UCZEŃ NAUCZYCIEL RODZIC SZKOŁA

 

W SZKOLE
CERTYFIKATY


 
TYTUŁ
LOKALNEGO CENTRUM AKTYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ
Certyfikat Strona Przyjazna Dzieciom

KONTAKT

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18
ul. Węgrowska 1
82-300 Elbląg
55-2356376

AKCJE

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W TEJ CHWILI ODWIEDZA NAS  GOŚCI
 


To co było minęło! WSPOMNIENIE - ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
ULICA PLANSZOWA W ŚWIETLICY
Nasza świetlica włączyła się do obchodów Dnia Słońca. Zamieniliśmy się w krainę gier planszowych. Takiej różnorodności jeszcze nie było – od gier dydaktycznych i ekologicznych, kształtujących spostrzegawczość, koncentrację i uwagę, do strategicznych i wymagających logicznego myślenia. Nasza ulica Planszowa gościła uczniów z całej szkoły. Dużą popularnością cieszyły się szachy, przy których pomocą służyli zaproszeni goście – sędzia szachowy Ryszard Borawski i szachista II kategorii szachowej Zbigniew Flieger. Dzień zakończyły gry i zabawy ruchowe na boisku szkolnym. Cieszymy się, że dzieci potrafią aktywnie spędzać wolny czas.
III MIĘDZYSZKOLNY ŚWIETLICOWY KONKURS RECYTATORSKI
Zgodnie z naszą świetlicową tradycją gościliśmy w III edycji konkursu recytatorskiego małych artystów ze szkół podstawowych numer 1, 11, 14, 15, 16, 19 i 23. Motywem przewodnim prezentowanych utworów były „Przywary dziecięce w poezji polskiej”. W Jury konkursu zsiadły nauczycielki języka polskiego. Uczestnicy zachwycili publiczność wdziękiem i talentem aktorskim.  Recytacje przeplatane były zabawnymi etiudami kabaretowymi „Teatru 2”. Uroku imprezie dodały występy artystyczne przygotowane przez dzieci z IIa pod kierunkiem wychowawczyni Dominiki Turlej. Mocnym akcentem na zakończenie spotkania był popis recytatorski Nikodema Bujalskiego z kl. IId w wierszu J. Brzechwy „Brudas”. Laureatami konkursu zostali: Katarzyna Pikulska z SP19 – zdobyła I miejsce, Zuzanna Martuszewska z SP11 i Patrycja Marquardt z SP14 – II miejsce, oraz Pola Siemaszko z SP15 i Sabina Kasprowicz z SP23 – III miejsce. Jury wyróżniło również Agatę Wiśniewską z SP25 oraz Agatę Bisagę z SP16. Atrakcją dla uczestników były nagrody ufundowane przez głównego sponsora - Halowy Tor Kartingowy Speed Center.
MÓWIĆ TAK, BY NAS SŁUCHALI I ROZUMIELI
Kto z nas nie chciałby mówić w taki sposób, by inni - po pierwsze nas słuchali, a po drugie - słuchali z zainteresowaniem? Jak wypracować taki efekt?
Szkoła Podstawowa nr 18 postawiła na obcowanie z kulturą żywego słowa poprzez zabawę i rywalizację. Dlatego zaprosiła do udziału w Międzyszkolnym Świetlicowym Konkursie Recytatorskim (10 maja) dzieci z elbląskich szkół podstawowych. Na apel odpowiedziały świetlice przy SP1, SP11, SP12, SP14, SP15, SP16, SP19 i SP23. Występy dzieci z IIa oraz zwycięzcy Małego Konkursu Recytatorskiego Nikodema Bujalskiego z SP18 odbywały się poza konkursem. Tematem spotkania były „Przywary dziecięce w polskiej poezji”. Recytatorzy przedstawiali postaci z wierszy m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Marii Konopnickiej. Zachwycili jury swoją sugestywnością, wdziękiem, szczerością wypowiedzi i rozumieniem tekstu. Interpretacje poetyckie przeplatane były zaskakującymi etiudami kabaretowymi o ludzkich wadach w wykonaniu „Teatru 2”. Brawa dla wykonawców i ich opiekunów za trud włożony w przygotowanie występów! Oprócz braw i satysfakcji organizatorzy i sponsorzy konkursu zapewnili wszystkim uczestnikom konkursu nagrody rzeczowe, dyplomy, a - w przerwie na obrady jurorów - także słodki poczęstunek. Zwyciężczyni spotkania - Katarzyna Pikulska z SP19 - otrzymała dodatkowo karnet dla czteroosobowej rodziny na laserowy paintball w Halowym Torze Kartingowym Speed Center. Bilety na przejazd gokardami oraz książki z bajkami polskimi ucieszyły zdobywczynie II miejsca – Zuzannę Martuszewską z SP11, Patrycję Marquardt z SP14, a także III miejsca – Polę Siemaszko z SP15 oraz Sabinę Kasprowicz z SP23. Jury wyróżniło również Agatę Wiśniewską z SP25 oraz Agatę Bisagę z SP16.
EUROPEJSKIE DNI SŁOŃCA - 11 MAJA   11.00-13.00
Świetlica zamieni się w ulicę Planszową. Podczas szkolnych obchodów Dnia Słońca zaprasza wszystkich chętnych uczniów do zabawy z grami planszowymi. Uwaga! Po królestwie szachów oprowadzać będzie przewodnik, pan Ryszard Borawski, sędzia i instruktor szachowy. Jednak będą na Was czekać nie tylko szachy, warcaby i „Duży Chińczyk”. To okazja, by poznać także gry „imprezowe” i familijne, popularne wśród młodzieży i dorosłych: „Dobble”, „Blokus”, „Fauna”, „Farma na medal”, „Piekielna wieża”, „Snorta”. Nastaje moda na planszówki. Świadczy o tym chociażby coraz większa popularność Festiwalu Gier Planszowych „Manufaktura”, na którym nie zabrakło także świetlików z SP18. To hobby dla całych rodzin – dla dzieci i dorosłych. Dzisiaj planszówki się kolekcjonuje, ceni i szanuje!
PRACA LUDZI WZBOGACA
Podczas zajęć z udziałem pani kierowniczki świetlicy dzieci wykazały się znajomością różnych zawodów. Poznały zarówno nowe, współcześnie wykonywane zawody, jak i rzemiosła, które powoli przechodzą do historii.
Uczniowie klas młodszych ułożyli słoneczko, którego promykami były nazwy znanych im zawodów. Świetnie poradzili sobie z rozwiązywaniem krzyżówki, potrafili skoncentrować uwagę podczas zabawy ruchowej z fabułą. Rozpoznawali atrybuty różnych zawodów i kojarzyli je z odpowiednią profesją. Biorąc udział w zabawie pantomimicznej, odpowiadały na pytanie „Kim chcę zostać w przyszłości?”. Za swoją wiedzę i aktywny udział w zajęciach uczestnicy otrzymali dyplomy „Znawcy zawodów”.
ŻEBY ZDROWE ZĘBY MIEĆ…
…TRZEBA TYLKO CHCIEĆ! Jak dbać o piękny uśmiech? Okazało się, że dla dzieci to proste pytanie. Co innego jednak wiedzieć, jak dbać o zęby, a co innego tę wiedzę stosować… Kto z Was, drogie dzieci, myje zęby za każdym razem, gdy zje coś słodkiego? A jeśli tego nie robimy, co dzieje się w naszym organizmie? Na te i inne pytania odpowiadały dzieci podczas Tygodnia Zdrowia w świetlicy szkolnej. Urozmaicone zajęcia przeplatane były:
spotkaniem z pielęgniarką dyplomowaną, panią Barbarą Wasilewską,
pokazem filmu „Dr Ząbek i legenda Zębolandii”,
konkursem wiedzy o zębach i trawieniu na podstawie obejrzanego filmu „Było sobie życie…”,
fotografowaniem dziecięcych uśmiechów,
malowaniem farbami naszych zębów i ataku próchnicy
oraz opisywaniem elementów budowy zębów.
Czy z nabytej wiedzy będzie jakiś pożytek? Świetliki! Zapraszamy do mycia zębów po każdej wizycie w sklepiku szkolnym!
DBAMY O ZDROWIE
Nasza świetlica bierze udział w programie „Aktywnie po zdrowie”. W związku z tym  w małej sali zorganizowaliśmy „Świetlicowy kącik zdrowia”.
Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach promujących zdrowy styl życia. Zdobyły nowe wiadomości dotyczące higieny i wartości odżywczych warzyw i owoców. Nawet pierwszaki potrafią namalować budowę zęba, wiedzą jak powstaje próchnica i jak z nią walczyć. Bardzo ciekawe zajęcia przygotowała dla dzieci nowa pani pielęgniarka. Zgadnijcie, do kogo jest podobna?;) Były wykreślanki, krzyżówka, owocowy wyścig, a także rozpoznawanie tajemniczych odgłosów. Dzieci świetnie się bawiły, a jednocześnie wykazały się dużą wiedzą o zdrowiu.
TURNIEJ SZACHOWY NA PIERWSZYM MIEJSCU - EMOCJE
W I Świetlicowym Turnieju Szachowym zwyciężyły emocje: Złoty Puchar Dyrektora Szkoły chciał mieć każdy z 24 uczestników: 21 chłopców i 3 dziewczynki z klas 0-III. A trofeum zdobył – Radek Tonga z IId. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcy, ale także jego wszystkim szachowym konkurentom!

Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia szachowy klasy państwowej pan Bogdan Siwoń, instruktor szachowy z Młodzieżowego Domu Kultury. Rolę sędziego pomocniczego pełnił pan Marek Szulc, prowadzący sekcję szachową w Osiedlowym Domu Kultury „Zakrzewo”.

Mistrz Świetlicy SP18 został wyłoniony po 4 dwudziestominutowych rundach, rozgrywanych w systemie szwajcarskim zgodnie z przepisami Kodeksu Szachowego. Każdy zawodnik rozegrał 4 partie szachowe z 4 różnymi przeciwnikami. Kolejne pary zostały skojarzone poprzez program komputerowy. Nazwiska szachistów wraz z przypisywanym im numerem stolików do gry wyświetlane były na ścianie przez projektor multimedialny. Tam dzieci, rodzice i nauczyciele obserwowali na bieżąco zmieniającą się klasyfikację punktową.

Ostatnia runda, rozgrywana w otoczeniu licznie zgromadzonej i rozemocjonowanej publiczności, przesądziła o wynikach turnieju:

1. Radosław Tonga, klasa II d – ZŁOTY MEDALISTA
2. Kamil Kluczewski, klasa Ib – SREBRNY MEDALISTA
3. Iwo Rudziński, klasa Ia – BRĄZOWY MEDALISTA
4. Szymon Dragan, klasa Ib
5. Emil Loresten, klasa IIIa

Wyróżnienie dla najmłodszego gracza zdobył Gabriel Żukow (klasy 0b), który w ogólnej klasyfikacji uplasował się na wysokim ósmym miejscu. Najlepszą szachistką rozgrywek okazała się wyróżniona Zuzanna Jechna (klasa IIIc).

Nagrody dla wszystkich uczestników turnieju ufundowali:
ALBATROS cyklinowanie podłóg drewnianych, tel.691-983-290;
KINGA Hurtownia Spożywcza, Elbląg, ul. Grunwaldzka 2,
CAISSA Sklep Szachowy www.caissa.pl,
RADA RODZICÓW przy Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu.
SZACH - MAT, MISTRZU!
Lucek pokonał Wicemistrza Polski w szachach!!!!

Siedmioipółletni Lucek Rutkowski z Ia zakończył zwycięską partię słowami „Szach-mat!” i tańcem radości. Podczas rozgrywanych w świetlicy szkolnej szachów symultanicznych pokonał Wicemistrza Polski szkół podstawowych w szachach - pana Marka Szulca. W Spotkaniu z Mistrzem wzięły udział m.in. dzieci z klas 0B, Ia, Ic, IIa, IId i IIIc.
Mistrz potwierdził swoją klasę: kontrolował grę i utrzymywał przewagę na 10 planszach jednocześnie. Wydawało się, że mat za matem to tylko kwestia czasu. Dzieci jednak dzielnie stawiały opór: popisały się znajomością podstawowych zasad gry, pomysłowością i walecznością. Zdobywały punkt za punktem, a każde małe zwycięstwo nagradzane było oklaskami. Sandra Sobucka z Ic zdobyła pierwszego Piona. Kamil Kluczewski z Ib i Radek Tonga z IId zdołali zbić Mistrzowi Hetmana. Lucek zaś dowiódł, że można dorównać szachowemu Mistrzowi!
Gratulujemy zwycięzcy i wszystkim 15 szachistom, którzy nie bali się zasiąść do gry! Tym zaś, którzy czują niedosyt, przekazujemy wiadomość od pana Marka Szulca: można próbować go pokonać w każdy poniedziałek i czwartek w osiedlowym domu kultury (Zakrzewo).
I Świetlicowy Turniej Szachowy już 19 marca. Zapraszamy do treningu w świetlicy szkolnej, w domach i w Internecie.
GOŚĆ SPECJALNY W ŚWIETLICY
SPOTKANIE Z MISTRZEM: SZACHY SYMULTANICZNE

Wicemistrz Polski Szkół Podstawowych w szachach – pan Marek Szulc – zdradzi dzieciom ze świetlicy kilka sekretów szachisty, które pozwoliły mu na osiągnięcie sukcesu. To jednak nie wszystko! Podczas partii szachów symultanicznych stanie do walki z 10 śmiałkami jednocześnie.

Po serii pytań ze strony przenikliwych milusińskich Mistrz stanie przed egzaminem. Rozegra 10 partii szachowych jednocześnie z 10 różnymi uczniami. Czy uda mu się wygrać aż dziesięciokrotnie? Czy zwycięzcą zostanie ośmio-, dziewięcio- lub dziesięciolatek? SZACHY SYMULTANICZNE dają okazję dzieciom, by poczuć się równym silnemu rywalowi, a nawet pokonać Mistrza.

Od października 2011 roku liczba szachistów w SP18 w wieku od 6 do 10 lat wciąż rośnie i wynosi już ponad 30 graczy. Jedni grali już w przedszkolu, inni poznali szachy na świetlicy szkolnej. Dzięki tej wciągającej zabawie uczą się m.in. koncentracji, planowania i panowania nad emocjami.

Do SZACHÓW SYMULTANICZNYCH zostały zaproszone świetliki, które wyróżniają się rosnącymi umiejętnościami szachowymi: Weronika Bachewicz Ia, Nikodem Bujalski IId, Szymek Dragan Ib, Kamil Kluczewski Ib, Mateusz Korzeniewski IIa, Emil Lorensten IIIa, Bartek Radziński IIIc, Iwo Rudziński Ia, Lucek Rutkowski Ia, Radosław Tonga IId.

Spotkanie z Mistrzem: Szachy Symultaniczne odbędzie się we wtorek 6 marca 2012, o godz. 13.30 w świetlicy szkolnej SP18.
 
BEZPIECZNE FERIE
Tuż przed feriami naszą świetlicę odwiedził pan policjant.

Opowiedział o niebezpieczeństwach podczas zimowych zabaw. Dał nam wiele cennych wskazówek m.in., co robić, kiedy się zgubimy, gdzie bawić się, by nie stało się nam nic złego.

Teraz na pewno wrócimy bezpiecznie po feriach do szkoły.

KOTYLIONOWY KARNAWAŁ
Tradycyjnie w karnawale urządziliśmy noworoczny bal przebierańców. Tegoroczne stroje świetlików były bardzo pomysłowe m.in. cyganki, Indianie, czarownice, pojawił się nawet Harry Porter i wiele innych postaci z bajek…
Zgodnie z tradycją świetlicową zabawa nie mogła się obyć bez takich utworów jak: „Kaczuchy”, „Makarena”, „Jesteś szalona”. Podczas skróconego kursu podstawowych kroków tanecznych dzieci poznały także, jaki jest rytm i krok lambady, jak zaprosić do tańca oraz jak łatwy i przyjemny może być taniec w parach.
Za najpiękniejszy taniec kotylionowy nagrody zdobyły dwie pary: Oliwia Betlejewska i Damian Mikulski z IIc oraz Małgosia Żółkiewicz z Id i Oskar Malewicki z IIc. W konkursie na „największego żarłoka i matkę karmiącą” nagrody wywalczyła para Hubert Wasilewski z Id i Szymon Maciejko z IIIc. Pozostałe dzieci wykazywały się muzykalnością, gracją i refleksem w konkursach z balonami i krzesełkami.
Dziękujemy za emocjonującą rywalizację i świetną zabawę karnawałową w świetlicy.
WIGILIJNY GOŚĆ Z ROVANNIENI
By spotkać się z dziećmi w świetlicy, Mikołaj z lapońskiej wioski Rovannieni przebył śnieżną Skandynawię, morze w kształcie krokodyla i asfaltowe drogi. Zapowiedział, że w tym roku nie będzie białej wigilii, dlatego sanie pozostawił w krainie wiecznych śniegów. Nie było reniferów, ale nie zabrakło wora wypchanego prezentami, które zamawiały elfy przez Internet. Dzieci w świetlicy będą mogły bawić się nowymi grami, puzzlami, skakankami i zabawkami. Zaprosiły Mikołaja do tradycyjnego stołu z białym obrusem, przy którym śpiewali kolędy, zajadali słodycze i zadawali Mikołajowi kłopotliwe pytania.

Wigilia to nie tylko Mikołaj, ale przede wszystkim święto miłości, radości i oczekiwania na Boże Narodzenie. Wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, z którymi nie mieliśmy okazji przełamać się opłatkiem, życzymy spełnienia marzeń wypowiedzianych w myśli, gdy zaświeci Pierwsza Gwiazdka.
WSPÓLNE ŚPIEWANIE KOLĘD

W dniu 19 grudnia 2011 roku nasze świetlicowe dzieci wzięły udział w międzyświetlicowym konkursie : "Wspólnie śpiewamy kolędy" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 12. Godnie reprezentowały naszą świetlicę i szkołę, koncertowo wykonując kolędy.
MÓJ ŚWIĘTY MIKOŁAJ
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia świetlica przy SP 4 zorganizowała konkurs plastyczno techniczny na najpiękniejszą figurkę Świętego Mikołaja. Dzieci z zapałem zabrały się do pracy. Wszystkie Mikołaje były bardzo pomysłowe, więc wybór najpiękniejszego był dla jury nie lada wyzwaniem. Praca naszej uczennicy Weroniki Grzeszczak z klasy IB zajęła III miejsce. Bardzo się cieszymy z sukcesu jednej z najmłodszych koleżanek.
„Andrzejkowe zabawy z ortografią”
29 listopada w bibliotece SP nr 9 odbyły się zmagania ortograficzne uczniów 10 elbląskich szkół. Z naszej świetlicy udział w konkursie wzięły dwie koleżanki z klasy IIIa i IIIb – Wiktoria Szymborska i Natalia Kwiatkowska.
Tematyką przewodnią konkursu były tradycje i przysłowia związane z Andrzejkami. Poziom był bardzo wysoki. Niektóre z zadań to: rebusy, krzyżówki, teksty z lukami, dyktando, rozsypanki z przysłowiami.
Tym razem nie udało nam się zdobyć jednego z trzech pierwszych miejsc, ale nasze dziewczyny spisały się świetnie i wykazały się dużą wiedzą z trudnej dziedziny ortografii. Może za rok nam się uda!
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
Wszyscy kochamy misie – i te pluszowe i te bajkowe. Z okazji ich święta pani Basia przygotowała dla nas ciekawe zajęcia w bibliotece szkolnej, w których warunkiem uczestnictwa było zabranie ze sobą ulubionego pluszowego misia.
Było bardzo ciekawie. Dowiedzieliśmy się, jakie misie żyją w przyrodzie i poznaliśmy ciekawostki z ich życia. Były też nowości dotyczące misiów bajkowych. Na koniec obejrzeliśmy film „Waleczna Panda”. Po powrocie malowaliśmy swoje ulubione miśki i zorganizowaliśmy wystawę naszych prac.
„ZDROWIE TO MÓJ STYL”
Pod takim hasłem świetlica przy SP nr 15 zorganizowała konkurs plastyczny, w którym także chętnie wzięliśmy udział.
Każda placówka mogła dostarczyć maksymalnie trzy prace. Wybór był trudny, bo nasi mali artyści bardzo się napracowali. 16 listopada w SP nr 15 odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu. Praca Justynki Jabczyńskiej z klasy Ib zajęła II miejsce, a praca duetu dziewczynek: Dominiki Warczak z klasy Ic i Julii Kornijczuk z klasy IIId – III miejsce. Bardzo się cieszymy z naszego kolejnego sukcesu. Tak trzymać!
KONKURS PLASTYCZNY „JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE”
W październiku rozstrzygnięty został międzyświetlicowy konkurs plastyczno – techniczny zorganizowany przez SP nr 14, w którym przedstawiliśmy jak bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym. Zostaliśmy laureatami – makieta Kasi Życzkowskiej zajęła II miejsce, a praca plastyczna Julii Kornijczuk III miejsce. To duży sukces, bo w konkursie wzięło udział dziesięć elbląskich szkół. Podczas wręczania nagród obecny był przedstawiciel KMP w Elblągu, który we wrześniu był również gościem w naszej świetlicy. Gratulował wszystkim uczestnikom talentu i dużej wiedzy.
DZIEŃ KUNDELKA
Naszą świetlicę odwiedziły panie z Fundacji „Psy Dzieciom”, którym towarzyszyły dwa małe łaciate pieski.
Na początek każdy musiał rozwiązać test, sprawdzający naszą wiedzę na temat opieki nad zwierzętami. Okazało się, że nie wiemy zbyt wiele. Jednak panie były tak miłe, że wszystko nam wyjaśniły. Teraz wiemy, jak dbać o zdrowie naszego pupila.
W czasie zajęć spacerowaliśmy z naszymi psimi gośćmi. Panie pokazały nam, jakie bezpieczne pozycje powinniśmy przyjąć, jeżeli atakuje nas pies. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek, aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Na koniec otrzymaliśmy upominki. Szkoda, że tacy mili goście częściej nie odwiedzają naszej świetlicy.
KOSMITA W ŚWIETLICY!
W tygodniu poświęconym wybitnemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi do naszej świetlicy zawitał przybysz z innej planety. Kosmita przygotował dla Ziemian wiele atrakcji: kosmiczne rebusy, gwiezdne wyścigi, międzyplanetarne podróże. Dzieci chętnie brały udział w każdej konkurencji, wszyscy świetnie się bawili, co widać na zdjęciach.
OTRZĘSINY
Przyjęcie pierwszaków do Bractwa Świetlicowego to ważna uroczystość dla nas wszystkich. Kandydaci do tytułu Świetlika wystąpili w strojach kotów i z kocim wdziękiem i sprytem wykonywali różne zadania. Dzieci rozwiązały krzyżówkę, ułożyły puzzle, poprawnie odpowiedziały na wszystkie pytania quizu na temat kodeksu ucznia. Na koniec, po zjedzeniu z uśmiechem na twarzy plasterka cytryny, złożyły uroczystą przysięgę. Na pamiątkę każdy otrzymał Dyplom Świetlika.
NOWY ROK SZKOLNY 2011/2012 ROZPOCZĘTY!!!
W ramach tygodnia „Bezpieczna droga do szkoły” dzieci ze świetlicy szkolnej powitały miłego gościa - komisarza Andrzeja Śliwińskiego z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Celem wizyty było przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny, a nasi mali podopieczni mogli się wykazać wiedzą na temat bezpieczeństwa na ulicy i prawidłowego zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Pan Andrzej cierpliwie odpowiadał na wszystkie zadawane przez dzieci pytania dotyczące pracy policjanta. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem, który przygotował dla nas niespodziankę- każdy uczeń I klasy otrzymał znaczek odblaskowy, dzięki czemu teraz czuje się dużo bezpieczniejszy. Mamy nadzieję, że pan Andrzej jeszcze zawita do naszej świetlicy.
CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY?

Jeżeli ktoś ma wątpliwości : Czy w świetlicy jest fajnie?
To z pewnością to, co będziecie czytać poniżej rozwieje Wasze powątpiewania!

CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? ROK SZKOLNY 2010/2011

Jeżeli ktoś ma wątpliwości : Czy w świetlicy jest fajnie?
To z pewnością to, co będziecie czytać poniżej rozwieje Wasze powątpiewania!

FESTIWAL PIOSENKI RODZINNEJ
To już piąty festiwal organizowany przez Szkołę Podstawową nr 9. Nie zabrakło nas na żadnym z nich i za swoją wytrwałość otrzymaliśmy specjalną nagrodę.
W festiwalu wzięło udział osiem szkół, a nasz zespół wyśpiewał i wytańczył drugie miejsce! Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza, że nasi artyści są uczniami klasy I i II. Zespół w składzie: Zuzia Jechna, Paula Jaworska, Natalia Skarbecka, Damian Mikulski, Jakub Sasin i Wiktor Zyzek wykonał piosenkę "Rodzinka", a swoją choreografią, strojami i dużym wdziękiem zdobył sympatię widzów i jury. Brawa dla artystów!
STOP PRZEMOCY WOBEC KOTÓW
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 bardzo lubią zwierzęta. Współpracują ze Stowarzyszeniem Miłośników Kotów, które zorganizowało w ich placówce wystawę kotów. Świetlica dołączyła do tej akcji i przeprowadziła Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny na plakat o przeciwdziałaniu przemocy wobec kotów. Z różnych szkół napłynęło ponad pięćdziesiąt prac. Nasi artyści dostarczyli cztery prace wykonane różnymi technikami.  Jury wyróżniło spośród wszystkich prac biorących udział w konkursie dziesięciu laureatów. Znalazł się wśród nich plakat naszej uczennicy Pauliny Grzankowskiej z klasy II d. Jesteśmy dumni!
ROZPRAWA SĄDOWA W ŚWIETLICY!
Dzisiaj w naszej świetlicy gościli uczniowie biorący udział w projekcie „Mój wybór – moje życie”. Przygotowali dla nas specjalne przedstawienie pt: „Rozprawa sądowa – Jestem przeciw przemocy!”. Dowiedzieliśmy się na czym polega przemoc rówieśnicza, jak sobie z nią radzić. Wzięliśmy aktywny udział w spektaklu opowiadając się przeciw przemocy.
CHCEMY BYĆ ZDROWI
Nasze zdrowie jest dla nas bardzo ważne, dlatego spotkaliśmy się z panią pielęgniarką, która w szkole zawsze służy pomocą medyczną. Przedstawiła dzieciom piramidę zdrowego żywienia oraz zorganizowała wiele zabaw ruchowych. Dzieci świetnie wypadły w przygotowanym przez panią pielęgniarkę quizie dotyczącym zdrowego trybu życia.
BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA!!!
Dziś był niesamowity dzień. Odwiedził nas pan policjant, ale tym razem nie był sam - towarzyszył mu pies. Dowiedzieliśmy się wielu cennych wskazówek dotyczących zachowania się w kontakcie z nieznanym, agresywnym psem. Zwierzę było posłuszne swemu panu, wykonywało każde jego polecenie. Brawami nagrodziliśmy naszych gości i zaprosiliśmy na kolejne spotkanie.
NIEZWYKŁY GOŚĆ W NASZEJ ŚWIETLICY
23 marca w naszej świetlicy zorganizowaliśmy Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny, na który zaprosiliśmy naszą elbląską baśniopisarkę. Pani Wioletta urodziła się i mieszka w Elblągu, napisała ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, jest autorką sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych.
Odbyła prawie tysiąc spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą. Czuliśmy się wyróżnieni, kiedy zgodziła się uczestniczyć w naszym konkursie. Nasza baśniopisarka wystąpiła przed nami w stroju wróżki i przeczytała nam jedną z ostatnio napisanych baśni pt. "Złoty Warkocz". Uczestnicy konkursu wykonali prace plastyczne ilustrując najciekawsze wydarzenia i bohaterów utworu.
Prace uczniów ze świetlicy SP nr 6, 9, 11, 15, 19, 25 i 18 zachwyciły wszystkich, a najbardziej Panią Wiolettę.
A oto laureaci:
I miejsce KAROLINA WISZNIEWSKA (SP nr 15)
II miejsce JULIA KLAJN (SP nr 9)i WIKTORIA SZEPETA (SP nr 6)
III miejsce AGATA SZAFRAN (SP nr 19)i KAROLINA ZIELONKA (SP nr 6)
Były także liczne wyróżnienia. Zorganizowaliśmy wystawkę prac, którą można obejrzeć w naszej świetlicy.
Po uroczystości nasi reprezentanci Karolina Tylkie i Kuba Królikowski otrzymali od autorki książki wraz z dedykacją i autografem. Baśnie Pani Wioletty wraz z jej wpisem były również główną nagrodą dla laureatów konkursu.
Gratulujemy zwycięzcom! 
BALE W KARNAWALE
Styczeń to miesiąc karnawału. Tradycyjnie z tej okazji urządzamy w naszej szkole i w świetlicy zabawę karnawałową. Niektórzy z naszych przebierańców samodzielnie wykonali oryginalne maski i trudno było ich rozpoznać. Na bal przybyli: pirat, muszkieter, panna młoda, modelka, piosenkarka, księżniczki, spiderman. Chętnie braliśmy udział w konkursach tanecznych i zręcznościowych. Podczas festiwalu talentów ujawniło się wiele ukrytych zdolności  wokalnych, tanecznych i gimnastycznych naszych kolegów i koleżanek.To był miły akcent na zakończenie pierwszego semestru w szkole. Czas na zasłużony wypoczynek podczas ferii zimowych!
ŚWIETLICOWA WIGILIA
W tym szczególnym dniu panowała życzliwa i pełna uroku atmosfera. Dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja śpiewaliśmy kolędy. Bardzo cieszyliśmy się z tej długo wyczekiwanej przez nas wizyty. Zanim Święty Mikołaj rozdał nam prezenty, sprawdził naszą wiedzę na temat zwyczajów bożonarodzeniowych. Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z wszystkimi zagadkami i mogliśmy rozpakować magiczny wór prezentów. Do zobaczenia Święty Mikołaju w przyszłym roku!
KONCERT KOLĘD
Z tej okazji świetlica w SP nr 12 zorganizowała koncert kolęd. Wzięło w nim udział dziesięć zespołów z elbląskich szkół. Naszą świetlicę reprezentowały Agata Chwała i Kasia Życzkowska. Agata przebrana za Maryję z Dzieciątkiem na rękach wykonała kolędę "Jezus Malusieńki", a Kasia w stroju pasterza zaśpiewała kolędę "Hej, w Dzień Narodzenia". Obie nasze artystki zostały laureatkami konkursu, zajmując drugie i trzecie miejsce. W czasie koncertu panowała uroczysta atmosfera, poczuliśmy, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.
DO ZOBACZENIA ALU
W środę, 15 grudnia żegnaliśmy się z naszą koleżanką z klasy III c - Alą Panfil. Ala wyjechała z rodziną do Irlandii i tam zamieszka na stałe. Wykonaliśmy dla niej upominek wraz ze świąteczną laurką, na której wszyscy złożyliśmy swoje podpisy. Ala poczęstowała nas pysznym ciastem z galaretką. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszą koleżanką, a ona obiecała, że odwiedzi nas, kiedy będzie w Polsce. Mamy nadzieję, że dotrzyma słowa!
ŚWIĄTECZNE STROJENIE
Od dwóch miesięcy pracuje z nami pani Grażyna Kryza. Dzięki jej zdolnościom plastycznym nasza świetlica zyskała nowy wygląd. Pani Grażynka zachęca dzieci do twórczości plastycznej. Pod jej kierunkiem wykonywaliśmy aniołki na konkurs w SP nr 1. Wzięły w nim udział najładniejsze prace, a pozostałe zdobią wnętrze naszej świetlicy. Kolejnym wyzwaniem było przygotowanie stroików i ozdób świątecznych na konkurs w SP nr 25. Prace naszych uczniów: Zuzi Zdanowicz, Ady Piesty i Kuby Królikowskiego z klasy IIIb zdobyły II miejsce.
ŚWIĘTA TUŻ TUŻ
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, dlatego odpowiedzieliśmy na zaproszenie Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida. Przygotowano dla nas ciekawe zajęcia kulturalno-edukacyjne pod hasłem "Tradycje Bożonarodzeniowe w Polsce i na świecie". Poznaliśmy historię św. Mikołaja w formie opowiadania połączonego z zabawą ruchową. Zwyczaje bożonarodzeniowe przedstawione były w formie dramy i zgaduj-zgaduli. Wykonywaliśmy ilustracje wybranych tradycji świątecznych, a nasze prace  zostały wyeksponowane w czytelni. Bardzo nam się podobało, na pewno jeszcze tu wrócimy!
KONKURS ORTOGRAFICZNY
Takiego konkursu jeszcze nie było! Świetlica w SP nr 9 zaprosiła do zmagań o tytuł Mistrza Ortografii dwuosobowe zespoły z elbląskich szkół. Z naszej świetlicy w konkursie wzięły udział Julia Kowalska z klasy IIb i Ala Panfil z klasy IIIc. Dzieci miały do wykonania różne zadania ortograficzne o tematyce świątecznej. Była krzyżówka, teksty z lukami, ortograficzna choinka i strój św. Mikołaja. Nasze dziewczynki spisały się na medal i zdobyły drugie miejsce. Gratulujemy laureatkom i cieszymy się z kolejnego sukcesu naszej świetlicy!
ANDRZEJKI
Tym razem na andrzejkowe wróżby wybraliśmy się do naszych starszych kolegów z samorządu uczniowskiego. Przygotowali dla nas ciekawe wróżby i zabawy. Pani Małgosia wprowadziła nas w świat czarów i nauczyła nowych zaklęć. Było bardzo wesoło i tajemniczo :)
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Z tej okazji odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę. Pani Basia przygotowała dla nas bardzo ciekawe zajęcia. Poznaliśmy historię pierwszego pluszowego misia na świecie i jego następców. Wzięliśmy udział w misiowej zgaduj - zgaduli i obejrzeliśmy bajkę o Misiu Uszatku. Oglądaliśmy wystawę prac plastycznych poświęconych ulubionym misiom. Były wśród nich rysunki naszych uczniów. Jak powiedział Miś Uszatek "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".
"MÓJ ULUBIONY BOHATER BAJKI"
Świetlica w Szkole Podstawowej nr 14 zorganizowała konkurs na najciekawszą kukiełkę - bohatera bajki. Nasze dzieci chętnie zabrały się do pracy, a do udziału w konkursie wybraliśmy dwie najciekawsze kukiełki: Oliwii Sułek "Dorotka z krainy Oz" i Kasi Życzkowskiej "Pipi Langstrump". Kukiełki bardzo się wszystkim podobały, ale konkurencja była wyjątkowo duża, co widać na zdjęciach. Praca Kasi zdobyła III miejsce. Cieszymy się z naszego sukcesu. Brawo Kasiu! Oby tak dalej!
HALLOWEEN
W tygodniu poświęconym pamięci naszych bliskich odwiedziliśmy cmentarz przy kościele Św. Wojciecha. Porządkowaliśmy groby, zapaliliśmy własnoręcznie wykonane znicze i przyozdobiliśmy pomniki zrobionymi przez nas stroikami.
Poznaliśmy również wywodzącą się z Irlandii tradycję Halloween – obchodzenia Święta Zmarłych na wesoło. Przebraliśmy się w duchy, czarownice i różne straszydła, nie zabrakło również tradycyjnego elementu – dyni w kształcie ludzkiej głowy. Były różne konkursy, quiz o duchach i czarownicach oraz wspólny taniec.
Było „strrrasznie” wesoło!
JESIENNY BAL KARTOFLANY
Tegoroczną jesień powitaliśmy udziałem w Balu Kartoflanym w Domu Kultury "Zakrzewo". Z dumą prezentowaliśmy kartoflane ludziki, które z zapałem wykonywaliśmy poprzedniego dnia. Bardzo podobało nam się przedstawienie o kartoflanym królu i jego rodzinie. Aktorami zostali przedstawiciele różnych grup. Nasz kolega Kuba Królikowski zagrał rolę wesołego Janka. Uczestniczyliśmy w różnych konkursach i zabawach, a na koniec był słodki poczęstunek. Z uśmiechem na ustach i dobrym humorem wróciliśmy do świetlicy.
ŚWIETLICOWE OTRZĘSINY
Przyjęcie pierwszaków do bractwa świetlicowego to ważna uroczystość. Nasi nowi koledzy i koleżanki świetnie się bawili. Rozwiązywali krzyżówki, zagadki, nie zabrakło też konkurencji zręcznościowych i nowych pląsów. Ostatnim zadaniem było zjedzenie plasterka cytryny z uśmiechem na twarzy. Nikt się nie skrzywił, co zostało umieszczone na zdjęciu! Po uroczystej przysiędze pani kierownik wręczyła wszystkim dyplomy pasowania na świetlika. Gratulujemy naszym nowym uczniom i życzymy dotrzymania złożonego  przyrzeczenia.
CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY? ROK SZKOLNY 2009/2010

Jeżeli ktoś ma wątpliwości : Czy w świetlicy jest fajnie?
To z pewnością to, co będziecie czytać poniżej rozwieje Wasze powątpiewania!

WAKACJE ROZPOCZYNAMY KOLEJNYM SUKCESEM
Żegnamy rok szkolny udziałem w ostatnim konkursie plastycznym organizowanym przez SP nr 19. Tematem prac było ukazanie piękna przyrody wiosną. Nasi mali artyści wykonali przepiękne rysunki stosując różne techniki i materiały plastyczne. Zrobiło się kolorowo i radośnie. Jedną z laureatek została nasza uczennica Dorota Skrzypczyk zajmując III miejsce. Cieszymy się z Jej sukcesu!!!
FESTIWAL NAUKI
Nasze uczestnictwo w Bałtyckich Festiwalach Nauki organizowanych w miesiącu maju przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową stało się już tradycją. W tym roku wzięliśmy udział w zajęciach muzycznych i technicznych prowadzonych przez studentów uczelni. Świetnie bawiliśmy się przy muzyce Fryderyka Chopina - były to impresje muzyczne z chustami oraz nauka tańca w rytm jednego z Polonezów kompozytora. Prym wiodły nasze dziewczynki. Nie zabrakło też ciekawych zajęć dla chłopców. Oglądaliśmy pokazy z zakresu robotyki mobilnej prowadzone w eksperymentarium. Szczególne zainteresowanie wzbudziły roboty: psa, pająka i latającej ważki. Wykonywały rozmaite ruchy i reagowały na nasze gesty. Ociągaliśmy się z powrotem do szkoły, bardzo trudno było oderwać chłopców od ich ulubionych zajęć. Wracaliśmy pełni wrażeń, z wypiekami na twarzy i obietnicą, że spotkamy się znowu za rok!
                                                 
                                                ZAPRASZAMY do filmoteki>>>
CZAS WOLNY Z MOJĄ MAMĄ
Święto Mamy jest okazją do podkreślenia jak ważna jest dla każdego dziecka rodzina. Przygotowywaliśmy dla naszych Mam różne niespodzianki i wzięliśmy udział w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 25 pod hasłem "Czas wolny z moją Mamą". Nasze prace były bardzo ciekawe, stosowaliśmy różnorodne techniki i materiały. Nie zabrakło też innych oryginalnych pomysłów. Dzięki temu osiągnęliśmy kolejny sukces! Wśród laureatów są nasze dwie uczennice: Natalia i Katarzyna Życzkowskie. Natalia zajęła II miejsce, a Kasia otrzymała wyróżnienie. Brawo dziewczynki!
PIĘKNO OJCZYSTEJ PRZYRODY
20 maja zorganizowaliśmy w naszej świetlicy Międzyświetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Piękno ojczystej przyrody". Nasze zaproszenie przyjęli uczniowie szkół nr 1, 6, 8, 9, 12, 15, 16 i 19. Przewodniczącą jury została dyrektor naszej szkoły - Iwona Mikulska. Pozostali członkowie to: Anna Rusińska (nauczyciel języka polskiego w klasach IV-VI) oraz Iwona Ksionek (nauczanie zintegrowane). Nasi uczniowie wystąpili w roli widowni, gościliśmy także grupę 0"b"  razem z wychowawczynią. Jury oceniało szczególnie sposób interpretacji utworów i ogólne wrażenie artystyczne. Niektórzy uczestnicy starannie przygotowali ciekawe stroje i rekwizyty, aby uatrakcyjnić swój występ.
Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce - Adrianna Pałkowska SP nr 19
II miejsce - Zuzanna Zimińska SP nr 6 oraz Katarzyna Aleksandrowicz SP nr 8
III miejsce - Kornelia Kubiatowska SP nr 19 oraz Natalia Pałka SP nr 15
Wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Skórka SP nr 6, Julia Seroka SP nr 1, Aleksandra Kuczuro SP nr 12,
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody za udział w konkursie.
Sponsorami nagród byli:
- Rada Rodziców SP nr 18
- Aniołowo "Galeria Talentów"
- Happyland "Kraina Wesołej Zabawy"
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
- Wolność spółka z o.o
Imprezę uświetnił występ klasy III"c" pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Mroczek. Dzieci przedstawiły recital piosenek o tematyce ekologicznej. Dziękujemy naszym gościom! Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się znowu na kolejnym konkursie.


DBAMY O ZDROWIE
W tygodniu poświęconym tematyce zdrowotnej spotkaliśmy się z naszą szkolną pielęgniarką. Hasło spotkania brzmiało: "Jak prowadzić zdrowy tryb życia?". Pani pielęgniarka udzieliła nam wielu cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania się, higieny, odpowiedniej ilości snu, zapobiegania i walki z chorobą. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat
szczepień i mechanizmu ich działania na organizm człowieka. Dzieci wykonały prace plastyczne promujące właściwe nawyki zdrowotne. Zostały one wyeksponowane na spotkaniu i bardzo się podobały naszemu gościowi. Dzieci wykazały się dużą wiedzą oraz znajomością telefonów alarmowych używanych w nagłych wypadkach.
KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY "MÓJ ELBLĄG"
Tym razem organizatorem konkursu było stowarzyszenie miłośników Elbląga "Ocalić od zapomnienia". Uczestniczyły w nim dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli, niepełnosprawni oraz członkowie uniwersytetu III wieku.
Prace oceniane były w trzech kategoriach:
- rysunek
- praca dowolna (wyklejanka, haft)
- model makieta
Nasze uczennice Kasia i Natalia Życzkowskie otrzymały wyróżnienie. Każda z nich wykonała model bramy targowej inną techniką i z różnych materiałów. Prace były przepiękne, co widać na zdjęciach. To wyróżnienie jest wielkim sukcesem przy takiej konkurencji. Brawa dla naszych małych artystek.
MIĘDZYŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY NA PLAKAT
"PROMUJEMY ELBLĄG"
Z dużym zapałem przystąpiliśmy do kolejnego konkursu plastycznego, tym razem dotyczył on promocji naszego miasta. Bardzo się napracowaliśmy, a nasze plakaty były naprawdę piękne. W konkursie wzięły udział Natalia i Kasia Życzkowskie, Karolina Tylkie, Klaudia Krygier, Oliwia Szapańska, Amelia Zelek i Ada Piesta.
Nasze zaangażowanie zostało nagrodzone, bo wszystkie prace umieszczono na wystawie konkursowej. Plakat Kasi i Natalii zajął I miejsce, praca Karoliny II miejsce, a Klaudia Krygier otrzymała wyróżnienie. Większość laureatów to nasze uczennice! Brawo dziewczynki! Gratulacje!!!
ŚWIETLICOWY BAL KARNAWAŁOWY
W ostatni dzień przed feriami urządziliśmy w naszej świetlicy bal przebierańców. Niektóre dzieci trudno było rozpoznać w kolorowych strojach i tajemniczych maskach. Czekały na nas przeróżne zabawy i konkursy, które wymyśliły nasze panie. Duże zainteresowanie wzbudziło pudełko z losami, na których wypisane były zadania do wykonania oraz konkurs polegający na przechodzeniu pod poprzeczką. Wiele radości dostarczyła nam prezentacja strojów przez przebierańców. Diabeł i duch byli naprawdę straszni! Pełni wrażeń zasiedliśmy do słodkiego poczęstunku. W karnawałowych nastrojach pożegnaliśmy się z naszą świetlicą na czas ferii zimowych.
MASKA KARNAWAŁOWA
Trwa karnawał, więc przygotowujemy się do szkolnego balu i wykonujemy maski do naszych strojów. Ucieszyliśmy się, że "czternastka" ogłosiła konkurs na najciekawszą maskę karnawałową. Chętnych do udziału było wielu, ale mogliśmy wysłać tylko dwie, najciekawsze prace.

Pani Dominika nauczyła nas nowej techniki. Maski wykonywaliśmy z kawałków gazety, naklejanej na nadmuchany balon i odpowiednio formowanej. Potem malowaliśmy je farbą wodną. Efekt był imponujący! Z naszej świetlicy wybraliśmy prace Karoliny Tylkie z kl. II d i Oliwii Sułek z kl. I d. Odnieśliśmy sukces, bo maska Oliwii zdobyła II miejsce. Gratulujemy!
BAL GAZECIARZA
19 stycznia zostaliśmy zaproszeni do Domu Kultury "Zakrzewo" na bal karnawałowy. Obowiązywały stroje lub czapki wykonane z gazety. Bardzo spodobał nam się ten pomysł i zabraliśmy się do pracy. Z własnoręcznie wykonanymi czapkami wyruszyliśmy razem z dziećmi z "zerówek" do "Zakrzewa". Zabawa była bardzo udana, bawiliśmy się świetnie. Prowadząca pani Danusia zorganizowała różne konkursy i rozdawała słodkie nagrody. Obejrzeliśmy także przedstawienie przygotowane przez teatrzyk dziecięcy pt. "Czerwony kapturek" (rozpoznaliśmy wśród aktorów uczniów naszej szkoły).
Z workiem słodkości i w świetnych humorach wróciliśmy do naszej świetlicy.
ŚWIETLICOWA WIGILIA

Dla nas wszystkich był to niezwykły, uroczysty dzień. Zasiedliśmy przy pięknie nakrytym stole, na którym nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Zgodnie
z tradycją na przygotowanym wolnym miejscu zasiadł niespodziewany gość. Była nim pani katechetka. Dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia i śpiewaliśmy kolędy. Oczywiście zjawił się także długo przez nas oczekiwany Święty Mikołaj. W Jego magicznym worku z prezentami było mnóstwo zabawek. Mikołaj bardzo się śpieszył, bo czekały na niego jeszcze inne dzieci. Umówiliśmy się z Nim za rok.

ANDRZEJKI

Na naszą uroczystość przybyła na miotle prawdziwa czarownica. Miała na głowie czarną chustkę, a spod niej wystawał wielki, krzywy nochal. Nikt się jednak jej nie bał, bo okazała się bardzo miła i przygotowała dla dzieci różne niespodzianki. Wykonywaliśmy w grupach różne zadania, rozwiązywaliśmy krzyżówki, wykreślani i zagadki. Potem zaczęły się wróżby: popularne serca z imionami, kubeczki, pod którymi kryły się różne przedmioty oznaczające naszą przyszłość. Wszystkim najbardziej podobała się ostatnia – słodka wróżba. Każdy otrzymał cukierek z karteczką, z której mógł się dowiedzieć, co wydarzy się w przyszłości. Dziewczynki chciały zobaczyć, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Chłopcy – jak widać było po minach – niekoniecznie. Oczywiście nie traktujemy wszystkiego serio. Wróżby andrzejkowe to świetna zabawa, duże emocje, a także podtrzymywanie naszych polskich tradycji.

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

Dzieci ze świetlicy dbają o czystość naszego środowiska i chętnie włączają się w różne akcje ekologiczne. Z okazji Dnia Czystego Powietrza razem z klasą 1b przygotowaliśmy happening. Śmieci, które palą ludzie zanieczyszczają powietrze, co stwarza ogromne zagrożenie dla środowiska. Nikt nie chce się przyznać do palenia śmieci, podejrzenie pada więc na krasnoludki. W ich imieniu postanowiliśmy zaprotestować! Przygotowaliśmy plakaty i własnoręcznie wykonane, z materiałów ekologicznych krasnoludki z hasłami: "To nie krasnoludki palą śmieci" i wyszliśmy na miasto. Rozmawialismy z przechodniami o tym, jak należy dbać o środowisko i jak ważne jest czyste powietrze, rozdawaliśmy też ulotki. Niektóre krasnale "pilnują" teraz osiedlowych śmietników i domowych piecy. Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do poprawy stanu naszej planety.

FESTIWAL PIOSENKI „ZAŚPIEWAJMY JESIENI”

To już czwarty festiwal zorganizowany przez świetlicę przy Szkole Podstawowej nr 9. Wzięły w nim udział dzieci ze szkoły nr 1, 6, 8, 9, 15, 16, 19, no i oczywiście my. Było pięknie i kolorowo jak to jesienią. Poziom występów był bardzo wysoki. Jury oceniało stroje, choreografię i wykonanie utworów. Wystąpiliśmy jako pierwsi z naszą deszczową piosenką „Solo z parasolem”. Nasz zespół składał się z 7 osób:
• Zuzia Kierlandczyk
• Klaudia Krygier
• Patrycja Urbanowicz
•Natalka Życzkowska
• Ola Szuszkiewicz
• Karolina Zagalska
• Karol Kruk
Piosenka bardzo się wszystkim podobała i otrzymaliśmy wyróżnienie. Najciekawszy był występ gospodarzy, którzy zostali laureatami festiwalu. Dzieci przebrane za jesienne drzewa, wykonały, przy akompaniamencie gitary, balladę o jesieni. Dużą popularnością cieszyła się piosenka o rudym rydzu, którą dwa zespoły „wyśpiewały” sobie II i III miejsce. Organizatorzy zapowiedzieli, że następny festiwal odbędzie się w maju. Na pewno nas tam nie zabraknie!

BAL KARTOFLANY

Razem z klasami „0” naszej szkoły zostaliśmy zaproszeni do Domu Kultury „Zakrzewo” na wspaniałą imprezę. Jak na jesienny bal przystało każda grupa wykonała kartoflanego ludzika własnego pomysłu. Mieliśmy nazwy związane z potrawami z ziemniaków, my nazywaliśmy się Chude Frytki. Najbardziej na balu podobał się wszystkim król Kartofel i pies Burek, z którym każdy chciał się zaprzyjaźnić. Był taniec, popularne „kaczuchy”, pociąg i różne konkursy z ziemniakiem w roli głównej. Na koniec nagrody – słodycze, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Oprócz przedszkoli z naszego osiedla, klas „0” ze Szkoły Muzycznej i nas, oczywiście, w zabawie wzięły udział dzieci z Domu Pomocy Społecznej. Im także bardzo się wszystko podobało. Bawiliśmy się świetnie, co widać na zdjęciach!

ŚWIETLICOWE OTRZĘSINY

To jedna z naszych najważniejszych uroczystości. Bardzo przeżywają ją nasze pierwszaki. Ze wszystkich wykonywanych zadań najtrudniejsze było zjedzenie pączka bez oblizywania ust. Ile było przy tym śmiechu! Potem był plasterek cytryny, przy którym nikt się nie skrzywił. Po wykonaniu wszystkich zadań, z którymi pierwszaki świetnie sobie poradziły, odbyła się uroczysta przysięga.
Mamy nadzieję, że wszyscy jej dotrzymają!

SPOTKANIE AUTORSKIE Z BAŚNIOPISARKĄ – DOM KULTURY ZAKRZEWO

22 września razem z klasą 3c i uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 wzięliśmy udział w spotkaniu z autorką naszych ulubionych baśni – Wiolettą Piasecką. Pani Wioletta wystąpiła przed nami w stroju wróżki i przeczytała nam jedną ze swoich książek. Była to piękna historia o jednej z bohaterek narodowych Nałęczowa – Faustynie. Po wysłuchaniu baśni wzięliśmy udział w konkursie plastycznym na najciekawszą interpretację plastyczną utworu. Najpiękniejsze prace zostały wyróżnione, a ich autorzy otrzymali nagrody. Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie z klasy 3c:
• Krzysztof Jabłonowski • Martyna Kowalska • Aleksandra Solińska • Martyna Bartnicka • Oliwia Szapańska • Zuzanna Kierlandczyk • Grzegorz Grażewicz oraz z klasy 3d: • Alicja Chabowska • Natalia Życzkowska. Nasza baśniopisarka obiecała nam, że nagrodzone prace będą zdobiły kolejne wydanie jej książki.

NASZ PIERWSZY GOŚĆ – SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM

Na początku nowego roku uczymy się bezpiecznie poruszać w ruchu drogowym. Wszyscy znamy pięć zasad przechodzenia przez jezdnię i wiemy, jak oznakowane są przejścia dla pieszych. Ważne jest także nasze bezpieczeństwo w domu i podczas zabaw na podwórku. O zachowaniu ostrożności w kontaktach z obcymi rozmawiał z nami nasz miły gość – podkomisarz Zbigniew Kaczorowski. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy, dzięki którym poradzimy sobie w różnych sytuacjach. Dziękujemy panu policjantowi, teraz wiemy, jak się zachować, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

NADESZŁA WIOSNA

Piękno przyrody budzącej się wiosną do życia to temat, który zawsze był inspiracją twórczości plastycznej dzieci. Nasi mali artyści wzięli udział w konkursie, organizowanym przez świetlicę przy SP nr 11 w Elblągu. Wszystkie prace były przepiękne i bardzo kolorowe. Dzieci posługiwały się różnymi technikami i materiałami, które w umiejętny sposób potrafiły połączyć. Prace wszystkich uczestników zostały umieszczone na wystawie szkolnej, a naszymi laureatkami zostały:
·        
Kasia Buczko z klasy III d, zwyciężczyni konkursu ( I miejsce)

·         Klaudia Suska z klasy I a ( II miejsce). 

Po raz kolejny pokazaliśmy, że mamy bardzo utalentowanych i pracowitych uczniów. Cieszymy się z kolejnego sukcesu !!!

JESTEŚMY NA "PRZYGODZIE"

DZIECI Z NASZEJ ŚWIETLICY TAKŻE WZIĘŁY UDZIAŁ W IMPREZIE NA PLACU JAGIELLOŃCZYKA. ROZPOCZĘLIŚMY WYSTĘP, ŻEGNAJĄC ZIMĘ PIOSENKĄ ,,ŚNIEGOWY BAŁWANEK’’.

ODWIEDZILIŚMY RÓWNIEŻ STOISKA TURYSTYCZNE, PREZENTUJĄCE RÓŻNE KRAJE. DEGUSTOWALIŚMY POTRAWY, A NAJBARDZIEJ SMAKOWAŁY NAM NASZE, POLSKIE, TRADYCYJNE PRZYSMAKI: BIGOS, CHLEB ZE SMALCEM, OGÓREK KISZONY, FAWORKI, I INNE SPECJAŁY (STOISKO PRZYGOTOWAŁA NASZA SZKOŁA).

DO ZOBACZENIA W PRZYSZŁYM ROKU!

MIĘDZYŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY "EKO-BAŁWANEK"

Zima w pełni, więc wzięliśmy udział w kolejnym, tym razem zimowym konkursie. Ze śniegiem było różnie, dlatego mieliśmy nadzieję, że nasze ekologiczne bałwanki przywrócą prawdziwą zimę...
Patrycja Kozieł z IIa użyła do swojej pracy: gazet, ręcznika papierowego, kartonów, waty. Bałwanek zajął zasłużone II miejsce. Krzyś Jabłonowski z kl. IIc ulepił figurkę z ciasta, przyozdobił różnymi ziarnami i upiekł. Można będzie nim nakarmić głodne ptaki. Jego praca zajęła II miejsce. Na tej pozycji znalazła się tez Dominika Koza z kl. Ia
ze swoją ekologiczną płaskorzeźbą. Jesteśmy dumni, że wszystkie nasze prace zdobyły nagrody!!!

MIEDZYŚWIETLICOWY KONKURS WIEDZY "LEGENDY ELBLĄGA"

Nie nudziliśmy się w czasie ferii, bo w wolnym czasie czytaliśmy legendy o naszym mieście. W lutym mija kolejna rocznica wyzwolenia Elbląga, z tej okazji świetlica przy SP nr 16 zorganizowała konkurs wiedzy pod hasłem ''Legendy Elbląga''. Było dużo chętnych, ale mogliśmy wybrać tylko troje dzieci. Nasze dziewczynki były bardzo dobrze przygotowane i świetnie sobie radziły. Ola Wolińska z kl.IIc zajęła I miejsce, a Zuzia Kierlandczyk z kl.IIc i Daria Zielińska z IIIc otrzymały wyróżnienia. Brawo Dziewczynki!!

WIGILIJNE SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

"Jest taki dzień, dzień jedyny raz do roku,
jest taki dzień, który niesie światu pokój.
Niebo ziemi, ziemia niebu -
wszyscy wszystkim ślą życzenia..."
Dla nas także był to niezwykły dzień. Nasze dzieci przygotowały piękne jasełka, wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy i dzieliliśmy się opłatkiem przy wigilijnym stole. Potem był słodki poczęstunek, a na koniec... wielka niespodzianka! Odwiedził nas Święty Mikołaj i przyniósł ze sobą prezenty. Popisaliśmy się przed nim naszą wiedzą na temat zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Nasz gość był zachwycony, a dzieci grzeczne, jak nigdy. Było bardzo miło, a Mikołaj obiecał, że odwiedzi nas w święta w naszych domach. Mamy nadzieję, że spotkamy się z nim za rok w naszej świetlicy.

MIĘDZYŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY
 "OZDOBY BOŻONARODZENIOWE"

My także wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez świetlicę przy Szkole Podstawowej nr 14 w Elblągu. Przygotowaliśmy piękne prace. Julia Sarnowska wykonała bombkę choinkową z pianki i wstążki, Klaudia Suska przygotowała tekturową choineczkę z ozdobami, Krzyś Jabłonowski zrobił szopkę z tektury i bibuły, a Kaja Wodzak wystroiła świąteczną gałązkę ozdobami z masy solnej. Konkurencja była duża, dzieci z innych szkół również zgłosiły ciekawe prace. Otrzymaliśmy wyróżnienie za ozdobę wykonaną przez Julię Sarnowską z kasy I c. Cieszymy się z sukcesu naszej uczennicy. Czekamy na następne!

ŚWIETLICOWE ANDRZEJKI

To stała tradycja w naszym kalendarzu imprez. W tym roku wróżby były bardzo urozmaicone. Dowiedzieliśmy się, kto pierwszy zostanie mężem lub żoną, kim będziemy w przyszłości, co nas czeka w najbliższym czasie, jakie będzie imię przyszłego męża lub żony. Pani Dominika wcieliła się w postać wróżki i uczyła dzieci czarować...

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z tej okazji pani Basia z biblioteki szkolnej zaprosiła nas do siebie. Poznaliśmy historię bajkowego misia, było bardzo ciekawie, jak zawsze. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, poświeconą postaci misia w różnych bajkach na całym świecie. To nie nasza pierwsza wizyta w bibliotece. Od października uczęszczamy także na zajęcia komputerowe.
Zawsze jest bardzo dużo chętnych!

SUKCESY W KONKURSIE "ŚWIETLICA W MOICH OCZACH"

"W świetlicy jest bardzo ciekawie,
 w świetlicy czas płynie zabawnie...
 Tu czeka cię przygód wiele,
 tu wokół są przyjaciele"

30 października 2008 r. w SP nr 9 w Elblągu odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom międzyszkolnego świetlicowego konkursu plastycznego pn. "Świetlica w moich oczach". Wzięły w nim udział dzieci z elbląskich świetlic szkolnych. Nasi uczniowie przygotowali piękne prace, które zostały wysoko ocenione przez Jury konkursu. Pierwsze miejsce zajęła praca zbiorowa, której autorami byli: Krzysztof Jabłonowski, Bartek Brzeziński i Michał Wojtkun. Drugie miejsce otrzymała praca Amelii Zelek i Jeremiasza Musik. Trzecie miejsce zdobyła praca Zuzi Kierlandczyk, wyróżnienie  otrzymała Nicole Lenckowska. Gratulujemy wszystkim laureatom!

ŚWIETLICOWE OTRZĘSINY

Otrzęsiny to uroczystość przyjęcia nowych uczniów do Braci Świetlicowej. Nasze pierwszaki były tym bardzo przejęte, ale też świetnie się bawiły, wykonując różne zadania. Rozwiązywały krzyżówki, układały puzzle, tańczyły, wykazały się też dbałością o porządek w świetlicy. Zjedzenie plasterka cytryny z uśmiechem na twarzy przyszło im bez trudu. Otrzymały również słodkie upominki. Całą imprezę zakończyła uroczysta przysięga.
Czy wytrwają w swoich postanowieniach? Trzymamy kciuki!

WIEŚCI Z KONKURSU PLASTYCZNEGO

Dnia 29 września 2008 r. w Szkole Podstawowej nr 15 w Elblągu odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego zorganizowanego przez Polski Związek Wędkarski pod hasłem "Czyste wody - zdrowe ryby". W konkursie wzięło udział 177 uczniów elbląskich przedszkoli i szkół podstawowych. Z naszej świetlicy wyróżnienie otrzymała Zuzia Kierlandczyk z klasy II c. Serdecznie gratulujemy!

ROZPOCZĘLIŚMY NOWY ROK SZKOLNY 2008/2009

Minął wakacji okres wesoły i znów chętnie wracamy do szkoły...
Zaczął się nowy rok szkolny, cieszymy się, że jesteśmy wszyscy razem. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w drodze do szkoły rozmawialiśmy z naszym gościem - starszym aspirantem Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, panem Zbigniewem Kaczorowskim. Dowiedzieliśmy się także, jak zachować się w kontakcie z obcymi i podczas zabaw na podwórku. Pan policjant przygotował dla nas film, który pokazał nam, jak źle kończą się niebezpieczne zabawy i brak ostrożności
w różnych sytuacjach. Wiemy już, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Będziemy pamiętać o wszystkich radach i przestrogach pana policjanta.

BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI

Korzystając z zaproszenia PWSZ w Elblągu w czwartek, 29 maja dzieci z klasy II c i dzieci uczęszczające do świetlicy wybrały się na VI Bałtycki Festiwal Nauki. Zwiedziliśmy wystawy prac studentów z różnych dziedzin nauki. Uczestniczyliśmy w pokazach i doświadczeniach naukowych. W pracowni biologicznej dowiedzieliśmy się skąd się bierze woda w kranie i co się z nią dalej dzieje. Oglądaliśmy pod mikroskopem krople wody i organizmy, które w niej żyją. Część z nas wzięła udział w zajęciach praktycznych, dzieci malowały podwodny świat. Jedna z prezentacji przedstawiała związki nauki ze sztuką. Badaliśmy właściwości papieru, wspólnie projektowaliśmy z niego ubiór. Wróciliśmy do naszej świetlicy pełni wrażeń, z upominkami od studentów. Za rok wybierzemy się tam ponownie!

MIĘDZYŚWIETLICOWY KONKURS RECYTATORSKI

Ja Cię bez trudu nauczę tego, co przydać się może, choćby po latach paru.
Ja Tobie słowem, jak kluczem w cudowny sposób otworzę pałace czarów.
                                                                                                                       KSIĄŻKA

Jak co roku w maju obchodzimy tydzień książki. Aby podkreślić, jak ważne jest obcowanie z nią i pokazać piękno poezji, zorganizowaliśmy Międzyświetlicowy Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, 6, 9, 12, 15, 16, 23 i 25. Dzieci były starannie przygotowane, a poziom występów bardzo wysoki. Świadczy o tym przyznanie przez jury, w składzie: przewodnicząca wicedyrektor mgr Elżbieta Okońska, mgr Anna Nowacka, mgr Barbara Rodziewicz, dwóch pierwszych i drugich miejsc, a także trzech wyróżnień.

Oto zwycięzcy:
I miejsce Marta Bończak - SP nr 15 i  Martyna Zaroda - SP nr 6
II miejsce Małgorzata Kadziewicz - SP nr 15 i Aleksandra Myśliwska - SP nr 1
III miejsce Natalia Seweryńska - SP nr 25
Wyróżnienie otrzymali:
Kamil Ziółek - SP nr 1
Łukasz Głowacki - SP nr 9
Kacper Siuchniński - SP nr 25
Oczekiwanie na werdykt jury umiliły nam swoimi występami dzieci z kl. II c, a także Nikoletta Płotnicka z kl. II b.
Imprezę uważamy za bardzo udaną. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

RATOWNICY UCZĄ NIEŚĆ PIERWSZĄ POMOC INNYM

We wtorek 13 maja odwiedzili naszą świetlicę przyszli ratownicy medyczni - uczniowie Szkoły Policealnej im J. Romanowskiej "Medyk". Uczyli nas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. Dzieci z dużym zaangażowaniem zdobywały praktyczne umiejętności, dzięki którym w przyszłości mogą ratować życie. Gościnnie w zajęciach brały udział uczniowie z kl. III a. Ratownicy byli u nas również w ubiegłym roku szkolnym i zajęcia prowadzone przez nich weszły na stałe do naszego programu.

ZWYCIĘSTWO NA FESTIWALU PIOSENKI WIOSENNEJ

W środę 2 kwietnia wzięliśmy udział w Festiwalu Piosenki Wiosennej organizowanym przez świetlicę szkolną w Szkole Podstawowej nr 9 w Elblągu. Nasz 10 osobowy zespół z klas I-III zaprezentował trzy piosenki o wiośnie. Jury oceniało wykonanie, choreografię i stroje. Zajęliśmy zaszczytne 1 miejsce. Nasi soliści: Basia Sarbiewska, Kasia Buczko, Zuzia Kierlandczyk, Patrycja Urbanowicz, Adam Awiżeń podbili serca jurorów. Wspaniale prezentował się również chórek: Wiktoria Buchwald, Patrycja Kozieł, Marta Goryszewska, Pamela Jeziorska i Oliwia Kruk. Stroje i choreografia zostały przez wszystkich wysoko ocenione. Cieszymy się wszyscy, że nasz wysiłek i staranne przygotowania zakończyły się sukcesem. Poprzedniego dnia wzięliśmy udział w Szkolnej Giełdzie Turystycznej. Wystąpiliśmy z tym samym repertuarem na scenie kina Światowid i na Placu Jagiellończyka. Nasz występ również się podobał, bo otrzymaliśmy nagrodę publiczności.

PRZED ŚWIĘTAMI

Dnia 27 marca w Szkole Podstawowej nr 25 odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na stroik świąteczny. Wyróżnienie otrzymał uczeń naszej świetlicy Patryk Dalidowicz.

Serdecznie gratulujemy.

DRUGIE MIEJSCE DAWIDA W KONKURSIE "ELBLĄG DAWNIEJ I DZIŚ"

Dnia 12 lutego, w rocznicę wyzwolenia Elbląga uczniowie z naszej świetlicy uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie wiedzy o naszym mieście pod hasłem "Elbląg dawniej i dziś". Konkurs zorganizowała świetlica w Szkole Podstawowej nr 16. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, prezentowały wysoki poziom wiedzy. W konkursie wzięli udział Dawid Daszkiewicz i Mateusz Radziński z klasy IIIb. Dawid Daszkiewicz zajął drugie miejsce. Gratulujemy!!!

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ŚWIETLIC SZKOLNYCH
Dnia 7 lutego 2008 w Szkole Podstawowej nr 15 odbył się Międzyszkolny Konkurs Plastyczny świetlic szkolnych pod hasłem "Elbląg - moje miasto". Wzięła w nim udział reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alicja Bojar i Katarzyna Buczko z klasy 2d oraz Magdalena Mytych z klasy 3c. Praca Magdy zajęła 1 miejsce, wyróżniona została również praca Kasi Buczko.
 
ŚWIETLICOWA WIGILIA
Dnia 20.12.2007r. obchodziliśmy Wigilię świetlicową. Podzieliliśmy się
opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia. Po odśpiewaniu kolędy, odwiedził nas
św. Mikołaj. Wręczył nam prezenty i życzył Wesołych Świąt.
SPORT TO ZDROWIE
Dnia 13 grudnia w SP nr 15 w Elblągu odbyła się impreza sportowa pod hasłem "Sport to zdrowie". Dzieci z elbląskich świetlic szkolnych sprawdzały swoje umiejętności sportowe. 12 osobowa reprezentacja naszej świetlicy zdobyła 4 miejsce. Do miejsca na podium zabrakło nam jedynie 1,5 punkta. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
 
KONKURS ORIGAMI
Origami jest starą wschodnią sztuką tworzenia figurek z papieru. Reguły nakazują składać papier bez nacinania i klejenia. Korzenie sztuki sięgają do starożytnych Chin, w których narodziła się ona wraz z wynalezieniem papieru. W SP 23 odbył się konkurs "Origami dla najmłodszych" oraz wręczenie nagród dla uczestników. W konkursie brały udział uczniowie z naszej świetlicy.
Patryk Dalidowicz z klasy II d zdobył za swoją pracę pierwsze miejsce.
ŚWIETLICOWE OTRZĘSINY
16.10 2007r. w świetlicy szkolnej odbył się uroczysty chrzest nowo przyjętych uczniów. Musieli oni przejść przez wiele niełatwych konkurencji. Na zakończenie mieli za zadanie zjeść cytrynę i się uśmiechnąć. Wszyscy wykazali się odwagą i zaangażowaniem. Po uroczystym ślubowaniu zostali przyjęci do Bractwa Świetlicowego.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
12 września 2007r. świetlicę szkolną odwiedził pracownik Komendy Miejskiej Policji. Rozmawiał on z dziećmi o tym, jak bezpiecznie poruszać się po jezdni i zachować się w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie. Policjant udzielał rad, jak postępować, gdy jesteśmy sami w domu. Jego wskazówki będą nam towarzyszyć w różnych sytuacjach.
 Copyright © 2007 D. Życzkowska