NAJLEPSI W POLSCE

Kiedy w maju okazało się, że wygraliśmy eliminacje wojewódzkie i jesteśmy na pierwszym miejscu w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej w konkursie TESCO DLA SZKÓŁ pn. "Dbajmy o środowisko-to takie proste", od razu przystąpiliśmy do wybrania odpowiedniej ekipy na finał. Zbliżały się wakacje, więc czasu na to nie mieliśmy dużo. Kogo wybrać do uczonych? Aktywni, ciekawe co będą musieli robić? Kto sobie poradzi plastycznie i nie spanikuje, gdy usłyszy jakie przed nim zadanie? Pytań było wiele, ale i kandydatów na szczęście wielu. To dzięki mrówczej pracy naszych nauczycieli. Są wspaniali. Reprezentacja naszej szkoły została wybrana:
UCZENI: Przemysław Jary, Krzysztof Nojek, Dawid Daszkiewicz, Michał Szczepanik;
AKTYWNI: Patrycja Ciosek, Karolina Sobocińska, Magdalena Grudzińska, Krzysztof Grudziński
TWÓRCY: Martyna Szulc, Julia, Czajka, Stefan Popiołek
Rozpoczęła się ciężka praca dzieci. Kiedy redaktorka po finale zapytała się dzieci na czym polegało przygotowanie ich do konkursu odpowiedzieli: "Kucie, kucie, kucie i jeszcze raz kucie, pod czujnym, troskliwym i wymagającym okiem pani Joanny Tykarskiej-Mazurkiewicz". Ale było warto!!!!
Zacznijmy od początku. Przyjazd do Warszawy. Już pod Pałacem Kultury powitali nas i inne zespoły animatorzy, którzy zapraszali do happeningu ZOSTAW SWÓJ ŚLAD. Dało się odczuć atmosferę niepewności, skupienia i stresu. Kiedy wjechaliśmy na IV piętro pałacu, które tego dnia zamieniło się w Królestwo Dzieci odczuliśmy zupełnie inną atmosferę - RADOŚCI I ZABAWY. Na wejściu otrzymaliśmy czerwone chusty - znak naszej kategorii konkursowej i staliśmy się częścią 800 osobowej dzieciaków z całej Polski. Na powitanie wizyta w krainie zabawy; skoki na piłkach, turnieje gier planszowych, mecze piłkarzyków. Totalna integracja! Wymieszali się wszyscy. Powitanie i start konkursu.
Rozpoczęliśmy w KOMNACIE AKTYWNYCH. Tutaj dzieci spotkały się z wieloma zadaniami teoretycznymi połączonymi z aktywnością: np. ułóżcie puzzle i odpowiedzcie na pytanie które rośliny są pod ścisłą ochroną; posegregujcie odpady. Musiały przejść 8 stacji i poszło im rewelacyjnie. na 76 możliwych punktów do zdobycia stracili tylko 3. taka wspaniała postawa naszych Aktywnych: Karoliny, Patrycji, Krzysia i Magdy, zmobilizowała twórców do kreatywnego myślenia.
PRZESZLIŚMY do KOMNATY Twórców. Czekamy na polecenie i... "Waszym zadaniem jest zrobić strój ekologiczny. Liczy się estetyka, ale i pomysł. Bardzo ważny będzie komentarz waszego stroju podczas pokazu mody". Juka została modelem, Stefan z Martyną uwijali się jak mrówki w doborze materiałów i wykonaniu stroju. Cała trójka prześcigała się w eko projektach i pomysłach. Strój gotowy!!! teraz ważne zadanie przed Martyną, aby dobrze dzieło naszej drużyny opisać. Jurorów zachwyciły przypominacze o segregowaniu śmieci, na plecach stroju i na ramionach umieszczone odstraszacze tych, co nie dbają o środowisko; rozśmieszyły wszystkich butelki za paskiem zbierające deszczówkę i karmników dla ptaków na plecach. Czuliśmy, że nasz strój i komentarz Martyny podobał się wszystkim.
W dobrych nastrojach, choć trochę zmęczeni przeszliśmy do KOMNATY UCZONYCH. Tutaj panuje dostojna naukowa atmosfera. Przed Michałem, Krzysiem, Dawidem i Przemkiem quiz pytań 20 pytań Chłopcy odpowiadali drużynowo na 20 pytań z zakresu ochrony środowiska Pytania i odpowiedzi do wyboru były prezentowane na ekranie- Odpowiedzi były podliczane elektronicznie, po zakończeniu konkursu wyniki natychmiast przedstawione były na ekranie.
Nauka o ochronie środowiska - sozologia! Dobrze!!!!
Co jest w logo Bieszczadzkiego Parku narodowego - Nie puchacz? Nie, ryś!!!
Po trzech godzinach walki idziemy na obiad i ... niespodziankę. Dla wszystkich tańczy TITO ze swoim zespołem. Marzenie Martyny i Magdy spełnia się tańczą razem z nim. Wszyscy wspaniale sie bawią, nie widać zmęczenia na twarzach.
I przychodzi chwila długo oczekiwana. OGŁOSZENIE WYNIKÓW. Nasza kategoria. III miejsce - nie my, II (napięcie rośnie) - nie my, I (niepewność sięga szczytu) - i słyszymy: zwyciężyła SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 W Elblągu!!!! Teraz nasza radość osiągnęła szczyt. Piski, podskoki, łzy i uściski. Nie wierzymy do końca, że to właśnie my. Otrzymujemy symboliczny czek na pracownię naukową. Radość trudna do opisania.
Na koniec trzeba podkreślić, że nie byłoby finału gdyby nie ciężka, ale pożyteczna dla środowiska praca całej społeczności szkolnej- uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły na sukces w I etapie konkursu. Zwycięstwo w finale jest sukcesem długiej i konsekwentnej pracy ukierunkowanej na przygotowanie naszego ucznia jako świadomego, twórczego i odpowiedzialnego, mądrego człowieka na miarę XXI wieku.
Od Tesco otrzymamy wyposażenie nowoczesnej pracowni naukowej w październiku. Pracownia taka umożliwi dostęp do najnowszych technologii i dzięki wykorzystaniu nowatorskich narzędzi i materiałów pomocniczych pozwali nauczycielom przygotować lekcje, które na pewno poruszą wyobraźnię uczniów i zapadną im w pamięć. W jej skład wchodzą różne pomoce edukacyjne, takie jak multitablica z oprogramowaniem do nauki o środowisku, wizualizer, projektor multimedialny, laptop czy model ludzkiego ciała. Tesco wyposaży nam także salę w meble szkolne i zapewni profesjonalne szkolenie z obsługi sprzętu oraz możliwości praktycznego wykorzystania pracowni. DZIĘKUJEMY!!!!!
Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Środowiska oraz Polska Akademia Nauk. Akcja organizowana jest we współpracy z Fundacją Instytutu Nowoczesnej Edukacji.

NAPISALI O NAS

NASZE EKO-CERTYFIKATY