oraz gra w kości „Story Cubes” z uczestnikami konkursu – w piątek, 18 maja, o godz.13.30 w świetlicy szkolnej.

Zobacz zdjęcia i recenzję gry: http://www.gamesfanatic.pl/2011/07/19/story-cubes-i-story-cubes-actions/
Regulamin konkursu: http://storycubes.rebel.pl/regulamin.pdf
DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI. PAMIĘTALIŚCIE?

wybieram_zdrowie_i_zdrowe_odzywianie.jpgKlasa 1b krzyknęła: My pamiętaliśmy!!!

WYBRALIŚMY ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE.
Uczniowie klasy I b w tym roku szkolnym biorą udział
w realizacji zadań konkursowych
"Zdrowo jem , więcej wiem" Fundacji BOŚ.
Przedstawiamy fragment jednej z prezentacji , którą możecie obejrzeć na stronie fundacji.

KASIA LAUREATEM MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
MDK  w Krakowie zaprosił po raz kolejny dzieci i młodzież do udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pn. "Przyroda w kolorach". Napłynęło blisko kilka tysięcy prac! Uroczyste finały zorganizowane będą w szklarni Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Tematem konkursu była "Przyroda w kolorach". W tegorocznej edycji konkursu inspiracji należało szukać w przyrodzie afrykańskiej.
Komisja Międzynarodowego Konkursu  przyznała w trakcie obrad w dniu 12 maja 2012r.  grand prix,  nagrody oraz  wyróżnienia.  Wśród laureatów znalazła się nasza uczennica Katarzyna Życzkowska z klasy 3b. Gratulujemy serdecznie i zapraszamy do galerii prac, które zostały wysłane na konkurs. Galeria>>>
KLASY 1B I 3B NA ENERGETYCZNEJ LEKCJI PLANETY ENERGII!!!!
W Elblągu gościło kosmiczne miasteczko Planeta Energii. Miasteczko odwiedziła klasa 3 b, która w ogólnopolskim konkursie Planety Energii zdobyła wyróżnienie. Dzieci odebrały dyplomy i piękne nagrody. Na spotkanie z mieszkańcami Planety Energii została również zaproszona klasa 1 b.
Podczas wizyty dzieci w interaktywnej zabawie odwiedzały różne elektrownie wodne, wiatrowe i słoneczne, poznawały tajemniczy świat energii elektrycznej i zjawiska z nią związane. Obejrzały trójwymiarowy film o energii elektrycznej, o dbaniu o środowisko a także przeprowadziły eksperymenty pod czujnym okiem wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
ZAJRZYJ NA PLANETĘ ENERGII!!!!

Idźcie koniecznie!!!
14 i 15 maja (w poniedziałek i wtorek) na Placu Kazimierza Jagiellończyka wyląduje kosmiczne miasteczko edukacyjno-rozrywkowe „Planeta Energii”. W godz. 15-18 „Planeta” otwarta będzie dla wszystkich chętnych.

ZAJRZYJCIE NA BLOGA SKO!!!
30 lipca 2010 r. PKO Bank Polski adoptował żyrafę, która w maju urodziła się w warszawskim ZOO. Wybrano dla niej wdzięczne imię LOKATKA, nawiązujące do naszej działalności. Od tego dnia staliśmy się odpowiedzialni za to słodkie i dostojne zwierzę. Uczestniczymy również finansowo w remoncie domu Lokatki - zbudowanej w latach 60. żyrafiarni. Nadszedł czas urodzin Lokatki. PKO przygotowało z tej okazji konkurs. Nie przegapcie okazji do zdobycia nagród.
Na blogu SKO naszej szkoły zamieszczony jest regulamin konkursu szkolnych blogów SKO. Kliknij po szczegóły na żyrafkę!!!
ZMAGANIA MATEMATYCZNE ZA NAMI
Dnia 11 maja br. w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "MAŁY PITAGORAS". Brały w nim udział drużyny trzecioklasistów z elbląskich szkół. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki i zadania matematyczne oraz wykonywali ćwiczenie z wykorzystaniem komputera. Naszą szkołę reprezentowali Julia Kowalska i Milosz. Nasz duet stałą na podium i zajął III miejsce. Gratulujemy.
EUROPEJSKIE DNI SŁOŃCA ZA NAMI!!!
W maju, w dniach 1-13 maja 2012r. odbywały się po raz drugi w Polsce oficjalne obchody Europejskich Słonecznych Dni. Jest to akcja ekologiczna o charakterze edukacyjnym i informacyjnym realizowana w całej Europie, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej.

Nasza szkola, której logo to Słońce, 11 maja zorganizowała obchody słonecznych dni w formie Festiwalu Nauki pod nazwą „Ku słońcu". Tego dnia korytarze szkoły zamieniły się w ulice festiwalowe, a klasy w sale wykładowe. Dzieci wcieliły się w role wykładowców, naukowców i wynalazców. czytaj więcej>>>
PRZYPOMINAMY - 11 MAJA 2012?

• wejdź na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl  i wyślij kartkę do swoich współpracowników, znajomych i przyjaciół
• zagraj w ekologiczną „Segreguj – grę”,
• skorzystaj z informacji, materiałów i ciekawostek na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl,
• zostań naszym fanem na facebooku http://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia
Miłego dnia!

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO 11 MAJA 2012?

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ "OD ATEN DO LONDYNU"
9:00 - 12:00
MARSZ SŁONECZNY
(spotkanie przed głównym wejściem )
Pomaszerujemy z żółtymi balonikami do Parku Modrzewia, aby ogłosić całej Zawadzie, że 11 maja jest Europejski Dzień Słońca i zrobimy pamiątkowe zdjęcie ;O)
FESTIWAL NAUKI "KU SŁOŃCU"
10.00-11.00 przygotowanie stoisk
11.00-13.00 prezentacje

To prezentacje uczniowskie i zaproszonych gości. Dzieci naszej szkoły pochwalą się swoimi umiejętnościami naukowymi.
EUROPEJSKIE ŚPIEWANIE
12.00-13.00
Uczniowie z klas 4-6 staną do walki muzycznej i zaprezentują swoje umiejętności muzyczne i językowe.


FESTYN ZDROWIA
11.00-13.00
Gry i zabawy sportowe. Ruch na świeżym powietrzu. Kiermasz zdrowej żywności to lubi każdym mały człowiek!!! Zapraszamy Was również do kina Doktora Zdrówko.

PLANSZOWISKO
11.00-13.00
Świetlica zamieni się w ulicę Planszową. Podczas szkolnych obchodów Dnia Słońca zaprasza wszystkich chętnych uczniów do zabawy z grami planszowymi.  Uwaga! Po królestwie szachów oprowadzać będzie przewodnik, pan Ryszard Borawski, sędzia i instruktor szachowy. Jednak będą na Was czekać nie tylko szachy, warcaby i „Duży Chińczyk”. To okazja, by poznać także gry „imprezowe” i familijne, popularne wśród młodzieży i dorosłych: „Dobble”, „Blokus”, „Fauna”, „Farma na medal”, „Piekielna wieża”, „Snorta”. Nastaje moda na planszówki. Świadczy o tym chociażby coraz większa popularność Festiwalu Gier Planszowych „Manufaktura”, na którym nie zabrakło także świetlików z SP18. To hobby dla całych rodzin – dla dzieci i dorosłych. Dzisiaj planszówki się kolekcjonuje, ceni i szanuje!

13.00 - OGŁOSZENIE WYNIKÓW FESTIWALOWYCH KONKURSÓW. NA NAJLEPSZE PREZENTACJE CZEKAJĄ NAGRODY!!! FINALIŚCI, BĘDĄ PREZENTOWAĆ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI NAUKOWE WRAZ ZE STUDENTAMI PWSZ NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI - 24 CZERWCA 2012

OD ATEN DO LONDYNU

Dnia 11.05.2012r. w naszej szkole odbyła się IV edycja konkursu " Od Aten do Londynu". Tegoroczny konkurs był wyjątkowy ze względu na przypadającą w tym roku Olimpiadę w Londynie. Chcieliśmy, aby było to święto sportu, dlatego nasze zaproszenie przyjęli specjalni goście tzn. nasza olimpijka Pani Helena Pilejczyk, która czwarty raz była honorowym jurorem naszego turnieju oraz Pani Dorota Pawłow, Dyrektor Departamentu Sportu przy UM w Elblągu.  Nagrody w naszym  turnieju ufundował Urząd Miejski w Elblągu - Departament Sportu oraz Departament Komunikacji Społecznej. W zawodach wzięło udział 6 zespołów z elbląskich szkół podstawowych, a ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco :  I SP 18,  II SP 19,  III SP 25,  IV SP 9,   V SP 12,  VI SP 21. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i czekamy na V edycję w 2013 r.

BAWIMY SIĘ ZE STUDENTAMI Z HISZPANII
Z okazji ósmej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej naszą szkołę odwiedzili hiszpańscy studenci, którzy w obecnym roku akademickim studiują w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Hiszpanie uczestniczyli w zajęciach klasy II a. Goście nauczyli nas podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, liczyć do dziesięciu, zaprezentowali ciekawe hiszpańskie zabawy. Największe emocje wzbudziła inscenizacja bitwy na pomidory "La Tomatina", która co roku odbywa się w miejscowości Buñol. Dzieci nauczyły studentów polskich zabaw, chętnie zadawały im pytania na temat ich pobytu w Polsce. Chłopców najbardziej interesowały tematy zbliżającego się EURO2012 i udział w nim reprezentacji Hiszpanii. Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mieli okazję jeszcze się spotkać.
3 MAJA TRADYCYJNIE WALCZYMY O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA
Tradycyjne już od kilku lat dzieci z naszej szkoły, pod dowództwem rodziców, walczą o Puchar Prezydenta Miasta Elbląga w wędkarstwie. Celem zawodów było popularyzowanie wędkarstwa wśród młodzieży, i zachęcenie do aktywnego obcowania z przyrodą poprzez czynny wypoczynek - mówiła pani Teresa Konopka, Wiceprezes ds. Młodzieży w Kole Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu. - Uczestników było 47, w 3 kategoriach wiekowych, podzielonych na szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. W klasyfikacji drużynowej nasza drużyna zdobyła 2835 pkt, zajmując I miejsce. Punkty przyznawane były za ogólną wagę złowionych ryb; za każdy gram wagi ryby przyznawany był jeden punkt. Po zakończeniu zawodów i zważeniu ryb przez sędziego, ryby zostały wpuszczone do rzeki. W kategorii "INDYWIDUALNE" III miejsce zdobyła Kamila Świst. Gratulujemy Wam bardzo serdecznie i dziękujemy za sukces.
KONSTYTUCJA 3 MAJA
Wczoraj 3 maja 2012, na Starym Rynku świętowaliśmy 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody święta rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Katedrze pw. Św. Mikołaja. Następnie na placu przy kościele i Ratuszu Staromiejskim elblążanie mieli okazję podziwiać m.in. inscenizację uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 1791 roku przygotowaną przez aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz koncert Orkiestry Wojsk Lądowych. Na scenę wkroczył król Stanisław August Poniatowski (Tomasz Czajka), Hugo Kołłątaj (Wojciech Rydzio), ambasador Rosji Jakow Bułhakow (Leszek Andrzej Czerwiński), Stanisław Małachowski (Krzysztof Grabowski) To była ciekawa lekcja historii.
ŚWIĘTO FLAGI 2012
 "Maj to czas, gdy w Polsce możemy obchodzić kilka narodowych uroczystości – mówił na miejskiej imprezie zorganizowanej z okazji Dnia Flagi - prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. – 1 maja to rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja to Święto Flagi, 3 maja zaś upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji. Flaga to symbol narodowej tożsamości, dzięki któremu możemy powiedzieć, że jesteśmy dumnymi Polakami." Kiedy prezydent zakończył swoje przemówienie wybuchły biało-czerwone konfetti i ruszyliśmy w biało-czerwonym pochodzie ulicami miasta na Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Nieśliśmy 50-metrową flagę, a prowadzili nas szczudlarze, dziś w obowiązkowych biało-czerwonych strojach. Na Pl. Kazimierza Jagiellończyka harcerze zorganizowali gry i konkursy dla najmłodszych. Był Ekotwister, krzyżówka,... Tańczyliśmy poloneza, układaliśmy puzzle i puszczaliśmy bańki.
MAJÓWKA 2012
Organizacja weekendu majowego przedstawia się następująco:

1 i 3 maja są dniami wolnymi oraz zajęć dydaktyczno-wychowawczych
2 i 4 maja nie ma zajęć lekcyjnych odbywać się będą zajęcia
opiekuńczo - wychowawcze w świetlicy szkolnej.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Jest to święto stosunkowo młode. Ustanowiono je w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Obchodzi się je poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i manifestacji politycznych. W naszym mieście 2 maja, godz. 12 - 14, odbędzie się  Happening z okazji Święta Flagi – początek - ul. Łączności (przy bramie głównej Urzędu Miejskiego w Elblągu) przemarsz ulicami: ul. Trybunalską, 12. Lutego, Teatralną - zakończenie: Plac K. Jagiellończyka. Po raz pierwszy Święto Flagi obchodzić będziemy w Elblągu w sposób niekonwencjonalny. Organizatorzy obiecują wiele niespodzianek.  3 maja, godz. 13 - 15 - Święto Konstytucji 3 Maja, w godz. 14-15 - w programie artystycznym m. in.: koncert Orkiestry Wojsk Lądowych, koncert Chóru Kameralnego „Pro Musica” z Próchnika, inscenizacja historyczna z udziałem aktorów z Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, gry i zabawy na Starym Rynku.

"KTO TY JESTEŚ, POLAK MAŁY..."
Dzieci z naszych zerówek wzięły udział w organizowanej przez CSE "Światowid" lekcji interaktywnej. Zajęcia pt. „Kto ty jesteś?" dotyczyły symboli narodowych i odbyły się z okazji zbliżającego się Dnia Flagi (2 maja). Podczas lekcji dzieci między innymi poznały historię polskich symboli, wspólnie z kapitanem Maciejem Skrzypczakiem odśpiewały hymn, a na koniec ułożyły wielką Flagę Polski. Na imprezę dzieci przyszły ubrane w barwy narodowe. Grupy, których stroje były najciekawsze otrzymały nagrodę specjalną – darmowy seans filmowy.
BEZPIECZNIE NA ROWERZE
27 kwietnia 2012 roku, w Szkole Podstawowej nr 14 w Elblągu,  odbył się kolejny Miejski Finał Turnieju Bezpieczeństwa z Ruchu Drogowego. Do reprezentacji naszej szkoły  weszli: Daria Zielińska, Mateusz Lamp i Mateusz Zajdel. Powiodło im się wyśmienicie, bowiem zajęli II miejsce. Zmierzyli się w czterech konkurencjach: test, miasteczko ruchu drogowego, tor przeszkód i pierwsza pomoc przedmedyczna. Dziękujemy Wam za reprezentowanie naszej szkoły i składamy gratulacje - to duży sukces!
Z HISZPANAMI „W KOTKA I MYSZKĘ”
Gdy słoneczny żar sączył się z nieba i wszyscy myśleli o tym, jak spędzić majówkę, spotkała nas niespodzianka. Do świetlicy zawitało trzech młodych Hiszpanów i – po krótkiej wymianie uprzejmości (po angielsku) – obrzuciło nas pomidorami. Na szczęście pomidory były z papieru, a zabawa przedstawiała jeden z tradycyjnych obyczajów hiszpańskich. Tak rozpoczęło się spotkanie obcokrajowców ze świetlikami.
Goście nauczyli nas zabawy „w kotka i myszkę” oraz liczenia do trzech po hiszpańsku. My pokazaliśmy, jak się gra w „Pląse, madąse…” i zadawaliśmy wiele pytań. Okazało się, że nasze narody mają dużo wspólnego. Kochają ciepłą, słoneczną pogodę, wakacje i piłkę nożną.
Najbardziej podobają się Hiszpanom w Polsce mili, przyjaźnie nastawieni ludzie. Dlatego odwiedzą nasz kraj jeszcze raz ze znajomymi. Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli w wakacje usłyszycie na ulicach Elbląga język hiszpański. Wielu Hiszpanów przyjedzie do naszego miasta, kibicować swojej drużynie na Euro 2012.

Dziękujemy za odwiedziny!
NASI UCZNIOWIE W KALOS KAGATHOS 2012
Czego się nauczycie to będzie wasze. Będziecie to pamiętać do końca życia i będzie to ciekawsze niż wszystkie programy telewizyjne. A jeśli się uda, to jeszcze nie raz się spotkamy – powiedział  Bogusław Tołowiński, na otwarciu programu edukacyjnego dla szkół podstawowych Kalos Kagathos 2012, które odbyło się w piątek (27 kwietnia) w Bażantarni. Kalos kagathos to dwa słowa pochodzące z greki klasycznej, które dosłownie oznaczają „Piękny i dobry”. Współcześnie określenie to funkcjonuje również jako idea promująca harmonię pomiędzy sprawnym ciałem, a rozwiniętym duchem.>>>
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ ZIEMI
Dzień Ziemi w naszej szkole to święto. Tego dnia dzieci z klas pierwszych obejrzały pouczające przedstawienie "W harmonii z przyrodą " w wykonaniu dzieci z klasy II c . Przyrzekamy dziś wszyscy i z wielką powagą. Iż o matkę, naszą Ziemię dbać będziemy z uwagą. Zadbamy o czystość w każdym naszym domu w ogrodzie i sadzie nie mówiąc nikomu. Bo czyny się liczą a nie puste słowa. Ekologia- córka Ziemi pomóc nam gotowa. Odbyło się sadzenie drzewek w naszym szkolnym ogrodzie. "Zbudowaliśmy żywej piramidy zdrowia, wiemy, że tylko silni i zdrowi możemy zadbać i naszą planetę. Dzieci na zajęciach komputerowych z klas 1 i 2 wykonały proporce Dnia Ziemi.

ŚWIETLIKI NA SZACHOWYM „LOTOS CUP – Elbląg 2012”
Emilka Tonga (Ic) zdobyła II miejsce w Turnieju Szachowym LOTOS CUP – Elbląg 2012 w kategorii do lat 7. Uwaga szachiści! Rośnie Wam konkurencja!
Pierwsze sukcesy młodych szachistów ze szkolnej świetlicy to dopiero początek ich drogi do zdobywania najwyższych lokat na miejskich turniejach szachowych. Uczniowie z rocznika 2004 z klas I stają bowiem do walki o puchar razem ze starszymi kolegami z klas VI z rocznika 1999. Dla dzieci z klas młodszych nie przewidziano dotąd osobnej kategorii.
Dlatego 27 kwietnia na IX Turnieju Szachowym LOTOS CUP – Elbląg 2012 świetliki walczyły na równych zasadach z wytrawnymi zawodnikami. Wśród nich byli także szóstoklasiści, w tym Igor Janik, wielokrotnie utytułowany Mistrz Elbląga w kategorii open (łącznie z dorosłymi), odnoszący zwycięstwa na poziomie krajowym. W rozgrywce wzięło udział łącznie 38 graczy, w tym aż 12 reprezentantów SP18.
W tak trudnej kategorii nasi uczniowie poradzili sobie świetnie. Radosław Tonga (IId) wyprzedził w klasyfikacji aż 30 zawodników. Zdobył VIII miejsce (z 38). Patryk Dawidowicz (VId) uplasował się na IX miejscu, Iwo Rudziński (Ia) – na X miejscu, a Szymon Dragan (Ia) na XII miejscu. Aż miło pomyśleć, co może się wydarzyć za kilka lat!
Mistrz Świetlicy, Radek Tonga, wygrał z dotychczasowym Mistrzem SP 18 - Patrykiem Dawidowiczem z VId. A Patryk zasłużył na wielki szacunek i tytuł gracza fair-play. Gdy nie starczyło już nagród ani dyplomów na najmłodszego uczestnika naszej szkoły, Patryk oddał swoją nagrodę sześciolatkowi!
Dziękujemy za udział w turnieju także Emilowi Lorenstenowi, Maćkowi Filipiakowi, Damianowi Burczykowi, Kamilowi Kluczewskiemu, Kamilowi Fercho, Luckowi Rutkowskiemu, Oskarowi Terechowi oraz organizatorom (Klub Szachowy „Start” Elbląg oraz Grupa Lotos SA.).
Chętnych do gry w szachy zapraszamy na Świetlicę Szkolną dnia 11 maja, w godz. 11.00-13.00. Na szachistów czekać będzie gość specjalny, trener i sędzia szachowy pan Ryszard Borawski.
DZISIAJ - W PIĄTEK OSTATNI DZIEŃ NA ODDAWANIE GŁOSÓW
Do dzisiaj tzn. 27 kwietnia 2012, do godz. 12.00 trwa finał konkursu Wychowawca Roku 2012 ! W naszym województwie spośród zgłoszeń przesyłanych w pierwszym etapie przez uczniów, nauczycieli i rodziców za pośrednictwem strony www.szkolabezprzemocy.pl wyłonionych zostało 10 finalistek – nauczycielek szkół w Olsztynie, Elblągu, Nidzicy i Ełku: Oto dotychczasowe wyniki  Naszemiasto.pl
KLASA 2A W BIBLIOTECE ELBLĄSKIEJ
24 kwietnia br. wybraliśmy się do Biblioteki Elbląskiej na warsztaty biblioterapeutyczne "W poszukiwaniu przyjaciela". Zastanawialiśmy się co znaczy słowo "przyjaźń", jaki powinien być dobry przyjaciel. Według nas prawdziwa przyjaźń opiera się na uczciwości, dobru i wzajemnym szacunku. Należy pamiętać, że przyjaciela cenimy nie za to, co posiada, ale za to, kim jest.
OSIEMNASTKOWE AKCENTY NA ŻONKILOWYCH POLACH NADZIEI
"Dziś (21 kwietnia) zakwitły Pola Nadziei. Wolontariusze z żonkilami kwestowali na rzecz elbląskiego hospicjum. Na Pl. Kazimierza Jagiellończyka odbywały się konkursy oraz  prezentacje artystyczne - podczas, których wystąpili nasi uczniowie. Można było też swojej twarzy nadać "tygrysi pazur" bądź zmienić ją w tęczowego motylka. Można było także pojeździć na hulajnodze czy puszczać gigantyczne bańki mydlane. Celem akcji Pola Nadziei, która w Elblągu jest organizowana od 2004 r., jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie społeczeństwa, głównie dzieci i młodzieży, na potrzeby osób chorych."
DZIEŃ ZIEMI Z NAGRODAMI W ELBLĄSKIM RATUSZU
Sala sesyjna w Ratuszu wypełniła się dziś 19 kwietnia 2012 uczniami elbląskich szkół. Okazją był obchodzony 22 kwietnia "Dzień Ziemi" pod hasłem Dobra energia dla wszystkich. Z tej okazji Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga wręczył nagrody uczniom wyróżniającym się w działalności ekologicznej. Wśród nich znalazła się Julia Kowalska - uczennica klasy 3b. Mimo młodego wieku jest laureatka wielu konkursów przyrodniczo-matematyczno-ekologicznych. W domu wraz z rodziną segreguje odpady i na każdym kroku wzorowo  prezentuje ekologiczną postawę.
DZIEŃ ZIEMI 2012 - EKOLOGIA I SPORT
Z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi zorganizowano turniej sportowo-ekologiczny pod hasłem „Ekologia i sport”, w którym wzięło udział pięć elbląskich szkół. Wszystko działo się w Szkole Podstawowej nr 12 w Elblągu.  Każda drużyna  musiała wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również wiedzą z zakresu ochrony środowiska.

Nasza drużyna zajęła zaszczytne II miejsce. Gratulujemy!!!!

GŁOSUJCIE! GŁOSUJCIE! GŁOSUJCIE!!!
Dzisiaj - 18 kwietnia 2012 r. rozpoczął się finałowy etap Konkursu Wychowawca Roku 2012. Z każdego województwa wyłonionych zostało już od 6 do 10 kandydatów.

Z naszej szkoły do finałowego głosowania zakwalifikowane zostały trzy wychowawczynie: p. Dorota Jeleniewska, p. Danuta Topiłko i p. Dorota Życzkowska. Gratulujemy Paniom i w ich imieniu prosimy o głosy!!! Nagrodą dla zwycięzców jest 1500 złotych na realizację inicjatywy wychowawczej.

Głosowanie finałowe potrwa do 27 kwietnia br. Głosy na finalistów można oddawać w dwojaki sposób:
1 - albo za pośrednictwem kuponów konkursowych publikowanych na łamach „Gazety Olsztyńskiej"
2 - albo za pośrednictwem wiadomości SMS (Koszt SMS-a to 1,23 z VAT.) pod numer 7155 o treści podanej przy danym kandydacie: Danuta Topiłko kuluwy.4   Dorota Jeleniewska kuluwy.5   Dorota Życzkowska kuluwy.6
KLASY 3B I 5C WRÓCIŁY Z ZIELONEJ SZKOŁY
17 kwietnia dzieci z klas 3b i 5c wrócili pełni wrażeń z Zielonej Szkoły w Srebrnej Górze. Odwiedziły malowniczo położoną miejscowość  na styku dwóch pasm sudeckich - Gór Sowich i Bardzkich. Miasteczko i jego okolice posiadają bogatą historię i bogactwo fauny i flory. Dzięki temu dzieci przeżyły przygodę przyrodniczą na ścieżce dydaktycznej „Zębata”- poruszającą zagadnienia historii, geografii i przyrody Sudetów. Zdeptały wiele ścieżek przyrodniczych oraz przeżyły zajęcia terenowe nie ograniczone szkolnymi ławami. Jeździły na koniu, strzelały z łuków i wiatrówek, sadziły drzewka i krzewy. Poznawały różnorodne elementy krajobrazu górskiego. Niesamowitym przeżyciem było spotkanie z legendarnym Gwarkiem "uwięzionym" w sztolni srebra oraz Św. Gertrudą w kopalni złota w Złotym Stoku. Mają co opowiadać. Fragmenty ich kronik będziemy co jakiś czas publikować na naszej stronie. Do usłyszenia!!!
Składamy wielkie podziękowania za niesamowitą przygodę firmie ENEA S.A. z siedzibą w Poznaniu, która jest fundatorem nagrody w konkursie "W kontakcie z naturą" - dzieci wraz z p. Dorotą Życzkowską i Ewą Śnieżko wygrały w konkursie 15tys. zł.
SUKCES PLASTYCZNY NASZYCH UCZNIÓW
Tematem konkursu było „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują”. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych. W konkursie udział wzięli uczniowie z 13 elbląskich szkół. Łącznie z wyżej wymienionych szkół wpłynęły 93 prace. Do dalszego etapu konkursu Komisja zakwalifikowała 29 prac. Wśród nich są prace naszych uczniów, zajęli oni czołowe miejsca. Oto oni: Marta Łysik I miejsce, Mateusz Byliński II miejsce, Gabriela Szymańska III miejsce. Wyróżnienia zdobyły: Olga Jaskulska i Milena Andryszczyk. Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnych etapach.
ŚWIĘTA ŚWIĘTA ŚWIĘTA

ZAJĄCZKOWY PREZENT DLA ZIEMI PODSUMOWANY

Elbląska Sieć Szkół i Przedszkoli Zielonej Flagi, do której należy nasza szkoła, zorganizowała coroczną akcję "Zajączkowy Prezent dla Ziemi" - razem zebraliśmy  3,08 tony. Dziękujemy za włączenie się do tej akcji!!!

TRZYMAMY KCIUKI!!!

TEST I    ODPOWIEDZI>>>

Drodzy szóstoklasiści, juz 3 kwietnia, we wtorek, w godz. 9.00 - 10.00, przed Wami sprawdzian kończący szkołę podstawową. Już nie ma czasu, aby trochę poćwiczyć i podszlifować swoją umiejętność rozwiązywania testów i uzupełnić wiedzę.

Pamiętajcie o: poprawnym kodowaniu, legitymacji szkolnej, stroju galowym, przyborach (2 czarnopiszące długopisy, ołówek, gumka, linijka, ekierka, cyrkiel), zakazie przynoszenia telefonów komórkowych i innych urządzeń komunikacyjnych

TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!!
Dla dzieci z klas 1-5 jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych (czynna świetlica).
Nie ma w tym dniu obiadu.

WYRÓŻNIENIE DLA KLASY 3B PROSTO Z "PLANETY ENERGII"
Dobiegła do końca kolejna edycja konkursu "Planety Energii". Do 16 marca nauczyciele mogli składać sprawozdania z przeprowadzonych w ramach konkursu zajęć. Od tamtej pory wszystko było w rękach organizatora, który po przeanalizowaniu każdego ze sprawozdań - a było ich  ponad 200 - dziś ogłosił zwycięzców. Wyróżnienie w konkursie otrzymała klasa 3b. Dzieci udowodniły, że nauka o energii elektrycznej wcale nie musi być nudna! W nagrodę otrzymają zabawkę edukacyjną wraz z płytą CD zawierającą film edukacyjny o elektrowni wodnej oraz książeczką edukacyjną, a także certyfikat dla nauczycieli - otrzyma go Dorota Życzkowska wychowawczyni klasy.
MALOWALIŚMY ELBLĄSKIE JAJCO
Dzieci z klas 2a i 3b wybrały się na elbląski jarmark wielkanocny. Jak to na jarmarku było tu wszystko!!! Wszystko, co jest potrzebne na święta, począwszy od palm, pisanek, różnorodnych ozdób świątecznych, skończywszy na miodzie, wiejskim chlebie, swojskich wypiekach i wędlinach. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach. Poszukiwały schowanych jajek, ścigały się z jajkami na łyżce, ubijały pianę z białek. Na koniec zakasały rękawy i zabrały sie do malowania wielkiego elbląskiego jajca. ZOBACZ FILM>>>
W WIELKANOCNYM NASTROJU
Uczniowie z klasy "II a" po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej, na których przygotowali kartki wielkanocne i świąteczne ozdoby. Kartki zostały ozdobione pisankami, kurczaczkami i innymi wyciętymi elementami. W środku znalazły się piękne życzenia do bliskich.

Dzieci wykonały również ozdoby wielkanocne z wykorzystaniem masy solnej i sizalu. Uczniowie we wspaniałych nastrojach wrócili do szkoły.

W WIELKANOCNYM NASTROJU
Przez trzy dni uczniowie naszej szkoły brali udział e rekolekcjach wielkopostnych. Pierwszego dnia rozmawialiśmy o dobrych uczynkach i pomocy dla starszych, chorych i niepełnosprawnych, drugiego dnia wykonaliśmy kopie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej-różnymi technikami. Było to nasze przygotowanie do peregrynacji Obrazu w elbląskich parafiach w sierpniu tego roku. Ostatniego dnia poznaliśmy tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych dzisiaj i dawniej.
Dzieci z konkursu recytatorskiego przedstawiły wiersze maryjne. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac dzieci. Uczniowie wykonali też krzyże, które posłużą do dekoracji Grobu Pana Jezusa.
Dziękujemy wychowawcom i dzieciom za PRACE i zaangażowanie. Wielke podziękowania dla dzieci i rodziców za dary : książki, słodycze, zabawki i produkty żywnościowe .Była to akcja Szkolnego Koła Caritas-RADOSNY KOSZYK WIELKANOCNY. Książki i zabawki przekazaliśmy do Domu Dziecka a inne produkty dla Koła Caritas dla ludzi potrzebujących.
Ksiądz proboszcz przygotował dla wszystkich klas O i 1-3 słodką niespodziankę ,natomiast wyrożnieni za prace plastyczne dzieci klas 4-6 otrzymają obrazki w szkole.Wszystkie prace były piękne, wykonane z niezwyklą starannością. NAJWIEKSZY ZACHWYT WZBUDZIŁY PRACE KLAS: 2D- DUŻE OBRAZY MARYI, 3C-DOBRO POWRACA, 1B- OBRAZ MATKI BOŻEJ W EKOLOGICZNEJ RAMIE, 1C- DOSKONAŁE PLAKATY PROMUJĄCE AKCJĘ-WARTO BYĆ DOBRYM A TAKŻE NASZE ZERÓWKI ZA ARTYSTYCZNE PRACE PIERWSZEGO I DRUGIEGO DNIA ORAZ WYKONANIE KWIATÓW DLA KSIĘDZA REKOLEKCJONISTY
CZAS NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowało specjalną lekcję dla najmłodszych, poświęconą tematyce zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Zapraszamy na film. nie mogło nas tam zabraknąć.  Podczas zajęć dzieci mogły się dowiedzieć m.in. jak dawniej wyglądało śniadanie wielkanocne, co stawiano na stole, czym ozdabiano wielkanocne ciasta. Podczas zajęć oglądały tradycyjny stół wielkanocny zastawiony słodkościami, a następnie własnoręcznie wykonały mini-mazurki.

KTO DOŁĄCZY DO SZACHOWEJ REPREZENTACJI OSIEMNASTKI?
Najlepsi szachiści I Świetlicowego Turnieju Szachowego dla dzieci z klas 0-III będą reprezentować SP18 w międzyszkolnym turnieju szachowym już w kwietniu. Przygotowania trwają w świetlicy szkolnej (od poniedziałku do piątku, a zwłaszcza w czwartek, godz. 14.45) oraz w Osiedlowym Domu Kultury „Zakrzewo” (poniedziałek i czwartek, godz.16.00). NIEUJAWNIONE DOTĄD TALENTY SZACHOWE Z KLAS IV-VI ZAPRASZAMY NA TURNIEJ MIEJSKI (ZAPISY W ŚWIETLICY). Zobacz zdjęcia oraz szczegółowe wyniki szkolnych rozgrywek szachowych w dniu 19 marca>>>
WARTO BYĆ DOBRYM!
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu. 
W naszej szkole rower już czeka na zwycięzcę konkursu!


Zasady konkursu:
Nagrodę główną w każdej szkole dostanie dziecko, które zostanie wylosowane spośród finalistów konkursu reprezentujących poszczególne klasy w danej szkole.

Finaliści z poszczególnych klas (po jednej osobie na klasę) to uczniowie najlepiej ocenieni przez rówieśników ze społeczności danej klasy, spośród tych dzieci, które przystępując do akcji na początku semestru zobowiążą się do wypełnienia zadań w 3 obszarach i to zobowiązanie zrealizują WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW>>> Koordynatorem akcji jest p. Anna Mienicka.

ZAPRASZAMY NA GODZINĘ DLA ZIEMI

 

PRZYŁĄCZ SIĘ  kliknij>>>

MALI ARTYŚCI WIELKIEJ POEZJI
15 marca w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski poezji maryjnej . Był to pierwszy etap Konkursu Diecezjalnego – Maryja- Matką Kościoła. Wiersze o Maryi przygotowały dzieci z klas 1-3 oraz z kl.4-6.
Recytację wierszy oceniało jury : pani Agnieszka Michalska , pani Barbara Rodziewicz oraz pani Anna Mienicka. Wybór był bardzo trudny .Jednogłośnie zwyciężył Robert Jabłonowski z klasy 2c , który z radością i entuzjazmem przedstawił nam swój wiersz. Miejsce drugie zajęła Karolinka Kryjom . z klasy 1d. Uczennica oczarowała nas swobodą i gestem scenicznym. Przyznano dwa trzecie miejsca : dla Dominik i Warczak (1c) oraz dla Nikodema Bujalskiego(kl.2d). Czwarte miejsce zajęła Kasia Wojtkun (kl.1c).Uczniowie wyróżnieni to: Monika Góralska-3a,Ada Sarbiewska-2a,Martyna Tarmasewicz –2a,Martyna Polek –3c,Martyna Słoma-3d,Julka Wysocka –3d,Sandra Sobudzka1c,Sebastian Klucznik-3d,Kacper Wata-3d, Wiktoria Dobosz -1c. Klasy starsze reprezentował Bartosz Marszałek, który dostał się też do etapu drugiego.
Pani Agnieszka podsumowała występy dzieci- Sztuka recytacji nie należy do najłatwiejszych ,naszym młodym recytatorom towarzyszyła trema ,ale świetnie sobie z nią poradzili. Ujęła mnie swoboda, ruch sceniczny i właściwy dobór repertuaru u naszych uczniów. Szczególnie moją uwagę skupił Nikodem ,u którego zauważyłam iskrę przyszłego talentu.
Pani Basi podobały się występy wszystkich dzieci a najbardziej nasz laureat Robert. Natomiast pani Ania chciałaby nagrodzić wszystkie dzieci a przede wszystkim naszych laureatów oraz dzieci z klas pierwszych ,które z wielką radością przygotowywały się do tego konkursu( wyróżniam Kasię Wojtkun).Na uwagę zasługuje też Julka Wysocka ,która sama napisała wiersz o Matce Bożej a następnie go przedstawiła.
23 marca najlepsi recytatorzy reprezentowali nasza szkołę w SP 6. Trema była wielka, zobaczyliśmy jak występują inni. Wypadliśmy bardzo dobrze. Niestety były tylko dwa miejsca do etapu diecezjalnego. Spróbujemy za rok!. Zauważono i wyróżniono Karolinkę Kryjom oraz Nikodema Bujalskiego. Wielkie gratulacje dla wszystkich dzieci i podziękowania dla rodziców za pomoc w przygotowaniu dzieci i dobór repertuaru.
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO - MARYJA, MATKĄ KOŚCIOŁA
Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem. Złożono 80 prac konkursowych. Wybór był niesamowicie trudny .Jury konkursu: pani Danuta Zaleska, pani Anna Mienicka oraz pan Tomasz Świgoń, miało się nad czym głowić.
A oto wyniki :
1 miejsce –Natalia Bratuś i Kamila Sidorek -2c
2 miejsce-Robert Jabłonowski -2
3 miejsce –Ula Mich –2b

Te piękne prace reprezentują naszą szkołę w konkursie dekanalnym , kciuki trzymamy by dostały się jeszcze wyżej!
4 miejsce – Oliwia Sudoł 2c, Patrycja Radzikowska 2c, Inez Stefanowicz-2c, Julia Kowalska 3b, Eliza Chaberek i Marta Łysik 2c, Justyna Kanownik 2d, Maciej Ulatowski 1c, Monika Reich3d, Angela Więcławek 3a
Wyróżnienia-Monika Mendel 3b,Dominika Warczak 1c,Paulina Grzankowska 3d,Julia Wysocka 3d,Radek Tonga 2d,Szymon Dragan 1b,Wiktoria Jesionkowska 2b,Kacper Wężyk 1a,Zuzia Jechna 3c,Ola Smolińska 1b,Marcelina Szymborska 1b,Wiktoria Koncewicz 1b,Dominika Sójka 2d,Martyna Polek 3c,Olga Dziuba 1c,Karolina Mikołajczyk 3d,Weronika Kozłowska 2c Kasia Wojtkun 1c,Julka Puć 2d. WIELKIE GRATULACJE!
ZAPRASZAMY NA GODZINĘ DLA ZIEMI
W spocie promującym "Godzinę dla Ziemi" narratorami są uczniowie naszej szkoły: Marta i Adam Goryszewscy, Dominika Jarosz, Nałalia i Karolina Zagalskie oraz Kasia i Natalia Życzkowskie. Dziś mieli oni okazję do pokazania się. Zostali zaproszeni na nagranie do Telewizji Elbląskiej, aby, na żywo, zaprosić elblążan do licznego udziału w tym symbolicznym geście dla naszej planety.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2012

26-28 marca 2012
KLASY I-III        8.45 - 11.20
KLASY IV-VI    11.30 - 14.30

CZAS NA WIOSENNE PORZĄDKI!!! MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI
Wiosna!!! Czas na porządki w naszych domach, miejscach pracy, szkołach,... Poniewierających się w szufladach nieużywanych telefonów komórkowych, myszek komputerowych, popsutych klawiatur albo gromadzonych w piwnicach i garażach telewizorów i innych elektrośmieci będzie można się pozbyć podczas kolejnej zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych pn. "Zajaczkowy prezent dla Ziemi".

          Zbiórka odbędzie się 29 marca 2012,
godz. 10.00-12.00

Elbląska Sieć Szkół Zielonej Flagi, przy współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów prosi mieszkańców Elbląga o pozbywanie się we właściwy sposób zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają szkodliwe substancje, które w przypadku urządzeń zużytych, zagospodarowywanych w nieprawidłowy sposób, wydostają się na zewnątrz, przenikają do gleby, a następnie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób środowisko. .

NASZA OSIEMNASTKA - SZKOŁĄ TECHNOLOGICZNEGO JUTRA
Czat z naukowcem z zamku w Książu, lekcja on-line transmitowana z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, samodzielne lokalizowanie na niebie satelitów i nocleg w kajucie na statku Horyzont II – czy tak wygląda rzeczywistość w polskiej szkole?
Jeszcze nie. Ale od 1 września się to zmieni!! Dzieci naszej szkoły będą uczestniczyć w projekcie EDUSCIENCE, który jest odpowiedzią na problemy i rodzące się w Polsce zapotrzebowanie na kształcenie umiejętności matematyczno - przyrodniczych. 19 marca odbyło się, bowiem, losowanie szkół, w których realizowany będzie jeden z największych projektów edukacyjnych w Polsce. Projekt ten wdrażany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt.: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno- przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii.
MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI
Trzecioklasiści z naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Jego podstawą metodyczną jest pakiet materiałów edukacyjnych, przygotowanych specjalnie na potrzeby realizacji programu, umożliwiający nauczycielom przeprowadzenie zajęć lekcyjnych. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez sygnalizowanie uczniom zagrożeń, jakie dla środowiska stanowi ZSEE, wskazanie, w jaki sposób można te zagrożenia zminimalizować, oraz motywowanie do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska.
Wraz z wiosną rozpoczęła się realizacja programu. Dzisiaj uczniowie obejrzeli przedstawienie w wykonaniu dzieci z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Elblągu. Dziękujemy Wam za pouczające przedstawienie.
ZAMIEŃ KLAMOTY NA PIENIĄDZE
Grunt to dobra zabawa! Wiosna nastraja do robienia porządków i do zmian. Po raz kolejny SKO zaprosiło dzieci do akcji "Zamień klamoty na pieniądze". Popatrzcie na dzieci, bawiły się świetnie.
Taka praktyczna lekcja ekonomii może sprawić wiele radości. Można się targować , wymieniać, kupić , sprzedać. Teraz na pewno nikt nie będzie narzekał, że nie ma świątecznych prezentów dla najbliższych.

 Zapraszamy na relację filmową>>>

PASOWANIE PIERWSZAKA NA CZYTELNIKA

WIOSNA!!! W NASZYM OGRODZIE!!! W NASZEJ SZKOLE!!

CZAS NA WIOSENNE PORZĄDKI!!!
Uwaga!!! Uwaga!!! Uwaga!!!

Zapraszamy do udziału w kolejnej akcji "Zamień klamoty na pieniądze". Pogoda zachęca do robienia wiosennych porządków. Nie wyrzucajcie jednak rzeczy bezmyślnie, naprawcie , wyczyśćcie i przynieście do szkoły 23 marca. Będzie okazja do zarobienia kilku złoty lub przyjaznej wymiany. 

Tym bardziej, że dzień 22 marca został ogłoszony Dniem Przedsiębiorczości.
TURNIEJ SZACHOWY NA PIERWSZYM MIEJSCU - EMOCJE
W I Świetlicowym Turnieju Szachowym zwyciężyły emocje: Złoty Puchar Dyrektora Szkoły chciał mieć każdy z 24 uczestników: 21 chłopców i 3 dziewczynki z klas 0-III.

A trofeum zdobył – Radek Tonga z II d. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcy, ale także jego wszystkim szachowym konkurentom! 
                                                      Czytaj więcej>>>

RODZICE I DZIECI - INFORMACJA DLA WAS!!!
14 marca już po raz czwarty ruszył ogólnopolski konkurs „Wychowawca Roku 2012“ organizowany w ramach VI edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy“. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie polskie szkoły, rodziców, uczniów i nauczycieli - do zgłaszania kandydatów na Wychowawcę Roku 2012.

Nagrodą dla zwycięzców Konkursu jest 1500 złotych na realizację inicjatywy wychowawczej.

Przed przystąpieniem do udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem.

Czy Twój wychowawca jest nieprzeciętny?
Inspiruje Cię, pomaga w codzienności, rozwija pasje?

ZAGŁOSUJ NA SWOJEGO WYCHOWAWCĘ

TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA DO POWITANIA WIOSNY
Dzisiaj dzieci z klasy I b wybrały się do pracowni plastycznej  mieszczącej się  w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Tam pod czujnym okiem artystki  - plastyka Pani Ewy Bednarskiej Siwielewicz zgłębiały sztukę robienia kukiełek. Projektowały , wiązały , kleiły , aby powstały takie cudeńka. Te Panny Marzanny zostawimy na pamiątkę , a dużą robioną zbiorowo rozłożymy na surowce wtórne 21 marca. Przechodnie myśleli ,że pomyliliśmy daty, a my po prostu przygotowujemy się do powitania Wiosny!
SUKCES XXVII MAŁEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
Dzisiaj 17 marca w Młodzieżowy Domu Kultury w Elblągu odbył się 28 Mały Konkurs Recytatorski  do walki stanęło 23 recytatorów. Wśród nich Nikodem Bujalski i Filip Cybulski, z naszej szkoły. Obaj zachwycili publiczność i jury.  Uczestnicy konkursu zaprezentowali ciekawe interpretacje wybranych przez siebie wierszy, między innymi Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, ...
Wszyscy artyści słowa otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maskotki. Komisja jury i publiczność wybrała najlepszych. I miejsce  oraz nagrodę publiczności przyznała Nikodemowi z klasy 2d. Gratulujemy!
KANGUROWE ZMAGANIA MATEMATYCZNE
Dzisiaj nasi uczniowie przystąpili do Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku jednocześnie we wszystkich uczestniczących w nim krajach. W Polsce głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, zwane dalej TUWiNM, z siedzibą w Toruniu, przeprowadzające Konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Nasze tęgie głowy rozwiązywały nieproste testy. Wyniki poznamy w maju!!!
WIELKIE PROBLEMY MAŁYCH LUDZI
15 marca w Szkole Podstawowej nr 12 w Elblągu podsumowano wyniki międzyszkolnego konkursu „Wielkie problemy małych ludzi” - poświęconego życiu i twórczości Janusza Korczaka. Rok 2012 został ogłoszony rokiem tego wybitnego lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego oraz prekursora działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie okładki do książki „Król Maciuś I”, stworzenie komiksu lub przygotowanie prezentacji multimedialnej. W kategorii klas V II miejsce zajęła Alicja Chabowska (SP nr 18), III miejsce – Oskar Błaszczyk (SP nr 18) i  wyróżnienie zdobyła Julia Pawłowska (SP nr 18). Gratulujemy!!!
LIGA MŁDYCH MATEMATYKÓW ZA NAMI
W sobotę 3 marca br. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 16 dziewiąta edycja konkursu matematycznego "LIGA MŁODYCH MATEMATYKÓW". Brało w niej udział 42 czwartoklasistów i 46 piątoklasistów z 23 szkół podstawowych z Elbląga (SP 1, 4, 6, 8, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 21, 23, 25 oraz ZS Pijarskich) i okolic (SP 3 z Morąga, SP 2 z Pasłęka, SP z Fromborka, Gronowa Elbląskiego, Jegłownika, Młynar, Suchacza i Żurawca).

Wśród piątoklasistów nasza uczennica  Natalia Milusz zajęła  V miejsce.  Gratulujemy sukcesu i w przyszłym roku liczymy na podium.
ZAPROSZENIE DO KONKURSU POEZJI MARYJNEJ

Konkurs odbędzie się w bibliotece szkolnej
15 marca 2012 o godzinie 14.00
serdecznie zaprasza
Anna Mienicka

ZAPROSZENIE MINISTER EDUKACJI SKIEROWANE DO  RODZICÓW
Oświacie potrzebny jest dialog wszystkich środowisk zainteresowanych edukacją. Dlatego niezbędne dla mnie jest zaangażowanie rodziców w proces podnoszenia jakości pracy szkoły.

Zapraszam Państwa do udziału w Forum Rodziców przy Ministrze Edukacji Narodowej, które ma być stałym miejscem dialogu i współpracy ministerstwa z przedstawicielami rodziców. Da też możliwość wymiany doświadczeń między jego uczestnikami. Pierwsze spotkanie Forum planuję zorganizować w drugiej połowie marca.
KOŁO TURYSTYCZNE "TROPECZKI" W BITWIE O ELBLĄG
Dzieci koła ekologiczno-turystycznego tropią wszelkie zdarzenia w swoim  mieście. 10 marca udały się do Elbląskiego Muzeum na kolejne "Planszowisko". Podczas niego odbyła się premiera gry karcianej pt. „Wielki Napad – Elbląg 1521”. Jej autorem jest elblążanin, pasjonat historii miasta Paweł Nieczuja-Ostrowski. Tropeczki nie tylko dowiedziały się czego gra dotyczy, ale też miały okazję do próby zdobycia Elbląga przez Krzyżaków. Podczas gry spotkały się z piekarczykiem, czyli symbolem naszego miasta. Przeżyły atak, który był bardzo dramatyczny. Dowiedziały się, że elblążanie do walki używali cegieł, popiołu, a nawet mierzwy, czyli nieczystości. Most zwodzony spadał do fosy, był ostrzał z dział. Jednym słowem - dużo się działo!!! To ciekawa historia!!! Podczas tego „Planszowiska” odbył się także pokaz roboczy innej gry - „Elbląska historia”. Autorem gry jest Piotr Adamczyk z Muzeum. Tropeczki wezwały do walki uczennice Gimnazjum Nr 3. Razem  podróżowali po planszy, składającej się z 63 pól, od czasów Gotów po czasy współczesne, zapoznając się z rozmaitymi wydarzeniami w dziejach miasta. Tę przygodę wygrały nasze osiemnastkowe dzieci, jako pierwsze dobiegły do końca planszy!!!
DAMIAN ZOSTAŁ LAUREATEM !!!
Co roku  Kuratoria Oświaty organizują olimpiady i konkursy przedmiotowe, które stwarzają możliwość udziału i spotkań utalentowanych uczniów o różnych zainteresowaniach, pasjach, dokonaniach i osiągnięciach.

Znamy już wyniki Wojewódzkiego Konkursów Przedmiotowych,
  Damian Burczyk został laureatem konkursu matematycznego
Natalia Milusz jest finalistką konkursu języka polskiego
Serdecznie gratulujemy!!!

DZIEŃ KOBIET, DZIEWCZYNEK, PAŃ I PANIENEK
Nie wszyscy wiedzą, że Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Nasi mężczyźni i chłopcy stanęli na wysokości zadania!!! Wśród klas 1-3 najsympatyczniejsze dziewczynki zostały uhonorowane szarfami. drobnymi upominkami oraz zaproszone na sesję zdjęciową. Uczniowie klas starszych spotkali się na uroczystości w sali gimnastycznej. Dwóch dżentelmenów Oskar i Krzysztof wdzięcznie, z dowcipem, ale i wielkim szacunkiem do płci kobiety przedstawiali swoje koleżanki, mówiąc "przed Wami nasze gwiazdy!!!" Było wesoło i dostojnie zapraszamy do filmoteki na film!
UWAGA UWAGA KONKURSY SKO!!!!
Nie przegapcie okazji do zdobycia nagrody i świetnej zabawy.
Pod 4 -cyfrowym kodem ukryta jest cenna nagroda. Możecie na blogu zadawać pytania np. ...Czy pierwsza cyfra kodu jest mniejsza, większa od... Prowadząca bloga będzie odpowiadała na wasze pytania tylko TAK lub NIE.
Nie można zadawać pytań czy to jest 7, 8 itp. Musicie śledzić odpowiedzi na pytania i dedukować.

Zapraszamy do wspólnej zabawy.

POWODZENIA!!!

NADSZEDŁ CZAS NA PODSUMOWANIE

Nasi Prymusi
wybrali w głosowaniu

laureatów
programu

NASZE GWIAZDY

oto
przed Wami
ALICJA I PATRYCJA!!!

GRATULUJEMY!

ZAPROSZENIE NA TURNIEJ SZACHOWY W NASZEJ ŚWIETLICY

Świetlica szkolna przy SP 18 we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury zaprasza na

                    I Świetlicowy Turniej Szachowy dla dzieci klas 0-III
                   19 marca 2012 roku (poniedziałek) w stołówce SP18.
                                    Rozpoczęcie turnieju - 14.30.
                                    Planowe zakończenie - 16.30

Wpisowe 2zł (zgłoszenia uczestników do piątku 9 marca), wstęp dla publiczności – wolny.

Nagrody ufundowali:
Dyrektor Szkoły i Rada Rodziców przy SP18,
ALBATROS cyklinowanie i układanie podłóg drewnianych, tel. 691-983-290
Zapraszamy sponsorów do ufundowania kolejnych nagród

TEATRALNE SPOTKANIA W ŚWIATOWIDZIE
29.02.2012 uczniowie klasy VI d wzięli udział w Spotkaniu teatrzyków dziecięcych „Teatralne Terefere” organizowanym przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Dzień pod hasłem „Znajdźmy czas na twórcze spotkanie” miał na celu wymianę doświadczeń i integrację uczestników poprzez różne zabawy i warsztaty bez przyznawania miejsc. Przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”, które uczniowie przygotowali pod okiem p. B. Rodziewicz i p. A. Nowackiej, zostało wyróżnione za scenografię i stroje. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z imprezy.
TEATRALNE SPOTKANIA W ŚWIATOWIDZIE
Dzisiaj dzieci z klasy I b i I c wybrały się na imprezę Spotkania Teatrzyków Dziecięcych do Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Obejrzały tam przedstawienie "Nie ciągnij tego sznurka" w wykonaniu teatrzyku młodzieżowego. Uczniowie klasy VI d po obejrzeniu spektaklu wzięli udział w warsztatach teatralnych, gdzie pod czujnym okiem animatorów teatralnych szlifowali przedstawienie "Księżniczka na ziarnku grochu". Już niedługo efekty ich pracy będą mogły podziwiać pierwszaki. Spektakl będzie jednym z elementów PASOWANIA PIERWSZAKÓW NA CZYTELNIKÓW.

Zapraszamy na relację filmową!

UWAGA UWAGA WAŻNE

Uwaga zmiana instytucji, która może nam przekazać od Państwa  1% na rzecz szkoły.

NAZWA OPP - FUNDACJA ELBLĄG W ELBLĄGU
Z PRZEZNACZENIEM NA RADĘ RODZICÓW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 18 W ELBLĄGU
KRS nr 0000033301

 NAUCZYCIELE RELIGII ZAPRASZAJĄ DO KONKURSÓW
Realizując misyjne powołanie i troszcząc się o polskich misjonarzy, nauczyciele religii oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, przy Konferencji Episkopatu Polski zachęcają i zapraszają do udziału w tegorocznej XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „Mój szkolny kolega z Misji”, której hasło brzmi: „Niech zakwitnie miłość”.

Praca plastyczna Praca samodzielna ucznia.
1. Praca może być wykonana w formie rysunku (węglem, kredką itp.) lub obrazu (akwarelą, farbą olejną itp.). Nie będą przyjmowane prace przestrzenne (np. rzeźby).
2. Prace muszą być przesłane w oryginale.
3. Format prac nie może przekraczać wielkości formatu A3 (29, 7 × 42 cm ).
4. Ocenie podlega: zgodność z tematem, oryginalność formy plastycznej, estetyka, samodzielność wykonania.

Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci z klas 1-3 oraz 4-6!

Pracę plastyczną dostarczamy do pani Ani Mienickiej do 20 marca 2012. Wiadomości o konkursie – lekcje religii, konsultacje osobiste tel. p. Ani 501677846

II KONKURS "Maryja Matka Kościoła" regulamin>>>

WSPOMNIENIE FERII ZIMOWYCH
Zima w pełni, ale zapach wiosny już czuje się coraz częściej. Dzień staje się coraz dłuższy i mróz zelżał. Mały Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs fotograficzny "Ferie w obiektywie" - nadszedł czas na ogłoszenie wyników.
I miejsce - Natalia Bratuś 2c i Kasia Życzkowska 3b
II miejsce - Sebastian Klucznik 3d, Urszula Mnich 2b i Zofia Zamorska 2c
III miejsce - Natalia Gromulska 2b i Damian Mikulski 2c
wyróżnienie - Jakub Sobiecki 1c i Wiktoria Lipkowska 3d
ŚNIEGOWE RZEŹBY W SZKOLNYM OGRODZIE
Dzisiaj w artykule Portelu czytamy: "W ten weekend dziedziniec Galerii El pełni rolę dużej pracowni artystycznej, w której grupa śmiałków tworzy oryginalne, zimowe projekty. Ze śniegowych brył zaczynają wyłaniać się konkretne kształty. Temperatura powietrza jest odpowiednia – artyści nie marzną, prace nie topnieją." W naszej szkole, w piątek,  też odbyło się śniegowe rzeźbienie klasa 3b i 6. Może nie tak profesjonalnie, ale jakże wdzięczne i efektowne i do tego niezwykle przydatne do wykonania różnych akrobacji. W galerii zobaczycie bałwanki, konika, motor, foczkę , gąsienicę... Wszyscy świetnie się bawili!!!
"Z KOPYTA KULIG RWIE..."
Chciałoby się zaśpiewać fragment piosenki zespołu Skaldowie, bo w piątek 17.02.12r. klasy IVb i Vb wraz z opiekunami: Hanną Szuszkiewicz, Iwoną Staszyńską Kobielak i Dorotą Kryjom korzystały z zimowych atrakcji w pobliskim Janowie. Był kulig, ognisko z kiełbaskami i dużo, dużo śniegu. Zamiast koni – nowoczesny traktor, zamiast woźnicy - przesympatyczny pan traktorzysta, który serwował w czasie jazdy hity karnawału.  
               
                               Zabawa była wyśmienita.
                                                                              Polecamy!
ZIMA ZIMA ZIMA

Dnia 17 lutego uczniowie klasy II c pojechali do Janowa, miejscowości położonej niedaleko Elbląga. Korzystając z uroków zimy , wzięli udział w kuligu . Do traktora doczepiono dwie pary dużych sań i kilkanaście małych. Podczas jazdy dzieci obserwowały okolicę i piękne , zimowe krajobrazy. Radości było wiele. Co jakiś czas ktoś spadał z sanek , a potem musiał dobiec. Po przejażdżce dzieci rozgrzewały się przy ognisku. Piły gorącą herbatę z dodatkiem pigwy , piekły kiełbaski , które potem ze smakiem jadły. Czas pobytu uatrakcyjniały zabawy na śniegu.

                         Uczniowie bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Elbląga.

ELBLĄSKA GALA SPORTU
Podczas Elbląskiej Gali Sportu, która odbyła się w Światowidzie 16 lutego tego roku, zaprezentowane zostały osiągnięcia sportowców w 2011 r., a prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk wręczył swoje nagrody i wyróżnienia. Jednym z wyróżnionych był uczeń naszej szkoły - Krzysztof Jabłonowski - uprawiający Pięciobój Nowoczesny w Uczniowskim Klubie Sportowym ,,Orlik'' za osiągnięcie brązowego medalu Młodzieżowych Mistrzostw Młodzików 2011 we Władysławowie.
ZA NAMI ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PRYMUSA
Od zawsze Dzień Prymusa to jedna z najważniejszych uroczystości naszej szkoły. 15 lutego odbyła się uroczysta Gala Prymusów, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Nasze Gwiazdy”. Bohaterami tego dnia byli najlepsi z najlepszych, czyli uczniowie wyróżniający się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem oraz uzdolnieni uczniowie, którzy w tanecznej, rozrywkowej formie uświetnili naszą uroczystość. Odbywała się ona pod hasłem NASZE GWIAZDY. Dziś zapraszamy do obejrzenia wszystkich występów, zachęcając wszystkich do wzmożonej pracy w kolejnym semestrze.
                                       Więcej filmów! KLIK>>>
         Prymusi oraz wychowawcy będą głosować na artystów WYNIKI PODAMY 1 MARCA!
ZDECYDUJCIE, KTÓRE KSIĄŻKI ZAKUPIMY DO BIBLIOTEKI
Z okazji Gali Prymusów  SKO zorganizowało loterię na rzecz biblioteki szkolnej. Często dopytujecie o nowości , których nie ma w bibliotece . Teraz będzie okazja, aby je zakupić. Podajemy 10 propozycji.

Głosujcie, podając numer pozycji w komentarzach na blogu SKO>>>

 ZDROWE WALENTYNKI ZA NAMI!!!
Wielu z Was wzięło do serca sobie naszą zachętę do serca, aby nasze walentynki były zdrowe. Wielu otrzymało zdrową walentynkę w formie jabłuszka z doczepioną karteczką z życzeniami, pomarańczę obwiązaną czerwoną wstążeczką czy marchewkę z narysowanym serduszkiem.

Bio-pierwszaki natomiast wybrały się na wycieczkę do dentysty, po której zgodnie krzyczą: Próchnicy nie chcemy, za słodycze dziękujemy! i zapraszają na film>>> Jeżeli go uważnie obejrzycie zapewne krzykniecie tak samo;O)
 ZMIANA PLANU DLA KLAS ZEROWYCH

Informacja dla rodziców dzieci z klas zerowych>>>

 ŚWIĘTO SZKOŁY - JUŻ W ŚRODĘ - 15 lutego 2012

 

     I tura - klas 1-3 - rozpocznie się o godz. 16.30
   II tura - klas 4-6 - rozpocznie się o godz. 18.00

                                                                    
                                                                              Serdecznie zapraszamy!!!!

 WALENTYNKI!!!

Dzień szczęśliwy, dzień jedyny, dzień Św. Walentego,
a więc pragnę złożyć Ci życzenia:
zdrowia, szczęścia, powodzenia.
W każdej chwili i godzinie
niech Ci życie słodko płynie.

Takie to życzenia Tobie śle, ta (ten) co właśnie lubi Cię

Takie i inne wierszyki znajdziecie na stronie http://www.walentynkowe.com.pl/ Listonosze już szykują torby na Wasze walentynki. Wy rozpocznijcie produkcję kartek walentynkowych.
Zachęcamy Was do wykonania zdrowych walentynek! Może będzie to zaproszenie na spacerek w zimowej aurze, a może pełna witamin pomarańcza z wizytówką, a może paczka owsianych ciasteczek z własnej kuchni, a może...
                                pomysłów macie wiele KU PRZYJAŹNI, KU ZDROWIU, KU NIEZWYKŁEJ KONDYCJI!

UWAGA!!!  SAMORZĄD UCZNIOWSKI ZAPRASZA NA KONKURS WALENTYNKOWY!!!>>>

 PODAJEMY WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
                                                                        "Praktyczna matematyka"

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE,
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY WSPANIAŁYCH WYNIKÓW!!!

KLIKNIJ PO WYNIKI >>>

 DZIŚ - 7 LUTEGO - JEST DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU!!!
7 lutego 2012 roku obchodzić będziemy kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło obchodzonego dziś Dnia Bezpiecznego Internetu - "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!" - ma zwrócić uwagę, że internet powinien łączyć pokolenia.
Z badań wśród dzieci w wieku 9-16 lat przeprowadzonych w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w sieci. Prawie połowa nigdy nie dała wskazówek, co ma zrobić dziecko, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi w internecie. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek surfowali razem z rodzicami.

KONKURSY DLA WAS Z OKAZJI DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU - PRACE ZBIERA D. ŻYCZKOWSKA DO 23.02.12>>

 ROZPOCZYNAMY II SEMESTR

W poniedziałek 6 lutego w naszych szkolnych murach zabrzmi dzwonek rozpoczynający II semestr roku szkolnego 2011/2012.

Przypominamy, że spotykamy sie według nowego planu lekcji!!!
Do zobaczenia w szkole!!!

Mały Samorząd Uczniowski przypomina o konkursie fotograficznym "Moje ferie" - macie jeszcze czas na zrobienie fotki.

KARNAWAŁ TRWA!!! FERIE ROZPOCZĘTE!!! TAŃCZYMY!!!

 

KARNAWAŁOWY KONKURS SKO DLA KL.1-6 - ROZSTRZYGNIĘTY!!!
Na dobry początek ferii, w piątek 20.01.2012 r., odbył się bal karnawałowy w naszej szkole. SKO zaproponowało: Przygotujcie strój propagujący ideę oszczędzania. Przebierzcie się za bankomat , portfelik , monetę, banknot , żyrafę Lokatkę itp. Możecie być żywą reklamą SKO lub PKO BP. A może strój z surowców wtórnych , to też dobry pomysł pokazania oszczędnego stylu życia. Opiekunki SKO obserwowały i fotografowały najciekawsze przebrania. Wszystkie zdjęcia umieszczone są na blogu. Jak zwykle zaskoczyliście nas swoją pomysłowością!!! Zabawa była wspaniała!!!
 TYTUŁ "PROMOTORA EKOLOGII" - PRZEDŁUŻONY
Decyzją Narodowej Rady Ekologicznej, zostali wybrani laureaci i wyróżnieni XIII Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem Konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Działania pełne "zielonej energii" zostały przez kapitułę docenione i nasza szkoła otrzymała przedłużenie  zaszczytnego tytułu PROMOTOR EKOLOGII.
 I SEMESTR PODSUMOWANY

Ferie zimowe już wkrótce,
zaczynają się 23 stycznia 2012 i potrwają do 5 lutego 2012
.

Propozycje na ferie:
Ferie zimowe w Pracowniach Plastycznych "Światowida">>>
Warto zajrzeć do Nowej Holandii >>>
KREATYWNE FERIE Z ANGIELSKIM!>>>
     Ferie na sportowo>>>
Atrakcje na ferie w MDK>>>
Wojskowe ferie>>>>

PAMIĘTAJCIE O DOKARMIANIU PTAKÓW W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE!

ZAPRASZAMY DO "OSIEMNASTKI"

       
 

 

 


Bajkowym występem powitali, naszych przyszłych uczniów, trzecioklasiści. Był Kopciuszek  Calineczka, były tańce zespołowe i utwory grane na flecie. Maluchy nagrodziły brawami swoich starszych kolegów i udały się do klas na dalszą zabawę w krainach muzyki, plastyki, zabaw.
Podczas DNIA OTWARTEGO nasi goście poznali  priorytetowe działania szkoły: PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA - goście częstowani byli zdrowymi ciasteczkami, marchewkami i owocowymi szaszłykami oraz zaproszeni zostali do obejrzenia "zdrowej wystawy". PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - stąd loteria podczas, której zarobiliśmy 80 złotych. Dochód może nie taki pokaźny, ale grosz do grosza... I na zakup nagród w konkursie matematycznym wystarczy. EKOLOGICZNE DZIAŁANIA - przedstawione w prezentacji multimedialnej.

WRAŻENIA POCASTINGOWE
17 stycznia  od rana elblążanie szturmowali dziś wejście do Ratusza Staromiejskiego, gdzie odbywały się przesłuchania do „Bitwy na głosy”. Wśród nich byli uczniowie naszej szkoły!!! Karol Kaczka tak zachwycił swoim głosem, że przeszedł do drugiego etapu. Trzymamy kciuki!!!

Elblążan do udziału w telewizyjnym show zaprosił Ryszard Rynkowski, jedna z gwiazd drugiej edycji programu. Potrzebuję waszej pomocy , aby pokonać drużyny z innych miast – mówił do tłumu czekającego na eliminacje.
HEJ KOLĘDA! KOLĘDA!
4 stycznia dzieci ze Szkolnego Koła Caritas oraz z Koła Artystycznego odwiedziły Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu. Uczniowie naszej szkoły (23 osoby) wystąpili z koncertem kolędowym dla osób przewlekle chorych. Dzieci złożyły życzenia noworoczne pacjentom szpitala oraz personelowi. Wszystkich zachwycił nasz solista Karol Kaczka, który zaśpiewał kolędę góralską „Oj maluśki, maluśki”. Nasze solistki to Klaudia, Ola, Patrycja i Marta. Wszyscy uczestnicy włożyli w swój występ dużo serca i energii. Dzieci śpiewały w autobusie, w drodze do szpitala i w drodze powrotnej. Najmłodsze uczestniczki koncertu to Julka i Weronika z kl. 3d. Grupa wystąpiła również w ośrodku dziennym dla osób starszych przy ul. Podgórnej. Panie i panowie śpiewali razem z nami oraz serdecznie nam podziękowali. Dzieci zostały zaproszone na pyszny poczęstunek.
Dziękujemy!! Opiekunowie – p. Danuta Zaleska , p. Anna Mienicka i kleryk Karol ( odbywający praktykę w SP 18 ).
CZEKAJĄC NA WYNIK OBRAD JURY ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII
Dzieci z koła teatralnego z klasy 2d w piątek 13 grudnia wzięły udział w Przeglądzie Przedstawień Kolędniczych. W tym roku to już XVII edycja. Organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu.
W przeglądzie wzięło udział 13 zespołów ze wszystkich typów szkół i placówek szkolnych, które zaprezentowały widowiska związane tematycznie z obrzędami i zwyczajami okresu Bożego Narodzenia.
 
NASI UCZNIOWIE ABSOLWENTAMI AKADEMII DZIECIĘCEJ PRZY PWSZ
Pamiętajcie, że świat należy do tych, którzy się uczą – mówili przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu podczas odbywającej się w sobotę (14.01.2012) uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom pierwszej edycji Akademii Dziecięcej . Gratulujemy zarówno wam, młodzi studenci jak i waszym rodzicom. Nie chcemy się z wami żegnać, bo wierzymy, że w przyszłości wrócicie do nas już jako dorośli studenci i znów się spotkamy na wykładach...
W pierwszej edycji Akademii Dziecięcej udział wzięło pięćdziesięciu młodych studentów –byli wśród nich także uczniowie naszej szkoły Dawid Gajewski z klasy 0 b oraz Sonia Anaszko i Robert Jabłonowski z klasy II c .
Od 19 lutego 2011 roku do 14 stycznia tego roku najmłodsi uczestniczyli w ośmiu wykładach oraz osiemnastu powiązanych tematycznie warsztatach. Zadaniem Akademii Dziecięcej powstałej przy PWSZ w Elblągu było rozwijanie intelektualnego i twórczego potencjału najmłodszych. Stosując metody zabawowe, najlepsi nauczyciele akademiccy prowadzili dla małych żaków wykłady połączone z dyskusją, warsztaty i inne formy spotkań. Opiekę nad młodymi studentami przez cały okres trwania projektu sprawowały studentki nauczania wczesnoszkolnego elbląskiej uczelni. Zajęcia w ramach „Akademii Dziecięcej” odbywały się raz w miesiącu. Dzieci rozwijały swoje zainteresowania i umiejętności poznając między innymi: biologię, języki obce, informatykę, matematykę oraz biorąc udział w zajęciach muzyczno-ruchowych. W ramach Akademii odbywały się także wykłady dla rodziców. Podczas tych spotkań specjaliści podpowiadali, w jaki sposób rozpalać w dzieciach chęć do nauki, jak rozpoznawać ich możliwości oraz omówili sposoby radzenia sobie z temperamentem i zmieniającą się osobowością dziecka. Obecnie trwa również druga edycja akademii. Jak zapowiadają organizatorzy niedługo ma ruszyć kolejna. - Swój patronat nad akcją objął prezydent Grzegorz Nowaczyk.
UMIESZ ŚPIEWAĆ? IDŹ!!!
17 stycznia o godz. 9 w Ratuszu Staromiejskim rozpocznie się casting do programu „Bitwa na głosy”. Drużynę kompletować będzie w swym rodzinnym mieście Ryszard Rynkowski.

Druga edycja show ruszy na antenie TVP 2 w marcu. W całej Polsce trwają obecnie castingi. Elbląski poprowadzi Ryszard Rynkowski, który w naszym mieście rozpoczynał swoją karierę. Jest również Honorowym Obywatelem Elbląga.
                                                                                               KLIKNIJ PO WIĘCEJ>>
BARDZO WAS KOCHAMY, DLATEGO O WASZE ZDROWIE DBAMY!
Pod takim hasłem odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka w klasie I b.
Dzieci przygotowywały się do tej wielkiej uroczystości z ogromnym przejęciem już od kilku dni. Wspólnie ułożony wierszyk ozdabiały ilustracjami owoców i warzyw. Wykonały też "talerzyki zdrowia" .Widać na nich 4 pola w różnych kolorach (owoce, warzywa, produkty zbożowe, produkty białkowe). Każde z nich pokazuje , ile każda grupa produktów powinna zajmować miejsca na talerzu w czasie jednego posiłku . Mały talerzyk w kolorze niebieskim jest niemal równy ćwiartce dużego talerza. Na nim jest miejsce na nabiał. Więcej>>>
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA JUŻ NIEDŁUGO!!!
Dzieci z klasy 3b, przygotowują prezenty dla swoich kochanych dziadków. Po natchnienie udały się na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Było w czym wybierać!!! Ileż tu skarbów! Piękne! - mówiły dzieci podczas zwiedzania różnych pracowni. Na samym początku dokładnie przyjrzały się niesamowitemu zielnikowi, wykonanemu z gliny. W sali wykonywania witrażu zachwycały się ważkami i obrazami z resztek szkiełek, w pracowni obróbki drewna widziały drzewka, rzeźby, instrumenty,... Na koniec podziwiały ceramiczne koraliki, kubeczki, zegarki, naczynia,... Zainspirowane niesamowitymi dziełami cierpliwych osób niepełnosprawnych, same przystąpiły do lepienia z gliny: dzbanuszków, obrazków, koników. Dziękujemy pięknie za gościnność i zapewniamy, że nie byliśmy tu ostatni raz.
KOCHAMY WAS DRODZY DZIADKOWIE!!!!
Dzisiejszy dzień pomimo, że 13-go i piątek, był bardzo szczęśliwy i radosny dla uczniów kl. Id, bowiem nasze pierwszaki obchodziły dzisiaj Święto Babci i Dziadka. Wspólnie z wychowawczynią p. Dorotą Jeleniewską, przygotowały wspaniały program artystyczny, prezentując swoje umiejętności wokalno-taneczne. Podczas przedstawienia, niejedna Babcia uroniła łezkę wzruszenia ,a i Dziadkom szkliły się oczy. Dzieciaki przygotowały również sporo niespodzianek w postaci własnoręcznie wykonanych laurek i portretów ,na których widniały uśmiechnięte twarze wszystkich zaproszonych Gości. Dla osłody, każdy mógł spróbować domowych wypieków, o które zadbali Rodzice uczniów. Dziękujemy za wspólnie spędzenie przeżytych chwil, to było miłe i wzruszające spotkanie.
NASI NAJMŁODSI UTALENTOWANI PLASTYCZNIE
Martynka Krygier z klasy 0 b zdobyła I miejsce w międzyszkolnym konkursie
plastyczno - literackim nt. ,, Jestem bezpieczny na drodze '' w kategorii klas 0 (praca plastyczna) przeprowadzonym w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu w ramach programu ,, Żyj, ucz się i baw bezpiecznie''.

Serdeczne gratulacje !!!

KAJA - HUMANISTKA Z PASJĄ I TALENTEM
10 stycznia rozdane zostały nagrody w międzyszkolnym na konkursie pn. "Śladami Adama Mickiewicza" organizowanym przez SP 1 w Elblągu. W kategorii klas czwartych nasza koleżanka Kaja Wodzak zajęła 2 miejsce. Jej oryginalne wierszowane życzenia skierowane do polskiego poety Adama Mickiewicza przypadły do gustu surowemu jury. Czyżby rosła następczyni naszego wieszcza?

Serdecznie gratulujemy sukcesu! Opiekunka  pani Agnieszka Michalska

ZNAMY ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Konkurs promujący Odnawialne Źródła Energii dobiegł już końca. Wzięło w nim udział 89 dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 12 lat. Po rozstrzygnięciu konkursu z pośród 92 nadesłanych prac w kategorii „Plakat” jury dokonało wyboru pierwszej trójki oraz przyznało cztery wyróżnienia. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej szkoły, z klasy 3b. Katarzyna Życzkowska zajęła III miejsce i Anna Markiewicz zdobyła wyróżnienie.
                                 
                                     GRATULACJE!!!

Laureaci konkursu otrzymają nagrody, które w ramach projektu są współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. Pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.
ZIEMIA CZĘŚCIĄ WSZECHŚWIATA - KONKURS!
10 stycznia 2012 r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs przyrodniczo-plastyczny pt. "Ziemia częścią Wszechświata". Składał się on z dwóch etapów: - konkursu plastycznego pod nazwą "Mikołaj Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…", w którym brali udział uczniowie z klas 0-6 Szkół podstawowych w Elblągu i konkursu przyrodniczego, w którym uczestniczyły 3-osobowe drużyny złożone z uczniów klas 6 szkół podstawowych. Uczniowie w części przyrodniczej musieli wykazać się wiedzą na temat budowy wszechświata, odkryć astronomicznych i osiągnięć człowieka w kosmosie, a w szczególności życia i pracy Mikołaja Kopernika. Po odbyciu różnych pięciu konkurencji o tematyce astronomicznej I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 12 pod opieką P. M. Czyszek, II miejsce - reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką P. M. Światkowskiej i III miejsce - reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 16 pod opieką P. M. Otłowskiej. Poza tym w konkursie brały udział SP 25, SP 4, SP 19, SP 15. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Damian Burczyk, Patryk Dalidowicz i Sebastian Nieroński wzięła udział honorowo (nie walczyła o lokatę), zaprezentowała się wspaniale! Organizatorami konkursu były: P. Barbara Rodziewicz, P. Joanna Tykarska-Mazurkiewicz i P. Danuta Zaleska
8 STYCZNIA 2012 ZAGRALIŚMY W WOŚP

Zakończyliśmy wielkie granie z WOŚP w naszej szkole!
Bawiliśmy się świetnie i zebraliśmy całkiem pokaźną kwotę...
Nasz wynik to :4 609, 04 zł i 3,69 euro.

Składamy serdeczne podziękowania
Rodzicom za każdą blaszkę ciasta i dzieciom za podzielenie się maskotką zabawką,...
NASZYM SPONSOROM:
Studio Fryzur „Edyta” ul. Szarych Szeregów 2c Elbląg
Sławomir Rudaś Zakład Usług Masarskich
Plac zabaw „Meksyk” Agata Borsukowicz Dom Handlowy „Jantar”
Centrum Fitness MATRIX Ryszard Orzechowski
Gabinet Kosmetyczny Dom Handlowy „Jantar” box 1
Salon fryzjerski „Renata” ul.Legionów 20 Pani Renata Redesiuk
Hurtownia „KINGA” Sławomir Juśkiewicz
Firma „IGLOTEX”
Salon fryzjerski Paulina Charkiewicz ul. Szarych Szeregów 6/1a
Salon kosmetyczny „Mariyn M.” Agnieszka Witucka
ul.Kosynierów Gdyńskich 13
Calipso Fitness Club Elbląg ul. Niepodległości 16
Salon kosmetyczny Anna Ławrynowicz
ul. Szarych Szeregów 2c Elbląg
                       BEZ WAS BY SIĘ NIE UDAŁO TAK WSPANIALE ZAGRAĆ!!!
  
               DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE GRANIE I ZAPRASZAMY NA RELACJE:
BLOG SKO>>> DZIENNIK ELBLĄSKI>>> OSIEMNASTKOWA FILMOTEKA>>>PORTEL>>>

 

KOLEJNY SUKCES - "BIO-PIERWSZAKI" II W POLSCE
Rok 2012 będzie chyba dla nas wyjątkowo łaskawy. Dzisiaj opublikowano wyniki ogólnopolskiego konkursu - programu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Bio – pierwszaki (25 osobowa grupa dzieci z klasy I b), pod opieką pani Jadwigi Jagiełło,  odniosła swój pierwszy ogromny sukces. Dzieciaki zajęły II miejsce w Polsce.
Organizatorzy napisali :
Publikujemy dziś wyniki w jesiennym etapie naszego programu. Przypominamy, że każde sprawozdanie było oceniane przez trzech niezależnych sędziów, a szczegółowe zasady oceny znajdują się w regulaminie. Serdecznie gratulujemy wszystkim zespołom uczestniczącym w programie, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa pracy i zaangażowania. Czytaj więcej>>>
ZNAMY WYNIKI KONKURSU ŚWIĄTECZNEGO REGENT COLLEGE
 5 stycznia 2012 roku w szkole Regent przy ulicy Królewieckiej 100 w Elblągu odbyło się uroczyste wręczeniu nagród i certyfikatów. Organizatorzy podziękowali uczestnikom za duże zainteresowanie konkursem i przysłanie rekordowej ilości prac – prawie 500. Komisja została postawiona przed bardzo trudnym zadaniem wyboru i przyznania nagród najlepszym listom i słowniczkom. Dlatego podwójnie się cieszymy, że nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów.  W kategorii "Christmas Picture Dictionary" wyróżnienie zdobyła Ada Sarbiewska, a w "A Letter to Santa Claus klasy 3-4" 1 miejsce zajął Marcel Zieliński i wyróżnienie zdobyła Monika Reich. Serdecznie gratulujemy!!!
ZNAMY WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO MEDITESTU
W listopadzie 42 uczniów z klas 3-5 przystąpiło do udziału w I ogólnopolskim konkursie z wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony - MEDITEST. Konkurs zorganizowało Ogólnopolskie Centrum Edukacji z siedzibą w Warszawie. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu, zwiększenie ich świadomości zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach. Jak na pierwszy test poszło nam bardzo dobrze! Oto wyniki w skali ogólnopolskiej:
W kategorii wiekowej klas 3-4 laureatami zostały: II miejsce - Julia Kowalska (kl. 3b), III miejsce - Ewa Wiercińska, Natalia Zagalska, Katarzyna Życzkowska (kl. 3b) i IV - Anna Markiewicz (kl. 3b). Wyróżnienia wywalczyły: Daria Andruszkiewicz (kl. 3b), Julia Wysocka (kl. 3d). Monika Reich (kl. 3d) i Karina Kirchhof (kl. 3b). W kategorii kl. 5-6 wyróżnienia zdobyli: Damian Burczyk i Patryk Dalidowicz. Serdecznie gratulujemy!!!
DZIECI Z KLAS 3B I 5C WYGRAŁY DOFINANSOWANIE DO WYCIECZKI
Na ostatnich zebraniach, wychowawcy klas 3b i 5c: Dorota Życzkowska i Ewa Śnieżko, podjęli wraz z rodzicami  decyzję o udziale w konkursie pn. "W kontakcie z naturą". Wymyśliliśmy ekologiczną akcję pod nazwą "Zielona rewolucja". Określiliśmy, że będziemy podejmować działania na rzecz ochrony środowiska. Dzieci wraz z rodzicami zaprosili do niej swoje rodziny, znajomych, współpracowników i ... rozpoczęliśmy działania! Założyliśmy bloga, dodawaliśmy notatki, zdjęcia, wideo i pokazywaliśmy systematycznie nasze ekozaangażowanie. Pomagaliśmy naszej planecie i poznawaliśmy otaczającą nas przyrodę, a jednocześnie walczyliśmy o atrakcyjne nagrody. O zwycięstwie decydowało jury, w składzie którego był Michał Żebrowski. Znaleźliśmy się w gronie laureatów i zdobyliśmy finanse na wycieczkę przyrodniczą w wysokości 15 OOO ZŁ. Przydadzą się, bowiem w kwietniu obie klasy wybierają się w góry ;O) Swój głos mieli także Internauci i dzięki nim zdobyliśmy też kamerę, aby dokumentować nasze kolejne działania.
NAPISALI O NASZYM SUKCESIE>>>
BLISKIE SPOTKANIE Z HISTORIĄ
5 stycznia uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w żywej lekcji historii pt. "Polska sarmacka - husaria chluba oręża polskiego".  Łączyła ona zabawę z wiedzą i była podróżą poprzez wieki, poruszającą zagadnienia wychowania patriotycznego. To doświadczenie pozwoliło naszym uczniom zrozumieć wspólne korzenie europejskie. To przede wszystkim zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. Barwne opowiadanie wraz z prezentacją strojów, sztuki walki oraz dużą dawką wiedzy przybliżyły uczniom epokę nowożytną. W czasie nasze dzieci przeniósł Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego” założony w 1996 roku, który skupia ludzi zafascynowanych historią.
DAMIAN JEDZIE NA XX OGÓLNOPOLSKĄ OLIMPIADĘ PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
Niedawno, w grudniu, odbył się rejonowy etap XX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, w którym udział wzięli nasi uczniowie. Tym razem też dowiedliśmy, że w Zdrowym Stylu Życia jesteśmy najlepsi. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę: Damian Burczyk, Patryk Dalidowicz i Sebastian Nieroński, spisali się medal! Wszyscy znaleźli się w pierwszej dwudziestce naszego regionu.

Damian uplasował się na III miejscu i zakwalifikował się do etapu okręgowego, który odbędzie się dnia 24.03.2012 r. w Olsztynie. Już dziś trzymamy kciuki i życzymy owocnej pracy w przygotowaniu się do kolejnego etapu.

Spokoju i radości, tylko miłych gości!
Smacznej Wigilii i całusów moc - w tę najpiękniejszą w roku noc!
Szczęścia kilogramów, ze śniegu bałwanów!
Życzliwych ludzi wokół, żadnej łezki w oku, Przyjaciół jakich mało.
Przez życie idźcie śmiało!

Niech miłość bez ustanku Was dotyka.
A w Nowym roku szczęście spotyka!

Tradycyjnie jak co roku, w ostatnim dniu przed świętami odbył się przegląd przedstawień Jasełkowych i zimowych. Obejrzeliśmy przedstawienia przygotowane przez uczniów klas drugich. Widzami Jasełek byli uczniowie oraz nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Pozwoliło to poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto komisja jury fachowym okiem przyglądała się grze aktorów, scenografii oraz uważnie przysłuchiwała się scenariuszom i wybrała najlepsze przedstawienie. Klasa DRUGA "D", pod kierunkiem p. Karoliny Grabowskiej, zachwyciła swoją niekonwencjonalną formą i profesjonalizmem aktorów i zostala uznana jako najlepsza. Dzieci będą reprezentowały naszą szkołę na miejskim przeglądzie jaselek w MDK Elbląg, w styczniu. Gratulujemy i trzymamy juz dziś za dzieci kciuki.

21 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 18 w Elblągu odbyła się kolejna już edycja międzyszkolnego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, któremu towarzyszyły słowa Mikołaja Gogola "Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną". Tym razem konkurs rozszerzony został o elementy informatyki, należało bowiem napisać własną opowieść wigilijną w formie prezentacji multimedialnej. Do udziału w konkursie zgłosiło się wiele szkół, a poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców.
Dziś przy dźwiękach świątecznych melodii zostały ogłoszone wyniki:
I miejsce ( ex equo ) Martyna Woźniak i Aleksandra Sikorska z SP Nr 19, II miejsce Natalia Nowakowska z SP Nr 4, III miejsce Natalia Życzkowska z SP Nr 19, wyróżnienie Natalia Buć SP Nr 19. Konkurs przygotowały Anna Nowacka, Agnieszka Michalska i Iwona Staszyńska - Kobielak. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

Od 4 grudnia dzieci z klasy 3b czekały na barbórkowego  gościa. Dzisiaj do nas  przybyli pracownicy PGNiG Gazowni Gdańskiej oddział w Elblągu: pani Agnieszka Walentynowicz i  pan inż. Ryszard Czapla  w pięknym górniczym mundurze. Opowiedział nam o tym pięknym stroju. Dowiedzieliśmy się, że górnicza czapka to czako, które zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, składa się ono z perlik (młot) i żelazko (krótki kilof).  Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały - sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Potem Pani Agnieszka opowiedziała nam historię powstania  gazu ziemnego. Poznaliśmy jego drogę spod ziemi do naszych domów. Dziś wiemy, że wśród trzech używanych powszechnie paliw pierwotnych - węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego, właśnie gaz ziemny jest źródłem energii najbardziej przyjaznym dla środowiska. Również wydobycie i przesyłanie gazu ziemnego odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska i otoczenia.


Dziękujemy za udział w świątecznym konkursie SKO.
Jesteście niezawodni ! Wybierzemy się z prezentami do dzieci z klasy: I b, II b, II c, III b, III d.
                                                                            Opiekunki SKO.


ZOBACZ WIĘCEJ, KLIKNIJ >>>

Patyczaki, kaczarany, kameleony, pajęczaki, ptaszniki, straszyki i wiele innych tajemniczo brzmiących nazw mogli poznać nasi uczniowie klas 0-6 uczestnicząc w ŻYWEJ LEKCJI PRZYRODY. Zajęcia te były bardzo interesujące, a okazy zwierząt egzotycznych imponujące. Pięknie ubarwiony kameleon z niezwykłymi oczami wzbudził ogromny podziw, chwile grozy wywołała sama wylinka pająka ptasznika - co by się działo, gdyby sam jej właściciel opuścił swoje terrarium?! Były jeszcze wije, które można było pogłaskać i liściowce, których skrzydła powiewały, jak liście na wietrze…
Wszystkim najbardziej podobał się pokaz sposobu karmienia kameleonów i jego strasznie długi język.

13 grudnia w Szkole Podstawowej Nr 19 odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu o związkach frazeologicznych. Naszą szkołę pod okiem Pani Agnieszki Michalskiej reprezentowała drużyna z klasy 6 d: Julia Kania, Mateusz Zajdel i Julia Kruszewska jako uczestnik rezerwowy. Poziom zmagań i konkurencji był bardzo wysoki. Należało się wykazać znajomością wielu związków z literatury, historii, Biblii, mitologii. Gwoździem programu okazały się scenki przedstawiające wybrany frazeologizm. Szkoda, że znaleźliśmy się na podium, ale nie składamy jeszcze broni. Taka wiedza jest przecież na wagę złota.

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Intuicja nas nie zawiodła i jak zwykle mogliśmy na Was liczyć podczas corocznej zbiórki żywności i zabawek w ramach Ogólnopolskiej Akcji " Czerwonokrzyska Gwiazdka ". Byliście bardzo hojni za co pragniemy Wam gorąco podziękować!

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi." Jan Paweł II

Z życzeniami spokojnych świąt
Agnieszka Michalska - opiekun Szkolnego Koła PCK

W sobotę, 10 grudnia , odbył się etap rejonowy XX Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Wzięło w nim udział trzech naszych uczniów z klasy 6D: Damian Burczyk, Sebastian Nieroński i Patryk Dalidowicz. Przyszło im się zmierzyć z trudnym testem z zakresu profilaktyki HIV i AIDS, zasad udzielania pierwszej pomocy, obszernej historii PCK i jego struktur, chorób cywilizacyjnych, zasad zdrowego żywienia i szerokiej wiedzy z przyrody. W przygotowaniu się do olimpiady pomagały naszym kolegom Pani Joanna Tykarska-Mazurkiewicz i Pani Agnieszka Michalska. Miło nam ogłosić, że Damian Burczyk będzie reprezentował naszą szkołę w wojewódzkim etapie olimpiady, która odbędzie się w marcu w Olsztynie. Gratulujemy koledzy !!!

10.12.2011 dzieci z koła turystycznego "Tropeczki" wyruszyły na spotkanie z Mikołajem. Przeszukały wszystkie elbląskie parki. Były w parku M. Kajki. Patron parku Michabył poetą ludowym.. Powstał on w latach 1928-1935 i nazywany był  przez Niemców „Ogrodem różanym”, prawdopodobnie dlatego, że przy alejkach sadzono róże. Dzisiaj też zasługuje na tę nazwę. Mali turyści zajrzeli do parku "Dolinka" - park ten powstał w latach trzydziestych XX wieku  z zagospodarowania jaru, dołem którego płynie rzeczka Kumiela, wiec na terenie trudnym, ale dzięki temu jest najbardziej atrakcyjnym parkiem w Elblągu. Znaleźć w nim można różne rodzaje drzew. Dzieci bardzo zainteresował dorodny platan. Śledząc bieg Kumieli dzieci dotarły do parku im. Romualda Traugutta. W parku planty trafiły na ślad Mikołaja i skierowały się na starówkę Elbląską. Tam odnalazły Mikołaja w Galerii Kreatywnia.  Gwiazdor przyjmował listy z wymarzonymi prezentami, rozdawał słodycze i... autografy. Wysłuchiwał próśb o prezenty na ucho. Dzieci do domu wróciły trochę zmęczone poszukiwaniami, ale bardzo szczęśliwe.

Co roku odbywają się konkursy przedmiotowe Kuratora Oświaty Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i motywowanie uczniów do uczenia się oraz wspieranie uzdolnień uczniów. Do udziału w etapie wojewódzkim danego konkursu przedmiotowego może zostać zakwalifikowany uczeń z etapu szkolnego, który zdobył wymaganą liczbę punktów na etapie szkolnym i jego praca została pozytywnie zweryfikowana. Oto nasi reprezentanci:
PRZYRODA: Damian Burczyk, Patryk Dalidowicz
HISTORIA: Natalia Milusz, Daria Zielińska, Julia Gromelska
               SERDECZNIE GRATULUJEMY I TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI!!!!

Nauczyciele matematyki oraz wychowawcy klas 2-3 zapraszają wszystkich kochających matematykę do udziału w  Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny".Konkurs "Kangur Matematyczny" w 2012 roku odbędzie się 15 marca (czwartek) o godzinie 9.00. Konkurs "KANGUR 2012" przeprowadzony będzie w sześciu w kategoriach:
   Żaczek - klasa 2 szkoły podstawowej
   Maluch - klasy 3 i 4 szkoły podstawowej
   Beniamin - klasy 5-6 szkoły podstawowej
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Prawo uczestnictwa w konkursie ma każdy uczeń, który wpłaci 8 zł do szkolnego organizatora konkursu. Zebrane w ten sposób pieniądze będą przeznaczone są na pokrycie kosztów organizacyjnych oraz na nagrody. Zgłoszenia uczestników konkursu odbywają się do dnia 16 stycznia 2012 roku.


Prace dzieci z klasy 3b zostały zakwalifikowane do konkursu "Energowładni", teraz potrzebują Waszych głosów. Ich prace znajdziecie przez wyszukiwarkę. Wpiszcie tam: 82-300 lub Dorota Życzkowska. Pojawią się prace naszych trzecioklasistów i tylko wystarczy kliknąć głosuj! Codziennie może każdy z was oddać 3 głosy.

6 grudnia 2011 roku w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca kampanię na rzecz ratowania kasztanowców. W konferencji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół z powiatu elbląskiego, którzy w 2011 realizowali projekt pn.: Szrotówek atakuje! Sikorka uratuje? Projekt był realizowany w formie konkursu przyrodniczego, który miał na celu zapoznanie młodzieży szkolnej z zagrożeniami wynikającymi z inwazji szrotówka kasztanowcowiaczka oraz sposobami walki z nim, a także zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do podejmowania działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego.
Do projektu przystąpiło 12 szkół. Zadaniem placówek było: przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat ochrony kasztanowca białego, zagrożeń wynikających z inwazji szrotówka kasztanowcowiaczka i sposobów walki z nim a następnie przeprowadzenie inwentaryzacji kasztanowca białego w swoim regionie. Do programu przystąpiła klasa 3 b pod wodzą D. Życzkowskiej i zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!!

Nasz blog - najpopularniejszym blogiem listopada !
Ogromnie się cieszymy. Laptop trafi do sali matematycznej, aby uatrakcyjnić zajęcia. Bardzo dziękujemy komisji konkursowej i wszystkim , którzy zaglądali na naszego bloga. Ten tytuł zobowiązuje. Postaramy się dalej ze wszystkich sił propagować ideę oszczędzania!

BIO - pierwszaki biorą udział w programie " Zdrowo jem, więcej wiem".

Popatrzcie , jak zachęcają Was do aktywności fizycznej!

OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Nasza szkoła była organizatorem międzyszkolnego konkursu matematyczno- plastycznego "Symetrie wokół nas".
A oto wyniki konkursu:
1. miejsce - Ola Jurec, kl.4d, SP12
2. miejsce - Natalia Śnigier, kl.6a, SP16
3. miejsce - Paulina Sarapuk, kl.5a, SP11
Wyróżnienia:
-Dominika Kaczorek, kl.5c, SP12
-Ala Korzan, kl.4d, SP12
-Natalia Rybkiewicz, kl.6a, SP11
Gratulujemy zwycięzcom!
Rozdanie nagród odbędzie się 16.01.2012r o godzinie 15:30 w SP 18!
Zapraszamy!

ZAPROSZENIE DO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W MIKOŁAJKOWYM NASTROJU
Dzisiaj Mikołajki , a my nie tylko czekamy na prezenty , ale i sami pracujemy. Na boisku stoi kontener na elektrośmieci - zbieramy je w ogólnomiejskiej akcji pn. Mikołajkowy prezent dla Ziemi. Odstawiamy makulaturę do punktu skupu, a koło plastyczne sprzedaje ręcznie robione karty i różne ozdoby. Dzieci z I b poszły do Muzeum Historyczno - Archeologicznego na specjalne zajęcia o tematyce świątecznej. Zajęcia powiązane są z wystawą czasową prezentującą ogromną prywatną kolekcję dziadków do orzechów. Zajęcia, obejmują m.in. zwiedzanie wystawy, opowieść oraz zajęcia praktyczne połączone z przygotowywaniem świątecznych wypieków.
ŚWIĘTA TUŻ TUŻ
Uczniowie z klasy II a uczestniczyli w warsztatach terapii zajęciowej, na których przygotowali kartki bożonarodzeniowe i stroiki świąteczne. Dzieci przy wykonywaniu kartek wykazały się nie tylko zdolnościami plastycznymi, lecz także pomysłowością i humorem. Kartki zostały ozdobione wyklejanymi i wycinanymi elementami, w środku uczniowie zapisali piękne życzenia do swoich bliskich. Na zajęciach dzieci nauczyły się również sztuki wykonywania stroików świątecznych z różnych elementów, takich jak: szyszki, orzechy, suszone kwiaty, bombki, wstążeczki. Powstały piękne kompozycje, które zdobić będą wigilijne stoły.
SZKOLNE MISTRZOSTWA SUDOKU
28 XI 2011r na zajęciach dodatkowych z matematyki (pod opieką p. Karoliny Klucznik), niektórzy uczniowie kl. 4a i 4d wzięli udział w konkursie "Mistrz Sudoku". Nie wiecie co to jest sudoku? To łamigłówka prosto z Japonii. W języku japońskim jej nazwę napiszą tak: 数独 ;O) W grze chodzi o to, żeby wypełnić planszę w ten sposób, aby w każdym wierszu oraz w każdej kolumnie i w każdym dziewięciopolowym kwadracie 3x3 znalazły się cyfry od 1 do 9 przy czym cyfry te nie mogą sie powtarzać w żadnym wierszu, kolumnie i dziewięciopolowym kwadracie. Przy rozwiązywaniu planszy wymagana jest cierpliwość i logiczne myślenie. Dzięki tym zajęciom okazało się,  kto z naszych uczniów posiada cechy gracza sudoku. I miejsce- Przemysław Tokarski, II miejsce- Dawid Kowalczyk, III miejsce- Kacper Żyłowski, IV miejsce- Nicola Burczyk. Wkrótce kolejne rozgrywki! Zapraszamy wszystkich chętnych!
PŁYWACKIE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
W dniach 3 - 4 grudnia na basenie w Szczytnie odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Reprezentowane były najlepsze kluby w regionie. Oprócz najmłodszych pływaków startowali najlepsi z reprezentantami Polski włącznie. W zawodach tych wzięli udział także uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w elbląskich klubach pływackich: Karolina Tylkie - IV d, Sebastian Nieroński i Patryk Dalidowicz z kl. VI d. Sebastian (UKP Jedynka) został mistrzem województwa na dystansie 50 m i 200 m stylem klasycznym oraz wicemistrzem na dystansie 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem klasycznym. Brązowe medale wywalczył Patryk (KS Orzeł) na dystansie 50 m stylem klasycznym i 100 m stylem dowolnym. Karolina (UKP Jedynka) również zdobyła brązowy medal na dystansie 100 m stylem dowolnym. Bezpośrednio przed zawodami o Mistrzostwo Województwa odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Wytrzymałości i Wszechstronności dla 11-12 latków. Sebastian Nieroński (UKP Jedynka) zajął III miejsce na dystansie 200 m stylem zmiennym.
ZAGLĄDAMY DZIŚ DO NASZEJ MATEMATYCZNEJ KLASY
Kiedyś pan Śniadecki powiedział: Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem. Przekonali się o tym uczniowie klasy matematycznej. Zobaczcie jak klasa 4a o profilu matematycznym wykorzystuje i utrwala swoją wiedzę! Kto jest wyższy i o ile?, ile razy bije serce w ciągu dnia, jak zwiększa się puls po wykonaniu 15 przysiadów, o ile niższe jest krzesełko od ławki?... To niektóre zadania, z jakimi uczniowie musieli sobie poradzić. Wyniki były zaskakujące!
WYGRAJMY RAZEM CENNE NAGRODY DLA SZKOŁY

EKOREWOLUCJA TRWA!!!!!!!!
Bierzemy udział w konkursie na najlepszy ekofilmik! Wygrajmy pracownię multimedialną dla  szkoły w konkursie Tesco dla Szkół - „Ekorewolucja” głosując do 9 grudnia raz dziennie na ekofilmiki:

Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali codziennie na nasze ekorewolucyjne filmiki!!!

UWAGA RODZICE!!!! STYPENDIA!!!
Informacja Pedagoga szkolnego:
Bardzo proszę o stawienie się w dniach od 02.12.11r.(piątek) do 06.12.11r.(wtorek) w gabinecie pedagoga celem odebrania decyzji stypendialnej za okres IX-XII 2011r. (proszę zabrać ze sobą dowód osobisty). Od 06.12.11r.(wtorek) proszę o zgłaszanie się, z otrzymaną decyzją, do księgarni „Akapit” przy ulicy Ogólnej, celem realizacji pierwszej części stypendium szkolnego. Termin realizacji 06.12.11r. – 15.12.11r.  W przypadku nie zrealizowania stypendium w w/w terminie środki przyznane uczniowi zostaną zwrócone do Urzędu Miasta.
MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI

URATUJ Z NAMI ZIEMIĘ PRZED ELEKTROŚMIECIAMI
05.12.2011 - 12.00 - 15.00
06.12.2011 -   8.00 - 12.00


Nadchodzi czas świąt i z nimi związanych porządków. Jeżeli podczas nich natkniecie się, w swoich domach, piwnicach, na jakieś elektrośmieci (urządzenia gospodarstwa domowego, zabawki, sprzęt audiowizualny, sprzęt oświetleniowy, sprzęt komputerowy, telekomunikacyjny), zróbcie prezent dla Ziemi i przynieście je do nas - na szkolne boisko.

Przynieś z mieszkania do punktu zbierania!
ZACHĘCAMY DO ZBIÓRKI

WITAMINKOWA RODZINKA
Dnia 1 grudnia dzieci z klasy II c i klasy III a odwiedziły oddział przedszkolny w naszej szkole. W ramach promocji zdrowia zaprezentowały inscenizacje , które przygotowały na zajęciach kola teatralnego. Klasa II c przedstawiła inscenizację pt. ,,Witaminkowa rodzinka", a klasa III a inscenizację pt. ,, Na straganie" oraz wiersze : ,, Pomidor" , ,, Zapasy". Pani Jesień zadała przedszkolakom zagadki , a za prawidłową odpowiedź wręczała witaminkowe upominki. Na koniec dała wszystkim dzieciom dobre rady dotyczące właściwego , zdrowego odżywiania się. Wręczyła przedszkolakom kosz z owocami i życzyła smacznego.
ANDRZEJKOWE WRÓŻENIE

Dzisiaj szkolne korytarze zamieniły się w salon wróżb andrzejkowych.
Mamy , jak zwykle materiał filmowy. Zapraszamy na relację!

Tej cudownej przemiany dokonał Mały Samorząd Uczniowski przy pomocy pań praktykantek - przyszłych nauczycielek. Bawiliśmy się cudownie i na sali gimnastycznej podczas zabaw i konkursów oraz na szkolnych korytarzach wróżąc, co los nam przyniesie.

NASZE TĘGIE GŁOWY NA "MRÓWIE"
26 listopada w Szkole Podstawowej nr 25 w Elblągu odbył się Drugi Powiatowy Konkurs Matematyczny "Mrówa". Uczestniczyli w nim przedstawiciele klas trzecich z 15 szkół podstawowych naszego powiatu. W tym roku patronat honorowy konkursu objął Kurator Oświaty w Olsztynie. Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie trzyosobowe zespoły zmagały się z logicznymi zadaniami. Po niesamowitym boju ostatecznie zajęliśmy 5. miejsce. W drugim etapie – indywidualnym – uczestnicy samodzielnie rozwiązywali skomplikowane testy matematyczne. Zdecydowanie zdystansował rywali i tytuł Mistrza Matematyki otrzymał nasz uczeń  – Miłosz Mirkowski.
MATEMATYKA TO NAJWIĘKSZA Z NAUK
Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki. R. Bacon.

Każdy uczeń powinien lubić matematykę. Jeżeli chcecie spojrzeć na tę naukę innym poza ławkowym okiem to zajrzyjcie na stronkę www.matzoo.pl . Warto!!!

KLASA 1 B ODWIEDZIŁA ODDZIAŁ PKO BP
25.11.2011r. pierwszaki odwiedziły Oddział 1 PKO BP przy ulicy Teatralnej.Poszliśmy tam , aby dowiedzieć się , co dzieje się z pieniędzmi wpłacanymi do SKO. Kiedy dzieci dokonywały pierwszej wpłaty jeden z uczniów zapytał z drżeniem w głosie : A dostanę moje pieniądze z powrotem?
Po tej wycieczce każdy uczeń I b twierdził, że w przyszłości chce być pracownikiem banku. I nie ma się co dziwić. Wszyscy pracują przy komputerach z dostępem do internetu. Wokół widać uśmiechnięte, życzliwe twarze pracowników banku. Teraz pierwszoklasiści już wiedzą , że dostaną swoje pieniądze z powrotem , z upominkiem od SKO za systematyczne oszczędzanie , a ich pieniądze są bezpieczne w największym w Polsce banku - PKO BP.
KLASA 2 a ODWIEDZIŁA URZĄD MIASTA
Przymiarki insygniów prezydenckich w przeddzień andrzejek może być wspaniała wróżbą na przyszłość. Może któreś z tych dzieci - z klasa 2a - w przyszłości zasiądzie na prezydenckim tronie czy w radzie miasta. W fotorelacji zobaczcie, jak z zainteresowaniem obejrzały gabinet, w którym pracuje i przyjmuje interesantów prezydent miasta. Dowiedziały się również czym zajmuje się najważniejsza osoba w mieście. Dzieci miały też okazję zobaczyć inne pomieszczenia i pracujących w nich urzędników.
ANDRZEJKOWY KONKURS SKO
SKO ma dla Was nową propozycję konkursu! Wyszukajcie w dowolnych źródłach lub wymyślcie wróżbę andrzejkową, związaną z pieniędzmi, fortuną , oszczędzaniem, nędzą. Wasze pomysły wykorzystamy w andrzejkowym kramiku SKO. Nagrody czekają! Prace możecie dostarczyć w formie pisemnej do sali 28 lub wpisać w komentarzach na blogu , podając swoje dane (imię, nazwisko , klasa). Więcej nagród przyznamy za wpisy na blogu. To także promocja naszego bloga. Liczymy na Waszą pomysłowość. Termin dostarczania prac w formie pisemnej 25.11.2011r - piątek, w formie elektronicznej 27.11.2011r. - niedziela, na adres sp18elblag@wp.pl.
KOŁO TURYSTYCZNE W ŻELAZNEJ GÓRZE
W piątek wieczorem -18.11 - dzieci z koła turystycznego "Tropeczki", wyruszyły na wyprawę pod tytułem "W kontakcie z naturą - jesteśmy mieszkańcami planety Ziemi", do gościnnej Żelaznej Góry. Wieczorem mieliśmy oglądać na niebie niezwykłe zjawisko związane z deszczem meteorów z roju Leonidów. W nocy z 17 na 18 listopada zostało przewidziane tegoroczne maksimum. Rój Leonidów ma swoją aktywność w dniach od 10 do 23 listopada, a więc śmiało można zaliczyć go do najciekawszego zjawiska jesiennego nieba. Wiedzieliśmy, że podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować od 30 do nawet 100 obiektów na godzinę. Niestety niebo zasłoniły ciężkie, niskie, niosące ze sobą deszcz chmury. Dlatego seans kosmiczny odbył się w sali gimnastycznej na ścianie:O) Drugi dzień to spotkanie z naturą; z bobrem budowniczym, z diabelskim kamieniem... To również wyprawa na granicę polsko-rosyjską. I...!!! Na szczęście nie padało. Dlatego wyprawa "Ku naturze" udała się. Pięknie dziękujemy pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Żelaznej Górze z niezwykłą gościnę, paniom Annie i Sylwii z poświęcony nam czas i zorganizowanie wyprawy jesiennej.
JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI ZWIERZĄT
Odwiedziliśmy schronisko i przekazaliśmy DAR SERCA naszych wspaniałych dzieciaków. 18.11.2011r.dzieci z klasy I b i II c wraz z opiekunkami SKO i Małego SU odwiedziły Schronisko dla zwierząt w Elblągu . W imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły przekazaliśmy DAR SERCA naszych wspaniałych dzieciaków. A było co przekazywać. Razem zebraliśmy 600 złotych. Dziękujemy za wpłacone pieniądze dzieciom z następujących klas: III b, II c, I d, I b, I c, II d. Dziękujemy!!! Przywieźliśmy także całą masę kocyków, pledów, karmę i miski. Mały SU chciał wyróżnić za przeprowadzoną zbiórkę klasy: II c, I b, III a. Na pożegnanie dostaliśmy plakaty. Zawiesimy je w szkole, a ulotki rozdamy rodzinie i znajomym. Niech każdy kto może psiakom dopomoże. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim , którzy odpowiedzieli na apel SKO i SU.
Wideorelację znajdziecie tutaj>>>
ZNAMY NASZĄ OJCZYZNĘ!!!
W dniu 15 listopada odbył się w SP 12 międzyszkolny konkurs interdyscyplinarny pt. "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna". Do potyczek konkursowych przystąpiły drużyny pięciu szkół: SP Nr6, SP Nr9. SP Nr15, SP Nr18 i SP Nr25. Tytuł zwycięzcy konkursu przypadł przedstawicielom naszej szkoły.
USYPUJEMY GÓRĘ GROSZA
Od wielu już lat bierzemy udział w tej wspaniałej akcji. Ruszyły już loterie, kiermasze. Nasze dzieciaki potrafią działać bezinteresownie, ale możliwość zdobycia nagrody budzi dodatkowe emocje. Samorząd Uczniowski wystąpił z ciekawą propozycją. Klasa, która wykaże się największą przedsiębiorczością otrzyma jednorazowe bilety zwalniające od odrobienia pracy domowej lub odpowiedzi. Każdy uczeń zwycięskiej klasy może wykorzystać swój bilet w dowolnym dniu do końca roku szkolnego. Pani Dyrektor wyraziła zgodę na taką formę nagrody.
PIERWSZE DWA MIESIĄCE ZBIÓRKI SUROWCÓW PODSUMOWANE!!!

PROJEKT "CZTERY PORY W LESIE" PODSUMOWANY
Kiedy w szkole w listopadzie - z okazji Dnia Czystego Powietrza - rozpoczynamy rozmowy o szkodliwości spalania śmieci, skutkach bycia biernym palaczem, o truciznach, które człowiek puszcza z dymem w atmosferę to chętniej udaje się do lasu - wielkiego pochłaniacza dwutlenku węgla i fabryki tlenu. Dlatego też dzieci z klasy 3b, z wielką radością, pojechały do Zaporowa na podsumowanie projektu Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej "Cztery pory w lesie". Tam czekał na nie leśniczy pan Antoni, który rozpoczął wspaniałą opowieść o Lesie - fabryce tlenu i wielkiej oczyszczalni powietrza. "Rośliny w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają życiodajny tlen. Jedna dorosła sosna "produkuje" tlen niezbędny do życia trzech osób. Dlaczego wymieniamy sosnę? Ponieważ to najpopularniejsze i najdzielniejsze polskie drzewo."
DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
Z okazji Dnia Czystego powietrza zaprosiliśmy, do naszego ogrodu,  dzieci z Przedszkola nr 29 do wspólnej zabawy pn. "Poznajemy tajemnice powietrza". Odkrywcy z kl.3b prowadzili maluchy drogą warsztatową, do znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego balon rośnie, gdy się w niego dmucha?” Co to jest powietrze? Podczas warsztatów dzieci poznawały przyrządy meteorologiczne. Dziś już wiedzą, co to jest ananometr, termometr, elektrownia wiatrowa. Każdy wykonał samodzielnie przyrząd do pomiaru siły wiatru; wiatraczek, który ją wykorzystuje, by ekologicznie produkować prąd. Wszystkim się podobała zabawa w kierunki świata. Szkoda tylko, że nie wiał wiatr, bowiem miał się odbyć konkurs "Puszczania latawców".
KOSMICZNE SPOTKANIE
Pod sztucznym rozgwieżdżonym niebem przenośnego planetarium nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się łatwiejsze do zrozumienia.

Zapewne pamiętacie, że w naszej szkole miesiąc październik był miesiącem Mikołaja Kopernika. Wiele klas odwiedziło wtedy planetarium we Fromborku lub Olsztynie. Nie wszystkich jednak było stać na taką wycieczkę. Dzisiaj zorganizowaliśmy seans na każdą kieszeń. Dzieci z kl. 0-3 przeżyły kosmiczną podróż wraz z małą gwiazdką po wszechświecie. Zobaczcie nagrany przez nas filmik. Zapraszamy!
ZAPRASZAMY NA ZEBRANIA 15 i 16.11.2011

15.11.2011r. o godz.16.30 (przed zebraniami)
odbędzie się prelekcja dla rodziców w stołówce szkolnej.
Spotkanie dotyczyć będzie realizowanego programu „Moje dziecko idzie do szkoły”.

Podczas zebrań klas 0-III dyżuruje dyrektor szkoły oraz nauczyciele uczący w klasach.
Nauczyciele nie mający wychowawstwa dyżurują, podczas zebrań klas IV-VI,
w godzinach od 17.00 do 18.30.

Podczas zebrań klas IV-IV dyżuruje wice dyrektor, pedagog oraz psycholog szkoły.

ZAPRASZAMY!!!                PLAN ZEBRAŃ        

WYGRALIŚMY GRĘ "ZARYZYKUJ - POZNAJ SWOJE MIASTO"

11 listopada o godz. 8.00 zespół z naszej szkoły z klasy 5c: Marta Goryszewska, Karolina Zagalska, Dominika Jarosz, Natalia Życzkowska, Ola Wolowska oraz Katarzyna Życzkowska i Natalia Zagalska z 3b, stanął na starcie I gry terenowej pn. "„Zaryzykuj – poznaj swoje miasto”. Grę z okazji Dnia Niepodległości zorganizował Hufiec Elbląg.  Zadaniem zespołu było zdobycie jak największego terytorium elbląskiej Starówki. Nasz wynik to 10 i pół terytorium. Ten wynik dał nam I miejsce w kategorii szkół podstawowych 10-12 lat. Dziewczyny powiedziały: "Poznawałyśmy nazwy ulic naszego miasta, zabytki, historię i... świetnie się bawiłyśmy". To był Dzień Niepodległości na wesoło i troszkę na sportowo, bez nudy i zbędnego patosu.

Dla tych, co nie byli;O)
    

JESTEŚMY MISTRZAMI EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Dobiegła końca XII edycja Konkursu o Puchar Recyklingu, którego organizatorem jest „Przegląd Komunalny”. Nagrody rozdane zostaną 21 listopada br. o godz. 20.00 podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska w Poznaniu.  Konkurs o Puchar Recyklingu to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie spośród zgłoszonych podmiotów, tych które realizują najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów u źródła, prowadzą ciekawą i skuteczną edukację ekologiczną. Udało się!!! Nasze działania ekologiczne zostały docenione. Znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie laureatów!!! Otrzymaliśmy tytuł „Mistrza Edukacji Ekologicznej".
JESTEŚMY NAKRĘCENI NA ZDROWIE I SPORT
Kiedy pierwszaki namawiały nas do zdrowego stylu życia i promowały zdrowe śniadanie przeprowadzając ŚNIADANIOWĄ REWOLUCJĘ (kliknij po więcej>>>),  reprezentacja chłopców z klas 5 i 6 wywalczyła złoty medal w XXVI Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju. Gratulujemy naszej reprezentacji, bowiem walka była bardzo wyrównana i zacięta.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "BLOG MIESIĄCA"
Komisja Konkursowa wybrała zwycięzców, pierwszej w tym roku szkolnym edycji , konkursu na „Blog Miesiąca SKO”. Blog pokazuje nam i innym szkołom, jak oszczędzamy, jakie prowadzimy konkursy, akcje i różne ekonomiczne inicjatywy.! Szkolne Blogi to nie tylko wirtualne kroniki SKO. To również szansa na zdobycie cennych nagród. Tym razem nam się powiodło!!! Zdobyliśmy wyróżnienie w konkursie. Cieszymy się, że nasze działania spotkały się z uznaniem komisji konkursowej, a do was drodzy osiemnastkowicze trafią nagrody. Mamy już pomysły na kolejne konkursy! Bądźcie czujni. Nie spoczywamy na laurach . Spróbujemy zawalczyć o laptopa w kolejnych miesiącach. Wiele szans przed nami.
ZA NAMI MEDITEST


 

WARSZTATY O ENERGII ODNAWIALNEJ
Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna Sp. z o.o. - 3 listopada 2011 - przybyła do naszej szkoły z projektem edukacyjnym dla dzieci na temat odnawialnych źródeł energii, który otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii nie są tematem szeroko znanym czy łatwym, dlatego niezwykle ważna jest edukacja w tym zakresie. Dostarczanie wiedzy i informacji o OZE sprawia, że rośnie zainteresowanie wykorzystaniem źródeł ekoenergetycznych. Dziś już wiemy, co to jest biomasa, energia: słoneczna, wiatrowa, wodna, odpadowa, geotermalna. Warsztaty bardzo się nam podobały!!!
APEL DO WSZYSTKICH!!!
Ze względu na to, że szrotówek ciągle nie daje naszym kasztanowcom odetchnąć apelujemy: Wygrab liście w ogrodzie – pomożesz ratować kasztanowce. Jesienna akcja grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka organizowana w ramach programu "Pomóżmy kasztanowcom" prowadzona jest przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi. "Tropeczki" z klasy 3b uczą, jak pozbyć się się tego strasznego owada, który może doprowadzić do śmierci wszystkie kasztanowce, realizując klasowy program "Szrotówek atakuje, sikorka uratuje".
KONKURS RECYTATORSKI W TOKU
Posłuchajcie kogo złości Szkolna Kasa Oszczędności! Mamy już pierwszą laureatkę konkursu recytatorskiego. Klasa I b wyłoniła już laureatkę klasowego konkursu recytatorskiego . Wiersz Marii Terlikowskiej "Posłuchajcie kogo złości Szkolna Kasa Oszczędności " najlepiej recytowała Adrianna Wojciechowska. Posłuchajcie sami. Adzie nie przeszkodziły nawet odgłosy dochodzące ze szkolnego korytarza. To już prawdziwa aktorka. W tle widzicie sklepik szkolny. Róbcie rozsądne zakupy . Nie zawsze musi być to ..."lizak czterdziesty czwarty".
PRZYGOTOWANIA DO ZIMY W TOKU
Jesień w pełni zawitała do naszego szkolnego ogrodu. W "Zielonym Zakątku" z drzew nieustannie opadają liście, tworząc przepiękne różnokolorowe dywany. Jesień w ogrodzie dla wielu ogrodników bywa najbardziej znienawidzoną porą roku, kojarzącą się z ciągłym grabieniem i paleniem liści. My grabiąc liście świetnie się bawimy i patrzymy na opadające liście inaczej - jako dar, który możemy wykorzystać, np. do produkcji kompostu. Pierwszaki przekopują swoje grządki, drugoklasiści planują hodowle ziół a trzecioklasiści w sadzie szykują stołówkę dla ptaków.
PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY BYLI MIĘDZY NAMI...

Aneta Budzich
Nauczyciel przyrody

ZAPAL ZNICZ
Agnieszka Ciszkowska
Pracownik szkoły
ZAPAL ZNICZ
Andrzej Ziemski
uczeń
ZAPAL ZNICZ

IRENA BORKOWSKA
Nauczyciel matematyki
ZAPAL ŚWIECZKĘ

Grażyna Berk
Pracownik szkoły
ZAPAL ZNICZ

 
OGŁOSZENIE
DLA DZIECI KLAS II i III
Informujemy, że dla ucz. kl. II i III istnieje możliwość obejrzenia interaktywnego przedstawienia po angielsku "Jackie and The Giant". Spektakl odbędzie się 14 listopada, cena biletu 10 zł. Osoby chętne zgłaszają się do p. D.Szlendak (szczegółowe informacje zostaną podane zainteresowanym uczniom).
DLA NAUCZYCIELI
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz IATEFL (Region Warmia) serdecznie zapraszają lektorów języka angielskiego na prezentację: Jak uczyć języka angielskiego poprzez teatr. Więcej informacji o projekcie znajdą państwo na stronie: www.thebeartheatre.com. Wszystkich zainteresowanych udziałem w prezentacji, prosimy o wysłanie zgłoszenia (imię, nazwisko, nazwa instytucji) do 13 listopada na adres: m.chodakowska@wmodn.elblag.pl i bearproject@gmail.com
PIERWSZAKI DOŁĄCZYŁY DO GRONA OSZCZĘDZAJĄCYCH
Dzisiaj 26.10.2011, odbył się apel SKO . Na nasze coroczne spotkanie czekali wszyscy członkowie SKO. Podczas apelu jeszcze raz zaprezentowaliśmy wszystkim naszą elektroniczną kronikę z ubiegłorocznych działań SKO i innych szkolnych organizacji. Przedstawiliśmy także ważniejsze tegoroczne zamierzenia. Pierwszoklasiści otrzymali swoje pierwsze książeczki SKO i szereg upominków: lizaki, batony , zakładki oraz gazetkę "Złotóweczka" - specjalne wydanie dla pierwszoklasistów. Zakupiliśmy dla nich w prezencie komplety nożyczek i piłki. Pieniądze na te zakupy pochodziły z loterii fantowej - 202zł.
RAJ PIESZY "SZLAKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA"
Kończy się miesiąc październik, który ogłosiliśmy, na samym jego początku, miesiącem Mikołaja Kopernika. Postać tego wybitnego człowieka "wymalowana" została przez naszych uczniów w wielu odsłonach. Na korytarzach zwisły kosmiczne plakaty, prace plastyczne. Wszyscy poznawaliśmy tę postać w różnych przedmiotach, jako astronoma, kanonika, lekarza, ekonomisty, stratega, łacinistę,... Przyjęliśmy też w gościnę naszych partnerów projektu Commenius Regio z Anglii, zasadziliśmy na terenie szkoły dęby: Mikołaja Kopernika i Izaaka Newtona. SKO zorganizowało konkurs n kosmiczną skarbonkę, a wychowawcy wycieczki do Fromborka. Na zakończenie naszego projektu odbył się  w sobotę 22.10.2011 koło turystyczne udało się na czerwony szlak. To trasa pieszego szlaku Kopernikowskiego przebiega przede wszystkim przez miejsca, gdzie żył i pracował Mikołaj Kopernik. Rozpoczyna się w Olsztynie, gdzie astronom w latach 1516-1521 był administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej. Następnie wiedzie przez Dobre Miasto ku Lidzbarkowi Warmińskiemu, gdzie znajduje się Zamek biskupów warmińskich. Następnie szlak biegnie w kierunku Pieniężna, do Braniewa, pierwszej siedziby biskupów warmińskich i kapituły warmińskiej. Z Braniewa trasa szlaku wiedzie ku Fromborkowi, miejscu wieloletniego pobytu, śmierci i pochówku Kopernika. Potem do Elbląga, najstarszego miasta województwa warmińsko-mazurskiego, skąd kieruje się ku Kępkom, przez Malbork, kończy się w Toruniu, miejscu urodzin astronoma. Pogoda nam dopisała, humory też ;O) Kolejna wyprawa już w listopadzie zapraszamy!!!
BYLIŚMY NA KONCERCIE GLAS DUO
W czwartek byliśmy na niecodziennym koncercie. Jego niezwykłość poległa na tym że instrumentem koncertowym była szklana harfa.  Składała się ona z 34 kieliszków różnej wielkości przymocowanych do deski. Wiedzieliśmy jak muzycy, żeby na niej zagrać, zwilżali opuszki palców i pocierali nimi brzegi kieliszków. Muzykami byli Anna i Arkadiusz Szafraniec z Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tam też dowiedzieliśmy się, że w Polsce istnieje tylko jedna szklana harfa, ta którą widzieliśmy. Muzycy kieliszki dobierali w różnych sklepach w Polsce i za granicą. Pierwszy kieliszek kupili w 1996 r. w Gdańsku, w zwykłym sklepie gospodarstwa domowego. Kieliszki dobierali według dźwięków, jakie wydają. W czasach Mozatra szklana harfa była niezwykle popularna. Obecnie grę na szklanej harfie kontynuuje tylko kilku muzyków w Europie. Koncert bardzo się nam podobał.
HISTORIA SZUMEM WODY NAPISANA
W czwartek (20 października) w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu odbył się konkurs pn. „W Pomezanii i Pogezanii”, którego głównym celem było sprawdzenie zasobu wiedzy uczniów elbląskich (i nie tylko) placówek na temat walorów przyrodniczych i historycznych naszego regionu. Na 50 pytań testowych odpowiadali uczniowie szkoły podstawowej z Tolkmicka, szkół podstawowych z Elbląga nr 6,16, 21,  i 21 oraz gospodarze – wychowankowie OSW nr 2. Naszą szkołę reprezentowały Julia Kowalska i Katarzyna Życzkowska. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną znajomością swojego regionu oraz wiedzą z zakresu ekologii. Julia zajęła zaszczytne III miejsce zdobywając 48 punktów, a Kasia IV z 45 punktami. Pytania nie były łatwe, dlatego serdecznie Wam gratulujemy.
KLASA MATEMATYCZNA W TERENIE
Już niedługo zobaczycie relację , jak IV a w innowacyjny sposób uczy się matematyki.

Uczniowie klasy 4a i 5b aktywnie spędzili swój pierwszy wspólny wyjazd w nowym roku szkolnym. Uczestnicy musieli wykonać wiele trudnych, ekscytujących zadań, wymagających współpracy w grupie. Różnorodność oraz wysoki poziom trudności zapewniły wyśmienitą zabawę z dodatkiem adrenaliny. Nawet zła pogoda nie popsuła zabawy! Może rozpoznajecie to miejsce. Prosimy o komentarze na blogu SKO.

RATUJEMY DRZEWA


TRWA ŚWIĘTO DRZEW!!!
W tym roku, po raz czwarty, w październiku przystąpiliśmy do tego programu, sadząc drzew i ogłaszając WIELKĄ ZBIÓRKĘ MAKULATURY pn. "1 tona makulatury ratuje 17 drzew". Do udziału w akcji zapraszamy mieszkańców osiedla Zawada. Cieszymy się, że z każdym rokiem więcej sąsiadów przynosi do nas makulaturę.
ZBIERAJMY MAKULATURĘ!!!!
W ubiegłym roku szkolnym w październikowej zbiórce zebraliśmy
3210,6 kg makulatury.
URATOWALIŚMY 56 DRZEW!!!
Pobijmy nowy rekord!!!!

KOSMICZNE WYRÓŻNIENIE DLA KLASY 3B
Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w związku z ustanowionym roku 2011 - Rokiem Jana Heweliusza, zaprosił kółka zainteresowań, zajęcia świetlicowe itp.) do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu „A jednak się kręci”. Konkurs ogólnopolski przeznaczony był dla szkół, ośrodków wychowawczych, świetlic oraz instytucji oświatowych. Zadaniem konkursowym było przygotowanie i przeprowadzenie cyklu zajęć o tematyce astronomicznej, związanej z badaniami kosmicznymi itp.
Do konkursu, z naszej szkoły, przystąpił Klub Młodego Odkrywcy „Tropeczki” (klasa 3b) pod wodzą Doroty Życzkowskiej i zdobył WYRÓŻNIENIE!!! Odkrywcy w całym roku szkolnym m.in. uczestniczyły w zajęciach naukowych, na których eksperymentowały, doświadczały, uczyły się i świetnie się bawiły . Odbyły wiele spotkań! Najbardziej kosmicznym był udział w spotkaniu z kosmonautą w Centrum Nauki Kopernik, w Warszawie. Serdecznie Wam "Tropeczki" gratulujemy, tego ogólnopolskiego sukcesu i zapraszamy do astronomicznej fotorelacji z działań klubu.

 więcej filmów>>>

STRAJK ŻYWNOŚCI
Co roku w Polsce marnuje się 9 milionów ton żywności. Najczęściej wyrzucamy pieczywo i ziemniaki, a także wędliny, owoce i warzywa. W obronie marnowanego pożywienia wolontariusze Banków Żywności zorganizowali happeningi w kilkunastu miastach Polski pod nazwą "Strajk Żywności". W Elblągu po raz drugi pracownicy Banku Żywności zorganizowali dziś - 17 października - marsz dzieci przeciw marnowaniu jedzenia. Z naszej szkoły aż trzy klasy poczuły potrzebę zwrócenia uwagi na to, że żywności nie należy marnować. Dzieci z klasy I b , III b i III d godnie reprezentowały naszą szkołę. Swoimi okrzykami: "Nie wyrzucaj chleba, innym go potrzeba" (autorem jest Julia Kowalska z kl. 3b), "Nie wyrzucaj jedzenia - oszczędź głodnemu cierpienia" i strojami przykuły uwagę przechodniów.  Uczestnikom marszu uważnie przyglądali się jurorzy. Ich zdaniem było wybranie najlepszego hasła i najlepiej przebranego strajkującego. Uczennica klasy I b  Olga Jaskulska zajęła I miejsce za strój marchewki. W przygotowaniu stroju pomógł jej tata. Również hasło pierwszaków zdobyło nagrodę. Piękny debiut maluchów. Brawo dla trzeciaków, których było widać dzięki kolorowym prasolkom i słychać.`
DZIEŃ NAUCZYCIELA NA WESOŁO
Klasy IV-VI uczciły Dzień Nauczyciela w oryginalny sposób. Do wspólnej zabawy w turnieju „Kocham Cię, Osiemnastko” zaprosiły przedstawicieli grona pedagogicznego. Obie drużyny – zarówno uczniów, jak i nauczycieli – musiały wykazać się wiedzą ogólną, wiadomościami na temat naszej szkoły, ale przede wszystkim dużym poczuciem humoru. Turniej poprowadzili uczniowie klasy VId: Julia Kania i Mateusz Zajdel. Konkursowe zmagania uświetniły występy wokalne uczniów klas VIb i VIc. Dziękujemy za wspólną zabawę! Konkurs przygotowały p. Barbara Rodziewicz oraz p. Anna Rusińska. Oprawą plastyczną zajęła się p. Danuta Zaleska. W tym dniu wszyscy nauczyciele klas IV-VI otrzymali kwiaty z osobistymi dedykacjami od samorządu uczniowskiego. Dziękujemy!


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy podziękować wszystkim Nauczycielom  i wszystkim pracownikom szkoły za trud,
wyrozumiałość i serce.
Życzymy Wam wielu niezapomnianych i pięknych chwil
w pracy zawodowej i słońca, które rozjaśni każdy dzień,
pozwoli zapomnieć o troskach i kłopotach.
 Życzymy samych sukcesów, wielu utalentowanych
i grzecznych uczniów i satysfakcji z pracy.

PREZYDENCKIE GRATULACJE
Dzisiaj, 12 października, Prezydent Miasta Elbląga zaprosił przedstawicieli szkół uhonorowanych międzynarodowym certyfikatem Zielona Flaga. Dyrektorzy placówek oraz szkolni koordynatorzy programu "Szkoły dla Ekorozwoju" odebrali gratulacje od Prezydenta. Uczestnicy podczas spotkania opowiedzieli o swoich drogach do otrzymania tego zaszczytnego certyfikatu. W roku szkolnym 2010/2011 r. tematem priorytetowym w staraniu się o ZFlagę było poszanowanie energii i promocja jej odnawialnych źródeł. Dlatego też koordynatorzy wymieniali takie inicjatyw, jak: organizowanie Festiwali Nauk, wycieczek i wizyt studyjnych, konkursów. Opowiadali o podejmowaniu działań dotyczących ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, poszanowania wody, zmniejszenia wytwarzania odpadów, promocji zdrowego stylu życia,... Wszyscy zgodnie podkreślili, że niewątpliwą drogą do otrzymania Zielonej Flagi była wspólna realizacja podstawowego założenia programu "Szkoły dla Ekorozwoju" - działanie w partnerstwie. Przyznanie tego certyfikatu, jest więc dowodem, że w jedności siła. Tą zieloną siłą jesteście Wy - nasi uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły, dlatego przekazujemy Wam, z wielką radością, serdeczne gratulacje od Prezydenta Miasta Elbląga - Grzegorza Nowaczyka.
ZŁOTO-SREBRNE JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE
Za nami pierwsze zawody z cyklu XXV Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Pogoda nam dopisała i sił nie zabrakło bowiem z wielkim impetem rozpoczęliśmy tegoroczne igrzyska. Na koncie mamy kolejne sukcesy biegaczy. Tym razem chłopcy stanęli na najwyższym podium, wrócili do szkoły ze złotymi medalami. Dziewczęta pobiegły równie wspaniale. Na metę wbiegły zaraz za SP 11 i zajęły zaszczytne II miejsce. Tak trzymać!!! Serdecznie Wam gratulujemy!!!
ŚWIĘTO DRZEW
Dzisiaj, 10 października, dzieci z klasy I a  i I b wybrały się do Kadyn. Najpierw wysłuchały opowieści pracownika nadleśnictwa - pana Jarosław Mytycha. Opowiedział nam piękną historię dębu Bażyńskiego. Następnie złożyły Zielone Ślubowanie.  Do szkoły dzieci przywiozły dwa dęby, które jutro zasadzimy przed szkołą. Dęby te będą pamiątką naszej współpracy z partnerskimi szkołami z Anglii w ramach projektu Comenius Rego "Zielony i niebieski - edukacja poza klasą". Goście prezentowali nam postać Izaaka Newtona, a my im przybliżyliśmy postać Mikołaja Kopernika, dlatego nasze drzewka otrzymają imiona tych słynnych naukowców.

Dziękujemy Nadleśnictwu Elbląg z przekazanie sadzonek.
OGŁOSZENIE!
Dzień 14 października 2011 - Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od pracy dydaktycznej. Szkoła zapewnia opiekę wychowawczą, w szkolnej świetlicy.
NIE WYRZUCAJ JAK LECI PUSTYCH KARTRIDZY I TONERÓW DO ŚMIECI!!!
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do kolejnej II edycji zbiórki pustych tonerów, tuszy i kartridzy do drukarek laserowych i atramentowych pod hasłem: NIE WYRZUCAJ JAK LECI PUSTYCH KARTRIDŻY I TONERÓW DO ŚMIECI!

Jeżeli posiadasz puste skontaktuj sie z naszą szkołą i przekaz je nam, dzięki temu nasza szkoła otrzyma punkty za puste tonery i tusze. Szkoła może wymienić zdobyte punkty na nagrody. Dodatkowym atutem Projektu puste.com.pl jest wspieranie ekologii - za puste sadzimy drzewa.

DOŻYNKI 2011 W ZIELONYM ZAKĄTKU
"Plon niesiemy plon w gospodarza dom" - tymi słowami dzieci klas 1-3 rozpoczęły tegoroczne szkolne dożynki. Przypomnijmy, że tradycję dożynek rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym. Dziś kolejne pierwszaki otrzymały od drugoklasistów pieczę nad szkolnymi grządkami i zostały mianowane ogrodnikami, słowami: Dziś łopatę Wam przekazuję, ogrodnikiem Was mianuję. Kiedy pierwszaki już rozpoczęły planowanie, co zasieją na swoich zagonkach i rozdzielały między siebie jesienne prace, trzecioklasiści przekazywali  drugakom pachnącą ziołami skrzynię zmysłów. W ogrodzie rozległy się okrzyki: Skrzynię zmysłów przyjmujemy, opiekować się nią będziemy. Nowe zioła zasadzimy, bardzo z tego się cieszymy!  Tak uczniowie klas 2. złożyły obietnicę dobrego hodowcy ziół. Na koniec przyszedł czas na trzeciaków. Ci powędrowali owocową ścieżką i wkroczyli do sadu. Przywitali się z drzewami owocowymi i złożyli uroczyste zobowiązanie, że zaopiekują się starannie tą częścią ogrodu. Przypieczętowaniem ich słów było zasadzenie nowych drzewek owocowych - gruszy i jabłoni. Wkrótce trzecioklasiści rozpoczną w sadzie prace, aby zamienić go na czas zimy na ptasią stołówkę.
SPOSOBY NA JESIENNY SŁOTNY DZIEŃ
W związku z tym, że niedługo czekają nas jesienne słoty i ponure dni, piątoklasiści proponują kilka przepisów, by pogoda nie psuła nam radości życia. Oto kilka najciekawszych uczniów z klasy 5c:
Dominika Natalia Oskar Patrycja
ELIKSIR SZCZĘŚCIA POKÓJ ZADOWOLENIA RADOSNY DZIEŃ RADOSNY WIECZÓR

A może ktoś ma swój własny, sprawdzony przepis i chciałby nam go przedstawić?
Zachęcamy i czekamy na propozycje!

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA
Wystartowaliśmy z wyzerowanym licznikiem.... Ale mamy nadzieję , że nie zawiedziecie i już wkrótce po raz kolejny otrzymamy masę głosów. Warto czytać naszego bloga, głosować i brać udział w konkursach, które Wam proponujemy. Zamieszczamy fragment listu SZKOLNYCH BLOGÓW skierowany do opiekunów SKO.
Czeka na Was moc atrakcji. Gwarantujemy jeszcze ciekawsze konkursy i jeszcze więcej nagród! W nowej edycji konkursu na Blog Miesiąca będzie można wygrać laptopy dla szkół oraz atrakcyjne nagrody dla nauczycieli. W październiku dodatkowo rozegrają się zmagania w temacie "Październik Miesiącem Oszczędzania", których zwycięzcy z pewnością będą mieli powody do dumy i radości! Z radością informujemy również, że w tym roku udział w projekcie SzkolneBlogi.pl będzie się wiązał z otrzymaniem dodatkowych punktów w Konkursie dla SKO. Swoją ubiegłoroczną pracą udowodniliście ponad wszelką wątpliwość, że zaangażowanie w projekt SzkolneBlogi.pl zasługuje na dodatkowe uznanie. Po takiej zachęcie chyba już nikt nie ma wątpliwości, co trzeba robić.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM MIKOŁAJA KOPERNIKA
Daty wytyczające obchody Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej upamiętniają wystrzelenie w kosmos pierwszego sztucznego satelity - Sputnik I (4 października 1957 r.) oraz wejście w życie Układu o Zasadach Działalności Państw w Dziedzinie Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej (10 października 1967 r.). Tydzień został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i trwa od 4 do 10 października. To dobry czas na rozpoczęcie miesiąca Mikołaja Kopernika w naszej szkole. Tym bardziej, że w ramach projektu Comenius Rego "Zielony i niebieski - edukacja poza klasą" powitamy gości z partnerskich szkół z Anglii, już w tym tygodniu. Zaprezentują oni nam postać Izaaka Newtona, a my im przybliżymy postać Mikołaja Kopernika. Musimy wszystko wiedzieć o naszym astronomie!!!

Partnerzy projektu: Miasto Elbląg i Hrabstwo Lincolnshire>>>.
JESIENNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
Nasza szkoła  ma powody do dumy. Jesienne Sztafetowe Biegi Przełajowe, 05.10.2011r. potwierdziły wysoką sportową formę naszych uczniów. Dwukrotnie odbieraliśmy medale. Dziewczęta po świetnym starcie spisały się na srebrny medal - zajęły II miejsce.   Brązowe medale  przypadły chłopcom, którzy oddali pole jedynie zawodnikom z SP 3 i z Pasłęka i SP 16 z Elbląga. Za rok powalczymy o złoto.
                                                     Serdecznie gratulujemy medali naszym biegaczom.
JESIENNA WYCIECZKA KLASY 2A
28.09.2011 wybraliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego w Zastawnie. Sympatyczna pani Renata oprowadziła nas po stadninie koni, pokazała stajnię, halę wyścigową, opowiedziała o trybie życia koni. Kolejną atrakcją był przejazd na koniu wybranej maści, który przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń. Pani Renata zorganizowała zawody w rzucie podkową, zwyciężczynią została nasza koleżanka Julka Cirowska. Na polanie czekało już na nas ognisko i pyszne kiełbaski. Po smacznym poczęstunku odbył się pokaz skoków przez przeszkody. Pełni wrażeń, w dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.
KLASY 3B I 4B ODWIEDZIŁY WIOSKĘ GARNCARSKĄ
30.09.2011r. uczniowie klas 3b i 4b (najbardziej ekologicznych klas roku szkolnego 2010/2011) byli na świetnej wycieczce. Była ona nagrodą za aktywny udział w pracach ekozespołów w ubiegłym roku szkolnym. Zajęliśmy I miejsce w Polsce w konkursie Fundacji GAP Polska "Energetyczna klasa". Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania wioski i poznania codziennego życia Mazurów. Wchodziliśmy do izby mazurskiej - wiecie, że Mazurzy łóżko nazwali "szlabanem"?...Do  stodoły, która dziś jest entograficznym muzeum i kuźni. Wioska okazała się bardzo nowoczesną wsią. Posiada  interaktywną oczyszczalnię ścieków, która wzbudziła ogromne zainteresowanie naszych dzieciaków. Sercem wioski jest warsztat garncarski. Tam trzy doświadczone garncarki ukazały nam sztukę "wykręcenia" na kole pięknych dzbanuszków, wazoników i miseczek. Kiedy spod sprytnych palców wyłoniły się nagle gliniane naczynia, dzieci wykrzyknęły: "Ale czary!!!", "Super" i spontanicznie zaczęły bić brawo. To z pewnością były najlepsze podziękowania Paniom za pokaz. Potem my przystąpiliśmy do dzieła! Lepiliśmy z gliny, malowaliśmy przepiękne dzwoneczki. Radości mieliśmy, co nie miara!!!-  Polecamy to miejsce - Kamionki koło Nidzicy - Wioska Garncarska. Warto tam pojechać!
DZIEŃ CHŁOPAKA
Mały Samorząd Uczniowski jak, co roku zorganizował plebiscyt dla chłopców pn. "Najsympatyczniejszy chłopiec". Po przejściu wszelkich prób sprawnościowych i testu na sympatyczność  - ci najlepsi zostali wybrani, uhonorowani i zaproszeni na sesję zdjęciową. Oto oni: klasa 1a - Oskar Terech, klasa 1b - Jakub Białobrzeski, klasa 1c - Darek Ostałowski, klasa 1d - Jakub Kołecki, klasa 2a - Maciej Kozłowicz, klasa 2b - Kacper Michałek, klasa 2c - Robert Jabłonowski, klasa 2d - Mateusz Górski, klasa 3a - Adrian Zabłocki, klasa 3b - Jan Niekucki, klasa 3c - Klaudiusz Heida, klasa 3d - Sebastian Klucznik.
CZTERY PORY ROKU W LESIE - JESIEŃ
 Klasa 3b, 28 września 2011, odbyła już po raz trzeci  wyprawę do elbląskiej Bażntarni w ramach zajęć terenowych "Cztery pory roku w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej". Wcześniejsze wyprawy odbyły się wiosną i latem, teraz przyszedł czas na jesienne spotkanie. Każda z wędrówek, z pracownikiem nadleśnictwa i PKWE, odnosiła się do innego aspektu ekosystemu leśnego. Dendrologia, biologia, zoologia, myślistwo, turystyka, gospodarka leśna - te i inne tematy przewijały się podczas wspólnego wędrowania. Tym razem naszym przewodnikiem był pan Bartosz Bujnik - entymolog, który przybliżył nam świat owadów. Jego opowieści kazały nam się pochylić nisko w poszukiwaniu domków tych małych stworzeń i zajrzeć w zagłębienia kory drzew. Poznaliśmy owadzie zwyczaje, ich sposoby przetrwania zimy i nauczyliśmy się je rozpoznawać. Zapamiętajcie!!! Sześć odnóży to ich znak rozpoznawczy!!!
ŚLUBOWANIE
Dzisiaj 29 września 2011, odbyło się uroczyste ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I. Pierwszaki będą realizowały przez najbliższe trzy lata innowacyjny program "Elbląska Przygoda" opracowany przez ich wychowawczynie. Nic więc dziwnego, że uroczystość poprowadził nie kto inny, tylko elbląski piekarczyk (uczeń klasy VI b Karol Kaczka). Aby dzieci mogły dostąpić zaszczytu pasowania na ucznia, musiały zaliczyć szereg prób: układanie z liter nazwy miasta, rozpoznawania hejnałów różnych m iast, rozpoznawania produktów, z których wypieka się chleb, budowanie z klocków bramy targowej i wiele innych. Oczywiście wszelkie próby wypadły pomyślnie i Pani Dyrektor mogła już poprowadzić dalszy ciąg uroczystości. Jak co roku dzieci otrzymały piękne prezenty, był też poczęstunek dla dzieci i rodziców. Tradycyjnie zorganizowano loterię fantową, z której dochód (202 zł) zostanie przeznaczony na kolejne prezenty dla pierwszaków z okazji apelu SKO. Przy okazji serdecznie dziękujemy dzieciom z klas II c i II d za ofiarowanie części fantów na loterię.
WARSZTATY ENERGII ODNAWIALNEJ
Dzisiaj 29 września 2011, do naszej szkoły przyjechał przedstawiciel Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, aby przeprowadzić dla naszych uczniów warsztaty nt.  odnawialnych źródeł energii  dla społeczności lokalnych. Ich celem było pokazanie, w jaki sposób lokalne społeczności i lokalni użytkownicy mogą wykorzystywać energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Najmłodsi uczestnicy warsztatów poznali wiele pojęć OZE np. BIOMASA, czyli najstarsze i najszerzej współcześnie wykorzystywane odnawialne źródło energii. Należą do niej zarówno odpadki z gospodarstwa domowego, jak i pozostałości po przycinaniu zieleni miejskiej. Biomasa to cała istniejąca na Ziemi materia organiczna, wszystkie substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegające biodegradacji. Biomasą są resztki z produkcji rolnej, pozostałości z leśnictwa, odpady przemysłowe i komunalne. Ciekawe? Kliknij po więcej>>>
DRUGOKLASIŚCI POWITALI JESIEŃ W ZASTAWNIE
29 IX 2011 klasy II a i II b powitały jesień w stadninie koni w Zastawnie. Zwiedziły gospodarstwo i stadninę, poznały maści koni oraz nazwy poszczególnych przedstawicieli tej rodziny. Ćwiczyły rzuty podkową, by móc wyłonić zwycięzców w tej konkurencji. Nagrodą była złota podkowa. Atrakcją była przejażdżka konna, a także pokaz skoków koni przez przeszkody. Na koniec kiełbaski pieczone przy ognisku i gorąca herbata skutecznie zaspokoiły głód po harcach na świeżym powietrzu.
UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA


Zapraszamy serdecznie Rodziców pierwszoklasistów
na uroczystość ŚLUBOWANIA, która odbędzie się
29 września 2011 (czwartek), o godz. 16.30.

NASI UCZNIOWIE WRÓCILI Z ANGLII
W dniach 12 – 16 września 2011, 8 uczniów z klas V i 2 nauczycieli naszej szkoły złożyło wizytę w 2 szkołach podstawowych w hrabstwie Lincolnshire, w Wielkiej Brytanii. Towarzyszyła nam podobna grupa z Gimnazjum Nr 2 w Elblągu oraz zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty Urzędu Miejskiego w Elblągu. Szkoły te są naszymi partnerami w projekcie porównawczym Comenius – Regio, którego celem jest badanie ekosystemów nadmorskich w naszych regionach oraz poszukiwanie wspólnych elementów łączących oba regiony. Tym razem obie strony skupiły się głównie na 2 wielkich uczonych, którzy żyli i pracowali w naszych regionach. Byli to Isaac Newton i Mikołaj Kopernik. Nasi uczniowie przygotowali biografię Isaaca Newtona, a uczniowie angielscy popisywali się wiedzą o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika. W czasie całego pobytu polskie grupy mieszkały w Centrum Edukacji Ekologicznej w niewielkiej miejscowości Freiston, niedaleko od Morza Północnego.
Oto zajęcia realizowane w czasie pobytu:
13.09.11. – badania składu gatunkowego roślin wodnych porastających słone błota, organizmów żyjących w stawie i lagunie oraz obserwacja ptaków migrujących.
14.09.11. – wycieczka do Woolsthorpe, miejsca urodzenia Isaaca Newtona będącego jednocześnie muzeum prezentującym jego odkrycia z dziedziny optyki, fizyki i astronomii.
15.09.11. – wizyty w 2 szkołach podstawowych – St. Helena’s Church School in Willoughby i Tower Road School w Bostonie, gdzie nasi uczniowie zamienili się w aktorów i w formie przedstawienia teatralnego pokazali biografię Isaaca Newtona przeplataną doświadczeniami. Przedstawienie bardzo podobało się zarówno uczniom jak i nauczycielom.
16.09.11. – zwiedzanie zabytków w Bostonie i stolicy hrabstwa, Lincoln.
Nasi uczniowie wspaniale integrowali się uczniami angielskimi na zajęciach i w czasie wspólnych zabaw. Wymienili również adresy internetowe, więc miejmy nadzieję, że kontakty będą kontynuowane. W dniach 3 -7 października 2011 spodziewamy się nauczycieli ze szkoły w Willoughby z krótką wizytą w naszej szkole. Przyjadą oni z większą grupą, zamieszkają w Centrum Edukacji Ekologicznej Piaskach i prowadzić będą podobne badania oraz odwiedzą muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
PIERWSZAKI NA PIERWSZEJ WYPRAWIE
Dnia 23 września uczniowie klasy I d powitali Panią Jesień na wycieczce integracyjnej w Piastowie. Oglądając gospodarstwo agroturystyczne dzieci poznały wiele zwierząt: konie, koniki i kucyki, poczciwego osiołka, ogromnego wielbłąda, psy różnych ras, przemiłe kociaki, puszyste króliczki, kurki zielononóżki… oraz dowiedziały się, jak należy się nimi opiekować. Uczestnicy wzięli udział w przejażdżce starodawną bryczką po okolicy podziwiając piękne barwy jesieni.
Niezapomnianych wrażeń i dużo radości dostarczyły indywidualne przejażdżki konno. Wszyscy wesoło bawili się grając w piłkę, rzucając do celu, skacząc przez skakankę i kręconkę. Na koniec dzieci ze smakiem pałaszowały upieczone na ruszcie smaczne kiełbaski i wiejski chleb. Z żalem opuszczały gospodarstwo, gdyż każdy musiał pożegnać swojego ulubionego zwierzaka.
Zobacz także galerię zdjęć.
JESTEŚMY SZKOŁĄ Z ZIELONĄ FLAGĄ
To było prawdziwe święto edukacji ekologicznej!!!  22 września 2011, w Krakowie, podczas Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju, już po raz dziesiąty spotkały się najbardziej zaangażowane, w działania ekologiczne, szkoły. W tym roku aż 217 szkół z całej Polski zostało wyróżnione certyfikatami, które potwierdzają niezwykły wkład i wartość ich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Podczas konferencji, wzięło udział 300 uczestników: nauczycieli z całej Polski, przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wspierają Program swoim patronatem, Kuratoriów oraz organizacji pozarządowych.  Wśród wyróżnionych znalazła się już  po raz trzeci nasza szkoła!!! Dzięki zaangażowaniu proekologicznemu wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły otrzymaliśmy międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Certyfikat ten jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy obecnie ponad 15 000 szkół z 50 krajów z całego świata. W tym roku rekordowa liczba polskich szkół otrzymała ten certyfikat, bowiem decyzją Kapituły Programu przyznane zostały 124 certyfikaty Zielonej Flagi! Cieszymy się, że wśród nich jesteśmy i my! Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich i prosimy o jeszcze. Przed nami kolejny eko-rok;O)
PIERWSZAKI W MUZEUM
23.09.2011r. dzieci z klasy I b wyruszyły na swoją pierwszą klasową wycieczkę . Udały się do muzeum na  warsztaty, oparte na aktualnie prezentowanej wystawie "Wieś pędzlem i dłutem wyczarowana". Wystawa ta, utworzona z eksponatów z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, pokazuje różne przejawy sztuki ludowej, w tym oryginalne przykłady malowania na szkle. Pierwszaki wyczarowały kamieniczki, kwiaty , księżniczki i wiele innych cudeniek. Dzieci klas pierwszych będą w tym roku częstymi gośćmi muzeum, bo realizują program "Elbląska przygoda".
TANIEC TO PASJA, TANIEC TO MODA
We wrześniu uczniowie naszej szkoły zapisują się na różne dodatkowe zajęcia. Pomagamy im w podjęciu decyzji - co wybrać! Może mają zdolności taneczne. Dzisiaj - 20.09.2011 r. - uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć pokaz tańca zwnego HIP-HOP. Kolebką tego tańca są Stany Zjednoczone, a początki jego rozwoju przypadają na lata 70-te XX wieku. HIP HOP jest mieszanką takich stylów jak: locking, poping, rocking, b-boing, hip hop, crumping, new style, house. To najbardziej popularny taniec dzisiejszych czasów. Zobaczcie sami!!!
DRUGOKLASIŚCI ODWIEDZIŁY MIKOŁAJA KOPERNIKA
Dnia 15 września uczniowie klasy drugiej c i d wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Fromborka. Celem było poznanie miejsca , gdzie żył ,pracował, prowadził swoje obserwacje astronomiczne Mikołaj Kopernik. Dzieci zwiedziły muzeum, zapoznały się z jego dorobkiem, dziełem "O obrotach sfer niebieskich". Były w katedrze, widziały tablicę upamiętniającą i grób tego sławnego Polaka oraz piękne ołtarze. Wysłuchały koncertu organowego. Najbardziej utkwiły dzieciom w pamięci poruszające się aniołki. Wzięły udział w seansie astronomicznym, zgłębiły swoją wiedzę o planetach , gwiazdach , gwiazdozbiorach. Do Elbląga dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.
SPRZĄTANIE ŚWIATA W MIEŚCIE, Z EKOLUDKIEM

Dzisiaj -17.09.2011 na Plac K. Jagiellończyka, przybyły nasze dzieci z klasy 3b i 6b, na spotkanie z Ekoludkiem. On to wraz z elbląskimi harcerzami przygotował dla nich, z okazji Akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, ciekawe edukacyjne zadania: EKOSCRABLE  I EKOPORTRET. Obie drużyny w pierwszym zadaniu układały wyrazy na scrablowej planszy, odpowiadały na pytania ukazując wysoki poziom świadomości ekologicznej i ogólnej wiedzy na tematy związane z proekologicznym sposobem życia. Wykzły znajomość problemu zanieczyszczenia środowiska odpadami i racjonalnej gospodarki nimi. W drugiej konkurencji połączyliśmy siły obu drużyn i Karinę z kl. 3b "zmieniliśmy" w Ekoludka. Po skończonej pracy dzieci wyszły na scenę. Wykrzyczały nasze ekohasło : Jestem sobie E-k-o-l-u-d-e-k Ekoludek...(kliknij) i pięknie zaprezentowały nasz portret, i... wygrały(!!!) pokonując wszystkie przybyłe drużyny na dzisiejszą imprezę. Gratulujemy!!!

SPRZĄTANIE ŚWIATA NA OSIEDLU
Kiedy podwórze tonie w papierach i plastikach, kiedy ławka pod blokiem zarzucona jest butelkami po piwie, a pobliski rów wypełniony starymi meblami - nareszcie jest jak trzeba.
Śmiecimy, bo tak lubimy?
Oczywiście, że NIE!!! Ale skoro nie lubimy mieszkać na śmietnisku, to kto je urządza pod naszymi domami, przy ogródkach działkowych i we wszelkich możliwych miejscach? Doskonałą kryjówką są krzewy i zagajniki — tu można znaleźć nie tylko folię, plastik, papiery, ale także zniszczone domowe sprzęty, meble, gruz, stare okna… Nasze osiemnastkowe dzieci wyruszyły dziś (16 września) na osiedle Zawada, zawstydzając niejednego dorosłego mieszkańca osiedla - pokazując, że wyrzucenie śmieci w odpowiednim miejscu (do kontenera, do śmietnika) to minimum przyzwoitości.
SPRZĄTANIE ŚWIATA W SZKOLE
Wszyscy ludzie lubią spędzać czas w czystym , miłym otoczeniu. Zarówno w domu jak i poza nim staramy się, aby było porządnie posprzątane. Nie zastanawiamy się jednak, co się dzieje z wyrzucanymi przez nas odpadami. Przeciętny mieszkaniec Polski rocznie wyrzuca prawie 250 kg śmieci. Śmieci wyrzucone przez człowieka ulegają rozkładowi przez wiele, wiele lat. Niektóre z nich, na przykład plastikowe zabawki, w ogóle nie ulegają rozkładowi. Co roku z okazji  "Sprzątanie Świata" SKO organizuje akcję "Zmień klamoty na pieniądze". Dzieci na korytarzach rozkładają niepotrzebne rzeczy: książki, zabawki, płyty, pluszaki, pudełka,... i zachęcają innych do kupowania. Korzyści jest wiele!!! Zabawki nie lądują w śmietniku, nasze dzieci uczą się przedsiębiorczości, w domu jest porządek ;O)
ZAPRASZAMY NA ZEBRANIA
13 WRZEŚNIA ZEBRANIA KLAS I-III,                    14 WRZEŚNIA ZEBRNIA KLAS IV-VI                      ZAPRASZAMY!!!                 Kliknij po więcej informcji
NIEBIESKI I ZIELONY - EDUKACJA POZA KLASĄ
Ośmioosobowy zespół dzieci z naszej szkoły dziś (12 września 2011) wyruszył wraz z p.Krystyną Adamkiewicz i p.Elżbietą Okońską do Wielkiej Brytanii, w ramach realizacji projektu Commenius Regio. Poznawanie i rozumienie przez dzieci ich środowiska naturalnego poprzez bezpośredni kontakt i działania poza klasą szkolną są bardzo ważnym zadaniem edukacyjnym. Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości istoty tego założenia. Angielscy gospodarze zaprezentują nam postać Izaaka Newtona. Rewizyta już w październiku - miesiącu, który ogłaszamy, dla siebie i naszych gości, miesiącem Mikołaja Kopernika.

Partnerzy projektu: Miasto Elbląg i Hrabstwo Lincolnshire nawiązali pierwsze, początkowo nieformalne, kontakty już w 2008 r. Rozwijająca się współpraca doprowadziła do coraz większej liczby szkół i placówek współdziałających ze sobą.
KONKURS SKO STARTUJE!!!
Kosmiczna skarbonka - to praca, na której wykonanie czekamy do końca września. Nasi utalentowani osiemnastkowicze do dzieła! Majsterkujcie, rączek nie żałujcie. Zaskoczcie nas swoimi pomysłami . Wasze prace wyeksponujemy podczas wizyty gości z Wielkiej Brytanii. Naszym partnerom w ramach programu Comenius Regio chcemy przybliżyć postać Mikołaja Kopernika. Razem realizujemy projekt NIEBIESKI I ZIELONY - edukacja poza klasą. Wiemy , że nie brak Wam talentu i pasji.
PRZYJĘLIŚMY ZAPROSZENIE!!!
Witam, organizuję w moje galerii akcję pod nazwą Projekt Motyl. Jest to projekt upamiętniający śmierć 1500 000 zamordowanych dzieci w holokauście. Przez całe wakacje w każdy wtorek było można przychodzić do galerii i wykonywać motyle które potem wyślemy do muzeum holokaustu w Houston, które jest pomysłodawcą całej akcji.
Przez lato zebrałam 317 motyli wykonanych różnymi technikami. W tej chwili można obejrzeć wystawę prac na Starym Mieście przy ul. Garbary 6. Chciałabym powiększyć tę liczbę przed wysłaniem i proszę szkoły o przyłączenie się do akcji, aby chociaż jedne zajęcia w każdej klasie poświęcić na motyle.
                                                                                                                                  Pozdrawiam
                                                                                                                              Anna Wylocińska
Zdjęcie motyla można wysłać na adres: butterflyproject@hmh.org .
Szczegółowe informacje: www.hmh.org/ed_butterfly1.shtml
ZAPRASZAMY
Zapraszamy do odwiedzania elektronicznej platformy edukacyjnej
JUŻ NIEDŁUGO - ZAMIEŃ KLAMOTY NA PIENIĄDZE

Już w piątek 16.09.2011r. zapraszamy do udziału w naszej akcji. RAZEM POSPRZĄTAJMY ŚWIAT. Niech nic się nie zmarnuje. Zacznijmy od własnych domów. Jak zawsze udostępnimy Wam stoliki i materace na szkolnych korytarzach.

Hasłem przewodnim „Sprzątania Świata-Polska 2011” jest: "Lasy to życie - chrońmy je". W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Będziemy mówić o lesie, jako całym skomplikowanym ekosystemie (a nie tylko drzewostanie), znaczeniu lasów oraz likwidować dzikie wysypiska śmieci niszczące obszary leśne.
Termin tegorocznej akcji: 16-17-18 września 2011 roku.
      

VI ELBLĄSKIE ŚWIĘTO CHLEBA
3 i 4 września w naszym mieście rozbrzmiały fanfary i ogłosiły szóste już Święto Chleba. Wszędobylskie trzeciaki (3b) pod wodzą p. D. Życzkowskiej zawitały na Starym Rynku. Tam obejrzały stoiska ponad 130 wystawców z całej Polski i z Litwy.  Toż to prawdziwy jarmark!!! Pełno tu piekarzy i wędliniarzy, są też producenci biżuterii i rękodzieła i sprzedawcy wielu, często bardzo dziwnych, rzeczy. Tu gra pan na gitarze, a tu słychać disco polo. Biegniemy do sceny, będą konkursy i pokazy dla dzieci - rozbrzmiewały głosy trzeciaków. Potem zakupy i wizyta u rycerzy. Między katedrą a rzeką zobaczyć można było stare karabiny (prezentowało je stowarzyszenie „Denar”), średniowieczną katapultę, w dodatku miotającą co jakiś czas pociski, walczących rycerzy i wikingów Woja Ławrynowicza, a nawet posłuchać grającego na flecie Ryszarda Skotnickiego.

Świetnie się bawiliśmy!!!

OGŁASZAMY NABÓR KANDYDATÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Uczeń zgłaszający swoją kandydaturę musi podać swoje imię, nazwisko oraz klasę wraz z podpisami 40 uczniów szkoły popierających jego kandydaturę. Prosimy o składanie kartek z 40 podpisami nie później niż do 7 września (środa) do pani Anety Bańki. Uczniowie, którzy zdobędą odpowiednią ilość podpisów mogą przeprowadzić kampanię wyborczą (np. przedstawić swoją osobę na plakacie), która będzie trwała do 12 września (poniedziałek). Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się we wtorek (13 września). Na karteczkach przeznaczonych do głosowania uczniowie zapisują 3 wybranych przez siebie kandydatów. Nie wolno głosować na siebie!
                                                         Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów i życzymy powodzenia !!!
AKADEMIA ODKRYWCÓW
Dotknij, Sprawdź, Zrozum, to hasła przewodnie interaktywnej wystawy eksperymentów pod tytułem „Akademia Odkrywców”, która w sobotę 3 września zawitała do Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu.

Odkrywcy z klasy 3b uczestniczyli w zabawach akademii, wzięli udział w warsztatach oraz oglądali szereg pokazów. Dowiedzieli się m.in. jak smakuje herbata balonowa i sami ją zaparzyli;O) Zbudowali most bez użycia gwoździ,... Dział poświęcony ludzkiemu oku, przyciągał, jak magnez. Mali naukowcy przyglądali się tablicom pt. Złudzenia optyczne, korzystali z mikroskopu i wizuariera. Zdobywaniu wiedzy nie było końca!!! Bowiem Odkrywcy nie tylko dowiedzieli się, kto wymyślił kalejdoskop, ale też własnoręcznie go zrobili. Na zakończenie sprawdzili właściwości ciekłego azotu. Zamrażaniu nie było końca!!! Zmroziliśmy kwitki, parówkę, owoce, gąbki. Było naukowo i wesoło!!!
SZKOŁA Z PASJĄ
Koniec wakacji nadszedł. Wszystko co dobre szybko się kończy!!!

Minister Katarzyna Hall ogłosiła rok szkolny 2011/2012 Rokiem Szkoły z Pasją.

Nasza szkołą jest SZKOŁĄ Z PASJĄ!!! Chwalcie się swoimi pasjami!!! Wielu z Was tańczy, śpiewa, uprawia sporty, maluje, składa origami. Pokażcie swoje hobby na stronie internetowej. Przesyłajcie zdjęcia na email sp18@sp18elblag.pl  lub przynieście na nośniku CD, "kości",.... do sali 27. Reportaże będą umieszczane na bieżąco;O)

ZAPRASZAMY!!!

HEJ HO, HEJ HO DO SZKOŁY BY SIĘ SZŁO!!!

Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
klasy IV-VI - 9.00
 klasy I-III - 10.00
klasy 0 - 11.00      

INFORMACJA PEDAGOGA SZKOLNEGO - STYPENDIA
• od dnia 30.08.2011r. w godz. 10.00 – 14.00 osoby ubiegające się o w/w stypendium proszone są o pobieranie wniosków u pedagoga szkolnego (gabinet 44);
• ostateczny termin składania wniosków, wraz z kompletem dokumentów mija 15.09.2011r;
• pomoc w formie dofinansowania przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, których dochód na osobę nie przekracza 351 zł (netto);
• do wniosku należy dołączyć: udokumentowany dochód wszystkich członków rodziny z miesiąca sierpnia 2011r. (netto), do dochodu nie wlicza się jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;  zaświadczenie wydane przez MOPS w Elblągu, potwierdzające dochód rodziny w miesiącu sierpniu 2011r.;  osoby nie korzystające z zasiłku rodzinnego, dodatków do tego zasiłku dołączają do wniosku, na piśmie, stosowne oświadczenie.
INFORMACJE RELIGIJNE - KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA
• 1 września godz. 8.00 – Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli
i rodziców
• 2 września – godz. 16.30 Pierwszy piątek miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. dzieci z klas III – VI. Spowiedź dzieci klas III od godziny 16.00
• 4 września- niedziela- godzina 11.30 – rozpoczęcie nowego roku katechetycznego. Poświęcenie przyborów szkolnych (plecaków z wyposażeniem) dla uczniów klas I. Zapraszamy na tę uroczystość dzieci i rodziców.
INFORMACJA PEDAGOGA SZKOLNEGO

Uwaga Rodzice!

W związku z Rządowym programem pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” 2011/2012 zachęcam do pobierania wniosków o w/w dofinansowanie.
KLIKNIJ PO WIĘCEJ>>>

ZESTAW PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2011/2012

klasy 0-3 pobierz>>>
klasy 4 pobierz>>>
klasy 5 pobierz>>>
klasy 6 pobierz>>>

 Copyright © 2007 D. Życzkowska