SZKOLNY OGRÓD "ZIELONY ZAKĄTEK"

Ogród szkolny jest wspaniałym uzupełnieniem pracowni biologicznej i przyrodniczej. Od dawna podkreślane są walory edukacyjne i wychowawcze pracy w ogrodzie, W naszej szkole edukacja ekologiczna odgrywa znaczącą rolę. Realizacji tego celu służą głównie lekcje przyrody, zajęcia kółka przyrodniczego, inne lekcje oraz wiele licznych przedsięwzięć. Chcielibyśmy, aby jednym ze sposobów osiągania celów edukacji ekologicznej była pielęgnacja ogrodu. Miejsce na zrobienie szkolnego ogrodu, jest na terenie szkoły. Dlatego chcemy to miejsce zamienić w nasz „Zielony Zakątek”

WIOSNA W NASZYM OGRODZIE

Dni wiosenne są coraz dłuższe i cieplejsze. Nie widać w ogóle śladów zimy i siarczystych tej zimy mrozów. Jedynie puste karmniki - ptasie stołówki widnieją tu i ówdzie. Coraz częściej słychać śmiech dzieci i gwar w szkolnym ogrodzie. Dzisiaj 13.04.2010, w ciepłe popołudnie, pełne słońca do ogrodu weszły nasi najmłodsi - dzieci z zerówki. Zrobiło się kolorowo od wiosennych kurtek i wiosennych kwiatów, które dzieci przyniosły dzisiaj ze sobą. Zerówki dostały w opiekę rabatki kwiatowe w naszym ogrodzie. Dziś rozpoczęło się ukwiecanie Zielonego Zakątka.

POWITANIE WIOSNY W NASZYM OGRODZIE

Wiecie, że wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik? Nastąpi to w tym roku - 20 marca o godz. 18.32. W Szkole Podstawowej Nr 18 w Elblągu - Lokalnym Centrum Aktywności Ekologicznej wiosnę przywitaliśmy w piątek. Był to wyjątkowy dzień. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy imprezę Ekologiczny Pierwszy Dzień Wiosny, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Klasy IV-VI pod czujnym okiem wychowawców wykonały różne zadania. Dlatego w szkole nie brakowało eko-marzann, haseł ekologicznych, eko-przebierańców. Uczniowie prezentowali swoje talenty -plastyczne, wokalne i aktorskie. Piosenki wzbogacone zostały niejednokrotnie o ciekawe układy choreograficzne. Stroje wykonane z surowców wtórnych zostały przedstawione przez modelki poruszające się z niebywałą gracją. Dzieciom bardzo podobał się konkurs na skonstruowanie Maszyny XXI wieku. Czasu było mało a zadania różnorodne i niejednokrotnie zaskakujące. Pomimo to uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili . Rozgrywka obudziła bojowego ducha w każdej klasie . W końcu chodziło o tytuł „Najbardziej ekologicznej klasy” i nagrodę - przyrodniczą wycieczkę ufundowaną przez Fundację PlasticsEurope Polska w ramach projektu grantowego "Tworzywa sztuczne w różnych zastosowaniach to oszczędność energii i zasobów naturalnych"” 2009/2010
Tego dnia nasza szkoła stała się pięknym zielonym ogrodem w szkolnych murach i na zewnątrz, a każdy uczeń był zapalonym ekologiem - zażarcie walczącym o ocalenie przyrody.

Wyszliśmy poza mury szkoły, dzieci z klas I-III, w cieple wiosennego slońca uroczyście otworzyły Obserwatorium Kosa Ciekawskiego, dzięki któremu będziemy podglądać przyrodę naszym szkolnym ogrodzie.. Klasy pierwsze otrzymały pieczę nad warzywniakiem, drugoklasiści nad skrzynią zmysłów, w której będą hodować zioła, a trzecioklasiści nad sadem. Przybyli do nas goście pracownicy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej panowie Zbigniew Zagrodzki i Bartosz Bujnik. Tego dnia podzielili się z dziećmi swoimi pasjami ornitologiczną i entomologiczną. To pod ich czujnym okiem założyliśmy ostoję ptaków, zawieszając na drzewach budki lęgowe oraz hodowlę larw owadów. Dziękujemy obu panom za zaangażowanie, fachowość i bycie razem z nami.

Na koniec wyruszyliśmy na wiosenny marsz oznajmiający wiosnę mieszkańcom Osiedla Zawada połączony z rozdawaniem ulotek promujących ekologiczny tryb życia.

Impreza udała się dzięki ogromnemu zaangażowaniu samorządu szkolnego, ekozespołów, dyrekcji oraz grona pedagogicznego. W tym dniu żaden uczeń się nie nudził. Pokazaliśmy że razem można zdziałać naprawdę wiele, a potrzebne są tylko chęci i dobry pomysł. Uczniowie udowodnili że ważkie problemy współczesnej cywilizacji związane z nadprodukcją śmieci są im znane i że są gotowi zmierzyć się z nimi. My, dorośli ,uwierzyliśmy że młode pokolenie ma wiele pomysłów na rozwiązanie bolączek współczesności i że jest gotowe wziąć odpowiedzialność za losy błękitnej planety.

OBSERWATORIUM KOSA CIEKAWSKIEGO

Nasze ekologiczne działania w Agencji Środowiskowej "Przyjaciele Ziemi" od lutego poszerzamy o jeszcze jeden projekt "PTASIE OGRODY - CHROŃMY BIORÓŻNORODNOŚĆ". Wiele zadań projektu będziemy realizować w szkolnym ogrodzie. Dzięki zwycięstwu w konkursie grantowym 2000 zł założymy w naszym ogrodzie OBSERWATORIUM KOSA CIEKAWSKIEGO, gdzie będziemy mogli zajrzeć w głąb kompostownika, aby wiedzieć, kto w nim mieszka i co się w nim dzieje. Dzięki „lupie podziemnej”, będzie można obserwować życie np. dżdżownic, skorków i innych zwierząt żyjących w glebie, a przy pomocy „peryskopu próchna –  podglądniemy życie w próchniejącym drzewie. Dzięki tej dotacji powiększymy kolekcję tablic edukacyjnych. Nauka będzie z pewnością bardzo ciekawa!!!!

POSZUKIWANI SĄ SZKOLNI REDAKTORZY, ABY ZDAWAĆ RELACJE W BLOGU>>>
O DZIAŁANIACH W NASZYM SZKOLNYM OGRODZIE.
NA CHĘTNYCH, SOLIDNYCH I SYSTEMATYCZNYCH, UCZNIÓW (MILE WIDZIANI SA TEŻ RODZICE!!!)
CZEKA p. D.Życzkowska - 16 lutego o 11.30 w sali 27.

DOKARMIAMY PTAKI

Dokarmiać ptaki czy nie o to jest pytanie? Tak, ale z głową i systematycznie - radzi Marian Szymkiewicz, kierownik Muzeum Przyrody i ornitolog. Kiedy usłyszeliśmy taką odpowiedź od specjalisty rozpoczęliśmy działania. Dzieci wraz z rodzicami, dziadkiem czy wujkiem  zbudowały karmniki, który umieściliśmy w naszym szkolnym ogrodzie. Wszystkie karmniki są prawidłowo zbudowane i pięknie wyglądają. Chronią pożywienie przed deszczem i śniegiem, a my codziennie, nawet w wolne dni,  wykładamy karmę.

Z OSTATNIEJ CHWILI


W naszym Zielonym Zakątku znajdzie się miejsce na realizację nowego projektu "Załóż ptasi Ogród" Jego celem jest zaprojektowanie i założenie w okolicach klubu siedliska, w którym będą mogły schronić się ptaki. Poruszana w projekcie tematyka dotyczy etapów zakładania ostoi dla ptaków i małych zwierząt w formie ogródka, skwerku, "miejsca z zielenią". Zajęcia projektu mają uświadomić dzieciom rolę naturalnych ekosystemów w przyrodzie, a także przekazać informacje na temat ptaków i innych zwierząt w ich otoczeniu. Już robimy karmniki i budki lęgowe dla ptaków!!!!

PTASIA STOŁÓWKA

Dokarmianie ptaków może być miłym, edukacyjnym zajęciem. Daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nawet jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów.
Gdy nastaje zima, wydłuża się noc, a dzień skrócony jest do kilku godzin. Dla ptaków, które nie odleciały na południe, nadchodzą ciężkie czasy. W parkach i ogrodach wiele z nich szuka schronienia przed mrozem i pokarmu, niezbędnego do wytwarzania energii. Najczęściej zobaczyć możemy kwiczoły, sikorki - bogatki i modraszki, wróble, sroki, sójki, gawrony, kawki, kosy i gołębie. Czasem pojawiają się też gile, dzięcioły, czy jemiołuszki.

PIERWSI GOŚCIE W NASZYM ZAKĄTKU

Dzisiaj do naszego zakątka zajrzały przedszkolaki z Akademii Krasnoludków. Obiecały, że w czerwcu "wpadną" na pachnące truskawki .

 

WSTAWILIŚMY TABLICE EDUKACYJNE

PROJEKT FINANSOWANY Z FUNDUSZY finansowany przez Fundusz Partnerstwa ze środków pochodzących z firmy TOYOTA oraz NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA  i GOSPODARKI WODNEJ.

Nasz ogród zmienia swój wygląd. Pięknieje! I staje się coraz bardziej przydatny w edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Powstały już zakątki: czystości, rolny, meteorologiczny, dendrologiczny, owocowy, zielonej sali.  oraz trwają prace nad lapidarium "Wzdłuż granic Polski" i Zakątek Robaczka Podglądaczka. Wygospodarowane będzie również miejsce na ptasią ostoję (nowy projekt). Nie znajdujemy słów, aby podziękować wszystkim za pomoc w wstawieniu tablic edukacyjnych, bramy i światowida,  dlatego prostym DZIĘKUJEMY!!!, płynącym prosto z serca w stronę:

Dziękujemy rodzicom panom Michałowi Czyż i Piotrowi Życzkowskiemu za dzielne machanie szpadlem! Panu Edmundowi Wieczorkowi za skręcenie wszystkich tablic. Panu konserwatorowi za każdą taczkę wylanego betonu i przywiezionego gruzu. Paniom Ani i Ilonie za każdą przyniesioną śrubkę i posprzątanie. Dziękujemy!!!!

WIOSNĄ ZAKWITNĄ ŻONKILE

Dzieci z klasy 1c lubią prace w ogrodzie. Zgromadziły w klasowym kąciku przyrody cebulki wiosennych kwiatów. Pilnie przygotowywały się do ich posadzenia. Wyczytały, że można je sadzić w październiku, listopadzie, a nawet w grudniu. Dołki muszą być wykopane na głębokość 10 cm, a odstępy między nimi powinny być 15 cm. Po takim przygotowaniu dzieci wybrały się do ogrodu. Zasadziły cebulki kwiatów. teraz tylko będziemy czekać na wiosnę!

SADZIMY DRZEWA I PROJEKTUJEMY NASZ OGRÓD

W roku szkolnym 2008/2009 rozpoczęliśmy nasadzenie w naszym "Zielonym Zakątku". Robiliśmy to z wielu okazji: Święta Drzew w październiku, w kwietniu z okazji Dnia Ziemi czy Elbląskich Dni Recyklingu. Pomagali nam bardzo nasi partnerzy Nadleśnictwo Elbląg, Zakład Utylizacji Odpadów i parki Krajobrazowe Wysoczyzny Elbląskiej

SPRZĄTANIE "MORZA BAŁTYCKIEGO I WISŁY"

Zagospodarowujemy "Zielony Zakątek". Na jednej z części  terenu ogrodu organizujemy kącik geograficzny i robimy lapidarium, czyli kolekcję kamieni, które otoczy makietę Polski z ciekiem wodnym „Wisłą” oraz „Bałtykiem”. Obsadziliśmy ją roślinnością charakterystyczną dla danego polskiego krajobrazu.

PRZYGOTOWUJEMY GRZĄDKI

Na naszych osiemnastkowych rodziców zawsze możemy liczyć!! W piątkowy piękny jesienny dzień do ogrodu szkolnego weszli ojcowie naszych uczniów, dźwigając na ramieniu łopatę. Dobrze, ze przyszło ich tak wielu. W ciągu 3 godzin uwinęliśmy się z przygotowaniem kawałka ogrodu pod uprawne grządki. Na których wiosną dzieci posieją nasiona. Będą pielić, siać, i potem zbierać plony. Ziemia przygotowana. Potrzebny byłby tylko plotek, aby oddzielić nasz ogródek od reszty terenu. Nasz przyjaciel szkoły,  lubiany przez wszystkich, dla którego nie ma spraw niemożliwych - pan Edziu zrobił płotek. Teraz już nie ma wątpliwości, gdzie wiosną zakrólują: sałata., marchewka, koperek...

W NASZYM OGRODZIE JEST JUŻ ZIELONA SALA

W naszym ogrodzie zachodzą coraz bardziej widoczne zmiany. Wstawiliśmy ławy i stoły. Możemy się już tam uczyć i obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. prowadzić notatki i czytać książki.

Niedługo pojawią się kolejne elementy Zielonego Zakątka. Zapraszamy wszystkich do współpracy w współtworzeniu szkolnego ogrodu..

 

 

Dzisiejszej lekcji temat, to nowej przygody początek:
Urządzamy w elbląskiej osiemnastce Zielony Zakątek.
Rzodkiewkowe bory
Lasów drzewa – pory
Ta woń, to rosnące wzdłuż dróżki
pietruszki – tak będziemy się uczyć! Wśród zielonych grządek
I poznamy właściwy przyrody porządek.
W cieniu tego zielonego gaju
Poznamy też geografię naszego kraju,
Będziemy mieć góry, z nich Wisła wypłynie
I przez kraj cały do morza popłynie.
Urządzimy tam ostoję dla ptaków i wiewiórek
Wśród zielonych dolin i malowniczych górek
O ogród nasz dbać będziemy od morza do gór
Wypatrując słońca i deszczowych chmur