CERTYFIKATY

Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu w katalogu Gwiazdor

tel. 55 625-86-40
fax 55 625-86-43

CO TO JEST SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE?

Szkoła Promująca Zdrowie jest miejscem, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie:

podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie
uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko
zachęcają ludzi w innych siedliskach w swoim otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy Szkoły promującej Zdrowie?:
edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania szkoły
etos zdrowia w szkole
współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?:
Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności lokalnej, tzn. pracowników i uczniów. Aby to osiągnąć społeczność szkolna powinna starać się m.in.:
kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej
zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów
umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać ich poczucie własnej wartości
zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko fizyczne pracy i nauki
włączyć edukację zdrowotną uczniów do programu nauczania szkoły z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania
wyposażać uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego.
włączyć do działań szkoły służbę zdrowia zwłaszcza do edukacji zdrowotnej oraz do pomocy uczniom we wchodzeniu w rolę aktywnego konsumenta opieki zdrowotnej.

Z KART KRONIKI ZDROWIA

Źródłem wiedzy na temat żywienia i stylu życia są obecnie najczęściej reklamy telewizyjne, które nie podają rzetelnych informacji na temat przedstawianych artykułów. Wszyscy są również bardzo podatni na reklamy w postaci kolorowych opakowań, gadżetów dodawanych do produktów, itp.  producenci wszelkimi sposobami starają się przyciągnąć konsumenta. My postanowiliśmy, że nasze piramidy narysujemy na torbach na zakupy - zwykłych szarych torbach, a nasze hasła będą zachęcały do dokonywania mądrych wyborów w sklepie.
Nasze hasła:
Bio - pierwszaki o zdrowie dbają i tylko zdrowe produkty zjadają.
-Nie rób z brzucha śmietnika, gdzie się fast foody utyka.
-Wybieraj produkty wartościowe , a będziesz mieć życie zdrowe.
- Aby zdrowym być , trzeba mądrze żyć.
- Piramida Ci podpowie, jak dbać o zdrowie.
-Rób zakupy z rozwagą , a rozstaniesz się z nadwagą.
-Rób zakupy z głową, a będziesz mieć kondycję wyjątkową.

Jak zwykle Bio - pierwszaki wykonały wspaniałe rysunki. Mieliśmy bardzo trudny wybór. Cztery osoby wykonały po dwie, trzy wspaniałe prace plastyczne. Wszystkie przedstawiały bardzo zdrowe potrawy z dodatkiem ziół. Nasi laureaci dostali drobne upominki, ale Super Kucharzyk może być tylko jeden. Nagrodę główną zdobyła Ada za swoje trzy wspaniałe prace. Wykonała je zupełnie samodzielnie na zajęciach koła ekologicznego.

Jest tu pełen asortyment potraw :
- pizza na pełnoziarnistym spodzie ze świeżymi pomidorami , oliwkami i dodatkiem świeżych ziół ;makaron z sosem pesto oraz herbatka ze świeżych listków mięty
- ogromna miska sałatki warzywnej oczywiście ze świeżymi ziołami i rybka;
- rybka z ogniska lub grillowana , złowiona z pomocą taty i pyszna uspakajająca herbatka z melisy - to dopiero relaks!

Prace przedstawiające zdrowe słodycze i ich autorka Olga Jaskulska

Najlepszy plakat namawiający do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców,
orzechów i pestek oraz picia wody i jego autorka Ola Dmowska.

Śniadaniowa rewolucja BIO - pierwszaków!

Nie wychodź z domu bez śniadania... Ulotki z różnymi hasłami przygotowały dzieci z klasy I b. W ten sposób przyłączyliśmy się do akcji ogólnopolskiej ŚNIADANIE DAJE MOC.

Propozycje zestawów śniadaniowych Bio - pierwszaków można oglądać na szkolnym korytarzu.
W śniadaniowej rewolucji pomogły nam dzieci z klasy II a , które z plastikowych nakrętek ułożyły napis REWOLUCJA
w szkolnym ogrodzie. Czy wiecie jak smakowały im śniadania po zdrowej porcji ruchu na świeżym powietrzu.

8 listopada Dniem Zdrowego Śniadania
8 listopada br. za sprawą Partnerstwa dla Zdrowia odbędzie się, w szkołach podstawowych, ogólnopolska akcja edukacyjna pod hasłem: „Śniadanie daje moc”. Tego dnia dzieci w klasach 1 – 3 wraz z rodzicami i nauczycielami zjedzą wspólne śniadanie w klasie oraz będą rozmawiać o roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Akcja edukacyjna „Śniadanie daje moc” ma na celu zwiększenie świadomości o zdrowym odżywaniu dzieci.