UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

ARCHIWUM

II EDYCJA
I EDYCJA

KONTAKT


SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43
sp18elblag.sekretariat@wp.pl

W SZKOLE


SZKOŁA DLA RODZICÓW

alt Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:
 Wychowywać to kochać i wymagać.

ORGANIZATORZY

Katarzyna Chadaj   Sylwia Szulecka

KOLEJNA EDYCJA ZAKOŃCZONA  2015/2016
…tak niedawno zaczęliśmy spotkania, a już pożegnania nadszedł czas…
zgodnie powtarzali rodzice – absolwenci „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” - V i VI edycji programu, który wzorem lat ubiegłych z sukcesem realizowany był na terenie naszej szkoły.

To, z czym Rodzice, (tu, ku naszej jeszcze większej radości, podkreślić należy udział obojga Rodziców) zapoznali się na zajęciach, sprawiło, iż pytanie „jak wychowywać?”, stało się kanwą do nowych, konstruktywnych pomysłów, do dialogu…
Ci, którzy od razu czynili z teorii praktykę, odnosili wymierne sukcesy.
Wzrastał duch wzajemnego zrozumienia, życzliwości oraz poszanowania uczuć, potrzeb i praw każdego członka rodziny (bez wyjątku).
Powstała przestrzeń dla „Rodzica Uważnego”, jednocześnie rozpoczął się proces poszukiwania „grudek złota” (Rodzice przeszkoleni już wiedzą, co kryje to stwierdzenie…), co, w naszej ocenie, jest bezcenne ;)).

Dziękujemy jeszcze raz za udział, za wszystkie wzruszenia i radości, które towarzyszyły nam podczas tegorocznych dwóch edycji.
Jeszcze raz gratulujemy pomysłu i dziękujemy za fantastyczne filiżanki. Mamy nadzieję, iż zwroty na nich uwiecznione zostały usunięte ze słownika Rodzica – Naszego Absolwenta, nam natomiast przypominają o Was, Rodzicach mówiących „po nowemu”.
Dziękujemy również za piękne storczyki, które stały się idealną dekoracją naszego gabinetu i cieszą nie tylko nasze oko ;))

Życzymy wszystkim Rodzicom, tym którzy brali udział w zajęciach, jak i tym, którzy zechcą spotkać się z nami w kolejnych edycjach, wystarczająco dużo zdecydowania i determinacji, aby uczynić każdy następny dzień lepszym, niż poprzedni….

Organizatorzy "Szkoły"

Tak Rodzice tegorocznych edycji komentują zajęcia w których uczestniczyli…

„Jestem bardzo zadowolona z podjęcia decyzji o uczestnictwie w „SzR”, a jeszcze większe zadowolenie dało mi to, że również w spotkaniach uczestniczył mój mąż.
Jestem matką dwóch córek w wieku 13 i 6 lat. Od dwóch lat oboje z mężem mieliśmy problem w kontaktach z naszą starszą córką. Oboje podjęliśmy decyzję o uczestnictwie w zajęciach „SzR”.
Dzięki tym spotkaniom udało nam się lepiej zrozumieć nasze dzieci. Uważam, że lepszy mam kontakt zwłaszcza ze starszą córką. Spotkania pokazały mi jakie błędy popełniałam, jak bardzo nie potrafiłam zrozumieć okresu buntu mojej córki. Dzisiaj z radością stwierdzam, że jestem silniejszą matką, bardziej odporną na prowokację. Zrozumiałam, że mój upór to nie wszystko. Wiem, że każdy człowiek powinien mieć trochę swojej przestrzeni. Dzisiaj częściej się śmieję, lepszy kontakt mam ze swoimi córkami. Zdarzają się jeszcze spięcia, ale jest już inaczej – lepiej.
Uważam, że każdy rodzic powinien skorzystać z tak fachowej kadry „SzR”.

„Każdemu mogę polecić „Szkołę dla Rodziców”.
Pozwoli spojrzeć na swoje dziecko w zupełnie innym świetle, niż na co dzień.
Pozwoli złapać dystans, zatrzymać się na chwilę i przeanalizować pewne zachowania, sytuacje z domu.
Po zakończeniu „Szkoły dla Rodziców” całkiem inaczej postrzegam córkę, zauważam jej uczucia, potrzeby, a nawet myślę, że je coraz lepiej rozumiem”.

„Szkoła dla Rodziców” dała mi przede wszystkim zrozumieć bardziej potrzeby i problemy mojego dziecka. Przypomniała mi również, jak ważne w życiu są uczucia, które ułatwiają porozumiewanie się w mojej rodzinie.
Wielki szacunek dla Pań prowadzących za miłą atmosferę zajęć i nie tylko… za dobre rady! Poz :)”

„Miło, serdecznie i z uśmiechem na twarzy wspominam te 10 tygodni w „Szkole dla Rodziców”. Dużo się nauczyłam.
Jak słuchać dziecko, jak wyrażać uczucia. Od pierwszego tygodnia chodzenia wprowadzałam to w życie syna. Są duże efekty „Szkoły”. Jeszcze długa przede mną droga, ale mam nadzieję…
Polecam serdecznie, miło spędzony czas, nauka nie poszła w las”.

1. „ Każdy, bez wyjątku, powinien skorzystać z tego typu zajęć. Piszę Każdy – kto pracuje z dziećmi.
2. Super było uczyć się zarówno od Pań prowadzących ale również od grupy.
3. Wszystkich, którzy zechcą mnie słuchać będę zachęcała do „Szkoły dla Rodziców”, bo naprawdę warto!
4. Ja osobiście wyniosłam bardzo wiele wskazówek i gotowych myśli do działania  ”.

„ Szkoła” była (wielki żal, że piszę to w czasie przeszłym) dla mnie bardzo ważnym i cennym doświadczeniem.
To miejsce, w którym wiedza o tym jak wychowywać dzieci, jak z nimi rozmawiać i jak układać z nimi własne relacje łączy się z doświadczeniem posiadanym przez Rodziców uczestniczących w zajęciach.
„Szkoła” dostarcza wielu, wielu kierunkowskazów prowadzących do celu, jakim jest wychowanie szczęśliwego dziecka. „Szkoła” to miejsce dla każdego Rodzica i osoby, która zajmuje się wychowaniem dziecka.
Ogromny profesjonalizm Pań prowadzących zajęcia. Dziękuję!”.

„Serdecznie zachęcam do udziału w zajęciach „Szkoły dla Rodziców” wszystkich rodziców, ponieważ w przesympatycznej atmosferze, można było na nich otrzymać od Pani Katarzyny Chadaj i Pani Sylwii Szuleckiej profesjonalne wsparcie. Bardzo się cieszę, że mogłam w nich uczestniczyć, wymienić się doświadczeniem z innymi mamami i obserwować, jak zmieniają się relacje w mojej rodzinie.
Dzięki warsztatom mogłam nauczyć się języka, który prowadzi do dziecięcego serca.
Uświadomiłam sobie, jak wielką moc mają wypowiedziane słowa do dziecka, jak wiele możemy mu pomóc, a jak wiele zburzyć. Zajęcia pozwoliły wywołać refleksję nad własną postawą rodzica. Otrzymałam wspaniały fundament, na którym będę budować więzi oparte na miłości i szacunku. Przekazana wiedza pomoże mi w wychowaniu dzieci na dojrzałych i szczęśliwych ludzi”.
EDYCJA 2015/2016
Kolejne warsztaty przed nami - 21.10.2015r. o godzinie 17.00 rozpoczynamy V edycję "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców".  Ze względu na bardzo duże zainteresowanie Państwa ponownie zaistniała potrzeba zorganizowania dwóch edycji „Szkoły”.
Na wiosenną edycję zaprosimy kolejnych z Państwa, którzy zgłosili chęć udziału w warsztatach podczas wrześniowych zebrań (prosimy o cierpliwość). Cieszy nas niezmienne zainteresowanie Państwa zajęciami i głęboko wierzymy w to, iż podejmowany trud oraz konsekwencja w postępowaniu pomogą Państwu osiągnąć sukces wychowawczy.
                                                                    Życzymy wytrwałości! ;)) Organizatorki "Szkoły"
KOLEJNA EDYCJA ZAKOŃCZONA 2014/2015
…tak niedawno zaczęliśmy spotkania, a już pożegnania nadszedł czas…
usłyszałyśmy z ust mam, które są już absolwentkami „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” - III i IV edycji tego programu, realizowanego na terenie naszej szkoły.

To, z czym Panie zapoznały się na zajęciach, sprawiło, iż pytanie „jak wychowywać?” zostało nieco odczarowane, nabrało przyjaznego brzmienia, stało się kanwą do nowych, konstruktywnych pomysłów, do dialogu…
Wyczekiwany sukces wychowawczy znalazł się w zasięgi ręki. Powstała przestrzeń dla Rodzica Uważnego, co, w naszej ocenie, jest bezcenne ;)).

Dziękujemy jeszcze raz za udział, za wszystkie wzruszenia i radości, które towarzyszyły nam podczas tegorocznych dwóch edycji.

Życzymy wszystkim Rodzicom, tym którzy brali udział w zajęciach, jak i tym, którzy zechcą spotkać się z nami w kolejnych edycjach, wystarczająco dużo zdecydowania i determinacji, aby uczynić każdy następny dzień lepszym, niż poprzedni….

Organizatorzy "Szkoły"


Zmotywowane faktem, iż zajęcia cieszą się ciągłym zainteresowaniem Państwa, a o naszą działalność dopytują się również Rodzice dzieci nie z naszej szkoły, zapraszamy na kolejne edycje z początkiem roku szkolnego 2015/2016.

A oto kilka komentarzy na potwierdzenie tego, iż warto:

„Będąc nastoletnią dziewczyną myślałam, że moje dzieci będą grzeczne, posłuszne i wystarczy tylko jedno moje spojrzenie zamiast krzyku. Rzeczywistość okazała się inna, mniej kolorowa. Wychowanie dzieci jest trudne, staramy się nie popełniać błędów naszych rodziców, zapewnić dzieciom dobre warunki do rozwoju. Chcemy, żeby były szczęśliwe, odpowiedzialne i samodzielne. Niestety, dążąc do tego, często działamy po omacku i na „czuja”. Dlatego właśnie przyszłam do „Szkoły dla Rodziców”. Chciałam dowiedzieć się, co robię źle, jakie błędy popełniam, co mogę zrobić, aby dobrze przygotować dzieci do życia w świecie „dorosłych”. Zajęcia w „Szkole” pokazały mi, jak rozmawiać z dziećmi na tematy trudne, jak rozwiązywać konflikty, jak ważne jest zaspokajanie potrzeb własnych i dzieci. Zobaczyłam, że okazywanie dzieciom ciepła i czułości można pogodzić z byciem konsekwentną i nieugiętą, kiedy trzeba. Zrozumiałam, że ustalone zasady to podstawa, na której można budować silną rodzinę. Jeden z ważniejszych dla mnie tematów to „wpisywanie w role”. Nie byłam wcześniej świadoma, że to my dorośli narzucamy własnym dzieciom (zamykamy je w szufladki) wizerunek samych siebie.
Co było dla mnie najważniejsze? Czego się nauczyłam?
Widzę, ile jeszcze popełniam błędów, ile razy emocje biorą górę nad wiedzą, którą zdobyłam w szkole, ale czuję się silniejsza i oczekuję od siebie większej konsekwencji i stanowczości. Jeśli chodzi o atmosferę na zajęciach, to chyba lepszej być nie mogło. Przed pierwszymi warsztatami zastanawiałam się, jak będzie, bałam się, czy będę w stanie się otworzyć i szczerze rozmawiać. Okazało się, że strach był nieuzasadniony. Każde zajęcia niosły ze sobą dużo śmiechu i radości, nawet mimo łez, które czasem się pojawiały. Będzie mi bardzo brakowało tych godzin w czwartkowe popołudnia.
Na koniec chciałam Paniom ogromnie podziękować za trud przygotowania zajęć, za poświęcony czas, za poczucie humoru, za chęć wysłuchania moich problemów i pomoc w ich rozwiązaniu, za zrealizowany pomysł otwarcia „Szkoły dla Rodziców”. Za to wszystko serdecznie dziękuję”

„Szkoła dla Rodziców” to ciekawe spotkania, pełne pozytywnych doświadczeń, prób, emocji. Czas oczekiwania na kolejne spotkania mijał piorunująco szybko, stawiając przed nami kolejne wyzwania”

„Miałam ogromną przyjemność uczestniczenia w ostatnich zajęciach „Szkoły dla Rodziców”. Choć jestem matką trójki dzieci, ta szkoła pokazała mi zupełnie inne oblicze macierzyństwa. Panie prowadzące nauczyły, jak można „załatwić” pewne sprawy ze swoimi dziećmi, jak być rodzicem konsekwentnym, a co za tym idzie – mieć szczęśliwe dzieci, będąc szczęśliwą i spełnioną Mamą. Polecam każdemu, kto jeszcze nie uczestniczył, bo 30 godzin w „Szkole dla Rodziców” to nie tylko nauka, ale miła atmosfera, możliwość poznania innych Rodziców i ich problemów, ale też fantastycznie i pożytecznie wypełniony czas. Dziękuję Pani Kasi, Pani Sylwii i Wszystkim „Dziewczynom-Mamom” za wspólnie spędzony czas.”
ECHO II EDYCJI
A oto parę komentarzy, które pozostawili nam rodzice z przesłaniem, aby podać dalej…
„Bardzo pomocny i przydatny kurs. Poprawia relacje z dzieckiem oraz pomaga w kontrolowaniu swoich emocji. Nie jest łatwo wszystkie zasady wprowadzić w życie, jednak myślę, że krok po kroku i będzie coraz lepiej.
Polecam wszystkim rodzicom!”

„Pozytywnie jestem zaskoczona udziałem w tych warsztatach.
Fantastycznie prowadzone ćwiczenia przez panie pedagog i psycholog szkolną pozwoliły mi samej wgłębić się najpierw w swoje dzieciństwo. Pozwoliły mi wczuć się, co czułam sama, kiedy moi rodzice „dla mojego dobra” wydawali mi rozkazujące polecenia, karali mnie lub ignorowali moje prośby…
Dlatego z przerażeniem zauważyłam, że traktuję moje dziecko podobnie. W tym momencie postanowiłam popracować najpierw nad sobą, abym mogła prostymi słowami, uważnym słuchaniem i prawdziwym wyrażaniem swoich uczuć, mogła pomóc zmienić się także mojemu dziecku.
Dlatego polecam te warsztaty wszystkim moim znajomym, ponieważ daje mi to poczucie niesamowitej radości, kiedy widzę, że moje dziecko jest radośniejsze, pewniejsze siebie, od kiedy zaczęłam stosować te „triki”.
Słowo KOCHAM CIĘ stało się u nas codziennością.”

„ Jestem zadowolona!
Dziękuję za poświęcony czas, za te wskazówki, za wszystko, co sprawiło, że dziecko mnie słucha, a ja słucham mojego dziecka, które jest moim największym skarbem.
Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału.”

My ze swojej strony jeszcze raz dziękujemy uczestnikom tegorocznej I i II edycji za wspólne zmagania i serdecznie zapraszamy na zajęcia w kolejnych edycjach!!!
II EDYCJA ZAKOŃCZONA
Właśnie zakończyłyśmy II edycję Szkoły dla Rodziców i Wychowawców!!! Zajęcia rozpoczęły się 12.02.2014r. i trwały do 16.04.2014r. Według uczestniczek tej edycji spotkania dały im wiele satysfakcji, radości jak i mile spędzonych chwil w dobrym towarzystwie. Uświadomiły również, jakich zmian można jeszcze dokonać aby „mówiąc do dzieci one chciały słuchać jak również, jak ich słuchać, żeby chciały mówić”. Działając jednocześnie w duchu wzajemnego zrozumienia, życzliwości oraz spokoju, a pojawiające się konflikty zawsze rozwiązywać, ale metodą zwaną „bez porażek” (najlepszą w budowaniu właściwych relacji rodzic-dziecko-dziecko-rodzic/rówieśnik).

Ogromną motywacją dla nas jest fakt,
iż zajęcia cieszą się ciągłym zainteresowaniem Państwa!!!

W związku z tym informujemy, iż z III edycją ruszymy z początkiem roku szkolnego 2014/2015. W pierwszej kolejności zaprosimy do udziału w warsztatach grupę rodziców, która przełożyła zajęcia z końcówki tego roku na początek kolejnego, w pełni Państwa rozumiejąc, iż z „nowym rozdaniem” rodzą się nowe siły i chęci do zmian!

ECHO I EDYCJI
I edycja Szkoły dla Rodziców i Wychowawców zakończona z sukcesem!!!!

Od 06.11.2013r. 10 rodziców podjęło zmagania z samym sobą jak i swoimi pociechami, aby w rezultacie nauczyć się mówić do dzieci „po nowemu”.
Działali w przestrzeni MIŁOŚCI I WYBACZANIA, PRAWDY I HUMORU, gdzie słowa PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ, OCZEKUJĘ, WYMAGAM stały się stałymi mieszkańcami – członkami ich rodzin.
Rozpoczęli zajęcia z obawą, czy te spotkania pomogą w codziennych wychowawczych zmaganiach???
Na efekty nie trzeba było długo czekać. Ci, którzy od razu czynili z teorii praktykę odnosili wymierne sukcesy. Wzrastał duch wzajemnego zrozumienia, życzliwości oraz poszanowania uczuć, potrzeb i praw każdego członka rodziny (bez wyjątku).
RODZICE KOMENTUJĄ
A oto anonimowe, autentyczne komentarze i refleksje tych, którzy ujawniając przyczyny porażek wychowawczych poznawali dzielnie sposoby ich uniknięcia, „ucząc” się tym samym rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego.

„ Zapisałam się na zajęcia, bo byłam bardzo ciekawa, czego się jeszcze dowiem, a co być może potwierdzę, że dobrze postępuję jako rodzic. Cisze się, że nie zrezygnowałam, bo otworzyły mi się oczy na wiele sytuacji, które na co dzień się zdarzają w rodzinie.”
Dziękuję
„ Bardzo ważne zajęcia dla rodziców, którzy chcą dla swojego dziecka najlepiej.”
Uzyskała dużo cennych wskazówek, jak nawiązać pozytywne relacje ze swoim dzieckiem.”

„Szkoła dla Rodziców pozwoliła mi spojrzeć z innej strony, ze strony dziecka, co myśli, czuje, czego oczekuje ode mnie.”

„Kluczem do sukcesu rodzicielskiego jest wytrwałość, konsekwencja i chęć zrozumienia swojego dziecka.
„Szkoła dla Rodziców” – podobno nikt nas nie uczy, jak być rodzicem… a jednak 

„Szkoła dla Rodziców to bardzo ciekawe spotkania, „uczą” nas jak inaczej spojrzeć na dziecko, jak go słuchać, jak z nim rozmawiać, bo to najtrudniejsze. Dużo dają ale wprowadzanie zmian nie jest łatwe i kosztuje dużo cierpliwości.”
„Szkoła dla Rodziców to ciekawe spotkania, pełne pozytywnych doświadczeń, prób, emocji. Czas oczekiwania na kolejne spotkania mijał piorunująco, stawiając przed nami kolejne wyzwania.”

„Miło, sympatycznie, z humorem. Jeszcze wszystko, z każdej „lekcji” do mnie nie dotarło, ale dużo rzeczy zostało w głowie, które na pewno wprowadzę w życie.”

1. „ Warsztaty prowadzone w miłej atmosferze.”
2. „Na pewno warto spróbować skorzystać z takich zajęć.”
3. „Ciekawe pomysły na poprawę stosunków miedzy rodzicem a dzieckiem.”
4. „Chcąc wpłynąć na zachowanie dziecka, skorzystaj z oferowanych przez szkołę warsztatów dla rodziców. To nic nie kosztuje, a jedynie może pomóc.”
5. „Warsztaty dobre zarówno na poprawę stosunków z dzieckiem, jak i dla samych rodziców.”
6. „Warsztaty pozwalają (pomogą) przeanalizować proces wychowania własnego dziecka. Dzięki nim można dostrzec, gdzie popełnia się błędy i jakie mają one wpływ na zachowanie Twojego dziecka.”
7. „Masz problem z własnym dzieckiem, spróbuj skorzystać z oferowanych warsztatów dla rodziców. Poznasz sposoby i metody, które ułatwią kontakt z dzieckiem. Warsztaty na pewno dla rodziców konsekwentnych.”
8. „Masz dość samotnego zmierzania się z negatywnym/nieodpowiednim zachowaniem własnego dziecka? spróbuj skorzystać z oferty szkoły. Nie tylko Ty masz problem z dzieckiem i nie jesteś jedyną, która chciałaby to zmienić. Ale masz wsparcie w innych.”

„ Do Szkoły dla Rodziców trafiłam w bardzo trudnym dla mojej rodziny momencie, gdy sytuacja wymagała już pomocy specjalistów. Bez dodatkowego wsparcia ze strony „SzR” byłoby mi dużo trudniej. Cotygodniowe spotkania uświadamiały mi, że nie jestem ze swoim problemem sama. „SzR” przede wszystkim uczy jak rozwiązywać konflikty z dzieckiem, które pojawiają się na co dzień. Uczy rozmawiać bez okazywania złych emocji i przede wszystkim uważnie słuchać dziecka. „SzR” poleciłabym wszystkim rodzicom, i tym którzy mają problemy, i tym którzy chcieliby po prostu nauczyć się rozmawiać ze swoimi dziećmi. Uważam, że „SzR” powinna być obowiązkowa dla każdej osoby, która została rodzicem.”

A my jako prowadzący te warsztaty dziękujemy jeszcze raz wszystkim uczestnikom, wyrażając tym samym szacunek i podziękowania za wspólne zmagania.
Rekomendujemy i zapraszamy na zajęcia w kolejnych edycjach!!!

 
 Copyright © 2007 D. Życzkowska