ZIELONA NIĆ POROZUMIENIA

Z dniem 1 lutego 2011 zakończyliśmy projekt Zielona Nić Porozumienia i rozpoczynamy nowy pod nazwą "Podaj dalej".

NASI NOWI PARTNERZY

Bank HSBC więcej >>>
Szkoły z Anglii więcej>>>

MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI 2010

3 grudnia 2010 w czterech punktach miasta Elbląga odbyła się eko-impreza MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI. Inicjatorami akcji była sieć szkół działających w Elblągu w ramach międzynarodowego certyfikatu „ZIELONA FLAGA” - Szkoły Podstawowe: 11, 12 i 18 oraz Gimnazjum nr 4 przy wsparciu Zakładu Utylizacji Odpadów i Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej ODN w Elblągu. Dzięki temu przedsięwzięciu aktywnie włączyliśmy się w kampanię społeczną "Zadbaj i nie płać...", której organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Podjęliśmy działania na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami w naszej gminie grodzkiej.
 Celem akcji była zbiórka elektrośmieci. Są to zużyte, stare lub niepotrzebne komputery, telefony komórkowe, odtwarzacze video, elektryczne maszynki do golenia, świetlówki (w tym świetlówki kompaktowe potocznie nazywane żarówkami energooszczędnymi), lodówki, pralki, wiertarki, zabawki elektryczne i wszystkie inne urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie. wyrzucone do śmietnika lub porzucone gdzieś w lesie, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Znajdujące się w nich szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub samodzielnie zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych i przez wiele lat sieją spustoszenie w świecie przyrody i zagrażają zdrowiu wszystkiego , co żyje.
Przez tylko dwie mroźne godziny uzbieraliśmy 2200 kg elektrośmieci!!!!

Na koniec wołamy: Elblążaninie system gospodarowania odpadami komunalnymi zaczyna się w Twoim domu! Segregując odpady „u źródła” zmniejszasz ich ilość na składowisku!!! i zapraszamy WSZYSTKICH do włączania się do wspólnych zielonych akcji. Kolejna duża zbiórka odpadów odbędzie się w kwietniu pod hasłem ZAJĄCZKOWY PREZENT DLA ZIEMI. Zapraszamy do współpracy nie tylko szkoły - każda instytucja dbająca o czysty Elbląg mile jest widziana !!!

WIOSENNY KONKURS "MODEL ŻUKA

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Stąd pomysł ekologicznego konkursu plastycznego "Model żuka", realizowanego w ramach Zielonej Nici Porozumienia. Dzieci miały za zadanie przerobienie plastikowych odpadów na piękne żuki, chrząszcze i inne owady. Napłynęło ponad 130 prac. Zadanie jury nie było łatwe.
W kategorii klas I-III szkół podstawowych:
Nagrody:
I Michał Grodzki kl. II b SP nr 19,
II Krystian Pacek kl. I c, SP nr 2,
III Daria Ławrynowicz kl. I ZS Pijarskich
Wyróżnienia:
1. Hubert Maczuga kl. I SP nr 6,
2. Martyna Polek kl. I c SP nr 18,
3. Adam Piaskowski OSW

W kategorii klas IV – VI szkół podstawowych
Nagrody:
I Magda Zagórska kl. VI SP nr 6,
II Klaudia Śmiechowska kl. V c, SP nr 15,
III Joanna Puchała kl. IV SP nr 6
Wyróżnienia:
1. Patryk Zapolski kl. IV SP nr 15,
2. Ola Kmita kl. IV SP nr 6,
3. Karol Kucharski kl. IV SP nr 6

Nagrody ufundowali: Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej,
Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja Nasza Ziemia.
 

ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH

Impreza "Zielonej Nici Porozumienia" - ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH wpisała się już na stałe w kalendarz eko-imprez, zabaw edukacyjnych dla naszych Agentów, ich rodzin i mieszkańców miasta Elbląga. Tym razem trwała tydzień.

W naszej szkole, trwa karnawałowa eko-zabawa pn "Energia zaklęta jest w kolorach." Agenci biegali po klasach informując uczniów całej szkoły: "w wesoły i zabawowy sposób pragniemy podnosić świadomość ekologiczną na temat tego, jak oszczędzać energię i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju w przyszłości". Nasi uczniowie wiedzą, że to my - mali i duzi - musimy wszyscy dbać o planetę i robić wszystko, aby wokół było czysto i zielono! Dlatego każdego dnia chętnie wszyscy uczniowie i nauczyciele włączyli się do akcji.
18 stycznia 2010
W poniedziałek - na dobry start - zdrowe odżywianie . W klasach i na korytarzach królował kolor POMARAŃCZOWY - zdrowej marchewki, z którą wołaliśmy wszyscy odżywiaj się zdrowo. Piliśmy własnoręcznie zrobione, świeże, marchewkowe soki (link), chrupaliśmy marchewki i ... graliśmy w pomarańczowe. Znacie zabawę w pomidora? My graliśmy w marchewkę. Kto ty jesteś? - marchewka. W co się bawisz? - marchewka. Co lubisz jeść najbardziej - marchewka. (link). Niektórzy nie chcieli grać z nami w pomarańczowe i wybrali granie w zielone - wesoło promując jedzenie zielonych, raczej nie lubianych, brokuł (link). Wiemy, że warzywa i owoce dają nam sprawność, energię i pogodę ducha.
20 stycznia 2010
Wtorek - Dzień Polarnego Niedźwiedzia. Misiaki rozsiadły się na szkolnych ławkach, z uwagą przysłuchując się o czym dzisiaj mowa? Temat eko-rozmów nie był łatwy. Rola naturalnych ekosystemów w przyrodzie, a także przekazanie informacji dotyczących działań człowieka na rzecz świata zwierząt. MUSIMY CHRONIĆ WSZYSTKIE ZWIERZĘTA I TE DUŻE I TE MAŁE, DBAĆ O ICH DOMY I POMAGAĆ, JAK SIĘ DA. NAWET W SWOIM CODZIENNYM ŻYCIEM. Na przerwach trudno było dostrzec dzieci, zniknęły - ubrane na biało, wśród pluszaków. Każdy chciał się pochwalić swoją maskotką.
21 stycznia 2010
Środa - dzień niebieski- DZIEŃ KROPELKI WODY. W tym dniu podziękowaliśmy, manifestując to swoim niebieskim strojem, wszystkim tym, którzy dbają o czystość naszych wód i o to, aby nam jej nie zabrakło. Bez wody nie da się żyć! Bez wody nie byłoby życia! link Takie padały odpowiedzi na pytanie Dlaczego woda jest ważna. Okazało się, że wszyscy zapytani wiedzieli doskonale dlaczego trzeba szanować i oszczędzać wodę. Rozdawane tego dnia ulotki uczniowie zabrali do swoich domów, aby pokazać rodzinie i sąsiadom.
22 stycznia 2010
Czwartek - w tym szkolnym żółtym dniu, przypomnieliśmy o konieczności oszczędzania prądu. Przeżyliśmy krótkie spięcie;O) z zielonym pstryczkiem-elektryczkiem i małą diodką. które dzięki temu "spięciu" włożyla do naszych głów króciutki elektryczny wierszyk JESTEM SOBIE PSTRYCZEK, PSTRYCZEK-ELEKTRYCZEK, GDY TYM PSTYCZKIEM ZROBISZ PSTRYK, ZBĘDNE ŚWIATŁO ZGAŚNIE W MIG. link Wszyscy wiedzieli, że wiodącym hasłem dzisiejszego żółtego dnia jest OSZCZĘDZANIE ENERGII.
piątek 5.02.2010
Spletliśmy kolorowy łańcuch dobrej energii, którą oplataliśmy mieszkańców Osiedla Zawada.link
Zobaczcie jak oplatamy łańcuchem dobrej energii mieszkańców osiedla Zawada link

 MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA ZIEMI ZA NAMI


11 grudnia 2009 na boisku przy ul. Kasprzaka, w godz. 12.00 - 15.00 odbyła się akcja Zielonej Nici Porozumienia pn. "Mikołajkowy prezent dla Ziemi". Organizatorzy Szkoła Podstawowa nr 18 i Spółdzielczy Dom Kultury "Zakrzewo" zaprosili mieszkańców osiedla Zawada, okoliczne przedszkola i szkoły, do udziału w tym przedsięwzięciu.
 
 Celem akcji była zbiórka elektrośmieci. Są to zużyte, stare lub niepotrzebne komputery, telefony komórkowe, odtwarzacze video, elektryczne maszynki do golenia, świetlówki (w tym świetlówki kompaktowe potocznie nazywane żarówkami energooszczędnymi), lodówki, pralki, wiertarki, zabawki elektryczne i wszystkie inne urządzenia działające wcześniej na prąd lub na baterie. wyrzucone do śmietnika lub porzucone gdzieś w lesie, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Znajdujące się w nich szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle
zagospodarowanych lub samodzielnie zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych i przez wiele lat sieją spustoszenie w świecie przyrody i zagrażają zdrowiu wszystkiego , co żyje. Przez tylko trzy godziny uzbieraliśmy 960 kg elektrośmieci!!!! Każdy z przyniesionych sprzętów mógł wylądować na śmietnisku, a - całe szczęście wylądował w podstawionym przez elbląskie ZUO, pojemniku. Widać, że świadomość szkodliwości elektrośmieci jest, bo inaczej tyle byśmy tego nie uzbierali. Może warto pomyśleć o innej formie zbiórki tych sprzętów np. podczas wystawek elbląskich (już popularnych). Podczas akcji przypominaliśmy też mieszkańcom, gdzie w Elblągu można za darmo pozbyć się elektrośmeci, rozdając ulotkę ZUO, Tlumaczyliśmy: punkty zbierania elektrośmieci w Elblągu obsługiwane są przez firmę Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. tu są adresy punktów zbierania elektrośmieci i godziny otwarcia:
 Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o., ul. Mazurska 42 - poniedziałek-piątek, godz. 6-20.
 Elbląg dis Sp. z Elbląg, ul. Żeromskiego 2 - codziennie, godz. 9-21
 Falco Mazurkiewicz, Gwiazda Sp. J., ul. Rawska 22/24, codziennie 24 h
 Ciach Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, ul. Warszawska 124, codziennie 24 h
 Lotos Paliwa Sp. z o.o., ul. Teatralna 1, codziennie 24 h
 Stacja Benzynowa Shell, ul. Płk. Dąbka 132, codziennie 24 h.
 Akcji "Mikołajkowy prezent dla Ziemi" towarzyszył KIERMASZ RZECZY UŻYWANYCH „POZBĄDŹ SIĘ KLAMOTÓW”, KIERMASZ CIASTA DOMOWEGO z GORĄCĄ HERBATKĄ przygotowany przez Panie z Klubu Seniora SDK "Zakrzewo" oraz ZIELONE GRY I ZABAWY prowadzone przez harcerzy Hufca Elbląg, który wraz ze swoim Ekoludkiem dał się na dobre opleść zieloną nicią i stał się niciowym partnerem SP 18 i SDK "Zakrzewo". Mimo zimna wszystkim humory dopisywały.
 
Zapraszamy na kolejną "niciową" imprezę w styczniu-lutym (wszystko zależy od pogody;) na akcją promującą oszczędzanie energii elektrycznej "ENERGIA ZAKLĘTA JEST W KOLORACH"


 

15 PAŻDZIERNIKA 2009
W SDK "Zakrzewo" podsumowaliśmy pracę ekologiczną projektu "Zielona Nić Porozumienia" w roku szkolnym 2008/2009. Na konferencję przybyli nasi eko-partnerzy, którzy wspierali nas w realizacji projektu. Była to okazja, aby wszystkim podziękować za wspólną pracę dla Ziemi, dla przyszłych pokoleń,... i zaprosić do działań w nowym roku szkolnym. Zielona Nić Porozumienia będzie dalej oplatać Elbląg i jego mieszkańców. W tym roku szkolnym pod hasłem KROK PO KROKU Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT.

ARCHWUM

ROK SZKOLNY 2008/2009

 
 NASI PARTNERZY